Odaberite eksperimentalnu funkciju koju želite isprobati

Ovaj je dokument isječak s web-mjesta EUR-Lex

Dokument 52020AE5750

    Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru ke sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Evropská média v digitální dekádě – Akční plán na podporu oživení a transformace [COM(2020) 784 final]

    EESC 2020/05750

    Úř. věst. C 286, 16.7.2021., str. 176–180 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    16.7.2021   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 286/176


    Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru ke sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Evropská média v digitální dekádě – Akční plán na podporu oživení a transformace

    [COM(2020) 784 final]

    (2021/C 286/29)

    Zpravodajka:

    Elena-Alexandra CALISTRU

    Žádost o vypracování stanoviska

    Evropská komise, 24. 2. 2021

    Právní základ

    Článek 304 Smlouvy o fungování Evropské unie

    Odpovědná sekce

    Doprava, energetika, infrastruktura a informační společnost

    Přijato v sekci

    14. 4. 2021

    Přijato na plenárním zasedání

    27. 4. 2021

    Plenární zasedání č.

    560

    Výsledek hlasování

    (pro/proti/zdrželi se hlasování)

    241/1/3

    1.   Závěry a doporučení

    1.1.

    Evropský hospodářský a sociální výbor (EHSV) vítá akční plán Komise a úsilí vynaložené prostřednictvím různých nástrojů na vytvoření svobodného, rozmanitého a dynamického prostředí na mediálním trhu a je potěšen, že sdělení uznává klíčový význam tohoto trhu pro posílení otevřené a demokratické společnosti a pro stimulaci kulturní rozmanitosti Evropy.

    1.2.

    EHSV vítá rovněž uznání toho, že pandemie měla rozsáhlý dopad na kulturní a kreativní ekosystém, jehož nedílnou součást tvoří odvětví zpravodajských médií a audiovizuální odvětví, a že je tedy nezbytné bezodkladně podniknout nápravné kroky. Hospodářské oživení a konkurenceschopnost tohoto odvětví jsou nezbytným předpokladem existence zdravých, nezávislých a pluralitních médií, která mají klíčový význam pro naši demokracii. EHSV souhlasí s tím, že je kladen důraz na skutečnost, že mediální společnosti jsou zároveň odvětvím ekonomiky i veřejným statkem, jenž je naprosto nezbytný pro poskytování přesných informací občanům a pro řádné fungování demokracie.

    1.3.

    Kombinace základních trendů a krize COVID-19 by bez silné politické odezvy a finanční podpory mohly narušit odolnost evropského mediálního odvětví a jeho demokratickou úlohu. EHSV sdílí obavy Komise, že by to mohlo oslabit kulturní rozmanitost a pluralitu sdělovacích prostředků v Evropě, a oceňuje odhodlání Komise provádět opatření, která mají být realizována v úzké spolupráci s členskými státy, Evropským parlamentem, mediálním odvětvím a všemi zúčastněnými stranami. EHSV by však chtěl poukázat na to, že je nanejvýš důležité, aby členské státy za účelem naplnění potenciálu těchto opatření v praxi učinily vše, co je v jejich silách, a aby spolupracovaly na posílení médií a demokracie.

    1.4.

    EHSV kladně hodnotí skutečnost, že má sdělení trojí cíl: zrychlit proces oživení a transformace mediálního odvětví a zvýšit jeho odolnost. Je třeba přijmout opatření k řešení strukturálních problémů, s nimiž se audiovizuální odvětví a odvětví zpravodajských médií potýkají, jakož i k vytvoření příznivého prostředí, v němž se média a občanská společnost budou moci zapojit do otevřené diskuse bez nepřátelského vměšování a dezinformací.

    1.5.

    EHSV by si přál, aby měl plán více na zřeteli sociální realitu a specifické rysy tohoto odvětví. Opatření by měla zejména zohlednit odlišnosti mediálního a audiovizuálního odvětví v jednotlivých členských státech a rozdílné kapacity a potřeby místních a celostátních sdělovacích prostředků v rámci členských států. Finanční nástroje by měly být transparentní, přístupné a inkluzivní z pohledu všech aktérů, kteří přispívají k rozmanitosti evropského mediálního a audiovizuálního odvětví, mimo jiné díky tomu, že se dostane větší podpory místním médiím a začínajícím podnikům v oblasti médií.

    1.6.

    EHSV žádá, aby byli sociální partneři a občanská společnost zapojeni do provádění opatření, jejichž cílem je posílit postavení občanů, přičemž je třeba uznat jejich úlohu při prosazování hodnot demokracie, posilování svobody sdělovacích prostředků a boji proti dezinformacím prostřednictvím zvyšování mediální gramotnosti. Má-li být tento plán úspěšný, musí se podařit zapojit všechny relevantní zúčastněné strany v rámci úsilí o uznání důležitosti médií pro demokratické hodnoty Evropy, jakož i do zvyšování dovedností občanů, díky nimž budou schopni rozpoznat a přijímat informace a audiovizuální kulturu, které tyto hodnoty prosazují. Úsilí o zvyšování mediální gramotnosti mohou napomáhat pravidelné zprávy, jako jsou zprávy o boji proti dezinformačním kampaním.

    2.   Shrnutí sdělení Komise

    2.1.

    Sdělení Komise se zaměřuje na odvětví zpravodajských médií (včetně tištěného a on-line tisku, rozhlasu a audiovizuálních služeb) a na audiovizuální kulturní odvětví – zejména na film, televizi, rozhlas a video streaming, jakož i na videohry a inovativní formáty, jako jsou zážitky v prostředí virtuální reality.

    2.2.

    Komise v něm předkládá rámcový dokument/akční plán, který stanoví soubor iniciativ, jež mají přispět k oživení a transformaci evropského odvětví zpravodajských médií a audiovizuálního odvětví. Tato odvětví, na kterých se velmi negativně podepsala krize COVID-19, mají zásadní význam pro demokracii, kulturní rozmanitost a digitální autonomii Evropy.

    2.3.

    Zároveň sehrálo evropské odvětví zpravodajských médií a audiovizuální odvětví v tomto období velmi důležitou úlohu, neboť během pandemie COVID-19 informovalo a bavilo lidi. Došlo k výraznému nárůstu poptávky po prověřených informacích a zprávách a filmy, seriály nebo videohry se v době omezení volného pohybu osob trvajícího řadu měsíců staly hlavním zdrojem kulturního vyžití.

    2.4.

    Sdělení se zabývá třemi hlavními tématy:

    a)

    zotavení z krize: plány Komise na to, jak pomoci audiovizuálním a mediálním společnostem překonat současné neklidné období a poskytnout jim likviditu a finanční podporu;

    b)

    transformace: řešení strukturálních problémů tím, že danému odvětví bude poskytnuta pomoc, aby dokázalo čelit souběžné transformaci související se změnou klimatu a digitalizací, a to v kontextu silné celosvětové konkurence;

    c)

    posílení postavení: nastavení podmínek umožňujících větší inovace v tomto odvětví při současném zajištění skutečně rovných podmínek a posílení postavení obyvatel, kteří tak budou mít snadnější přístup k obsahu a budou schopni přijímat informovaná rozhodnutí.

    2.5.

    Akční plán je součástí širšího úsilí Komise o navržení souboru iniciativ, které mají pomoci utvářet digitální budoucnost Evropy, a je jednou z iniciativ, které tvoří pilíř otevřené, demokratické a udržitelné společnosti.

    2.6.

    Sdělení rovněž doplňuje Akční plán pro evropskou demokracii a vychází z rámce stanoveného nedávno přepracovanou směrnicí o audiovizuálních mediálních službách a reformou autorského práva. Musí být rovněž chápáno jako součást pravidel stanovených společným aktem o digitálních službách a aktem o digitálních trzích.

    3.   Obecné připomínky

    3.1.

    EHSV vítá komplexní přístup k opatřením potřebným jak k zajištění lepšího prostředí pro novináře, tak k podpoře mediální gramotnosti. S ohledem na to by mělo být jasněji uvedeno, jakým způsobem sdělení doplňuje Akční plán pro evropskou demokracii, a to i pokud jde o přidělování finanční podpory.

    3.2.

    Příslušné dokumenty by měly být pečlivě a důkladně provázány a mělo by být rovněž důrazněji uváděno, která opatření jsou stanovena v návrzích Komise týkajících se aktu o digitálních službách a aktu o digitálních trzích a v evropském programu pro spotřebitele, neboť plán pro média zdůrazňuje dopad digitální transformace, včetně zvýšení konkurenceschopnosti evropských médií (1).

    3.3.

    EHSV vítá, že sdělení obsahuje konkrétní strukturu a nástroje, a domnívá se, že mohou zajistit jak okamžitou reakci na potřebu oživení po krizi – tím, že usnadní a rozšíří přístup k financování –, tak dlouhodobější reakci vzhledem k důrazu na transformaci, tedy na stimulaci investic do souběžné transformace související se změnou klimatu a digitalizací. Musíme však vytvořit příznivé prostředí, aby média mohla vyzkoušet nové modely financování. Bez finančních prostředků, díky kterým by bylo možné uplatňovat přístup založený na metodě pokus omyl, bude obtížné dosáhnout inovací v této oblasti. V současnosti neexistují žádné standardní modely, které by bylo možné použít, nýbrž pouze jednotlivé příklady konkrétních úspěšných mediálních společností, které si dokázaly zajistit udržitelnost.

    3.4.

    Pokud jde o odvětví zpravodajských médií, EHSV konstatuje, že akční plán zahrnuje opatření k řešení výzev, které přináší digitální trh, na kterém mají největší podíl příjmů z reklamy globální digitální platformy. Navrhované finanční mechanismy jsou rozmanitější než kdy dříve, existuje však riziko, že bude uplatňován uniformizovaný přístup, který by mohl vést ke vzniku rozdílů mezi členskými státy a ještě více v rámci členských států (tj. mezi celostátní a místní úrovní). Je třeba vzít v úvahu nerovnoměrné kapacity místních zpravodajských médií, pokud jde o přístup ke složitým finančním nástrojům.

    3.5.

    EHSV poukazuje na to, že je třeba přijmout opatření, jež zamezí možné roztříštěnosti (2). Hlavní opatření v oblasti audiovizuálního odvětví se soustředí na tuto výzvu, která je dána nejen tlakem ze strany on-line platforem, ale také tím, že se toto odvětví zaměřuje téměř výhradně na domácí uživatele. Jsou zapotřebí rozhodná opatření, která evropským subjektům umožní investovat do obsahu, talentu, propagace, distribuce, inovací a technologií v celé EU.

    3.6.

    EHSV ze své pozice shromáždění zastupujícího občanskou společnost při mnoha příležitostech (3) poukázal na to, že digitální budoucnost Evropy je založena na přístupu zaměřeném na občany, ale také na to, že zásadní význam má rovněž kritické myšlení a mediální gramotnost (4). EHSV znovu zdůrazňuje, že digitální transformace médií nebude možná, nebude-li na ni veřejnost připravena, a proto jsou nezbytná opatření na podporu mediální gramotnosti a vzdělávání občanů.

    3.7.

    EHSV by dále rád zdůraznil, že zásadními faktory jsou inkluzivnost a přístupnost a že je nutné je mít na zřeteli v souvislosti se všemi aspekty strategie: od ustanovení týkajících se čerpání fondů přes technická řešení podávání žádostí a mediálního datového prostoru až po platformy určené ke zpřístupňování audiovizuálního obsahu, vzdělávání, posilování postavení a fungování evropského mediálního trhu.

    4.   Konkrétní připomínky

    4.1.

    Opatření na podporu oživení zahrnují programy financování s přímým dopadem na odvětví médií, avšak jen několik málo z těchto mechanismů financování je stabilních, předvídatelných a dostupných po celou dobu trvání akčního plánu. Navrhovaná opatření je třeba upravit tak, aby zaručila základní financování priorit, a to ve vyšší míře a nad rámec dočasně dostupných prostředků nebo prostředků poskytovaných podle uvážení členských států. Například program Kreativní Evropa, který bude přístupný po celou dobu trvání víceletého finančního rámce, bude poprvé zahrnovat opatření zaměřená na svobodu a pluralitu sdělovacích prostředků a na žurnalistiku a mediální gramotnost. Ostatní navrhované zdroje financování jsou však dočasné (např. nástroj SURE), nebo se členské státy mohou rozhodnout, že je nevyužijí (strukturální fondy).

    4.2.

    Opatření 1 navrhuje snadnější přístup k podpoře EU prostřednictvím interaktivního nástroje, který poskytne pokyny, jak žádat o příslušnou podporu EU během víceletého finančního rámce na období 2021–2027, a rovněž prostřednictvím národních plánů pro oživení a odolnost. Jedná se o vynikající nápad, který usnadní vyhledávání informací a optimalizuje postupy financování médií. Musí jej však doplnit mechanismus, který členským státům umožní zasílat informace v reálném čase, aby měl portál v případě potřeby k dispozici nezbytné informace.

    4.3.

    Opatření 2 se týká iniciativy MEDIA INVEST, jejímž cílem je podpořit investice do audiovizuálního odvětví. Jde o specializovanou platformu pro podporu kapitálových investic do evropské audiovizuální produkce a distribučních strategií. EHSV má za to, že pokud je cílem tohoto opatření také zvýšení konkurenceschopnosti evropských audiovizuálních společností na stále agresivnějším globálním trhu, bude nutné, aby významně vzrostly investice, a zároveň bude třeba věnovat více pozornosti inovacím. Kromě toho EHSV v kontextu krize COVID-19 doporučuje vytvoření evropského pojistného fondu pro audiovizuální produkci.

    4.4.

    Opatření 3 se týká iniciativy NEWS, jejímž cílem je sloučit opatření a podporu pro odvětví zpravodajských médií. Významný je rovněž široký soubor nástrojů. Je však důležité vzít v úvahu, že tyto podpůrné mechanismy by měly být zaměřeny na specifické rysy odvětví a poskytovat příležitosti jak začínajícím mediálním podnikům (bez ohledu na jejich právní strukturu), tak novinářům na volné noze.

    4.5.

    Je třeba více podporovat místní média a začínající podniky v oblasti médií, které nejsou schopny žádat o tento typ financování, a to prostřednictvím nástrojů snadno dostupných pro malá nezávislá média, která mají největší potíže s financováním. Malým médiím by k tomu, aby se dostala k nezbytné podpoře, mohlo pomoci poskytování finančních prostředků prostřednictvím profesních sdružení. V některých členských státech je mediální trh, zejména trh místních médií, slabý a křehký, a investoři by jej tak nemuseli vnímat jako příležitost. Proto je třeba nalézt řešení, která místním mediálním společnostem umožní diverzifikovat toky příjmů a posílit své postavení na trhu a nebýt závislými na externích investorech, kteří si nemusí vždy uvědomovat potenciální ziskovost investic na těchto trzích s nízkou hodnotou.

    4.6.

    Mechanismy finanční podpory musí být doprovázeny opatřeními stanovenými v Akčním plánu pro evropskou demokracii, aby byla zajištěna jejich jednotnost, pokud jde o prosazování hodnot demokracie, posilování svobody sdělovacích prostředků a potírání dezinformací. V podobném duchu EHSV sice vítá rozmanitost a inovace v oblasti finančních nástrojů, ale současně zdůrazňuje, že je třeba zaručit transparentnost veřejných a soukromých investic, fondů, nadací a jakýchkoli jiných struktur vlastnictví sdělovacích prostředků a zajistit, aby nepřispívaly k hyperkoncentraci a nezakládaly se na žádných konkrétních politických nebo ideologických požadavcích.

    4.7.

    Opatření 4 zavádí opatření zaměřená na transformaci tohoto odvětví, která budou stimulovat inovace prostřednictvím evropského mediálního datového prostoru a podpory nových obchodních modelů. Stejně jako v dalších svých stanoviscích (5) EHSV souhlasí s tím, že musíme vybudovat skutečný jednotný evropský trh s daty, tedy evropský datový prostor založený na evropských standardech a hodnotách, a to i v mediálním průmyslu. Opatření musí reagovat na potřebu posílit schopnost tohoto odvětví transformovat se do mediálního modelu, jenž se bude stále více opírat o data, neboť v rámci tohoto odvětví v tomto směru existují značné rozdíly. EHSV však vyjadřuje znepokojení ohledně potřeby zajistit, aby byla zaručena práva uživatelů, kteří poskytují data pro tento evropský trh, a zároveň – v souladu s tím, co uvádějí různé evropské spotřebitelské organizace – poukazuje na to, že je třeba, aby uživatelé získali řádnou kompenzaci za to, že jsou jejich data využívána.

    4.8.

    Ostatní opatření stanovená v tomto rámcovém dokumentu jsou v souladu s úsilím podpořit digitální a hospodářskou transformaci a mělo by se na ně nahlížet v širším kontextu opatření přijímaných v těchto oblastech. Cílem opatření 5 je podpořit evropskou průmyslovou koalici pro virtuální a rozšířenou realitu, opatření 6 prosazuje směřování ke klimaticky neutrálnímu audiovizuálnímu odvětví prostřednictvím strukturované výměny osvědčených postupů. EHSV upozorňuje na to, že je třeba investovat do odborné přípravy (6) a posílit toto odvětví s cílem zajistit, že budou těmto základním otázkám přizpůsobeny dovednosti.

    4.9.

    Opatření, jejichž cílem je zajistit silnější postavení jednotlivců, zdůrazňují potřebu učinit z Evropanů středobod digitálního desetiletí. Opatření č. 7 usiluje o dosažení širší dostupnosti audiovizuálního obsahu v celé EU. Za tímto účelem se navrhuje zahájit dialog s audiovizuálním odvětvím a občanskou společností s cílem dohodnout se na krocích ke zlepšení přeshraničního přístupu k audiovizuálnímu obsahu a jeho dostupnosti v EU a odstranit zeměpisná omezení přístupu k digitálnímu obsahu prostřednictvím zeměpisného blokování. EHSV vítá zahájení tohoto dialogu, v jehož rámci bude nutné zohlednit nezbytnou ochranu autorského práva a potíže audiovizuálního odvětví s financováním.

    4.10.

    EHSV vítá opatření 8, jehož cílem je podpořit evropské mediální talenty prostřednictvím výcviku, mentorských programů a podpory inovací. Chtěli bychom však upozornit na to, že zúčastněné strany v tomto odvětví mají různorodou strukturu (samostatně výdělečně činné osoby, neziskové organizace), a na to, že je nutné zajistit, aby přístup k daným mechanismům měli všichni.

    4.11.

    Opatření 9 se zaměřuje na posilování postavení občanů. Vzhledem k tomu, jak je mediální gramotnost důležitá, a to jak z pohledu jednotlivců, tak i pro demokracii, by tato oblast měla být prioritou. Zejména je třeba vyvinout nástroje pro boj proti množení a šíření dezinformací a nepravdivých informací, jejichž objem znepokojivě roste. Je rovněž zásadní zajistit, aby byl mezi opatřeními stanovenými v příslušných dokumentech a plánech (7) soulad, zejména proto, že tato odvětví jsou nová a je s nimi spojeno velké množství informací, a členské státy proto potřebují jasné pokyny a jednotné postupy.

    4.12.

    Opatření 10 otevírá diskusi o zajištění fungování evropského mediálního trhu díky posílení rámce spolupráce mezi evropskými regulačními orgány v rámci skupiny evropských regulačních orgánů pro audiovizuální mediální služby (ERGA). EHSV oceňuje, že je uznán význam zapojení subjektů s rozhodovací pravomocí na úrovni členských států, zejména v souvislosti s prosazováním směrnice o audiovizuálních mediálních službách, a navrhuje, aby byl podobný přístup uplatněn u všech opatření uvedených v plánu, aby se tak stal skutečným plánem pro směřování tohoto odvětví.

    V Bruselu dne 27. dubna 2021.

    Předsedkyně Evropského hospodářského a sociálního výboru

    Christa SCHWENG


    (1)  https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/HTML/?uri=CELEX:52018AE3902&from=CS.

    (2)  https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/HTML/?uri=CELEX:52016AE4519&from=CS.

    (3)  https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/HTML/?uri=CELEX:52020AE1188&from=CS.

    (4)  https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/HTML/?uri=CELEX:52018AE6302&from=CS

    (5)  https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/HTML/?uri=CELEX:52020AE1188&from=CS.

    (6)  https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/HTML/?uri=CELEX:52017AE1813&from=CS.

    (7)  Včetně Akčního plánu pro evropskou demokracii, akčního plánu proti dezinformacím a akčního plánu digitálního vzdělávání.


    Vrh