ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ
Брюксел, 15.7.2022
COM(2022) 345 final
2022/0218(NLE)
Предложение за
РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА
относно позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз в рамките на Съвместния комитет ЕС–ДОТР, създаден по силата на Конвенцията от 20 май 1987 г. за опростяване на формалностите при търговия със стоки, и в рамките на Съвместния комитет ЕС–ДОТР, създаден по силата на Конвенцията от 20 май 1987 г. за общ транзитен режим, по отношение на поканите към Украйна да се присъедини към тези конвенции
ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ
1.Предмет на предложението
Настоящото предложение се отнася до решението относно позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза в рамките на Съвместния комитет ЕС–ДОТР, създаден по силата на Конвенцията от 20 май 1987 г. за опростяване на формалностите при търговия със стоки, и в рамките на Съвместния комитет ЕС–ДОТР, създаден по силата на Конвенцията от 20 май 1987 г. за общ транзитен режим (наричани по-долу „съвместните комитети ЕС–ДОТР“), във връзка с предвиденото приемане от всеки от съвместните комитети на решение за отправяне на покана към Украйна да се присъедини съответно към Конвенцията за опростяване на формалностите при търговия със стоки и към Конвенцията за общ транзитен режим (наричани по-долу „конвенциите“).
2.Контекст на предложението
2.1.Конвенциите
Целта на конвенциите е да се улесни движението на стоки между Европейския съюз и други държави, които са договарящи страни по конвенциите. Те влязоха в сила на 1 януари 1988 г.
По силата на конвенциите се установяват мерки за улесняване на движението на стоки между Европейския съюз, Република Исландия, Република Северна Македония, Кралство Норвегия, Конфедерация Швейцария, Република Турция, Република Сърбия и Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия.
Европейският съюз е договаряща страна по конвенциите.
Държавите, които са договарящи страни по конвенциите, но не са членки на Съюза, са държави с общ транзитен режим (ДОТР).
2.2.Предвидените съвместни комитети ЕС–ДОТР
Съвместните комитети ЕС–ДОТР отговарят за администрирането и правилното изпълнение на конвенциите. Посредством решения тези комитети канят трети държави да се присъединят към конвенциите.
Решенията на съвместните комитети ЕС–ДОТР се приемат по взаимно съгласие на договарящите страни.
2.3.Решенията на Съвместните комитети ЕС–ДОТР
Украйна пожела да се присъедини към конвенциите, когато постигне спазване на правните, структурните и информационнотехнологичните изисквания, което е предварително условие за присъединяване.
В съответствие с разпоредбите на член 11, параграф 3 от Конвенцията за опростяване на формалностите при търговия със стоки и на член 15, параграф 3 от Конвенцията за общ транзитен режим, посредством решение съвместните комитети ЕС–ДОТР отправят покани до трети държави, съответно по смисъла на член 1, параграф 2 и на член 3, параграф 1, буква в), да се присъединят към конвенциите по реда, предвиден съответно в член 11а и член 15а.
Съвместните комитети ЕС–ДОТР отправят такава покана, когато съответната държава докаже, че е в състояние да се съобразява с подробните правила за прилагане на разпоредбите на конвенциите.
На 24 юни 2022 г. наблюдателен екип, упълномощен от работните групи на ЕС–ДОТР по общия транзитен режим и опростяването на формалностите при търговия, заключи, че Украйна е готова да се присъедини към конвенциите. Екипът проучи главно приспособяването на структурите, които са необходими за управлението на режима и внедряването на новата компютризирана система за транзита (NCTS), осигуряваща възможност за прилагане на общия транзитен режим, и установи, че условията за отправяне на покана са спазени, въпреки трудните обстоятелства за Украйна.
На следващите си заседания или по писмена процедура съвместните комитети ЕС–ДОТР планират да приемат проект на Решение № 1/2022 на Съвместния комитет ЕС–ДОТР по опростяването на формалностите при търговия със стоки и проект на Решение № 2/2022 на Съвместния комитет ЕС–ДОТР по общия транзитен режим, за да поканят Украйна да се присъедини към конвенциите.
Решенията на съвместните комитети за отправяне на покана към Украйна да се присъединят към конвенциите става обвързващо за договарящите страни по силата на член 2 от решенията, в който се предвижда следното: „Настоящото решение влиза в сила в деня на приемането му“.
В съответствие с член 11, параграф 3 от Конвенцията за опростяване на формалностите при търговия със стоки и с член 15, параграф 3 от Конвенцията за общ транзитен режим този вид решения се привеждат в действие от договарящите страни в съответствие с тяхното собствено законодателство.
3.Позиция, която трябва да се заеме от името на Съюза
Предлаганата позиция е да се подкрепи отправянето на покана към Украйна за присъединяване към конвенциите.
В Съобщението от 2001 г. на Европейската комисия до Европейския парламент и до Съвета относно стратегия за подготовка на държавите кандидатки за присъединяване към конвенциите на ЕО–ЕАСТ от 1987 г. за общ транзитен режим и за опростяване на формалностите при търговия със стоки, последвано от Съобщението от 2010 г. на Европейската комисия до Европейския парламент и до Съвета относно стратегия за подготовка на някои съседни държави за присъединяване към двете конвенции и от заключенията на Съвета от 14 април 2011 г., в които се потвърждава подходът, възприет в двете съобщения, се предвижда подкрепа за редица държави в усилията им да се присъединят към конвенциите.
Присъединяването към конвенциите е част от Споразумението за асоцииране между ЕС и Украйна, както и от предприсъединителната стратегия за Украйна по отношение на Европейския съюз. В съответствие с разпоредбите на Споразумението за асоцииране между ЕС и Украйна то ще доведе до съобразяване с постиженията на правото на ЕС в областта на митническия транзит.
Целта е улесняване на търговията между Украйна, Европейския съюз и другите държави с общ транзитен режим. Чрез тези покани следва да се осигурят съществени и осезаеми ползи за търговците и митническите администрации чрез опростяване на транзитните и митническите формалности, намаляване на разходите, улесняване на движението на стоките и евентуално засилване на търговията.
Поканите от съвместните комитети ЕС–ДОТР са съобразени със становището на Комисията по заявлението на Украйна за присъединяване към Европейския съюз и с одобрението на това становище от страна на Европейския съвет на 23 юни 2022 г., с което на Украйна се предоставя статут на държава кандидат. Това ще бъде ясен знак за европейската перспектива на Украйна.
Непредизвиканото и неоправдано военно нападение на Русия срещу Украйна прави още по-неотложна необходимостта Украйна да се присъедини към конвенциите, за да се улесни ефикасно движението на стоки през границите на страната, тъй като някои транспортни маршрути са блокирани, а вследствие на това други са претоварени.
Затова Комисията предлага на Съвета да заеме позиция от името на Съюза в подкрепа на присъединяването на Украйна към конвенциите.
Предложените решения са съгласувани с политиката на Европейския съюз в областта на търговията и транспорта.
4.Правно основание
4.1.Процесуалноправно основание
4.1.1.Принципи
В член 218, параграф 9 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) се предвижда приемането на решения за установяване на „позициите, които трябва да се заемат от името на Съюза в рамките на орган, създаден със споразумение, когато този орган има за задача да приема актове с правно действие, с изключение на актовете за допълнение или изменение на институционалната рамка на споразумението“.
В съответствие с член 11, параграф 3 от Конвенцията за опростяване на формалностите при търговия със стоки и с член 15, параграф 3 от Конвенцията за общ транзитен режим, посредством решение съвместните комитети ЕС-ДОТР отправят покани до трети държави, по смисъла съответно на член 1, параграф 2 и на член 3, параграф 1, буква в), да се присъединят към конвенциите.
4.1.2.Приложение в конкретния случай
Съвместните комитети ЕС–ДОТР са органи, учредени по силата на член 10 от Конвенцията за опростяване на формалностите при търговия със стоки и член 14 от Конвенцията за общ транзитен режим.
Решенията, които съвместните комитети ЕС–ДОТР имат за задача да приемат, представляват актове с правно действие. Те са обвързващи съгласно международното право в съответствие с член 15 от Конвенцията за опростяване на формалностите при търговия със стоки и с член 20 от Конвенцията за общ транзитен режим.
Предвидените актове не допълват, нито изменят институционалната рамка на конвенциите.
Следователно процесуалноправното основание за предложеното решение е член 218, параграф 9 от ДФЕС.
4.2.Материалноправно основание
4.2.1.Принципи
Материалноправното основание за решение по член 218, параграф 9 от ДФЕС зависи преди всичко от предназначението и съдържанието на предвидения акт, във връзка с който се заема позиция от името на Съюза. Ако с предвидения акт се преследват две цели или той се състои от две части и ако едната от целите или частите може да се определи като основна, докато другата е само акцесорна, решението по член 218, параграф 9 от ДФЕС трябва да се състави само на едно материалноправно основание, а именно на изискваното от основната или преобладаващата цел или част.
4.2.2.Приложение в конкретния случай
Основното предназначение и съдържанието на предвидения акт са свързани с общата търговска политика.
Поради това материалноправното основание за предложеното решение е член 207 от ДФЕС.
4.3.Заключение
Правното основание за предложеното решение следва да бъде член 207 от ДФЕС във връзка с член 218, параграф 9 от ДФЕС.
2022/0218 (NLE)
Предложение за
РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА
относно позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз в рамките на Съвместния комитет ЕС–ДОТР, създаден по силата на Конвенцията от 20 май 1987 г. за опростяване на формалностите при търговия със стоки, и в рамките на Съвместния комитет ЕС–ДОТР, създаден по силата на Конвенцията от 20 май 1987 г. за общ транзитен режим, по отношение на поканите към Украйна да се присъедини към тези конвенции
СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,
като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 207 във връзка с член 218, параграф 9 от него,
като взе предвид предложението на Европейската комисия,
като има предвид, че:
(1)Конвенцията от 20 май 1987 г. за опростяване на формалностите при търговия със стоки и Конвенцията от 20 май 1987 г. за общ транзитен режим (наричани по-долу „конвенциите“) бяха сключени между Европейската икономическа общност, Република Австрия, Република Финландия, Република Исландия, Кралство Норвегия, Кралство Швеция и Конфедерация Швейцария на 20 май 1987 г. и влязоха в сила на 1 януари 1988 г.
(2)Украйна изрази желание да се присъедини към конвенциите, когато изпълни изискванията за тази цел.
(3)Съгласно член 11, параграф 3 от Конвенцията за опростяване на формалностите при търговия със стоки Съвместният комитет ЕС–ДОТР, създаден по силата на същата конвенция, може с решение да отправя покани към трети държави за присъединяване към тази конвенция.
(4)Съгласно член 15, параграф 3 от Конвенцията за общ транзитен режим Съвместният комитет ЕС–ДОТР, създаден по силата на същата конвенция, може с решение да отправя покани към трети държави за присъединяване към тази конвенция.
(5)Тъй като решенията за отправяне на покана към Украйна да се присъедини към конвенциите ще бъдат обвързващи за Съюза, е целесъобразно да се определи позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза в рамките на съвместните комитети, създадени по силата на конвенциите.
(6)Конвенциите са част от достиженията на правото на Съюза и от предприсъединителната стратегия за Украйна. С помощта на конвенциите ще се осигурят ефикасни процедури за преминаване на границите между Украйна и страните по конвенциите.
(7)Поканите са съобразени със становището на Комисията по заявлението на Украйна за присъединяване към Европейския съюз и с одобрението на това становище от страна на Европейския съвет на 23 юни 2022 г., с което на Украйна се предоставя статут на държава кандидат.
(8)Затова позицията на Съюза в рамките на съвместните комитети, създадени по силата на конвенциите, следва да бъде в подкрепа на поканата за присъединяване към тези конвенции и да се основава на проекторешенията, отразяващи тази позиция.
(9)По силата на конвенциите всяка трета държава, която е получила покана да стане договаряща страна, трябва да депозира инструмент за присъединяване, а присъединяването поражда действие на първия ден от втория месец след депозирането на инструмента за присъединяване.
(10)За да се улесни своевременното присъединяване на Украйна, е необходимо настоящото решение да се приеме незабавно,
ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:
Член 1
Позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза в рамките на Съвместния комитет ЕС–ДОТР, създаден по силата на Конвенцията от 20 май 1987 г. за опростяване на формалностите при търговия със стоки, за отправяне на покана към Украйна да се присъедини към тази конвенция, се основава на проекта на решение на посочения съвместен комитет, съдържащ се в приложение І към настоящото решение.
Член 2
Позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза в рамките на Съвместния комитет ЕС–ДОТР, създаден по силата на Конвенцията от 20 май 1987 г. за общ транзитен режим, за отправяне на покана към Украйна да се присъедини към тази конвенция, се основава на проекта на решение на посочения съвместен комитет, съдържащ се в приложение ІІ към настоящото решение.
Член 3
След като бъдат приети, решенията на съвместните комитети по членове 1 и 2 се публикуват в Официален вестник на Европейския съюз.
Член 4
Адресат на настоящото решение е Комисията.
Съставено в Брюксел на […] година.