EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52004AE1648

Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k návrhu směrnice Evropského parlamentu a Rady o zákonném auditu ročních účetních závěrek a konsolidovaných účetních závěrek, kterou se mění směrnice Rady 78/660/EHS A 83/349/EHS COM(2004) 177 final – 2004/0065 (COD)

Úř. věst. C 157, 28.6.2005, p. 115–119 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

28.6.2005   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 157/115


Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k návrhu směrnice Evropského parlamentu a Rady o zákonném auditu ročních účetních závěrek a konsolidovaných účetních závěrek, kterou se mění směrnice Rady 78/660/EHS A 83/349/EHS

COM(2004) 177 final – 2004/0065 (COD)

(2005/C 157/21)

V souladu s článkem 44, odstavec 2, písmeno (g) smlouvy ustavující Evropské společenství rozhodla 21. dubna 2004 Rada, že požádá Evropský hospodářský a sociální výbor o stnovisko ve věci výše uvedené.

Specializovaná sekce „Jednotný trh, výroba a spotřeba“ pověřená přípravou prací Výboru v této věci zaujala své stanovisko dne 8. září 2004. (Zpravodaj: p. FRANK VON FÜRSTENWERTH).

Toto stanovisko přijal Evropský hospodářský a sociální výbor na svém 413. plenárním shromáždění konaném ve dnech 15. až 16. prosince 2004 (zasedání dne 15. prosince 2004) 86 hlasy pro, 3 hlasy proti a 1 člen se zdržel hlasování.

1.   Úvod

1.1

Návrh směrnice Evropského parlamentu a Rady o auditu ročních účetních závěrek a konsolidovaných účetních závěrek, kterou se mění směrnice Rady 78/660/EHS a 83/349/EHS, je chápán v širším kontextu opatření přijatých Evropskou unií v rámci jejího akčního plánu pro finanční služby. V tomto směru byly již učiněny významné kroky, zejména to bylo sdělení Komise „Modernizace práva společností a posílení podnikového řízení v Evropské unii – plán na další vývoj“ (COM(2003) 284), přechod na mezinárodní účetní standardy počínaje rokem 2005, a směrnice týkající se zneužívání trhu a prodejních nabídek.

1.2

Od roku 1996 je cílem Evropské komise zlepšení a harmonizace kvality auditu účetnictví. Předložení desetibodového akčního programu v květnu 2003 (sdělení Evropské komise: „Posílit zákonný účetní audit v Evropské unii“; COM/2003/286) představuje další prozatímní výsledek. Jeden z bodů akčního programu se týká modernizace 8. směrnice ve věci práva společností (84/253/EHS). Návrh směrnice předložený k diskusi má nahradit 8. směrnici ve věci práva společností.

1.3

Tato opatření musejí umožnit znovunastolení důvěryhodnosti finančních informací a důvěru ve finanční trhy. Návrh směrnice zdaleka nepředstavuje pouhou reakci na nedávné finanční skandály, ke kterým je přesto v úvahách přihlíženo, ale odpovídá přímo politické linii vytčené v roce 1996 pro oblast účetního auditu.

2.   Návrhy Komise

2.1

Návrh Komise obsahuje ustanovení vztahující se k souhlasu s výkonem profese auditorů a auditorských společností, jejich průběžnému vzdělávání a jejich vzájemnému uznávání na mezinárodní úrovni.

2.2

Všichni auditoři a auditorské společnosti jsou povinni dodržovat profesionální etiku. Tyto zásady zahrnují odpovědnost auditorů a auditorských společností vůči veřejnosti, jejich bezúhonnost a objektivnost, jakož i jejich profesionální kompetence a pečlivost.

2.3

Členské státy musejí dbát na zajišťování zápisu auditorů a auditorských společností do úředního seznamu.

2.4

Auditor nebo auditorská společnost musejí být nezávislí na účetní jednotce, jejíž účetnictví kontrolují, a v žádném případě nesmějí být spojeni s rozhodnutími, která přijímá vedení této účetní jednotky. Auditor nebo auditorská společnost nesmějí provádět audit účetnictví jednotky, s níž jsou ve finančním, obchodním, zaměstnaneckém či jakémkoliv jiném vztahu, jenž by mohl ohrozit jejich nezávislost.

2.5

Je nutné povinně zavést používání mezinárodních auditních standardů pro všechny audity Evropské unie, jakmile budou tyto standardy zapsány do komunitárního práva.

2.6

Členské státy musejí vypracovat účinný systém veřejné kontroly auditorské profese, jemuž budou podléhat všichni auditoři a auditorské společnosti. Tato kontrola se řídí určitými zásadami, které se týkají jmenovitě složení příslušného orgánu, jeho práv a transparentnosti kontroly.

2.7

Auditora nebo auditorskou společnost musí jmenovat valná hromada akcionářů kontrolované účetní jednotky. Členské státy však mohou stanovit, že toto jmenování má být předloženo k předchozímu schválení příslušným kontrolním úřadem nebo provedeno soudem či jiným orgánem podle vnitrostátního práva k tomu oprávněným.

2.8

Auditor nebo auditorská společnost mohou být odvoláni pouze ze závažných důvodů. Rozdílnost názorů na zpracování účetnictví nebo kontrolní postup nepředstavuje závažný důvod k odvolání.

2.9

Komise navrhuje, aby členské státy dbaly na stanovení vhodných pravidel, aby byla zaručena skutečná komunikace mezi auditorem nebo auditorskou společností a kontrolovanou účetní jednotkou. Tato komunikace musí být kontrolovanou účetní jednotkou řádně zaznamenána.

2.10

Návrh směrnice obsahuje zvláštní ustanovení o auditu veřejně prospěšných účetních jednotek. Veřejně prospěšné účetní jednotky jsou takové účetní jednotky, které jsou značně veřejně prospěšné z důvodu povahy své činnosti, velikosti nebo počtu zaměstnanců, jmenovitě společnosti, jejich cenné papíry jsou obchodovány na oficiálním trhu každého členského státu, jakož i banky, další finanční instituce a pojišťovací společnosti. Takovéto účetní jednotky musejí například ustavit auditní výbor složený ze členů správního orgánu, kteří nemají výkonnou funkci, nebo ze členů dozorčího orgánu kontrolované účetní jednotky, mezi nimiž bude alespoň jeden nezávislý člen, odborník v oblasti účetnictví a/nebo auditu. Dále jsou posíleny předpisy, které se vztahují na nezávislost, zajištění kvality, veřejnou kontrolu a jmenování auditorů a auditorských společností.

2.11

Členské státy mohou na základě reciprocity dát souhlas s výkonem profese auditorovi ze třetí země pod podmínkou, že tato osoba doloží, že již získala souhlas s výkonem profese auditora, že má teoretické znalosti, praktické kompetence a bezúhonnost stejné jako požaduje předložená direktiva, jakož i právnické znalosti nezbytné k výkonu auditu v tomto členském státě. Navrženy jsou i základní zásady upravující mezinárodní spolupráci a výměnu informací.

2.12

Bude zřízen výbor pro právní úpravy auditu složený ze zástupců členských států a pověřený asistencí Komisi při vypracovávání prováděcích opatření.

2.13

Změna směrnic 78/660/EHS a 83/349/EHS zavádí povinnost zveřejnit honoráře vyplacené v průběhu účetního roku auditorovi nebo auditorské společnosti za audit účetnictví, jiné auditorské služby, daňové poradenství a všechny další služby jiné než auditorské.

2.14

Členské státy musejí do 1.ledna 2006 přijmout a zveřejnit ustanovení nezbytná pro dosažení souladu s diskutovanou směrnicí.

3.   Všeobecné poznámky

3.1

Hospodářský a sociální výbor těší tento návrh směrnice umožňující investorům a dalším zúčastněným stranám ujistit se o spolehlivosti auditu účetnictví společností.

3.2

Výbor vítá skutečnost, že nová směrnice vytváří jednotný evropský právní rámec pro účetní audit.

3.3

Výbor bere na vědomí skutečnost, že v souvislosti se skandálem Parmalat dá Komise další podněty. Tyto podněty budou zahrnovat rychlejší zavedení opatření, která byla oznámena v akčním programu z května 2003 o modernizaci práva společností a posílení podnikového řízení. Tato opatření se týkají: (1) definování úlohy externích správců, (2) upřesnění odpovědnosti členů správní rady v oblasti finančních i nefinančních informací, (3) zlepšení veřejného charakteru transakcí prováděných v rámci koncernů a transakcí prováděných s přidruženými jednotkami, jakož i (4) zveřejňování veškerých informací týkajících se společností off-shore v účetnictví, a podstatné posílení kontroly jejich obsahu prováděné auditorem koncernu.

3.4.

Výbor přejímá postoj, který vyjádřila Komise ve svém sdělení, o posílení auditu účetnictví, podle něhož představuje odpovědnost auditorů jeden z faktorů kvality auditu účetnictví (1). Přesto se však domnívá (2), že tato odpovědnost musí být v přiměřeném poměru k auditované společnosti a jejich akcionářů příp.vzniklým škodám a vítá, že Komise hodlá zkoumat zvýšený hospodářský dopad těchto režimů na odpovědnost auditorů. Výbor podporuje Komisi ve snaze urychlit realizaci studií, které v tomto směru zahájila.

4.   Specifické poznámky

4.1

Právní předpisy navrhované v oblasti schvalování jmenování a průběžného vzdělávání auditorů nebo auditorských společností jsou mimo jiné zaměřeny i na to, aby auditoři měli specializované znalosti nezbytné k výkonu své profese. Tato skutečnost Výbor těší.

4.2

Návrhy týkající se profesionální etiky jsou v zásadě považovány za pozitivní. Komise navrhuje, aby jí byla dána možnost přijmout prováděcí opatření v oblasti profesionální etiky. Podle Výboru je třeba, aby tato opatření odpovídala špičkovým standardům kvality a aby byla v souladu s uznávanými mezinárodními (etický kód mezinárodní federace účetních znalců) nebo evropskými (doporučení Komise o nezávislosti auditorů v EU ze 16.května 2002 (3)) ustanoveními.

4.3

Výbor se domnívá, že nezávislost auditora nebo auditorské společnosti je velice důležitá. Výbor tudíž v zásadě podporuje návrh Komise o stanovení principů k zajištění nezávislosti auditora nebo auditorské společnosti. Tyto zásady musí platit pro všechny auditované společnosti a obzvláště pro podniky veřejného zájmu, protože tyto podniky se rovněž musí vykazovat transparentností vůči svým akcionářům a případným investorům.

4.4

Výbor těší pozornost, kterou Komise věnuje mezinárodním standardům kontroly, a tedy i ISA (mezinárodní standardy pro audit). Vzhledem k tomu, že počínaje rokem 2005 budou podniky zaměřené na kapitálové trhy povinny vypracovávat svou konsolidovanou závěrku na základě ISA (mezinárodní účetní standardy) nebo IFRS (mezinárodní standardy v oblasti finančních informací) (4), je používání mezinárodních standardů kontroly považováno za vhodné. Mezinárodní standardy kontroly budou vypracovávány v souladu s určitými zásadami, a tyto standardy budou muset vyhovovat velice náročným kriteriím kvality. Z toho důvodu Výbor v zásadě podporuje návrh Komise vztahující se na uznávání standardů. Vypracování standardů kvality uznávaných na mezinárodní úrovni ovšem předpokládá zvážení zainteresovanosti všech zúčastněných stran i veřejnosti v rámci transparentního procesu standardizace („due process“). Proto musí Komise tyto návrhy do procesu standardizace výslovně a pokud možno co nejdříve začlenit.

4.5

Výbor v zásadě souhlasí s návrhem Komise, podle něhož musejí členské státy zavést veřejnou kontrolu všech auditorů a auditorských společností, přičemž tato kontrola samotná musí odpovídat určitým principům.

4.6

Pokud jde o odvolání auditora nebo auditorské společnosti, Komise navrhuje, aby rozdíly v názorech na zpracování účetnictví nebo kontrolní postupy nepředstavovaly závažný důvod k odvolání. Může se ovšem stát, že některý podnik použije obecně přijímané zpracování účetnictví, s nímž však auditor nebude souhlasit. V takovýchto případech vzniká otázka, jak postupovat, pokud odvolání auditora nebo auditorské společnosti není možné.

4.7

Výbor vítá navrhovanou právní úpravu týkající se komunikace mezi kontrolovanou účetní jednotkou a auditorem nebo auditorskou společností.

4.8

Výbor vítá návrh Komise týkající se zavádění zvláštních ustanovení pro audit účetnictví veřejně prospěšných účetních jednotek. Bylo by však vhodné, kdyby zvláštní požadavky, které jsou vyžadovány, byly úměrné dalším nákladům, které tímto vzniknou. Tyto další náklady totiž v konečném stadiu ponesou klienti a vlastníci podniků.

4.9

Komise navrhuje zveřejnění honorářů vyplacených v průběhu účetního roku auditorovi nebo auditorské společnosti za audit účetnictví, jiné auditorské služby, daňové poradenství a všechny další služby jiné než auditorské. Výbor těší větší transparentnost. Klade si nicméně otázku, zda toto povinné zveřejňování skutečně přinese zlepšení kvality auditu účetnictví. Výbor považuje za možné, že vyšší transparentnost vyvolá silnější tlak na úpravu auditorských služeb.

4.10

Komise navrhuje, aby každý členský stát stanovil taková pravidla, aby honoráře vyplácené za účetní audit garantovaly audit v příslušné kvalitě, a aby nebyly ovlivňovány poskytováním dalších služeb na účet kontrolované společnosti ani spojovány s jakýmkoliv druhem podmínek. Výbor poznamenává, že toto ustanovení je zformulováno tak, aby se zamezilo dumpingu v oblasti cen za auditorské služby. Přesto si však Výbor klade otázku, jak bude toto ustanovení používáno v praxi. Výbor se domnívá, že by ve svém důsledku tato právní úprava neměla vést k situaci, kdy by ceny za účetní audit stanovovaly členské státy.

4.11

Výbor vítá postup navržený Komisí pro přijímání prováděcích opatření a zřízení výboru pro právní úpravy auditu, pokud tato prováděcí opatření nejsou v rozporu s evropskými a mezinárodními prohlášeními zmíněnými v odstavci 4.2.

5.   Mezinárodní aspekty

5.1

Výbor vítá předpisy týkající se mezinárodní spolupráce, které navrhuje Komise. Tato spolupráce se vztahuje především na Spojené státy. V tomto směru Výbor zdůrazňuje, že je třeba přihlédnout k platným národním nařízením ve věci důvěrného charakteru a ochrany údajů.

5.2

Návrh směrnice stanoví, že auditoři ze třetích zemí mohou získat souhlas k výkonu auditorské činnosti na základě reciprocity pod podmínkou, že předloží určité doklady. Spolupráce se třetími státy vyžaduje předem ekvivalentnost systému veřejné kontroly třetího státu a systému evropské kontroly. Za tímto účelem by bylo vhodné, aby Komise tuto ekvivalentnost ve spolupráci s členskými státy ohodnotila, a k tomu rozhodla podle postupu stanoveného k přijímání prováděcích opatření. V této věci se Výbor domnívá, že by auditoři třetích zemí měli podléhat stejným podmínkám pro udělení souhlasu s výkonem profese jako auditoři členských států.

5.3

Je obtížné s jistotou určit, zda navrhovaný způsob mezinárodní spolupráce dostatečně přihlíží ke všem aspektům dané otázky. Výbor tedy považuje za nezbytné, aby se Komise hlouběji zabývala tím, jak je přijímán navrhovaný model, a to zejména ze strany příslušných úřadů Spojených států.

6.   Závěry

6.1

Výbor schvaluje návrh směrnice o zákonném auditu ročních účetních závěrek a konsolidovaných účetních závěrek, kterou se mění směrnice Rady 78/660/EHS a 83/349/EHS. Domnívá se, že tato směrnice pokrývá téměř všechny důležité oblasti zákonného auditu. Po svém úplném provedení směrnice přispěje zásadním způsobem k posílení a k většímu sjednocení účetních auditů v souladu s cílem Komise.

6.2

Výbor se zabýval některými aspekty návrhu směrnice s cílem poskytnout Komisi konkrétní náměty a návrhy ve věci hlubších úvah a analýz. Výbor zdůrazňuje význam návrhu směrnice a je pro rychlý legislativní proces.

V Bruselu dne 15. prosince 2004.

Předsedkyně

Evropského hospodářského a sociálního výboru

Anne-Marie SIGMUND


(1)  Úř.věst. C 236/2-8 z 2.10. 2003, odst. 3.10.

(2)  Viz stanovisko Hospodářského a sociálního výboru z 10.12.2003 ke „Sdělení Komise Evropskému parlamentu a Radě – Posílit audit účetnictví v EU“(COM(2003) 286 final) (2004/C 80/06); Úř.věst. C 80/17-19 z 30.3.2004, odst. 4.7.

(3)  Úř.věst. L 191 z 19.7.2002.

(4)  Výbor je přesvědčen, že společná interpretace ISA a IFRS je zásadní podmínkou záruky vysoké kvality auditů.


DODATEK

ke stanovisku Evropského hodspodářského a sociálního výboru

Následující část textu stanoviska specializované sekce, kterou žádala více než čtvrtina hlasů, byla odmítnuta na základě pozměňovacího návrhu, který byl přijat v plénu:

Odst. 4.3.

„Výbor však přesto míní, že zavedení externí rotace auditorských společností v případě auditu veřejně prospěšných účetních jednotek neumožní zlepšit kvalitu auditu. Předání specifických znalostí vztahujících se k určitému klientovi dalšímu auditorovi totiž nevyhnutelně doprovází ztráta know-how a snížení kvality auditu v porovnání s kvalitou, kterou umožňuje několikaletá zkušenost s jedním a týmž klientem. Dále se lze obávat, že by takováto právní úprava mohla vést ke koncentraci trhu kolem velkých auditorských společností na úkor auditorů náležejících k menším a středním společnostem.“

Výsledky hlasování:

Pro: 50 hlasů

Proti: 21 hlasů

Zdrželi se hlasování: 4 členové


Top