Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021AE0120

    Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k „Návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se mění nařízení (EHS) č. 95/93 s ohledem na dočasnou úlevu od pravidel využívání letištních časů na letištích Společenství z důvodu pandemie COVID-19“ [COM(2020) 818 final – 2020/0358 (COD)]

    EESC 2021/00120

    Úř. věst. C 123, 9.4.2021, p. 37–41 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    9.4.2021   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 123/37


    Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k „Návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se mění nařízení (EHS) č. 95/93 s ohledem na dočasnou úlevu od pravidel využívání letištních časů na letištích Společenství z důvodu pandemie COVID-19“

    [COM(2020) 818 final – 2020/0358 (COD)]

    (2021/C 123/07)

    Hlavní zpravodaj:

    Thomas KROPP

    Žádost o vypracování stanoviska

    Evropský parlament, 18.1.2021

    Rada, 21.1.2021

    Právní základ

    čl. 100 odst. 2 a článek 304 Smlouvy o fungování Evropské unie

    Odpovědná sekce

    Doprava, energetika, infrastruktura a informační společnost

    Přijato na plenárním zasedání

    27.1.2021

    Plenární zasedání č.

    557

    Výsledek hlasování

    (pro/proti/zdrželi se hlasování)

    225/1/4

    1.   Závěry a doporučení

    1.1

    Evropská komise navrhla dne 16. prosince nové pozměňující nařízení (1) týkající se dočasné úlevy od pravidla „bez využití propadá“ („use-it-or-lose-it“) na období po 27. březnu 2021. Komise v podstatě navrhla, aby se pravidlo „bez využití propadá“ používalo znovu, ale na omezenou dobu by měl být limit pro využívání letištních časů stanoven na 40 % namísto 80 %. Evropská komise dále navrhla, aby na ni byly přeneseny pravomoci rozšířit úlevu od pravidel využívání letištních časů v souladu s řadou kritérií týkajících se doby trvání a intenzity krize.

    1.2

    EHSV oceňuje iniciativu Komise prodloužit dočasnou úlevu od pravidel stanovených v nařízení o letištních časech Evropského společenství a podporuje návrh pověřit Komisi, aby tento limit upravila až do zimního plánovacího období 2024/2025.

    1.3

    V zájmu vytvoření skutečně pružného mechanismu, který by umožnil tuto otázku řešit, by však návrh měl rovněž obsahovat možnost, aby letecké společnosti vrátily celou sérii letištních časů v kombinaci s variabilní mírou využívání.

    1.4

    Navrhované prodloužení je odůvodněné, neboť světová hospodářská krize, kterou zažíváme na počátku roku 2021, je horší, než se očekávalo před dvanácti měsíci, v prvním čtvrtletí roku 2020. Navzdory očekávání se stále nepodařilo omezit šíření pandemie COVID-19. Druhá vlna exponenciálního nárůstu počtu nakažených v druhé polovině roku 2020 měla dosud po celé Evropě ještě závažnější zdravotní, sociální, hospodářské a finanční dopady než první vlna. Doprava, obchod a cestovní ruch patří mezi nejhůře zasažená hospodářská odvětví. Kromě toho se v Evropě v současnosti šíří vysoce nakažlivá mutace viru. Spojené království nedávno zavedlo třetí omezení volného pohybu osob s cílem omezit šíření „třetí vlny“ nákazy.

    1.5

    EHSV vyzývá Komisi a spolunormotvůrce, aby přehodnotili návrh Komise s ohledem na doporučení, které vypracovala World Airline Slot Board (Světová rada pro letištní časy (WASB)), jež se skládá z leteckých společností, letišť a koordinátorů letištních časů a která dne 20. listopadu 2020 zveřejnila svá doporučení týkající se úlevy od pravidel využívání letištních časů pro letní plánovací období 2021 (2) (doporučení WASB podporuje i Mezinárodní sdružení leteckých dopravců (IATA), organizace Airlines for Europe (A4E), Mezinárodní rada letišť – Evropa (ACI-Europe) a Sdružení koordinátorů evropských letišť (EUACA)). Tato doporučení se sestávají z kombinace i) úplného výjimky z pravidla „bez využití propadá“ pro celé série letištních časů, které jsou vráceny do rezervy před začátkem daného období, a ii) stanovení míry využívání ve výši 50 % pro série letištních časů, které si letecké společnosti ponechají. Obsahuje rovněž určité podmínky a ustanovení týkající se odůvodněného nevyužívání letištních časů, které je specifické pro pandemii COVID-19.

    1.6

    EHSV se domnívá, že je naprosto nezbytné zachovat rovnováhu mezi potřebou vyhnout se opatřením, která mají negativní dopad na schopnost odvětví letecké dopravy zotavit se z této krize, dlouhodobým cílem leteckých společností zachovat na letištích nákladné letištní časy a potřebou zajistit odpovídající úroveň hospodářské soutěže pro tyto letištní časy, jichž není mnoho.

    1.7

    V neposlední řadě EHSV vyjadřuje politování nad tím, že jak se zdá, Evropská komise se soustředí na opatření týkající se úlevy od pravidel EU pro přidělování letištních časů, aniž by měla na paměti, že se tato opatření celkově odrazí i v jiných částech světa. Bylo by proto záhodné provádět změny, které jsou prakticky proveditelné a celosvětově dohodnuté, jako například doporučení WASB.

    2.   Obecné připomínky

    2.1

    Nařízení Rady (EHS) č. 95/93 (3), které bylo částečně pozměněno nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 793/2004 (4), stanovuje postupy a pravidla pro přidělování letištních časů na letištích EU. Článek 10 tohoto nařízení stanovuje, že letečtí dopravci musí využít alespoň 80 % svých přidělených letištních časů v daném plánovacím období řádu, aby si tyto časy udrželi i v příslušném plánovacím období v následujícím roce (tudíž tzv. pravidlo „bez využití propadá“).

    2.2

    Dne 30. března 2020 přijala Evropská unie změnu nařízení o letištních časech (5) s cílem zavést výjimku z pravidla „bez využití propadá“ během celého plánovacího období na léto 2020, které končilo dne 24. října 2020. Tato změna Komisi také zmocnila k prodloužení období, jehož se výjimka z pravidla týká, do 4. dubna 2021. Dne 14. října 2020 Komise přijala akt v přenesené pravomoci (6) prodlužující období, ve kterém se upouští od pravidla „bez využití propadá“, do konce zimního plánovacího období 2020/2021, tedy do 27. března 2021.

    2.3

    EHSV podpořil navrhované pozastavení platnosti pravidel EU pro přidělování letištních časů ve svém pozičním dokumentu přijatém dne 25. března 2020. V této zprávě se vyslovil pro stabilitu plánování pro letecké společnosti a možnost rychle a pružně reagovat na vývoj na trhu, aniž by došlo ke ztrátě letištních časů nezbytných k opětovnému obnovení funkčních sítí.

    2.4

    S odvoláním na potřebu nalézt způsob, jak se vrátit k běžnému uplatňování pravidla „bez využití propadá“, Komise navrhla, aby se od letního plánovacího období v roce 2021 znovu uplatňovaly požadavky na využívání letištních časů podle nařízení o letištních časech, avšak limit pro využívání by měl být stanoven na 40 % namísto 80 %. Kromě toho by Komise měla přenesené pravomoci až do zimního plánovacího období 2024/2025 včetně, aby dále rozšířila úlevu od pravidel využívání letištních časů tím, že upraví mír využívání letištních časů na základě řady ukazatelů, jako jsou aktuální a předpokládané údaje o letovém provozu, ukazatel vytížení a využití letadlového parku. Návrh dále obsahuje určité podmínky týkající se mimo jiné vyloučení nově vyčleněných a vyměněných letištních časů, jakož i lhůty pro vrácení letištních časů.

    2.5

    Dne 20. listopadu 2020 oznámila WASB, jež se skládá z leteckých společností, letišť a koordinátorů letištních časů, že dosáhla dohody o doporučeních týkajících se úlevy od pravidel využívání letištních časů pro letní plánovací období 2021 (7). IATA, A4E (8), ACI-Europe a EUACA podporují doporučení WASB. WASB na rozdíl od návrhu Evropské komise doporučuje kombinaci i) úplného upuštění od pravidla „bez využití propadá“ pro celé série letištních časů, které jsou do rezervy vráceny dostatečně dlouho před začátkem daného období, a ii) míry využívání ve výši 50 % pro série letištních časů, které si letecké společnosti ponechají. Doporučení obsahuje rovněž určité podmínky a ustanovení týkající se odůvodněného nevyužívání letištních časů, které je specifické pro pandemii COVID-19.

    2.6

    EHSV podporuje prodloužení úlevy od pravidla EU pro využívání letištních časů „bez využití propadá“i pro letní plánovací období 2021. Domnívá se však, že návrh Evropské komise by měl kromě snížení míry využívání zahrnovat i možnost vrátit kompletní sérii letištních časů. Propojenost ve střednědobém až dlouhodobém horizontu je skutečně lépe zajištěna, pokud budou letecké společnosti podporovány v jejich úsilí o finanční oživení a budou schopny znovu vybudovat své sítě, jakmile bude letecká doprava obnovena. Kromě toho jsou výjimky z pravidla pro využívání letištních časů ve třetích zemích často podmíněna reciprocitou, což naznačuje potřebu globálně slučitelného přístupu.

    2.7

    EHSV podporuje podstatu doporučení WASB, která byla zveřejněna dne 20. listopadu 2020 a která obsahují možnost leteckých společností vrátit během krize celý řetězec letištních časů. Zdá se, že se Evropská komise soustředí na opatření týkající se úlevy od pravidel EU pro přidělování letištních časů, aniž by měla na paměti, že se tato opatření odrazí i ve všech dalších částech světa. Bylo by proto záhodné provádět změny, které jsou prakticky proveditelné a celosvětově dohodnuté. Výbor naléhavě vyzývá Evropskou komisi a spolunormotvůrce, aby návrh Komise posoudili s ohledem na doporučení WASB.

    3.   Konkrétní připomínky

    3.1

    V důsledku pandemie COVID-19 bylo do 31. prosince 2020 v evropském leteckém provozu v porovnání s předchozím rokem (9) zrušeno 6,1 milionu letů, což odpovídá 1,7 miliardy cestujících.

    3.2

    V zájmu omezení rychlosti šíření nákazy rozhodly vlády o zásadním omezení mezinárodní letecké dopravy a mobility svých občanů. Letečtí dopravci museli výrazně omezit své kapacity a rušit lety. V několika členských státech EU musely letecké společnosti dočasně zcela zastavit svou činnost.

    3.3

    Tato situace se nezměnila ani v roce 2021, v důsledku čehož se všechny zainteresované strany v oblasti letectví, a zejména sociální partneři, ocitly pod značným finančním tlakem a mají oprávněné obavy o budoucnost pracovních míst v tomto odvětví. Ačkoli byla nalezena vakcína a je v EU podávána od 27. prosince 2020, míra proočkování obyvatelstva dostatečná ke zrušení všeobecných omezení a opatření zaměřených na omezení počtu nakažených nebude dosažena do konce roku 2021, nebo dokonce 2022 (10). Nic nenasvědčuje tomu, že se poptávka v letní sezóně v roce 2021 vrátí alespoň přibližně na úroveň posledních let. Stávající nejistota přetrvá a může se dokonce ještě zvýšit v důsledku objevení nových, ještě nakažlivějších nebo smrtelnějších variant onemocnění COVID-19. Podle prognóz odvětví by doba k oživení mohlo dojít nejdříve v roce 2024 nebo 2025 (11)

    3.4

    Letištní časy jsou nezbytné pro provoz letů s místem odletu či příletu na přetížených letištích a jsou důležité pro to, aby letečtí dopravci mohli využívat omezenou kapacitu letiště, a udrželi si tak své sítě a letecké spojení, které poskytují svým zákazníkům. Dopravcům trvalo řadu let, než vybudovali své sítě a získali potřebné letištní časy pro vnitroevropský, mezikontinentální a přípojový provoz. V zájmu zachování letištních časů by byli letečtí dopravci vzhledem k neexistenci nařízení, které by pravidlo „bez využití propadá“ zbavilo platnosti, povinni i nadále provozovat lety s extrémně nízkou vytížeností, čímž by se zhoršily jejich finanční ztráty a vznikly zbytečné dopady na životní prostředí.

    3.5

    Všechna opatření zavedená v roce 2020 vycházela z předpokladu, že by mohla zajistit účinnou kontrolu dalšího šíření viru v krátkém, alespoň předvídatelném časovém období. Tato očekávání dosud nebyla naplněna. Ve skutečnosti tak stále není jasné, kdy se tuto bezprecedentní krizi podaří překonat.

    3.6

    Poptávka po leteckých službách se od doby, kdy EU v březnu roku 2020 zavedla v reakci na pandemii COVID-19 původní výjimku, udržitelně nezlepšila. Zatímco během letních měsíců došlo k mírnému nárůstu dopravy na -51 % ve srovnání s předchozím rokem, po létě roku 2020 se provoz zpomalil, neboť přišla druhá vlna pandemie a členské státy zavedly nová opatření omezující volný pohyb osob. Organizace Eurocontrol dne 14. září 2020 výrazně snížila svou prognózu. I revidovaný scénář týkající se provozu se však ukazuje jako příliš optimistický. V listopadu byl provoz na úrovni -62 % a v prosinci -60 % oproti předchozímu roku, zatímco prognóza organizace Eurocontrol předpovídala -58 % a -54 %. Prognóza organizace Eurocontrol na leden 2021 je -60 % a na únor 2021 -50 % (12).

    3.7

    Vzhledem k pokračujícímu a opakovanému šíření viru a k závažnosti opatření, které vlády k jeho omezení přijaly, je poptávka po leteckých službách stále velmi nízká a letecké odvětví je i nadále vystaveno značnému, ne-li existenci ohrožujícímu finančnímu tlaku. EHSV se domnívá, že úleva od zátěže plynoucí z pravidla „bez využití propadá“ je proto odůvodněná a nezbytná.

    3.8

    EHSV vyjadřuje uznání zúčastněným stranám (leteckým společnostem, letištím a koordinátorům letištních časů) za to, že se spolu v rámci WASB dohodly na kompromisním řešení. EHSV si je vědom toho, že obecná regulace letištních časů je pro ně ožehavým tématem. Podle názoru EHSV se doporučení WASB odpovídajícím způsobem zabývá obecnými a konkrétními cíli, které sleduje Komise, jak je uvedeno v pracovním dokumentu útvarů Komise připojeném k jejímu návrhu (13).

    3.9

    EHSV podporuje obecný cíl Komise, kterým je překonání některých nedostatků a problémů spojených s výjimkou na celou sezónu, stimulace propojenosti, podpora hospodářské soutěže a usnadnění postupného ukončení poskytování úlevy od pravidel využívání letištních časů. EHSV rovněž podporuje konkrétní cíle Komise, zejména minimalizovat škodlivé dopady na životní prostředí způsobené provozováním letů s velmi nízkou mírou vytíženosti.

    3.10

    Tím, že navrhuje vložit nový odstavec 2a do článku 10a Komise pouze stanoví, že pokud jde o sérii letištních časů přidělených na období od 28. března 2021 do 30. října 2021, budou mít letečtí dopravci v příštím příslušném plánovacím období nárok na stejnou sérii letištních časů, pokud v této sérii využili 40 % letištních časů. To znamená, že dopravci budou muset provozovat i nehospodárné lety s extrémně nízkou mírou vytíženosti až do minimálně 40 %, namísto toho, aby mohli tyto letištní časy vrátit, aniž by hrozilo, že je ztratí. Motivovat letecké společností k létání s téměř prázdným letadlem není slučitelné s cílem Komise minimalizovat škodlivé dopady na životní prostředí. To by bylo možné vyřešit, pokud by letecké společnosti mohly vrátit celé série letištních časů, o nichž vědí, že poptávka po nich bude nízká (např. ve dnech s nízkou provozní vytížeností nebo mimo špičku).

    3.11

    Stejně tak návrh Evropské komise nesplňuje stanovený cíl, kterým je zajištění efektivního leteckého provozu a efektivní využívání kapacity letišť. Tím, že není umožněno vrátit celé série letištních časů, nejsou letecké společnosti motivovány k včasnému vrácení letištních časů, což by umožnilo optimální přerozdělení letištních časů a plánování pro letiště, letecké společnosti a spotřebitele. Schopnost vrátit celé série letištních časů umožňuje letištím lépe přizpůsobit svůj provoz. Především je možné letištní časy přerozdělit a využít ad hoc, například pro nákladní lety, v závislosti na změnách poptávky. Navrhované doplnění odstavce 7 do článku 10a nařízení, který stanoví třítýdenní lhůtu pro vrácení letištních časů, nemůže mít obdobný účinek (14). Namísto toho existuje nebezpečí, že nižší míra využívání může sama o sobě vést k výrazně roztříštěným plánům, a to na úkor několika zbývajících zákazníků.

    3.12

    EHSV sice podporuje obecné cíle Komise, jimiž je podpora propojenosti, stimulace hospodářské soutěže a usnadnění postupného ukončení poskytování úlevy od pravidel využívání letištních časů, domnívá se však, že je třeba zachovat dlouhodobější perspektivu. Propojenosti a hospodářské soutěži (zejména s dopravci ze zemí mimo EU) lze ze střednědobého až dlouhodobého hlediska nejlépe napomoct tím, že se zajistí, aby jinak životaschopné podniky přežily současnou krizi, aniž by přišly o aktiva, která budou po obnovení dopravy potřebovat. Regulace však zároveň nesmí být příliš ochranářská, aby nedocházelo k nečinnosti a aby byla ochráněna hospodářská soutěž. Vzhledem k nejistému vývoji poptávky v letní sezóně a k tomu, že sama Komise předpokládá 50 % míru provozu ve srovnání s rokem 2019 (15), považuje EHSV opětovné uplatnění požadavků na využívání letištních časů podle nařízení o letištních časech, a to na úrovni 40 %, za příliš brzké. Zachování úplné výjimky by zároveň neumožnilo čelit výzvám a splnit cíle, které Komise správně stanovila. EHSV se domnívá, že doporučení WASB, které kombinuje zmírňující účinky úplné výjimky s kontrolními účinky limitu, představuje pevný základ pro návrat k běžnému uplatňování požadavků na využívání letištních časů.

    3.13

    Akt v přenesené pravomoci navržený v čl. 10a odst. 4 by měl zmocnit Komisi nejen ke změně procentních hodnot uvedených v čl. 10 odst. 2a, ale také k rozšíření možnosti vrátit celé série letištních časů na začátku příslušné sezóny. I když návrh Komise umožňuje úplnou výjimku z pravidel pro využívání letištních časů (tj. 0 %), nestanovuje možnost kombinovat tyto dva prvky. Pouze to bude představovat skutečně pružný způsob reakce.

    3.14

    Koordinace letištních časů je celosvětovým problémem. Nařízení EU o letištních časech proto musí být slučitelné s předpisy třetích zemí, které často vyžadují vzájemnost. S úplnou výjimkou by to nebyl problém, neboť se jedná o nejširší prostředek ke zmírnění podmínek pro využívání letištních časů. Podobně je pravděpodobné, že doporučení WASB dosáhne celosvětového uznání (16).

    3.15

    EHSV je toho názoru, že v zájmu odolnosti a inteligentní regulace by mělo být zváženo zavedení ustanovení umožňujících zmírnění nařízení o užívání letištních časů podle nařízení (EHS) č. 95/93, a to nejen v případech týkajících se pandemie COVID-19, ale i v případě budoucích událostí, které budou mít významný dopad na letecký průmysl. Toto není poprvé, kdy je nezbytné změnit pravidla pro využívání letištních časů stanovená v nařízení (EHS) č. 95/93. Došlo k tomu již:

    v roce 2002 po teroristických útocích z 11. září (nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 894/2002 (17)),

    v roce 2003 po propuknutí nákazy těžkým akutním respiračním syndromem (SARS) (nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1554/2003 (18)) a

    v roce 2009 v době celosvětové finanční krize (nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 545/2003 (19)).

    Tato opatření by měla umožnit reagovat rychle, aniž by bylo zapotřebí další regulace, a s možností pružné reakce, a to od zavedení úplných výjimek a upravených limitů až po kombinaci předčasných vracení letištních časů a limitů, jak navrhuje WASB pro letní plánovací období v roce 2021.

    3.16

    EHSV znovu potvrzuje svou připravenost podílet se na dalších diskusích o tom, jak nejlépe obnovit funkční a konkurenceschopné evropské odvětví letecké dopravy. Tento přístup by měl být komplexní a měl by zahrnovat diskuse se všemi zainteresovanými stranami, zejména se sociálními partnery, kteří jsou vážně zasaženi krizí způsobenou pandemií COVID-19. Komplexní přístup tohoto druhu by měl zahrnovat přezkum veškerých právních předpisů nebo opatření, jež pro odvětví letecké dopravy představují neúměrnou zátěž.

    V Bruselu dne 27. ledna 2021.

    předsedkyně Evropského hospodářského a sociálního výboru

    Christa SCHWENG


    (1)  COM(2020) 818 final.

    (2)  Doporučení WASB, Airport slot alleviation measures for Northern Summer 2021 (Opatření týkající se zmírnění pravidel pro využívání letištních časů pro léto na severní polokouli v roce 2021): https://www.iata.org/contentassets/4820c05b19f148e2855db91f2a579369/wasb-northern-summer-21-recommendation-for-slot-use-relief.pdf.

    (3)  Nařízení Rady (EHS) č. 95/93 ze dne 18. ledna 1993 o společných pravidlech pro přidělování letištních časů na letištích Společenství (Úř. věst. L 14, 22.1.1993, s. 1).

    (4)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 793/2004 ze dne 21. dubna 2004, kterým se mění nařízení Rady (EHS) č. 95/93 o společných pravidlech pro přidělování letištních časů na letištích Společenství (Úř. věst. L 138, 30.4.2004, s. 50).

    (5)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2020/459 ze dne 30. března 2020, kterým se mění nařízení Rady (EHS) č. 95/93 o společných pravidlech pro přidělování letištních časů na letištích Společenství (Úř. věst. L 99, 31.3.2020, s. 1).

    (6)  Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2020/1477 ze dne 14. října 2020, kterým se mění nařízení Rady (EHS) č. 95/93, pokud jde o dočasné prodloužení mimořádných opatření k řešení důsledků pandemie COVID-19 (Úř. věst. L 338, 15.10.2020, s. 4).

    (7)  Doporučení WASB, Opatření týkající se zmírnění užívání letištních časů pro severní léto 2021: https://www.iata.org/contentassets/4820c05b19f148e2855db91f2a579369/wasb-northern-summer-21-recommendation-for-slot-use-relief.pdf.

    (8)  Člen sdružení A4E Ryanair tento postoj nesdílí a své stanovisko sdělí samostatně.

    (9)  Tamtéž.

    (10)  Otázky a odpovědi: Očkování proti COVID-19 v EU, 21. prosince 2020, https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/qanda_20_2467.

    (11)  Aviation Round Table Report on the Recovery of European Aviation (Zpráva kulatého stolu leteckého průmyslu o oživení evropského letectví), listopad 2019, https://www.aci-europe.org/downloads/resources/Aviation%20Round%20Table%20DECLARATION%20FINAL%2016.11.2020.pdf.

    (12)  Eurocontrol, Think Paper No. 8: Impact of COVID-19 on European Aviation in 2020 and Outlook 2021 (Jak COVID-19 změnil evropskou leteckou dopravu v roce 2020 a vyhlídky na rok 2021), 1. ledna 2021. https://www.eurocontrol.int/publication/what-covid19-did-european-aviation-2020-outlook-2021.

    (13)  SWD(2020) 341 final.

    (14)  Kromě toho je toto konkrétní ustanovení neúčinné, neboť jeho nedodržení nemá žádné následky. Přidělování letištních časů v následující sezóně závisí na tom, zda letecké společnosti dosáhnou limitu, bez ohledu na to, zda vrátí letištní časy ve lhůtě tří týdnů, či nikoli.

    (15)  Viz poznámka pod čarou č. 7, 11. bod odůvodnění.

    (16)  V době vypracování této zprávy již Nový Zéland, Malajsie a Kanada (Vancouver) přijaly návrh WASB pro léto 2021. Brazílie prodloužila stávající výjimku z pravidel pro letištní časy v zimním období 2020/2021. Federální letecký úřad (FAA) v USA zahájil konzultaci týkající se (pouze) těchto dvou možností: rozšíření stávající (plné) výjimky a návrhu WASB.

    (17)  Úř. věst. L 142, 31.5.2002, s. 3.

    (18)  Úř. věst. L 221, 4.9.2003, s. 1.

    (19)  Úř. věst. L 167, 29.6.2009, s. 24.


    Top