EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020JC0004

SPOLEČNÉ SDĚLENÍ EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ Na cestě ke komplexní strategii pro Afriku

JOIN/2020/4 final

V Bruselu dne 9.3.2020

JOIN(2020) 4 final

SPOLEČNÉ SDĚLENÍ EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

Na cestě ke komplexní strategii pro Afriku






Na cestě ke komplexní strategii pro Afriku

Afrika je nejbližším sousedem Evropy. Rozsáhlé a hluboké vazby, jež Evropskou unii (EU) s Afrikou spojují, vycházejí z historie a jsou důsledkem vzájemné blízkosti a společných zájmů. S ohledem na 6. summit Africké unie (AU) a EU a uzavření jednání o nové dohodě o partnerství mezi EU a africkými, karibskými a tichomořskými státy lze rok 2020 označit za klíčový ve snaze dosáhnout ještě pevnějšího partnerství. V důsledku hospodářských, politických, sociálních, technologických, demografických, klimatických a environmentálních změn se v Africe otevírají nové perspektivy a vznikají nové výzvy. Musíme s Afrikou – světadílem, jenž je nám blízký nejen zeměpisně, – partnersky spolupracovat a společně řešit výzvy 21. století, a podpořit tak naše společné zájmy a budoucnost.

Afrika je ve vší své rozmanitosti domovem více než jedné miliardy lidí. Může se pochlubit nejmladší a nejrychleji rostoucí střední třídou na světě. Mladí lidé v Africe mají potenciál změnit politické, hospodářské a sociální vyhlídky svého kontinentu, ale aby k tomu mohlo dojít, musí mít důstojnou práci, své místo ve společnosti, přístup k sociálním službám, zdrojům energie a infrastruktuře a musí mít možnost aktivně se podílet na utváření budoucnosti svých zemí. Zejména africké ženy jsou klíčovými hybateli udržitelného růstu, rozvoje a míru. Jaká bude budoucnost tohoto světadílu, závisí na tom, jak budou vyslyšeny jejich tužby a jak jim bude umožněno naplnit své ambice.

Afrika vykazuje trvalý hospodářský růst. V roce 2018 se mezi deseti nejrychleji rostoucími ekonomikami světa umístilo šest afrických zemí. Třicet afrických států patří mezi země se středními nebo vysokými příjmy. Hospodářský vzestup kontinentu má potenciál urychlit širší sociální a lidský rozvoj a být jeho motorem, přičemž nové příležitosti přináší digitální transformace, demografická dividenda, nízkonákladová energie z obnovitelných zdrojů, ekologická transformace a nízkouhlíková a modrá ekonomika a oběhové hospodářství. Tak vypadá vize transformačních iniciativ afrických vedoucích představitelů, včetně Agendy 2063 Africké unie, africké kontinentální zóny volného obchodu, afrického bezvízového prostoru, jednotného afrického digitálního trhu a jednotného afrického trhu letecké dopravy.

Zároveň však přetrvává řada problémů. Z nejnestabilnějších zemí světa se třicet šest nachází v Africe. Často jsou to země, které jsou sužovány konflikty. Zhruba 390 milionů obyvatel tohoto světadílu žije pod hranicí chudoby. Ne ve všech případech profitují z hospodářského růstu všechny vrstvy společnosti, což je zejména projevem nedostatků v oblasti veřejné správy. Na Afriku stejně jako na celý svět dopadají důsledky klimatických změn, zhoršování životního prostředí a jeho znečištění. EU a Afrika mohou spolupracovat, společně se chopit příležitostí a postavit se těmto výzvám a vypracovat opatření, která zajistí stabilitu, mír, bezpečnost, lidská práva, demokracii, rovnost žen a mužů, udržitelné způsoby obživy, udržitelný hospodářský růst založený na zdravých ekosystémech, sociální soudržnost a řádnou správu věcí veřejných.

Aby z této spolupráce měly prospěch oba kontinenty, mělo by být naše partnerství založeno na jasném pochopení zájmů a odpovědností obou stran a zájmů a odpovědností společných, a to s ohledem na komplexnost a vyspělost našich vztahů. Mezi tyto zájmy patří: vytvoření modelu zeleného růstu, zlepšení podnikatelského a investičního prostředí, podpora vzdělávání, výzkumu a inovací, vytváření důstojných pracovních míst a přidané hodnoty prostřednictvím udržitelných investic, maximalizace přínosů regionální hospodářské integrace a obchodu, zajištění bezpečnosti potravin a rozvoje venkova, boj proti změně klimatu, zajištění přístupu k udržitelné energii a ochrana biologické rozmanitosti a přírodních zdrojů, podpora míru a bezpečnosti, zajištění řádně řízené migrace a mobility, spolupráce na globální scéně s cílem posílit mnohostranný řád založený na pravidlech, prosazování univerzálních hodnot, lidských práv, demokracie, právního státu a rovnosti žen a mužů.

Pozitivní vývoj v každé z těchto oblastí závisí na pokroku v jiných oblastech. Tohoto pokroku lze dosáhnout pouze společným úsilím na základě společných globálních závazků, jako je Agenda pro udržitelný rozvoj 2030, Pařížská dohoda o změně klimatu a Agenda 2063 Africké unie.

Potenciál Afriky přitahuje zvýšený zájem mnoha aktérů na světové scéně. To je vítaný jev, neboť rozšiřuje možnosti Afriky a vytváří prostor pro synergie. Znamená to také, že Evropa, kde EU a její členské státy spolupracují ve vzájemné jednotě, musí změnit svůj přístup k Africe v tom smyslu, aby její pozice odpovídala našim společným zájmům a aby byl kladen větší důraz na hodnoty, klíčové zásady a osvědčené regulační postupy. EU a její členské státy jsou ve všech ohledech největším partnerem Afriky, ať už jde o investice, obchod, oficiální rozvojovou pomoc nebo oblast bezpečnosti. Toto spolehlivé, dlouhodobé a mnohotvárné partnerství by se nyní mělo projevit i v podobě pevného politického spojenectví. Silnější politické, hospodářské a kulturní vazby mezi Evropou a Afrikou jsou klíčové v multipolárním světě, v němž je nutně zapotřebí jednat ve vzájemné součinnosti. Základem našeho společného postupu bude posílená spolupráce v oblasti globálních a mnohostranných záležitostí.

V zájmu posílení strategické aliance EU s Afrikou navrhuje Evropská komise spolu s vysokým představitelem Unie zahájit jednání s africkými partnery, aby na nadcházejícím summitu EU–AU společně definovali novou komplexní strategii EU pro vztahy s Afrikou, která by mohla vycházet z těchto pěti partnerství:

1.partnerství v oblasti ekologické transformace a přístupu k energii;

2.partnerství v oblasti digitální transformace;

3.partnerství pro udržitelný růst a zaměstnanost;

4.partnerství pro mír a správu věcí veřejných a

5.partnerství v oblasti migrace a mobility.

Tato nová strategie a tato partnerství jsou v souladu se společnými prioritami, jež EU a Africká unie stanovily na summitu v Abidžanu v roce 2017. Vychází zejména z velmi plodných diskusí mezi Evropskou komisí a Komisí Africké unie, které se uskutečnily 27. února 2020 v Addis Abebě, a odráží návrhy EU ohledně probíhajících výměn s africkými partnery s cílem vymezit program společného partnerství na nadcházejícím summitu EU–AU v říjnu 2020. Vztahy mezi EU a Afrikou se budou i nadále rozvíjet na dvoustranné, regionální i kontinentální úrovni.

I.Partneři v oblasti ekologické transformace a přístupu k energii

Určujícím úkolem této generace je boj proti změně klimatu a zhoršování stavu životního prostředí. Z toho důvodu jsou Evropa a Afrika spojenci v oblasti rozvoje udržitelné energetiky, dopravních řešení, zemědělství, oběhového hospodářství a modré ekonomiky, jež mohou podpořit hospodářský růst v Africe. Aby bylo možné dosáhnout cílů udržitelného rozvoje, je nutné, aby se EU i Afrika v souladu s Pařížskou dohodou rozhodly zvolit nízkouhlíkovou budoucnost účinně využívající zdroje a odolnou vůči změně klimatu. Africké země jsou vůči změně klimatu obzvláště zranitelné, neboť je jí ohrožen pokrok, jehož je v současnosti dosahováno v oblasti udržitelného rozvoje.

Musíme usilovat o zdravé ekosystémy, omezit a zastavit globální oteplování, snížit zranitelnost a rozšířit příležitosti, aby se lidé a ekosystémy mohli přizpůsobit. Proto je třeba zintenzívnit úsilí v oblasti zmírňování změny klimatu a odolnosti vůči změně klimatu a přijmout vhodná opatření sociálně udržitelným způsobem.

Klíčem k urychlení ekologické transformace jsou inovace. Investice by proto měly být zaměřeny na posílení vědeckých kapacit v Africe, a to tím, že bude zajištěn přístup k technologiím a přizpůsobení se technologiím na místní úrovni. Díky tomu se africké země budou moci vydat na cestu nízkouhlíkového hospodářství odolného vůči změně klimatu a zeleného růstu, budou schopny zamezit neúčinným technologiím a zabránit novým investicím do výroby energie z uhlí a namísto toho zavádět nové zdroje energie z obnovitelných zdrojů a rozjet výrobu vodíku. Přijetí inovativních a udržitelných obchodních modelů by měl usnadnit i obchod, jenž by měl hrát hlavní roli při vytváření klimaticky neutrální budoucnosti.

Afrika se může pyšnit obrovským přírodním bohatstvím, jedinečnou biologickou rozmanitostí a ekosystémy, jako jsou lesy. To skýtá značné příležitosti pro sociální a hospodářský rozvoj a může přispět k trvalým řešením inspirovaným přírodou, jež musí být přijata v oblasti zmírňování změny klimatu a přizpůsobení se této změně. Kromě hrozeb v podobě neudržitelného rybolovu a hospodaření s vodou, znečištění, desertifikace a v případě pobřežních oblastí i stoupající mořské hladiny ale existuje zároveň i riziko nadměrného využívání a vyčerpávání přírodních zdrojů.

Klíčový význam pro přechod na udržitelný hospodářský model bude mít čisté oběhové hospodářství s udržitelnými a spravedlivými hodnotovými řetězci. Podstatou tohoto konceptu je, že hodnota výrobků, materiálů a zdrojů je v hospodářství zachovávána co nejdéle. Stejně tak je minimalizován vznik odpadů, přičemž nakládání s přírodními zdroji, odpadní vodou a správa kanalizace jsou prováděny udržitelným způsobem. To vyžaduje posílenou spolupráci mezi EU a Afrikou v oblasti odpovědného odvětví surovin, bezpečných a čistých průmyslových hodnotových řetězců a dodržování ambiciózních environmentálních a klimatických norem.

Klíčovou úlohu hrají při ekologické transformaci velká africká města. EU by měla přispět k boji proti znečištění tím, že podpoří rozvoj zelených a inteligentních modelů urbanizace a podniků v Africe.

Aby Afrika dokázala reagovat na potřeby rostoucí populace a ekonomiky, musí do roku 2040 zdvojnásobit dodávky energie a zároveň zajistit přístup k elektřině pro 600 milionů lidí. To znamená zaměřit se na odolnou infrastrukturu, čistší, udržitelnější a bezpečnější přístup k energii, maximalizaci obnovitelných zdrojů energie, transformaci energetiky a energetickou účinnost ve všech hodnotových řetězcích, jakož i na regionální integraci za účelem zvýšení energetické bezpečnosti. EU by měla s Afrikou vybudovat silné partnerství v oblasti udržitelné energie pro venkovské i městské obyvatelstvo.

EU a Afrika musí spojit své úsilí, aby dosáhly cíle udržitelného rozvoje nazvaného „Konec hladu“ a vyřešily problémy související s výživou a bezpečností potravin tím, že se posílí bezpečné a udržitelné zemědělsko–potravinářské systémy. Partnerství v oblasti zemědělství by přispělo k rozvoji zemědělských postupů šetrných k životnímu prostředí a podpoře místní produkce, přičemž by byly zohledněny otázky biologické rozmanitosti. To zahrnuje stanovení sanitárních a fytosanitárních norem a ochranu přírodních zdrojů. Obchod mezi EU a Afrikou hraje významnou úlohu, pokud jde o podporu příležitostí pro udržitelné potravinové systémy.

Zároveň odvětví produkce, zpracování a distribuce zemědělských potravin v Africe přímo zaměstnává převážnou část pracovních sil a generuje většinu příjmů domácností, zejména ve venkovských oblastech, čímž toto odvětví přispívá k vyváženému územnímu rozvoji. Má potenciál zaměstnat značnou část z 800 milionů Afričanů, kteří podle odhadů dorostou do produktivního věku v průběhu příštích 30 let 1 . 

Navrhované opatření 1 – Spolupracovat s Afrikou s cílem maximalizovat přínosy ekologické transformace a minimalizovat hrozby pro životní prostředí v plném souladu s Pařížskou dohodou 2  

Za tímto účelem se navrhuje, aby EU podpořila provádění vnitrostátně stanovených příspěvků, pomohla naplánovat ambiciózní dlouhodobé strategie snižování emisí a přispěla k vypracování národních adaptačních plánů.

EU podporuje integrované rámce vnitrostátního financování, a nadále tak spolupracuje s jednotlivými zeměmi v jejich úsilí o mobilizaci a sladění široké škály finančních zdrojů s jejich prioritami v oblasti udržitelného rozvoje. Spuštěním iniciativy „Zelená energie“ by EU měla zahájit spolupráci s Afrikou v oblasti zeleného financování, udržitelné energetiky a energetické účinnosti, přičemž by měla vycházet z doporučení platformy na vysoké úrovni pro investice do udržitelných zdrojů v Africe. EU a Afrika by rovněž měly sdílet zkušenosti, pokud jde o řízení sociálně spravedlivého odklonu od fosilních paliv.

V partnerství s Afrikou by EU měla podporovat lepší správu oceánů, včetně rozvoje udržitelného rybolovu a udržitelné modré ekonomiky. EU je připravena zintenzivnit boj proti nezákonnému, nehlášenému a neregulovanému rybolovu, a postavit se tak environmentální hrozbě, již tento rybolov představuje pro udržitelnost rybích populací a pro zisk rybářů a pobřežních komunit, kteří se řídí pravidly.

V neposlední řadě by EU a Afrika měly přijmout společná opatření, jimiž sníží tlak na lesy, vodu a mořské ekosystémy a zajistí jejich ochranu a zároveň zlepší jejich správu tím, že budou potírat nezákonnou těžbu a trestnou činnost proti životnímu prostředí, jež jsou významnými příčinami úbytku biologické rozmanitosti. Toho lze dosáhnout mimo jiné zahájením iniciativy „NaturAfrica“.

II.Partneři v oblasti digitální transformace

Je třeba zajistit přístup k bezpečným a cenově dostupným digitálním službám pro všechny prostřednictvím investic do infrastruktury a spolehlivých zdrojů elektřiny. Stěžejní je i vytvoření právního prostředí pro konkurenceschopné a harmonizované regionální trhy s připojením k internetu. Aby bylo možné rozvinout potenciální přínosy digitalizace, je nezbytný pevný regulační rámec v oblastech, jako je ochrana údajů a ochrana spotřebitele, digitální finanční služby, kyberkriminalita a elektronická správa. Jsou zapotřebí specifické politiky, které by zajistily plné digitální začlenění a digitální rovnost žen a marginalizovaných komunit.

Odhaduje se, že zvýšení digitálního pokrytí o 10 % by mohlo vést k nárůstu afrického HDP o více než 1 %. Díky vhodným reformám a investicím na podporu afrických ambicí vybudovat jednotný africký digitální trh a na základě nové strategie digitální transformace by Afrika mohla digitalizaci využít jako hnací sílu růstu ve všech odvětvích hospodářství. Digitální infrastruktury a podpora digitálního podnikání a inovací mohou vytvořit tolik potřebná pracovní místa pro 15 až 20 milionů mladých lidí, kteří každý rok vstupují na trh práce.

Digitální transformace může rovněž zmodernizovat tradiční odvětví, jako je zemědělství, zlepšit přístup ke kvalitním službám, zvýšit veřejné příjmy a pozvednout transparentnost a odpovědnost veřejného sektoru, a tím posílit důvěru veřejnosti ve vlády. Může také přinést pozitivní změny v oblasti poskytování veřejných služeb, včetně vzdělávání, odborné přípravy, energetiky a zdravotní péče, např. zlepšením přístupu ke zdravotnickým službám v odlehlých oblastech a usnadněním diagnostiky a léčby. Díky elektronické správě bude zajištěna ochrana spotřebitele a soukromí a dostane se podpory boji proti korupci. Elektronický obchod a digitální finanční služby mají potenciál podpořit hospodářskou integraci Afriky tím, že zlepší přístup ke zboží a službám na celém kontinentu. Digitální služby mohou zlepšit i přístup k účtům transakcí a digitálním finančním řešením pro bankovní, pojišťovací nebo platební služby, včetně remitencí.

Nezbytným předpokladem pro vytváření hodnot pro občany a podniky v celé Evropě a Africe a zásadním prvkem pro dosažení cílů udržitelného rozvoje je urychlení digitalizace veřejné správy. V této souvislosti by posílená spolupráce při provádění interoperabilních digitálních řešení byla užitečná pro odstraňování nedostatků v digitálních dovednostech, podporu využívání otevřených dat, posílení kybernetické bezpečnosti a využívání nových technologií, jako jsou umělá inteligence, technologie blockchain a data velkého objemu. V tomto ohledu má budování kapacit ve veřejném sektoru význam pro podporu širší agendy digitální transformace.

Digitalizaci musí doprovázet důrazná opatření k zajištění bezpečnosti, odolnosti a odrazování od počítačové trestné činnosti, včetně mezinárodní spolupráce podle zavedených právních rámců. EU a Afrika by v tomto ohledu měly prohloubit svou spolupráci, například aby bránily zneužívání internetu k terorismu a násilnému extremismu.

Aby bylo možné dosáhnout pokroku v těchto oblastech a omezit hrozby, jež internet představuje pro demokracii a lidská práva, budou zapotřebí příslušné právní předpisy a provozní kapacita. Pokud jde o boj proti dezinformacím, vyvinula EU užitečné nástroje a bude i nadále úzce spolupracovat se svými africkými partnery s cílem nalézt společné přístupy a sdílet osvědčené postupy.

Digitální ekonomika si žádá lepší digitální dovednosti a gramotnost a vytváří vysokou poptávku po kvalifikované pracovní síle v daném místě, a to ve všech odvětvích, která mohou z digitální transformace těžit. Je třeba dále rozvíjet příležitosti ke kvalitnímu vzdělávání a odborné přípravě, jež poskytují veřejné a soukromé instituce.

Využívání družicových dat a kosmických technologií přispívá k inteligentní a bezpečné dopravě, ekologickým městům, udržitelnému hospodaření s přírodními zdroji a efektivnímu zemědělství. Otevřená a bezplatná data, která poskytují kosmické programy EU, mohou podpořit vznikající africké soukromé kosmické odvětví a pomoci začínajícím podnikům a malým a středním podnikům rozvíjet místní inovativní řešení a služby. Pozorování a monitorování Země se zaměřením na přírodní zdroje, využívání půdy, vnitrozemské vodní zdroje a mořské a pobřežní ekosystémy, může být přínosné pro tvorbu politik a rozhodování v Africe.

Navrhované opatření 2 – Spolupracovat s Afrikou s cílem podpořit digitální transformaci kontinentu 3  

To vyžaduje zaměření na sbližování právních předpisů, včetně posílení ochrany osobních údajů, investice do klíčové základní udržitelné infrastruktury, digitalizace veřejné správy pro poskytování elektronických služeb, větších příležitostí v oblasti vzdělávání a odborné přípravy, jakož i zvyšování bezpečnosti toků dat. EU by měla usilovat o spolupráci s Afrikou i v oblasti umělé inteligence, která by měla být rozvíjena a využívána odpovědným způsobem.

III.Partneři pro udržitelný růst a zaměstnanost

Vzhledem k úzkým vzájemným vazbám a zeměpisné blízkosti mají EU i Afrika přirozený zájem na tom, aby bylo na obou kontinentech dosaženo inkluzivního a udržitelného hospodářského růstu. Vytváření hospodářských příležitostí a důstojných pracovních míst v Africe a EU by mohl výrazně napomoci společný postup ve čtyřech prioritních oblastech:

a)    posílení obchodu a udržitelných investic v Africe;

b)    zlepšení investičního a podnikatelského prostředí;

c)    zlepšení přístupu ke kvalitnímu vzdělávání, dovednostem, výzkumu, inovacím, zdravotnictví a sociálním právům;

d)    podpora regionální a kontinentální hospodářské integrace.

Zelená dohoda pro Evropu 4 představuje novou strategií EU pro růst a je zároveň i plánem, jak z Evropy do roku 2050 učinit první klimaticky neutrální kontinent. Afrika má vzhledem ke svému obrovskému potenciálu, který spočívá v obnovitelných zdrojích energie a biologické rozmanitosti, mimořádně dobré předpoklady pro rozvoj a zavádění udržitelných řešení souběžně s tím, jak její hospodářství roste.

S ohledem na první úspěchy aliance mezi Afrikou a Evropou pro udržitelné investice a zaměstnanost a na výsledky, jichž společné pracovní skupiny dosahují v oblasti digitální ekonomiky, energetiky, dopravy a venkovských oblastí Afriky, EU navrhuje, aby se tato aliance 5 stala ústředním pilířem hospodářských vztahů mezi oběma kontinenty.

a.Udržitelné investice

Veřejné a soukromé investice mají zásadní význam pro podporu podnikání a udržitelnou hospodářskou diverzifikaci. Důraz by měl být kladen na základní kvalitní infrastrukturu, která je odolná vůči změně klimatu, přístup k finančním prostředkům, kvalitnější údaje, jež pomohou určit nejefektivnější a nejúčinnější zavádění nových udržitelných zdrojů energie. rozvoj soukromého sektoru vytvářejícího přidanou hodnotu s vysokým potenciálem hospodářského růstu a vytváření důstojných pracovních míst. Vzhledem k objemu přímých zahraničních investic ve výši 222 miliard EUR je EU největším investorem v Africe, daleko před Spojenými státy (42 miliard EUR) nebo Čínou (38 miliard EUR) 6 . V rámci aliance mezi Afrikou a Evropou pro udržitelné investice a zaměstnanost uvolnila EU na investice v Africe značné finanční prostředky prostřednictvím svých nástrojů, jako je vnější úvěrový mandát EIB, investiční facilita pro africké, karibské a tichomořské oblasti a v nedávné době i evropský plán vnějších investic.

Jedná se o investice do dopravy, čisté energie a zemědělských odvětví a do rozvoje soukromého sektoru. Afrika a EU musí nadále spolupracovat, aby tyto udržitelné investice ještě urychlily.

V souladu s návrhem Komise na nástroj pro sousedství a rozvojovou a mezinárodní spolupráci (NDICI) 7 by EU měla být schopna plně využívat různých finančních nástrojů EU, jako jsou rozpočtové záruky a kombinování zdrojů financování v rámci Evropského fondu pro udržitelný rozvoj, jež by měly být zavedeny od roku 2021. V rámci navrhovaného nástroje NDICI by prostřednictvím záruky pro vnější činnost mohly být na podporu udržitelných investic v období 2021–2027 provedeny záruční operace ve výši až 60 miliard EUR, jež by byly zaměřeny především na Afriku.

Tyto operace by měly být prováděny koordinovaně ve spolupráci s evropskými rozvojovými finančními institucemi. Společně jsou tyto instituce nejvíce zaměřeny na subsaharskou Afriku, kde také nejvíce působí. Jejich úhrnné portfolio představuje celkem třetinu veškeré činnosti rozvojových finančních institucí a tři čtvrtiny kapitálu na pokrytí největších rizik. Budou-li finanční nástroje EU více koordinované s evropskými rozvojovými finančními institucemi, zvýší to mobilizaci soukromých investorů a domácích zdrojů, urychlí přechod na odpovědnější investice, které jsou neutrálnější z hlediska změny klimatu, a podnítí rozvoj soukromého sektoru v Africe.

b.Regionální a kontinentální hospodářské integrace

Pro soudržnou a udržitelnou hospodářskou strategii má zásadní význam pokrok v hospodářské integraci na regionální a kontinentální úrovni.

Vítáme africkou kontinentální dohodu o volném obchodu – jež je v platnosti od května 2019 a která přináší do procesu kontinentální integrace značnou dynamiku – a konečný cíl, jímž je vytvoření jednotného kontinentálního trhu. Tato dohoda posílí obchod v rámci Afriky, a to i se zeměmi severní Afriky, podpoří diverzifikaci vývozu a zlepší kvalitu a bezpečnost výrobků.

Budování spolehlivých a udržitelných kontinentálních energetických, dopravních a digitálních systémů pro obyvatelstvo, podniky a průmyslová odvětví podpoří rozvoj hodnotových řetězců, které mohou přispět k vytvoření africké kontinentální zóny volného obchodu. EU a Africká unie mají společný zájem na stabilním mnohostranném obchodním systému založeném na pravidlech, jehož ústředním prvkem je Světová obchodní organizace (WTO).

Navrhované opatření 3 – Spolupracovat s Afrikou s cílem podstatně zvýšit environmentálně, sociálně a finančně udržitelné investice odolné vůči dopadům změny klimatu, podpořit investiční příležitosti širším využíváním inovativních mechanismů financování 8 a podnítit regionální a kontinentální hospodářskou integraci,  zejména na základě africké kontinentální dohody o volném obchodu 9

S cílem podnítit regionální a kontinentální hospodářskou integraci bude za nejvyšší prioritu označena politická, technická a finanční podpora africké kontinentální dohody o volném obchodu (pro kterou již podpora EU vzrostla z 12,5 milionů EUR v letech 2014–2017 na 60 milionů EUR v letech 2018–2020). Jsme připraveni sdílet naši celní unii a zkušenosti s jednotným trhem. Dlouhodobá perspektiva vytvoření komplexní mezikontinentální zóny volného obchodu podnítí i spolupráci v oblasti strategických koridorů, které usnadňují obchod a investice v rámci Afriky a mezi Afrikou a Evropou a zlepšují udržitelné, efektivní a bezpečné propojení obou kontinentů. Hospodářská sdružení EU mohou při nadcházejícím summitu AU–EU hrát významnou úlohu v rámci podnikatelského fóra. Toho lze dosáhnout prostřednictvím spolupráce a dialogu, obchodních partnerství v rámci kritických hodnotových řetězců, jakož i prohlubováním dohod o hospodářském partnerství a dalších obchodních dohod EU s africkými partnerskými zeměmi.

**Dohoda ve formě výměny dopisů mezi Evropskou unií a Marockým královstvím o změně protokolů č. 1 a č. 4 k evropsko–středomořské dohodě zakládající přidružení, která vstoupila v platnost dne 19. července 2019, stanoví rozšíření celních preferencí na produkty pocházející z nesamosprávného území Západní Sahary.

c.Podnikatelské a investiční prostředí

Pro urychlení udržitelného hospodářského růstu a vytváření důstojných pracovních míst má klíčový význam posílení investic soukromého sektoru. Míra důvěry investorů v Afriku se zásadním způsobem odvíjí od toho, jak bezpečné, účinné, transparentní a stabilní jsou regulační rámce, a závisí rovněž na míře usnadnění a ochrany investic, makroekonomické stabilitě, stabilitě finančních systémů, přístupu k úvěrům, inovacích a na nezbytných informacích na podporu ekologické transformace.

Zásadní význam má i reforma politiky v klíčových oblastech, jako jsou správa věcí veřejných, právní stát, soudní systém, správa veřejných financí (včetně kvality a účelnosti veřejných výdajů), řízení dluhu, transparentnost veřejných zakázek, hospodářská soutěž, normy a usnadnění obchodu, investiční rámce a zdanění navázané na zelený růst. To zahrnuje i boj proti korupci, podvodům, nezákonným finančním tokům, praní peněz a financování terorismu.

Navrhované opatření 4 – Spolupracovat s Afrikou s cílem přilákat investory tím, že africké státy budou podporovány v přijímání politických kroků a regulačních reforem, které zlepší podnikatelské a investiční prostředí a nastolí rovné podmínky pro podnikání 10

V této souvislosti se navrhuje, aby EU vypracovala ambicióznější opatření pro usnadnění, přilákání a podporu investic v Africe. EU by měla dále rozvíjet využívání platforem, jako je platforma pro udržitelné podnikání pro Afriku a mezinárodní platforma pro udržitelné financování. Současně je důležité prosazovat regulační reformy a posilovat institucionální kapacitu veřejných orgánů, obchodních organizací a podnikatelů, včetně sociálních podnikatelů, a zároveň podporovat budování kapacit v oblasti přístupu malých a středních podniků k trhům a financování. V tomto ohledu by evropské obchodní organizace měly i nadále podporovat podnikání v Africe.

EU by měla rovněž podněcovat dialog o regulaci s orgány veřejné správy za účelem výměny osvědčených postupů. Při prosazování reforem by měly být i nadále klíčovým nástrojem dialogy o rozpočtové podpoře. V neposlední řady by měly ke zlepšení podnikatelského prostředí přispět i obchodní dohody a investiční ustanovení, jež mají přilákat, usnadnit a podpořit udržitelné investice.

d.Vzdělávání, dovednosti, výzkum, inovace, zdravotnictví a sociální práva

Chceme-li partnerství mezi našimi dvěma kontinenty ještě posílit, mají zásadní význam investice do lidí, a zejména mladých lidí. Podle předpokladů dosáhne v Africe v průběhu příštích 15 let produktivního věku zhruba 375 milionů mladých lidí.

V současné době se některé formy postsekundárního vzdělávání nebo odborné přípravy účastní méně než 10 % Afričanů ve věku od 18 do 24 let. Společnou strategickou prioritou je poskytovat mladým lidem vzdělávání a odbornou přípravu, vybavit je dovednostmi a připravit je na nové příležitosti na trhu práce budoucnosti. Aby mohli mladí lidé hospodářských příležitostí plně využít, budou ve větší míře potřebovat rovný přístup k inkluzivnímu a kvalitnímu vzdělávání, včetně vysokoškolského vzdělávání, možností učení a odborné přípravy. Proto je nutné věnovat zvláštní pozornost dívkám a ženám. Abychom podpořili posilování postavení žen, je zapotřebí vypořádat se s diskriminačními předpisy a postupy a zajistit, aby měly ženy možnost získat znalosti, dovednosti, mikroúvěry a finanční prostředky pro podnikání.

Aby se zvýšila zaměstnatelnost absolventů a jejich smysl pro podnikání, je třeba, aby dovednosti a znalosti absolventů, jež vzdělávací systémy produkují, lépe odpovídaly poptávce na trhu práce a novým rozvíjejícím se odvětvím, zejména pokud jde o digitální odvětví a ekologické technologie a technologie šetrné ke klimatu. Zcela zásadní roli bude rovněž mít podněcování spolupráce mezi akademickou obcí, výzkumnými organizacemi a místními podniky a podpora inovativních přístupů ke vzdělávání. Velký potenciál vytvářet nová pracovní místa a podporovat užší mezilidské kontakty má i posílení spolupráce v oblasti kultury.

Aby měla stále početnější africká mládež nějakou perspektivu, je nutné nabídnout jí důstojné pracovní příležitosti. S tím úzce souvisí předpoklad zdravé pracovní síly, zdravého životního prostředí a důstojných pracovních podmínek. To si vyžaduje zejména bezpečnost a ochranu zdraví při práci, inkluzivní systémy sociální ochrany, všeobecnou dostupnost zdravotní péče, přístup ke kvalitním zdravotnickým službám včetně plánování rodičovství a také boj proti nerovnosti a diskriminaci, dětské práci (zejména v odvětví zemědělství) a nucené práci. Nezbytný bude i přechod z neformální ekonomiky do formální. V tomto ohledu se sociální i podnikatelské prostředí zlepší díky účinnému sociálnímu dialogu s veřejnými orgány, zaměstnaneckými organizacemi a organizacemi zaměstnavatelů.

EU a Afrika mají rovněž společný zájem na podpoře investic do základní zdravotní péče, pitné vody, bydlení a rozvoje infrastruktury a kapacit pro zvládání ohnisek nákaz.

Navrhované opatření 5 – Spolupracovat s Afrikou s cílem urychleně podpořit vzdělávání, získávání poznatků a dovedností, výzkum a inovační kapacitu – zejména v případě žen a mládeže –, chránit a zlepšit sociální práva a vymýtit dětskou práci 11

Navrhuje se, aby EU rozšířila akademickou a vědeckou spolupráci mezi EU a Afrikou, včetně technického a odborného vzdělávání a přípravy, a posílila rozvoj dovedností (rovněž ve spolupráci s podniky v EU) s cílem vytvořit znalostní společnost a ekonomiku. EU by měla usnadnit mobilitu studentů, učitelů, školitelů a výzkumných pracovníků. EU by měla také podporovat budování kapacit v Africe, kvalitní vzdělávání učitelů, rozvoj výzkumných a inovačních kapacit, využívání interakce mezi oblastmi vzdělávání, vědy, technologií a inovací za účelem kvalitnějšího učení. Kromě toho by se EU měla snažit zapojit do dialogu s africkými zeměmi o otázkách práce s cílem chránit sociální práva, a zejména vymýtit dětskou práci. EU navrhuje zvýšit svou podporu pro posílení systémů zdravotní péče.

IV.Partneři pro mír, bezpečnost, správu věcí veřejných a odolnost

Zajištění trvalého míru a bezpečnosti v Africe je v jejím vlastním zájmu i v zájmu EU. Jsou to klíčové podmínky pro zajištění udržitelného rozvoje.

Cílem je sice dosáhnout míru a bezpečnosti v celé Africe, avšak nejvíce je třeba se soustředit na regiony, kde je napětí nejvyšší. Ačkoli jsou v tomto ohledu africké státy podporovány regionálními a kontinentálními organizacemi, největší odpovědnost jednat leží na nich, neboť právě ony jsou hlavními garanty své vlastní bezpečnosti. EU je však ochotna výrazně zvýšit svou podporu Africe ve spolupráci s mezinárodním společenstvím. Ve své snaze vyřešit vleklé konflikty a nestabilní situace by se Afrika a EU měly soustředit zejména na zajištění odolnosti.

Nestabilita v Africe již není dána mezistátními konflikty, ale situacemi, kdy stát má jen omezenou kontrolu nad částí území a námořními oblastmi, stejně jako nedostatečnou sociální soudržností, domácím extremismem, konflikty mezi komunitami, zvyšováním počtu ozbrojených skupin, terorismem a přeshraniční trestnou činností, včetně kyberkriminality. Dalšími zdroji nestability jsou změna klimatu, zvýšené soupeření o přírodní zdroje, problémy v oblasti životního prostředí, nedostatek základních sociálních služeb, pandemie a jiné zdravotní hrozby.

Vlády se potýkají s problémy, pokud jde o plnění politických a ekonomických očekávání stále většího počtu mladých lidí, např. v oblasti lidských práv, jejichž opomíjení zhoršuje skryté napětí ve společnosti.

a.Mír a bezpečnost

Přestože partnerství mezi EU a Afrikou již dosáhlo mnoho pozitivních výsledků – konkrétně popsaných v memorandu o porozumění mezi EU a AU o míru, bezpečnosti a správě věcí veřejných –, složitost vyvíjeného úsilí a zhoršující se situace v některých regionech nás nutí k tomu, abychom naši vzájemnou spolupráci ještě výrazně posílili. To zahrnuje i spolupráci s mezinárodními partnery, zejména s Organizací spojených národů. Významnou je v této souvislosti iniciativa Africké unie „Umlčení zbraní“.

Nástroje EU a africké kapacity by měly být ještě více sladěny. Je jasné, že je třeba přezkoumat a dále posílit naši spolupráci strategičtějším a konkrétnějším způsobem, a to na základě vzájemných závazků, odpovědnosti a angažovanosti. I přes pokrok, jehož bylo dosaženo v rámci mírového fondu AU, je stále třeba vyřešit financování iniciativ na podporu míru vedených africkými zeměmi, a to i prostřednictvím příspěvků posouzených ze strany OSN. EU a Afrika musí také změnit způsob, jakým spolupracují v nestabilních oblastech, tak aby měly vliv na správu věcí veřejných na místní úrovni.

EU svým současným integrovaným přístupem mobilizuje celou škálu svých nástrojů, jako je vrcholná politická diplomacie, pravidelné konzultace, mediace za účelem předcházení konfliktům a jejich řešení, omezující opatření a spolupráce v boji proti terorismu, boj proti organizované trestné činnosti včetně obchodování s lidmi a námořní bezpečnost. Prostřednictvím „afrického mírového projektu“ 12 EU podporuje mírové operace vedené africkými zeměmi a africkou strukturu pro mír a bezpečnost. Mise v rámci společné bezpečnostní a obranné politiky (SBOP), jakož i další vyslání pracovníků členských států EU v rámci projektů v oblasti bezpečnosti a obrany jsou na operační úrovni výrazným příspěvkem k zajištění míru a bezpečnosti v oblasti Sahelu, v oblasti Afrického rohu, v Guinejském zálivu, v povodí Čadského jezera a ve Středoafrické republice.

Navrhované opatření 6 – Spolupracovat s Afrikou s cílem přizpůsobit a zintenzivnit podporu mírového úsilí v Africe z prostředků EU, a to díky lépe strukturované a strategičtější spolupráci se zaměřením zejména na nejzranitelnější regiony, kde je nejvyšší napětí 13

Abychom dosáhli svých cílů, zaměří se summity a diplomacie na vysoké úrovni zejména na přípravu strategií a konkrétních kroků, jež pomohou vyřešit krize například v Libyi, v oblasti Sahelu, v oblasti Velkých jezer či v oblasti Afrického rohu. EU navrhuje podpořit své africké partnery v jejich úsilí o řešení celé řady problémů a o zvýšení jejich celkové odolnosti. EU rovněž navrhuje podpořit africkou kapacitu v oblasti obrany a bezpečnosti za použití navrhovaného evropského mírového nástroje, prostřednictvím svých misí SBOP a bezpečnostních nástrojů a nástrojů pro obranné účely, aby bylo možné lépe řešit problémy, s nimiž se v praxi potýkají africké bezpečnostní a obranné subjekty. EU navrhuje zintenzivnit své současné úsilí o zajištění dodržování lidských práv, ochrany civilního obyvatelstva a mezinárodního humanitárního práva. Akce budou prováděny v úzké spolupráci s členskými státy EU, Africkou unií, africkými regionálními organizacemi, OSN a dalšími klíčovými partnery, mimo jiné prostřednictvím třístranné spolupráce mezi AU a EU a OSN. Zvláštní pozornost bude rovněž upřena na provádění agendy žen, míru a bezpečnosti a agendy týkající se mladých lidí, míru a bezpečnosti.

EU by měla přizpůsobit a zintenzivnit svou podporu africkému mírovému úsilí a zaměřit se přitom na integrovaný přístup ke konfliktům a krizím, měla by zasahovat ve všech fázích cyklu konfliktů, investovat do předcházení radikalizaci, do řešení a stabilizace a lépe propojit své činnosti v oblasti humanitární, rozvojové, mírové a bezpečnostní.

b.Správa věcí veřejných, demokracie, lidská práva a právní stát

Bezpečnost a rozvoj mohou být dlouhodobě udržitelné pouze tehdy, vycházejí-li z plného dodržování lidských práv bez diskriminace na jakémkoli základě 14 , z demokratických zásad, rovnosti žen a mužů a právního státu. EU a africké země uznávají, že všechna lidská práva jsou všeobecná, nedělitelná a vzájemně závislá a provázaná, a jsou odhodlány prosazovat a chránit všechna lidská práva a základní svobody na celém světě.

Řádná správa věcí veřejných, účinná a inkluzivní politika v oblasti hospodářství, sociálních věcí, vzdělávání a zdravotnictví, rovný přístup k základním sociálním službám, rovný přístup ke spravedlnosti a spravedlivé přerozdělování zdrojů, rovný přístup ke spravedlnosti a otevřená a inkluzivní společnost, to vše jsou faktory, jež posilují mír a stabilitu, jsou předpokladem zaměstnanosti a růstu a přitahují investice. Zvláštní pozornost si zaslouží zabezpečení a ochrana práv dětí.

Navrhované opatření 7 – Spolupracovat s Afrikou s cílem začlenit otázky řádné správy věcí veřejných, demokracie, lidských práv, právního státu a rovnosti žen a mužů do všech činností a oblastí spolupráce 15

Dodržování všeobecných lidských práv – ať už politických, občanských, hospodářských, sociálních či kulturních – bude i nadále hlavním rysem našeho partnerství se všemi příslušnými aktéry a podpory hlavních iniciativ, jako je africká struktura správy věcí veřejných. Bude přijat strategičtější a strukturovanější přístup k politickým dialogům o lidských právech s africkými zeměmi, a to jako doplněk pravidelných konzultací s africkými regionálními organizacemi a již úspěšně zavedeného dialogu o lidských právech mezi EU a Africkou unií.

EU chce pokračovat v podporování důvěryhodných, inkluzivních a transparentních volebních a demokratických procesů, mimo jiné prostřednictvím posílené koordinace mezi AU a EU v oblasti pozorování voleb a následných opatření. EU rovněž hodlá posílit spolupráci v oblasti demokratické správy věcí veřejných a právního státu na obou kontinentech, včetně odpovědnosti a transparentnosti veřejných orgánů, nezávislého a nestranného soudnictví, korupce a přeshraniční trestné činnosti, jakož i obchodování s lidmi.

EU by měla podporovat konkrétní iniciativy s cílem posílit postavení organizací občanské společnosti a obránců lidských práv, ukončit beztrestnost, zajistit nápravu pro oběti a podpořit usmíření. Budou podniknuty iniciativy zaměřené na ženy a mladé lidi (včetně dětí), jež mají posílit jejich ekonomické postavení, zajistit jejich aktivní zapojení do rozhodovacích procesů v rámci občanského a politického života, podpořit sexuální a reprodukční zdraví a práva a předejít všem formám násilí páchaného na ženách a dívkách, včetně sexuálního a genderového násilí v průběhu konfliktů, a vymýtit je.

c.    Odolnost

Odolnost, mír, bezpečnost a správa věcí veřejných – to jsou pojmy, které spolu úzce souvisí. EU by proto měla spolupracovat s africkými zúčastněnými stranami na zvýšení odolnosti, přičemž by mělo být zohledněno celé spektrum výzev, jež mají různý původ – od hlavních příčin konfliktů až po dopad krizí. Za tím účelem EU zintenzivní svou podporu africkému mírovému úsilí prostřednictvím integrovaného přístupu, kdy bude zasahovat ve všech fázích cyklu konfliktů a krizí, jak probíhají. To znamená, že bude vynaloženo úsilí v oblasti prevence, řešení a stabilizace prostřednictvím dobře zacílených humanitárních, rozvojových, mírových a bezpečnostních opatření v souladu s jejich přidanou hodnotou a příslušnými mandáty.

Navrhované opatření 8 – Zlepšit odolnost propojením humanitárních, rozvojových, mírových a bezpečnostních intervencí ve všech fázích cyklu konfliktů a krizí

V.Partneři v oblasti migrace a mobility

Demografické trendy, snaha vytvořit hospodářské příležitosti a zajistit politickou stabilitu, útěk obyvatelstva z oblastí sužovaných krizemi a konflikty, přizpůsobování se změně klimatu a zhoršování stavu životního prostředí – to vše jsou faktory, v jejichž důsledku bude míra migrace a nuceného vysídlení i nadále představovat pro oba naše kontinenty výzvy i příležitosti.

Dobře řízená migrace a mobilita mohou mít pozitivní dopad jak na země původu, tak na tranzitní i cílové země. Africké migrační toky a toky mobility probíhají z velké části na africkém kontinentu, přičemž na regionální i kontinentální úrovni jsou zaváděny režimy pro volný pohyb. Některé členské státy Africké unie hostí značné množství migrantů, uprchlíků a vysídlených osob, a čelí tak značným výzvám i příležitostem. Migrace přináší výzvy a příležitosti i pro členské státy EU.

Od roku 2015 vypracovala EU spolu s africkými zeměmi společný přístup k řízení migrace a mobility 16 . Díky němu se snížil počet nelegálních vstupů do Evropy, zlepšila se spolupráce v boji proti převaděčství migrantů a byly vypracovány udržitelnější koncepty pomoci pro uprchlíky v hostitelských zemích v Africe.

Přesto však přetrvávají významné problémy. V subsaharské Africe se nachází více než čtvrtina celkového počtu uprchlíků na celém světě. Vydávají se na nebezpečnou cestu a pokouší se překonat Středozemní moře, což stále přináší lidské oběti a podněcuje trestnou činnost. Aby se Afrika a EU mohly těmto výzvám postavit, potřebují vyvážený, soudržný a komplexní přístup k otázce migrace a mobility, jenž by vycházel ze zásad solidarity, partnerství a sdílené odpovědnosti a byl založen na dodržování lidských práv a mezinárodního práva. Společným cílem partnerů z EU a Afriky by mělo být udržitelné a účinné řízení migrace.

V rámci všech činností bude EU nadále věnovat zvláštní pozornost tomu, aby byly dodržovány její základní hodnoty a zejména aby byl brán ohled na zvláštní potřeby zranitelných osob v obtížné situaci, např. žen, dětí, nezletilých osob bez doprovodu a osob se zdravotním postižením.

Společnou prioritou by měla zůstat ochrana osob v nouzi, jako jsou uprchlíci, vnitřně vysídlené osoby a další zranitelné vysídlené osoby. EU je nadále odhodlána pomáhat africkým partnerům řešit uprchlické krize a hledat pro uprchlíky v hostitelských zemích trvalé řešení. Stejně tak by EU měla i nadále usilovat o to, aby byly do Evropy přesídleny osoby, které potřebují mezinárodní ochranu.

Je zapotřebí zvýšit úsilí zaměřené na předcházení nelegální migraci a zamezení dalších ztrát na životech, k nimž dochází na moři. V souvislosti s tím je také nutno zintenzivnit boj proti převaděčství migrantů, přičemž je třeba zaměřit se na úlohu, kterou přitom sehrávají zločinecké sítě. Činnost v této oblasti by měla být propojena s bojem proti obchodování s lidmi. Mimořádně důležité je budování kapacit pro účinné řízení migrace, což obnáší např. účinnou správu hranic, přičemž EU by v tomto ohledu měla i nadále podporovat africké partnery. Je zapotřebí i dalších opatření pro řešení základních příčin nelegální migrace a nuceného vysídlování, která by vycházela z různých druhů podpory poskytované prostřednictvím svěřenského fondu EU pro Afriku.

Je třeba zlepšit spolupráci v oblasti navracení a zpětného přebírání osob a zvýšit účinnost navracení. EU a Afrika by měly spolupracovat na tom, aby mechanismy navracení fungovaly efektivněji a udržitelnějším způsobem, a to například prostřednictvím podpory dobrovolných návratů a uzavíráním dohod o zpětném přebírání osob a jejich účinným prováděním. Navracení by mělo být uskutečňováno tak, aby vrátivší se osoby byly ve svých zemích původu opětovně začleněny udržitelným způsobem.

Posílená spolupráce v oblasti legální migrace může mít zároveň významný přínos pro obě strany, jestliže zajistí pracovní příležitosti odpovídající potřebám trhu práce na obou kontinentech. Legální a bezpečné migraci a mobilitě by mohly významně napomoci projekty týkající se legální a cirkulační migrace a mobility pracovních sil uskutečňované ve spolupráci s africkými zeměmi a úsilí o zlepšení přínosů migrace v oblasti rozvoje, např. usnadněním remitencí.

Navrhované opatření 9 – Spolupracovat s Afrikou s cílem zajistit vyvážený, soudržný a ucelený přístup k otázce migrace a mobility 17

Za tímto účelem bude problematika migrace a mobility vyváženým způsobem zakomponována do našeho celkového partnerství na všech úrovních. Jde nám o to, aby byl tento přístup zaměřený na celé migrační trasy, přičemž budeme spolupracovat se zeměmi původu, tranzitu i zeměmi cílovými. Velký důraz bude rovněž kladen na zlepšování řízení migrace, schopnost partnerských zemí lépe spravovat své hranice, posilování kapacit a na fakty podloženou spolupráci.

Na kontinentální úrovni EU navrhuje zavést společný rámec pro dialog o migraci a mobilitě mezi oběma kontinenty a nadále posilovat třístrannou spolupráci mezi AU, EU a OSN a vycházet přitom z úspěšných výsledků pracovní skupiny pro migraci. Na regionální úrovni navrhuje EU pokročit v provádění společného Vallettského akčního plánu a chartúmského a rabatského procesu společně s AU, OSN, členskými státy EU a regionálními organizacemi.

Na dvoustranné úrovni by EU měla v rámci svých celkových vztahů s africkými zeměmi rozvíjet dialogy a partnerství, jež by byly přizpůsobené konkrétním tématům. Je důležité zajistit doplňkovost a přidanou hodnotu stávajících a budoucích rámců spolupráce.

VI.Závěr: spolupracovat při provádění partnerství

V zájmu dosažení výše uvedených cílů a účinného provádění nového partnerství musí EU a Afrika nalézt způsoby, jak úžeji spolupracovat.

a.Na celosvětové úrovni: posílení multilateralismu založeného na pravidlech

Africká unie a EU jsou odhodlány podporovat mezinárodní řád založený na pravidlech a multilaterální systém s Organizací spojených národů jako základním prvkem 18 . Jsme společně přesvědčeni, že žádnou globální výzvu nedokáže vyřešit samostatně jediná země ani skupina zemí. Nejlepší zárukou mezinárodní stability a hospodářského růstu je spolupráce na celosvětové úrovni a regionální integrace. Je proto v našem společném zájmu spolupracovat v oblasti multilateralismu a v rámci společných programů (např. opatření v oblasti klimatu, řízení digitalizace atd.), které lze účinně řešit pouze ve vzájemné spolupráci. Afrika a Evropa tvoří dohromady největší hlasovací blok na půdě OSN. Společnými silami jsme dosáhli důležitých mezinárodních dohod, jako je Agenda pro udržitelný rozvoj 2030 a její cíle udržitelného rozvoje a Pařížská dohoda o změně klimatu, a zavázali jsme se k jejich provádění. Tento přístup by měl být uplatňován i v různých specializovaných agenturách OSN. Afrika a EU by měly využít každé příležitosti k tomu, aby ve všech strategických oblastech společného zájmu v rámci všech tří pilířů OSN i nadále jednaly ve skutečné vzájemné shodě a aby v případě potřeby spolupracovaly a sladily své postoje. Spolupracovat a snažit se přizpůsobit své kroky společným zájmům bychom měli i na všech ostatních mnohostranných fórech, jako je skupina G20 a Světová obchodní organizace (WTO).

Po společném postupu a uplatnění společného vlivu na podporu mezinárodního řádu založeného na pravidlech a multilaterálního systému volají všichni členové EU a Africké unie. Ve stále soutěživějším světě, kde se myšlenky pohybují bez zábran a hodnoty se dostávají do ohrožení, bude zvláštní pozornost soustředěna na veřejnou diplomacii na podporu multilateralismu jak na obou našich kontinentech, tak po celém světě, a to tak, že budou osloveni mladí lidé, akademičtí pracovníci a další zúčastněné strany, které společně utvářejí budoucí světový řád.

Navrhované opatření 10 – Spolupracovat s Afrikou s cílem posílit mezinárodní řád založený na pravidlech a multilaterální systém s OSN jako základním prvkem 19

V rámci pravidelných politických dialogů s africkými protějšky o spolupráci v multilaterálním systému na dvoustranné úrovni a v rámci OSN by měla být probírána nejrůznější témata – od nových globálních výzev až po spolupráci v záležitostech týkající se Rady bezpečnosti OSN. EU by měla usilovat o dosažení strukturovanější třístranné spolupráce mezi AU a EU a OSN ve všech oblastech společného zájmu. Měla by rovněž podporovat nezbytné reformy a modernizaci stávajících multilaterálních institucí s cílem zajistit, aby byly vhodné pro daný účel. EU podporuje Afriku v jejím úsilí o to, aby měla větší vliv rámci OSN, mezinárodních finančních institucí a dalších multilaterálních organizací, a proto vystupuje na podporu žádosti Africké unie o získání rozšířeného pozorovatelského statusu v rámci WTO.

b.Na dvoustranné úrovni: intenzivnější spolupráce s Afrikou

O podobě spolupráce EU a Afriky budou z politického hlediska rozhodovat hlavy států a předsedové vlád AU a EU v rámci summitů a ministerských zasedání. Měla by být zajištěna soudržnost mezi touto strategií a právně závaznými dohodami mezi EU a africkými zeměmi, a to jak prostřednictvím protokolu týkajícího se zemí subsaharské Afriky v rámci nové dohody o partnerství mezi EU a africkými, karibskými a tichomořskými státy, tak prostřednictvím dohod o přidružení mezi EU a zeměmi severní Afriky. Tato soudržnost bude zajištěna na základě stávajících správních struktur, jako jsou summity, ministerská zasedání, zasedání zástupců Evropské komise a Africké komise a zasedání Politického a bezpečnostního výboru a Výboru pro mír a bezpečnost. Měly by být rovněž zahájeny dialogy s klíčovými aktéry, jako jsou mladí lidé, ženy, vedoucí představitelé podniků, organizace občanské společnosti, akademická obec a expertní skupiny 20 . EU by měla být připravena podpořit institucionální reformní proces zahájený Africkou unií. EU by také měla i nadále spolupracovat s diasporami, aby podpořila různé možnosti, jak se mohou zapojit.

Kromě formálních dialogů by EU a Afrika měly hledat způsoby, jak posílit mezilidské kontakty prostřednictvím výměnných programů, společných výzkumných činností nebo twinningových iniciativ mezi akademickými a kulturními institucemi, soukromým sektorem, podniky, agenturami a veřejnými službami, parlamenty, místními orgány nebo městy a regiony. Podle návrhu EU by se spolupráce s africkými partnery měla zaměřit na řešení nestabilních situací a zvyšování odolnosti, přičemž by nástroje, které má EU k dispozici, měly být využity koherentním způsobem. Nástroje by měly politický dialog a dialog o jednotlivých politikách podpořit rychlou mobilizací specifických odborných znalostí a založením znalostních platforem, jež budou přístupné jednotlivým zúčastněným stranám. Mělo by být navázáno na dobré zkušenosti odvětvových pracovních skupin zřízených v rámci aliance mezi Afrikou a Evropou pro udržitelné investice a zaměstnanost a úspěšné výsledky by měly být zopakovány. Je třeba podporovat výměnu osvědčených postupů a odborných znalostí.

c.Na straně EU: jednání ve vzájemné jednotě a mobilizace prostředků

EU zůstává největším partnerem Afriky z hlediska investic, obchodu a rozvoje. Aby významná angažovanost EU ve vztahu s Afrikou přinesla očekávané výsledky, měla by EU posílit strategickou a operační koordinaci a společné akce na úrovni ústředí a partnerských zemí s členskými státy EU a dalšími aktéry, jako je soukromý sektor, rozvojové finanční instituce, banky, rozvojové prováděcí agentury, exportní úvěrové agentury, místní orgány, organizace občanské společnosti nebo kulturní, vzdělávací a výzkumné instituce. Hlavním předpokladem je lepší využití a koordinace významného zapojení a činnosti ze strany EU a jejích členských států v mezinárodních finančních institucích. Soudržnému a koordinovanému evropskému strategickému přístupu na úrovni jednotlivých zemí se již dostává podpory v podobě stávajících iniciativ, jako je např. tzv. koncept „lepší spolupráce“, který staví na společném plánování a společném provádění.

Strategickému významu partnerství mezi EU a Afrikou musí odpovídat i zdroje mobilizované na jeho podporu. Komise navrhla, aby z nového nástroje pro sousedství a rozvojovou a mezinárodní spolupráci od roku 2021 bylo vyčleněno více než 60 % finančních prostředků, které má k dispozici, pro subsaharskou Afriku a země sousedící s EU.

Podle zásady zaměření především na politickou činnost by EU měla své nástroje uplatnit v plném souladu s cíli, normami a pravidly vnější politiky EU a v souladu s vnitřními politikami.

V souladu s akčním programem z Addis Abeby by EU měla posílit spolupráci s členskými státy a orgány EU, včetně evropských rozvojových finančních institucí, s cílem mobilizovat soukromé finanční prostředky. Aby přilákala mezinárodní investory, měla by být EU i nadále v čele inovativního úsilí s cílem vytvořit finanční systém, který bude podporovat udržitelný růst. EU při tom bude vycházet z iniciativ, jako je plán vnějších investic, aliance mezi Afrikou a Evropou pro udržitelné investice a zaměstnanost a mezinárodní platforma pro udržitelné financování.

Úspěch partnerství Afrika–EU se bude měřit konkrétními výsledky akcí uvedených v tomto dokumentu a hmatatelnými přínosy pro obyvatelstvo obou kontinentů, jež toto partnerství přinese.

Stručně řečeno, navrhuje se spolupráce mezi EU a Afrikou na těchto deseti krocích:

1.maximalizovat přínosy ekologické transformace a minimalizovat hrozby pro životní prostředí v plném souladu s Pařížskou dohodou;

2.podpořit digitální transformaci kontinentu;

3.podstatně zvýšit environmentálně, sociálně a finančně udržitelné investice odolné vůči dopadům změny klimatu, podpořit investiční příležitosti širším využíváním inovativních mechanismů financování a podnítit regionální a kontinentální hospodářskou integraci, zejména na základě africké kontinentální dohody o volném obchodu;

4.přilákat investory tím, že africké státy budou podporovány v přijímání politických kroků a regulačních reforem, které zlepší podnikatelské a investiční prostředí a nastolí rovné podmínky pro podnikání; 

5.urychleně podpořit vzdělávání, získávání poznatků a dovedností, výzkum a inovační kapacitu – zejména v případě žen a mládeže –, chránit a zlepšit sociální práva a vymýtit dětskou práci;

6.přizpůsobit a zintenzivnit podporu mírového úsilí v Africe z prostředků EU, a to díky lépe strukturovaným a strategičtějším formám spolupráce se zaměřením zejména na nejzranitelnější regiony;

7.začlenit otázky řádné správy věcí veřejných, demokracie, lidských práv, právního státu a rovnosti žen a mužů do všech činností a oblastí spolupráce;

8.zlepšit odolnost propojením humanitárních, rozvojových, mírových a bezpečnostních intervencí ve všech fázích cyklu konfliktů a krizí;

9.vybudovat vyvážená, soudržná a ucelená partnerství zaměřená na migraci a mobilitu;

10.posílit mezinárodní řád založený na pravidlech a multilaterální systém s Organizací spojených národů jako základním prvkem.

(1)

Předpověď vývoje světové populace podle UNDESA z roku 2017.

(2)

Toto navrhované opatření je v souladu s cíli udržitelného rozvoje č. 2 (Konec hladu), č. 6 (Pitná voda, kanalizace), č. 7 (Dostupné a čisté energie), č. 8 (Důstojná práce a ekonomický růst), č. 9 (Průmysl, inovace a infrastruktura), č. 11 (Udržitelná města a obce), č. 12 (Odpovědná spotřeba a výroba), č. 13 (Klimatická opatření), č. 14 (Život ve vodě) a č. 15 (Život na souši).

(3)

Toto navrhované opatření je v souladu s cíli udržitelného rozvoje č. 4 (Kvalitní vzdělání), č. 5 (Rovnost mužů a žen) a č. 9 (Průmysl, inovace a infrastruktura).

(4)

 Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Evropské radě, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů, Zelená dohoda pro Evropu, ze dne 11. prosince 2019, COM(2019) 640 final.

(5)

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Evropské radě a Radě o nové alianci mezi Afrikou a Evropou pro udržitelné investice a zaměstnanost: posunout naše partnerství pro investice a zaměstnanost na další úroveň, ze dne 12. září 2018, COM(2018) 643 final.

(6)

 Konference OSN o obchodu a rozvoji, World Investment Report 2018 (Zpráva o světových investicích z roku 2018), údaje z roku 2016.

(7)

Návrh Komise na nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se zřizuje nástroj pro sousedství a rozvojovou a mezinárodní spolupráci, ze dne 14. června 2018, COM(2018) 460 final.

(8)

Toto navrhované opatření je v souladu s cíli udržitelného rozvoje č. 1 (Konec chudoby), č. 2 (Konec hladu), č. 7 (Dostupné a čisté energie), č. 8 (Důstojná práce a ekonomický růst) a č. 9 (Průmysl, inovace a infrastruktura).

(9)

Toto navrhované opatření je v souladu s cílem udržitelného rozvoje č. 8 (Důstojná práce a ekonomický růst).

(10)

Toto navrhované opatření je v souladu s cíli udržitelného rozvoje č. 1 (Konec chudoby), č. 9 (Průmysl, inovace a infrastruktura) a č. 16 (Mír, spravedlnost a silné instituce).

(11)

Toto navrhované opatření je v souladu s cíli udržitelného rozvoje č. 1 (Konec chudoby), č. 3 (Zdraví a kvalitní život), č. 4 (Kvalitní vzdělání), č. 5 (Rovnost mužů a žen), č. 8 (Důstojná práce a ekonomický růst) a č. 10 (Méně nerovností).

(12)

Na tento projekt EU od roku 2004 vyčlenila 3,5 miliardy EUR.

(13)

Toto navrhované opatření je v souladu s cílem udržitelného rozvoje č. 16 (Mír, spravedlnost a silné instituce).

(14)

Mj. na základě pohlaví, rasy, etnického nebo sociálního původu, náboženského vyznání nebo přesvědčení, politických názorů či jakýchkoli jiných názorů, zdravotního postižení, věku, sexuální orientace a genderové identity.

(15)

Toto navrhované opatření je v souladu s cíli udržitelného rozvoje č. 10 (Méně nerovností), č. 15 (Rovnost mužů a žen) a č. 16 (Mír, spravedlnost a silné instituce).

(16)

Patří sem společný Vallettský akční plán, chartúmský a rabatský proces, unijní rámec pro migrační partnerství pro dvoustranné vztahy s partnerskými zeměmi, společná třístranná pracovní skupina AU–EU–OSN pro migraci nebo závazek vypracovat společný rámec pro dialog o migraci a mobilitě mezi těmito dvěma kontinenty.

(17)

Toto navrhované opatření je v souladu s cíli udržitelného rozvoje č. 1 (Konec chudoby) a č. 10 (Méně nerovností).

(18)

Jak je uvedeno ve Smlouvě o EU, v Agendě 2063 Africké unie, v globální strategii pro zahraniční a bezpečnostní politiku EU a v Evropském konsensu o rozvoji.

(19)

Toto navrhované opatření je v souladu s cílem udržitelného rozvoje č. 17 (Partnerství ke splnění cílů).

(20)

Za vzor lze vzít dialogy o odvětvových politikách v rámci aliance mezi Afrikou a Evropou (pro investice do digitální ekonomiky, dopravy, venkova/zemědělství a udržitelné energie), jež je však třeba prohloubit a rozšířit. Například by měly být zahájeny dialogy na téma ekologické transformace.

Top