ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ
Брюксел, 9.3.2020
JOIN(2020) 4 final
СЪВМЕСТНО СЪОБЩЕНИЕ ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА
Към цялостна стратегия с Африка
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52020JC0004
JOINT COMMUNICATION TO THE EUROPEAN PARLIAMENT AND THE COUNCIL Towards a comprehensive Strategy with Africa
СЪВМЕСТНО СЪОБЩЕНИЕ ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА Към цялостна стратегия с Африка
СЪВМЕСТНО СЪОБЩЕНИЕ ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА Към цялостна стратегия с Африка
JOIN/2020/4 final
ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ
Брюксел, 9.3.2020
JOIN(2020) 4 final
СЪВМЕСТНО СЪОБЩЕНИЕ ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА
Към цялостна стратегия с Африка
Към цялостна стратегия с Африка
Африка е най-близкият съсед на Европа. Връзките между Африка и Европейския съюз (ЕС) са широкообхватни и дълготрайни заради историята, близостта и споделените интереси. Със 6-ата среща на високо равнище между Африканския съюз (АС) и ЕС и с приключването на преговорите по новото споразумение за партньорство между ЕС и групата на държавите от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн 2020 година ще бъде решаваща за постигането на нашата амбициозна цел за едно все по-силно партньорство. Заради икономическите, политическите, социалните, технологичните, демографските, климатичните и екологичните промени в Африка възникват нови перспективи и предизвикателства. Нуждаем се от партньорство с нашия сроден континент, Африка, за да се справим заедно с предизвикателствата на ХХI-ви век, както и за да укрепим нашите общи интереси и бъдеще.
В цялото си многообразие Африка е дом на над 1 милиарда души. Тя може да се похвали с най-младата и най-бързо развиващата се средна класа в света. Младите хора в Африка могат потенциално да променят политическите, икономическите и социалните перспективи на континента, но за това се нуждаят от достойни работни места, свое място в обществото, достъп до социални услуги, енергия и инфраструктура и активна роля при определянето на бъдещето на държавите им. По-специално, африканските жени са основната движеща сила на устойчивия растеж, развитието и мира. Намирането на отговор на техните стремежи ще определи бъдещето на континента.
Африка отчита стабилен икономически растеж. През 2018 г. шест от десетте най-бързо развиващи се икономики в света бяха африкански държави. Тридесет от африканските държави са страни със среден или висок доход. Икономическото развитие на континента може потенциално да ускори и насърчи по-широкото социално и човешко развитие с нови възможности, произтичащи от цифровата трансформация, демографския дивидент, евтината възобновяема енергия, зелен преход и нисковъглеродна, синя и кръгова икономика. Това отразява визията зад преобразуващите инициативи на африканските лидери, включително Програмата на Африканския съюз за 2063 г., Африканската континентална зона за свободна търговия, Африканското безвизово пространство, единен африкански цифров пазар и единния африкански пазар за въздушен транспорт.
Същевременно продължават да са налице редица предизвикателства. Тридесет и шест от най-нестабилните държави в света са в Африка, като те често са отслабени от конфликтите. Континентът е дом на 390 милиона души, които живеят под прага на бедността. Растежът не винаги е приобщаващ, най-вече заради предизвикателства, свързани с управлението. Африка като останалия свят е засегната и от последиците от изменението на климата, влошаването на състоянието на околната среда и замърсяването. ЕС и Африка могат да работят заедно, за да се възползват от възможностите и да се справят с тези предизвикателства, както и да предприемат действия, гарантиращи стабилност, мир, сигурност, права на човека, демокрация, равенство между половете, устойчив поминък, устойчив икономически растеж, основан на здрави екосистеми, социално сближаване и добро управление.
За да бъде от полза и за двата континента, нашето партньорство следва да се основава на ясно разбиране на нашите съответни и взаимни интереси и отговорности, отразявайки всеобхватността и зрелостта на нашите отношения. Тези интереси включват: разработване на модел за „зелен“ растеж; подобряване на бизнес средата и на инвестиционния климат; насърчаване на образованието, научните изследвания и иновациите, създаване на достойни работни места и на добавена стойност чрез устойчиви инвестиции; извличане на максимални ползи от регионалната икономическа интеграция и търговия; гарантиране на продоволствената сигурност и развитието на селските райони; борба с измененията на климата; осигуряване на достъп до устойчива енергия и опазване на биологичното разнообразие и природните ресурси; насърчаване на мира и сигурността; осигуряване на добре управлявана миграция и мобилност; съвместно ангажиране на световната сцена с цел укрепване на многостранния ред, основан на правила, насърчаване на универсалните ценности, правата на човека, демокрацията, върховенството на закона и равенството между половете.
Наличието на положително развитие в една от тези области зависи от напредъка в други области. Този напредък може да бъде постигнат само чрез съвместна работа въз основа на общи глобални ангажименти, като Програмата до 2030 г. за устойчиво развитие и Парижкото споразумение относно изменението на климата и Програмата до 2063 г.
Потенциалът на Африка привлича все по-голям интерес от страна на много участници на световната сцена. Това е положително развитие, тъй като с него нарастват опциите за Африка и се създават възможности за полезни взаимодействия. Това означава също, че Европа, заедно с ЕС и неговите държави членки, които работят в съвместно сътрудничество, трябва да адаптират начина, по който се ангажират с Африка, като гарантират, че позиционирането им е в съответствие с нашите взаимни интереси, и като отдават по-голямо значение на ценностите, основните принципи и добрите регулаторни практики. ЕС и неговите държави членки са най-големият партньор на Африка във всяко едно отношение, независимо дали става дума за инвестиции, търговия, официална помощ за развитие или сигурност. Това надеждно, дългосрочно и многостранно партньорство следва да се превърне в силен политически съюз. По-тесните политически, икономически и културни връзки между Европа и Африка са от решаващо значение в един многополюсен свят, в който е крайно необходимо да се предприемат колективни действия. Засиленото сътрудничество по глобални и многостранни въпроси ще бъде в основата на нашите общи действия.
С цел укрепване на стратегическия съюз на ЕС с Африка Европейската комисия и върховният представител на Съюза предлагат да започнат дискусии с африканските партньори по съвместното изготвяне по време на предстоящата среща на върха ЕС-АС на нова всеобхватна стратегия на ЕС с Африка, която може да се основава на пет партньорства:
1.Партньорство за зелен преход и достъп до енергия;
2.Партньорство за цифрова трансформация;
3.Партньорство за устойчив растеж и работни места;
4.Партньорство за мир и управление; както и
5.Партньорство в областта на миграцията и мобилността.
Новата стратегия и партньорствата са в съответствие с общите приоритети, определени от ЕС и Африканския съюз на срещата на върха през 2017 г. в Абиджан. Вдъхновението за тях идва от изключително плодотворните дискусии между Европейската комисия и Комисията на Африканския съюз, които се състояха в Адис Абеба на 27 февруари 2020 г., и отразяват предложенията на ЕС за текущия обмен с африканските партньори с цел определянето на съвместна програма за партньорство по време на предстоящата среща на високо равнище ЕС-АС през октомври 2020 г. Сътрудничеството между ЕС и Африка ще продължи на двустранно, регионално и континентално равнище.
I.Партньори за зелен преход и достъп до енергия
Борбата с изменението на климата и с влошаването на състоянието на околната среда е определящата задача на сегашното поколение. Ето защо Европа и Африка са съюзници в развитието на устойчива енергетика, транспортни решения, земеделие, кръгова и синя икономика, които могат да укрепят икономическия растеж в Африка. За да бъдат постигнати целите за устойчиво развитие, както ЕС, така и Африка трябва да изберат нисковъглеродно, ефективно по отношение на ресурсите и устойчиво на изменението на климата бъдеще в съответствие с Парижкото споразумение. Африканските държави са особено уязвими към изменението на климата, тъй като то рискува да застраши текущия напредък в областта на устойчивото развитие.
Трябва да работим за изграждане на здрави екосистеми, за ограничаване и спиране на глобалното затопляне, за намаляване на уязвимостта и за увеличаване на възможностите за хората и екосистемите да се адаптират. Това изисква засилване на усилията за смекчаване и устойчивост на последиците от изменението на климата, както и предприемане на подходящи мерки за адаптиране по социално устойчив начин.
Иновациите са от ключово значение за постигането на зелен преход. Следователно инвестициите следва да бъдат насочени към укрепване на научния капацитет в Африка чрез осигуряването на достъп и адаптирането на местно равнище към технологиите. Това ще даде възможност на африканските държави да се стремят към развитие на нисковъглероден, устойчив на изменението на климата и екологосъобразен растеж, който избягва неефективните технологии и се противопоставя на нови инвестиции в производството на електроенергия от въглища, като вместо това внедрява нови възобновяеми енергийни източници и производство на водород. Търговията също следва да улесни приемането на иновативни, устойчиви бизнес модели и да играе водеща роля в изграждането на неутрално по отношение на климата бъдеще.
Африка е дом на огромен природен капитал, уникално биологично разнообразие и екосистеми, като например горите. Това предлага значителни възможности за социално и икономическо развитие и може да допринесе за трайни решения, основани на природата, за смекчаване на последиците от изменението на климата и за адаптиране към тях. Същевременно е налице риск от прекомерна експлоатация и изтощаване в допълнение към заплахите, свързани с неустойчивия риболов и управлението на водните ресурси, замърсяването, опустиняването и, в случая с крайбрежните зони, повишаването на морското равнище.
Чистата кръгова икономика с устойчиви и справедливи вериги за създаване на стойност ще бъде от ключово значение за прехода към устойчив икономически модел. Това означава, че стойността на продуктите, материалите и ресурсите се запазва възможно най-дълго в икономиката. Това предполага също така свеждането до минимум на отпадъците, докато природните ресурси, отпадъчните води и канализацията се управляват по устойчив начин. Това изисква засилено сътрудничество между ЕС и Африка за отговорен сектор на суровините, сигурни и чисти промишлени вериги за създаване на стойност при спазване на амбициозните стандарти в областта на околната среда и климата.
Африканските градове трябва да играят ключова роля в прехода към зелена икономика; ЕС следва да подкрепя разработването на модели и развитието на предприятия за „зелена“ и „интелигентнa“ урбанизация в Африка, като по този начин се противодейства на замърсяването.
За да отговори на нуждите на нарастващото население и икономика, Африка трябва да удвои своите енергийни доставки до 2040 г., като същевременно гарантира достъп до електроенергия за 600 милиона души. Това означава съсредоточаване на вниманието върху устойчива инфраструктура, по-чист, по-устойчив и сигурен достъп до енергия, увеличаване до максимум на възобновяемите енергийни източници, енергийния преход и енергийната ефективност във всички вериги за създаване на стойност, както и регионална интеграция с цел енергийна сигурност. ЕС следва да изгради с Африка солидно партньорство за устойчива енергетика както за населението в селските райони, така и за градското население.
ЕС и Африка трябва да обединят усилията си за постигане на целта за устойчиво развитие за премахване на глада и преодоляване на предизвикателствата, свързани с храненето и продоволствената сигурност, чрез насърчаване на безопасни и устойчиви системи на хранително-вкусовата промишленост. Партньорството в областта на селското стопанство ще подкрепи развитието на екологосъобразни селскостопански практики, ще насърчи местното производство и ще отговори на опасенията, свързани с биологичното разнообразие. Това включва определянето на санитарни и фитосанитарни стандарти и опазването на природните ресурси. Търговията между ЕС и Африка играе важна роля в подкрепа на възможностите за устойчиви продоволствени системи.
Същевременно производството, обработката и дистрибуцията на селскостопански храни осигурява по-голямата част от пряката заетост и доходите в Африка, особено в селските райони, като по този начин допринася за балансирано териториално развитие. Те имат потенциала да осигури заетост за значителна част от 800-те милиона африканци, които се очаква да се включат в пазара на труда в рамките на следващите 30 години 1 .
Предложение за действие 1 — Партньорство с Африка за извличане на максимални ползи от зеления преход и за свеждане до минимум на заплахите за околната среда при пълно спазване на Парижкото споразумение 2 . |
За тази цел се предлага ЕС да подкрепи изпълнението на национално определените приноси, да спомогне за разработването на амбициозни дългосрочни стратегии за намаляване на емисиите и да допринесе за разработването на национални планове за адаптиране.
Като подкрепя интегрирани национални рамки за финансиране, ЕС ще продължи да работи с държавите по усилията им да мобилизират и съгласуват широк кръг от източници на финансиране с техните приоритети за устойчиво развитие. ЕС следва да си партнира с Африка относно зеленото финансиране, устойчивата енергетика и енергийната ефективност чрез стартирането на инициатива за „зелена енергия“ въз основа на препоръките на платформата на високо равнище за инвестиции в областта на устойчивата енергия в Африка. ЕС и Африка следва също така да споделят опит в управлението на социално справедлив преход от изкопаемите горива.
В партньорство с Африка ЕС следва да насърчава по-добро управление на океаните, включително развитието на устойчиво рибарство и синя икономика. ЕС е готов да засили борбата с незаконния, недеклариран и нерегулиран риболов, за да се справи с екологичните заплахи, който той създава за устойчивостта на рибните запаси, печалбите на рибарите и крайбрежните общности, които спазват правилата.
И накрая, ЕС и Африка следва да предприемат съвместни действия за защита и намаляване на натиска върху горите, водите и морските екосистеми, като същевременно подобрят управлението им чрез борба с незаконния добив и с престъпленията против околната среда, като по този начин се справят с причините за загубата на биологично разнообразие. Това може да стане, наред с другото, чрез стартирането на инициатива „НатурАфрика“.
II.Партньори за цифрова трансформация
Достъпът до сигурни и достъпни цифрови услуги трябва да бъде гарантиран за всички чрез инвестиции в инфраструктура и надеждни източници на електроенергия. Създаването на регулаторна среда за конкурентоспособни и хармонизирани регионални пазари за свързаност също е от ключово значение. Разгръщането на потенциалните ползи от цифровизацията изисква стабилна регулаторна рамка в области като защитата на данните и потребителите, цифровите финансови услуги, киберпрестъпността и електронното управление. Необходими са конкретни политики, за да се гарантира пълно цифрово приобщаване и равенство в областта на цифровите технологии за жените и маргинализираните общности.
Изчислено е, че увеличаването на цифровото покритие с 10 % би могло да доведе до увеличение с над 1 % на БВП на Африка. Чрез подходящи реформи и инвестиции в подкрепа на африканските стремежи за изграждане на единен африкански цифров пазар и въз основа на нова стратегия за цифрова трансформация Африка може да използва цифровизацията като двигател за растеж във всички сектори на икономиката. Цифровите инфраструктури и подкрепата за цифровото предприемачество и иновациите имат потенциала да осигурят така необходимите работни места за 15—20 милиона млади хора, които навлизат на пазара на труда всяка година.
Цифровата трансформация може също така да модернизира традиционните сектори като селското стопанство; да подобри достъпа до качествени услуги; да увеличи публичните приходи; и да направи публичния сектор по-прозрачен и отговорен, като по този начин повиши общественото доверие в правителствата. Тя може също така да трансформира предоставянето на обществени услуги, включително образование, обучение, енергетика и здравеопазване, както и да подобри достъпа до здравни услуги в отдалечени райони посредством също така улесняването на диагностиката и лечението. С електронното управление ще бъдат защитени потребителите и неприкосновеността на личния живот и ще бъде подкрепена борбата с корупцията. Електронната търговия и цифровите финансови услуги имат потенциала да стимулират икономическата интеграция на Африка чрез подобряване на достъпа до стоки и услуги на територията на целия континент. Цифровите услуги могат също така да увеличат достъпа до сметки за трансакции, както и до решения за цифрово финансиране за банкови, застрахователни или платежни услуги, включително парични преводи.
Ускоряването на цифровизацията на публичната администрация е необходимо предварително условие за създаване на стойност за гражданите и предприятията в цяла Европа и Африка и е съществен елемент за постигане на целите за устойчиво развитие. За тази цел засиленото сътрудничество в прилагането на оперативно съвместими цифрови решения би било полезно за преодоляване на недостига на умения в областта на цифровите технологии, насърчаване на използването на свободно достъпни данни, укрепване на киберсигурността и използване на новите технологии, като изкуствен интелект, блоквериги и големи информационни масиви. В това отношение изграждането на капацитет в публичния сектор е важно за подкрепата на по-широката програма за цифрова трансформация.
Цифровизацията трябва да бъде придружена от силни мерки за гарантиране на сигурността, устойчивостта и възпирането на киберпрестъпността, включително чрез международно сътрудничество в рамките на установените правни рамки. ЕС и Африка следва да задълбочат сътрудничеството си в това отношение, включително за предотвратяване на използването на интернет за тероризъм и насилствен екстремизъм.
За постигането на напредък в тези области и за ограничаването на онлайн заплахите за демокрацията и правата на човека ще са необходими подходящо законодателство и оперативен капацитет. По отношение на борбата с дезинформацията ЕС е разработил полезни инструменти и ще продължи да работи в тясно сътрудничество с африканските си партньори за намиране на общи подходи и споделяне на най-добри практики.
Цифровата икономика изисква по-добри цифрови умения и грамотност и поражда голямо търсене на квалифицирана работна ръка на местно равнище във всички сектори, които могат да се възползват от цифровата трансформация. Възможностите за качествено учене и професионално обучение, предоставяни от публични и частни институции, трябва да бъдат допълнително развити.
Използването на космически данни и технологии допринася за интелигентен и безопасен транспорт, зелени градове, устойчиво управление на природните ресурси и ефективно селско стопанство. Отворените и безплатни данни, предоставени от космическите програми на ЕС, могат да дадат тласък на зараждащия се африкански частен космически сектор, като дадат възможност на стартиращите предприятия и на малките и средните предприятия (МСП) да разработват местни иновативни решения и услуги. Наблюдението чрез програмата на Съюза за наблюдение и мониторинг на Земята на природните ресурси, земеползването, вътрешните водни ресурси и морските и крайбрежните екосистеми може да е в основата на политиката и на вземането на решения в Африка.
Предложение за действие 2 — Партньорство с Африка за насърчаване на цифровата трансформация на континента 3 . |
Това изисква съсредоточаване на вниманието върху сближаването на нормативните уредби, включително засилването на защитата на личните данни, инвестициите в съответната ключова устойчива инфраструктура, цифровизацията на публичните администрации за предоставяне на електронни услуги, повече възможности за образование и обучение, както и увеличаването на сигурността на потоците от данни. ЕС следва да продължи и сътрудничеството си с Африка в областта на изкуствения интелект, който следва да се развива и използва отговорно.
III.Партньори за устойчив растеж и работни места
Тесните връзки и географската близост между ЕС и Африка ги правят естествени съюзници за постигането на приобщаващ и устойчив икономически растеж на двата континента. Икономическите възможности и създаването на достойни работни места в Африка и ЕС биха могли да бъдат съществено засилени чрез съвместни действия в четири приоритетни области:
1)насърчаване на търговията и устойчивите инвестиции в Африка;
2)подобряване на инвестиционния климат и на бизнес средата;
3)подобряване на достъпа до качествено образование, умения, научни изследвания, иновации, здравеопазване и социални права;
4)постигане на напредък в икономическата интеграция на регионално и континентално равнище.
Европейският зелен пакт 4 е както новата стратегия на ЕС за растеж, така и план за превръщането на Европа в първия в света неутрален по отношение на климата континент до 2050 г. Със своя огромен потенциал за възобновяема енергия и биоразнообразие Африка е в изключително добра позиция да разработва и прилага устойчиви решения, като същевременно икономиката ѝ нараства.
Като се основава на първоначалните успехи на Алианса между Африка и Европа за устойчиви инвестиции и работни места и на работата на съвместните работни групи по въпросите на цифровата икономика, енергетиката, транспорта и селските райони, ЕС предлага алиансът 5 да се превърне в централен стълб на икономическите отношения между двата континента.
1.Устойчиви инвестиции
Те включват инвестиции в транспорта, енергетиката и селското стопанство, както и в развитието на частния сектор. Африка и ЕС трябва да продължат да работят заедно за по-нататъшно ускоряване на подобни устойчиви инвестиции.
В съответствие с предложението на Комисията за Инструмент за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество (ИСРМС) 7 ЕС следва да може да използва пълноценно различните финансови инструменти на ЕС, като например бюджетните гаранции и смесеното финансиране по линия на Европейския фонд за устойчиво развитие, които следва да бъдат разгърнати от 2021 г. нататък. В рамките на ИСРМС Гаранцията за външна дейност би могла да предостави до 60 милиарда евро под формата на гаранционни операции за стимулиране на устойчиви инвестиции през периода 2021—2027 г., като се съсредоточи основно върху Африка.
Тези операции следва да бъдат разгърнати в координирани действия с европейските финансови институции за развитие. Взети заедно, тези институции имат най-голямо присъствие и акцент върху Африка на юг от Сахара с комбиниран портфейл, представляващ една трета от всички дейности по финансиране на развитието и три четвърти от капитала за поемане на най-много рискове. Един по-съгласуван подход между финансовите инструменти на ЕС и европейските финансови институции за развитие ще увеличи мобилизирането на частни инвеститори и национални ресурси, ще ускори прехода към по-отговорни и неутрални по отношение на климата инвестиции и ще стимулира развитието на частния сектор в Африка.
2.Икономическа интеграция на регионално и континентално равнище
Приветстваме споразумението за Африканската континентална зона за свободна търговия, в сила от май 2019 г., което дава значителен тласък за континентална интеграция и за постигане на крайната амбиция за единен континентален пазар. С него ще бъде постигнато увеличаване на търговията в рамките на Африка, включително в държавите в Северна Африка, диверсифициране на износа и подобряване на качеството и безопасността на продуктите.
Изграждането на надеждни и устойчиви континентални енергийни, транспортни и цифрови системи за хората, предприятията и промишлеността ще подпомогне развитието на вериги за създаване на стойност, които могат да допринесат за Африканска континентална зона за свободна търговия. ЕС и Африканският съюз имат общ интерес от стабилна, основана на правила многостранна търговска система, в чийто център е Световната търговска организация (СТО).
Предложение за действие 3 — Партньорство с Африка за значително увеличаване на инвестициите в екологично, социално и финансово отношение, които са устойчиви на въздействието на изменението на климата; насърчаване на възможностите за инвестиции чрез увеличаване на използването на новаторски механизми за финансиране 8 ; и насърчаване на регионалната и континенталната икономическа интеграция, по-специално чрез Африканската континентална зона за свободна търговия 9 . |
Това ще стане чрез превръщането на политическата, техническата и финансовата подкрепа за Африканската континентална зона за свободна търговия (за която подкрепата на ЕС вече е нараснала от 12,5 милиона евро за периода 2014—2017 г. на 60 милиона евро за периода 2018—2020 г.) в основен приоритет. Ние сме готови да споделяме опита си по отношение на митническия съюз и единния пазар. Сътрудничеството по стратегическите коридори, които улесняват търговията и инвестициите между Африка и Европа и подобряването на устойчивата, ефикасна и безопасна свързаност между двата континента също ще бъде засилено от дългосрочната перспектива за създаване на всеобхватна зона за свободна търговия между двата континента. Бизнес асоциациите в ЕС могат да играят важна роля в бизнес форума, организиран в рамките на предстоящата среща на високо равнище между АС и ЕС. Сътрудничеството и диалогът, бизнес партньорствата по веригите за създаване на стойност, както и задълбочаването на споразуменията за икономическо партньорство и други търговски споразумения на ЕС с африканските партньорски държави, са инструментите, чрез които това може да бъде постигнато.
**Споразумението под формата на размяна на писма между Европейския съюз и Кралство Мароко за изменение на протоколи № 1 и № 4 към Евро-средиземноморското споразумение за асоцииране, което влезе в сила на 19 юли 2019 г., предвижда разширяване на тарифните преференции по отношение на продуктите с произход от несамоуправляващата се територия на Западна Сахара.
3.Бизнес среда и инвестиционен климат
Насърчаването на инвестициите от частния сектор е от решаващо значение за ускоряването на устойчивия икономически растеж и създаването на достойни работни места. Увеличаването на доверието на инвеститорите в Африка ще зависи до голяма степен от подобряването на сигурността, ефективните, прозрачни и стабилни регулаторни рамки, съчетани с улесняването и защитата на инвестициите, макроикономическа стабилност, стабилните финансови системи, достъпа до кредити, иновациите и необходимите данни в подкрепа на зеления преход.
Реформата на политиките е от съществено значение и в ключови области като: управление; върховенство на закона; съдебната система; управление на публичните финанси (включително качество и ефективност на публичните разходи); управление на дълга; прозрачност на обществените поръчки; конкуренция; стандарти и улесняване на търговията; инвестиционни рамки и данъчно облагане на „зеления“ растеж. Това включва и борбата с корупцията, измамите, незаконните финансови потоци, изпирането на пари и финансирането на тероризма.
Предложение за действие 4 — Партньорство с Африка за привличане на инвеститори чрез подпомагане на африканските държави при приемането на политики и регулаторни реформи, които подобряват бизнес средата и инвестиционния климат, включително еднакви условия на конкуренция за предприятията. 10 |
С оглед на това се предлага ЕС да разработи по-амбициозни мерки за улесняване, привличане и подкрепа на инвестициите в Африка. ЕС следва да продължи да развива използването на платформи като платформата „Устойчив бизнес за Африка“ и Международната платформа за устойчиво финансиране. Успоредно с това е важно да се насърчават регулаторните реформи и да се укрепва институционалният капацитет на публичните органи, на бизнес организациите и предприемачите, включително на социалните предприемачи, като същевременно се укрепва изграждането на капацитет, свързан с достъпа на МСП до пазари и финансиране. В това отношение европейските стопански организации следва да продължат да подкрепят предприемачеството в Африка.
ЕС ще насърчава и регулаторния диалог с публичните администрации за обмен на добри практики. Диалозите за бюджетна подкрепа ще продължат да бъдат ключов инструмент за насърчаване на реформите. И накрая, търговските споразумения и инвестиционните разпоредби за привличане, улесняване и подкрепа на устойчивите инвестиции също ще допринесат за подобряване на бизнес климата.
4.Образование, умения, научни изследвания, иновации, здравеопазване и социални права
Инвестирането в хората, особено в младите хора, е от първостепенно значение за изграждането на още по-силно партньорство между нашите два континента. В рамките на следващите 15 години в Африка се очаква около 375 милиона млади хора да достигнат трудоспособна възраст.
Понастоящем по-малко от 10 % от лицата на възраст между 18 и 24 години в Африка са записани в някаква форма на образование или обучение след средното образование. Осигуряването на образование, обучение и умения на младите хора и подготовката им за новите възможности на бъдещия пазар на труда е общ стратегически приоритет. За да могат младите жени и мъже да се възползват в пълна степен от икономическите възможности, те ще се нуждаят от по-голям достъп до приобщаващо и справедливо качествено образование, включително възможности за висше образование, учене и обучение. Това изисква да се обърне специално внимание на момичетата и жените. Подкрепата за овластяването на жените изисква да се води борба с дискриминационните разпоредби и практики и да се гарантира, че жените имат достъп до знания, умения, микрокредити и финансиране за предприемачество.
За да се повиши пригодността за заетост на дипломираните лица и да се развива предприемаческият им дух, образователните системи трябва да съгласуват по-добре уменията и резултатите от обучението с търсенето на пазара на труда и нововъзникващите сектори, по-специално в цифровия сектор и екологичните и благоприятните за климата технологии. Стимулирането на сътрудничеството между академичните и изследователските среди и местните предприятия и подкрепата за новаторски подходи в областта на образованието също ще бъдат от голямо значение. Засилването на сътрудничеството в сектора на културата също така има голям потенциал за създаване на работни места и за установяване на по-тесни контакти между хората.
Възможностите за достоен труд ще бъдат от ключово значение за предоставянето на перспектива на бързо увеличаващото се младежко население. Това върви ръка за ръка с доброто здраве на трудещите се, здравословната околна среда и достойните условия на труд. По-специално това изисква здравословни и безопасни условия на труд, приобщаващи системи за социална закрила, всеобщо здравно осигуряване, достъп до качествени здравни услуги, включително семейно планиране, и борба с неравенството и дискриминацията, детския труд (особено в сектора на селското стопанство) и принудителния труд. Това изисква и преход от неформалната към официалната икономика. В това отношение ефективният социален диалог с публичните органи, професионалните съюзи и организациите на работодателите ще подобри както социалния, така и бизнес климата.
ЕС и Африка имат също така общ интерес да насърчават инвестициите в основни здравни грижи, чиста вода, жилища, както и в изграждането на инфраструктура и капацитет за справяне с епидемии.
Предложение за действие 5 — Партньорство с Африка за бързо подобряване на възможностите за учене, придобиване на знания и умения, научни изследвания и иновации, по-специално за жените и младежите, за защита и подобряване на социалните права и за премахване на детския труд 11 . |
Предлага се ЕС да засили академичното и научното сътрудничество между ЕС и Африка, включително в областта на техническото и професионалното образование и обучение, и да засили развитието на умения (също и в сътрудничество с предприятията в ЕС) с цел създаване на общество и икономика, основани на знанието. ЕС следва да улесни мобилността на студентите, преподавателите, обучаващите и изследователите. Той следва също така да подкрепи изграждането на капацитет в Африка; качествено обучение за учители; развитие на капацитета за научни изследвания и иновации; използване на взаимодействието между образованието, науката, технологиите и иновациите за подобряване на ученето. Освен това ЕС следва да предприеме стъпки за водене на диалог с африканските държави по въпросите на трудовата заетост с цел защита на социалните права и по-специално премахването на детския труд. ЕС предлага да увеличи подкрепата си за укрепването на здравните системи.
IV.Партньори за мир, сигурност, управление и устойчивост
Гарантирането на дълготраен мир и сигурност в Африка е в интерес както на Африка, така и на ЕС. Мирът и сигурността са ключови условия за устойчиво развитие.
Въпреки че целта е да се постигне мир и сигурност в цяла Африка, следва да се полагат усилия приоритетно в регионите, където напрежението е най-голямо. Африканските държави, подкрепяни от регионални и континентални организации, носят основната отговорност за предприемането на действия, тъй като те са основните гаранти за собствената си сигурност. От своя страна ЕС е готов да засили подкрепата си за Африка в сътрудничество с международната общност. Устойчивостта следва да бъде в центъра на усилията на Африка и на ЕС за справяне с продължителните конфликти и нестабилност.
Нестабилността в Африка вече не се определя от междудържавни конфликти, а от ограничен държавен контрол над територии и морски области, липса на социално сближаване, вътрешен екстремизъм, конфликти между общностите, разпространение на въоръжени групировки, тероризъм и транснационална престъпност, включително киберпрестъпност. Допълнителни източници на нестабилност са изменението на климата, засилената конкуренция за природни ресурси, предизвикателствата в областта на околната среда, липсата на основни социални услуги, пандемиите и други заплахи за здравето.
Правителствата са изправени пред предизвикателството да отговорят на политическите и икономическите очаквания на увеличаващото се младежко население, включително по отношение на правата на човека, чието пренебрегване изостря съществуващите напрежения в общностите.
1.Мир и сигурност
Въпреки че са постигнати много добри резултати чрез партньорството между ЕС и Африка в областта на мира и сигурността, което е отчетено, по-специално в Меморандума за разбирателство по въпросите на мира, сигурността и управлението между ЕС и АС — сложността на необходимите усилия и влошаващото се положение в някои региони изискват от нас значително да засилим съвместната си работа. Това означава също така сътрудничество с международни партньори, по-специално с ООН. В този контекст е важна инициативата на Африканския съюз „Замлъкване на оръжията“.
Необходимо е още по-добро координиране на инструментите на ЕС и възможностите на Африка. Налице е ясна необходимост от преразглеждане и по-нататъшно укрепване на нашето сътрудничество по един по-стратегически и съобразен с конкретните обстоятелства начин, въз основа на взаимни ангажименти, отчетност и отговорност. Въпреки постигнатия напредък по отношение на Фонда за мир на АС, все още не е намерено решение за финансирането на ръководени от африканските държави инициативи за подкрепа на мира, включително чрез вноски, определени от ООН. ЕС и Африка също така трябва да адаптират начина си на съвместна работа в уязвими области, за да окажат положително въздействие върху управлението на местно равнище.
Настоящият интегриран подход на ЕС мобилизира целия спектър от инструменти, включително политическа дипломация на най-високо равнище, редовни консултации, посредничество за предотвратяване и разрешаване на конфликти, ограничителни мерки и сътрудничество в борбата с тероризма, борбата с организираната престъпност, включително трафика на хора, и морската сигурност. Чрез „Механизма за подкрепа на мира в Африка“ 12 ЕС подкрепя мирни операции, ръководени от африкански държави, и Африканската архитектура за мир и сигурност (APSA). На оперативно равнище мисиите по линия на общата политика за сигурност и отбрана (ОПСО), както и други мисии за сигурност и отбрана на държавите — членки на ЕС, имат осезаем принос за мира и сигурността в Сахел, Африканския рог, Гвинейския залив, басейна на езерото Чад и Централноафриканската република.
Предложение за действие 6 — Партньорство с Африка за приспособяване и задълбочаване на подкрепата на ЕС за усилията за установяване на мир в Африка чрез по-структурирани и стратегически форми на сътрудничество със специален акцент върху регионите, в които напражението е най-високо, и върху тези, в които е налице най-голяма уязвимост 13 . |
За да постигнем нашите цели, срещите на високо равнище и дипломацията на високо равнище ще се съсредоточат по-специално върху разработването на стратегии и конкретни стъпки за решаване на кризи, например в Либия, в региона на Сахел, в региона на Големите африкански езера или в Африканския рог. ЕС предлага да подкрепи усилията на африканските си партньори за справяне с пълния спектър от предизвикателства и за повишаване на тяхната цялостна устойчивост. ЕС предлага също да подкрепя капацитета на Африка в областта на отбраната и сигурността, като използва предложения Европейски механизъм за подкрепа на мира, своите мисии по линия на общата политика за сигурност и отбрана (ОПСО), както и своите инструменти, свързани със сигурността и отбраната, с цел по-добро справяне с предизвикателствата, пред които са изправени участниците в областта на сигурността и отбраната на място. ЕС предлага да засили постоянните си усилия за гарантиране на спазването на правата на човека, защитата на гражданското население и международното хуманитарно право. Действията ще се провеждат в тясно сътрудничество с държавите — членки на ЕС, Африканския съюз, африканските регионални организации, ООН и други ключови партньори — включително чрез тристранно сътрудничество между АС, ЕС и ООН. Специално внимание ще бъде обърнато и на изпълнението на Програмата за жените, мира и сигурността, както и на Програмата за младежта, мира и сигурността.
ЕС следва да адаптира и задълбочи подкрепата си за усилията за мир в Африка, като постави акцент върху цялостния подход към конфликтите и кризите и предприема действия на всички етапи на конфликта, инвестира в усилията за предотвратяване на радикализацията, в разрешаването и стабилизирането и свързва в по-голяма степен усилията в областта на хуманитарната помощ, развитието, мира и сигурността.
2.Управление, демокрация, права на човека и върховенство на закона
Сигурността и развитието могат да бъдат устойчиви в дългосрочен план само ако се основават на пълното зачитане на правата на човека без дискриминация по какъвто и да било признак 14 , на принципите на демокрацията, равенството между половете и върховенството на закона . Като признават, че всички права на човека са универсални, неделими и взаимозависими и взаимосвързани, ЕС и африканските държави са решени да насърчават и защитават всички права и основни свободи на човека в световен мащаб.
Доброто управление, ефективните и приобщаващи икономически, социални, образователни и здравни политики, равният достъп до основни социални услуги, равният достъп до ресурси и справедливото им преразпределение, равният достъп до правосъдие и отворените и приобщаващи общества насърчават мира и стабилността и действат като основа за работни места и растеж, което привлича инвестиции. Гарантирането и защитата на правата на децата заслужават специално внимание.
Предложение за действие 7 — Партньорство с Африка за интегриране на доброто управление, демокрацията, правата на човека, върховенството на закона и равенството между половете в действията и сътрудничеството 15 . |
Зачитането на универсалните права на човека — независимо дали става въпрос за политически, граждански, икономически, социални или културни права — ще продължи да бъде отличителна черта на партньорството ни с всички заинтересовани страни и на подкрепата ни за важни инициативи като Африканската архитектура на управление. Ще бъде приет по-стратегически и структуриран подход към политическия диалог с африканските държави в областта на правата на човека, в допълнение към редовните консултации с африканските регионални организации и добре установения диалог по правата на човека между АС и ЕС.
ЕС ще продължи да подкрепя надеждни, приобщаващи и прозрачни изборни и демократични процеси, включително чрез засилена координация между АС и ЕС по отношение на наблюденията върху изборите и последващите действия във връзка с тях. Освен това ЕС възнамерява да засили сътрудничеството в областта на демократичното управление и върховенството на закона и на двата континента, включително отчетността и прозрачността на публичните институции; независимото и безпристрастно правосъдие, корупцията и транснационалните престъпления, както и трафика на хора.
ЕС следва да подкрепя конкретни инициативи за укрепване на организациите на гражданското общество и защитниците на правата на човека; да се сложи край на безнаказаността, да се осигури правна защита за жертвите и да се насърчи помирението. Ще бъдат предприети инициативи за и с участието на жени и младежи (включително деца) в подкрепа за тяхното икономическо овластяване, гарантирането на активното им участие в процесите на вземане на решения в обществения и политическия живот, насърчаването на сексуалното и репродуктивното здраве и права, както и предотвратяването и премахването на всички форми на насилие срещу жени и момичета, включително свързано с конфликти сексуално насилие и насилието, основано на пола.
в. Устойчивост
Устойчивостта, мирът, сигурността и управлението са тясно свързани. Ето защо ЕС следва да си партнира със заинтересованите страни в Африка за повишаването на устойчивостта, като се отчита пълният спектър от предизвикателства — от първопричините за конфликтите до въздействието на кризите. Това ще бъде направено чрез задълбочаване на подкрепата на ЕС за усилията за мир в Африка чрез цялостен подход, като се предприемат действия на всички етапи в хода на развитие на конфликтите и кризите. Това включва предотвратяване, разрешаване и стабилизиране чрез целенасочени действия в областта на хуманитарната помощ, развитието, мира и сигурността съобразно тяхната добавена стойност и при зачитане на съответните мандати.
Предложение за действие 8 — Партньорство с Африка за осигуряване на устойчивост чрез обвързване на действията в областта на хуманитарната помощ, развитието, мира и сигурността на всички етапи от цикъла на конфликтите и кризите. |
V.Партньори по въпросите на миграцията и мобилността
Демографските тенденции, стремежът за икономически възможности и политическа стабилност, бягството от кризи и конфликти и адаптирането към изменението на климата и влошаването на околната среда означават, че равнищата на миграция и принудително разселване ще продължат да създават предизвикателства и възможности за нашите два континента.
Добре управляваната миграция и мобилност може да имат положително въздействие както върху държавите на произход, така и върху държавите на транзитно преминаване и държавите на местоназначение. Миграцията в Африка и потоците на мобилност са до голяма степен вътрешноафрикански, като се прилагат режими за свободно движение както на регионално, така и на континентално равнище. В някои държави — членки на Африканския съюз, има значителен брой мигранти, бежанци и принудително разселени лица и това ги изправя пред значителни предизвикателства и възможности. Миграцията създава предизвикателства и възможности и за държавите — членки на ЕС.
От 2015 г. насам ЕС и африканските държави разработват съвместен подход към управлението на миграцията и мобилността 16 . Този подход доведе до намаляване на броя на незаконно пристигащите в Европа, подобри сътрудничеството в борбата с контрабандата на мигранти и разработването на по-устойчиви подходи за бежанците в приемащите държави в Африка.
Въпреки това остават значителни предизвикателства. Африка на юг от Сахара приютява повече от една четвърт от общия брой на бежанците в света. Опасните пътувания и опитите за преминаване през Средиземно море продължават да водят до загуба на човешки животи и да стимулират престъпна дейност. За да се справят с тези предизвикателства Африка и ЕС се нуждаят от балансиран, съгласуван и всеобхватен подход към миграцията и мобилността, ръководен от принципите на солидарност, партньорство и споделена отговорност и основан на зачитането на правата на човека и на международното право. Общата цел на ЕС и африканските партньори следва да бъде устойчивото и ефективно управление на миграцията.
Във всички дейности ЕС ще продължи да обръща специално внимание на спазването на основните си ценности, и по-специално на зачитането на специалните потребности на лицата в уязвимо положение, включително жените, децата, непридружените ненавършили пълнолетие лица и хората с увреждания.
Защитата на нуждаещите се, като например бежанците, вътрешно разселените лица и други уязвими разселени лица, следва да остане общ приоритет. ЕС запазва ангажимента си да помага на африканските партньори да се справят с бежанската криза и да намери трайни решения за бежанците в приемащите държави. ЕС ще продължи да полага усилия и за презаселването в Европа на лица, нуждаещи се от международна закрила.
Необходимо е да се увеличат усилията за предотвратяване на незаконната миграция и да се сложи край на загубата на човешки животи в морето. Това включва засилване на борбата с контрабандата на мигранти, като се постави акцент върху ролята на престъпните мрежи и същевременно се води борба с трафика на хора. Изграждането на капацитет за ефективно управление на миграцията, включително ефективното управление на границите, е от особено значение и ЕС следва да продължи да подкрепя африканските партньори в тази област. Необходими са и по-нататъшни действия за справяне с първопричините за незаконната миграция и принудителното разселване въз основа на многостранната подкрепа, предоставяна чрез Доверителния фонд на ЕС за Африка.
Следва да се подобри сътрудничеството в областта на връщането и обратното приемане, както и да се повиши процентът на ефективните връщания. ЕС и Африка следва да работят за постигането на по-ефикасни и устойчиви механизми, включително чрез подкрепа за доброволното връщане и чрез ефективно прилагане и сключване на споразумения за обратно приемане. Връщането следва да бъде придружено от устойчива реинтеграция в държавите на произход.
Успоредно с това засилването на сътрудничеството в областта на законната миграция може да осигури значителни двупосочни ползи, като предостави възможности за заетост, които съответстват на нуждите на пазара на труда и на двата континента. Проектите с африканските държави за законна и кръгова миграция и трудова мобилност и усилията за подобряване на ползите от миграцията за развитието, включително чрез улесняване на паричните преводи, биха могли значително да допринесат за законната и безопасна миграция и мобилност.
Предложение за действие 9 — Партньорство с Африка за осигуряване на балансиран, съгласуван и всеобхватен подход към миграцията и мобилността. 17 |
Това ще бъде направено чрез балансирано включване на миграцията и мобилността в цялостното ни партньорство на всички равнища. Ще прилагаме подход, обхващащ всички маршрути, като работим с държавите на произход, транзитно преминаване и местоназначение. Ще бъде поставен и силен акцент върху подобряването на управлението на миграцията, способността на партньорските държави за по-добро управление на границите им, укрепването на капацитета и основаното на факти сътрудничество.
На континентално равнище ЕС предлага да се създаде обща рамка за диалог между двата континента по въпросите на миграцията и мобилността и да се засили тристранното сътрудничество между АС, ЕС и ООН чрез надграждане върху успешния опит на работната група по въпросите на миграцията. На регионално равнище ЕС ще придвижи изпълнението на Съвместния план за действие от Валета и процесите от Хартум и Рабат заедно с АС, ООН, държавите — членки на ЕС, и регионални организации.
На двустранно равнище ЕС следва да развива съобразени с конкретните условия диалози и партньорства като част от цялостните си отношения с африканските държави. Важно е да се гарантира взаимното допълване и добавената стойност на съществуващите и бъдещите рамки за сътрудничество.
VI.Заключение: съвместна работа за осъществяване на партньорството
За да се постигнат посочените по-горе амбиции и да се осъществи на практика новото партньорство, ЕС и Африка трябва да намерят начини да работят в по-тясно сътрудничество.
1.На глобално равнище: засилване на основаващото се на правила многостранно сътрудничество
Африканският съюз и ЕС се ангажират с основания на правила международен ред и с многостранното сътрудничество, в основата на които е Организацията на обединените нации 18 . Споделяме убеждението, че нито една държава или група от държави не са в състояние да разрешат глобалните предизвикателства. Глобалното сътрудничество и регионалната интеграция предлагат най-добрите гаранции за международната стабилност и икономическия растеж. Ето защо имаме общ интерес да си сътрудничим в областта на многостранното сътрудничество и общите програми (напр. действия в областта на климата, управление на цифровизацията и др.), по които може да се работи ефективно само в партньорство. Заедно Африка и Европа образуват най-голямата група за гласуване „ан блок“ в ООН. Чрез обединяване на усилията допринесохме за ключови международни споразумения, като Програмата до 2030 г. за устойчиво развитие и нейните цели за устойчиво развитие и Парижкото споразумение относно изменението на климата, и се ангажираме с тяхното изпълнение. Този подход следва да се прилага и в различните специализирани агенции на ООН. Африка и ЕС следва да използват всяка възможност да продължат да действат заедно по ефективен начин във всички стратегически области от взаимен интерес в трите стълба на ООН и да гарантират сътрудничество и съгласуване на позициите, когато това е уместно. Също така следва да си партнираме и да се стремим към постигане на съответствие във всички други многостранни форуми като Г-20 и Световната търговска организация (СТО).
Необходими са колективни действия и дейности от страна на всички членове на ЕС и на Африканския съюз в подкрепа на основания на правила международен ред и на многостранното сътрудничество. В един все по-конкурентен свят, в който идеите се движат свободно и ценностите са застрашени, особено внимание ще бъде отделено на публичната дипломация в подкрепа на многостранното сътрудничество на двата континента и в целия свят, чрез достигане до младите хора, академичните среди и други заинтересовани страни, които заедно формират бъдещия световен ред.
Предложение за действие 10 — Партньорство с Африка за укрепване на международния ред, основан на правила, и многостранното сътрудничество, в основата на които е ООН 19 . |
Редовните политически диалози с африканските партньори, както на двустранно равнище, така и в рамките на ООН, по въпросите многостранното сътрудничество разглеждат въпроси, които варират от нови глобални предизвикателства до сътрудничество по въпроси, свързани със Съвета за сигурност на ООН. ЕС следва да се стреми да установи по-структурирано тристранно сътрудничество между АС, ЕС и ООН в области от взаимен интерес. Той следва също така да подпомага необходимите реформи и модернизацията на съществуващите многостранни институции, за да гарантира, че те са подходящи за целта. За да подкрепи усилията за даване на по-силен глас на Африка в рамките на ООН, международните финансови институции и други многостранни организации, ЕС подкрепя искането на АС за предоставяне на статут на наблюдател с разширени функции в рамките на СТО.
2.На двустранно равнище: засилване на сътрудничеството с Африка
Срещите на върха на държавните и правителствените ръководители и срещите на равнище министри ще предоставят политическите насоки за сътрудничеството на ЕС с Африка. Следва да се осигури съгласуваност между тази стратегия и правно обвързващите споразумения между ЕС и африканските държави, както чрез протокола, обхващащ държавите от Африка на юг от Сахара в рамките на новото споразумение за партньорство между ЕС и групата на държавите от Африка, Карибите и Тихоокеанския басейн, така и чрез споразуменията за асоцииране между ЕС и държавите от Северна Африка. Тази съгласуваност ще бъде осигурена чрез надграждане върху съществуващите структури на управление, като срещи на високо равнище, срещи на министерско равнище, срещи между Европейската комисия и Комисията на АС и заседания на комитетите по политика/за мир и сигурност. Той следва също така да открива диалог с ключови участници, като например млади хора, жени, бизнес лидери, организации на гражданското общество, академични среди и мозъчни тръстове 20 . ЕС следва да бъде готов да подкрепи процеса на институционални реформи, иницииран от АС. ЕС ще продължи да работи и с диаспорите за използване на различните начини, по които те могат да дадат своя принос.
Освен официалните диалози ЕС и Африка следва да търсят начини за засилване на междуличностните контакти чрез програми за обмен, съвместни изследователски дейности или инициативи за побратимяване между академични и културни институции, частния сектор, предприятия, агенции и обществени услуги, парламенти, местни органи или градове и региони. ЕС предлага да работи с африканските си партньори за справяне с нестабилността, повишаване на устойчивостта и последователно използване на инструментите, с които разполага. Инструментите следва да подкрепят политическия диалог и диалога относно политиките чрез бързото мобилизиране на специфичен експертен опит и създаването на платформи за обмен на знания, достъпни за различните заинтересовани страни. Успешният опит на секторните работни групи, създадени в рамките на алианса между Африка и Европа за устойчиви инвестиции и работни места, следва да бъде продължен и евентуално възпроизведен. Следва да се насърчава обменът на най-добри практики и експертен опит.
3.От страна на ЕС: съгласувани действия и мобилизиране на средствата
ЕС продължава да бъде най-големият партньор на Африка по отношение на инвестициите, търговията и развитието. За да се гарантира, че значителният ангажимент на ЕС към Африка ще даде очакваните резултати, ЕС следва да засили стратегическата и оперативната координация и съвместните действия на равнище централа и партньор с държавите — членки на ЕС, и други участници, като например частния сектор, институциите за финансиране на развитието, банките, агенциите за изпълнение в областта на развитието, агенциите за експортно кредитиране, местните органи, организациите на гражданското общество или културни, образователни и научноизследователски институции. От ключово значение е по-доброто оползотворяване и координиране на значителното участие и работа на ЕС и неговите държави членки в международните финансови институции. Продължаващите усилия, като например подходът „Да работим по-добре заедно“ чрез съвместно планиране и съвместно изпълнение, вече подкрепят един съгласуван и координиран европейски стратегически подход на национално равнище.
Стратегическото значение на партньорството между ЕС и Африка налага мобилизирането на съответните ресурси за подкрепата му. Комисията предложи новият инструмент за съседство, развитие и международно сътрудничество от 2021 г. да насочи над 60 % от наличните средства към държавите от Африка на юг от Сахара и съседните на ЕС държави.
В съответствие с принципа „поставяне на политиката на първо място“ ЕС следва да използва инструментите си в пълно съответствие с целите, стандартите и правилата на външната политика на ЕС и при спазване на вътрешните политики.
В съответствие с Програмата за действие от Адис Абеба ЕС следва да засили ангажимента си към държавите членки и институциите на ЕС, включително европейските финансови институции за развитие, за мобилизиране на частно финансиране. За да привлече международни инвеститори, ЕС следва да продължи да полага новаторски усилия за създаване на финансова система, подкрепяща устойчивия растеж. По този начин ЕС ще се опре на инициативи като Плана за външни инвестиции, Алианса между Африка и Европа за устойчиви инвестиции и работни места и Международната платформа за устойчиво финансиране.
Успехът на партньорството между Африка и ЕС ще се измерва с конкретните резултати от действията, разработени в настоящия документ, и с осезаемите резултати, които партньорството ще постигне за гражданите и на двата континента.
В обобщение, предлага се ЕС да си партнира с Африка във връзка със следните 10 действия:
1.извличане на максимални ползи от зеления преход и свеждане до минимум на заплахите за околната среда при пълно спазване на Парижкото споразумение;
2.насърчаване на цифровата трансформация на континента;
3.съществено увеличение на устойчивите в екологично, социално и финансово отношение инвестиции, които са неподатливи на въздействието от изменението на климата; насърчаване на възможностите за инвестиции чрез по-активно използване на иновативни механизми за финансиране; и стимулиране на регионалната и континенталната икономическа интеграция, по-специално чрез Африканската континентална зона за свободна търговия;
4.привличане на инвеститори чрез подпомагане на африканските държави при приемането на политики и регулаторни реформи, които подобряват бизнес средата и инвестиционния климат, включително еднакви условия на конкуренция за предприятията;
5.бързо подобряване на обучението, знанията и уменията, както и на капацитета за научни изследвания и иновации, по-специално по отношение на жените и младите хора, като се защитават и подобряват социалните права и се изкорени детският труд.
6.приспособяване и задълбочаване на подкрепата на ЕС за усилията за установяване на мир в Африка чрез по-структурирани и стратегически форми на сътрудничество със специален акцент върху регионите, в които напражението е най-високо, и върху тези, в които е налице най-голяма уязвимост;
7.интегриране на доброто управление, демокрацията, правата на човека, върховенството на закона и равенството между половете в действията и сътрудничеството;
8.осигуряване на устойчивост чрез обвързване на действията в областта на хуманитарната помощ, развитието, мира и сигурността на всички етапи от цикъла на конфликтите и кризите;
9.осигуряване на балансирано, съгласувано и всеобхватно партньорство в областта на мобилността и миграцията;
10.укрепване на основания на правила международен ред и на многостранното сътрудничество, в основата на което е Организацията на обединените нации.
Департамент по икономически и социални въпроси към ООН, Перспективи за световното население, 2017 г.
Предложеното действие е в съответствие с целите за устойчиво развитие 2 (нулево равнище на глад), 6 (чиста вода), 7 (достъпна и чиста енергия), 8 (достоен труд и икономически растеж), 9 (промишленост, иновации и инфраструктура), 11 (устойчиви градове и общини), 12 (отговорно потребление и производство), 13 (действия в областта на климата), 14 (живот под водата) и 15 (живот на сушата).
Предложеното действие е в съответствие с цели за устойчиво развитие 4 (качествено образование), 5 (равенство между половете) и 9 (промишленост, иновации и инфраструктура).
Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Европейския съвет, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — „Европейският зелен пакт“, 11 декември 2019 г. COM(2019)640 final.
Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Европейския съвет и Съвета за нов алианс между Африка и Европа за устойчиви инвестиции и работни места: издигане на нашето партньорство за инвестиции и работни места на по-високо равнище, 12 септември 2018 г., COM(2018)643 final.
Конференция на Организацията на обединените нации за търговия и развитие, Доклад за инвестициите по света за 2018 г., данни за 2016 г.
Предложение за регламент на Европейския парламент и Съвета за създаване на Инструмента за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество, 14 юни 2018 г., COM(2018)460 final.
Предложеното действие е в съответствие с целите за устойчиво развитие 1 (изкореняване на бедността), 2 (нулево равнище на глад), 7 (достъпна и чиста енергия), 8 (достоен труд и икономически растеж) и 9 (промишленост, иновации и инфраструктура).
Предложеното действие е в съответствие с цел за устойчиво развитие 8 (достоен труд и икономически растеж).
Предложеното действие е в съответствие с целите за устойчиво развитие 1 (изкореняване на бедността), 9 (промишленост, иновации и инфраструктура) и 16 (мир, справедливост и силни институции).
Предложеното действие е в съответствие с цели за устойчиво развитие 1 (изкореняване на бедността), 3 (добро здраве и благосъстояние), 4 (качествено образование), 5 (равенство между половете), 8 (достоен труд и икономически растеж) и 10 (намаляване на неравенството).
За който ЕС е предоставил 3,5 милиарда евро от 2004 г. досега.
Предложеното действие е в съответствие с цел за устойчиво развитие 16 (мир, справедливост и силни институции).
Включително въз основа на пол, раса, етнически или социален произход, религия или убеждения, политически или други мнения, увреждане, възраст, сексуална ориентация и полова идентичност.
Предложеното действие е в съответствие с цели за устойчиво развитие 5 (равенство на половете), 10 (неравенства) и 16 (мир, справедливост и силни институции).
Това включва съвместния план за действие от Валета, процесите от Хартум и Рабат, рамката на ЕС за партньорство в областта на миграцията по отношение на двустранните отношения с партньорските държави, съвместната работна група на АС, ЕС и ООН по въпросите на миграцията или ангажимента за разработване на обща рамка за диалог между двата континента по въпросите на миграцията и мобилността.
Предложеното действие е в съответствие с цел за устойчиво развитие 1 (изкореняване на бедността) и 10 (неравенства).
Както е отразено в Договора за ЕС, Програмата на Африканския съюз за 2063 г., глобалната стратегия за външната политика и политиката на сигурност на ЕС и Европейския консенсус за развитие.
Предложеното действие е в съответствие с цел за устойчиво развитие 17 (партньорство).
Диалогът по секторните политики в рамките на алианса между Африка и Европа (относно цифровата икономика, транспорта, селските райони и устойчивите енергийни инвестиции) предлага модел, който трябва да бъде задълбочен и разширен. Например относно зеления преход.