This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Package travel – consumer rights (from 2018)
Souborné cestovní služby – práva spotřebitelů (od roku 2018)
Souborné cestovní služby – práva spotřebitelů (od roku 2018)
Směrnice (EU) 2015/2302 – souborné cestovní služby a spojené cestovní služby
Cílem směrnice je zavést vysokou jednotnou úroveň ochrany spotřebitelů, pokud jde o smlouvy o souborných cestovních službách* a o spojených cestovních službách* s ohledem na rostoucí využívání rezervací po internetu.
Informace
Pořadatel nebo prodejce by měl poskytnout následující informace ještě před podpisem smlouvy, pokud se jedná o souborné cestovní služby:
Potvrzení smlouvy bude obsahovat výše uvedené položky a následující doplňující informace:
S dostatečným předstihem před zahájením poskytování souborných služeb předá pořadatel cestujícímu nezbytné stvrzenky, poukázky nebo přepravní doklady a nezbytné informace o cestě.
Zvýšení ceny
Zvýšení ceny (většinou omezené na maximálně 8 %) je povoleno pouze za předpokladu, že smlouva tuto možnost výslovně uvádí (v takovém případě lze také požadovat snížení ceny). Cenu lze zvýšit výhradně v bezprostředním důsledku změny:
O jakémkoli zvýšení cen musí být cestující informován nejpozději 20 dnů před zahájením poskytování souborných služeb.
Ukončení smlouvy ze strany cestujícího
Pokud pořadatel provede významné změny smlouvy nebo zvýší cenu o více než 8 %, má cestující před zahájením poskytování souborných služeb právo buď přijmout změnu, přijmout náhradní souborné služby (stejné nebo vyšší hodnoty), nebo do 14 dnů smlouvu ukončit a získat zpět veškeré uskutečněné platby.
Cestující může smlouvu ukončit kdykoli před zahájením poskytování souborných služeb zaplacením přiměřeného storno poplatku.
Cestující také může smlouvu ukončit (bez zaplacení storno poplatku), jestliže v destinaci nebo jejím bezprostředním okolí nastaly nevyhnutelné a mimořádné okolnosti, které mají výrazný dopad na poskytování souborných služeb nebo na přepravu osob do destinace. V takovém případě má nárok na vrácení veškerých uskutečněných plateb, avšak nemá nárok na dodatečné odškodnění.
Výkonnost
Pořadatel má odpovědnost za poskytování cestovních služeb zahrnutých ve smlouvě, i když je poskytuje prostřednictvím jiných podniků. Směrnice stanoví předpisy pro neplnění podmínek smlouvy, ukončení smlouvy a poskytnutí náhrady.
Členské státy Evropské unie (EU) by měly zajistit, aby cestující mohl podat zprávy, žádosti nebo stížnosti přímo prodejci a aby je prodejce předal bez zbytečného prodlení pořadateli.
Cestující mají nárok na zvýšenou ochranu pro případ platební neschopnosti pořadatele. Za účelem lepší mezinárodní spolupráce byla zřízena síť ústředních kontaktních míst v členských státech.
Tato směrnice se nepoužije na souborné služby a spojené cestovní služby:
Obecně členské státy nesmějí zavádět předpisy poskytující takovou úroveň ochrany cestujících, která se odchyluje od této směrnice.
Směrnice s účinností ode dne 1. července 2018 zrušila směrnici 90/314/EHS.
Měla nabýt podoby zákona v členských státech do 1. ledna 2018. Používá se od středa 1. července 2018.
Směrnice byla dne 22. září 2017 začleněna do Dohody o Evropském hospodářském prostoru.
Další informace viz
Po vypuknutí epidemie COVID-19 a zavedení opatření k řešení dopadu této krize Evropská komise přijala:
Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/2302 ze dne 25. listopadu 2015 o souborných cestovních službách a spojených cestovních službách, o změně nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 2006/2004 a směrnice Evropského parlamentu a Rady 2011/83/EU a o zrušení směrnice Rady 90/314/EHS (Úř. věst. L 326, 11.12.2015, s. 1–33).
Poslední aktualizace 03.02.2022