Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015DC0443

    SDĚLENÍ KOMISE Posouzení trhu týkající se světelných zdrojů se žhavicím vláknem standardního napětí, jež vyžaduje nařízení Komise (EU) č. 1194/2012

    COM/2015/0443 final

    V Bruselu dne 11.9.2015

    COM(2015) 443 final

    SDĚLENÍ KOMISE

    Posouzení trhu týkající se světelných zdrojů se žhavicím vláknem standardního napětí, jež vyžaduje nařízení Komise (EU) č. 1194/2012


    1.Úvod

    Nařízení Komise (EU) č. 1194/2012 1 obsahuje minimální požadavky na energetickou účinnost směrových světelných zdrojů, světelných zdrojů využívajících elektroluminiscenčních diod a souvisejících zařízení. Tyto požadavky na ekodesign se zavádějí postupně, přičemž každá fáze přináší nové nebo přísnější požadavky oproti fázi předchozí. Poslední (třetí) fáze se bude uplatňovat od 1. září 2016 a bude vyžadovat minimální energetickou účinnost v hodnotách vyjádřených indexem energetické účinnosti (EEI), a to 0,95 pro světelné zdroje se žhavicím vláknem, 0,36 pro vysoce intenzivní výbojky a 0,2 pro všechny ostatní světelné zdroje. Směrové halogenové žárovky standardního napětí, které jsou v současné době na trhu, nesplňují požadavky na světelné zdroje se žhavicím vláknem, a v rámci 3. fáze proto bude zakázáno jejich uvádění na trh.

    Aby tyto halogenové žárovky nebyly vyřazovány bez odpovídající náhrady, nařízení 1194/2012 stanoví, že u světelných zdrojů se žhavicím vláknem standardního napětí se 3. fáze použije pouze, „předloží-li Komise nejpozději do 30. září 2015 prostřednictvím podrobného posouzení trhu a oznámí-li konzultačnímu fóru důkazy, že jsou na trhu světelné zdroje se žhavicím vláknem standardního napětí, které jsou:

    — v souladu s požadavkem na maximální EEI ve 3. fázi,

    — finančně dostupné bez nepřiměřeně vysokých nákladů pro většinu konečných uživatelů,

    — z větší části rovnocenné z hlediska parametrů funkčnosti světelných zdrojů se žhavicím vláknem standardního napětí důležitých pro spotřebitele, které jsou dostupné ke dni vstupu tohoto nařízení v platnost [3. ledna 2013], a rovněž z hlediska světelných toků v celém rozsahu referenčních světelných toků uvedených v tabulce 6 [nařízení č. 1194/2012, v rozmezí od 90 lm do 1 000 lm],

    — v souladu s nejnovějšími požadavky na kompatibilitu kompatibilní se zařízením určeným pro instalaci mezi napájecí sítí a světelnými zdroji se žhavicím vláknem, které jsou dostupné ke dni vstupu tohoto nařízení v platnost. 2

    Toto sdělení splňuje zákonem daný požadavek posuzovat dostupné možnosti, jak nahrazovat světelné zdroje se žhavicím vláknem standardního napětí, jež trh nabízí. Opírá se o technický přehled trhu 3 , který pro Komisi vypracovali externí techničtí poradci a jenž byl předložen k posouzení konzultačnímu fóru o ekodesignu.

    2.Soulad s indexem maximální energetické účinnosti

    Jako nejvhodnější náhrada halogenových žárovek se jeví světelné zdroje využívající elektroluminiscenčních diod (LED), jež v současné době přetvářejí trh se svítidly. Přibližně 70 % všech modelů světelných zdrojů LED na trhu splňuje požadavek na maximální EEI 3. fáze, díky čemuž mají spotřebitelé velký výběr možností, jak halogenové žárovky nahradit. Očekává se, že podíl těchto vyhovujících zdrojů světla na trhu díky postupnému zlepšování technologie LED dále poroste.

    3.Dostupnost náhradních řešení

    Směrové světelné zdroje LED, jež se na trhu EU nabízejí, jsou dostupné jak z hlediska maloobchodních cen, tak i nákladů životního cyklu.

    Přestože jsou počáteční investiční náklady na světelné zdroje LED vyšší než u směrových halogenových žárovek standardního napětí, pohybují se jejich maloobchodní ceny od 1,80 EUR po 18 EUR podle značky, místa prodeje a typu. Většina světelných zdrojů LED stojí méně než 10 EUR. Tyto ceny budou podle očekávání v důsledku technologického vývoje v oblasti technologie LED nadále klesat. Během prvních čtyř měsíců roku 2015 bylo na trhu EU zaznamenáno snížení maloobchodních cen až o 25 %.

    Se svou nižší spotřebou energie, často s činitelem v hodnotě přibližně 5, světelné zdroje LED spotřebitelům významně spoří náklady životního cyklu, a to i s přihlédnutím k vyšším maloobchodním cenám. V současné době lze dosáhnout doby návratnosti zhruba jeden rok či méně. Téměř ve všech případech pokryjí úspory vyplývající z náhrady směrových halogenových žárovek standardního napětí světelnými zdroji LED pořizovací náklady.

    4.Rovnocenná funkčnost

    Světelné zdroje LED nabízejí plně funkčně rovnocennou náhradu přibližně 90 % modelů směrových halogenových žárovek standardního napětí na trhu. Tyto světelné zdroje LED splňují funkční požadavky na ekodesign stanovené v nařízení 1194/2012, včetně dostatečného indexu podání barev (CRI) s hodnotami ≥ 80, přičemž některé světelné zdroje LED dosahují hodnot CRI nad 90. Obecně je výběr ze světelných zdrojů LED na trhu, pokud jde o hodnoty svítivosti, úhel poloviční svítivosti, teplotu chromatičnosti a modely, vyšší než v případě směrových halogenových žárovek standardního napětí.

    V případě zbývajících 10 % modelů směrových halogenových žárovek standardního napětí na trhu představují světelné zdroje LED z hlediska funkčnosti téměř rovnocennou náhradu. Spotřebitelé sice možná musí slevit z méně důležitých vlastností, jako je úhel poloviční svítivosti, ale většinou by si rozdílu nevšimli. Další možností, jak dosáhnout plně rovnocenných vlastností se světelným zdrojem LED vybaveným odlišnou paticí, je použít adaptéry pro typovou patici.

    5.Kompatibilita se zařízením

    Světelné zdroje LED využívané jako náhrada jsou obecně se zařízením používaným pro směrové halogenové žárovky standardního napětí kompatibilní. Výjimkou je jejich kompatibilita se stmívači. Zatímco všechny halogenové žárovky lze stmívat, jen některé světelné zdroje LED na trhu EU fungují se stmívači se spínáním na sestupné hraně a se spínáním na náběžné hraně, které byly na trhu dostupné ke dni 3. ledna 2013, kdy nařízení 1194/2012 vstoupilo v platnost. Tyto světelné zdroje LED, které lze stmívat, rovněž plně splňují všechny dané požadavky.

    Na základě požadavků týkajících se povinných informací stanovených v nařízení č. 1194/2012 již mají být spotřebitelé informováni, s jakými stmívači je případně každý model světelného zdroje LED kompatibilní. Díky tomu mohou zvolit vhodnou náhradu.

    6.Závěry

    Z tohoto posouzení trhu vyplývá, že směrové světelné zdroje LED standardního napětí, které splňují minimální požadavky na energetickou účinnost podle nařízení 1194/2012, jsou fyzicky i cenově dostupné, funkčně rovnocenné a kompatibilní se zařízením instalovaným mezi napájecí sítí a světelným zdrojem.

    Jsou tedy splněny požadavky pro uplatňování 3. fáze nařízení 1194/2012 na světelné zdroje se žhavicím vláknem standardního napětí.

    (1)

    Nařízení Komise (EU) č. 1194/2012 ze dne 12. prosince 2012, kterým se provádí směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/125/ES, pokud jde o požadavky na ekodesign směrových světelných zdrojů, světelných zdrojů využívajících elektroluminiscenčních diod a souvisejících zařízení, Úř. věst. L 342/1.

    (2)

    Citováno z nařízení č. 1194/2012, přílohy III 1.1, s. 11 – údaje v hranatých závorkách byly přidány pro lepší srozumitelnost.

    (3)

    Tento technický přehled trhu je veřejnosti přístupný na internetových stránkách Komise: https://ec.europa.eu/energy/sites/ener/files/documents/Draft%20Final%20Market%20Assessment%20data.pdf . Konzultačnímu fóru o ekodesignu byl předložen na jeho zasedání dne 25. června 2015.

    Top