Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017DC0662

    ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ Výroční zpráva o politice Evropské unie v oblasti humanitární pomoci a o jejím provádění v roce 2016

    COM/2017/0662 final

    V Bruselu dne 13.11.2017

    COM(2017) 662 final

    ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

    Výroční zpráva o politice Evropské unie v oblasti humanitární pomoci a o jejím provádění v roce 2016


    Obsah

    Úvod…. Úvod….

    Přehled hlavních akcí v oblasti humanitární pomoci podporovaných v roce 2016 Přehled hlavních akcí v oblasti humanitární pomoci podporovaných v roce 2016

    Další informace a zdroje Další informace a zdroje

    Úvod

    Tato zpráva informuje o hlavních činnostech a výsledcích politiky Unie v oblasti humanitární pomoci v roce 2016 prováděné prostřednictvím Generálního ředitelství pro evropskou civilní ochranu a operace humanitární pomoci (GŘ ECHO) Evropské komise. Zpráva byla vypracována podle článku 19 nařízení Rady (ES) č. 1257/96 ze dne 20. června 1996 o humanitární pomoci, jež požaduje na Komisi, aby předložila výroční zprávu Evropskému parlamentu a Radě se shrnutím akcí financovaných v průběhu předchozího roku.

    Přehled hlavních akcí v oblasti humanitární pomoci podporovaných v roce 2016

    Rok 2016 byl ve znamení nárůstu humanitárních krizí co do počtu, složitosti a závažnosti. Probíhalo více než 50 ozbrojených konfliktů, přičemž v případě nejvážnějších krizí velkých rozměrů, jako jsou krize v Sýrii, Jemenu, Jižním Súdánu nebo v oblasti Čadského jezera, došlo jen k mírnému zlepšení nebo k vůbec žádnému. Přírodní katastrofy – spojené se zásadními trendy jako změna klimatu, urbanizace a demografické tlaky – vyvolávaly v posledních letech potřebu humanitární pomoci, jež se podle odhadů každoročně týkala 26 milionů osob. Celkově potřebovalo v roce 2016 humanitární pomoc více než 95 milionů osob ve 40 zemích a násilně vysídleno bylo téměř 65 milionů osob (z toho polovina dětí) – více než kdykoli předtím.

    Na tomto dramatickém pozadí byl rozpočet EU na humanitární pomoc v roce 2016 nejvyšší v historii a dosáhl 1,8 miliardy EUR 1 .

    Reakce na syrskou krizi

    Významná část humanitárního rozpočtu EU v roce 2016 směřovala na podporu uprchlíků v zemích bezprostředně postižených krizí v Sýrii a také lidí uvnitř Sýrie, kteří potřebovali humanitární pomoc.

    Komise tak v souladu se závazky, jež přijala na Londýnské konferenci v únoru 2016, vyčlenila na humanitární operace v Sýrii a sousedních zemích 454 milionů EUR.

    Uvnitř Sýrie téměř polovina humanitární pomoci Komise šla na bezprostřední pomoc zachraňující životy a na naléhavé humanitární operace. Pomoc dále zahrnovala zajištění bezpečné pitné vody, sanitárních a hygienických podmínek, potravin, ochrany dětí a předmětů naléhavé potřeby. V Jordánsku a Libanonu humanitární financování EU přispívalo k úhradě pomoci pro nejzranitelnější uprchlíky, život zachraňující sekundární zdravotní péče, neformálního vzdělávání, zajištění přístřeší, vody, hygienických a sanitárních podmínek. Na mezinárodní úrovni bylo vyvíjeno úsilí se zaměřením na důrazné prosazování bezproblémového přístupu k humanitární pomoci, ochrany uprchlíků a dodržování mezinárodního humanitárního práva.

    V roce 2016 EU rovněž zavedla nástroj pro uprchlíky v Turecku 2 , který má pomoci při řešení potřeb tří milionů uprchlíků, jež Turecko přijalo. Humanitární složka tohoto nástroje ve výši 1,4 miliardy EUR na roky 2016 a 2017 se zaměřuje na podporu uprchlíků nacházejících se mimo uprchlické tábory (kteří představují velkou většinu uprchlíků v Turecku a jsou také nejzranitelnější). Za tímto účelem Komise prostřednictvím Světového potravinového programu a tureckého Červeného půlměsíce zahájila vůbec největší humanitární projekt v dějinách EU, provoz nouzové sociální záchranné sítě, jejímž cílem je převádět každý měsíc prostřednictvím debetních karet peněžní prostředky jednomu milionu nejzranitelnějších uprchlíků.

    Reakce na humanitární potřeby v Africe

    Stejně jako v předchozích letech byla další významnou součástí humanitární pomoci EU reakce na humanitární krize v Africe se zvláštním zaměřením na složité nouzové situace v Sahelu a Africkém rohu a dále v oblasti Čadského jezera, kde se krize v zajišťování potravin překrývají s některými vleklými konflikty. Celkově Komise přidělila na zmírnění krizí v subsaharské Africe 747 milionů EUR. V rámci toho směřovaly největší příspěvky do Súdánu a Jižního Súdánu
    (192 milionů EUR), Afrického rohu (203 milionů EUR) a Západní Afriky (140 milionů EUR). V Africkém rohu a Sahelu bylo ústředním prvkem strategie Komise zajistit úzké propojení s rozvojovou pomocí EU s cílem podpořit odolnost postižených komunit. Ve Středoafrické republice byla EU i nadále velmi aktivním humanitárním dárcem, v souladu s trvalou vysokou angažovaností EU v této zemi poskytovala krátkodobou i dlouhodobější pomoc a podporovala posilování odolnosti u obětí konfliktu v zemi samotné a také u uprchlíků v sousedních zemích.

    Irák, širší Blízký východ a severní Afrika

    EU plnila klíčovou roli při poskytování pomoci obětem konfliktu v Iráku (159 milionů EUR) a stála v čele mezinárodního úsilí při prosazování humanitárních otázek (mimo jiné prostřednictvím akce na vysoké úrovni ve Valném shromáždění OSN, kterou uspořádal komisař Stylianides). EU rovněž pomáhala při umisťování a koordinaci věcné pomoci z členských států EU prostřednictvím mechanismu civilní ochrany Společenství 3 v souvislosti s konfliktem v oblasti Mosulu.

    EU dále pokračovala v poskytování významné podpory humanitárním operacím v Jemenu (70 milionů EUR), kde se situace dále zhoršovala, jak pokud jde o základní humanitární potřeby, tak z hlediska mezinárodního humanitárního práva, a rovněž v Palestině (25 milionů EUR). V severní Africe byla poskytována pokračující podpora na pomoc řešení humanitárních potřeb uprchlíků ze Západní Sahary a také konfliktem postiženého obyvatelstva v Libyi.

    Ukrajina

    EU byla i nadále jedním z největších humanitárních dárců během krize na Ukrajině, poskytovala potraviny, přístřeší, zdravotnické služby a psychologickou podporu nejzranitelnějším osobám trpícím konfliktem na východní Ukrajině. Celkově
    bylo v rámci humanitární reakce EU na tuto krizi mobilizováno 28,4 milionu EUR.

    Reakce na přírodní katastrofy

    Také v roce 2016 byla jednou z hlavních priorit Komise rychlá a účinná reakce na přírodní katastrofy. Platí to jak o humanitární pomoci poskytované partnerskými organizacemi, tak o mechanismu civilní ochrany Společenství, jenž usnadňuje a koordinuje věcnou pomoc členských států prostřednictvím střediska pro koordinaci odezvy na mimořádné události (ERCC).

    V roce 2016 byla hlavní prioritou reakce na jev El Niño – jeden z nejhorších, které kdy byly zaznamenány. Na naléhavou humanitární pomoc lidem, které postihly důsledky jevu El Niño, vyčlenila Komise 298 milionu EUR.

    Komise byla rovněž připravena poskytnout podporu v případě náhlých katastrof. EU zejména poskytla financování na podporu obětem tropické cyklony Winston na Fidži a obětem sucha v Papui-Nové Guinei a pomáhala také osobám postiženým zemětřesením, jež zasáhlo v roce 2016 Ekvádor, a to humanitární pomocí a mobilizací evropské pomoci v oblasti civilní ochrany.

    Průřezové otázky

    Vzdělávání v mimořádných situacích

    Posilování vzdělávání v mimořádných situacích bylo pro Komisi v posledních letech důležitou prioritou. V souladu se závazky, jež na počátku svého funkčního období přijal komisař Stylianides, přidělila Komise v roce 2016 více než 4 % svého původního rozpočtu humanitární pomoci na vzdělávací programy v humanitárních krizích.

    Světový humanitární summit

    Komise se aktivně zúčastnila Světového humanitárního summitu, který se konal ve dnech 23. a 24. května 2016 v Istanbulu. EU přijala přibližně 100 závazků. Ty zahrnovaly novou politiku v oblasti nuceného vysídlování zaměřenou na rozvoj 4 , nové hlavní směry v oblasti humanitární ochrany, aktivní zapojení při sjednávání a podpisu tzv. velké dohody(Grand Bargain) s cílem zvýšit efektivitu a účinnost pomoci, pokračující financování vzdělávání v mimořádných situacích z humanitárního rozpočtu a také podpis Charty o začleňování osob se zdravotním postižením do humanitární činnosti 5 a Charty o městských krizích 6 .

    Grand Bargain

    Komise sehrála vedoucí úlohu při jednáních o dohodě Grand Bargain v době příprav Světového humanitárního summitu i v prvním roce plnění závazků, jež z této dohody vyplývají. V Grand Bargain se dárci a prováděcí agentury zavázali k souboru opatření ke zvýšení účinnosti humanitární pomoci v duchu společné akce a vzájemného závazku. Kromě své úlohy napomáhat uzavření dohody Grand Bargain jako celku se Komise spolupodílí na organizaci pracovní oblasti nestranného a komplexního posuzování humanitárních potřeb. Tato pracovní oblast je považována za klíčovou, neboť vytváří základ pro strategické plánování a financování i pro cílenou a účinnou humanitární reakci.

    Provázanost humanitární pomoci s rozvojem

    Význam provázanosti humanitární pomoci s rozvojem byl v popředí diskusí v rámci řady klíčových mnohostranných akcí i na evropské úrovni. V roce 2016 byl v tomto směru zaznamenán pokrok jak na politické úrovni (např. obnovený Evropský konsensus o rozvoji 7 , Světový humanitární summit a Grand Bargain), tak na operační úrovni.

    Útvary Komise úzce spolupracovaly na Haiti, pokud jde o reakci na hurikán Matthew, zejména s cílem posílit zabezpečení potravin a odolnost venkova a zlepšit odolnost měst. V Nigérii byl rozpracován společný přístup k posilování odolnosti zaměřený na řešení složité krize na severovýchodě země. Útvary Komise podnikly předběžné kroky s cílem společně určit pilotní země pro další posílení a prezentaci spolupráce v humanitární a rozvojové oblasti.

    V souvislosti s násilným vysídlováním útvary Komise ve spolupráci s Evropskou službou pro vnější činnost (ESVČ) úzce spolupracují při podpoře operací v této oblasti za účelem rozvinutí komplexního přístupu k nucenému vysídlování, který by byl zaměřen na rozvoj. Takový přístup rovněž navazuje na Newyorskou deklaraci pro uprchlíky a migranty, kterou přijalo 19. září 2016 Valné shromáždění OSN. Přispívá navíc k dosažení pokroku při provádění globální strategie Evropské unie, jež byla zveřejněna v roce 2016.

    Spolupráce v humanitární a rozvojové oblasti byla posílena v reakci na vzdělávací potřeby dětí postižených krizí a konfliktem a s cílem vybudovat udržitelnější systémy vzdělávání v nestabilních a krizových situacích za pomoci fondu Education Cannot Wait („Vzdělání nepočká“), zřízeného na Světovém humanitárním summitu.

    Komise také nadále uplatňovala přístup založený na provázanosti humanitární pomoci s rozvojem ve snaze zlepšit zabezpečení potravinami a výživou v rámci iniciativy „globální aliance pro odolnost v oblasti Sahelu“ (AGIR). V této souvislosti EU vyčlenila na rozvojovou pomoc na podporu činností posilujících odolnost v Západní Africe na období 2014–2020 částku 1,5 miliardy EUR.

    Krize spojená s jevem El Niño v letech 2015/2016 byla dalším názorným příkladem společné akce subjektů na poli humanitární a rozvojové pomoci a spolupráce mezi mezinárodním společenstvím a veřejnými orgány na vnitrostátní a místní úrovni; celkové financování z prostředků EU činilo 539 milionů EUR.

    Při své práci v zemích postižených krizemi EU i nadále vycházela ze zásady „neohrožování“ a v akcích, jež podporovala, usilovala o udržení přístupu vnímavého vůči konfliktům.

    Peněžní pomoc jako druh pomoci

    V souladu se svými závazky podle dohody Grand Bargain Komise dále rozvinula použití peněžité pomoci všude tam, kde pro to existovaly vhodné podmínky. Peněžní pomoc jako druh pomoci byla rostoucí měrou používána ve formě neomezených víceúčelových převodů, jež nabízejí cílové populaci důstojnost, možnost volby a flexibilitu. Jinými výhodami použití peněžní pomoci jako druhu pomoci je větší účinnost, lepší poměr hodnoty k ceně a v konečném důsledku zlepšení efektivity pro dárce a daňové poplatníky, přičemž se dostane více pomoci k nejzranitelnější populaci. Tam, kde to bylo možné a vhodné, se též usilovalo o sladění s místními a vnitrostátními mechanismy, např. se systémy sociální ochrany.

    Násilné vysídlování

    Vzhledem k prudkému růstu počtu osob vysídlených v důsledku konfliktů po celém světě a vzhledem ke znepokojivému trendu prodlužování situací vysídlení Komise formálně přijala nový politický přístup k násilnému vysídlování, který je zaměřen na rozvoj. Cílem této politiky je předcházet tomu, aby násilné vysídlení nabývalo vleklé povahy, a postupně ukončit závislost na humanitární pomoci v již existujících situacích vysídlení. Tento nový přístup se zaměřuje na posilování soběstačnosti a na to, aby byl vysídleným osobám umožněn důstojný život a aby mohly být prospěšné svým hostitelským společnostem do doby, než bude možný jejich dobrovolný návrat nebo přesídlení. S cílem posílit základnu znalostí o situacích vleklého vysídlení a faktorech, jež vedou k vleklému vysídlení, zahájilo v červnu 2016 činnost Znalostní centrum pro otázky migrace a demografie (KCMD) Evropské komise.

    Opomíjené krize

    EU i nadále kladla obzvláštní důraz na podporu obětí „opomíjených krizí“, jimž je zpravidla věnováno nejméně 15 % původního rozpočtu humanitární pomoci. EU zejména pokračovala ve své humanitární podpoře poskytované západosaharským uprchlíkům v Alžírsku, vnitřně vysídleným osobám v Myanmaru a Súdánu, konfliktem postiženému obyvatelstvu Pákistánu a dárfúrským uprchlíkům v Čadu.

    Balíček nástrojů pro mimořádné situace

    Baliček nástrojů EU pro humanitární pomoc v mimořádných situacích je určen k rychlému reagování na náhlé mimořádné události. Skládá se ze tří mechanismů financování: na boj proti epidemiím, na odezvy malého rozsahu a na podporu Fondu okamžité pomoci při katastrofách (DREF) Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce. Finanční příděl činil celkem 11,5 milionu EUR, z toho na boj proti epidemiím 3,5 milionu EUR, na odezvy malého rozsahu 5 milionů EUR a na podporu Fondu okamžité pomoci při katastrofách 3 miliony EUR.

    Služby ECHO Flight a další operace humanitární dopravy a logistiky

    V určitých krizových situacích jsou humanitární letecké služby vzhledem k bezpečnostním omezením nebo nedostatku odpovídající infrastruktury jedinou možností, jak získat přístup do odlehlých oblastí a dostat se k lidem v nouzi. Humanitární letecké služby jsou také využívány k lékařským a bezpečnostním evakuacím. K řešení těchto potřeb přístupu v nebezpečných nebo jiných obtížných situacích Komise financuje speciální dopravní a logistické programy, zejména prostřednictvím Humanitární letecké služby Organizace spojených národů a prostřednictvím organizace Logistics Cluster (celkovou částkou 20,97 milionu EUR). Komise rovněž disponuje vlastní službou ECHO Flight pro potřeby pracovníků poskytujících humanitární pomoc v oblastech subsaharské Afriky postižených krizí (s rozpočtem o něco nižším než 14 milionů EUR).



    Hodnocení operací humanitární pomoci

    Program hodnocení GŘ pro evropskou civilní ochranu a operace humanitární pomoci (ECHO) funguje déle než pět let a jeho cílem je poskytovat úplný obraz o činnosti GŘ ECHO za toto období. V oblasti humanitární pomoci je to zajištěno prováděním souboru geografických a tematických hodnocení, jež zahrnují všechny důležité aspekty humanitárních zásahů GŘ ECHO. Kromě toho se provádí jedno komplexní hodnocení v každém pětiletém období, jež vychází ze 30 stávajících hodnocení a případně i z dalšího zkoumání. Takovéto komplexní posouzení se provádí v roce 2017 a zahrnuje období 2012–2016. Toto hodnocení zkoumá celkové provádění politiky EU v oblasti humanitární pomoci.



    Rozpočet na rok 2016

    1. Seznam dohod o financování uzavřených GŘ ECHO 8 : 

    http://ec.europa.eu/echo/files/funding/agreements/agreements_2016.pdf

    2. Plnění rozpočtu GŘ ECHO v roce 2016

    PLNĚNÍ ROZPOČTU GŘ ECHO V ROCE 2016

    Oblast/země

    Částka

    Afrika

    767

    Súdán a Jižní Súdán

    192

    Střední Afrika

    94

    Velká jezera

    63

    Africký roh

    203

    Jižní Afrika, Indický oceán

    47

    Západní Afrika

    140

    Severní Afrika

    20

    Afrika

    10

    Blízký východ a země evropského sousedství

    747

    Blízký východ

    634

    Země evropského sousedství

    114

    Asie a Tichomoří

    119

    Jihozápadní a Střední Asie

    73

    Jihovýchodní Asie a Tichomoří

    47

    Střední a Jižní Amerika, Karibik

    46

    Střední a Jižní Amerika

    28

    Karibik

    18

    Celosvětové katastrofy

    41

    Civilní ochrana

    42

    Humanitární dobrovolníci EU

    8

    Distribuce mléčných výrobků

    30

    Doplňkové operace a podpora

    89

    CELKEM

    1,889

    (v milionech eur)


    Další informace a zdroje

    ·Všeobecné informace o GŘ ECHO:

    http://ec.europa.eu/echo/en

    ·Finanční informace o činnosti Evropské komise v oblasti humanitární pomoci v roce 2016:    
    http://ec.europa.eu/echo/funding-evaluations/funding-decisions-hips_en

    ·Údaje o činnosti z předchozích let:     http://ec.europa.eu/echo/about/annual_reports_en.htm

    ·Výroční zpráva o činnosti za rok 2016, GŘ ECHO: https://ec.europa.eu/info/publications/annual-activity-reports-2016_en

    ·Výroční zpráva o řízení a výkonnosti za rok 2016:
    https://ec.europa.eu/info/node/10237

    ·Hodnotící zprávy GŘ ECHO:
    http://ec.europa.eu/echo/funding-evaluations/evaluations_en

    · Údaje o financování humanitární pomoci Evropskou komisí a členskými státy: https://euaidexplorer.ec.europa.eu

    · Seznam partnerů, jimž byly poskytnuty finanční prostředky v roce 2016:

    PARTNEŘI V ROCE 2016 – OPERACE HUMANITÁRNÍ POMOCI

    Název partnera

    Státní příslušnost partnera

    ACCIÓN CONTRA EL HAMBRE – ES

    ŠPANĚLSKO

    ACTED – FR

    FRANCIE

    ACTION AGAINST HUNGER – UK

    SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ

    ACTION CONTRE LA FAIM – FR

    FRANCIE

    ACTIONAID – UK

    SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ

    ADRA DANMARK – DK

    DÁNSKO

    ADRA DEUTSCHLAND E.V. – DE

    NĚMECKO

    AGA KHAN FOUNDATION – UK

    SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ

    AGENCY FOR CO-OPERATION AND RESEARCH IN DEVELOPMENT – UK

    SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ

    AGRONOMES ET VETERINAIRES SANS FRONTIERES – FR

    FRANCIE

    ALLIANCE POUR L'ACTION MEDICALE INTERNATIONALE – FR

    FRANCIE

    ČLOVĚK V TÍSNI, O.P.S. – CZ

    ČESKÁ REPUBLIKA

    ARBEITER-SAMARITER-BUND DEUTSCHLAND E.V. – DE

    NĚMECKO

    ARTSEN ZONDER GRENZEN – NL

    NIZOZEMSKO

    ASSOCIAZIONE INTERNAZIONALE VOLONTARI LAICI- SERVIZIO DI PACE – IT

    ITÁLIE

    CARE – AT

    RAKOUSKO

    CARE – DE

    NĚMECKO

    CARE – FR

    FRANCIE

    CARE – NL

    NIZOZEMSKO

    CARE – UK

    SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ

    CARITAS – AT

    RAKOUSKO

    CARITAS – CH

    ŠVÝCARSKO

    CARITAS – DE

    NĚMECKO

    CARITAS – FR

    FRANCIE

    CARITAS – LU

    LUCEMBURSKO

    CATHOLIC AGENCY FOR OVERSEAS DEVELOPMENT – UK

    SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ

    CESVI FONDAZIONE ONLUS – IT

    ITÁLIE

    CHRISTIAN AID – UK

    SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ

    COMITATO INTERNAZIONALE PER LO SVILUPPO DEI POPOLI – IT

    ITÁLIE

    CONCERN WORLDWIDE – IE

    IRSKO

    COOPERAZIONE INTERNAZIONALE – IT

    ITÁLIE

    DANISH COMMITTEE FOR AID TO AFGHAN REFUGEES – DK

    DÁNSKO

    DANSK FLYGTNINGEHJAELP – DK

    DÁNSKO

    DEUTSCHE WELTHUNGERHILFE E.V. – DE

    NĚMECKO

    EVANGELISCHES WERK FÜR DIAKONIE UND ENTWICKLUNG E.V. – DE

    NĚMECKO

    FAO

    MEZINÁRODNÍ ORGANIZACE

    FEDERACION DE ASOCIACIONES MEDICUS MUNDI ESPAÑA – ES

    ŠPANĚLSKO

    FEDERATION HANDICAP INTERNATIONAL – FR

    FRANCIE

    FOLKEKIRKENS NODHJAELP – DK

    DÁNSKO

    FONDAZIONE TERRE DES HOMMES ITALIA ONLUS – IT

    ITÁLIE

    FUNDACION ALIANZA POR LOS DERECHOS, LA IGUALD Y LA SOLIDARIDAD INTERNACIONAL – ES

    ŠPANĚLSKO

    FUNDACION OXFAM INTERMON – ES

    ŠPANĚLSKO

    FUNDACIÓN PLAN INTERNATIONAL ESPAÑA – ES

    ŠPANĚLSKO

    FUNDACIÓN SAVE THE CHILDREN – ES

    ŠPANĚLSKO

    GOAL – IE

    IRSKO

    GRUPPO DI VOLONTARIATO CIVILE – IT

    ITÁLIE

    HELP – HILFE ZUR SELBSTHILFE E.V. – DE

    NĚMECKO

    HELPAGE INTERNATIONAL – UK

    SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ

    MEZINÁRODNÍ VÝBOR ČERVENÉHO KŘÍŽE

    MEZINÁRODNÍ ORGANIZACE

    MEZINÁRODNÍ FEDERACE SPOLEČNOSTÍ ČERVENÉHO KŘÍŽE A ČERVENÉHO PŮLMĚSÍCE

    MEZINÁRODNÍ ORGANIZACE

    INTERNATIONAL MEDICAL CORPS – UK

    SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ

    INTERNATIONAL NGO SAFETY ORGANISATION – UK

    SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ

    INTERNATIONAL RESCUE COMMITTE – UK

    SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ

    INTERSOS – IT

    ITÁLIE

    MEZINÁRODNÍ ORGANIZACE PRO MIGRACI (IOM)

    MEZINÁRODNÍ ORGANIZACE

    ISLAMIC RELIEF WORLDWIDE – UK

    SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ

    JOHANNITER-UNFALL-HILFE E.V. – DE

    NĚMECKO

    KIRKENS NØDHJELP – NO

    NORSKO

    KIRKON ULKOMAANAPU SR. – FI

    FINSKO

    LA CHAINE DE L'ESPOIR – FR

    FRANCIE

    LUTHERAN WORLD FEDERATION – CH

    ŠVÝCARSKO

    MALTESER HILFSDIENST E.V. – DE

    NĚMECKO

    MEDECINS DU MONDE – BE

    BELGIE

    MEDAIR – CH

    ŠVÝCARSKO

    MEDECINS DU MONDE – FR

    FRANCIE

    MEDECINS SANS FRONTIERES – BE

    BELGIE

    MEDECINS SANS FRONTIERES – CH

    ŠVÝCARSKO

    MEDICO INTERNATIONAL E.V – DE

    NĚMECKO

    MEDICOS DEL MUNDO ESPAÑA – ES

    ŠPANĚLSKO

    MERCY CORPS EUROPE – UK

    SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ

    MISSION AVIATION FELLOWSHIP INTERNATIONAL – UK

    SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ

    MISSION OST FORENING – DK

    DÁNSKO

    MOVIMIENTO POR LA PAZ, EL DESARME Y LA LIBERTAD – ES

    ŠPANĚLSKO

    MUSLIM AID – UK

    SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ

    NORWEGIAN REFUGEE COUNCIL – NO

    NORSKO

    OXFAM – UK

    SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ

    OXFAM ITALIA ONLUS ASSOCIAZIONE – IT

    ITÁLIE

    OXFAM-SOLIDARITE(IT) – BE

    BELGIE

    PELASTAKAA LAPSET – RÄDDA BARNEN – FI

    FINSKO

    PLAN INTERNATIONAL – UK

    SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ

    PLAN INTERNATIONAL SVERIGE INSAMLINGSSTIFTELSE – SE

    ŠVÉDSKO

    PLAN IRELAND CHARITABLE ASSISTANCE – IE

    IRSKO

    POLSKA AKCJA HUMANITARNA – PL

    POLSKO

    PRACTICAL ACTION – UK

    SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ

    PREMIERE URGENCE INTERNATIONALE – FR

    FRANCIE

    RADDA BARNENS RKSFORBUND – SE

    ŠVÉDSKO

    RED BARNET – DK

    DÁNSKO

    RED CROSS – BE

    BELGIE

    RED CROSS – DE

    NĚMECKO

    RED CROSS – DK

    DÁNSKO

    RED CROSS – ES

    ŠPANĚLSKO

    RED CROSS – FI

    FINSKO

    RED CROSS – FR

    FRANCIE

    RED CROSS – LU

    LUCEMBURSKO

    RED CROSS – NL

    NIZOZEMSKO

    RED CROSS – NO

    NORSKO

    RED CROSS – UK

    SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ

    REDD BARNA – NO

    NORSKO

    REDR – ENGINEERS FOR DISASTER RELIEF – UK

    SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ

    RELIEF INTERNATIONAL – UK

    SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ

    SAVE THE CHILDREN – NL

    NIZOZEMSKO

    SAVE THE CHILDREN ITALIA ONLUS – IT

    ITÁLIE

    SOLIDAR SUISSE – CH

    ŠVÝCARSKO

    SOLIDARITES INTERNATIONAL – FR

    FRANCIE

    SOS SAHEL INTERNATIONAL FRANCE – FR

    FRANCIE

    SOS-KINDERDORF INTERNATIONAL – AT

    RAKOUSKO

    STICHTING OXFAM NOVIB – NL

    NIZOZEMSKO

    STICHTING WAR CHILD – NL

    NIZOZEMSKO

    STICHTING WORLD VISION NEDERLAND – NL

    NIZOZEMSKO

    SVENSKA KYRKAN – SE

    ŠVÉDSKO

    TEARFUND – UK

    SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ

    TERRE DES HOMMES – CH

    ŠVÝCARSKO

    THE INTERNATIONAL CATHOLIC MIGRATION COMMISSION – CH

    ŠVÝCARSKO

    THE SAVE THE CHILDREN FUND – UK

    SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ

    TIERÄRZTE OHNE GRENZEN E.V. – DE

    NĚMECKO

    TRIANGLE GENERATION HUMANITAIRE – FR

    FRANCIE

    TROCAIRE – IE

    IRSKO

    OSN – ÚŘAD PRO KOORDINACI HUMANITÁRNÍCH ZÁLEŽITOSTÍ (OCHA)

    MEZINÁRODNÍ ORGANIZACE

    OSN – ÚŘAD VYSOKÉHO KOMISAŘE OSN PRO LIDSKÁ PRÁVA (OHCHR)

    MEZINÁRODNÍ ORGANIZACE

    OSN – PANAMERICKÁ ZDRAVOTNICKÁ ORGANIZACE (PAHO)

    MEZINÁRODNÍ ORGANIZACE

    ROZVOJOVÝ PROGRAM OSN (UNDP)

    MEZINÁRODNÍ ORGANIZACE

    ORGANIZACE OSN PRO VÝCHOVU, VĚDU A KULTURU (UNESCO)

    MEZINÁRODNÍ ORGANIZACE

    POPULAČNÍ FOND OSN (UNFPA)

    MEZINÁRODNÍ ORGANIZACE

    ÚŘAD VYSOKÉHO KOMISAŘE OSN PRO UPRCHLÍKY (UNHCR)

    MEZINÁRODNÍ ORGANIZACE

    DĚTSKÝ FOND OSN (UNICEF)

    MEZINÁRODNÍ ORGANIZACE

    ÚŘAD OSN PRO SNIŽOVÁNÍ RIZIKA KATASTROF (UNISDR)

    MEZINÁRODNÍ ORGANIZACE

    ÚŘAD OSN PRO SERVISNÍ ZABEZPEČENÍ PROJEKTŮ (UNOPS)

    MEZINÁRODNÍ ORGANIZACE

    AGENTURA OSN PRO POMOC A PRÁCI VE PROSPĚCH PALESTINSKÝCH UPRCHLÍKŮ NA BLÍZKÉM VÝCHODĚ (UNRWA)

    MEZINÁRODNÍ ORGANIZACE

    ORGÁN OSN PRO ROVNOST ŽEN A MUŽŮ A PRO POSÍLENÍ POSTAVENÍ ŽEN (UNWOMEN)

    MEZINÁRODNÍ ORGANIZACE

    SVĚTOVÝ POTRAVINOVÝ PROGRAM (WFP)

    MEZINÁRODNÍ ORGANIZACE

    SVĚTOVÁ ZDRAVOTNICKÁ ORGANIZACE (WHO)

    MEZINÁRODNÍ ORGANIZACE

    WORLD VISION – DE

    NĚMECKO

    WORLD VISION – UK

    SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ

    ZOA – NL

    NIZOZEMSKO

    (1)  Do této částky je zahrnuto financování z Evropského rozvojového fondu ve výši 173 milionů EUR.
    (2)  Rozhodnutí Komise C(2015) 9500 ze dne 24. listopadu 2015 o koordinaci činnosti Unie a členských států prostřednictvím koordinačního mechanismu uprchlického nástroje pro Turecko (Úř. věst. C 407, 8.12.2015, s. 8), naposledy pozměněné rozhodnutím Komise ze dne 18. dubna 2017 o nástroji pro uprchlíky v Turecku, kterým se mění rozhodnutí Komise C(2015) 9500 ze dne 24. listopadu 2015.
    (3)  http://ec.europa.eu/echo/what/civil-protection/mechanism_en.
    (4)  Sdělení Komise Důstojný život: místo závislosti soběstačnost. Násilné vysídlování a rozvoj, COM(2016) 234 final.
    (5)  http://humanitariandisabilitycharter.org/
    (6)   https://unhabitat.org/wp-content/uploads/2016/05/Global-Alliance-for-Urban-Crises-Charter-for-WHS-Final.pdf
    (7)  https://ec.europa.eu/europeaid/policies/european-development-policy/european-consensus-development_en
    (8)  Včetně názvů příslušných partnerských organizací.
    Top