EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013AE1767

Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady o informacích doprovázejících převody peněžních prostředků COM(2013) 44 final – 2013/0024 (COD) a k návrhu směrnice Evropského parlamentu a Rady o předcházení zneužití finančního systému k praní peněz a financování terorismu COM(2013) 45 final – 2013/0025 (COD)

Úř. věst. C 271, 19.9.2013, p. 31–35 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

19.9.2013   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 271/31


Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady o informacích doprovázejících převody peněžních prostředků

COM(2013) 44 final – 2013/0024 (COD)

a k návrhu směrnice Evropského parlamentu a Rady o předcházení zneužití finančního systému k praní peněz a financování terorismu

COM(2013) 45 final – 2013/0025 (COD)

2013/C 271/05

Zpravodaj: pan ZEEB

Dne 28. a 27. února 2013 se Rada, v souladu s článkem 114 Smlouvy o fungování Evropské unie, a dne 12. března 2013 se Parlament, v souladu s články 114 a 304 Smlouvy o fungování Evropské unie, rozhodly konzultovat Evropský hospodářský a sociální výbor ve věci

návrhu směrnice Evropského parlamentu a Rady o předcházení zneužití finančního systému k praní peněz a financování terorismu

COM(2013) 45 final – 2013/0025 (COD)

a

návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady o informacích doprovázejících převody peněžních prostředků

COM(2013) 44 final – 2013/0024 (COD).

Specializovaná sekce Hospodářská a měnová unie, hospodářská a sociální soudržnost, kterou Výbor pověřil přípravou podkladů na toto téma, přijala stanovisko dne 24. dubna 2013.

Na 490. plenárním zasedání, které se konalo ve dnech 22. a 23. května 2013 (jednání dne 23. května), přijal Evropský hospodářský a sociální výbor následující stanovisko 145 hlasy pro a 4 členové se zdrželi hlasování.

1.   Závěry a doporučení

1.1

Evropský hospodářský a sociální výbor (dále jen EHSV) vítá návrhy Komise, jejichž cílem je uzpůsobit evropský právní rámec v souvislosti se změnami mezinárodních norem pro prevenci a boj proti praní peněz a financování terorismu. Pachatelé trestné činnosti, kteří zneužívají finanční systém a možnosti poskytované vnitřním trhem, totiž skutečně ohrožují samé základy naší společnosti. Podle EHSV je zásadní poskytnout Evropské unii a členským státům účinné prostředky pro posílení integrity a transparentnosti finančních transakcí. V tomto ohledu jsou návrhy Komise nepochybně krokem správným směrem.

1.2

EHSV na jedné straně vítá upřesnění povinnosti identifikace a kontroly skutečných majitelů společností, kterou musí profesní subjekty plnit, čímž umožní zvýšit transparentnost ohledně fyzických osob, které jednají pod označením právnické osoby, a na druhé straně identifikace a kontroly politicky exponovaných osob, u nichž existuje větší riziko korupce z důvodu funkcí, které zastávají. EHSV rovněž schvaluje zařazení poskytovatelů služeb hazardních her na seznam povinných osob, jelikož toto odvětví může být využito k praní peněz.

1.3

EHSV vítá cíl Komise, která si přeje, aby Evropská unie hrála vedoucí úlohu v celosvětovém boji proti praní peněz a terorismu. EHSV soudí, že jedním ze způsobů, jak zajistit, aby byl nový evropský právní rámec účinný a umožnil EU, aby šla příkladem v boji proti praní peněz, je společné úsilí všech zainteresovaných subjektů. EHSV vítá objasnění doplněná do návrhu, jejichž účelem je zajistit proporcionalitu s ohledem na malé a střední podniky. EHSV považuje za vhodné, aby „malým povinným osobám“ byla poskytnuta technická a profesionální pomoc prostřednictvím zprostředkovatelských orgánů, jako jsou profesní komory, sdružení či federace, což by jim umožnilo splnit povinnosti stanovené v návrhu.

1.4

EHSV pozitivně hodnotí Evropskou komisi za to, že se snažila dosáhnout nesnadné rovnováhy mezi cíli, které se a priori zdají obtížně slučitelné, jako je ochrana osobních údajů a boj proti praní peněz. Cílem sběru a analýzy informací (včetně údajů osobní povahy) celou řadou profesních subjektů je pouze odhalení trestné činnosti. Tyto subjekty musí tedy dbát na to, aby co nejvíce chránily soukromý život svých klientů a zároveň pro ně bylo prioritou pomáhat vnitrostátním orgánům v potírání trestné činnosti.

1.5

EHSV vítá návrh evropské harmonizace sankcí ve finančním sektoru. Prevence trestné činnosti musí být co nejúčinnější a vůči profesním subjektům musí být uplatňovány odrazující sankce, jež by byly přiměřené částkám odpovídajícím hodnotě praní peněz. EHSV proto vyzývá Komisi a členské státy, aby zajistily důsledné a odpovídající uplatňování správních sankcí a postihů.

2.   Souvislosti

2.1

Praní peněz, financování terorismu a šíření zbraní hromadného ničení jsou hrozbou pro světovou bezpečnost a integritu finančního systému. Finanční akční výbor (dále jen FATF) je orgánem, jenž je na mezinárodní úrovni pověřen vypracováním opatření (zvaných doporučení) pro prevenci a boj proti praní peněz, financování terorismu a od nedávné doby proti financování šíření zbraní hromadného ničení.

2.2

Téměř tři roky byly revidována doporučení FATF s cílem posílit preventivní opatření a více chránit finanční systém tím, že vlády získají silnější nástroje pro postihování závažných trestných činů. FATF díky tomu přijala nová doporučení v únoru 2012. (1)

2.3

Zásadní změny, jež zavedla nová doporučení FATF, jsou následující:

2.3.1

Doporučení více upřesňují přístup založený na posouzení rizik, které musí uplatnit země a povinné osoby (dále jen profesní subjekty), aby lépe rozeznaly rizika praní peněz a financování terorismu, s nimiž se setkávají, a uzpůsobily své systémy dohledu, čímž by umožnily vhodně využívat své finanční prostředky podle povahy zjištěných rizik.

2.3.2

Doporučení poskytují nezbytná objasnění týkající se povahy povinností profesních subjektů. Upřesňují rozsah povinností a) transparentnosti týkající se totožnosti skutečných majitelů společností a příjemců bezhotovostních převodů a b) určení totožnosti politicky exponovaných osob, u nichž existuje větší riziko korupce z důvodů funkcí, které zastávají.

2.3.3

Doporučení věnují účinnější prostředky na vyšetřování orgánů pověřených trestním stíháním a finančních zpravodajských jednotek a posilují výměnu informací v oblasti vyšetřování, kontroly a stíhání závažných trestných činů.

2.4

FATF zahájí nový cyklus vzájemného hodnocení svých členů od roku 2014 a bude se soustředit zvláště na účinnost provádění svých nových doporučení.

3.   Návrh Komise

3.1

Návrhy a) čtvrté směrnice proti praní peněz a financování terorismu a b) druhého nařízení o informacích doprovázejících převody peněžních prostředků jsou součástí aktualizace evropského právního rámce a jejich cílem je zohlednit změny uskutečněné v doporučeních FATF.

3.2

Hlavní změny evropského právního rámce, které jsou uvedena v návrzích, jsou následující:

3.2.1

Na seznam profesních subjektů jsou zařazeni a) obchodníci, jakmile provádějí platby v hotovosti ve výši 7 500 EUR nebo více (2), b) poskytovatelé služeb hazardních her a c) agenti zprostředkovávající pronájem.

3.2.2

Daňové trestné činy jsou výslovně označeny jako trestná činnost související s činností praní peněz.

3.2.3

Návrh směrnice uvádí, že přístup založený na posouzení rizik, jak na nadnárodní a vnitrostátní úrovni, tak na úrovni každého profesního subjektu, musí být uplatněn podle míry dohledu doplněné minimálním seznamem faktorů, které je třeba vzít v úvahu, nebo pokyny, jež vypracují evropské orgány dohledu.

3.2.4

Evropské orgány dohledu (EBA, EIOPA a ESMA) jsou vyzývány, aby se v rámci Evropské unie podílely na analýze rizik praní peněz a financování terorismu a vydaly regulační technické normy určené členským státům a finančním institucím.

3.2.5

Profesní subjekty musí získat informace o skutečných majitelích a považovat politicky exponované osoby na vnitrostátní úrovni či pracující pro mezinárodní organizace za velice rizikovou kategorii klientely.

3.2.6

Je sestaven seznam správních sankcí pro případy systematického porušování základních požadavků směrnice profesními subjekty.

3.3

Navrhované změny vycházejí konkrétně ze studie (3) věnované provádění třetí směrnice o boji proti praní peněz a financování terorismu, kterou vypracovala nezávislá auditorská společnost, a také z postojů přijatých Komisí během veřejné konzultace.

3.4

Návrhy obsažené ve směrnici a v nařízení mají nahradit stávající směrnici a nařízení, které budou zrušeny.

4.   Obecné připomínky

4.1

EHSV souhlasí s tím, že je nezbytné uzpůsobit stávající evropský právní rámec pro boj proti praní peněz a financování terorismu tak, aby byly zohledněny změny zavedené na mezinárodní úrovni. EHSV si je vědom, že jev praní peněz a financování terorismu se týká všech odvětví ekonomiky a je nutné nadále věnovat zvláštní pozornost účinnosti právního rámce pro prevenci zneužívání finančního systému k trestné činnosti.

4.2

EHSV vítá cíl Komise, která si přeje, aby Evropská unie hrála vedoucí úlohu v celosvětovém boji proti praní peněz a terorismu. Připomíná svůj postoj, který již vyjádřil v předchozím stanovisku, v němž „vítá další rozvoj pravidel pro předcházení praní peněz a financování terorismu jako symbol Evropské unie, která zajišťuje vysoké standardy bezúhonnosti a jednání ve veřejném i soukromém chování. Směrnice je nejen praktickým krokem v řízení finančních záležitostí, ale rovněž prostředkem posílení Evropské unie“ (4).

4.3

EHSV je toho názoru, že snížení prahové hodnoty z 15 000 EUR na 7 500 EUR, po jejímž překročení musí obchodníci se zbožím splnit povinnosti stanovené v návrhu směrnice, představuje další krok správným směrem k podpoře bezhotovostních plateb. EHSV již v předchozím stanovisku (5) poukázal na to, že hotovost je považována za podpůrný nástroj šedé ekonomiky a bezhotovostní platby jsou transparentnější z hlediska daňového i ekonomického a také levnější pro společnost jako celek, pohodlnější, bezpečnější a inovativnější.

4.4   Podpora „malých povinných osob“

4.4.1

EHSV vítá, že agenti zprostředkovávající pronájem a poskytovatelé služeb hazardních her podléhají povinnostem boje proti praní peněz a financování terorismu, ačkoli se doporučení FATF těchto subjektů netýkají.

4.4.2

EHSV vítá objasnění doplněná do návrhu, jejichž účelem je zajistit proporcionalitu s ohledem na malé a střední podniky. K zajištění toho, aby byly malé subjekty schopny plnit povinnosti obsažené v tomto návrhu směrnice, EHSV navrhuje zapojit zprostředkovatelské orgány, jako jsou profesní komory, sdružení či federace zastupující „malé povinné osoby“ na národní úrovni, jež by měly pravomoci v oblasti řízení, podpory a zprostředkování. Je zásadně důležité podporovat „malé povinné osoby“, aby nedošlo k tomu, že by se staly prioritním cílem pachatelů praní peněz.

4.5   Sladit požadavky na identifikaci v digitálním věku

4.5.1

Povinnost identifikace osob musí být prováděna za jejich fyzické přítomnosti. V opačném případě musí profesní subjekty uplatnit opatření zesíleného dohledu z důvodu rizika plynoucího z transakce uzavřené na dálku. EHSV si klade otázku, zda tato míra požadavků odpovídá tendenci naší společnosti směřující k celkové digitalizaci.

4.5.2

EHSV vyzývá Komisi, aby uvažovala o opatřeních umožňujících sladit požadavky na identifikaci klientely se stále častějším využíváním elektronických plateb a elektronické komunikace.

4.6   Rovnováha mezi ochranou osobních údajů a bojem proti praní peněz

4.6.1

EHSV zdůrazňuje, že je důležité sladit zájmy související s ochranou osobních údajů na jedné straně a s ochranou integrity finančního systému prostřednictvím boje proti praní peněz a financování terorismu na straně druhé.

4.6.2

Jelikož metoda boje proti praní peněz a financování terorismu spočívá ve sběru a analýze informací, včetně osobních údajů, které provádí celá řada profesních subjektů, ESHV soudí, že návrhy do velké míry splňují uvedené požadavky jak na členské státy, tak na profesní subjekty, aby byly lépe vyváženy cíle, které jsou a priori obtížně slučitelné.

4.6.3

Co se týče povinnosti stanovené v článku 39 návrhu směrnice, spočívající v tom, že dokumenty a informace se vymažou po uplynutí období uchování stanoveného na 5 nebo 10 let po ukončení obchodního vztahu, EHSV vyzývá členské státy, aby zajistily, že jejich právní předpisy budou upravovat situace (jako trestní stíhání, bankroty nebo dědictví), v nichž by se tato povinnost neuplatňovala, aby nedošlo k rozporu s obecným zájmem.

4.6.4

EHSV navrhuje, aby směrnice výslovně stanovila povinnost zachovat přísnou důvěrnost totožnosti osob, které vykazují podezřelé transakce, pokud tyto osoby nedaly povolení ke zveřejnění své totožnosti nebo pokud je třeba tuto totožnost zveřejnit, aby bylo zajištěno spravedlivé právní řízení v případě trestního stíhání.

4.7   Posílit legitimitu zásahu evropských orgánů dohledu

4.7.1

EHSV upozorňuje na to, že evropské orgány dohledu budou na evropské úrovni zapojeny do analýzy rizik praní peněz a financování terorismu a budou moci vydávat pokyny a právní normy určené členským státům a finančním institucím. EHSV sice zdůrazňuje, že je důležitá dohoda a spolupráce s evropskými orgány dohledu v oblasti evropského boje proti praní peněz a financování terorismu, avšak poznamenává, že reprezentativní a regulační funkce těchto orgánů je vůči finančnímu sektoru omezená. Řada profesních subjektů, které jsou povinnými osobami, však ve finančním sektoru nepůsobí a nejsou tedy na evropské úrovni zastoupeny. EHSV tedy navrhuje, aby se Komise na evropské úrovni zapojila do analýzy rizik a vydávání pokynů jménem nefinančních profesních subjektů, které mají povinnost bojovat proti praní peněz a financování terorismu.

4.7.2

EHSV je přesvědčen, že je třeba, aby existovala doporučení a výkladové normy, které by byly na evropské úrovni harmonizovány s cílem zajistit jednotnější uplatňování pravidel boje proti praní peněz a financování terorismu v členských státech.

4.8   Správní sankce

4.8.1

V návrzích je uveden seznam správních sankcí, který navazuje na sdělení Komise ze dne 8. prosince 2010 o posílení sankčních režimů ve finančním sektoru, k němuž se EHSV vyjádřil ve stanovisku (6) a které bylo převzato do dalších nedávných návrhů Komise (7).

4.8.2

EHSV podporuje evropskou harmonizaci sankcí platných ve finančním sektoru. Je třeba konstatovat, že boj proti trestné činnosti tuto činnost neomezuje. Je tedy zásadní, aby prevence trestné činnosti byla co nejúčinnější a vůči profesním subjektům, které nedodržují povinnosti boje proti praní peněz a financování terorismu, mohly být uplatňovány odrazující sankce, jež by byly přiměřené částkám odpovídajícím hodnotě praní peněz.

4.8.3

EHSV si nicméně klade otázku ohledně čistě „administrativního“ charakteru plánovaných sankcí a obává se možného zpochybnění přísnosti navrhovaných správních sankcí vzhledem k hierarchii právních norem a přiměřenosti sankcí v oblasti trestního práva. Plánované správní sankce sice mají odrazující charakter a jejich cílem je evropská harmonizace, avšak trestní sankce stanovené pro trestný čin praní peněz se v jednotlivých státech liší. EHSV vyzývá Komisi a členské státy, aby zajistily jednotné a odpovídající uplatňování správních sankcí uvalených na profesní subjekty za to, že nesplnily povinnosti boje proti praní peněz a financování terorismu, a postihů uplatnitelných v případě trestného činu praní peněz.

4.8.4

EHSV se obává, aby nebyla zpochybněna vhodnost režimu správních sankcí vzhledem k čl. 6 odst. 1 a článku 7 Evropské úmluvy o lidských právech s tím rizikem, že z některých správních sankcí by mohly vzniknout „tresty“, které by mohly být vyneseny pouze nezávislým soudem po spravedlivém řízení, což jsou podmínky, které příslušné správní orgány nesplňují. EHSV vyzývá Komisi, aby nalezla vhodná právní řešení a zajistila, že navrhovaný režim sankcí nebude možné v žádném případě zpochybnit.

4.8.5

EHSV je přesvědčen, že návrh zavést soubor minimálních pravidel založených na zásadách pro používání správních opatření a sankcí představuje přístup, který posílí reakci EU jako celku.

5.   Zvláštní připomínky

5.1

EHSV doporučuje rozšířit definici financování terorismu uvedenou v odst. 4 čl. 1 návrhu směrnice tak, aby se týkala „jakýchkoli jiných činů“ odlišných od uvedených trestných činů v souladu se zněním doporučení 5 FATF.

5.2

EHSV upozorňuje na to, že v přílohách návrhu směrnice je uveden výčet faktorů a typů rizik, které musejí profesní subjekty ověřit v rámci svých povinností boje proti praní peněz a financování terorismu. EHSV je přesvědčený, že výčty uvedené v přílohách nejsou vyčerpávající a že by profesní subjekty měly v souladu s přístupem založeným na posouzení rizik také zvážit další faktory, jež jsou úzce spjaty s členskými státy a s odlišnými podmínkami transakcí, jež uzavírají.

5.3

EHSV se domnívá, že klíčem k řešení problému pirátství je vysledování příslušných finančních toků a rázný zásah proti nim. V EU by se měla sestavit černá listina finančních institucí zapojených do praní peněz pocházejících z pirátské činnosti. Světová banka, Interpol a Europol mohou asistovat v úsilí o vystopování výkupného, které by mělo být vysledováno a zkonfiskováno, aby už pirátství nebylo výhodným obchodem (8).

V Bruselu dne 23. května 2013.

předseda Evropského hospodářského a sociálního výboru

Henri MALOSSE


(1)  www.fatf-gafi.org

(2)  Současná prahová hodnota je 15 000 EUR.

(3)  http://ec.europa.eu/internal_market/company/docs/financial-crime/20110124_study_amld_en.pdf

(4)  Úř. věst. C 267, 27.10.2005, s. 30–35.

(5)  Úř. věst. C 351, 15.11.2012, s. 52.

(6)  Úř. věst. C 248, 25.8.2011, s. 108.

(7)  COM(2011) 651 final, COM(2011) 656 final, COM(2011) 683 final.

(8)  Stanovisko EHSV k tématu Námořní pirátství – posílení reakce EU (dosud nezveřejněno v Úř. věst.).


Top