Wybierz funkcje eksperymentalne, które chcesz wypróbować

Ten dokument pochodzi ze strony internetowej EUR-Lex

Dokument 52024DC0073

    ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ относно изпълнението и целесъобразността на работния план на Европейския съюз за спорта за периода 2021 – 2024 г. и Препоръката относно насърчаването на укрепваща здравето физическа активност в различните сектори

    COM/2024/73 final

    Брюксел, 14.2.2024

    COM(2024) 73 final

    ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

    относно изпълнението и целесъобразността на работния план на Европейския съюз за спорта за периода 2021 – 2024 г. и Препоръката относно насърчаването на укрепваща здравето физическа активност в различните сектори


    1.ВЪВЕДЕНИЕ

    След приемането от Съвета на 4-ия работен план на Европейския съюз за спорта (2021—2024 г.) 1 спортът продължи да изпълнява ролята си на част от европейската култура, история и традиции. Неговата уникална и обединяваща сила в нашите общества носи голяма отговорност като фактор за промяна чрез обществен напредък, икономическа дейност и по-здрави и по-сплотени общности.

    В настоящия работен план на Европейския съюз акцентът се поставя върху почтеността и ценностите в спорта, социално-икономическите и екологичните аспекти на спорта и насърчаването на участието в спорта, както и укрепващата здравето физическа активност.

    Контекстът, в който беше изпълнен този план, беше сложен и труден. Светът на спорта трябваше да се бори с продължаващото въздействие на пандемията от COVID-19, към което се добавиха агресивната война на Русия в Украйна и последвалия период на инфлация, високите цени на енергията и геополитическото напрежение, оказващо влияние върху спортните състезания. Управлението на предизвикателствата, породени от тези събития, е в допълнение към работата по основните приоритети, като например насърчаване на здравето, равенството и безопасността. Правните предизвикателства пред европейските съдилища увеличиха видимостта и значимостта на европейското измерение на спорта. По-специално дебатът относно европейския спортен модел се засили, като завладя общественото съзнание.

    През този период работният план на Европейския съюз за спорта беше основа, за да се гарантира акцент върху основните приоритети на политиката в областта на спорта, като същевременно се обръща внимание на нуждите от възстановяване и устойчивост на спортния сектор.

    Работният план на ЕС е основата за диалог и сътрудничество между държавите членки, Съвета и Комисията. Както е посочено в него, Съветът приканва Комисията да представи доклад за неговото изпълнение и целесъобразност. Това е част от основата за изготвянето на следващия работен план на ЕС, който ще бъде приет през първата половина на 2024 г.

    Настоящият доклад се основава на провеждането на широка консултация. Обществена консултация под формата на онлайн проучване даде възможност на държавите членки и заинтересованите страни да предоставят обратна информация в писмен вид. Бяха получени общо 72 отговора от държави членки, международни и европейски спортни институции, национални олимпийски комитети, национални антидопингови организации и други съответни заинтересовани страни. Освен това Комисията беше домакин на среща, за да получи допълнителна качествена обратна информация от респондентите.

    Настоящият доклад се основава на оценка на напредъка, постигнат в ключовите области на политиката на работния план на ЕС. В него се прави преглед на изпълнението на планираните дейности и се разглежда ефективността на инструментите и методите на работа. В него са включени препоръки за бъдещи действия и сътрудничество в областта на спорта. В настоящия доклад също така се оценява изпълнението на Препоръката относно укрепващата здравето физическа активност в различните сектори 2 .

    2.ОЦЕНКА/ДОКЛАДВАНЕ

    1.Работни методи

    Работният план на Европейския съюз за спорта беше изпълнен чрез няколко установени работни формати и механизми за докладване, които бяха усъвършенствани и доразвити през последните три години. Те включваха заключения на Съвета, дебати, експертни групи, дейности за партньорско обучение, конференции и семинари, срещи на генералните директори на ЕС, отговарящи за спорта, и проучвания.

    Бяха създадени две експертни групи — относно зеления спорт и относно възстановяването и устойчивостта на спортния сектор по време на пандемията от COVID-19 и след нея. Тези групи бяха председателствани от Комисията с активното участие на органите на държавите членки, както и наблюдатели и експерти от спортните среди. Те представиха доклади и препоръки и осигуриха платформа за обмен на експертен опит и най-добри практики.

    През периода на действие на работния план на Европейския съюз бяха задълбочени дейностите за партньорско обучение за държавите членки с цел обмен на информация и опит по конкретни теми. Срещите на високо равнище и конференциите, като например неформалните срещи на генералните директори на ЕС, отговарящи за спорта, заедно с ориентационните дебати в Съвета, изиграха ключова роля за постигането на напредък в политиките по отношение на общите предизвикателства.

    Комисията проведе проучвания по актуални въпроси и продължи да разработва инициативи и кампании, като например Спортния форум на ЕС, Европейската седмица на спорта, кампанията „Здравословен начин на живот за всички“ и инициативата SHARE. Тези проучвания и кампании имаха за цел да помогнат на държавите членки и на други заинтересовани страни да разработят и провеждат политики и дейности в областта на спорта.

    Спортните федерации, асоциации и други заинтересовани страни в областта на спорта играят ключова роля в прилагането на спортната политика и техните възгледи представляват съществена част от политическите дискусии. В този дух спортните среди взеха активно участие в годишния спортен форум на ЕС и в други конференции. Те проследиха с голям интерес и обсъжданията в експертните групи.

    Комисията си сътрудничи и с международни правителствени и неправителствени организации като Съвета на Европа, Световната здравна организация (СЗО), Службата на ООН по наркотиците и престъпността (СНПООН), Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) и Световната антидопингова агенция (WADA).

    Тези методи на работа спомогнаха за засилване на сътрудничеството между държавите членки, Съвета, Комисията и заинтересованите страни в областта на спорта. Те подобриха координацията на равнище ЕС и дадоха възможност за обмен на ценни експертни познания и опит за постигане на напредък по работния план на Европейския съюз. В същото време може да са необходими някои корекции в начина, по който се планират действията, за да се гарантира по-редовно съобщаване на резултатите и лесни за възпроизвеждане резултати.

    2.Действия и резултати

    2.1. Експертни групи

    В доклада на експертната група 3 относно зеления спорт беше разгледано как европейската спортна система би могла най-добре да насърчи екологичната устойчивост и бяха формулирани препоръки, отправени предимно към публичните органи и националните спортни организации. Те включваха покана за застъпници в областта на спорта и устойчивостта за насърчаване на зеления спорт, създаване на органи за споделяне на знания и за финансиране на национално и европейско равнище в подкрепа на прехода към по-екологичен спорт. Докладът показа, че спортът зависи в голяма степен от други сектори, като основното му въздействие върху климата е съсредоточено върху пътуването на привържениците и участниците в състезания.

    В доклада на експертната група относно възстановяването и устойчивостта 4 бяха очертани значителните въздействия на COVID-19 в спортния сектор. Докладът също така показа въздействието на последващите кризи, по-специално свързани с агресивната война на Русия в Украйна и нарастващите разходи за енергия. Освен прякото въздействие на кризата и ответните действия, в доклада беше разгледана и взаимовръзката на всичко това с по-общи въпроси като устойчивостта и управлението. В тази връзка в доклада се подчертава колко е важно спортните организации да приемат стратегии за управление на риска и планиране на действия при извънредни ситуации.

    2.2. Събития, организирани от председателствата, и дейности за партньорско обучение

    Държавите членки, които председателстват ЕС, организираха конференции, семинари и срещи на генералните директори на ЕС, отговарящи за спорта. Тези събития предоставиха богат експертен опит и политически насоки в области като спортната дипломация, иновациите, устойчивостта, почтеността и равенството.

    Освен това дейностите за партньорско обучение се доказаха като все по-популярен метод за държавите членки за задълбочено организиране и споделяне на знания в по-специфични области.

    Пълен списък на събитията, организирани от председателствата, и другите дейности може да бъде намерен в приложение I. Въпреки че периодът на работния план на Европейския съюз все още не е приключил, почти всички дейности и прояви, посочени в настоящото приложение, бяха проведени успешно. Това колективно постижение отразява твърдия ангажимент на държавите членки, председателствата, Съвета, Комисията и всички други заинтересовани страни да допринасят и да си сътрудничат в рамките на работния план на Европейския съюз.

    2.3. Допълнителни инициативи в подкрепа на работния план на Европейския съюз

    За да увеличи въздействието на приоритетните области и да постигне водещите цели на работния план на Европейския съюз, Комисията извърши различни свързани с темата дейности, за да допълни действията и целите.

    Една от водещите цели на плана е да се засилят диалогът и сътрудничеството. Спортният форум на ЕС е основната публична платформа за политически диалог между заинтересованите страни в областта на спорта относно основните предизвикателства и области, в които се осъществява сътрудничество като част от работния план на Европейския съюз. Провеждан ежегодно, той привлича до 400 участници от цяла Европа, избрани от спортни федерации, клубове, национални и регионални органи, представители на академичните среди, спортисти и НПО.

    Освен това през 2020 г. Комисията създаде група на високо равнище по въпросите на равенството между половете в спорта с 15 експерти от различни среди, които започнаха работата си през 2021 г. Докладът относно равенството между половете в спорта, изготвен от тази група 5 , включваше план за действие с препоръки към Комисията, държавите членки, националните и международните спортни органи и местните организации в различни тематични области, като например участие в спортни дейности, равно третиране, лидерство и мерки за гарантиране на безопасен спорт.

    Като допринесе за приоритетната област на увеличаване на участието в спорт и укрепваща здравето физическа активност, кампанията „Здравословен начин на живот за всички“, която се проведе от 2021 г. до 2023 г., насърчи здравословния начин на живот сред всички поколения и социални групи чрез свързване на спорта и активния начин на живот със здравеопазването, храните и други политики. В рамките на тази инициатива бяха отправени покани за участие и в отговор бяха получени 102 ангажимента от заинтересовани страни в областта на спорта. Сред тях бяха самата Комисия, държавите членки, местни органи, спортни федерации, организации за масов спорт и организации на гражданското общество. Картографирането на здравословния начин на живот предоставя преглед на резултатите и предлага ръководство за финансиране на проекти 6 .

    Европейската седмица на спорта, друг инструмент за мобилизиране на усилията за насърчаване на участието в спорта, има все по-голям успех и дава възможност на спортните организации, общности и други от целия ЕС и съседните му държави да насърчават участието във физическа активност и спорт сред широката общественост. Седмицата е основната част от ежегодната кампания на Комисията #BeActive, която популяризира масово работния план на Европейския съюз и спорта в целия ЕС. Дейностите продължиха въпреки пандемията от COVID-19 с нейния компонент #BeActive@Home. Изданието ѝ през 2022 г. беше наситено с множество прояви с над 13 милиона участници в 40 държави и региони. През 2023 г. имаше 36 000 прояви, в които участваха близо 11 милиона души. От 2022 г. насам, като част от кампанията, Комисията връчва награди #BeActive в четири категории, а именно образование, работа, местен герой и между поколенията.

    Спортните дейности по програма „Еразъм +“ насърчават участието в спортни, физически и доброволчески дейности. Чрез финансовата си подкрепа тези дейности осигуряват съществена основа за задълбочаване на европейското сътрудничество. Те са предназначени за справяне както с обществените, така и със спортните предизвикателства, и техните приоритети 7 са добре съгласувани с тези в работния план на Европейския съюз. Бюджетът е удвоен в сравнение с предходния програмен период, като понастоящем възлиза на 470 млн. евро за периода 2021—2027 г. Възможностите за участие в партньорства стават все по-популярни и въвеждането на дребномащабни партньорства даде възможност на повече местни организации да се включат в сътрудничество. Например през 2023 г. Комисията получи рекордния брой от 1 500 предложения, което представлява увеличение със 17 % в сравнение с 2022 г. През 2023 г. за първи път бяха възможни проекти за образователна мобилност за спортни треньори.

    Комисията участва и в други области, насърчаващи интегрирането на спорта и физическата активност. На 30 май 2023 г. тя проведе среща на върха по въпросите на спорта и иновациите, на която се събраха изследователи, дружества и създатели на политики, за да обсъдят възможностите и да създадат нови партньорства в областта на резултатите на спортистите, устойчивостта и цифровизацията. Спортните награди на ЕС #BeInclusive отличават организации, които използват спорта за повишаване на социалното приобщаване. От 2022 г. насам се награждават проекти в различни категории, които показват как могат да бъдат премахнати пречките, насърчават равенството между половете и показват значението на спорта за насърчаване на ценностите и мира на ЕС, като например интеграцията на бежанците от Украйна.

    Като част от работния план на Европейския съюз Комисията допринесе за основани на факти политики, като събра данни чрез проучвания и анкети, включително проучването от 2021 г. относно борбата срещу анаболните стероиди и хормоните на човешкия растеж в спорта в рамките на ЕС 8 и проучването от 2022 г. относно европейския спортен модел 9 . През 2023 г. започна проучване относно правата на спортистите във връзка с големи спортни събития, като окончателният доклад е планиран за 2024 г. Освен това проучването на Евробарометър от 2022 г. за спорта и физическата активност 10 предостави количествени данни за равнището на разпространение на спорта и физическата активност в ЕС и за няколко свързани с това въпроси, като доброволческата дейност в спорта, устойчивостта и равенството. Честотата, с която европейците се занимават със спорт, също се използва като ключов показател за политиката в областта на спорта.

    2.4. Сътрудничество с международни органи

    ЕС и Съветът на Европа споделят общи стремежи по отношение на спорта, по-специално той да бъде социално благо и средство за утвърждаване на правата на човека и европейските ценности. Това е основата за съвместни проекти на ЕС и Съвета на Европа, насочени към борбата с речта на омразата в спорта, закрилата и защитата на децата, както и равенството между половете.

    Комисията си сътрудничи с WADA в борбата срещу допинга в спорта. Работната група „Спорт“ на Съвета продължи да подготвя мандата на ЕС в съответствие с резолюцията на представителите на правителствата на държавите членки относно представителството на държавите членки в управителния съвет на WADA и координирането на позициите на държавите членки преди заседанията на WADA. Резолюцията на Съвета беше актуализирана през 2023 г., за да отрази развиващите се практики и правните промени 11 .

    Комисията и СНПООН си сътрудничат в борбата с корупцията и изпирането на пари, за възстановяването на активи в Азия и Тихоокеанския басейн, Африка, както и на международно равнище в подкрепа на механизма за преглед на Конвенцията на Организацията на обединените нации срещу корупцията.

    Комисията също така поддържа добри отношения със СЗО и ЮНЕСКО за постигане на целите на работния план на Европейския съюз. Освен това Комисията подписа официални договорености за сътрудничество със Съюза на европейските футболни асоциации (УЕФА) 12 и Европейския олимпийски комитет (EOC) 13 .

    2.5. Сътрудничество в областта на укрепващата здравето физическа активност в различните сектори

    С Препоръката на Съвета относно насърчаването на укрепваща здравето физическа активност в различните сектори 14 държавите членки се насърчават да разработят национални стратегии и планове за действие за насърчаване на физическата активност, като същевременно си сътрудничат помежду си и с Комисията. В препоръката се призовава СЗО да бъде подкрепена при събирането на данни и при събирането на специфични за всяка държава прегледи. Напредъкът се наблюдава въз основа на рамка от 23 показателя.

    Като цяло структурираното сътрудничество между СЗО и Комисията може да бъде оценено като положително. Резултатите от изпълнението по 23-те показателя, постигнати от държавите членки, са се увеличили от 64,7 % през 2015 г. на 74,5 % през 2018 г. и отново на 75,7 % през 2021 г. Само два показателя изостават — показател 7 (спортни клубове за здравна програма) и показател 18 (Европейски насоки за подобряване на инфраструктурата за физическа активност през свободното време).

    Повечето държави членки и заинтересовани страни считат, че препоръката и нейните показатели, както и резултатите и данните все още са актуални (подробности в приложение II).

    3.Обратна информация относно изпълнението на работния план на Европейския съюз за спорта

    Обратната информация от държавите членки и заинтересованите страни относно изпълнението на работния план на Европейския съюз беше събрана чрез открито онлайн проучване и дискусии на среща на заинтересованите страни за респондентите.

    Анализът показа висока степен на одобрение за приоритетите, обмена на знания и опит, както и за методите на работа. Мнозинството от тях считат, че експертните групи, проучвания и събития са много подходящи. Дейностите за партньорско обучение също бяха оценени положително.

    В същото време респондентите предложиха начини за подобряване на изпълнението и въздействието на резултатите, а именно подобряване на представянето на резултатите и потока от информация и разширяване на възможностите за споделяне на опит. Няколко от тях изразиха предпочитание към личните контакти и работата в мрежа. Бяха подчертани също приемствеността и надграждането на свършената работа.

    Обратна информация за бъдещето: бърз преглед

    Държавите членки и другите заинтересовани страни, които отговориха на консултацията, подчертаха следните теми:

    Професионални спортове — почтеност и ценности в спорта

    ØНасърчаване и по-нататъшно развитие на европейския спортен модел

    ØАкцент върху ценностите на почтеността в спорта, борбата с допинга и корупцията, както и доброто управление

    Социално-икономически и екологични измерения на спорта

    ØСледване на по-всеобхватен подход за равен и справедлив достъп до спорт

    ØПродължаване на насърчаването и подобряването на равенството между половете и приобщаването във всички области — от управленските структури до масовото участие

    ØАкцент върху устойчивостта в спорта — екологична и икономическа

    Масови спортове — участие в спорт и укрепваща здравето физическа активност

    ØНасърчаване на участието в масови спортове и съсредоточаване върху нуждите на масовите и местните организации

    ØАкцент върху цялостен подход към здравословен начин на живот

    ØПодчертаване на значението на доброволческата дейност за спорта

    ØЗащита на младите хора, на малолетните и непълнолетните лица в спорта, включително на местно равнище

    Инструменти — методи на работа

    ØНасърчаване на присъствените срещи и насърчаване на обмена на добри практики

    ØОсигуряване на по-често разпространение на резултатите и достъп до информация, данни и доклади

    ØУлесняване на диалога и сътрудничеството по гъвкав начин

    В.    ПРЕДСТОЯЩИ СТЪПКИ

    Комисията приветства обратната информация от държавите членки и заинтересованите страни. При изпълнението на работния план на Европейския съюз за спорта Комисията като цяло установи, че работните методи функционират добре. Комисията вижда голяма полза от продължаването на подкрепата за обмена на знания и опит и признава, че това е област, в която тя може да играе полезна координираща роля. Комисията е готова да разгледа въпросите, повдигнати в някои формати и събития, и се ангажира с непрекъснатото им подобряване.

    Цялостната оценка и обратната информация от държавите членки и заинтересованите страни показват, че акцентът върху приоритетите на политиката е подходящ, но може да се наложи да бъде преразгледан спрямо настоящите и бъдещите събития, като например агресивната война на Русия в Украйна, разширяването на ЕС или глобалния интерес към европейския спорт. Съществува общо удовлетворение от обмена на знания и опит и от работата в мрежа. Комисията споделя тази оценка.

    Констатациите в доклада дават представа за областите, на които трябва да се обърне внимание в бъдеще. В общи линии те биха могли да бъдат групирани в области като: i) насърчаване на европейския спортен модел; ii) формиране на основано на ценности управление на спорта и големите събития в Европа; iii) финансова устойчивост; iv) поддържане на високи стандарти за почтеност; v) отстояване на правата на спортистите, които развиват кариерата си; vi) гарантиране на равенство и представителство; и vii) по-добро оценяване на ролята на масовия спорт и доброволческата дейност.

    Налице е ясна политическа воля и е необходимо да се продължи акцентът върху устойчивото развитие, като се обърне внимание на икономическата жизнеспособност, но също така и на въздействието на изменението на климата върху спорта и екологичните, иновативни и приобщаващи решения, които той може да разработи. В плана може също така да се наложи да се вземат предвид всички промени, предизвикани от напредъка в технологиите и ИИ и тяхното въздействие върху спорта.

    Гарантирането на равенство и справедливост за всички хора, които желаят да имат достъп до спорт за целите на участието, остава на челно място в дневния ред, като е ясно, че е необходимо да продължи да се отговаря на нуждите и предизвикателствата на по-слабо представените групи в спорта, включително жените, хората в неравностойно положение и нарастващата група възрастни хора и хората, страдащи от хронични заболявания или увреждания.

    Въз основа на поуките от по-широкия контекст, в който беше изпълнен настоящият работен план на Европейския съюз, следва да се обмисли и по-силен акцент върху външните и дипломатическите аспекти на спорта, включително насърчаването на европейските ценности.

    В основата на тези приоритетни области е значението на утвърждаването и насърчаването на почтеността и ценностите в спорта, било то чрез борба с корупцията, допинга, дискриминацията, насилието и нетолерантността (напр. реч на омразата), или чрез насърчаване и защита на социалното приобщаване, равенството, толерантността и правата на човека. Спортът следва да осигури безопасна среда, която да дава възможност на хората да усвояват умения и да инвестират в положителни социални връзки. Това е от съществено значение, за да се гарантира, че спортът в Европа може да продължи да изпълнява пълноценно ролята си на обединяваща, сплотена и овластяваща сила за нашите общества, общности и икономики.

    Европейският парламент, Съветът, Европейският икономически и социален комитет и Комитетът на регионите се приканват да вземат под внимание настоящия доклад.

    Като част от следващия работен план на Европейския съюз за спорта Съветът се приканва да разгледа обратната информация относно приоритетите за бъдещата работа и за работните методи, посочени в настоящия доклад.

    Председателството се приканва да използва настоящия доклад като основа за изготвянето на нов работен план на Европейския съюз за спорта през първата половина на 2024 г.

    (1)

    OВ C 419, 4.12.2020 г., стр. 1—11.

    (2)

    ОВ С 354, 4.12.2013 г., стр 1—5.

    (3)

      https://op.europa.eu/bg/publication-detail/-/publication/0e76da18-9e26-11ee-b164-01aa75ed71a1

    (4)

      https://op.europa.eu/bg/publication-detail/-/publication/a482583b-b3a7-11ee-b164-01aa75ed71a1

    (5)

      https://op.europa.eu/bg/publication-detail/-/publication/684ab3af-9f57-11ec-83e1-01aa75ed71a1

    (6)

      https://op.europa.eu/bg/publication-detail/-/publication/3c4366d4-89b5-11ee-99ba-01aa75ed71a1

    (7)

    Специфичните за спорта приоритети включват: i) насърчаване на здравословен начин на живот за всички; ii) насърчаване на почтеността и ценностите в спорта; iii) насърчаване на образованието в спорта и чрез спорт; iv) борба с насилието и с расизма, дискриминацията и нетолерантността в спорта; и v) борба с радикализацията, която води до насилие.

    (8)

      https://op.europa.eu/bg/publication-detail/-/publication/76890558-f016-11eb-a71c-01aa75ed71a1 .

    (9)

      https://op.europa.eu/bg/publication-detail/-/publication/d10b4b5b-e159-11ec-a534-01aa75ed71a1 .  

    (10)

      https://europa.eu/eurobarometer/surveys/detail/2668 .

    (11)

    ОВ C 185, 26.5.2023 г., стр. 29—34.

    (12)

    C(2022) 3721 final.

    (13)

    C(2022) 257 final.

    (14)

    ОВ C 354, 4.12.2013 г., стр. 1—3.

    Góra

    Брюксел, 14.2.2024

    COM(2024) 73 final

    ПРИЛОЖЕНИЯ

    към

    ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

    относно изпълнението и целесъобразността на работния план на Европейския съюз за спорта за периода 2021 – 2024 г. и Препоръката относно насърчаването на укрепваща здравето физическа активност в различните сектори


    ПРИЛОЖЕНИЕ I

    Приоритетна област: Защита на почтеността и ценностите в спорта

    Ключова област

    Тема

    Цел

    Работен формат

    Резултати/Дата

    Ръководител(и)

    Безопасна среда в спорта 1

    Предотвратяване на тормоза, малтретирането и насилието, включително сексуалното насилие и всяка форма на дискриминация

    -Повишаване на осведомеността

    -Обмен на най-добри практики

    -Натрупване на знания

    -Последващи действия във връзка с препоръките на експертната група по въпросите на доброто управление за защита на младите атлети и гарантиране на правата на децата в спорта (2016 г.) 2 и Заключенията на Съвета и на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, относно защитата на децата в спорта (2019 г.) 3

    Съветът и подготвителните органи

    Конференция за безопасна среда в спорта

    22.09.2023 г., Валенсия

    Испанското председателство

    Ориентационен дебат — Съвет по образование, младеж, култура и спорт

    24.11.2023 г., Брюксел

    Испанското председателство

    Антидопинг 4

    Осигуряване на координация и обмен на информация, по-специално в контекста на заседанията на WADA и CAHAMA

    -Подготовка на позициите на ЕС и неговите държави членки за заседанията на Европейския комитет ad hoc за Световната антидопингова агенция (CAHAMA) и Световната антидопингова агенция (WADA) в съответствие с Резолюцията на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, относно представянето на държавите — членки на ЕС, в управителния съвет на Световната антидопингова агенция (WADA) и координирането на позицията на държавите членки преди заседанията на WADA 5 (или евентуалните последващи документи, свързани с нея)

    -Обмен на най-добри практики

    -Натрупване на знания

    Съветът и неговите подготвителни органи (подпомагани при необходимост от експерти)

    Координация и позиция на ЕС

    Председателствата, Комисията

    Резолюция за преглед на представителството на държавите — членки на ЕС, в WADA и координирането преди заседанията на WADA

    15—16.05.2023 г.

    Шведското председателство

    Конференция относно борбата с допинга

    7—8.11.2022 г., Прага

    Чешкото председателство

    Спорт и образование

    -Спортът като рамка за личностни и социални умения и умения за учене и насърчаване на толерантността, солидарността, приобщаването, както и на други спортни ценности и ценности на ЕС 6

    -Умения и квалификации в областта на спорта: спортисти и служители, по-специално треньори

    -Повишаване на осведомеността

    -Обмен на най-добри практики

    -Натрупване на знания

    -Последващи действия във връзка със Заключенията на Съвета и на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, относно утвърждаването на общите ценности на ЕС чрез спорта 7

    Група от заинтересовани държави членки (дейност по партньорско обучение)

    12—13.05.2022 г., Берлин

    DE

    Конференция за ролята и въздействието на спорта в живота на децата:

    “Конференция по въпросите на спорта и целите за устойчиво развитие в детството: обществени въпроси, свързани с подходящите физически дейности”

    7—8.02.2022 г.,Париж

    Френското председателство

    Заседание на генерални директори (със специален акцент върху професионалните спортисти и спортните движения като примери за подражание)

    21.09.2022 г., Прага

    Чешкото председателство

    Конференция

    Не е проведена, но е обсъдена в контекста на срещата на високо равнище по въпросите на образованието

    30.11.2023 г., Брюксел

    Комисията

    Двойната кариера на спортистите

    -Повишаване на осведомеността

    -Обмен на най-добри практики

    -Последващи действия във връзка със Заключенията на Съвета и на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, относно двойната кариера на спортистите 8

    Ориентационен дебат на Съвета и подготвителните органи

    30.11.2021 г., Брюксел

    Словенското председателство

    Равенство между половете

    -Увеличаване на дела на жените, особено сред треньорите и ръководните длъжности в спортни организации и спортни клубове

    -Равни условия (включително заплащане) за спортисти, треньори, длъжностни лица, служители и др. от женски и мъжки пол

    -Повишено медийно отразяване на женските спортни състезания, борба със стереотипите и т.н.

    -Обмен на най-добри практики

    -Натрупване на знания

    -Последващи действия във връзка със Заключенията на Съвета относно равенството между половете в областта на спорта от 21 май 2014 г. 9  и във връзка с препоръките на експертната група по въпросите на доброто управление за равенство между половете в спорта (2016 г.) 10

    Конференция „Равенство между половете в спорта“

    14—15.11.2023 г., Мадрид

    Испанското председателство/Комисията

    Заключения на Съвета и подготвителните органи относно жените и равенството между половете в областта на спорта

    24.11.2023 г.

    Испанското председателство

    Група на високо равнище по въпросите на равенството между половете

    01.01.2021 г.—15.03.2022 г.

    Комисията

    Спортна дипломация

    Спортната дипломация в контекста на външните отношения на ЕС

    -Обмен на най-добри практики

    -Натрупване на знания

    -Последващи действия във връзка със заключенията на Съвета относно спортната дипломация 11

    Конференция

    Спортната дипломация в контекста на външните отношения на ЕС

    3—4.06.2021 г., Лисабон

    Португалското председателство

    Група от заинтересовани държави членки

    23—24.10.2023 г., Дубровник

    HR

    Европейски спортен модел

    -Въздействие на затворените спортни състезания върху системата на организирания спорт, като се отчитат спецификите на спорта

    -Възможни предизвикателства пред европейските спортни организации и федерации (работно заглавие)

    -Натрупване на знания

    -Анализ на фактическото и правното положение

    -Повишаване на осведомеността

    Резолюция на Съвета и подготвителните органи относно основните характеристики на европейския спортен модел

    30.11.2021 г.

    Словенското председателство

    -

    Проучване относно европейския спортен модел

    04.2022 г.

    Комисията

    Права на спортистите

    Права на спортистите и условия на труд, по-специално свързаните с участието в спортни събития (наред с другото маркетингови права, свобода на изразяване, правна защита, недискриминация)

    -Повишаване на осведомеността

    -Натрупване на знания

    -Анализ на фактическото и правното положение

    Проучване

    2023 —2024 г.

    Комисията

    Развитие и насърчаване на доброто управление в спорта

    Идентифициране на свързаните с управлението пречки в спорта, които трябва да бъдат преодолени

    -Обмен на най-добри практики

    -Сравнителен анализ

    Конференция

    (Все още) не е проведена

    2022—2023 г.

    BG

    SE

    Борба с манипулирането на спортни състезания

    Конвенция на Съвета на Европа относно манипулирането на спортни състезания („Конвенция от Маколен“)

    -Разглеждане на начини, заедно с Комисията, за излизане от застоя около Конвенцията с оглед да се даде възможност на ЕС и на всички негови държави членки да приключат съответните си процедури по ратификация и да се присъединят към Конвенцията

    -Последващи действия във връзка със Заключенията на Съвета и на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, относно борбата с корупцията в спорта 12

    Съветът и подготвителните органи

    Не са предприети действия

    2021—2022 г.

    Председателствата

    Комисията



    Приоритетна област: Социално-икономически и екологични измерения на спорта

    Ключова област

    Тема

    Цел

    Работен формат

    (евентуално) Резултати/срок

    Ръководител(и)

    Иновации и цифровизация

    Спортни иновации във всяко измерение и на всички равнища на спортния сектор (включително местните спортни клубове)

    -Обмен на най-добри практики

    -Натрупване на знания

    -Последващи действия във връзка със Заключенията на Съвета и на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, относно спорта като двигател на иновациите и икономическия растеж 13

    Заключения на Съвета и подготвителните органи относно иновациите в спорта

    18.05.2021 г.

    Португалското председателство

    -

    Семинар „Иновации в спорта: Отвъд обичайната практика“

    16—17.06.2021 г., Лисабон

    Португалското председателство

    -

    Група от заинтересовани държави членки си сътрудничат в областта на иновациите: „Насърчаване на иновациите в елитния и масовия спорт в Европа“

    30—31.08.2021 г., София

    BG

    Група от заинтересовани държави членки (с акцент по-специално върху използването на цифрови инструменти в обучението на треньори) 14

    21—22.03.2023 г., Франкфурт

    DE

    HR

    Семинар

    Европейски иновации в спорта

    19.10.2023 г., Гент

    BE

    Зелен спорт

    -Образование за устойчив спорт

    -Екологосъобразни спортни практики, съоръжения и събития

    -Развитие на спорта и практикуването му в контекста на изменението на климата

    -Обмен на най-добри практики

    -Натрупване на знания

    -Повишаване на осведомеността

    -Изготвяне на предложение за обща рамка със споделени ангажименти, като се вземе предвид европейският пакт за климата

    Експертна група

    Експертна група относно „Зелен спорт“

    2021—2023 г.

    Комисията

    Група от заинтересовани държави членки

    „Какви са най-добрите практики в ЕС за провеждане на спортни прояви без отпадъци и без въглеродни емисии?“ Към зелен и устойчив пакт за спорта

    3—4.03.2022 г., Страсбург

    Френското председателство

    Група от заинтересовани държави членки

    (Все още) не е изпълнено

    NL

    Резолюция на Съвета и подготвителните органи относно спорта и физическата активност — обещаващ лост за трансформиране на поведението за устойчиво развитие

    04.04.2022 г.

    Френското председателство

    Спортни съоръжения

    Устойчиво планиране, изграждане и поддръжка

    -Обмен на най-добри практики

    -Натрупване на знания

    -Повишаване на осведомеността

    Група от заинтересовани държави членки (дейност по партньорско обучение) „Спортни съоръжения: устойчиво планиране, строителство и поддръжка“

    16—17.09.2021 г., Мюнхен

    DE

    -

    Конференция

    „Устойчива и достъпна спортна инфраструктура“

    22.09.2022 г., Прага

    Чешкото председателство

    -

    Заключения на Съвета и подготвителните органи относно устойчивата и достъпна спортна инфраструктура

    29.11.2022 г.

    Чешкото председателство

    Големи спортни събития

    -Бъдещето на Европа като домакин на големи спортни събития

    -Съвместно домакинство на големи спортни събития от няколко държави

    -Устойчиво планиране и реализация

    -Положително наследство за приемащите градове или региони (включително ангажираност на младите хора)

    -Обмен на най-добри практики

    -Последващи действия във връзка със Заключенията на Съвета и на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, относно утвърждаването на почтеността, прозрачността и доброто управление при големи спортни събития 15  и във връзка с препоръките на експертната група по икономическото измерение на спорта относно големите спортни събития, по-специално относно оставеното наследство с акцент върху социалната, икономическата и екологичната устойчивост (2016 г.) 16

    -Последващи действия във връзка с декларацията, подписана по време на неформалната среща на министрите на 31 май 2018 г. в Париж 17

    Група от заинтересовани държави членки или конференция

    Стойност на големите спортни събития

    17—18.01.2023 г.

    Организирана съвместно с NL

    FI+NL

    2024 г.

    ES

    Олимпийските и параолимпийските игри през 2024 г. от гледната точка на спорта в ЕС

    Среща на генералните директори

    15—16.06.2022 г.,Париж

    Френското председателство

    Инвестиции в спорта и физическата активност

    -Принос на спорта за регионалното развитие

    -Възможности за използване на програмите на ЕС за финансиране (Механизъм за възстановяване и устойчивост (МВУ), REACT-EU, структурните фондове и други програми на ЕС за финансиране)

    -Анализ на ситуацията

    -Обмен на най-добри практики

    -Натрупване на знания

    -Последващи действия във връзка със Заключенията на Съвета и на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, относно икономическото измерение на спорта и социално-икономическите ползи от него 18

    -Последващи действия във връзка със Заключенията на Съвета и на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, относно въздействието на пандемията от COVID-19 и възстановяването на спортния сектор 19

    Група от заинтересовани държави членки 
    (Все още) не е изпълнено

    2021 г.

    IT

    Тематична среща

    Не е проведена, но е обсъдена в контекста на инициативата SHARE и срещата на високо равнище по въпросите на спорта и иновациите

    30.5.2023 г.

    Комисията

    Укрепване на възстановяването и устойчивостта на кризи на спортния сектор по време на пандемията от COVID-19 и след нея

    -Средносрочно и дългосрочно въздействие на пандемията върху професионалния, високопрофесионалния и масовия спорт

    -Евентуална необходимост от структурни промени в системата на спорта

    -Роля на публичните администрации

    -Възможности за финансиране

    -Анализ на ситуацията

    -Обмен на най-добри практики

    -Разработване на стратегия

    -Последващи действия във връзка със Заключенията на Съвета и на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, относно въздействието на пандемията от COVID-19 и възстановяването на спортния сектор

    Конференция

    (Все още) не е проведена

    2021 г.

    ES

    Експертна група

    Експертна група „Укрепване на възстановяването и устойчивостта на кризи в спортния сектор по време на пандемията от COVID-19 и след нея“

    2021—2023 г.

    Комисията



    Приоритетна област: Насърчаване на участието в спортни дейности и укрепваща здравето физическа активност

    Ключова област

    Тема

    Цел

    Работен формат

    (евентуално) Резултати/срок

    Ръководител(и)

    Създаване на подходящи възможности за спорт и физическа активност за всички поколения

    Стратегическо развитие на спорта и физическата активност на местно равнище

    -Обмен на най-добри практики

    -Натрупване на знания

    -Последващи действия във връзка със заключенията на Съвета относно насърчаването на двигателните умения, физическите и спортните занимания за деца (2015 г.) 20

    Група от заинтересовани държави членки

    23—24.11.2022 г., Кьолн

    DE

    Развитие на ролята и въздействието на спорта в живота на децата

    Конференция

    Проведена (вж. раздел „Спорт и образование“)

    07—08.02.2022 г.,Париж

    Френското председателство

    Заключения на Съвета и подготвителните органи относно спорта и физическата активност — обещаващ лост за трансформиране на поведението за устойчиво развитие

    04.04.2022 г.

    Френското председателство

    Насърчаване на физическата активност

    -Мониторинг на физическата активност през целия живот

    -Междусекторно сътрудничество със съответните институции (наред с другото с училищата)

    -Ролята на средствата за масова информация

    -Повишаване на осведомеността

    -Натрупване на знания

    -Обмен на най-добри практики

    Конференция „Мониторинг на физическата активност през целия живот“

    24.09.2021 г., Блед

    Словенското председателство

    Съветът и подготвителните органи

    Заключения на Съвета относно физическата активност през целия живот

    30.11.2021 г.

    Словенското председателство

    Приложение II — Доклад за изпълнението на Препоръката относно насърчаването на укрепваща здравето физическа активност в различните сектори 21 .

    Контекст

    С Препоръката на Съвета относно насърчаването на укрепваща здравето физическа активност в различните сектори, приета през ноември 2013 г., държавите членки се насърчават да разработят национални стратегии и планове за действие за насърчаване на физическата активност, включващи всички съответни сектори, включително, но не само, спорта и здравето. С нея също така те се насърчават да си сътрудничат тясно помежду си и с Комисията, като редовно обменят информация и най-добри практики. Накрая, в препоръката се призовава за сътрудничество между Комисията и Световната здравна организация (СЗО) за събиране на съответните данни, прегледи и анализи по държави.

    Мониторингът на напредъка се основава на рамка от 23 показателя. Тази работа се извършва от СЗО — с мрежа от национални фокусни точки за укрепваща здравето физическа активност (УЗФА), определени от държавите членки и Комисията. Проектът трябваше да се проведе от средата на 2019 г. до средата на 2022 г., но неговото планиране беше засегнато от предизвикателствата, породени от пандемията от COVID-19. Резултатите от проекта в крайна сметка бяха постигнати през първата половина на 2023 г.

    Мрежа УЗФА

    Сътрудничеството със СЗО, по-специално с нейния регионален офис за Европа, доказа своята актуалност и взаимна изгода. То успешно допринесе за наблюдението и надзора на УЗФА в държавите членки чрез мрежата от национални фокусни точки за УЗФА.

    Мрежата от национални фокусни точки се превърна в надеждна и полезна мрежа. От 2019 г. насам функционирането на мрежата беше допълнително прецизирано, включително за да се засили междусекторното ѝ сътрудничество на национално равнище. Всички съответни заинтересовани страни бяха ангажирани, като щателно събраха и обмениха свързана с политиката информация относно УЗФА във всички държави членки. Освен това работата доведе до качествени и обосновани доклади относно положението в Европа и позволи да се актуализира базата данни на Европейския портал за здравна информация на СЗО.

    От 2019 г. насам мрежата от национални фокусни точки за УЗФА проведе осем срещи, посветени на повишаването на капацитета на фокусните точки за осигуряване на устойчива система за събиране на данни. Освен това фокусните точки разгледаха и обсъдиха новаторското развитие на физическата активност и добрите практики.

    СЗО организира допълнителни поводи за участие на фокусните точки в международно, регионално и междудържавно сътрудничество. Фокусните точки биха могли да участват в конференции на европейската мрежа за насърчаване на укрепваща здравето физическа активност, които са ръководен от СЗО форум за напредък в научните изследвания в областта на физическата активност, политиката и практиките за по-добро здраве и благосъстояние. Бяха проведени срещи с други мрежи, като например с групата на високо равнище на СЗО по въпросите на храненето и физическата активност. Бяха проведени специални семинари за обсъждане на начините за засилване на сътрудничеството и многосекторните инициативи за засилване на популяризирането на УЗФА.

    СЗО предостави подкрепа на отделните държави за разработване на основани на факти насоки, препоръки и пътни карти за политики за физическа активност в различни сектори.

    Събиране на данни

    СЗО засили мониторинга на физическата активност сред държавите членки и разработи нови инструменти за насърчаване на физическата активност. Събраните от 2015 г. насам данни от показателите на ЕС за УЗФА от държавите членки чрез националните фокусни точки за УЗФА вече са достъпни в базата данни на Европейския портал за здравна информация на СЗО 22 . Тази база данни предоставя данни за наблюдението и мониторинга на показателите за физическа активност на национално и регионално равнище с интерактивен механизъм за визуализация.

    Ключов резултат от проекта са информационните фишове за физическата активност от 2021 г. за ЕС и неговите 27 държави членки 23 . Въз основа на поуките от миналото, с подобрено проучване сред държавите членки, през 2021 г. беше събран трети кръг от данни относно равнището на разпространение на физическата активност и политическите действия за насърчаване на УЗФА в различни сектори. В него бяха включени въпроси относно тенденциите, напредъка и промените от 2015 г. насам в ЕС и всички 27 държави — членки на ЕС.

    В подкрепа на политиките и действията за УЗФА докладът „Напред! Справяне с тежестта на недостатъчната физическа активност в Европа“ 24 се изчисляват социално-икономическите ползи от физическата активност. В настоящия доклад е показано, че повишаването на равнищата на физическа активност би имало значително и положително въздействие върху здравето на населението и икономиката: Инвестирането в политики за физическа активност подобрява индивидуалното благосъстояние и здравето на населението, като същевременно връща 1,7 EUR икономически ползи за всяко инвестирано 1 EUR. В Европа това ще увеличи очакваната продължителност на живота на хората, които не са достатъчно активни, с 7,5 месеца, ще предотврати над 10 000 случая на преждевременна смърт годишно и ще спести на държавите членки общо 8 милиарда евро годишно.

    СЗО е разпространила няколко други доклада, включително относно техническите инструменти за подобряване на практиките на физическа активност на работното място с акцент върху малките и средните предприятия (МСП) и помощни материали за спортните клубове с цел насърчаване на укрепваща здравето физическа активност. Тя работи и по одитни инструменти за насърчаване на здравето в спортните клубове.

    Що се отнася до сравнението на равнището на разпространение на физическата активност в държавите членки, наличието на понякога противоречиви данни от различни инструменти за проучване продължава да бъде въпрос, който трябва да бъде решен. Наличието на надеждни данни е от съществено значение за стимулиране на разработването на политики. В този контекст Комисията изготви съответните данни за спорта и физическата активност чрез ново проучване на Евробарометър 25 .

    Освен това Комисията инвестира в подобряване на методологията на съответните статистически данни. В допълнение към картографирането на наличните статистически данни и данни в областта на спорта в ЕС 26 , тя провежда проучване, започнало през 2022 г., в подкрепа на разработването на хармонизирани статистически данни в областта на спорта в ЕС, включително статистика и данни за укрепваща здравето физическа активност. Целта на проучването е да се подобри фактологичната база и да се създадат сравнителни данни за по-добро изготвяне на политики на равнището на ЕС в областта на спорта и физическата активност.

    Резултати

    Резултатите от събирането на данни за показателите за УЗФА през 2021 г. показаха цялостно стабилизиране на изпълнението, като средните дялове на 23-те показателя, постигнати от държавите членки, се промениха от 64,7 % през 2015 г. на 74,5 % през 2018 г. и отново 75,7 % през 2021 г. В тази връзка трябва да се има предвид въздействието на пандемията от COVID-19, която възпрепятства или временно спря спорта и физическата активност.

    Освен значителното увеличение на няколко показателя, като например показатели 15 (УЗФА в обучението на учители по физическо възпитание), 20 (схеми за насърчаване на физическата активност на работното място) и 21 (схеми за намеса на общността за насърчаване на физическата активност при възрастните), няколко други са намалели, докато трети не показват напредък, тъй като постигнатите проценти вече са били максимални през 2018 г. Повечето национални политики или планове за действие в областта на физическата активност са многосекторни, като доброто покритие на секторите е признато за важно за насърчаването на УЗФА.

    Положителното развитие включва по-специално показатели за: национални препоръки за физическа активност (23 държави), използване на системи за наблюдение на физическата активност (26 държави), наличие на поне една национална политика или план за действие за насърчаване на УЗФА (всички държави), специално финансиране за насърчаване на УЗФА (23), използване на национални механизми за координация (19), действия, насочени към специфични целеви групи (20), специфична рамка за осигуряване на достъп до развлекателни спортове или съоръжения за упражнения за групите в неравностойно социално положение (21), национални насоки или програма за насърчаване на консултации относно физическата активност или предписването на физически упражнения от здравните специалисти (18), класове по физическо възпитание в училищата (всички), насърчаване на активното пътуване до работа (17), насърчаване на физическата активност на работното място (20) и кампания за образование по физическа активност и обществена осведоменост (23).

    Два показателя се открояват с ниските си постижения — показател 7 (спортните клубове за здравна програма) и показател 18 (Европейски насоки за подобряване на инфраструктурата за физическа активност в свободното време). Само шест държави съобщиха, че са използвали насоките за спортни клубове за здравни програми, разработени от европейската мрежа за насърчаване на укрепваща здравето физическа активност и Асоциацията за международен спорт за всички. Други девет държави съобщиха, че са използвали подобни национални насоки или програми, предназначени да насърчават спортните клубове да популяризират свързани със здравето спортни дейности и/или промоцията на здравето. Само пет държави докладваха, че са прилагали систематично европейските насоки от 2011 г. за подобряване на инфраструктурата за физическа активност в свободното време в местния спортен комплекс (IMPALA) 27 .

    В контекста на отворено онлайн проучване през лятото на 2023 г. относно съдържанието и целесъобразността на препоръката повечето респонденти считат, че тя все още е актуална или отчасти уместна. Според допълнително проучване сред националните фокусни точки за УЗФА повечето фокусни точки считат, че препоръката е съсредоточена върху правилните цели и приоритети и смятат структурата и методите на работа за целесъобразни. Налице е също така съгласие, че работата дава съответните резултати и данни. Показател 4 (координационен механизъм за насърчаване на УЗФА), показател 10 (мониторинг и наблюдение на физическата активност) и показател 1 (препоръки относно физическата активност) бяха възприети като най-заслужаващите показатели, които следва да се разглеждат приоритетно. Примерни предложения включваха оценка на показателите от гледна точка на наличността на данни, подобряване на механизма за мониторинг в някои държави членки и увеличаване на обмена на добри практики за разработване и прилагане на политиките за УЗФА в държавите членки.

    Следващи стъпки

    Откакто започна изпълнението на препоръката, може да се види цялостен напредък по отношение на насърчаването и мониторинга на УЗФА в държавите членки, но ще е необходима непрекъсната подкрепа за преодоляване на оставащите пропуски. Те включват показатели 7 и 18, които показват повече структурни слабости. Още по-важно е, че въпреки много добрия напредък, постигнат по отношение на изпълнението на препоръката, събраните данни относно физическата активност на населението сочат, че равнищата остават твърде ниски, което изисква повече мерки за увеличаване на физическата активност като цяло.

    Затова Комисията ще продължи да си сътрудничи със СЗО в подкрепа на държавите членки в областта на укрепващата здравето физическа активност с общата цел да допринесе за постигането на глобалната цел на СЗО за намаляване с 15 % на равнищата на физическа неактивност в държавите членки до 2030 г.

    (1)

      Член 165, параграф 2 от ДФЕС: „Действията на Съюза целят (…) развиване на европейското измерение в спорта (…) чрез закрила на физическата и морална неприкосновеност на спортистите, по-специално на най-младите сред тях.“

    (2)

      https://ec.europa.eu/transparency/expert-groups-register/core/api/front/expertGroupAddtitionalInfo/25000/download

    (3)

      ОВ С 419, 12.12.2019 г., стр 1 .

    (4)

    Член 165, параграф 2 от ДФЕС: „Действията на Съюза целят (…) развиване на европейското измерение в спорта чрез насърчаване на равнопоставеността и принципа на откритост в спортните състезания (…).“

    (5)

      ОВ С 192, 7.6.2019 г., стр 1 .

    (6)

    Член 165, параграф 1 от ДФЕС: „Съюзът допринася за насърчаването на ролята на спорта в европейския живот, като отчита (…) неговата социална и възпитателна функция.“

    (7)

      ОВ С 196, 8.6.2018 г., стр 23 .

    (8)

      ОВ С 168, 14.6.2013 г., стр 10 .

    (9)

      ОВ С 183, 14.6.2014 г., стр 39 .

    (10)

      https://ec.europa.eu/assets/eac/sport/library/policy_documents/expert-group-gender-equality_en.pdf

    (11)

      ОВ С 467, 15.12.2016 г., стр 12 .

    (12)

      OВ C 416, 11.12.2019 г., стр. 3  (вж. точка 26).

    (13)

      ОВ С 436, 5.12.2014 г., стр 2.

    (14)

     Последващи действия във връзка със Заключенията на Съвета и на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, относно ролята на треньорите в обществото ( ОВ C 423,9.12.2017 г., стр. 6 ) и Заключенията на Съвета и на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, относно издигане на ролята на треньорите чрез увеличаване на възможностите за придобиване на умения и компетентности ( OВ C 196, 11.6.2020 г., стр. 1 ).

    (15)

      ОВ С 212, 14.6.2016 г., стр 14 .

    (16)

      https://ec.europa.eu/transparency/expert-groups-register/core/api/front/expertGroupAddtitionalInfo/23271/download

    (17)

      https://www.sports.gouv.fr/IMG/pdf/declarationjop2024_europe_en.pdf

    (18)

      ОВ С 449, 13.12.2018 г., стр 1 .

    (19)

      ОВ C 214 I, 29.6.2020 г., стр. 1 .

    (20)

      ОВ С 417, 15.12.2015 г., стр 48 .

    (21)

    OВ C 354, 4.12.2013 г., стр. 1

    (22)

      https://gateway.euro.who.int/en/datasets/hepa

    (23)

      Информационни фишове за физическата активност за 2021 г., публикувани | Спорт (europa.eu)

    (24)

      https://doi.org/10.1787/500a9601-en

    (25)

      https://europa.eu/eurobarometer/surveys/detail/2668

    (26)

      https://op.europa.eu/bg/publication-detail/-/publication/25c4dfc8-19bf-11ec-b4fe-01aa75ed71a1  

    (27)

      https://www.researchgate.net/publication/349694555_European_Guidelines_on_Improving_Infrastructures_for_Leisure-Time_Physical_Activity_in_the_Local_Arena_towards_social_equity_Intersectoral_collaboration_and_participation?_tp=eyJjb250ZXh0Ijp7InBhZ2UiOiJwdWJsaWNhdGlvbiIsInByZXZpb3VzUGFnZSI6bnVsbH19  

    Góra