Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017D1208(01)

Prováděcí rozhodnutí Komise ze dne 4. prosince 2017 o zveřejnění v Úředním věstníku Evropské unie žádosti o změnu specifikace názvu výrobku v odvětví vína uvedenou v článku 105 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1308/2013 (Graves (CHOP))

C/2017/7947

Úř. věst. C 421, 8.12.2017, p. 10–15 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

8.12.2017   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 421/10


PROVÁDĚCÍ ROZHODNUTÍ KOMISE

ze dne 4. prosince 2017

o zveřejnění v Úředním věstníku Evropské unie žádosti o změnu specifikace názvu výrobku v odvětví vína uvedenou v článku 105 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1308/2013 (Graves (CHOP))

(2017/C 421/07)

EVROPSKÁ KOMISE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

s ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1308/2013 ze dne 17. prosince 2013, kterým se stanoví společná organizace trhů se zemědělskými produkty a zrušují nařízení Rady (EHS) č. 922/72, (EHS) č. 234/79, (ES) č. 1037/2001 a (ES) č. 1234/2007 (1), a zejména na čl. 97 odst. 3 uvedeného nařízení,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Francie v souladu s článkem 105 nařízení č. 1308/2013 předložila žádost o změnu specifikace názvu „Graves“.

(2)

Komise tuto žádost přezkoumala a zjistila, že podmínky stanovené v článcích 93 až 96, v čl. 97 odst. 1 a v článcích 100, 101 a 102 nařízení (EU) č. 1308/2013 jsou splněny.

(3)

Aby mohla být předložena prohlášení o námitce v souladu s článkem 98 nařízení (EU) č. 1308/2013, měla by být žádost o změnu specifikace názvu „Graves“ zveřejněna v Úředním věstníku Evropské unie,

ROZHODLA TAKTO:

Jediný článek

Žádost o změnu specifikace názvu „Graves“ (CHOP) podle článku 105 nařízení (EU) č. 1308/2013 je uvedena v příloze tohoto rozhodnutí.

V souladu s článkem 98 nařízení (EU) č. 1308/2013 se právo vznést námitku proti změně specifikace uvedené v prvním pododstavci tohoto článku uděluje do dvou měsíců ode dne zveřejnění tohoto rozhodnutí v Úředním věstníku Evropské unie.

V Bruselu dne 4. prosince 2017.

Za Komisi

Phil HOGAN

člen Komise


(1)  Úř. věst. L 347, 20.12.2013, s. 671.


PŘÍLOHA

„GRAVES“

AOP-FR-A1012-AM01

Datum podání žádosti: 7.3.2016

ŽÁDOST O ZMĚNU SPECIFIKACE

1.   Pravidla pro změny

Článek 105 nařízení (EU) č. 1308/2013 – Změna, která není menšího rozsahu

2.   Popis a důvody ke změně

2.1.   Zeměpisná oblast

Kapitola I bod IV podbod 1 specifikace se mění takto:

Za slovo: „Virelade“ se doplňují slova: „a v části území obce Coimères odpovídající oddílu A „Herrères“ první strany katastru nemovitostí (plán revidovaný v roce 1934) certifikovaného podle aktualizovaného registru nemovitostí z 5. listopadu 2010.“ Cílem této změny je zahrnout do zeměpisné oblasti část území obce Coimères, kde se při výrobě vína již dlouho používají podobné metody vedení révy a velmi podobná oblast pro vysazování, pokud jde o přírodní prostředí, či z hlediska topografického, hydrologického, geologického či pedologického, jako v sousedních vinicích, na které se vztahuje označení „Graves“. Tato část obce Coimères se zeměpisně nachází přímo vedle zeměpisné oblasti, na kterou se vztahuje CHOP „Graves“.

Žádost o zahrnutí obce Coimères byla předložena v roce 1938 hned po uznání označení na vnitrostátní úrovni poté, co na opomenutí obce upozornil jeden pěstitel. Navzdory následným rozhodnutím ze strany vnitrostátních orgánů schvalujícím zahrnutí obce do zeměpisné oblasti, na které se vztahuje označení, nebylo rozhodnutí nikdy následně začleněno do oficiálních textů. Nynější zahrnutí obce má jednoduše za cíl napravit toto dlouhodobé opomenutí.

Slova „Martignas-sur-Jalle“ a „Saint-Jean-d’Illac“ se zrušují. Cílem této změny je vyjmout ze zeměpisné oblasti obce Martignas-sur-Jalle a Saint-Jean-d’Illac, neboť zde již neprobíhá výroba vína a nenacházejí se zde žádné vinice ani pozemky vymezené v rámci CHOP.

Jednotný dokument se mění v bodě 6.

2.2.   Vymezená pozemková oblast

V kapitole I bodě IV podbodě 2 specifikace se po slovech: „10. února 2011“ doplňují slova: „a jeho stálé komise ze dne 4. září 2013 na základě pověření vnitrostátního výboru“. Tato změna má za cíl doplnit datum, kdy příslušný vnitrostátní orgán schválil změnu vymezené pozemkové oblasti v zeměpisné oblasti výroby. Vymezení zemědělských pozemků spočívá v tom, že se v zeměpisné oblasti výroby určí parcely vhodné k produkci příslušného chráněného označení původu.

Uvedená změna nemá vliv na jednotný dokument.

2.3.   Souvislost s oblastí původu

V kapitole I bodě X podbodě 1 ve třetím pododstavci specifikace se číslo „43“ nahrazuje číslem „42“. Tato úprava odpovídá opravě provedené u počtu obcí vymezené pozemkové oblasti po vyškrtnutí dvou obcí Martignas-sur-Jalle a Saint-Jean-d’Illac a doplnění jedné části území obce Coimères.

Jednotný dokument se mění v bodě 8.

Shrnutí odkazu uvedené v bodě 8 jednotného dokumentu bylo revidováno v souladu s touto změnou a podle maximálního počtu znaků v softwaru e-ambrosia.

2.4.   Další změny

V rámci této nové žádosti o změnu se aktualizoval jednotný dokument podle nových pravidel vkládání údajů zavedených v softwaru e-ambrosia.

JEDNOTNÝ DOKUMENT

1.   Název

Graves

2.   Typ zeměpisného označení

CHOP – chráněné označení původu

3.   Druhy výrobků z révy vinné

1.

Víno

4.   Popis vína

Červené tiché víno

Červená vína se vyznačují vyváženým odrůdovým složením, kde odrůda Cabernet Sauvignon N dodává aromata a strukturu a odrůda Merlot N vůni a jemnost, což doplňují odrůdy Cabernet franc N, Petit verdot N, Malbec N a Carménère N. Mladá vína se často vyznačují aromaty červených bobulovin s tóny koření a pražení. Tato elegantní a vyvážená, jemná a aromatická vína harmonicky stárnou a jejich buket může získat jemně uzené aroma. V závislosti na ročníku a původu dosahují vrcholu zrání v období do 5 až 10 let.

Minimální přirozený obsah alkoholu je 11 % objemových.

Celkový obsah alkoholu je 13,5 % po obohacení.

U červených vín je povinné jablečno-mléčné kvašení.

Obsah kyseliny jablečné nižší nebo roven 0,3 g/l.

Obsah zkvasitelných cukrů nižší nebo roven 3 g/l.

Bílé tiché víno suché

Bílá vína jsou elegantní a silná. Vyrábějí se z odrůdy Sémillon blanc a obecně získávají tóny květů, jakož i přirozenou plnost, která může být svěží. V kombinaci s odrůdou Sauvignon blanc, která dodává živost a expresivitu, nebo s odrůdou Muscadelle blanc, která nabízí jemný pižmový tón, se tato vína často vyznačují aromaty květin a citrusových plodů, k nimž se někdy přidávají exotické či mentolové tóny. Dozrávání v sudech barrique, které se někdy využívá, umožňuje dosáhnout bohatosti a komplexnosti po několika letech zrání.

Minimální přirozený obsah alkoholu je 10,5 % objemových.

Celkový obsah alkoholu je 13 % po obohacení.

Obsah zkvasitelných cukrů nižší nebo roven 4 g/l.

Všeobecné analytické vlastnosti

Maximální celkový obsah alkoholu (v % objemových)

 

Minimální skutečný obsah alkoholu (v % objemových)

 

Minimální celková kyselost

V miliekvivalentech na litr

Maximální obsah těkavých kyselin (v miliekvivalentech na litr)

13,27

Maximální celkový obsah oxidu siřičitého (v miligramech na litr):

 

Neuvedené parametry týkající se analytických vlastností jsou stanoveny platnými právními předpisy.

5.   Vinařské postupy

a.    Základní enologické postupy

Hustota a spon

Pěstební postupy

Vinice mají minimální hustotu výsadby 5 000 rostlin na hektar. Spon mezi řadami u této révy může být nejvýše 2 metry a spon výsadby mezi kmínky v téže řadě musí být přinejmenším 0,8 metru.

Pravidla řezu révy vinné

Pěstební postupy

Řez se provádí nejpozději ve stádiu rozvinutých listů (stádium 9 podle Lorenze). Řez révy se provádí pomocí následujících technik s nejvíce dvanácti čípky na kořen:

krátký řez na čípek nebo na tažně (nebo na dlouhé dřevo);

krátký řez na čípek ve tvaru dvouramenného kordonu nebo čtyřramenného vějíře.

Zavlažování

Pěstební postupy

Zavlažování během vegetačního období révy je povoleno pouze v případě trvalého sucha, a pokud toto sucho narušuje zdravý fyziologický vývoj révy a dobré zrání hroznů.

Obohacování

Zvláštní enologické postupy

U červených vín jsou povoleny omezené metody obohacování, a to do výše limitní hodnoty koncentrace 15 %.

Červená vína po obohacení nepřekročí celkový obsah alkoholu ve výši 13,5 %.

Bílá vína po obohacení nepřekročí celkový obsah alkoholu ve výši 13 %.

b.    Maximální výnosy

Červené víno

65 hektolitrů na hektar

Bílé víno

68 hektolitrů na hektar

6.   Vymezená oblast

Sklizeň hroznů, vinifikace, výroba a zrání vín jsou prováděny na území těchto obcí departementu Gironde: Arbanats, Ayguemorte-les-Graves, Beautiran, Bègles, La Brède, Budos, Cabanac-et-Villagrains, Cadaujac, Canéjan, Castres-Gironde, Cérons, Cestas, Eysines, Gradignan, Guillos, Le Haillan, Illats, Isle-Saint-Georges, Landiras, Langon, Léogeats, Léognan, Martillac, Mazères, Mérignac, Pessac, Podensac, Portets, Pujols-sur-Ciron, Roaillan, Saint-Médard-d’Eyrans, Saint-Michel-de-Rieufret, Saint-Morillon, Saint-Pardon-de-Conques, Saint-Pierre-de-Mons, Saint-Selve, Saucats, Talence, Toulenne, Villenave-d’Ornon, Virelade a v části území obce Coimères odpovídající oddílu A „des Herrères“ první strany katastru nemovitostí (plán revidovaný v roce 1934) ověřeného podle aktualizovaného registru nemovitostí z 5. listopadu 2010.

7.   Hlavní moštové odrůdy

 

Cabernet-Sauvignon N

 

Cabernet franc N

 

Cot N

 

Carménère N

 

Muscadelle B

 

Merlot N

 

Sémillon B

 

Sauvignon gris G

 

Sauvignon B

 

Petit Verdot N

8.   Popis odkazu (odkazů)

Zeměpisnou oblast chráněného označení původu „Graves“ tvoří pás o šířce přibližně deset kilometrů na levém břehu řeky Garonny od oblasti severně od Bordeaux po jihovýchod od obce Langon.

Jak vyplývá z názvu, území „Graves“ tvoří oblázky, kamínky, hrubší štěrk a písek smíšený s naplaveninou a jílem, přičemž půdní podklad je na některých místech vápencový, ale obecně jej tvoří čistý písek, železitý pískovec či jíly. Zahrnuje 42 obcí departementu Gironde.

Půdní druhy jsou výsledkem dlouhé a složité geologické minulosti, která je úzce spojena se vznikem řeky Garonny, změnami jejího toku a následnými ledovcovými procesy čtvrtohor. V těchto obdobích pyrenejské ledovce vyhloubily údolí a připravily zásoby kamenů, které proudy řek následně odnesly až do oblasti Bordeaux. Jedinými pozůstatky těchto nánosových procesů jsou štěrkové hřebeny všech velikostí a druhů.

Půdy, které zde od té doby vznikly, se vyznačují vysokou propustností, která je dána zvýšeným podílem štěrku a oblázků. Nejde sice o jediné vysoce kvalitní půdy vinařské oblasti „Graves“, tvoří ale její základ a jsou určující pro jeho výjimečnost. Svahy napomáhající odtoku vody jsou zárukou dokonalého povrchového ozdravění půdy. Tomuto zavlažování napomáhá i významná hydrografická síť malých vodních toků ústících do Garonny. V rámci těchto půd je vodní výživa vinic velmi regulována.

Vinice se těší zvláštnímu příznivému podnebí, jsou na západě chráněny před drsnými povětrnostními vlivy borovicovými lesy, které hrají důležitou úlohu při regulaci teploty, ochranu před velkými horky a přemírou vlhkosti jim díky provzdušnění a přirozenému větrání skýtá blízkost řeky Garonny a před jarními mrazy je chrání mírné oceánské klima. Vinice tvoří pozvolné svahy, kde se na hrozny odráží světlo ze světlých a vyleštěných oblázků, rozkládající se mezi řekou a borovicovými lesy.

Region „Graves“, který představuje zem původu vyhlášených bílých a červených vín oblasti Bordeaux, je kolébkou technik, které se dodnes používají. Odrůdy, které se pěstují v oceánských klimatických podmínkách, od 17. a 18. století vyžadují využití podpůrných tyčí a postupně všeobecně zavedených podpůrných konstrukcí, jakož i přísný způsob řezu s cílem zajistit přiměřené rozložení sklizně a dostatečně velkou plochu listu pro účely fotosyntézy potřebné k dosažení optimální zralosti.

V souladu se zvyklostmi uvedenými v dekretu ze 4. března 1937, v němž se vymezuje chráněné označení původu „Graves“ v rámci pozemkové oblasti vymezené pro účely sklizně hroznů, se pozemky vyznačující se přirozeným ozdravěním půdy třídí buď podle kvality odvodňování nebo podle umístění na hřebeni či svahu. Vyloučeny jsou zeměpisné a topografické polohy, které jsou vzdálené od řeky Garonny nebo obklopené lesem (který blokuje cirkulaci studeného vzduchu), v důsledku čehož jsou vystavené jarním mrazům.

Přesné vymezení pozemků umožňuje přiměřený projev místních odrůd vyselektovaných během historie na základě vhodnosti pro skladování a zrání, související s potřebou vzdálené přepravy těchto produktů.

Kamenné, teplé a málo úrodné půdy tohoto označení přirozeně omezují výrobu červených vín, zároveň však umožňují optimální zralost odrůd Cabernet Sauvignon N a Merlot, na kterou má příznivý vliv i tepelná regulace zajišťovaná blízkostí řeky Garonny. Takto získaná vína se vyznačují dobrou strukturou a vyžadují zrání, jež slouží k zušlechtění a zvýraznění jejich projevu předtím, než se uvedou na trh pro spotřebitele.

Písečnější nebo jílovitější půdy jsou vhodnější pro výrobu bílých vín s označením, které pocházejí převážně z odrůd Sauvignon B a Sémillon B, které těmto vínům dodávají svěžest spojenou s jemností a květovým a ovocným projevem.

Aby se zajistila dostatečná sklizeň bez přetížení rostlin révy a zaručující optimální zralost a koncentraci ovoce, uplatňuje se zde vyšší hustota výsadby.

Blízkost přístavu Bordeaux, kde se historicky rozvinulo významné středisko mezinárodního obchodu s víny, společně s jedinečnou zeměpisnou a pedologickou polohou, umožnily chráněnému označení původu „Graves“ získat mezinárodní věhlas.

9.   Další základní podmínky

Oblast v bezprostřední blízkosti

Právní rámec:

Vnitrostátní právní předpisy

Typ další podmínky:

Odchylka týkající se produkce ve vymezené zeměpisné oblasti

Popis podmínky:

Oblast v bezprostřední blízkosti, vymezená odchylkou pro vinifikaci, výrobu a zrání, je tvořena územími těchto obcí v departementu Gironde: Barsac, Béguey, Bieujac, Bommes, Cadillac, Castets-en-Dorthe, Fargues, Langoiran, Loupiac, Le Pian-sur-Garonne, Preignac, Rions, Saint-Loubert, Saint-Maixant, Saint-Pierre-d’Aurillac, Sainte-Croix-du-Mont a Sauternes.

Větší zeměpisná jednotka

Právní rámec:

Vnitrostátní právní předpisy

Typ další podmínky:

Další ustanovení týkající se označování

Popis podmínky:

Označování vín s chráněným označením původu může uvádět větší zeměpisnou jednotku „Vin de Graves“. Rozměry písma použitého pro tuto větší zeměpisnou jednotku nesmějí být na výšku ani na šířku větší, než je dvoutřetinová velikost písmen tvořících název chráněného označení původu.

10.   Odkaz na specifikaci produktu

https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-d60d4526-0d0e-4eec-811f-73176ca92985


Top