EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022PC0047

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) 2021/2085 за създаване на съвместните предприятия в рамките на програмата „Хоризонт Европа“ по отношение на съвместното предприятие „Интегрални схеми“

COM/2022/47 final

Брюксел, 8.2.2022

COM(2022) 47 final

2022/0033(NLE)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА

за изменение на Регламент (ЕС) 2021/2085 за създаване на съвместните предприятия в рамките на програмата „Хоризонт Европа“ по отношение на съвместното предприятие „Интегрални схеми“

(текст от значение за ЕИП)


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Основания и цели на предложението

Настоящият обяснителен меморандум придружава предложението за Регламент на Съвета за изменение на Регламент (ЕС) 2021/2085 на Съвета за създаване на съвместните предприятия в рамките на програмата „Хоризонт Европа“. 

Настоящото предложение допълва предложението за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на рамка от мерки за укрепване на европейската екосистема в областта на полупроводниците („Законодателен акт за интегралните схеми“) 1 чрез изпълнение на повечето от действията, предвидени в инициативата „Интегрални схеми за Европа“, създадена с предложението за Законодателен акт за интегралните схеми.

Предложението за Законодателен акт за интегралните схеми е в изпълнение на политическия ангажимент на председателя Фон дер Лайен, която обяви в речта си за състоянието на Съюза от 2021 г., че целта е съвместно да се създаде съвременна европейска екосистема в областта на интегралните схеми, която включва и производството 2 . Основната стратегическа визия на предложението за Законодателен акт за интегралните схеми с цел укрепване на европейската екосистема в областта на полупроводниците е обяснена в придружаващото го съобщение 3 .

За да се изпълни тази визия, Европейската стратегия за интегралните схеми е структурирана около пет стратегически цели:

·Европа следва да засили водещата си позиция в областта на научните изследвания и технологиите;

·Европа следва да изгради и укрепи собствения си капацитет за иновации в проектирането, производството и корпусирането на усъвършенствани интегрални схеми и да ги превърне в търговски продукти;

·Европа следва да създаде подходяща рамка за значително увеличаване на производствения си капацитет до 2030 г.;

·Европа следва да се справи с острия недостиг на умения, да привлече нови таланти и да подкрепи появата на квалифицирана работна сила;

·разбирането на Европа за глобалните вериги за доставки на полупроводници следва да се задълбочи.

Целта на предложението за Законодателен акт за интегралните схеми е да се постигне стратегическата цел за повишаване на устойчивостта на европейската екосистема в областта на полупроводниците и увеличаване на пазарния ѝ дял в световен мащаб. То също така има за цел да улесни въвеждането на нови интегрални схеми в европейската промишленост на ранен етап и да повиши нейната конкурентоспособност. За тази цел е необходимо европейската промишленост да привлече инвестиции в иновативни производствени съоръжения, да разполага с квалифицирана работна сила, но също така да е в състояние да проектира и произвежда най-усъвършенстваните интегрални схеми, които ще определят пазарите на бъдещето, като развива капацитета и разполага с възможности за изпитване и създаване на прототипи на иновативни проекти чрез пилотни линии в тясно сътрудничество със своите вертикални промишлени сектори. Тези стъпки са необходими, но не са достатъчни, освен ако Европа не разполага с аналитичен капацитет за увеличаване на прозрачността на веригата за създаване на стойност и с възможности да оползотвори увеличения капацитет за обслужване на общия интерес на единния пазар в случай на криза. Целта не е да се постигне самостоятелно задоволяване на нуждите, което не е постижима цел. Съюзът трябва да укрепи силните си страни и да работи с трети държави във верига за доставки, в която взаимозависимостите ще останат силни.

Що се отнася до постигането на тези цели, една от целите на предложения Законодателен акт за интегралните схеми е да се създаде инициативата „Интегрални схеми за Европа“ („инициативата“) в подкрепа на изграждането на широкомащабен капацитет чрез инвестиции в трансгранична и свободно достъпна инфраструктура за научни изследвания, развойна дейност и иновации, създадена в Съюза с оглед осигуряване на възможност за разработване на авангардни полупроводникови технологии и полупроводникови технологии от следващо поколение, които ще укрепят капацитета на ЕС за усъвършенствано проектиране, интегриране на системи и производство на интегрални схеми, като същевременно се поставя акцент върху новосъздадените и разрастващите се предприятия.

Посредством инициативата ще бъде изградена по-специално виртуална платформа за проектиране с цел укрепване на капацитета на Европа в областта на проектирането, която ще бъде достъпна при открити, недискриминационни и прозрачни условия. С платформата ще се стимулира широкото сътрудничество на общностите на ползвателите с проектантски центрове, доставчици на интелектуална собственост (ИС) и на инструменти, проектанти и организации за научни изследвания и технологии, като съществуващите и новите проектантски съоръжения ще се интегрират с разширените библиотеки и инструменти за АЕП 4 .

С инициативата ще бъдат подкрепени пилотни линии, чрез които се предоставят средства на трети страни при открити, прозрачни и недискриминационни условия за изпитване, валидиране и по-нататъшно разработване на техните проекти на продукти. Разработването на нови пилотни линии ще подготви производствените способности от следващо поколение и тяхното валидиране.

Освен това чрез инициативата ще бъдe създаден усъвършенстван технологичен и инженерен капацитет за квантови интегрални схеми, например под формата на библиотеки за проектиране на квантови интегрални схеми, пилотни линии и съоръжения за изпитване и експериментиране.

С инициативата ще бъде подкрепена мрежа от центрове за експертни познания в цяла Европа, които ще предоставят експертен опит на заинтересованите страни, включително на малките и средните предприятия (МСП) като крайни ползватели, на новосъздадените предприятия, както и на вертикалните сектори, и ще се подобрят техните умения. Центровете за експертни познания ще улеснят получаването на открит, прозрачен и недискриминационен достъп до проектантската инфраструктура и пилотните линии, както и ефективното им използване. Те ще се превърнат в привлекателни центрове за иновации и нови висококвалифицирани талантливи специалисти, включително като предлагат преквалификация и повишаване на квалификацията на работниците.

Действията по инициативата ще се изпълняват предимно чрез съвместното предприятие „Интегрални схеми“, т.е. чрез измененото и преименувано съществуващо съвместно предприятие „Ключови цифрови технологии“ 5 . Това съвместно предприятие понастоящем предоставя широка подкрепа за водени от промишлеността научни изследвания, технологично развитие и иновации в областта на електронните компоненти и системи и свързаните с тях софтуерни и системни технологии. Тези дейности ще станат част от инициативата.

Настоящото предложение има за цел да се изменят правните разпоредби на Регламента на Съвета за изменение на Регламент (ЕС) 2021/2085 на Съвета за създаване на съвместните предприятия в рамките на програмата „Хоризонт Европа“, за да бъде подготвено съвместното предприятие „Ключови цифрови технологии“ за новите му задачи, свързани с инициативата. В настоящото предложение съвместното предприятие „Ключови цифрови технологии“ се преименува на „съвместно предприятие „Интегрални схеми“.

Съгласуваност с действащите разпоредби в тази област на политиката

В съвместното предприятие „Интегрални схеми“ ще бъдат обединени ресурси от Съюза, включително от „Хоризонт Европа“ и програмата „Цифрова Европа“, от държавите членки и от трети държави, асоциирани към съществуващите програми на Съюза, както и от частния сектор.

В предложението се определят действията в рамките на инициативата „Интегрални схеми за Европа“, които се осъществяват чрез съвместното предприятие „Интегрални схеми“. Предложението допълва програмата „Цифрова Европа“ 6 , с която се подкрепя изграждането на цифров капацитет в ключови области на цифровите технологии, в които полупроводниковите технологии са в основата на повишаването на ефективността, по-специално високопроизводителните изчислителни технологии, изкуствения интелект и киберсигурността, както и развитието на умения и разгръщането на центрове за цифрови иновации. С предложението се подкрепя изграждането на капацитет за укрепване на способностите за върхови научни изследвания, проектиране, производство и интегриране на системи в авангардни полупроводникови технологии и полупроводникови технологии от следващо поколение. Програмата „Цифрова Европа“ осигурява принос за съвместното предприятие „Интегрални схеми“ чрез нова, шеста специфична цел, чийто тематичен акцент ще бъде върху полупроводниковите технологии.

Съвместното предприятие „Интегрални схеми“ също така надгражда и допълва програмата „Хоризонт Европа“ 7 , която в областта на полупроводниците предоставя подкрепа за научни изследвания, технологично развитие и иновации, ръководени от академичните среди. Дейността на съвместното предприятие „Интегрални схеми“ ще бъде съсредоточена върху подпомагането на инвестициите в трансгранични и свободно достъпни инфраструктури за научни изследвания, развойна дейност и иновации, създадени в Съюза, за да се даде възможност за разработване на полупроводникови технологии в цяла Европа. Новите полупроводникови технологии, получени в резултат на научноизследователски и иновационни действия, подкрепяни от „Хоризонт Европа“, могат да бъдат постепенно въведени и внедрени чрез дейностите за изграждане на капацитет, подпомагани от съвместното предприятие „Интегрални схеми“. От друга страна, технологичният капацитет, създаден в рамките на съвместното предприятие „Интегрални схеми“, ще бъде предоставен на разположение на научноизследователската и иновационната общност, включително за действия, подкрепяни по линия на „Хоризонт Европа“.

Съгласуваност с други политики на Съюза

Предложените мерки са в съответствие с някои от основните политики на Съюза, като например Зеления пакт 8 . Използването на полупроводникови технологии, например в областта на силовата електроника и цифровите технологии като цяло, е мощен фактор за прехода към устойчиво развитие и може да доведе до нови продукти и по-ефикасни и ефективни начини на работа, които допринасят за целите на Зеления пакт.

Смущенията в доставките на полупроводници и зависимостта от други региони могат да забавят прехода към устойчиво развитие на европейските сектори, които се възползват от цифровите решения. За да се преодолеят смущенията и зависимостите, в предложението се укрепва водещата роля на Европа по отношение на технологиите и иновациите в областта на полупроводниците.

Цифровите технологии имат собствен отпечатък върху околната среда, както и значително потребление на енергия. На сектора на информационните и комуникационните технологии (ИКТ) се дължат 5—9 % от общото потребление на електроенергия в света и над 2 % от всички емисии 9 . През 2018 г. в ЕС само центровете за данни са представлявали 2,7 % от потреблението на електроенергия в ЕС през 2018 г. и ако развитието продължи по настоящата траектория, до 2030 г. този дял ще достигне 3,21 % 10 . Това потребление на енергия трябва да бъде намалено. Предложението, по-специално чрез подкрепяните в него проектантски съоръжения и пилотни линии, ще доведе до проектирането, изпитването и валидирането на нови процесори с ниско потребление на енергия. Процесорите са основните компоненти на сървърите, които обработват изчисленията в центровете за данни. По-големите центрове за данни включват милиони такива сървъри и подобряването на енергопотреблението на процесорите може да окаже значително влияние върху общото енергопотребление на даден център за данни. Такива интегрални схеми с нисък енергиен отпечатък допринасят и за позиционирането на ЕС като лидер в областта на устойчиво развиваните цифрови технологии.

Предложението допринася за постигането на целите на частите от пакета „Подготвени за цел 55“, които са насочени към насърчаването на по-чисти превозни средства и горива по технологично неутрален начин 11 . Преразглеждането на стандартите за емисиите на CO2 от нови леки и лекотоварни автомобили има за цел по-нататъшното намаляване на емисиите на парникови газове от тези превозни средства, като се осигури ясен и реалистичен преход към мобилност с нулеви емисии. Вече нараства потребителското търсене на превозни средства с нулеви емисии, като например електрически превозни средства 12 . В електрическите превозни средства съдържанието на полупроводници обикновено е повече от два пъти по-голямо в сравнение с автомобилите с двигатели с вътрешно горене 13 . Технологиите за усъвършенствано корпусиране придобиват все по-голямо значение, за да се отговори на нарастващите изисквания за мощност и енергийна ефективност на електрическите превозни средства. От това следва, че целите на предложението са в съответствие с целите на пакета „Подготвени за цел 55“.

Тъй като цифровизацията и електрификацията се увеличават, енергоефективните интегрални схеми допринасят и за други политики, включително политиките в областта на промишленото производство, транспорта и енергетиката, например предстоящия план за действие за цифровизация на енергетиката 14 . Очаква се в рамките на едно десетилетие търсенето на полупроводникови технологии да се удвои. Все повече интегрални схеми се вграждат в роботи и производствени машини и се използват в промишлеността, енергетиката и селското стопанство, както и в транспортните превозни средства и други устройства. Очаква се търсенето на полупроводници за силовата електроника да се увеличи поради нарастващото навлизане на възобновяеми енергийни източници в електроенергийната система и прехода към електромобилност. С включването на интелигентно използване на интегралните схеми и други цифрови технологии, както и на интегрални схеми с по-голяма енергийна ефективност, предложението е в съответствие с няколко секторни политики и допринася за тях.

2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ

Правно основание

С настоящия регламент ще бъде изменен Регламент (ЕС) 2021/2085 на Съвета от 19 ноември 2021 г., с който бяха създадени девет институционализирани европейски партньорства въз основа на член 187 от ДФЕС, съгласно който ЕС може да създаде съвместни предприятия или всякакви други структури, необходими за ефективното осъществяване на програмите на ЕС за научни изследвания, технологично развитие и демонстрационни дейности. Поради това настоящият регламент за изменение също ще се основава на член 187 от ДФЕС.

Субсидиарност (при неизключителна компетентност)

Съгласно ДФЕС научните изследвания са споделена компетентност между ЕС и неговите държави членки. В член 4, параграф 3 се посочва, че в областта на научните изследвания, технологичното развитие и космическото пространство ЕС може да извършва специфични дейности, включително да разработва и изпълнява програми, без да възпрепятства свободата на държавите членки да действат в същите области.

С предложения регламент се изменят разпоредбите на Регламент (ЕС) 2021/2085 на Съвета, които се прилагат за едно от деветте съвместни предприятия, създадени съгласно същия регламент — „Ключови цифрови технологии“; чрез настоящия регламент то се преименува на „съвместно предприятие „Интегрални схеми“. Дейността на съвместното предприятие „Интегрални схеми“ е насочена към области, в които има видима добавена стойност от действия на равнището на ЕС поради мащаба, бързината и обхвата на усилията, необходими на ЕС за постигане на дългосрочните му цели съгласно Договора и за изпълнение на неговите стратегически приоритети на политиката и ангажименти. Предложената инициатива следва също така да допълни и засили дейностите на национално и поднационално равнище в същата област. Всяко европейско партньорство, включително съвместното предприятие „Интегрални схеми“, се основава на дългосрочна стратегическа програма за научни изследвания и иновации и е подходящо за справяне със сложни трансгранични предизвикателства.

Дейността на съвместното предприятие „Интегрални схеми“ е насочена по-специално към:

·засилване на сътрудничеството и обмена на знания между ключови участници в европейската система за научни изследвания и иновации, включително интердисциплинарно и междусекторно сътрудничество и подобрена интеграция на веригите за създаване на стойност и екосистемите;

·осигуряване на съгласуване и интеграция на европейските, националните/регионалните и промишлените стратегии, програми и инвестиции за научни изследвания и иновации с договорените насоки;

·създаване на инвестиции с критична величина по общите приоритети и увеличаване на частните инвестиции в научни изследвания и иновации;

·намаляване на рисковете и несигурността за промишлеността, свързани с инвестирането в научноизследователски и иновационни дейности и нови технологии/решения, чрез поделяне на рискове и осигуряване на предвидимост на инвестициите.

С действия единствено на национално равнище или на равнище промишленост не могат да бъдат постигнати мащабът, бързината и обхватът на подкрепата за научни изследвания и иновации, които са необходими на ЕС, за да реализира дългосрочните си цели съгласно Договора, да изпълни стратегическите си приоритети на политиката (включително целите в областта на климата и енергетиката, определени в Парижкото споразумение и в Европейския зелен пакт), както и да допринесе за справяне с глобалните предизвикателства и изпълнението на целите за устойчиво развитие.

Пропорционалност

Принципът на пропорционалност е в основата на целия подход, довел до настоящото предложение за изменение на Регламент (ЕС) 2021/2085 на Съвета по отношение на съвместното предприятие „Интегрални схеми“. Като се има предвид по-силният акцент върху необходимостта от рационализиране на ключовите приоритети на политиката на ЕС и гарантиране на тяхното измеримо и значимо въздействие, съвместното предприятие „Интегрални схеми“ доказва своята добавена стойност, по-специално чрез ефикасно и ефективно постигане на цели, които не могат да бъдат постигнати по-ефективно чрез по-опростени средства, включително чрез обичайния подход на традиционните покани за представяне на предложения по програма „Хоризонт Европа“ или „Цифрова Европа“ или по-опростени форми на партньорство, като например съвместно програмирани партньорства.

В предложението за Регламент (ЕС) 2021/2085 на Съвета пропорционалността на съвместното предприятие „Интегрални схеми“ беше оценена по следния двустепенен логически модел:

1)обосновка за използването на подхода на партньорство в дадена област (включително съображения относно допълняемостта, насочеността и връзката със стратегическите приоритети) вместо други форми на интервенция, които са налични в рамките на „Хоризонт Европа“ или програмата „Цифрова Европа“;

2)ако подходът на партньорство бъде счетен за подходящ, като се вземат предвид съображенията за пропорционалност, се преценява кой вид партньорство (съвместно програмирано, съвместно финансирано или институционализирано партньорство) би бил най-ефективен за постигането на зададените цели.

В предложеното изменение на Регламент (ЕС) 2021/2085 на Съвета се добавя още една обосновка:

3)като се има предвид връзката между обхвата на целите на инициативата „Интегрални схеми за Европа“ и обхвата на съвместното предприятие „Ключови цифрови технологии“ (понастоящем „Интегрални схеми“), се счита за целесъобразно на това съвместно предприятие, което вече е действащо, да се възложи изпълнението на определени дейности, свързани с инициативата „Интегрални схеми за Европа“.

Избор на инструмент

Настоящото предложение има за цел да измени съществуващо съвместно предприятие, създадено съгласно Регламент (ЕС) 2021/2085 на Съвета и основано на член 187 от ДФЕС. За този вид структура в член 188, параграф 1 от ДФЕС се изисква приемане на регламент на Съвета.

3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

Консултации със заинтересованите страни

В речта си на Световния икономически форум през януари 2022 г. председателят Фон дер Лайен посочи, че „в началото на февруари ще предложим нашия Европейски законодателен акт за интегралните схеми“ и че „нямаме време за губене“ 15 . Водещите икономики се стремят да гарантират своите доставки на най-усъвършенствани интегрални схеми, тъй като това във все по-голяма степен обуславя способността им да предприемат действия (в икономически, промишлен и военен план) и е движеща сила на цифровата трансформация. Те вече правят сериозни инвестиции и въвеждат мерки за подкрепа с цел иновации и усилване на производствения си капацитет или предвиждат да направят това скоро 16 . Има признаци, че предприятия и организации за научни изследвания и технологии (ОНИТ) от ЕС могат да бъдат привлечени да се преместят в други региони. По-малко вероятно е международните участници да разширят съществуващите съоръжения или да създадат нови производствени съоръжения в ЕС без пълна яснота, включително по отношение на условията за инвестиции, възможностите за публично подпомагане и публичните инвестиции в умения, инфраструктура и авангардни научноизследователски и развойни дейности.

С оглед на спешната необходимост от действия не беше извършена оценка на въздействието и не беше предвидена обществена консултация онлайн. Анализът и всички подкрепящи доказателства ще бъдат представени в работен документ на службите на Комисията, публикуван най-късно три месеца след публикуването на предложението за Законодателния акт за интегралните схеми.

Въпреки това по време на ad hoc работни семинари със заинтересовани страни от промишлеността по конкретни теми, свързани с инициативата, стана ясно, че е необходимо да се обмислят съоръжения за бъдещи технологии, като например фотоника, невроморфни изчислителни технологии, квантови технологии, както и нови материали 17 . Освен това на тези работни семинари беше подчертана необходимостта от надлежно разглеждане на архитектурата на алтернативни набори от инструкции, като например RISC-V.

Освен това в контекста на съвместното предприятие ECSEL, предшественик на съвместното предприятие „Ключови цифрови технологии“, през лятото на 2021 г. бяха проведени срещи с представители на промишлеността и публични органи, на които бяха обсъдени целите на Цифровия компас, актуализацията на промишлената стратегия, промишленият алианс и Европейският законодателен акт за интегралните схеми.

През 2021 г. ежемесечно се провеждаха редовни срещи с държавите членки, за да се подготви планираният втори важен проект от общоевропейски интерес (ВПОИ) в областта на микроелектрониката. На тези срещи бе предоставена информация за определянето и оценката на интегрираните производствени съоръжения и на отворените производствени предприятия на ЕС за интегрални схеми в предложения регламент, както и за определянето на специфични съоръжения съгласно регламента.

На 10 януари 2022 г. се състоя среща с главните изпълнителни директори, представляващи основните заинтересовани страни в европейската екосистема в областта на полупроводниците. Основните изводи от тази среща, които са от значение за настоящото предложение, са: надграждане на силните страни на Европа, например НИРД и производството на оборудване; ясна подкрепа за пилотните линии и проектантските инфраструктури; и необходимост от еднакви условия на конкуренция в световен мащаб 18 .

След срещите на члена на Комисията г-н Бретон с главните изпълнителни директори на основните участници в сектора за полупроводници и ОНИТ бяха проведени и многобройни срещи с представители на главните изпълнителни директори относно необходимостта от укрепване на европейския сектор. Те предоставиха информация по-специално относно научноизследователските и иновационните дейности и дейностите за изграждане на капацитет, които трябва да бъдат осъществени в рамките на съвместното предприятие „Интегрални схеми“.

През ноември 2021 г. на проведения с над 500 участници Европейски форум за електронни компоненти и системи (EFECS) бе осигурена широка платформа за обсъждане на нуждите на промишлеността. Допълнителни сведения бяха предоставени на срещи с браншови асоциации и техните членове, като например SEMI, ESIA и DigitalEurope.

Освен това в резултат на дългогодишните и редовни контакти със заинтересованите страни от промишлеността, държавите членки, браншовите асоциации и сдруженията на ползвателите стана възможно събирането на значително количество сведения и обратна информация, свързани с предложението.

От края на 2019 г. насам бяха публикувани редица доклади относно сектора на полупроводниците, в които се описват тенденциите и се предоставят факти и цифри, използвани като основа на предложението 19 .

Оценка на въздействието

Настоящото предложение не е придружено от официална оценка на въздействието. С оглед на неотложността, както е обяснено по-горе, не бе възможно изготвянето на оценка на въздействието в рамките на наличния срок преди приемането на предложението.

Основни права

В член 16 от Хартата на основните права на Европейския съюз се предвижда свобода на стопанската инициатива. С мерките съгласно настоящото предложение се създава капацитет за иновации и се насърчава сигурността на доставките на полупроводници, което може да укрепи свободата на стопанска инициатива в съответствие с правото на Съюза и националните законодателства и практики.

4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

Бюджетът на ЕС ще подкрепи инициативата „Интегрални схеми за Европа“ с общо до 3,3 милиарда евро, включително 1,65 милиарда евро чрез програмата „Хоризонт Европа“ и 1,65 милиарда евро чрез програмата „Цифрова Европа“. От тази обща сума 2,875 милиарда евро ще бъдат усвоени чрез съвместното предприятие „Интегрални схеми“.

Допълнителни подробности се съдържат в законодателната финансова обосновка, приложена към предложението за Законодателния акт за интегралните схеми.

5.ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ

Планове за изпълнение и механизми за наблюдение, оценка и докладване

Съвместното предприятие „Интегрални схеми“ ще бъде наблюдавано и оценявано в съответствие с членове 50 и 52 от Регламента за „Хоризонт Европа“ и приложение III към него. Междинните и последващите оценки ще бъдат извършени с помощта на външни изпълнители и ще бъдат включени в цялостните оценки на „Хоризонт Европа“. В съответствие с критериите, определени за европейските партньорства, оценките ще установят най-ефективния режим за политическа интервенция за всякакви бъдещи действия, както и евентуалното подновяване на партньорството в общия контекст на европейските партньорства. При липса на подновяване ще бъдат разработени подходящи мерки за гарантиране на постепенното прекратяване на финансирането по рамковата програма в съответствие с условията и сроковете, договорени с партньорите от партньорството.

Подробно разяснение на отделните разпоредби на предложението

С институционализираните европейски партньорства, включително съвместното предприятие „Интегрални схеми“, се цели да се повиши съгласуваността и да се постигне максимално въздействие в динамичната среда на научните изследвания и иновациите.

Изменението на Регламент (ЕС) 2021/2085 на Съвета е необходимо, за да може съвместното предприятие „Интегрални схеми“ да изпълнява инициативата „Интегрални схеми за Европа“, създадена с Регламент (ЕС) [...] за създаване на рамка от мерки за укрепване на европейската екосистема в областта на полупроводниците („Законодателен акт за интегралните схеми“). За тази цел са необходими следните предложени изменения на Регламент (ЕС) 2021/2085 на Съвета:

1)Изменения на „Първа част — Общи разпоредби“ от Регламент (ЕС) 2021/2085 на Съвета:

Член 2 („Определения“): определенията за „член учредител“, „асоцииран член“, „участваща държава“ и „работна програма“ се изменят, за да бъде включен фактът, че съвместното предприятие „Интегрални схеми“ вече ще се финансира и от програмата „Цифрова Европа“.

Член 3 („Създаване“): съгласно този член предишното съвместно предприятие „Ключови цифрови технологии“ се преименува на „съвместно предприятие „Интегрални схеми“.

Член 4 („Цели и принципи“) се изменя, за да се гарантира, че съвместното предприятие „Интегрални схеми“ също така допринася за общите и специфичните цели на инициативата „Интегрални схеми за Европа“ и на програмата „Цифрова Европа“.

Член 10 („Финансова вноска на Съюза“) се изменя, за да бъде посочен фактът, че вноската на Съюза може да бъде платена и от бюджетните кредити в общия бюджет на Съюза, разпределени за специфичната цел за изпълнение на програмата „Цифрова Европа“.

Член 12, параграф 1 („Управление на вноските на участващите държави“) се изменя, за да бъде посочено, че критериите за допустимост, установени в член 18 от Регламента за програмата „Цифрова Европа“, следва да бъдат взети предвид и в работната програма. Освен това всяка участваща държава следва да възложи на съвместното предприятие извършването на оценка на предложенията в съответствие с програмата на Съюза, по която се осигурява финансов принос.

Член 29, параграф 2 („Финансови задължения“) се изменя, за да бъде добавено съвместното предприятие „Интегрални схеми“ към съвместните предприятия, които могат да разделят своите бюджетни задължения на годишни вноски.

2)Изменения на „Втора част — Специфични разпоредби на отделните съвместни предприятия“ от Регламент (ЕС) 2021/2085 на Съвета:

Член 126 („Допълнителни цели на съвместното предприятие „Интегрални схеми“) се изменя, за да се добавят една обща и четири специфични допълнителни цели на съвместното предприятие „Интегрални схеми“. Общата цел е съсредоточена върху увеличаването на широкомащабния капацитет в целия Съюз в областта на авангардните полупроводникови технологии и полупроводниковите технологии от следващо поколение, докато четирите специфични цели са насочени към изграждането на широкомащабен капацитет за проектиране на интегрирани полупроводникови технологии, укрепването на съществуващите и разработването на нови пилотни линии, изграждането на усъвършенстван технологичен и инженерен капацитет за ускоряване на разработването на квантови интегрални схеми и създаването на мрежа от центрове за експертни познания в цяла Европа.

Член 128 се изменя, за да бъде отразен увеличеният бюджет от две различни програми („Хоризонт Европа“ и програмата „Цифрова Европа“).

Член 129 се изменя, за да се определи вноската на частноправните членове за административните разходи на съвместното предприятие „Интегрални схеми“.

Член 133 („Функциониране на управителния съвет“) се изменя, за да се уточни, че при гласуването на частта от работната програма, свързана с дейностите за изграждане на капацитет, управителният съвет включва единствено Комисията и публичните органи от държавите членки.

Добавя се член 133а („Правила, които се прилагат към дейностите, финансирани по линия на програмата „Цифрова Европа“), за да се поясни, че правилата, свързани с програмата „Цифрова Европа“, се прилагат за съвместното предприятие „Интегрални схеми“.

Член 134 („Ограничения и условия за участие в специфични действия“) се изменя, за да се даде възможност за ограничаване на участието в специфични действия, финансирани по програмата „Цифрова Европа“. Освен това в новия параграф 3 от член 134 се посочва, че определени действия могат да се извършват от правни субекти, които си сътрудничат в рамките на консорциум, съставен от най-малко три допустими правни субекта, установени в най-малко три различни държави членки или държави, асоциирани към инициативата. В него се уточнява, че този консорциум може да бъде структуриран под формата на европейски консорциум за инфраструктура за интегрални схеми, както е предвидено в Законодателния акт за интегралните схеми.

В член 134а („Допълнителни задачи на изпълнителния директор“) се посочва, че изпълнителният директор трябва да вземе предвид определянето, направено от съвета на публичните органи относно частта от работната програма, свързана с дейностите за изграждане на капацитет и научноизследователските и иновационните дейности, включително съответните прогнози за разходите по тях.

Член 136 („Функциониране на съвета на публичните органи“) се изменя, за да се добавят още четири случая, при които съветът на публичните органи включва единствено Комисията и публичните органи от държавите членки.

Член 137 („Задачи на съвета на публичните органи“) се изменя, с цел към задачите на съвета на публичните органи на съвместното предприятие „Интегрални схеми“ да се добавят две допълнителни задачи, а именно определянето на частта от работната програма, свързана с дейности за изграждане на капацитет и с научноизследователски и иновационни дейности, и подборът на проекти, свързани с тези дейности. По отношение и на двете задачи съветът на публичните органи включва само Комисията и публичните органи от държавите членки.

Член 141 („Проценти на финансиране“) се изменя, за да се даде възможност по отношение на дейностите, финансирани по програмата „Цифрова Европа“, съвместното предприятие „Интегрални схеми“ да прилага различни проценти на финансиране за финансирането от Съюза в рамките на дадено действие в зависимост от вида на участника, по-специално малките и средните предприятия (МСП) и правните субекти с нестопанска цел, както и от вида на действието. Освен това се добавя нов параграф, за да бъде възможно отделен правен субект, установен в държава членка или в асоциирана държава, или консорциуми, които не отговарят на условието, определено в член 22, параграф 2 от Регламента за „Хоризонт Европа“, да бъдат допустими за участие в непреки действия, финансирани от съвместното предприятие „Интегрални схеми“.

Накрая, в точка 17 от настоящия регламент се определя, че упоменаванията на съвместното предприятие „Ключови цифрови технологии“ следва да се разбират като упоменавания на съвместното предприятие „Интегрални схеми“.



2022/0033 (NLE)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА

за изменение на Регламент (ЕС) 2021/2085 за създаване на съвместните предприятия в рамките на програмата „Хоризонт Европа“ по отношение на съвместното предприятие „Интегрални схеми“

(текст от значение за ЕИП)

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 187 и член 188, първа алинея от него,

като взе предвид предложението на Европейската комисия,

като взе предвид становището на Европейския парламент 20 ,

като взе предвид становището на Европейския икономически и социален комитет 21 ,

като има предвид, че:

(1)С Регламент (ЕС) 2021/2085 на Съвета 22 се създават съвместните предприятия в рамките на програмата „Хоризонт Европа“, включително съвместното предприятие „Ключови цифрови технологии“.

(2)Съвместното предприятие „Ключови цифрови технологии“ работи по ясно определени теми, които дават възможност на европейските предприятия като цяло да проектират, произвеждат и употребяват най-новаторските технологии в областта на електронните компоненти и системи.

(3)С Регламент (ЕС) [...] 23 се създава рамка за повишаване на устойчивостта на Съюза в областта на полупроводниковите технологии, за стимулиране на инвестициите, за укрепване на способностите на европейската верига за доставки на полупроводници и за засилване на сътрудничеството между държавите членки и Комисията. За да се създадат необходимите условия за укрепване на капацитета на Съюза за промишлени иновации, се създава инициативата „Интегрални схеми за Европа“ („инициативата“). За да се гарантира последователното изпълнение на инициативата, Европейският съвет по полупроводниците следва да предоставя становища на съвета на публичните органи.

(4)Дейностите, подкрепяни по линия на инициативата, следва да бъдат финансирани съгласно Регламент (ЕС) 2021/695 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Рамковата програма „Хоризонт Европа“ 24 и съгласно Регламент (ЕС) 2021/694 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на програмата „Цифрова Европа“ 25 .

(5)Инициативата има за цел да засили конкурентоспособността и устойчивостта на технологичната и промишлената база в сектора на полупроводниците и същевременно да укрепи иновационния капацитет на нейната екосистема в областта на полупроводниците, да намали зависимостта от ограничен брой дружества и географски региони на трети държави и да укрепи капацитета ѝ за проектиране и производство на усъвършенствани компоненти. Тези цели следва да бъдат подкрепени, като се запълни празнината между способностите на Съюза за авангардни научни изследвания и иновации и прилагането им в промишлени условия. Тя следва да насърчава изграждането на капацитет, за да се даде възможност за проектиране, производство и интегриране на системи в технологиите за полупроводници от следващо поколение, да се засили сътрудничеството между ключовите участници в целия Съюз, да се укрепят европейските вериги за доставки и създаване на стойност в сектора на полупроводниците, да се обслужват ключови промишлени сектори и да се създават нови пазари.

(6)Инициативата следва да се осъществява чрез действия, които се основават на солидната база от знания, придобита от съвместното предприятие „Ключови цифрови технологии“. Съвместното предприятие „Ключови цифрови технологии“ следва да бъде натоварено със задачата да предоставя финансова подкрепа чрез всеки инструмент или процедура, предвидени в Рамковата програма „Хоризонт Европа“ или програмата „Цифрова Европа“, за действията, финансирани по линия на инициативата. Освен това съвместното предприятие „Ключови цифрови технологии“ следва да бъде преименувано на „съвместно предприятие „Интегрални схеми“. През целия период на съществуване на съвместното предприятие „Интегрални схеми“ за пилотни линии, проектантски инфраструктури, центрове за експертни познания и други дейности за изграждане на капацитет следва да бъдат предвидени най-малко 2,5 милиарда евро.

(7)Дейностите, финансирани от съвместното предприятие „Интегрални схеми“, следва да бъдат включени в една работна програма, която следва да бъде приета от управителния съвет. Преди да бъде изготвена всяка работна програма, съветът на публичните органи, като вземе предвид становището на Европейския съвет по полупроводниците и информацията от други заинтересовани страни, включително, когато е целесъобразно, пътните карти, изготвени от Алианса за процесори и полупроводникови технологии 26 , следва да определи частта от работната програма, свързана с дейностите за изграждане на капацитет и научноизследователските и иновационните дейности, включително съответните прогнози за разходите по тях. За тази цел съветът на публичните органи следва да включва само Комисията и публичните органи от държавите членки. Впоследствие въз основа на това определяне изпълнителният директор следва да подготви работната програма, включително дейностите за изграждане на капацитет и научноизследователските и иновационните дейности, както и съответните прогнози за разходите по тях.

(8)Когато управителният съвет приема работната програма, правата на глас за частта от работната програма, свързана с изграждането на капацитет, следва да са ограничени само до Комисията и държавите членки. Правата на глас за частта от работната програма, свързана с научноизследователските и иновационните дейности, следва да се разпределят поравно между Комисията, участващите държави и частноправните членове. В случай че по една от двете части на работната програма не може да бъде взето решение, работната програма следва да бъде приета, като се включва само частта, за която е взето положително решение.

(9)Съветът на публичните органи следва да отговаря за подбора на проектите, свързани с дейностите за изграждане на капацитет. За тази цел съветът на публичните органи следва да включва само Комисията и публичните органи от държавите членки.

(10)Съветът на публичните органи следва да отговаря за подбора на проектите, свързани с научноизследователските и иновационните дейности.

(11)С цел да се ускори изпълнението на действията по инициативата и да се засили сътрудничеството между правните субекти, по-специално научноизследователските и технологичните организации, някои предложения за действия следва да бъдат допустими за финансиране само ако действието се извършва от правни субекти, които си сътрудничат в рамките на консорциум от най-малко три правни субекта от три различни държави членки. Такъв консорциум би могъл да бъде структуриран като европейски консорциум за инфраструктура за интегрални схеми, както е предложено в Законодателния акт за интегралните схеми, или да се основава на други налични правни инструменти съгласно правото на Съюза. Като се има предвид, че дейностите, подкрепяни в рамките на инициативата и изпълнявани от съвместното предприятие „Интегрални схеми“, се финансират от програмата „Хоризонт Европа“ и програмата „Цифрова Европа“, финансовата вноска на Съюза в съвместното предприятие „Интегрални схеми“, посочена в член 128 от Регламент (ЕС) 2021/2085 на Съвета, следва да бъде съответно увеличена. Административните разходи на съвместното предприятие „Интегрални схеми“ също следва да бъдат увеличени в съответствие с увеличаването на оперативните задачи. Частноправните членове не следва да участват в поемането на допълнителните административни разходи.

(12)При предоставянето на финансова подкрепа за дейностите от програмата „Цифрова Европа“ следва да се спазва Регламент (ЕС) 2021/694.

(13)Съвместното предприятие „Интегрални схеми“ следва да улеснява сътрудничеството между Съюза и международните участници, като определи стратегия за сътрудничество, включително като установи и насърчава области на сътрудничеството, свързано с научноизследователската и развойната дейност и развитието на умения, и като изпълнява действия от взаимна полза, главно въз основа на реципрочност.

(14)Поради това Регламент (ЕС) 2021/2085 на Съвета следва да бъде съответно изменен,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Регламент (ЕС) 2021/2085 се изменя, както следва:

1)Член 2 се изменя, както следва:

а)точки 2, 3 и 4 се заменят със следното:

„2. „член учредител“ означава всеки правен субект, установен в държава членка или в държава, асоциирана към „Хоризонт Европа“ или, когато е приложимо, към програмата „Цифрова Европа“, или всяка международна организация, които са определени като членове на съвместно предприятие в настоящия регламент или в някое от приложенията към него;

3. „асоцииран член“ означава всеки правен субект, установен в държава членка или в държава, асоциирана към „Хоризонт Европа“ или, когато е приложимо, към програмата „Цифрова Европа“, или международна организация, които се присъединяват към съвместно предприятие чрез подписване на писмо за поемане на ангажимент в съответствие с член 6, параграф 3 и при наличие на одобрение в съответствие с член 7;

 4. „участваща държава“ означава всяка държава членка или всяка държава, асоциирана към „Хоризонт Европа“ или, когато е приложимо, към програмата „Цифрова Европа“, след уведомление за нейното участие в дейностите на съответното съвместно предприятие посредством писмо за поемане на ангажимент;“

2)Член 3 се изменя, както следва:

а)в параграф 1 буква ж) се заменя със следното:

„ж) съвместно предприятие „Интегрални схеми;“;

б)параграф 3 се заменя със следното:

„3. За да се вземе предвид продължителността на „Хоризонт Европа“ и когато е приложимо, на програмата „Цифрова Европа“, поканите за представяне на предложения в рамките на съвместните предприятия се отправят най-късно до 31 декември 2027 г. В надлежно обосновани случаи покани за представяне на предложения може да се отправят най-късно до 31 декември 2028 г.“

3)В член 4, параграф 1 се добавя следната алинея:

„Съвместното предприятие „Интегрални схеми“ допринася също така за постигането на целите на инициативата „Интегрални схеми за Европа“ и на програмата „Цифрова Европа“.“

4)В член 10 параграфи 2 и 3 се заменят със следното:

„2. Посоченият във втора част размер на вноската на Съюза може да бъде увеличен с вноски от трети държави, асоциирани към „Хоризонт Европа“, в съответствие с член 16, параграф 5 от Регламент (ЕС) 2021/695 и когато е приложимо, с вноски от трети държави, асоциирани към програмата „Цифрова Европа“ в съответствие с член 10, параграф 1, буква г) от Регламент (ЕС) 2021/694, при условие че общият размер, с който се увеличава вноската на Съюза, е най-малко равен на вноската на членовете, различни от Съюза, или на техните съставни или свързани субекти.

3. Вноската на Съюза се изплаща от бюджетните кредити в общия бюджет на Съюза, разпределени за специфичната програма за изпълнение на „Хоризонт Европа“ и когато е приложимо, за програмата „Цифрова Европа“, в съответствие с член 62, параграф 1, буква в), подточка iv) и член 154 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 в случай на органи, посочени в член 71 от същия регламент.“

5)Член 12, параграф 1 се изменя, както следва:

а)втората алинея от параграф 1 се заменя със следното:

„1. „В допълнение към критериите, посочени в член 22 от Регламента за „Хоризонт Европа“ или в случая на съвместното предприятие „Интегрални схеми“ — в член 18 от програмата „Цифрова Европа“, работната програма може да включва като приложение критерии за допустимост по отношение на националните правни субекти.“;

б)третата алинея от параграф 1 се заменя със следното:

„Всяка участваща държава възлага на съвместното предприятие оценката на предложенията в съответствие с програмата на Съюза, по която се осигурява финансов принос.“

6)В член 29 параграф 2 се заменя със следното:

а)параграф 2 се заменя със следното:

„2. Бюджетните задължения на съвместните предприятия, посочени в член 3, параграф 1, букви б), г), ж) и з), могат да бъдат разделени на годишни вноски. До 31 декември 2024 г. кумулативният размер на тези бюджетни задължения на вноски не надвишава 50 % от максималната вноска на Съюза, посочена в член 10. От януари 2025 г. най-малко 20 % от кумулативния бюджет за оставащите години не се покриват от годишни вноски.“

7)Член 126 се изменя, както следва:

а)в параграф 1 буква б) се заменя със следното:

„б) установяване на лидерство на Съюза в областта на високите научни постижения и иновациите при нововъзникващите технологии за компоненти и системи, включително в дейности, свързани с ниски равнища на технологична готовност; и насърчаване на активното участие на МСП, които трябва да представляват най-малко една трета от общия брой участници в непреките действия и най-малко 20 % от публичното финансиране, предназначено за научноизследователски и иновационни действия, следва бъдат разпределени за тях.“;

б)в параграф 1 се добавя следната буква г):

„г) увеличаване на широкомащабния капацитет в целия Съюз за авангардни полупроводникови технологии и полупроводникови технологии от следващо поколение с цел укрепване на способностите на Съюза за усъвършенствано проектиране, интегриране на системи и производство на полупроводници , както и ограничаване, когато е възможно, на отпечатъка върху околната среда.“;

в)в параграф 2 буква е) се заменя със следното:

„е) установяване на съгласуваност между стратегическата програма за научни изследвания и иновации на съвместното предприятие „Интегрални схеми“, приноса на други заинтересовани страни, включително, когато е целесъобразно, пътните карти, изготвени от Алианса за процесори и полупроводникови технологии, и политиките на Съюза, така че технологиите за електронни компоненти и системи да имат ефективен принос.“;

г)в параграф 2 се добавят следните букви ж), з), и) и й):

„ж) изграждане на широкомащабен капацитет за проектиране на интегрирани полупроводникови технологии;

з) укрепване на съществуващите и разработване на нови пилотни линии;

и) изграждане на усъвършенстван технологичен и инженерен капацитет за ускоряване на разработването на квантови интегрални схеми;

й) създаване на мрежа от центрове за експертни познания в цяла Европа.“

8)Член 128 се заменя със следното:

Член 128

1.Финансовата вноска на Съюза в съвместното предприятие, включително бюджетните кредити от ЕИП, възлиза на максимум 4 175 000 000 EUR, включително до 50 174 000 EUR за административни разходи, разпределени, както следва:

а) до 2 650 000 000 EUR от „Хоризонт Европа“;

б) до 1 525 000 000 EUR от програмата „Цифрова Европа“.

2.Финансовата вноска на Съюза, посочена в параграф 1, се изплаща от бюджетните кредити в общия бюджет на Съюза, разпределени за всяка съответна програма.

3.Допълнителни средства на Съюза, с които се допълва вноската, посочена в параграф 1 от настоящия член, може да бъдат разпределени на съвместното предприятие от трети държави, асоциирани към „Хоризонт Европа“ или към програмата „Цифрова Европа“, съгласно съответните споразумения за асоцииране. Тези допълнителни средства на Съюза не засягат вноската на участващите държави, посочена в член 129, параграф 1.

4.Финансовата вноска на Съюза, посочена в параграф 1, буква а) от настоящия член, се използва за предоставяне на финансова подкрепа от съвместното предприятие за непреки действия по смисъла на определението в член 2, точка 43 от Регламент (ЕС) 2021/695, съответстващи на научноизследователските и иновационните дейности на съвместното предприятие.

5.Финансовата вноска на Съюза, посочена в параграф 1, буква б), се използва за изграждане на капацитет за пилотни линии и проектантски инфраструктури в целия Съюз.“

9)В член 129 параграф 3 се заменя със следното:

3. Чрез дерогация от член 28, параграф 4 частноправните членове правят или вземат мерки техните съставни и свързани субекти да направят финансова вноска от най-малко 26 331 000 EUR за административните разходи на съвместното предприятие „Интегрални схеми“. Делът от общата годишна вноска на частноправните членове за административните разходи на съвместното предприятие „Интегрални схеми“ е 35 %.

10)В член 133 се добавя следният параграф 3a:

3a. При гласуването на частта от работната програма, свързана с дейностите за изграждане на капацитет, управителният съвет включва единствено Комисията и публичните органи от държавите членки. Комисията притежава 50 % от правата на глас. Параграфи 2 и 3 се прилагат mutatis mutandis към правата на глас на държавите членки.

11)Вмъква се следният член 133а:

Член 133а

Правила, които се прилагат към дейностите, финансирани по линия на програмата „Цифрова Европа“

1.Към дейностите, финансирани от съвместното предприятие „Интегрални схеми“ по линия на програмата „Цифрова Европа“, се прилага Регламент (ЕС) 2021/694.

2.Работната програма и поканите за представяне на предложения на съвместното предприятие „Интегрални схеми“ се публикуват на уебсайта на програмата „Цифрова Европа“.

3.По отношение на съвместното предприятие „Интегрални схеми“ последващите одити на разходите за дейности, финансирани от бюджета на програмата „Цифрова Европа“, се извършват от съвместното предприятие в съответствие с член 27 от Регламент (ЕС) 2021/694.“

12)Член 134 се заменя със следното:

Член 134

Ограничения и условия за участие в специфични действия

1.За действия, финансирани по линия на „Хоризонт Европа“, чрез дерогация от член 17, параграф 2, буква л), когато Комисията поиска това и след одобрение от съвета на публичните органи, участието в специфични действия се ограничава в съответствие с член 22, параграф 5 от Регламент (ЕС) 2021/695.

2.За действия, финансирани по линия на програмата „Цифрова Европа“, когато Комисията поиска това и след одобрение от съвета на публичните органи, участието в специфични действия се ограничава в съответствие с член 12, параграф 6 и член 18 от Регламент (ЕС) 2021/694.

3.За действия, финансирани по повече от една програма на Съюза, по която се осигурява финансов принос, в работната програма се определят съвместни условия, включително за ограничаване на участието съгласно параграфи 1 и 2 от настоящия член, в съответствие с правилата на програмите на Съюза, по които се осигурява финансов принос.

4.Някои действия може да се извършват от правни субекти, които си сътрудничат в рамките на консорциум, структуриран под формата на европейски консорциум за инфраструктура за интегрални схеми. Действията, за които може да е необходим такъв консорциум, както и специфичните изисквания за допустимост за изпълнението на специфични действия и задачи и, когато е целесъобразно, оперативните изисквания за създаване, функциониране и ликвидация се определят в работната програма.“

13)Вмъква се следният член 134а:

Член 134а

Допълнителни задачи на изпълнителния директор

В допълнение към задачите, изброени в член 19, изпълнителният директор на съвместното предприятие „Интегрални схеми“ изготвя и, след като вземе предвид определянето от съвета на публичните органи, посочено в член 137, буква е), както и информацията от съответните заинтересовани страни, включително, когато е целесъобразно, пътните карти, изготвени от Алианса за процесори и полупроводникови технологии, представя за приемане на управителния съвет работната програма на съвместното предприятие с цел изпълнение на стратегическата програма за научни изследвания и иновации. 

14)Член 136 се изменя, както следва:

а)параграф 2 се заменя със следното:

„2. За целите на член 134, параграфи 1 и 2 и на член 137, букви е) и ж) съветът на публичните органи включва само Комисията и публичните органи от държавите членки. Параграф 1 се прилага mutatis mutandis.“

15)Член 137 се изменя, както следва:

а)добавят се следните букви е) и ж):

„е) преди изготвянето на всяка работна програма определя частта от работната програма, свързана с дейностите за изграждане на капацитет и научноизследователските и иновационните дейности, включително съответните прогнози за разходите, като взема предвид становището на Европейския съвет по полупроводниците и информацията от други заинтересовани страни, включително, когато е целесъобразно, пътните карти, изготвени от Алианса за процесори и полупроводникови технологии;

ж) подбира предложения, съответстващи на дейности за изграждане на капацитет, в съответствие с член 12, параграф 1 и член 17, параграф 2, буква ф);“;

б)буква г) се заменя със следното:

„г) подбира предложения, съответстващи на научноизследователски и иновационни дейности, в съответствие с член 12, параграф 1 и член 17, параграф 2, буква ф);“

16)Член 141 се заменя със следното:

„Член 141

Проценти на финансиране и правила за участие

1.За непреките действия, финансирани по линия на „Хоризонт Европа“, в съответствие с член 17, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2021/695 и чрез дерогация от член 34 от същия регламент, както и за дейностите, финансирани по линия на програмата „Цифрова Европа“, съвместното предприятие „Интегрални схеми“ може да прилага различни проценти на финансиране за финансирането от Съюза в рамките на дадено действие в зависимост от вида на участниците, и по-специално МСП и правни субекти с нестопанска цел, и от вида на действието. Процентите на финансиране се посочват в работната програма.

2.Когато това е надлежно обосновано в описанието на съответните теми в работната програма, в действия, финансирани от съвместното предприятие „Интегрални схеми“, имат право да участват отделен правен субект, установен в държава членка или в асоциирана държава, или консорциуми, които не отговарят на условието, определено в член 22, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2021/695 или в член 18 от Регламент (ЕС) 2021/694.“

17)Упоменаванията на съвместното предприятие „Ключови цифрови технологии“ се разбират като упоменавания на съвместното предприятие „Интегрални схеми“.

Член 2

Настоящият регламент влиза в сила в деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на […] година.

   За Съвета

   Председател



ЗАКОНОДАТЕЛНА ФИНАНСОВА ОБОСНОВКА

Вж. законодателната финансова обосновка на Законодателния акт за интегралните схеми.

(1)    COM(2022) 46, 8.2.2022 г.
(2)    Реч за състоянието на Съюза, 2021 г. https://ec.europa.eu/info/sites/default/files/soteu_2021_address_bg_0.pdf  
(3)    COM(2022) 45, 8.2.2022 г.
(4)

   Инструменти за автоматизиране на електронното проектиране, т.е. софтуерни инструменти за проектиране на интегрални схеми.

(5)    Регламент (ЕС) 2021/2085 на Съвета от 19 ноември 2021 г. за създаване на съвместните предприятия в рамките на „Хоризонт Европа“ и отмяна на регламенти (ЕО) № 219/2007, (ЕС) № 557/2014, (ЕС) № 558/2014, (ЕС) № 559/2014, (ЕС) № 560/2014, (ЕС) № 561/2014 и (ЕС) № 642/2014, ОВ L 427, 30.11.2021 г., стр. 17.
(6)    Регламент (ЕС) 2021/694 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2021 г. за създаване на програмата „Цифрова Европа“ и за отмяна на Решение (ЕС) 2015/2240, ОВ L 166, 11.5.2021 г., стр. 1.
(7)    Регламент (EС) 2021/695 на Европейския парламент и на Съвета от 28 април 2021 г. за създаване на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“, за определяне на нейните правила за участие и разпространение на резултатите и за отмяна на регламенти (EС) № 1290/2013 и (EС) № 1291/2013, ОВ L 170, 12.5.2021 г., стр. 1.
(8)    Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Европейския съвет, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите. Европейският зелен пакт. COM (2019) 640, 11.12.2019 г.
(9)    Предложение за Директива на Европейския парламент и на Съвета относно енергийната ефективност (преработен текст). COM (2021) 558, 14.7.2021 г.
(10)     https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/library/energy-efficient-cloud-computing-technologies-and-policies-eco-friendly-cloud-market
(11)    Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите. „Подготвени за цел 55“ („Fit for 55“): постигане на целта на ЕС в областта на климата до 2030 г. по пътя към неутралност по отношение на климата. COM (2021) 550, 14.7.2021 г.
(12)    Например делът на електрическите автомобили в новите продажби в Европа се увеличава и се очаква през 2021 г. да достигне 14 %. https://think.ing.com/articles/slow-start-for-electric-vehicles-in-the-us-but-times-are-changing
(13)     https://www.idtechex.com/en/research-article/ev-power-electronics-driving-semiconductor-demand-in-a-chip-shortage/24820
(14)     https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13141-Digitalising-the-energy-sector-EU-action-plan_bg  
(15)    State of the World [Състоянието на света], специална реч на председателя Фон дер Лайен на Световния икономически форум, https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/speech_22_443
(16)    Например: САЩ: https://www.congress.gov/bill/117th-congress/senate-bill/1260?s=1&r=52       Китай: https://crsreports.congress.gov/product/pdf/R/R46767       Япония: https://www.reuters.com/technology/japan-create-scheme-subsidise-domestic-chip-output-nikkei-2021-11-07/      Южна Корея: https://spectrum.ieee.org/south-koreas-450billion-investment-latest-in-chip-making-push
(17)     https://ecscollaborationtool.eu/ecs-sria-workshops.html  
(18)     https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/news/ceo-roundtable-semiconductors-10-january-2022  
(19)

   Неизчерпателен списък: Measuring distortions in international markets: The semiconductor value chain [Измерване на нарушенията на международните пазари: веригата за създаване на стойност в областта на полупроводниците], ОИСР, 2019 г.; The Geopolitics of Semiconductors [Геополитиката на полупроводниците], изготвен от групата EURASIA, септември 2020 г.; The global semiconductor value chain [Глобалната верига за създаване на стойност в областта на полупроводниците], Stiftung Neue Verantwortung, октомври 2020 г.; The Weak Links in China's Drive for Semiconductors [Слабите звена в борбата на Китай за полупроводници], институт Montaigne, януари 2021 г.; Strengthening the Semiconductor supply chain in an uncertain Era [Укрепване на веригата за доставки на полупроводници в една несигурна ера], BCGxSIA, април 2021 г.; Информационен наръчник на Сдружението в сектора на полупроводниците (SIA), май 2021 г.; Building Resilient Supply Chains, Revitalizing American Manufacturing, and Fostering Broad-Based Growth [Изграждане на устойчиви вериги за доставки, съживяване на американското производство и насърчаване на растеж на широка основа], доклад на Белия дом, юни 2021 г.; Mapping China’s semiconductor ecosystem in global context [Картографиране на китайската екосистема в областта на полупроводниците в глобален контекст], Stiftung Neue Verantwortung, юни 2021 г.; Semiconductors Global Policy Review [Преглед на глобалната политика в областта на полупроводниците], Access Partnership, септември 2021 г.; Semiconductors: U.S. Industry, Global Competition, and Federal Policy [Полупроводници: американската промишленост, глобалната конкуренция и федералната политика], доклад на Конгреса, октомври 2021 г.; Semiconductor Strategy for Germany and Europe [Стратегия за полупроводниците за Германия и Европа], ZVEI, октомври 2021 г.; Understanding the global chip shortage [Разбиране на глобалния недостиг на интегрални схеми], Stiftung Neue Verantwortung, ноември 2021 г.

(20)    ОВ C , , стр. .
(21)    ОВ C , , стр. .
(22)    Регламент (ЕС) 2021/2085 на Съвета от 19 ноември 2021 г. за създаване на съвместните предприятия в рамките на програмата „Хоризонт Европа“ и отмяна на регламенти (ЕО) № 219/2007, (ЕС) № 557/2014, (ЕС) № 558/2014, (ЕС) № 559/2014, (ЕС) № 560/2014, (ЕС) № 561/2014 и (ЕС) № 642/2014 (ОВ L 427, 30.11.2021 г., стр. 17).
(23)    ОВ L..., стр....
(24)    Регламент (EС) 2021/695 на Европейския парламент и на Съвета от 28 април 2021 г. за създаване на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“, за определяне на нейните правила за участие и разпространение на резултатите и за отмяна на регламенти (EС) № 1290/2013 и (EС) № 1291/2013 (ОВ L 170, 12.5.2021 г., стр. 1).
(25)    Регламент (ЕС) 2021/694 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2021 г. за създаване на програмата „Цифрова Европа“ и за отмяна на Решение (ЕС) 2015/2240 (ОВ L 166, 11.5.2021 г., стр. 1).
(26)    Алиансът е посочен в съобщението на Комисията от 5 май 2021 г., озаглавено „Актуализиране на новата промишлена стратегия за 2020 г.: изграждане на по-силен единен пазар за възстановяването на Европа“.
Top