Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32005D0769

    2005/769/ES: Rozhodnutí Komise ze dne 27. října 2005, kterým se stanoví pravidla pro zadávání veřejných zakázek na potravinovou pomoc nevládními organizacemi, které jsou Komisí zmocněny k nákupu a mobilizaci produktů, které mají být dodány podle nařízení Rady (ES) č. 1292/96, a kterým se zrušuje její rozhodnutí ze dne 3. září 1998

    Úř. věst. L 291, 5.11.2005, p. 24–32 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
    Úř. věst. L 349M, 12.12.2006, p. 532–540 (MT)

    Dokument byl zveřejněn v rámci zvláštního vydání (BG, RO, HR)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 04/08/2006

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2005/769/oj

    5.11.2005   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    L 291/24


    ROZHODNUTÍ KOMISE

    ze dne 27. října 2005,

    kterým se stanoví pravidla pro zadávání veřejných zakázek na potravinovou pomoc nevládními organizacemi, které jsou Komisí zmocněny k nákupu a mobilizaci produktů, které mají být dodány podle nařízení Rady (ES) č. 1292/96, a kterým se zrušuje její rozhodnutí ze dne 3. září 1998

    (2005/769/ES)

    KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ,

    s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství,

    s ohledem na nařízení Rady (ES) č. 1292/96 ze dne 27. června 1996 o politice potravinové pomoci, jejím řízení a zvláštních opatřeních na podporu zajišťování potravin (1), a zejména na čl. 19 odst. 1 uvedeného nařízení,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1)

    Ustanovení čl. 3 odst. 1 nařízení Komise (ES) č. 2519/97 ze dne 16. prosince 1997, kterým se stanoví obecná pravidla pro mobilizaci produktů, které mají být dodány podle nařízení Rady (ES) č. 1292/96 jako potravinová pomoc Společenství (2), umožňuje Komisi zmocnit mezinárodní a nevládní organizace, které jsou příjemci pomoci Společenství, aby samy prováděly nákup a mobilizaci produktů pro dodávky pomoci za předpokladu, že Komise stanoví použitelné podmínky a postupy.

    (2)

    Ustanovení článku 164 nařízení Komise (ES, Euratom) č. 2342/2002 ze dne 23. prosince 2002 o prováděcích pravidlech k nařízení Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002, kterým se stanoví finanční nařízení o souhrnném rozpočtu Evropských společenství (3) (dále jen „prováděcí pravidla“), stanoví, že pokud provádění akce, pro kterou může být udělen grant Společenství, zahrnuje zadávání zakázek, měla by dohoda o grantu uzavřená za tímto účelem obsahovat pravidla pro zadávání zákazech, která musí příjemce dodržovat.

    (3)

    Článek 120 nařízení Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002 ze dne 25. června 2002, kterým se stanoví finanční nařízení o souhrnném rozpočtu Evropských společenství (4) (dále jen „finanční nařízení“), podřizuje zadávání zakázek příjemcem grantu zásadám uvedených ve finančním nařízení a jeho prováděcích pravidel.

    (4)

    Pravidla pro zadávání zakázek, jež mají dodržovat orgány uvedené v části 2 přílohy nařízení (ES) č. 1292/96 pro provádění politiky potravinové pomoci, jsou již stanovena v dohodách o příspěvcích, které Komise pro tento účel uzavřela s mezinárodními organizacemi. Pro nevládní organizace by měla být pravidla pro zadávání zakázek a ostatní podmínky nutné pro mobilizaci potravinové pomoci a pro dodržování finančních zásad uvedených ve finančním nařízení a jeho prováděcích pravidel založena především na pravidlech stanovených nařízením (ES) č. 2519/97 a měla by být podle potřeby přizpůsobena situaci finančního řízení.

    (5)

    Pravidla pro zadávání zakázek by se měla použít tehdy, když Komise zmocní nevládní organizace k nákupu a mobilizaci potravinové pomoci v rámci smluv podepsaných pro provádění ročního pracovního programu potravinové pomoci, aniž je dotčena volnost schvalujícího úředníka Komise zahrnout do těchto smluv dodatečné požadavky za účelem řádného finančního řízení. Rozhodnutí Komise ze dne 3. září 1998 by proto mělo být zrušeno.

    (6)

    Podle článku 29 nařízení (ES) č. 1292/96 byl o současném opatření uvědomen Výbor pro zajišťování potravin a potravinovou pomoc,

    ROZHODLA TAKTO:

    Článek 1

    Pravidla pro zadávání veřejných zakázek na potravinovou pomoc nevládními organizacemi zmocněnými Komisí k nákupu a mobilizaci produktů, které mají být dodány podle nařízení (ES) č. 1292/96 jsou stanovena v příloze tohoto nařízení. Tato pravidla jsou nedílnou součástí smluv a úmluv uzavřených za tímto účelem Komisí.

    Článek 2

    Rozhodnutí Komise ze dne 3. září 1998, kterým se některé organizace přijímající potravinovou pomoc Společenství zmocňují k nákupu některých produktů, které jsou dodávány jako potravinová pomoc Společenství, se zrušuje.

    Článek 3

    Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dnem zveřejnění.

    V Bruselu dne 27. října 2005.

    Za Komisi

    Louis MICHEL

    člen Komise


    (1)  Úř. věst. L 166, 5.7.1996, s. 1. Nařízení naposledy pozměněné nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1882/2003 (Úř. věst. L 284, 31.10.2003, s. 1).

    (2)  Úř. věst. L 346, 17.12.1997, s. 23.

    (3)  Úř. věst. L 357, 31.12.2002, s. 1.

    (4)  Úř. věst. L 248, 16.9.2002, s. 1.


    PŘÍLOHA

    Nevládní organizace, jež je příjemcem pomoci Společenství, uplatňují následující pravidla pro mobilizaci produktů, které mají být dodány podle nařízení (ES) č. 1292/96 jako potravinová pomoc Společenství, aniž jsou dotčeny dodatečné požadavky finančního řízení zahrnuté ve smlouvě uzavřené s příjemcem o provádění politiky potravinové pomoci.

    I.   OBECNÉ ZÁSADY

    Příloha se vztahuje na zboží dodávané „na místo určení“.

    II.   MÍSTO NÁKUPU ZBOŽÍ

    V závislosti na podmínkách stanovených pro konkrétní dodávku musí být produkty, které mají být dodány, zakoupeny v Evropském Společenství nebo v rozvojové zemi uvedené na seznamu v příloze nařízení (ES) č. 1292/96, která patří pokud možno do stejné zeměpisné oblasti. V co největší možné míře by měla být přednost dána nákupu v zemi, v níž je opatření prováděno, nebo v sousední zemi.

    Ve výjimečných případech a v souladu s postupy stanovenými v čl. 11 odst. 2 nařízení (ES) č. 1292/96 mohou být produkty zakoupeny na trhu země, která není uvedena v příloze nařízení (ES) č. 1292/96.

    Nevládní organizace zajistí, aby produkty, které mají být dodány jako potravinová pomoc, mohly být volně dovezeny do přijímací země, a aby se na ně nevztahovalo žádné dovozní clo nebo daň s rovnocenným účinkem.

    III.   VLASTNOSTI PRODUKTŮ

    Produkty by měly pokud možno co nejvíce odpovídat nutričním zvyklostem obyvatelstva přijímací země.

    Vlastnosti produktů, které mají být mobilizovány jako potravinová pomoc, musí odpovídat požadavkům stanoveným ve sdělení Komise týkajícím se vlastností produktů, které mají být dodávány jako potravinová pomoc Společenství (1).

    Balení musí odpovídat požadavkům stanoveným ve sdělení Komise týkajícím se balení produktů, které mají být dodávány jako potravinová pomoc Společenství (2).

    IV.   PRAVIDLA STÁTNÍ PŘÍSLUŠNOSTI

    Účast v nabídkovém řízení v rámci mobilizace produktů, které mají být dodány jako potravinová pomoc, je otevřena za stejných podmínek všem fyzickým a právnickým osobám z Evropského společenství nebo z rozvojových zemí uvedených v příloze nařízení (ES) č. 1292/96.

    Účastník nabídkového řízení musí být řádně zaregistrován a musí být schopen předložit o tom na vyžádání důkaz.

    V.   DŮVODY PRO VYLOUČENÍ Z ÚČASTI V ŘÍZENÍ PŘI ZADÁVÁNÍ ZAKÁZEK A ZE ZADÁVÁNÍ ZAKÁZEK

    1.   Důvody pro vyloučení z účasti v řízení při zadávání zakázek

    Účastníci jsou vyloučeni z účasti v řízení při zadávání zakázek, pokud:

    a)

    byl na ně prohlášen konkurz nebo jsou v likvidaci, jejich podnikání podléhá soudní správě, jsou ve vyrovnacím řízení, zastavili podnikatelskou činnost, je vůči nim vedeno v těchto věcech soudní řízení nebo se nacházejí na základě vnitrostátních právních a správních předpisů v podobné situaci;

    b)

    byli pravomocně odsouzeni pro trestný čin související s jejich podnikáním;

    c)

    se dopustili vážného profesního pochybení, které bylo příjemcem grantu prokazatelně zjištěno;

    d)

    nesplnili své povinnosti týkající se placení příspěvků na sociální zabezpečení nebo placení daní a poplatků podle právních předpisů státu, v němž jsou usazeni, nebo podle právních předpisů státu příjemce grantu, ve kterém se má uskutečnit zakázka;

    e)

    byli pravomocně odsouzeni za podvod, korupci, účast ve zločinné organizaci nebo za jinou nezákonnou činnost poškozující finanční zájmy Společenství;

    f)

    u nich bylo v souvislosti s jiným řízením při zadávání zakázek nebo řízením o poskytování grantů financovaných z rozpočtu Společenství zjištěno vážné porušení smlouvy nedodržením jejich smluvních závazků.

    Účastníci musí potvrdit, že se nenacházejí v žádné ze situací uvedených výše.

    2.   Vyloučení z řízení při zadávání zakázek

    Zakázky nelze zadávat účastníkům, kteří při nabídkovém řízení:

    a)

    jsou ve střetu zájmů;

    b)

    předložili nesprávné prohlášení při poskytování informací požadovaných příjemcem grantu jako podmínky pro účast ve výběrovém řízení nebo tyto informace nepředložili.

    VI.   POSTUP PŘI ZADÁVÁNÍ ZAKÁZEK

    1.   Obecná ustanovení

    Nevládní organizace vyhlásí mezinárodní otevřené nabídkové řízení pro zakázky na dodávky v hodnotě nejméně 150 000 EUR. V případě mezinárodního otevřeného nabídkového řízení nevládní organizace zveřejní oznámení o nabídkovém řízení ve všech vhodných médiích, zejména na webové stránce nevládní organizace, v mezinárodním tisku a celostátním tisku země, ve které se opatření provádí, nebo v jiných specializovaných periodikách.

    Zakázky na dodávky v hodnotě nejméně 30 000 EUR, avšak méně než 150 000 EUR by se měly udělovat prostřednictvím otevřeného nabídkového řízení zveřejňovaného na místní úrovni. V případě místních otevřených nabídkových řízení se oznámení o nabídkovém řízení zveřejní ve všech vhodných médiích, avšak pouze v zemi, ve které se opatření provádí. Ostatním oprávněným dodavatelům však musí být poskytnuty stejné příležitosti jako místním firmám.

    Zakázky na dodávky v hodnotě menší než 30 000 EUR se musí zadávat prostřednictvím soutěžního vyjednávacího řízení bez zveřejnění, ve kterém nevládní organizace konzultuje nejméně tři dodavatele podle svého výběru a vyjednává s jedním nebo z více z nich podmínky zakázky.

    Zakázky o hodnotě nižší než 5 000 EUR mohou být zadány na základě jediné nabídky.

    Lhůty pro předkládání nabídek a žádostí o účast musí být dostatečně dlouhé, aby poskytly zúčastněným stranám přiměřenou a dostatečnou dobu na přípravu a podání nabídek.

    2.   Vyjednávací řízení

    Příjemce může použít vyjednávací řízení na základě jedné nabídky v následujících případech:

    a)

    když z důvodů krajní naléhavosti způsobené událostmi, které příjemce nemohl předvídat ani mu je nelze přičítat, je nemožné dodržet lhůty pro řízení uvedené v bodě VI.1 výše. Okolnosti, které opodstatňují krajní naléhavost, nesmí být v žádném případě připisované příjemci.

    Kritérium krajní naléhavosti splňují i činnosti prováděné v krizových situacích učených Komisí. Komise informuje příjemce o existenci krizové situace a o jejím ukončení;

    b)

    pro doplňkové dodávky, které uskutečňují původní dodavatelé a které jsou určeny buď k částečnému nahrazení běžných dodávek nebo umístění zařízení, nebo k rozšíření stávajících dodávek nebo umístění zařízení, pokud by změna dodavatele nutila příjemce získat technicky odlišný materiál, jehož důsledkem by byla neslučitelnost nebo nepřiměřené technické obtíže při použití a údržbě;

    c)

    nabídkové řízení bylo neúspěšné, tj. žádná nabídka nebyla z kvalitativního nebo finančního hlediska přesvědčivá. V takových případech po zrušení nabídkového řízení může příjemce jednat s jedním nebo více účastníky na základě vlastní volby, kteří se účastnili výběrového řízení, za předpokladu, že původní podmínky výběrového řízení se podstatně nezměnily;

    d)

    pokud se dotyčná zakázka uděluje orgánům, které mají de iure nebo de facto monopol; Komise musí své rozhodnutí o zadání zakázky řádně odůvodnit;

    e)

    zakázku přímou dohodou lze uzavřít, pokud je zaručena určitými podmínkami dodávky, a zejména v případech, kdy jde o zkušební dodávku.

    3.   Povinnosti při podání nabídky

    Nevládní organizace uvede v oznámení o vyhlášení nabídkového řízení formu a lhůtu pro podání nabídek.

    Všechny žádosti o účast a nabídky prohlášené za splňující podmínky musí být posouzeny a roztříděny hodnotícím výborem na základě předem vyhlášených kritérií vyloučení, výběru a udělování. Výbor musí mít lichý počet členů, nejméně tři, a veškeré technické a administrativní prostředky nutné k poskytnutí kvalifikovaného stanoviska k nabídkám.

    Pro každou položku lze podat jednu nabídku. Je platná pouze tehdy, pokud se týká celé položky. Pokud je položka rozdělena na části, nabídka se vypočítá jako jejich průměr. Pokud se nabídkové řízení týká dodávky více než jedné položky, podávají se nabídky zvlášť pro každou položku. Účastník nabídkového řízení není povinen podávat nabídky pro všechny položky.

    Nabídka musí obsahovat následující údaje:

    název a adresu účastníka nabídkového řízení,

    referenční čísla nabídkového řízení, položky a opatření,

    čistou hmotnost položky nebo určitou peněžní částku, na kterou se nabídka vztahuje,

    navrhovanou cenu za čistou metrickou tunu produktů, za kterou se účastník nabídkového řízení zavazuje dodat produkty v souladu se stanovenými podmínkami,

    nebo

    pokud se jedná o nabídkové řízení na dodávku nejvyššího množství určitého produktu za určitou peněžní částku, čisté množství nabízených produktů,

    náklady na dopravu pro stanovené stádium dodávky,

    lhůtu dodání.

    Nabídka je platná, jen pokud obsahuje důkaz, že účastník nabídky složil jistotu. Výše jistoty, vyjádřená v měně platby, a doba platnosti musí být stanoveny v oznámení o nabídkovém řízení. Jistota musí představovat nejméně 1 % celkové částky podání a období platnosti musí být nejméně jeden měsíc.

    Jistotu je třeba složit ve prospěch nevládní organizace formou záruky úvěrové instituce uznávané členským státem nebo povolené nevládní organizací. Jistota musí být neodvolatelná a musí být vyplacena na první žádost.

    V případě mobilizace v zemi, která je sama příjemcem potravinové pomoci, může nevládní organizace v oznámení o nabídkovém řízení stanovit jiné podmínky týkající se jistoty s přihlédnutím ke zvyklostem dotyčné země.

    Jistota se uvolňuje:

    prostřednictvím dopisu nebo faxu zaslaných nevládní organizací, pokud nabídka nebyla přijata nebo byla zamítnuta, nebo pokud zakázka nebyla přidělena,

    pokud účastník nabídkového řízení označený jako dodavatel složil jistotu na dodávku.

    Jistota propadá, pokud dodavatel neposkytne jistotu na dodávku v přiměřené lhůtě po udělení zakázky nebo pokud svou nabídku po jejím přijetí stáhne.

    Nabídka, která není podána v souladu s těmito ustanoveními nebo obsahuje výhrady nebo podmínky jiné než ty, které jsou uvedeny v nabídkovém řízení, bude zamítnuta.

    Jakmile byla nabídka přijata, nelze ji již měnit nebo stáhnout.

    Zakázka by měla být udělena účastníkovi nabídkového řízení, který podal nejnižší nabídku splňující všechny podmínky nabídkového řízení, zejména pokud jde o vlastnosti produktů, které mají být mobilizovány. Pokud nejnižší nabídku předloží zároveň několik účastníků nabídkového řízení, bude zakázka udělena na základě losování.

    Po udělení zakázky musí být dodavatel a neúspěšní účastníci nabídkového řízení o udělení zakázky řádně uvědomeni dopisem nebo faxem.

    Nevládní organizace se může rozhodnout, že neudělí zakázku po uplynutí první i druhé lhůty, zejména pokud se podané nabídky liší od běžných tržních cen. Nevládní organizace nemusí své rozhodnutí zdůvodňovat. Účastníci nabídkového řízení budou o rozhodnutí neudělit zakázku informováni písemně do tří pracovních dnů.

    VII.   POVINNOSTI DODAVATELE A PODMÍNKY DODÁVKY

    Nevládní organizace stanoví v oznámení o nabídkovém řízení podmínky týkající se odpovědností dodavatele podle stávajících pravidel; dodavatel plní své povinnosti v souladu se všemi podmínkami stanovenými v oznámení o nabídkovém řízení, jakož i povinnosti vyplývající z jeho nabídky.

    Dodavatel zajistí na své náklady dopravu z přístavu nalodění nebo nakládacího přístaviště uvedeného ve své nabídce do místa určení uvedeného v oznámení o nabídkovém řízení a zvolí přitom trasu, která je nejvhodnější pro dodržení stanovené lhůty.

    Na písemnou žádost dodavatele však nevládní organizace může povolit změnu přístavu nalodění nebo nakládacího přístaviště, pokud všechny náklady s tím spojené nese dodavatel.

    Dodavatel uzavře námořní pojistku nebo uplatní pojištění v rámci obecné pojistky. Pojistka musí mít alespoň hodnotu částky uvedené v nabídce a musí pokrývat všechna rizika spojená s dopravou a jinými činnostmi dodavatele, týkajícími se dodávky až do určeného místa dodávky. Musí rovněž krýt náklady na třídění, odstranění nebo zničení poškozeného zboží, přebalování a analýzy zboží, které může příjemce přijmout navzdory havárii.

    Zboží nelze dodat v oddělených zásilkách na více než jednom plavidle, pokud s tím nevládní organizace nevysloví souhlas. V takovém případě připíše nevládní organizace dodatečné náklady spojené s kontrolou k tíži dodavatele.

    V oznámení o nabídkovém řízení může být také stanoveno datum, před kterým je jakákoli dodávka pokládána za předčasnou.

    Dodávka bude dokončena, jakmile bude veškeré zboží dodáno „na místo určení“. Dodavatel nese všechny náklady až do předání zboží do skladu v místě určení.

    Dodavatel nese veškerá rizika, včetně ztráty nebo poškození, kterým může být zboží vystaveno, až do dokončení dodávky a zaznamenání této skutečnosti subjektem prováděcím kontrolu do konečného osvědčení o shodě (viz článek 8).

    Dodavatel neprodleně písemně sdělí příjemci a dohlížecímu subjektu způsob dopravy, data nakládky, předpokládaný den příjezdu do místa určení a jakékoliv události, ke kterým došlo během přepravy zboží.

    Dodavatel zajistí náležitosti týkající se vývozního povolení a celního odbavení; a nese s tím související náklady a poplatky.

    Dodavatel složí jistotu na dodávku v přiměřené lhůtě od oznámení o udělení zakázky, aby bylo zajištěno, že bude plnit své povinnosti. Tato jistota vyjádřená v měně platby představuje 5 až 10 % celkové hodnoty nabídky. Platnost jistoty končí prvním měsícem po dni poslední dodávky. Je nutné ji složit stejným způsobem jako jistotu pro nabídkové řízení.

    Jistota na dodávku bude uvolněna v celkové výši dopisem nebo faxem zaslanými nevládní organizací, pokud dodavatel:

    uskutečnil dodávku v souladu se všemi svými povinnostmi, nebo

    byl zproštěn svých povinností,

    nebo

    neuskutečnil dodávku z důvodů vyšší moci, které byly uznány nevládní organizací.

    VIII.   MONITOROVÁNÍ

    Jakmile je zakázka udělena, vyrozumí nevládní organizace dodavatele, který subjekt je příslušný pro ověřování a potvrzování jakosti, množství, balení a značení zboží každé dodávky, vydávání osvědčení o shodě nebo potvrzení o dodání a obecně pro koordinaci všech stádií dodávky (dále jen „dohlížecí subjekt“).

    Po oznámení o udělení zakázky poskytne dodavatel písemně dohlížecímu subjektu název a adresu výrobce, balírny nebo majitele skladu zboží, které má být dodáno, a přibližné datum výroby nebo balení a název svého zástupce v místě dodání.

    Dohlížecí subjekt provádí nejméně dvě kontroly, které jsou založeny na mandátu odpovídajícím mezinárodním kontrolním standardům, a to:

    a)

    předběžná kontrola se provádí při nakládce zboží nebo v závodě. Konečná kontrola musí být provedena ve stanoveném stádiu dodávky;

    b)

    po dokončení předběžné kontroly vystaví dohlížecí subjekt dodavateli předběžné osvědčení o shodě, případně s výhradami. Dohlížecí subjekt se vyjádří, zda jsou výhrady takové povahy, že činí zboží ve stadiu dodávky nepřijatelným;

    c)

    po ukončení konečné kontroly musí dohlížecí subjekt vystavit dodavateli konečné osvědčení o shodě, uvádějící zejména datum dokončení dodávky a čisté dodané množství; toto osvědčení v případě nutnosti podléhá výhradám;

    d)

    pokud dohlížecí subjekt vystaví odůvodněné „oznámení o výhradách“, uvědomí o tom písemně co nejdříve dodavatele a nevládní organizaci. Dodavatel může zpochybnit nálezy u dohlížecího subjektu a nevládní organizace ve lhůtě dvou pracovních dnů od odeslání tohoto oznámení.

    Náklady výše uvedené kontroly nese nevládní organizace. Dodavatel nese veškeré finanční následky v případě kvalitativních nedostatků nebo opozdí-li předložení zboží ke kontrole.

    Pokud má dodavatel nebo příjemce k nálezům kontroly námitky, zajistí dohlížecí subjekt po pověření od nevládní organizace druhou kontrolu, která zahrne podle povahy námitky druhé odebrání vzorku, druhou analýzu nebo převážení nebo novou kontrolu balení. Druhou kontrolu provede subjekt nebo laboratoř jmenovaná dohodou mezi dodavatelem, konečným příjemcem a dohlížecím subjektem.

    Náklady za druhou kontrolu nese strana, která spor prohraje.

    Pokud nebude vydáno konečné osvědčení o shodě po prvních kontrolách nebo druhé kontrole, je dodavatel povinen nahradit zboží.

    Náklady překládky a náklady spojené s kontrolami nese dodavatel.

    Dohlížecí subjekt písemně vyzve zástupce dodavatele a konečného příjemce k účasti na kontrolních akcích, zejména u odebírání vzorků, kterých se použije pro analýzy. Odebírání vzorků se uskuteční v souladu s odbornou praxí. Při odebírání vzorků odebere dohlížecí subjekt dva vzorky navíc, které zůstanou zapečetěné k dispozici nevládní organizace pro účely případné další kontroly nebo pro případ námitek vznesených příjemcem nebo dodavatelem.

    Náklady na zboží odebrané jako vzorky nese dodavatel.

    Příjemce zboží vystaví dodavateli neprodleně po dodávce zboží na „místo určení“ dodací list poté, co dodavatel poskytne příjemci originál závěrečného osvědčení o shodě a formální fakturu s hodnotou zboží a s uvedením, že jeho převedení zboží příjemci je bezplatné.

    U volně loženého zboží se používá tolerance o 3 % hmotnostní (bez hmotnosti vzorků) menší než požadované množství. U zboží, které se dodává zabalené, se tolerance omezuje na 1 %. Pokud jsou tolerance překročeny, může nevládní organizace požadovat po dodavateli, aby uskutečnil dodatečnou dodávku za stejných finančních podmínek jako původní dodávku.

    IX.   PLATEBNÍ PODMÍNKY

    Částka, která má být zaplacena nevládní organizací dodavateli, nesmí překročit částku uvedenou v jeho nabídce zvýšenou o náklady uvedené níže.

    Pokud se ve stádiu dodávky zjistí, že kvalita, balení nebo označení zboží neodpovídá požadavkům, a nejde o rozdíly, které by bránily vystavení dodacího listu, může nevládní organizace při výpočtu částky, která bude zaplacena, uplatnit srážky.

    S výjimkou případů vyšší moci propadá částečně jistota na dodávky v těchto případech:

    10 % z hodnoty nedodaného zboží, aniž jsou dotčeny tolerance uvedené výše v bodě VIII,

    0,1 % z hodnoty množství dodaného po lhůtě, za den zpoždění,

    je-li vhodné, a pouze pokud je to uvedeno v oznámení o nabídkovém řízení, 0,1 % za den z hodnoty zboží dodaného předčasně.

    Částka jistoty, která má propadnout, se odečítá od konečné částky k proplacení. Jistota se pak zároveň plně uvolní.

    Nevládní organizace však může uhradit dodavateli na jeho písemnou žádost určité dodatečné náklady, např. náklady na skladování nebo pojištění skutečně zaplacené dodavatelem, avšak kromě správních nákladů, které posoudí na základě odpovídajících podkladů, pokud byl přejímací list nebo dodací list vystaven bez výhrad týkajících se povahy nárokovaných nákladů, a v případě:

    prodlužení dodací lhůty na žádost příjemce nebo

    zdržení přesahujícího 30 dnů mezi dnem dodání a vystavením přejímacího listu nebo vystavení závěrečného osvědčení o shodě.

    Dodatečné náklady se neuznají, pokud převyšují:

    1 EUR za tunu volně loženého zboží a 2 EUR za tunu zpracovaného zboží za týden v případě nákladů na skladování,

    0,75 % hodnoty zboží za rok v případě nákladů na pojištění.

    Částka je splatná na žádost dodavatele podanou ve dvojím vyhotovení.K žádosti o zaplacení plné částky uvedené v nabídce nebo jejího zůstatku musí být přiloženy tyto doklady:

    faktura na požadovanou částku,

    originál přejímacího listu,

    kopie konečného osvědčení o shodě podepsaná a ověřená dodavatelem.

    Po dodání 50 % celkového množství uvedeného v oznámení o nabídkovém řízení může dodavatel předložit žádost o zálohu, ke které připojí fakturu na požadovanou částku a kopii předběžného osvědčení o shodě.

    Všechny žádosti o platbu celé nebo zbytkové částky nabídky se předkládají nevládní organizaci po vystavení předávacího listu. Veškeré platby se uskutečňují do 60 dnů poté, co nevládní organizace obdrží úplnou a správnou žádost o platbu. Neodůvodněná prodlení budou zatížena úroky z prodlení podle měsíční úrokové sazby používané Evropskou centrální bankou.

    X.   ZÁVĚREČNÉ USTANOVENÍ

    Je na nevládní organizaci, aby rozhodla, zda dodavatel nedodal zboží nebo nesplnil jednu ze svých povinností z důvodu vyšší moci. Náklady vyplývající z vyšší moci uznané nevládní organizací nese nevládní organizace.


    (1)  Úř. věst. C 312, 31.10.2000, s. 1.

    (2)  Úř. věst. C 267, 13.9.1996, s. 1.


    Top