EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021PC0723

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за създаване на европейска единна точка за достъп, осигуряваща централизиран достъп до публично достъпна информация от значение за финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие

COM/2021/723 final

Брюксел, 25.11.2021

COM(2021) 723 final

2021/0378(COD)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

за създаване на европейска единна точка за достъп, осигуряваща централизиран достъп до публично достъпна информация от значение за финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие

(текст от значение за ЕИП)

{SEC(2021) 572 final} - {SWD(2021) 344 final} - {SWD(2021) 345 final}


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Основания и цели на предложението

Създаването на европейска единна точка за достъп (ЕЕТД) до 2024 г. е водещо действие в Плана за действие за изграждане на съюз на капиталовите пазари (СКП), приет от Европейската комисия през септември 2020 г. 1 ЕЕТД ще допринесе за постигането на целите на СКП чрез осигуряване на достъп в целия ЕС до информационните дейности и продукти на различните категории субекти, от които се изисква да оповестяват такава информация, която е от значение за капиталовите пазари, финансовите услуги и финансирането за устойчиво развитие. ЕЕТД ще осигури достъп до тази информация по ефикасен и недискриминационен начин.

Информацията за дейностите и продуктите на стопанските субекти е от съществено значение за вземането на решения от страна на доставчиците на капитал. ЕЕТД ще допринесе за по-нататъшното интегриране на финансовите услуги и капиталовите пазари в единния пазар, за по-ефективното разпределение на капитала в целия ЕС и за насърчаване на развитието на по-малките национални капиталови пазари и икономики, като им се осигури по-голяма видимост. ЕЕТД също така ще позволи на предприятия, които не са регистрирани на фондовата борса, включително малки и средни предприятия (МСП), да предоставят информация на доброволна основа. Това ще улесни достъпа им до капитал.

Настоящото предложение представлява част от пакет, състоящ се от:

·предложение за регламент за създаване на европейска единна точка за достъп (настоящото предложение);

·предложение за директива за изменение на някои директиви; както и

·предложение за регламент за изменение на някои регламенти.

ЕЕТД е част от европейските пространства на финансови данни, представени в Стратегията на Комисията за цифровизиране на финансовите услуги в ЕС, публикувана през септември 2020 г. 2 В стратегията за цифровизиране на финансовите услуги в ЕС се определя целта до 2024 г. информацията, която се оповестява публично съгласно законодателството на ЕС в областта на финансовите услуги, да се оповестява в стандартизирани и машинночетими формати.

ЕЕТД е насочена предимно към ползвателите, като инвеститори, финансови анализатори и пазарни посредници, например лица, управляващи активи, консултанти или субекти за агрегиране на данни. Други видове ползватели — като гражданското общество, регулаторните органи и други публични органи, например статистически органи — също могат да проявят интерес към достъп до информация чрез ЕЕТД.

Съгласуваност с действащите разпоредби в тази област на политиката

Настоящото предложение се основава на изискванията на съществуващото законодателство в областта на финансовите услуги, капиталовите пазари и финансирането за устойчиво развитие. За ефективното функциониране на капиталовите пазари е важно да има редовен поток от подходяща, надеждна, пълна, навременна и съпоставима информация за дружествата към участниците на пазара и другите заинтересовани страни. ЕЕТД ще насърчава ефективността на законодателството на ЕС в областта на финансовите услуги и капиталовите пазари. 

Настоящото предложение не създава ново задължение за отчетност по отношение на съдържанието, а по-скоро се основава на съществуващите изисквания за оповестяване, установени в правните актове на ЕС, посочени в приложението към предложението.

ЕЕТД ще бъде изградена отделно от системата за взаимно свързване на бизнес регистрите (BRIS), разработена в съответствие директивата за дружественото право 3 , което ще позволи двете системи да прилагат свои собствени стандарти и цели въз основа на съответното им управление. ЕЕТД ще допълва системата за взаимно свързване на бизнес регистрите, която предоставя на обществеността информация за дружествата с ограничена отговорност на европейския портал за електронно правосъдие 4 . Припокриването на данните, събирани за целите на системата за взаимно свързване на бизнес регистрите (BRIS) и ЕЕТД, ще бъде ограничено до определени счетоводни документи (финансови отчети, одиторски доклади, доклади за управление, включително корпоративни доклади за устойчивото развитие, и доклади по държави за добивната промишленост).

Съгласуваност с други политики на Съюза

Настоящото предложение е в съответствие с европейската стратегия за данните, изложена в съобщение на Комисията от февруари 2020 г. 5 , и допринася за нейното изпълнение, като ЕЕТД е част от общоевропейското финансово пространство на данни, предвидено в тази стратегия.

В своята Стратегия за финансиране на прехода към устойчива икономика 6 Комисията постави финансирането за устойчиво развитие в центъра на финансовата система и като предпоставка за създаване на благоприятна рамка за частни инвестиции в устойчиви проекти и дейности.

ЕЕТД ще допринесе за постигането на целите на стратегията за финансиране на прехода към устойчива икономика и на Европейския зелен пакт 7 чрез предоставяне на лесно достъпна и използваема свързана с устойчивото развитие информация за дейностите на европейските стопански субекти. Това също така ще позволи на публичните органи, частните заинтересовани страни и гражданското общество да оценят по-добре дейността на европейските стопански субекти от гледна точка на устойчивото развитие, а в по-общ план — напредъка към целите на политиката на ЕС, свързани с устойчивото развитие, включително стратегията и целите на ЕС в областта на климата.

И накрая ЕЕТД се опира на Плана за действие за изграждане на съюз на капиталовите пазари, приет през септември 2020 г. 8

2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ

Правно основание

Намесата на ЕС за намаляване на разпокъсаността чрез създаване на единна точка за достъп би допринесла допълнително за интегрирането на единния пазар чрез премахване на пречките пред разпространението на информация в рамките на Съюза В Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) на европейските институции се предоставя правомощието да приемат подходящи разпоредби с оглед на установяването и функционирането на вътрешния пазар (член 114 от ДФЕС).

Субсидиарност (за неизключителна компетентност)

Целите на тази инициатива не могат да бъдат постигнати в достатъчна степен поотделно от държавите членки. Понастоящем държавите членки разполагат с известна свобода на действие при изготвянето на правилата за механизмите и форматите на задълженията за корпоративна отчетност, определени от законодателството на ЕС, като в голяма степен се разчита на националните системи. Възникналата в резултат на това географска и тематична разпокъсаност на механизмите и форматите за оповестяване увеличава разходите за достъп и обработка за ползвателите на корпоративна информация. По-нататъшните индивидуални действия на държавите членки няма да намалят тази разпокъсаност, освен ако те не се движат в една и съща посока, за да изградят единна точка за достъп и да премахнат някои пречки, което е малко вероятно без координиран подход.

Като се имат предвид мащабът и последиците от подобен проект, осигуряването на по-добър достъп до информация на равнище ЕС е цел, която може да бъде по-добре постигната на равнището на Съюза. Освен това разработването на подходящи формати, условия за ползване, езикови спецификации и т.н. изисква известна степен на хармонизация на равнище ЕС, за да се осигури оперативна съвместимост и трансграничен достъп и ползване. Подобна инициатива се ползва с широка подкрепа от страна на държавите членки, Европейския парламент, регулаторните органи, регионалните или националните участници на пазара, ползвателите, гражданското общество и др. Поради това Съюзът може да приеме мерки в съответствие с принципа на субсидиарност, уреден в член 5 от Договора за Европейския съюз.

Пропорционалност

Съгласно принципа на субсидиарност, уреден в член 5 от Договора за Европейския съюз, настоящата инициатива не надхвърля необходимото за постигането на целите на тази инициатива. С настоящото предложение няма да се добавят или променят задълженията за представяне на отчети по отношение на съдържанието. За да се сведе до минимум тежестта върху субектите и националните органи, ЕЕТД се основава в максимална степен на съществуващите канали и инфраструктура за докладване на данни.

Избор на инструмент

Счита се, че регламентът е най-подходящият правен инструмент за създаването на ЕЕТД, тъй като повечето разпоредби в него са адресирани до Европейския орган за ценни книжа и пазари (EОЦКП), който ще изгражда и управлява платформата, както и до органите за събиране на данни. ЕОЦКП е независим орган на Европейския съюз, който допринася за запазване на стабилността на финансовата система на ЕС чрез подобряване на защитата на инвеститорите и насърчаване на стабилни и организирани финансови пазари. В този контекст ЕОЦКП е натоварен със задачата да създаде и управлява ЕЕТД, тъй като тя допринася по-специално за осигуряване на целостта, прозрачността, ефективността и правилното функциониране на финансовите пазари.

Освен това един регламент ще премахне риска от големи различия между националните законодателства по отношение на характеристиките на информацията, която трябва да бъде включена и достъпна, както и задачите, които трябва да изпълняват органите за събиране на данни.

3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

Последващи оценки/проверки за пригодност на действащото законодателство

Оценката на въздействието, придружаваща настоящото предложение, се основава, наред с другото, на проверката за пригодност на рамката на ЕС за публична отчетност на предприятията, публикувана от Комисията през април 2021 г 9 . Ключов извод от тази проверка за пригодност е необходимостта да се използва потенциалът на цифровите инструменти за подобряване на достъпа до, използването и повторното използване на регулираната информация, оповестявана от субектите. По-специално, проверката за пригодност подчерта липсата на единна точка за достъп до регулирана информация в целия ЕС и ограничената машинна четимост на информацията, оповестявана от субектите.

Консултации със заинтересованите страни

Процесът на консултация и основните заключения от него, на които се основава настоящото предложение, са обобщени в приложение 2 към оценката на въздействието 10 . Те включват целева онлайн консултация, работни срещи с различни категории заинтересовани страни и принос от съответните експертни групи, създадени от Комисията, по-специално от Форума на високо равнище на съюза на капиталовите пазари (СКП) 11 .

Като цяло всички групи от заинтересовани страни, с които бяха проведени консултации, приветстваха инициативата на Комисията относно ЕЕТД и изразиха подкрепата си за поетапно прилагане с цел приоритизиране и предоставяне на информация в ЕЕТД на различни етапи. Заинтересованите страни също така подчертаха значението на прилагането на принципа за „еднократно подаване“ на информация. Лицата, изготвящи информацията, която трябва да се докладва публично, и МСП подчертаха също необходимостта да се избягва създаването на допълнителна административна тежест, включително да не се въвеждат нови задължения за докладване за субектите.

По-голямата част от заинтересованите страни подкрепиха широк обхват на информацията, която да бъде включена в ЕЕТД, обхващащ както финансова, така и свързана с устойчивото развитие информация. По-голямата част от заинтересованите страни считат, че стандартизирането на информацията в рамките на обща отчетна рамка с общи схеми и метаданни би било полезно за справяне с предизвикателствата, свързани със съпоставимостта, надеждността и възможността за повторно използване на информацията. Те също така посочиха, че липсата на такива общи стандарти е една от основните пречки, с които се сблъскват ползвателите и обществото, когато обработват финансова информация и информация от екологичен, социален и управленски характер.

Повечето заинтересовани страни имат сходни възгледи по отношение на инфраструктурното измерение и начина, по който ЕЕТД следва да събира информация, и предлагат ЕЕТД да се основава на съществуващите национални или европейски канали за докладване. Освен това заинтересованите страни призоваха информацията да се предоставя чрез ЕЕТД едновременно с публикуването ѝ по друг начин или по друг канал.

Всички групи от заинтересовани страни като цяло подкрепят идеята, че ЕЕТД следва да предлага свободен и безплатен достъп до информацията. Въпреки че моделът на отворените данни/свободния достъп беше силно препоръчан, имаше някои заинтересовани страни, които подкрепиха идеята, че подателите (когато предоставят информацията) или ползвателите на информацията, биха могли да плащат някои такси (например годишен абонамент). В такъв случай ползата, която ЕЕТД би създала за тези доставчици или ползватели, би оправдала решението за прилагане на някакъв вид такси за конкретни услуги.

Много голяма част от заинтересованите страни изразиха предпочитание към публичен модел, например под управлението на ЕОЦКП с евентуалното участие на Европейския банков орган (ЕБО) и Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (ЕОЗППО).

Събиране и използване на експертни становища

Оценката на въздействието, придружаваща настоящото предложение, се основава и на наличните данни от научни изследвания, и по-специално от следните проучвания и експертни становища:

·Проучване „Анализ на регулаторната рамка за потенциална интеграция в Европейската електронна точка за достъп (EEAP)“ 12 ;

·Проучване „Управление на европейска електронна точка за достъп (EEAP), основана на технология на разпределения регистър/блокчейн технология“ 13 ;

·„Проучване за оценка на въздействието относно списъка с набори от данни с висока стойност, които трябва да бъдат предоставени от държавите членки съгласно директивата за отворените данни“ 14 ;

·Експертно становище, предоставено от Business Reporting — Advisory Group (BR-AG) — дружество, с което е сключен договор специално за подпомагане на Комисията по тази инициатива.

Материалите, събрани и използвани за изготвяне на оценката на въздействието, като цяло са фактологични или по друг начин идват от реномирани и общопризнати източници, които служат като еталон и отправна точка по темата. Получената по време на консултациите информация от заинтересованите страни , като цяло се разглежда като мнения, освен ако не е от фактическо естество.

Оценка на въздействието

Оценката на въздействието, придружаваща настоящото предложение, беше разгледана от Комитета за регулаторен контрол на 22 юли 2021 г. Комитетът изрази положително становище, като направи няколко коментара, които Комисията отрази в окончателната версия на оценката на въздействието (за по-подробна информация вж. приложение 1 към нея).

В оценката на въздействието се анализират няколко варианта на политиката за постигане на конкретните цели за осигуряване на безпроблемен и интегриран достъп до публичната информация на съответните субекти по начин, който ще увеличи разпространението на тази информация в рамките на Съюза, и за повишаване на цифровото използване (и повторното използване) на тази информация. Вариантите на политиката са определени въз основа на следните пет основни измерения на ЕЕТД: 1) обхват на информацията, достъпна чрез ЕЕТД; 2) формат на информацията, достъпна чрез ЕЕТД; 3) събиране на информацията, достъпна чрез ЕЕТД и взаимно свързване на съществуващи точки за събиране на данни; 4) отворени данни, и 5) управление. Това са основните аспекти по отношение на решаването на установените проблеми, които са и основните фактори, определящи разходите.

Бяха оценени и следните аспекти, въпреки че те се считат за по-технически и не толкова важни за постигането на специфичните цели на ЕЕТД: i) функционални характеристики на ЕЕТД; ii) своевременност на достъпността на информацията чрез-ЕЕТД; iii) гарантиране на целостта на данните и надеждността на източника; iv) осигуряване на качеството на данните; v) справяне с езиковите бариери; vi) премахване на някои пречки пред достъпа; vii) принцип за „еднократно подаване“ viii) разпоредби за заварено положение; ix) период на съхранение; x) принципи относно „доброволната информация“, която ще бъде достъпна чрез ЕЕТД. 

Пригодност и опростяване на законодателството

С настоящата инициатива се определят правилата за създаване на ЕЕТД. Чрез рационализиране на каналите за оповестяване ЕЕТД ще доведе до опростяване и до подобряване на ефективността главно по линия на търсенето (за ползвателите) по отношение на намаляването на разходите за търсене и обработка, както и до известна степен за предприятията — по отношение на задълженията за подаване на информация.

Основни права

В настоящото предложение се зачитат основните права и се съблюдават принципите, признати по-специално в Хартата на основните права на Европейския съюз. ЕЕТД ще подобри достъпа до информация, включваща лични данни. Това е необходимо, за да се насърчат основаните на данни иновации в областта на финансите, да се подпомогне интегрирането на европейските капиталови пазари, да се насочат инвестиции към дейности, съобразени с устойчивото развитие, и да се повиши ефективността за ползвателите и предприятията. В същото време ЕЕТД ще подобри достъпа само до тези лични данни, които трябва да бъдат обработвани съгласно правото на Съюза или друго правно основание съгласно Регламент (ЕС) 2016/679 15 , тъй като с настоящото предложение не се въвеждат нови изисквания за докладване на данни в допълнение към вече съществуващите.

4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

С оглед на оптималното постигне на целите на тази инициатива, настоящото предложение има последици по отношение на разходите и административната тежест за ЕОЦКП и националните и европейските органи за събиране на данни, по-специално официално определените механизми (ООП), националните компетентни органи (НКО), европейските надзорни органи и техния Съвместен комитет. Точният размер и разпределението на тези разходи ще зависят от окончателните спецификации на ИТ инфраструктурата, както и от размера и сроковете за изпълнение на съответните задачи по регулиране, управление и мониторинг, които отчасти зависят от решенията, взети след приемането на настоящия акт

Законодателната финансова обосновка, свързана с тази инициатива, предоставя подробен преглед на разходите на ЕОЦКП във връзка с управлението на ЕЕТД. Що се отнася до ЕОЦКП, за инициативата ще са необходими разпределени във времето общо трима служители на пълно работно време (ЕПРВ), които да поемат задачите по надзора и управлението на разработването и функционирането на този проект. Общият размер на финансовите средства, необходими за осъществяване на предложението през периода 2022—2027 г., ще бъде до 16,5 млн. евро, включително 2,3 млн. евро за административни разходи и до 14,2 млн. евро за оперативни разходи, от които 9,6 млн. евро, предоставени като подкрепа от ЕС в рамките на настоящата многогодишна финансова рамка (2022—2027 г.). От тази сума 5 млн. евро ще бъдат покрити от програмата „Цифрова Европа“ за периода 2022—2023 г. 16 За периода 2024—2027 г. разходите на ЕОЦКП, свързани с ЕЕТД, ще възлязат на 11,5 млн. евро. До 40 % от тези разходи, възлизащи на 4,6 млн. евро, ще бъдат финансирани от бюджета на ЕС, а от националните компетентни органи ще бъде поискано да финансират 6,9 млн. евро чрез вноската си в ЕОЦКП.

Финансирането ще подпомогне разходите, свързани с разработването, поддържането, експлоатацията и обезпечаването на допълнителните функции и задължения във връзка с ЕЕТД, включително извършването на годишни дейности по мониторинг.

Що се отнася до регулаторните дейности, произтичащи от ЕЕТД, ще трябва да се разработят няколко акта за изпълнение. Предоставянето им се извършва поетапно съгласно регламента. С регламента разработването на някои актове се възлага на Съвместния комитет на европейските надзорни органи (ЕОЦКП, ЕБО и ЕОЗППО). Освен това ЕБО и ЕОЗППО ще си сътрудничат с ЕОЦКП при изпълнението на определени задачи във връзка с функционирането и мониторинга на ЕЕТД. При изпълнението на тези задачи ЕОЦКП, ЕБО и ЕОЗППО съответно ще продължат да работят за постигане на максимални синергии и повишаване на ефективността, и ще наблюдават допълнителното работно натоварване и служителите на пълно работно време (ЕПРВ), свързани с настоящото предложение, в контекста на общите им задачи.

За органите за събиране на данни, разходите за взаимно свързване на органите на ЕС за събиране на данни/националните органи за събиране на данни към ЕЕТД (главно въз основа на разработването на приложно-програмни интерфейси) се оценяват на около 50 800 EUR на индивидуално равнище (еднократно), а годишните периодични разходи ще бъдат около 6 500 EUR на индивидуално равнище. В някои случаи са налице силни синергии със съществуващи задачи или с проекти, които вече са планирани от органите за събиране на данни, като например неотдавнашното предложение за изменение на Регламент (ЕС) № 575/2013 17 , за да се оправомощи ЕБО да централизира публикуването на годишните, шестмесечните и тримесечните пруденциални оповестявания на институциите. ЕБО ще действа като орган за събиране на тази информация в контекста на ЕЕТД 18 . Настоящото предложение се основава и на съществуващите официално определени механизми, с които понастоящем се събира регламентирана информация от издателите на прехвърлими ценни книжа, регистрирани на регулираните пазари на ЕС, в съответствие с Директивата за прозрачността 19 .

Комисията предоставя специализирана експертна помощ посредством Инициативата за техническа подкрепа (TSI), за да помогне на държавите членки да разработват и осъществяват насърчаващи растежа реформи в широк кръг области на политиката. Програмата на Комисията по Инициативата за техническа подкрепа може да финансира частично техническата подкрепа за осъществяването на ЕЕТД от националните компетентни органи, при поискване от тяхна страна. Посредством програмата по Инициативата за техническа подкрепа Комисията също ще предостави информация относно практическите аспекти на реформите. Тя може да бъде под формата на стратегически или правни съвети, проучвания, обучение и мисии на експерти в съответната страна. Финансирането, предоставяно чрез Инициативата за техническа подкрепа, се основава на годишни цикли за заявяване. 

5.ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ

Планове за изпълнение и механизъм за мониторинг, оценка и докладване

В настоящото предложение не се изисква план за изпълнение, но са включени конкретни разпоредби, съгласно които ЕОЦКП ще наблюдава изпълнението и ефективността на ЕЕТД.

Настоящото предложение включва изискване към Комисията да докладва пред Европейския парламент и Съвета за работата и функционирането на ЕЕТД не по-късно от 5 години след влизането в сила на Регламента относно ЕЕТД. При оценката на настоящата инициатива Комисията ще разчита на обществена консултация и обсъждания с ЕОЦКП, ЕБО, ЕОЗППО и органите за събиране на данни. Оценката се извършва в съответствие с насоките на Комисията за по-добро регулиране 20 .

Подробно разяснение на отделните разпоредби на предложението

С член 1 ЕОЦКП се упълномощава да създаде до 31 декември 2024 г. ЕЕТД за предоставяне на публичен достъп до информацията, която субектите трябва да разкриват пред обществеността съгласно законодателството, изброено в приложението към настоящия регламент, както и на допълнителни категории информация, включително финансова информация или информация, свързана с устойчивото развитие, която субектите решат да включат доброволно в ЕЕТД.

В член 2 се установяват определенията за целите на настоящия регламент.

В член 3 се определят условията и изискванията, съгласно които субектите могат доброволно да подадат информация, която ще бъде достъпна чрез ЕЕТД.

В член 4 се изисква ЕОЦКП да поддържа актуален списък на органите за събиране на данни, които отговарят за приемането на информация, оповестявана от субектите, да публикува този списък на уебпортала на ЕЕТД и да го съобщава на Комисията.

В член 5 се определят ролите и задачите на органите за събиране на данни, включително техническите стандарти, които те прилагат, за да проверят дали информацията, подадена от субектите, отговаря на спецификациите, изисквани съгласно настоящия регламент и придружаващите го изменения на секторното законодателство. В него се определя и периодът на съхранение на информацията, достъпна чрез ЕЕТД, който е 10 години, освен ако не е предвидено друго в приложимия законодателен акт на ЕС, посочен в приложението. Членът включва и специална разпоредба, която гарантира спазването на законодателството за защита на личните данни.

В член 6 се изисква ЕОЦКП да разработи ефективна политика за ИТ сигурност за ЕЕТД.

В член 7 се определят функционалностите на ЕЕТД, чрез които ползвателите могат да получават достъп до информация и да я търсят.

В член 8 се посочват условията, при които ползвателите ще имат достъп до информацията, налична в ЕЕТД, който обикновено е безплатен. ЕОЦКП може да начислява такси на ползватели, които се нуждаят от много големи обеми от данни или често актуализирана информация. Въпреки това институциите, агенциите и органите на Съюза, както и редица национални органи и компетентни власти винаги имат пряк и незабавен безплатен достъп до ЕЕТД, за да могат да изпълняват съответните си отговорности, мандати и задължения.

В член 9 се изисква ЕОЦКП да гарантира, че използването и повторното използване на информацията, достъпна в ЕЕТД, не нарушава правата sui generis върху бази данни и не подлежи на никакви условия за използването и повторното използване, освен когато са изпълнени определени условия.

В член 10 от ЕОЦКП се изисква да извършва определени автоматизирани проверки на информацията, която получава от органите за събиране на данни, за да се увери, че тя отговаря на изискванията на настоящия регламент и приложимото секторно законодателство, посочено в приложението.

В член 11 се посочват задачите на ЕОЦКП, който действа в тясно сътрудничество с ЕБО и ЕОЗППО, по управлението на ЕЕТД.

В член 12 се определят изискванията, които ЕОЦКП, в сътрудничество с ЕБО и ЕОЗППО, прилага за наблюдение на функционирането на ЕЕТД въз основа на определени качествени и количествени показатели. В него също така се изисква ЕОЦКП, като се консултира с ЕБО и ЕОЗППО, да публикува годишен доклад за ЕЕТД. В този член се предвижда и консултиране с Групата на участниците от сектора на ценните книжа и пазарите към ЕОЦКП относно годишния доклад.

В член 13 се посочва, че Комисията прави преглед на функционирането и ефективността на ЕЕТД пет години след влизането в сила на настоящия регламент.

Член 14 предвижда регламентът да влезе в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

С оглед на създаването на стабилна и ефективна платформа на ЕЕТД, която ще обхваща публично достъпна информация за финансовите услуги, предоставяни в Съюза, капиталовите пазари на Съюза и устойчивото развитие, няколко директиви и регламенти в тези области ще бъдат изменени с директива „Омнибус“ и регламент „Омнибус“, за да се добави самостоятелна разпоредба за ЕЕТД относно формата на информацията и нейното предоставяне на органа за събиране на данни. Обхватът на ЕЕТД ще трябва да бъде изграден по пропорционален и постепенен начин от 2024 г. до 2026 г., което ще доведе до преходно нарастване на събирането и подаването на информация в платформата. Резултатите от целенасочената консултация относно ЕЕТД подчертаха като ключов фактор, че поне финансовата, свързаната с околната среда, социалната и управленска информация — като тази, идваща по линия на Регламента за таксономията — и информацията, предоставяна от издателите на ценни книжа в обхвата на Директивата за прозрачността и Регламента за проспектите, следва да бъдат достъпни в ЕЕТД веднага след създаването ѝ. Това е отразено в предложението на Комисията. Освен това Комисията предлага също така да се започне със събирането и подаването в ЕЕТД на информация, която — въз основа на секторното законодателство — вече е налична в машинночетим формат. Машинночетимите формати ще бъдат разширени до допълнителна информация в зависимост от бъдещи решения на Комисията чрез делегирани актове за всеки отделен случай.

2021/0378 (COD)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

за създаване на европейска единна точка за достъп, осигуряваща централизиран достъп до публично достъпна информация от значение за финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 114 от него,

като взеха предвид предложението на Европейската комисия,

след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,

като взеха предвид становището на Европейския икономически и социален комитет 21 ,

в съответствие с обикновената законодателна процедура,

като имат предвид, че:

(1)В Плана за действие за изграждане на съюз на капиталовите пазари (СКП) 22 Комисията предложи да се подобри публичният достъп до финансовата и нефинансовата информация на субектите чрез изграждане на европейска единна точка за достъп (ЕЕТД). В стратегията на Комисията за цифровизиране на финансовите услуги в ЕС 23 се определят общите насоки за това как Европа може да подкрепи внедряването на цифровите технологии в областта на финансите през следващите години, и по-специално да насърчи основаните на данни финанси. В Стратегията за финансиране на прехода към устойчива икономика 24 Комисията постави финансирането за устойчиво развитие в центъра на финансовата система като ключово средство за постигане на екологичен преход в икономиката на Съюза като част от Европейския зелен пакт 25

(2)Лесният достъп до данни е важен, за да могат лицата, вземащи решения в икономиката и обществото, да вземат правилни решения, които служат за ефективното функциониране на пазара. Разгръщането на общи европейски пространства на данни в ключови сектори, включително финансовия сектор, ще послужи за тази цел. Финансовият сектор е в процес на внедряване на цифровите технологии, който се очаква да продължи през следващите години и Съюзът следва да подкрепи тази трансформация, по-специално чрез насърчаване на основаните на данни финанси. Освен това поставянето на финансирането за устойчиво развитие в центъра на финансовата система е ключово средство за постигане на екологичен преход в икономиката на Съюза. За успешното осъществяване на екологичния преход чрез финансиране за устойчиво развитие е важно инвеститорите да имат по-лесен достъп до свързаната с устойчивото развитие информация за дружествата, за да бъдат по-добре информирани при вземането на инвестиционни решения. За тези цели е необходимо да се подобри публичният достъп до информация за предприятията, като например дружества, фирми, финансови институции, финансова и нефинансова информация. Ефикасно средство за това на равнището на Съюза е създаването на централизирана платформа — европейска единна точка за достъп („ЕЕТД“), която да предоставя електронен достъп до цялата имаща отношение информация.

(3)ЕЕТД следва да предоставя на обществеността лесен централизиран достъп до информация за субектите и техните продукти, която се оповестява публично във връзка с финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие. ЕЕТД следва също така да предоставя достъп до информация, свързана с финансовите услуги и капиталовите пазари, която се публикува на доброволна основа от даден субект, регулиран от правото на държава членка, когато този субект избере да направи тази информация достъпна чрез ЕЕТД. Съгласно обявеното в стратегията за цифровизиране на финансовите услуги в ЕС ЕЕТД следва да бъде създадена, считано от 2024 г.

(4)Информацията, която ще бъде публично достъпна чрез ЕЕТД, следва да се събира от органи за събиране на данни, определени за целите на събирането на информацията, която субектите са задължени да публикуват. За да се осигури ефективното функциониране на ЕЕТД, органите за събиране на данни следва да предоставят на ЕЕТД информацията автоматизирано чрез единен приложно-програмен интерфейс. За да може информацията да бъде използвана цифрово, субектите следва да предоставят информацията във формат за извличане на данни или, когато това се изисква от правото на Съюза, в машинночетим формат. За разлика от форматите за извличане на данни, машинночетимите формати са файлови формати, структурирани по начин, по който софтуерните приложения да могат лесно да идентифицират, разпознават и извличат специфични данни, включително отделни факти, и тяхната вътрешна структура. За да се гарантира, че субектите подават информацията в правилния формат и за да се решат евентуалните технически проблеми, с които тези субекти се сблъскват, органите за събиране на данни следва да предоставят помощ на тези субекти.

(5)Освен информацията във връзка с финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие, която трябва да се оповестява публично съгласно правото на Съюза, инвеститорите, участниците на пазара, консултантите и широката общественост могат да имат интерес да получат друга информация, която даден субект желае да направи достъпна. Малките и средните предприятия може да искат да направят публично достъпна допълнителна информация, за да станат по-видими за потенциалните инвеститори и по този начин да увеличат финансирането и да разнообразят възможностите за финансиране. Освен това участниците на пазара може да искат да предоставят повече информация от изискваната по закон или да публикуват информация, която се изисква съгласно националното право, но не е налична на равнището на Съюза, за да допълнят информацията, предоставяна на обществеността на равнището на Съюза. Поради това на всеки субект следва да бъде разрешено да предоставя достъп до финансова информация, информация, свързана с устойчивото развитие, и друга съответна информация чрез ЕЕТД. Съгласно принципа за свеждане на данните до минимум субектите следва да гарантират, че не са включени никакви лични данни, освен когато тези данни представляват необходим елемент от информацията за техните икономически дейности, включително когато името на субекта съвпада с името на собственика. Когато такава информация съдържа лични данни, субектите следва да гарантират, че оповестяването се извършва въз основа на едно от законните основания за обработване, посочени в член 6 от Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета 26 .

(6)Целта на Европейския орган за ценни книжа и пазари (ЕОЦКП), е да защитава обществените интереси, като допринася за стабилността и ефективността на финансовата система в интерес на икономиката на Съюза и на неговите граждани и стопански субекти. В този контекст ЕОЦКП следва да допринася по-специално за осигуряване на целостта, прозрачността, ефективността и правилното функциониране на финансовите пазари. Той, наред с другото, има задачата да подобрява защитата на инвеститорите. Поради тези причини ЕОЦКП следва да бъде натоварен със задачата да създаде и управлява ЕЕТД.

(7)За да могат субектите и обществеността да идентифицират органите за събиране на данни, които предоставят информация на ЕЕТД, ЕОЦКП следва да публикува на своя уебсайт списък на органите за събиране на данни и да го актуализира.

(8)Налице е рискът ЕЕТД да бъде обект на нарушения на поверителността, рискове за целостта или рискове за наличността на системата и обработваната в нея информация. Тези заплахи включват аварии, грешки, умишлени атаки и природни явления, като те трябва да бъдат разпознавани като оперативни рискове. ЕОЦКП следва да прилага подходящи и пропорционални политики, за да гарантира, че ЕЕТД осигурява защита на обработваната информация и функционира според нуждите.

(9)С цел улесняване на търсенето, намирането, извличането и използването на данни ЕОЦКП следва да гарантира, че ЕЕТД предлага набор от функционалности, включително функция за търсене, машинен превод и възможности за извличане на информацията. Функциите за търсене следва да се предлагат на всички официални езици на Съюза и да се основават най-малкото на метаданните, предоставени съгласно директивите и регламентите, изброени в приложението. В срок до 31 декември 2024 г. ЕОЦКП следва да гарантира, че ЕЕТД предоставя на ползвателите минимален набор от функционалности, който да бъде завършен до 31 декември 2025 г.

(10)Повторното използване на информацията, която е налична в ЕЕТД, може да подобри функционирането на вътрешния пазар и да насърчи разработването на нови услуги, които комбинират и използват тази информация. Поради това е необходимо, когато това е оправдано от гледна точка на обществения интерес, да се разреши повторното използване на информацията, налична в ЕЕТД, за цели, различни от тези, за които тази информация е била изготвена. Използването и повторното използване на тази информация обаче следва да бъде подчинено на обективни, пропорционални и недискриминационни условия. За тази цел следва да се прилагат условия, съответстващи на условията, предвидени в стандартните отворени лицензи по смисъла на Директива (ЕС) 2019/1024 на Европейския парламент и на Съвета 27 . Лицензионните условия на тези стандартни лицензи трябва да позволяват свободния достъп до данни и съдържание, тяхното използване, изменяне и споделяне от всеки за всякакви цели. ЕОЦКП не следва да носи отговорност за използването и повторното използване на информацията, достъпна чрез ЕЕТД. Предоставянето на информация от органите за събиране на данни следва или да не подлежи на условия, или да бъде предмет на стандартен отворен лиценз, позволяващ прилагането на лицензионните условия, приложими за информацията, достъпна чрез ЕЕТД.

(11)Наличната в ЕЕТД информация следва да бъде своевременно достъпна за обществеността. Във връзка с това срокът между събирането на информацията и предоставянето ѝ на обществеността следва да бъде разумен и във всички случаи възможно най-кратък от техническа гледна точка. За да се осигури еднакво качество на информацията, органите за събиране на данни следва да извършват автоматизирани проверки и да отхвърлят невалидната информация. 

(12)ЕЕТД следва да предоставя на ползвателите безплатен и недискриминационен достъп до информация и да дава възможност на тези ползватели да търсят, да получават достъп и да изтеглят информация чрез ЕЕТД. Същевременно, като се вземе предвид необходимостта ЕОЦКП да бъде защитен от прекомерна финансова тежест във връзка с разходите, свързани с обслужването на интензивно използващите я лица, ако има такива, ЕОЦКП следва да има възможност да генерира приходи. Ето защо, чрез дерогация от принципа, че информацията следва да бъде достъпна безплатно, на ЕОЦКП следва да бъде разрешено да налага такси за тези специфични услуги, включително за услуги с високи разходи за поддръжка, дължащи се на търсенето на много големи обеми информация или на честия достъп до ЕЕТД. Наложените такси обаче не трябва да надвишават стойността на предоставената услуга.

(13)За да се насърчат основаните на данни иновации в областта на финансите, да се подпомогне интегрирането на капиталовите пазари в Европейския съюз, да се насочат инвестициите към дейности, съобразени с устойчивото развитие, и да се повиши ефективността за ползвателите и предприятията, ЕЕТД следва да подобри достъпа до информация, включваща лични данни. Въпреки това ЕЕТД следва да подобри достъпа само до тези лични данни, които трябва да бъдат обработвани съгласно правото на Съюза или които се обработват доброволно, при условие че е налице законно основание за такова обработване съгласно Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета. При всяко обработване на лични данни в контекста на предоставянето на информация чрез ЕЕТД органите за събиране на данни и ЕОЦКП в качеството си на орган, управляващ ЕЕТД, следва да гарантират спазването на Регламент (ЕС) 2016/679 и Регламент (ЕС) 2018/1725 на Европейския парламент и на Съвета 28 .

(14)В съответствие с член 42, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2018/1725 бяха проведени консултации с Европейския надзорен орган по защита на данните, който прие своето становище на [да се вмъкне дата].

(15)За да се изгради и поддържа общественото доверие в ЕЕТД и да се защити всеки субект от неправомерна промяна на неговата информация, ЕЕТД следва да гарантира целостта на данните и достоверността на източника на информацията, подавана на органите за събиране на данни. Поради това информацията, подавана от субектите, следва да включва квалифициран електронен печат, прикрепен към подаваната информация, както е определено в член 3, параграф 20 от Регламент (ЕС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета 29 . Наличието на специфичен идентификационен код на правния субект може да бъде задължителен атрибут на това удостоверение. Този печат или подпис, придобит от ЕЕТД, следва да бъде предоставен на ползвателите.

(16)За да може информацията да бъде съпоставима във времето, ползвателите трябва да имат достъп до информация от минали периоди. Поради това е необходимо да се изиска ЕЕТД да осигурява достъп до информация за разумен период от време, доколкото това е съвместимо с други приложими разпоредби на правото на Съюза. За тази цел ЕОЦКП следва да гарантира, че личните данни са достъпни за период, не по-дълъг от необходимото, както е предвидено в правото на Съюза. За да се даде възможност на ЕОЦКП и на органите за събиране на данни да подготвят функционирането на ЕЕТД, тя следва да предоставя достъп само до информацията, подадена след 1 януари 2024 г.

(17)За да се гарантира безпроблемното обработване на информацията, получена или изготвена от органите за събиране на данни и предоставена на ЕЕТД, е необходимо да се определят някои изисквания, с които да се уточнят форматът и метаданните на тази информация, както и кои органи за събиране на данни следва да събират тази информация. За да се гарантира качеството на информацията, подавана на ЕЕТД от органите за събиране на данни, е необходимо също така да се определят характеристиките на автоматизираните проверки, които ще се извършват за всяка информация, достигаща до органите за събиране на данни, както и характеристиките на квалифицирания електронен печат, който субектите ще прикрепят към тази информация. За да се гарантира използването и повторното използване на данните на разположение в ЕЕТД, е необходимо да се определи списък на определените стандартни отворени лицензи. За да се улесни своевременното търсене, намиране, извличане на данни, ще трябва да се разработят и характеристиките на приложно-програмния интерфейс и метаданните, които трябва да се проектират. Ще трябва да се въведат допълнителни изисквания по отношение на функциите за ефикасно търсене, като например специфичния идентификационен код на правния субект, класификацията на вида информация и категориите на размера на юридическите лица. За тази цел Съвместният комитет на европейските надзорни органи следва да разработи проекти на технически стандарти за изпълнение. Освен това ЕОЦКП може да разработи проекти на технически стандарти за изпълнение, за да определи естеството и обема на конкретните услуги, за които могат да се събират такси, и свързаната с тях структура на таксите. Комисията следва да бъде оправомощена да приеме тези технически стандарти за изпълнение чрез актове за изпълнение съгласно член 291 от ДФЕС и в съответствие с член 15 от Регламент (ЕС) № 1093/2010 на Европейския парламент и на Съвета 30 , № 1094/2010 на Европейския парламент и на Съвета 31 и № 1095/2010 на Европейския парламент и на Съвета 32 .

(18)Целта на настоящия регламент е да допринесе за интегрирането на финансовите услуги и капиталовите пазари в Европа, като осигури лесен централизиран достъп до публична информация за субектите и техните продукти. Доколкото тази цел не може да бъде постигната в достатъчна степен от държавите членки, но поради мащаба и последиците от нея може да бъде по-добре постигната на равнището на Съюза, Съюзът може да приеме мерки в съответствие с принципа на субсидиарност, уреден в член 5 от Договора за Европейския съюз. В съответствие с принципа на пропорционалност, уреден в същия член, настоящият регламент не надхвърля необходимото за постигането на тази цел,

ПРИЕХА НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Европейска единна точка за достъп (ЕЕТД)

1.В срок до 31 декември 2024 г. Европейският орган за ценни книжа и пазари (ЕОЦКП) създава и управлява европейска единна точка за достъп („ЕЕТД“), предоставяща централизиран електронен достъп до следната информация:

а)информация, която трябва да бъде оповестявана публично съгласно съответните разпоредби на директивите и регламентите, изброени в приложението, и съгласно всеки друг правно обвързващ акт на Съюза, който предвижда централизиран електронен достъп до информация чрез ЕЕТД;

б)друга информация за икономическите дейности на субектите, която е от значение за финансовите услуги, предоставяни в Съюза, или за капиталовите пазари в Съюза, или за устойчивото развитие, и която субектите на доброволна основа желаят да направят достъпна чрез ЕЕТД, в съответствие с член 3, параграф 1.

2.ЕЕТД няма да предоставя достъп до информация, подадена преди 1 януари 2024 г. 

Член 2

Определения

За целите на настоящия регламент се прилагат следните определения:

(1)„субект“ означава физическо или юридическо лице, което е задължено да оповестява публично информация съгласно някой от законодателните актове, посочени в член 1, параграф 1, буква а), или физическо или юридическо лице, което доброволно подава на орган за събиране на данни информацията, посочена в член 1, параграф 1, буква б), в съответствие с член 3, параграф 1, така че информацията да бъде достъпна чрез ЕЕТД; 

(2)„орган за събиране на данни“ означава структура или орган, или регистър на равнището на Съюза или на национално равнище, определени като такива съгласно някой от законодателните актове, посочени в член 1, параграф 1, буква а), или съгласно техническите стандарти за изпълнение, посочени в член 3, параграф 2;

(3) „формат за извличане на данни“ означава отворен електронен формат, както е определен в член 2, точка 14 от Директива (ЕС) 2019/1024, който се използва широко или се изисква по закон, който позволява извличане на данни от машина и който не е единствено в четим от човека формат;

(4)„машинночетим формат“ означава формат съгласно определението в член 2, точка 13 от Директива (ЕС) 2019/1024;

(5)„квалифициран електронен печат“ означава квалифициран електронен печат, както е определен в член 3, точка 27 от Регламент (ЕС) № 910/2014;

(6)„приложно-програмен интерфейс“ („API“) означава набор от функции, процедури, определения и протоколи за междумашинна комуникация и безпрепятствен обмен на данни;

(7)„метаданни“ означава структурирана информация, която улеснява извличането, използването или управлението на информационен ресурс, включително като описва, обяснява или определя местоположението на този информационен ресурс.

Член 3

Доброволно подаване на информация за целите на достъпността чрез ЕЕТД

1.Всяко физическо или юридическо лице може да подаде на орган за събиране на данни информацията, посочена в член 1, параграф 1, буква б), за да направи тази информация достъпна чрез ЕЕТД. При подаването на тази информация физическото или юридическото лице:

а)предоставя на органа за събиране на данни метаданни за подадената информация;

б)предоставя на органа за събиране на данни идентификационния код на правния субект, както е посочено в член 7, параграф 4;

в)използва формат за извличане на данни при изготвянето на тази информация;

г)гарантира, че не са включени никакви лични данни, освен когато личните данни представляват необходим елемент от информацията за неговите икономически дейности.

2.Съвместният комитет на европейските надзорни органи разработва проекти на технически стандарти за изпълнение, в които се посочват всички изброени по-долу елементи:

а)метаданните, които трябва да се предоставят за подадената информация;

б)конкретните формати, които трябва да се използват при изготвянето на информацията;

в)посочване на органите за събиране на данни, на които се подава информацията.

Съвместният комитет на европейските надзорни органи представя на Комисията тези проекти на технически стандарти за изпълнение в срок до [Службата за публикации: моля, въведете три години след влизането в сила].

На Комисията се предоставя правомощието да приеме посочените в първата алинея технически стандарти за изпълнение в съответствие с член 15 от Регламент (ЕС) № 1093/2010, член 15 от Регламент (ЕС) № 1094/2010 и член 15 от Регламент (ЕС) № 1095/2010.

3.Когато информацията по параграф 1 съдържа лични данни, субектите гарантират, че обработването се извършва въз основа на едно от законните основания, посочени в член 6, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета. Настоящият регламент не създава правно основание за обработването на лични данни от тези субекти.

Член 4

Списък на органите за събиране на данни

На уебпортала, посочен в член 7, параграф 1, буква а), ЕОЦКП публикува списък на органите за събиране на данни, който включва информация за единния ресурсен локатор (URL) на всеки орган за събиране на данни.

ЕОЦКП гарантира, че списъкът, посочен в първата алинея, се актуализира, и уведомява Комисията за всички промени в този списък.

Член 5

Задачи на органите за събиране на данни 

1.Органите за събиране на данни:

а)събират и съхраняват информацията, подадена от субектите;

б)извършват автоматизирани проверки на подадената информация, за да се уверят, че тя отговаря на всички изброени по-долу изисквания:

i)информацията е подадена, като е използван формат за извличане на данни или, когато е целесъобразно, машинночетим формат, определен в някой от правните актове, посочени в член 1, параграф 1, буква а), съгласно които се подава информацията, или в техническите стандарти за изпълнение, посочени в член 3, параграф 2, буква б); 

ii)метаданните, както е посочено в параграф 6, буква г), са налични и пълни;

iii)информацията съдържа квалифициран електронен печат;

в)гарантират, че използването и повторното използване на информацията, предоставена на ЕЕТД, или не подлежи на никакви условия, или е предмет на стандартни отворени лицензи, които са еквивалентни на лицензионните условия, посочени в член 9;

г)прилагат API и предоставят на ЕЕТД безплатно и в рамките на приложимите срокове информацията, метаданните за тази информация и, когато е уместно, квалифицирания електронен печат;

д)предоставят техническа помощ на субектите, подаващи информацията;

е)гарантират, че информацията, посочена в член 1, параграф 1, остава на разположение на ЕЕТД в продължение на най-малко 10 години, освен ако в правните актове, посочени в член 1, параграф 1, буква а), не е предвидено друго. Личните данни, съдържащи се в подадената съгласно член 1, параграф 1 информация не се съхраняват и не са достъпни за повече от 5 години, освен ако в правните актове, посочени в член 1, параграф 1, буква а), не е предвидено друго.

За целите на буква е) органите за събиране на данни предприемат подходящи технически и организационни мерки, за да гарантират, че информацията не се съхранява или не е достъпна за по-дълъг период от предвидения в посочената буква е).

2.Органите за събиране на данни отхвърлят подадената от субектите информация във всеки един от следните случаи:

а)когато автоматизираните проверки, посочени в параграф 1, буква б), покажат, че информацията не отговаря на изискванията, определени в посочената буква б);

б)когато информацията е очевидно неподходяща, злонамерена или очевидно извън обхвата на информацията, посочена в член 1, параграф 1.

3.Субектите могат да подадат информацията, посочена в член 1, параграф 1, буква а), само веднъж на един от съответните органи за събиране на данни.

4.Субектите гарантират точността на информацията, която подават на органите за събиране на данни.

5.По отношение на информацията, попадаща в обхвата на настоящия регламент, органите за събиране на данни не упражняват правото на производителя на база данни, посочено в член 7, параграф 1 от Директива 96/9/ЕО на Европейския парламент и на Съвета 33 , да предотвратява или ограничава повторното използване на съдържанията на базата данни или да ограничава повторното използване на тези съдържания.

6.Съвместният комитет на европейските надзорни органи разработва проекти на технически стандарти за изпълнение, в които се посочват всички изброени по-долу елементи: 

а)как да се извършват автоматизираните проверки, посочени в параграф 1, буква б), за всеки вид информация, подадена от субектите;

б) характеристиките на квалифицирания електронен печат, посочен в параграф 1, буква б), подточка iii);

в)стандартните отворени лицензи, посочени в параграф 1, буква в);

г)характеристиките на API, който трябва да бъде внедрен съгласно параграф 1, буква г), и метаданните, посочени в същата буква;

д)сроковете, посочени в параграф 1, буква г).

Съвместният комитет представя на Комисията тези проекти на технически стандарти за изпълнение по отношение на точки б), в), и г) в срок до [Служба за публикации: моля, въведете една година след влизането в сила], а по отношение на букви а) и д) — в срок до [Служба за публикации: моля, въведете две години след влизането в сила].

На Комисията се предоставят правомощия да приеме посочените в първата алинея технически стандарти за изпълнение, в съответствие с член 15 от Регламенти (ЕС) № 1093/2010, (ЕС) № 1094/2010 и (ЕС) № 1095/2010.

Член 6

Киберсигурност

ЕОЦКП прилага ефективна и пропорционална политика за сигурност информационните технологии по отношение на ЕЕТД и осигурява подходящи нива на автентичност, наличност, цялостност и неопровержимост на информацията, достъпна чрез ЕЕТД, и на защита на личните данни.

Член 7

Функционални характеристики на ЕЕТД

1.ЕОЦКП гарантира, че ЕЕТД осигурява най-малко следните функционалности:

а)уебпортал с лесен за ползване интерфейс на всички официални езици на Съюза, който осигурява достъп до информацията в ЕЕТД;

б)API, осигуряващ лесен достъп до информацията в ЕЕТД;

в)функция за търсене на всички официални езици на Съюза;

г)система за визуализация на информацията;

д)услуга за машинен превод на извлечената информация;

е)услуга за изтегляне, включително на големи обеми данни;

ж)услуга за уведомяване, която информира ползвателите за всяка нова информация в ЕЕТД.

2.ЕОЦКП гарантира, че в срок до 31 декември 2025 г. ЕЕТД ще осигури функционалностите, посочени в параграф 1, букви д) и ж).

3.Функцията за търсене, посочена в параграф 1, буква в), позволява търсене въз основа на следните метаданни:

а)наименованията на субекта, подал информацията;

б)идентификационния код на правен субект на субекта, подал информацията;

в)вида на подадената от субекта информация;

г)годината и месеца, през които информацията е била подадена от субекта;

д)размера на субекта, подал информацията;

е)източника на подадената информация.

4.Съвместният комитет на европейските надзорни органи разработва проекти на технически стандарти за изпълнение, в които се посочват всички изброени по-долу елементи:

а)характеристиките на API, посочени в параграф 1, буква б);

б)специфичния идентификационен код на правния субект, посочен в параграф 3, буква б);

в)класификация на видовете информация, посочени в параграф 3, буква в);

г)категориите за размера на субектите, посочени в параграф 3, буква д).

Съвместният комитет на европейските надзорни органи представя на Комисията тези проекти на технически стандарти за изпълнение в срок до [Службата за публикации: моля, въведете една година след влизането в сила].

На Комисията се предоставя правомощието да приема посочените в първата алинея технически стандарти за изпълнение в съответствие с член 15 от Регламент (ЕС) № 1093/2010, Регламент (ЕС) № 1094/2010 и Регламент (ЕС) № 1095/2010. 

Член 8

Достъп до информацията, налична в ЕЕТД

1.ЕОЦКП гарантира, че достъпът до ЕЕТД се предоставя недискриминационно.

2.ЕОЦКП гарантира, че всеки има пряк и незабавен безплатен достъп до информацията, налична в ЕЕТД. 

ЕОЦКП обаче може да начислява такси за специфични услуги, които включват търсене на много голям обем информация или на често актуализирана информация. Тези такси не надвишават разходите, направени от ЕОЦКП за предоставянето на услугата. 

3.Независимо от параграф 2, втора алинея, ЕОЦКП позволява на всички изброени по-долу субекти да имат пряк и незабавен безплатен достъп до ЕЕТД, доколкото това е необходимо на тези субекти за изпълнение на съответните им отговорности, мандати и задължения:

а)всяка институция, агенция или друг орган на Съюза;

б)всеки национален компетентен орган, определен от държава членка в съответствие с правните актове, посочени в член 1, параграф 1, буква а);

в)всеки член на Европейската статистическа система, както е определено в член 4 от Регламент (ЕО) № 223/2009 на Европейския парламент и на Съвета 34 ;

г)членовете на Европейската система на централните банки;

д)органите за преструктуриране, определени съгласно член 3 от Директива 2014/59/ЕС на Европейския парламент и на Съвета 35 .

4.За целите на параграф 2, втора алинея ЕОЦКП може да разработи проекти на технически стандарти за изпълнение, за да определи естеството и обема на конкретните услуги, за които могат да се събират такси, и да определи свързаната с тях структура на таксите.

ЕОЦКП представя на Комисията тези проекти на технически стандарти за изпълнение.

На Комисията се предоставя правомощието да приеме посочените в първата алинея технически стандарти за изпълнение в съответствие с член 15 от Регламент (ЕС) № 1095/2010.

Член 9

Използване и повторно използване на информация, достъпна чрез ЕЕТД

ЕОЦКП гарантира, че използването и повторното използване на информацията, достъпна чрез ЕЕТД, не нарушава правата sui generis върху бази данни съгласно член 7, параграф 1 от Директива 96/9/EО и не подлежи на никакви условия, освен ако тези условия отговарят на всички изброени по-долу изисквания:

а)условията са обективни и недискриминационни;

б)условията са обосновани от съображения за обществен интерес;

в)условията съответстват на условията, предвидени в стандартните отворени лицензи по смисъла на член 2, точка 5 от Директива (ЕС) 2019/1024, които позволяват свободното използване, изменяне и споделяне на тази информация от всеки и за всякакви цели.

Член 10

Качество на информацията

1.ЕОЦКП извършва автоматизирано валидиране, за да провери съответствието на информацията, подадена от органите за събиране на данни, спрямо изискванията, посочени в член 5, параграф 1, буква б).

2.ЕОЦКП прилага подходящи технически процедури за автоматично уведомяване на органа за събиране на данни, че подадената информация не отговаря на изискванията, посочени в член 5, параграф 1, буква б).

Член 11

Задачи на ЕОЦКП

1.ЕОЦКП, в тясно сътрудничество с Европейския банков орган (ЕБО) и Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (ЕОЗППО):

а)гарантира, че информацията, получена от органите за събиране на данни, се предоставя своевременно в ЕЕТД;

б)предоставя сервизно обслужване на органите за събиране на данни;

в)гарантира, че ЕЕТД е достъпна през поне 95 % от времето всеки месец;

г)консултира се по целесъобразност с органите за събиране на данни с цел за разглеждане на общи въпроси и общи принципи на поведение, и по-специално за обсъждане на:

i)ежедневното управление на ЕЕТД;

ii)разработването и прилагането на политика за качество и, когато е целесъобразно, на споразумения за ниво на обслужване между ЕОЦКП и органите за събиране на данни;

iii)условията за финансиране на ЕЕТД, включително в кои ситуации могат да се събират такси и как се изчисляват тези такси;

iv)заплахи във връзка с киберсигурността.

д)контролира въвеждането и функционирането на ЕЕТД, както е посочено в член 12, и ежегодно докладва за това на Комисията.

2.За целите на параграф 1 ЕОЦКП се консултира с Групата на участниците от сектора на ценните книжа и пазарите, посочена в член 37 от Регламент (ЕС) № 1095/2010.

3.ЕОЦКП не съхранява информация, съдържаща лични данни, освен за автоматична, междинна и временна обработка, включително съхраняване на тази информация, доколкото това е строго необходимо за целите на предоставянето на достъп до информация, предоставена от органите за събиране на данни.

Член 12

Мониторинг на създаването и функционирането на ЕЕТД

1.ЕОЦКП, в тясно сътрудничество с ЕБО и ЕОЗППО, извършва мониторинг на функционирането на ЕЕТД въз основа най-малко на качествените и количествените показатели, посочени в параграф 2, и публикува годишен доклад за функционирането на ЕЕТД.

2.Качествените и количествените показатели, посочени в параграф 1, са, както следва:

а)брой посетители и търсения;

б)процент на търсенията, които водят до преглед или изтегляне;

в)брой и процент на машинночетимата информация, достъпна чрез ЕЕТД, и брой и процент на машинночетимите прегледи и изтегляния;

г)дял на уведомленията в съответствие с автоматизираните проверки, посочени в член 10;

д)всяка значителна неизправност или инцидент;

е)оценка на достъпността, качеството, използваемостта и навременността на информацията в ЕЕТД;

ж)оценка на това дали ЕЕТД удовлетворява поставените цели, като се отчитат промените при използването ѝ и информационните потоци в рамките на Съюза;

з)оценка на удовлетвореността на крайните ползватели;

и)сравнение с подобни системи в трети държави.

3.ЕОЦКП се консултира с Групата на участниците от сектора на ценните книжа и пазарите, посочена в член 37 от Регламент (ЕС) № 1095/2010, преди представянето на доклада, посочен в параграф 1.

Член 13

Преглед

В срок до [Служба за публикации, моля въведете дата, която е 5 години след влизането в сила на настоящия регламент], Комисията прави преглед на функционирането на ЕЕТД и оценява нейната ефективност. Комисията докладва на Европейския парламент и на Съвета относно резултатите от този преглед.

Член 14

Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на […] година.

За Европейския парламент    За Съвета

Председател    Председател

ЗАКОНОДАТЕЛНА ФИНАНСОВА ОБОСНОВКА

1.РАМКА НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА 

1.1.Наименование на предложението/инициативата

Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на европейска единна точка за достъп, осигуряваща централизиран достъп до публично достъпна информация от значение за финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие

1.2.Съответни области на политиката

Област на политиката: Финансова стабилност, финансови услуги и съюз на капиталовите пазари

Дейност: Икономика в интерес на хората

1.3.Предложението е във връзка с: 

 ново действие

 ново действие след пилотен проект/подготвително действие 36  

 продължаване на съществуващо действие 

 сливане или пренасочване на едно или няколко действия към друго/ново действие. 

1.4.Цели

1.4.1.Общи цели 

Общите цели са по-нататъшно интегриране на европейските капиталови пазари и създаване на условия за по-ефективно разпределение на капитала в ЕС.

1.4.2.Конкретни цели 

Конкретна цел № 1

Първата конкретна цел е да се даде възможност за безпроблемен и интегриран достъп до данните, публикувани от субектите, които подлежат на задължения за оповестяване в областта на финансовите услуги и капиталовите пазари, включително данни, свързани с устойчивото развитие, като същевременно се избягват непропорционални административни разходи за субектите. По този начин ЕЕТД ще увеличи потоците от информация както в рамките на държавите членки, така и в трансграничен план.

Конкретна цел № 2

Втората конкретна цел е да се увеличи цифровото използване (и повторното използване) на данни.

От гледна точка на използването на цифровите технологии ЕЕТД следва да се стреми да стандартизира начина, по който информацията се изготвя, за да се улесни нейното намиране, сравняване и анализиране, като по този начин се намалят разходите на ползвателите за търсене и обработка. Това означава подобряване на възможността за намиране и извличане на данни (по отношение на метаданните, структурирането на данните и ИТ форматите и, ако е възможно, по отношение на машинната четимост), гарантиране на качеството на данните, премахване на ненужните ограничения за повторно използване, намаляване на езиковите бариери, осигуряване на достъп до навременна информация и евентуално решаване на въпроса за целостта на данните и достоверността на източниците. Това следва да е в съответствие с действията, които ще улеснят използването на данните на национално равнище и на равнището на Съюза 37 .

1.4.3.Очаквани резултати и отражение

Да се посочи въздействието, което предложението/инициативата следва да окаже по отношение на бенефициерите/целевите групи.

От икономическа гледна точка ЕЕТД ще засили разпространението на информация както в рамките на държавите членки, така и в трансграничен план благодарение на свободния достъп. Тя ще увеличи цифровото използване на тази информация благодарение на отворените условия за ползване и широко разпространените формати за извличане на данни. Инициативата също така ще насърчи машинната четимост в дългосрочен план. Това ще доведе до по-голяма, равнопоставена и недискриминационна видимост на всички участници на пазара и на участниците, оповестяващи доброволно информация, независимо от техния размер или размера на техния пазар, за инвеститорите, анализаторите, посредниците, изследователите или фондовете. Тази видимост ще открие възможности за финансиране, ще осигури по-добро разпределение на капитала и по този начин ще допринесе за по-ниска цена на капитала и за по-голяма устойчивост на вътрешния пазар.

От гледна точка на инвеститорите ЕЕТД ще осигури лесен, своевременен и ефективен достъп до по-широк набор от информация и по този начин ще открие нови хоризонти. Инвеститорите също така ще спестят време и ресурси за търсене и обработка на информация. ЕЕТД ще спомогне да се отговори на нарастващата нужда на дружествата от данни, свързани с устойчивото развитие, и по този начин ще допринесе за постигането на целите на финансирането за устойчиво развитие и на Европейския зелен пакт.

Тя ще обслужва нуждите на други ползватели на данни, включително инвеститорите на дребно и финансовите консултанти, публичните администрации, гражданското общество, изследователите и академичните среди.

ЕЕТД ще даде възможност за предлагане на иновативни услуги във финансовата сфера, основани на анализи, големи масиви от данни или изкуствен интелект/машинно обучение, както и за достъп и използване на електронни устройства.

1.4.4.Показатели за изпълнението 

Посочете показателите за проследяване на напредъка и на постиженията.

Бяха определени следните показатели за изпълнение:

Цел № 1

Брой търсения, прегледи и изтегляния годишно

Дял на корекциите, изисквани поради проверки за валидиране, за година

Развитие на използването, включително трансграничен достъп

Цел № 2

Брой машинночетими набори от данни, достъпни от ЕЕТД

1.5.Мотиви за предложението/инициативата 

1.5.1.Изисквания, които трябва да бъдат изпълнени в краткосрочна или дългосрочна перспектива, включително подробен график за изпълнението на инициативата

Създаването на единна точка за достъп е ключова точка от Плана за действие за изграждане на съюз на капиталовите пазари от септември 2020 г. Финансовият сектор силно разчита на информационните и комуникационните технологии (ИКТ).

До края на 2024 г. трябва да бъде създаден минимален жизнеспособен продукт. 38 . Намесата следва също така да гарантира, че тези мерки позволяват на рамката на ЕС да остане динамична, за да може да се приспособи към бъдещия технологичен напредък и да продължи да се развива.

1.5.2.Добавена стойност от участието на Съюза (може да е в резултат от различни фактори, например ползи по отношение на координацията, правна сигурност, по-добра ефективност или взаимно допълване). За целите на тази точка „добавена стойност от участието на Съюза“ е стойността, която е резултат от намесата на ЕС и е допълнителна спрямо стойността, която би била създадена само от отделните държави членки.

Основания за действие на европейско равнище (ex-ante)

Настоящата географска и тематична разпокъсаност на механизмите за оповестяване и форматите на информацията, която е от значение за финансовите услуги, пазарите и устойчивото развитие, е широко разпространена в Съюза и увеличава разходите за достъп и използване на тази информация от ползвателите. Често информацията може да се търси или е достъпна само на местните езици, което е основна пречка, възпираща инвеститорите. По-нататъшните индивидуални действия на държавите членки няма да намалят тази разпокъсаност, освен ако те не се движат в една и съща посока, за да изградят единна точка за достъп, което е малко вероятно без координиран подход.

Очаквана генерирана добавена стойност от ЕС (ex-post)

Намесата на Съюза ще повиши значително ефективността на политиката, като същевременно намали сложността и финансовото и административното бреме върху всички пазарни участници.

Целта на тази инициатива (т.е. интегриране на информацията в рамките на целия Съюз и осигуряване на възможност за нейното цифрово използване) не може да бъде постигната в достатъчна степен от държавите членки поотделно. Понастоящем повечето от правилата, отнасящи се до каналите и форматите за оповестяване на корпоративната отчетна информация, се определят от законодателствата на държавите членки. Предвид мащаба и последиците от създаването на европейска единна точка за достъп, решаването на тези въпроси може да се постигне по-ефективно на равнището на Съюза.

1.5.3.Изводи от подобен опит в миналото

Нова инициатива

1.5.4.Съвместимост с многогодишната финансова рамка и евентуални синергии с други подходящи инструменти

Европа иска да засили своя цифров суверенитет и да определи свои собствени стандарти с акцент върху данните, технологиите и инфраструктурата 39 . Овластяването на предприятията в едно устойчиво и по-проспериращо цифрово бъдеще ще включва цифровизацията на обществените услуги и въвеждането на цифрови технологии в предприятията.

В своята Европейска стратегия за данните 40 , Комисията иска да направи достъпни повече данни за използване в икономиката и обществото, включително чрез разработване на общи пространства на данни. В публикуваната през септември 2020 г. стратегията на Комисията за цифровизиране на финансовите услуги в ЕС 41 се определят общите насоки за това как Европа може да подкрепи въвеждането на цифровите технологии във финансите през следващите години, и по-специално да насърчи финанси, основани на данните, включително чрез засилен достъп и използване на данни. Въвеждането на общо пространство на данни, каквото е ЕЕТД, допринася за реализацията на тези стратегии.

Комисията е еднакво ангажирана с постигането на екологичен преход на икономиката на ЕС, както е посочено в съобщението за Европейския зелен пакт от декември 2019 г. 42 и Стратегията за финансиране на прехода към устойчива икономика 43 . В това отношение ЕЕТД ще допринесе за тази програма, като улесни частните инвестиции в устойчиви проекти и дейности.

И накрая ЕЕТД се опира на Плана за действие за изграждане на съюз на капиталовите пазари (СКП), приет през септември 2020 г. 44  

Това законодателно предложение е напълно съвместимо с многогодишната финансова рамка.

1.5.5.Оценка на различните налични варианти за финансиране, включително възможностите за преразпределяне на средства

Бяха разгледани няколко варианта за финансиране, включително обхват на преразпределението и различни комбинации от фондове и/или бюджет на ЕС.

При избрания окончателен вариант предложението ще има ограничено въздействие върху МФР, тъй като в него се предвижда допълнителна вноска на Съюза в ЕОЦКП, произтичаща от допълнителните 3 ЕПРВ, от които Органът ще се нуждае, за да изпълнява допълнителните задачи, възложени от законодателите във връзка с управлението на ЕЕТД.

Това при бъдещата годишна бюджетна процедура ще доведе до предложение за увеличаване на броя на оправомощените служители на агенцията. Освен това на ЕОЦКП ще бъде предоставено финансиране от Съюза в размер на около 3,74 млн. евро за оперативните разходи (дял 3), свързани с разработването и създаването на ЕЕТД.

Финансирането, предоставено на ЕОЦКП (както за административните, така и за оперативните разходи) след влизането в сила на законодателството, ще бъде съфинансирано от Съюза и националните компетентни органи в съответствие със стандартната формула за финансиране, предвидена в съображение 68 от Регламент 1095/2010 за създаване на ЕОЦКП, т.е. 40 % от средствата са от Съюза и 60 % чрез вноски от националните компетентни органи на държавите членки.

Що се отнася до регулаторните дейности, произтичащи от ЕЕТД, ще трябва да се разработят няколко акта за изпълнение. Тази задача се изпълнява поетапно съгласно регламента. С регламента разработването на някои актове се възлага на Съвместния комитет на европейските надзорни органи (ЕОЦКП, ЕБО и ЕОЗППО). При изпълнението на тези задачи ЕБО и ЕОЗППО освен това ще си сътрудничат с ЕОЦКП по отношение на определени дейности, свързани с функционирането и мониторинга на ЕЕТД. ЕОЦКП, ЕБО и ЕОЗППО съответно ще продължат да работят за постигане на максимални синергии и повишаване на ефективността и ще наблюдават допълнителното работно натоварване и служителите на пълно работно време (ЕПРВ), свързани с настоящото предложение, в контекста на общите им задачи.

За да може подготовката на тази важна инициатива да започне възможно най-бързо, по първата многогодишна работна програма за програмата „Цифрова Европа“ (2021—2022 г.) са предвидени 2 млн. евро, които ще бъдат реализирани чрез обществени поръчки. Допълнителен финансов принос от програмата „Цифрова Европа“ в размер на 3 млн. евро ще бъде разгледан в контекста на подготовката на следващата работна програма (2023—2024 г.). Окончателното ѝ разпределение ще бъде предмет на приоритизиране на финансирането в контекста на основната процедура за приемане и на съгласие от страна на съответния програмен комитет. Това допълнително финансиране ще позволи разработването на ЕЕТД да продължи, докато в законодателството на ЕС ЕОЦКП бъде официално определен като орган, управляващ ЕЕТД. За да се осигури плавен преход и при условие, че тази сума бъде окончателно предвидена в следващата работна програма „Цифрова Европа“, нейното изпълнение ще бъде възложено на ЕОЦКП чрез споразумение за финансов принос.

Като се има предвид, че ЕОЦКП гарантира, че всяко физическо или юридическо лице има безплатен достъп до информацията, налична в ЕЕТД, той е оправомощен чрез дерогация да начислява такси за конкретни услуги, особено в случаи, свързани с много голям обем често актуализирана информация. Тези такси няма да надвишават разходите, направени от ЕОЦКП за предоставяне на конкретната услуга. Тази услуга, свързаните с нея разходи за разработване и такси, както и техният размер, зависят от бъдещите решения. В тази връзка това не оказва влияние върху настоящата оценка на въздействието върху бюджета.

1.6.Продължителност и финансово отражение на предложението/инициативата

 ограничен срок на действие

   Предложение/инициатива в сила от [ДД/ММ]ГГГГ до [ДД/ММ]ГГГГ

   Финансово отражение от ГГГГ до ГГГГ

 неограничен срок на действие

Изпълнение с начален период от 2022 г. до 2026 г.,

последван от функциониране с пълен капацитет.

1.7.Планиран(и) метод(и) на управление 45  

 Пряко управление от Комисията чрез

   изпълнителните агенции

 Споделено управление с държавите членки

 Непряко управление чрез възлагане на задачи по изпълнението на бюджета на:

◻ международни организации и техните агенции (да се уточни);

◻ ЕИБ и Европейския инвестиционен фонд;

☑ органи, посочени в членове 70 и 71;

◻ публичноправни органи;

◻ частноправни органи със задължение за обществена услуга, доколкото предоставят подходящи финансови гаранции;

◻ органи, уредени в частното право на държава членка, на които е възложено осъществяването на публично-частно партньорство и които предоставят подходящи финансови гаранции;

◻ лица, на които е възложено изпълнението на специфични дейности в областта на ОВППС съгласно дял V от ДЕС и които са посочени в съответния основен акт.

Забележки

Няма.

2.МЕРКИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ 

2.1.Правила за мониторинг и докладване 

Да се посочат честотата и условията.

В съответствие с вече съществуващите договорености EНО изготвят редовни доклади за дейността си (включително вътрешни доклади пред висшето ръководство, доклади пред Управителния съвет, доклади за дейността на всеки шест месеца пред Надзорния съвет и изготвяне на годишния доклад) и подлежат на одити от страна на Сметната палата и службата за вътрешен одит на Комисията във връзка с използването на ресурси от тяхна страна. Мониторингът и докладването на действията, включени в предложението, ще съответстват на вече съществуващите изисквания, както и на новите изисквания, произтичащи от настоящото предложение.

2.2.Системи за управление и контрол 

2.2.1.Обосновка на предложените начини за управление, механизми за финансиране на изпълнението, начини за плащане и стратегия за контрол

Европейският орган за ценни книжа и пазари (ЕОЦКП) ще управлява ЕЕТД.

Що се отнася до стратегията за контрол, ЕОЦКП работи в тясно сътрудничество със Службата за вътрешен одит на Комисията, за да се гарантира, че съответните стандарти са спазени във всички области на рамката за вътрешен контрол. Тези договорености ще се прилагат и по отношение на ролята на агенциите във връзка с настоящото предложение.

Освен това всяка финансова година Европейският парламент, по препоръка на Съвета и вземайки предвид констатациите на Европейската сметна палата, решава дали да освободи от отговорност агенциите за изпълнението на техните бюджети.

2.2.2.Информация относно установените рискове и системите за вътрешен контрол, създадени с цел намаляването им

По отношение на правните и икономическите аспекти на ефективното и ефикасно използване на бюджетните кредити, свързани с дейностите, които ще се извършват от ЕНО в контекста на настоящото предложение, настоящата инициатива няма да породи нови съществени рискове, които не са обхванати от съществуващата рамка за вътрешен контрол. Действията, които трябва да бъдат извършени в контекста на настоящото предложение, ще започнат през 2022 г. и ще продължат.

2.2.3.Оценка и обосновка на разходната ефективност на проверките (съотношение „разходи за контрол ÷ стойност на съответните управлявани фондове“) и оценка на очакваната степен на риска от грешки (при плащане и при приключване) 

Системите за управление и контрол са предвидени в регламентите, които понастоящем уреждат функционирането на ЕНО, и се считат за икономически ефективни. Регламентът подлежи на редовен преглед. Очаква се рисковете от грешки да са ниски.

2.3.Мерки за предотвратяване на измами и нередности 

Да се посочат съществуващите или планираните мерки за превенция и защита, например от стратегията за борба с измамите.

За целите на борбата с измамите, корупцията и други незаконни дейности, за ЕОЦКП се прилагат без ограничение разпоредбите на Регламент (ЕО) № 1073/1999 на Европейския парламент и на Съвета от 25 май 1999 година относно разследванията, провеждани от Европейската служба за борба с измамите (OLAF).

3.ОЧАКВАНО ФИНАНСОВО ОТРАЖЕНИЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА 

3.1.Съответни функции от многогодишната финансова рамка и разходни бюджетни редове 

Съществуващи бюджетни редове

По реда на функциите от многогодишната финансова рамка и на бюджетните редове.

Функция от многогодишната финансова рамка

Бюджетен ред

Вид  
разходи

Финансов принос

Номер  

Многогод./едногод 46 .

от държави от ЕАСТ 47

от държави кандидатки 48

от трети държави

по смисъла на член 21, параграф 2, буква б) от Финансовия регламент

1

ГД „Съобщителни мрежи, съдържание и технологии“: <02.04.03>

Многогод.

ДА

НЕ

НЕ

НЕ

1

ЕОЦКП: <03.10.04>

Многогод.

НЕ

НЕ

НЕ

НЕ

Поискани нови бюджетни редове

По реда на функциите от многогодишната финансова рамка и на бюджетните редове.

Функция от многогодишната финансова рамка

Бюджетен ред

Вид на 
разхода

Финансов принос

Номер  

Многогод./едногод.

от държави от ЕАСТ

от държави кандидатки

от трети държави

по смисъла на член 21, параграф 2, буква б) от Финансовия регламент

Няма.

3.2.Очаквано отражение върху разходите 

3.2.1.Обобщение на очакваното отражение върху разходите 

млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

Функция от многогодишната финансова
рамка

Номер

Функция 1: Единен пазар, иновации и цифрови технологии

ЕОЦКП: <03.10.04>

2022 г.

2023 г.

2024 г.

2025 г.

2026 г.

2027 г.

ОБЩО

Дял 1:

Поети задължения

1)

0,096

0,195

0,199

0,203

0,693

Плащания

2)

0,096

0,195

0,199

0,203

0,693

Дял 2:

Поети задължения

1а)

0,017

0,035

0,036

0,036

0,124

Плащания

2a)

0,017

0,035

0,036

0,036

0,124

Дял 3:

Поети задължения

3a)

0,894

0,849

1,159

0,838

3,740

Плащания

3б)

0,894

0,849

1,159

0,838

3,740

ОБЩО бюджетни кредити 
за ЕОЦКП: <03.10.04>

Поети задължения

=1+1а +3а

1,007

1,079

1,394

1,077

4,557

Плащания

=2+2а

+3б

1,007

1,079

1,394

1,077

4,557

ГД „Съобщителни мрежи, съдържание и технологии“: <02.04>

2022 г.

2023 г.

2024 г.

2025 г.

2026 г.

2027 г.

ОБЩО

·Бюджетни кредити за оперативни разходи

Бюджетен ред: <02.04.03>

Поети задължения

1а)

2,000 49

3,000 50

5,000

Плащания

2a)

0,500

4,500

5,000

Бюджетен ред

Поети задължения

1б)

Плащания

2б)

Бюджетни кредити за административни разходи, финансирани от пакета за определени програми 51  

Бюджетен ред

3)

ОБЩО бюджетни кредити 
за ГД „Съобщителни мрежи, съдържание и технологии“ <02.04>

Поети задължения

=1а+1б+3

Плащания

=2а+2б

+3

·ОБЩО бюджетни кредити за оперативни разходи

Поети задължения

4)

2,000

3,000

5,000

Плащания

5)

0,500

4,500

5,000

·ОБЩО бюджетни кредити за административни разходи, финансирани от пакета за определени програми

6)

ОБЩО бюджетни кредити 
за ФУНКЦИЯ 1 
от многогодишната финансова рамка

Поети задължения

=4+6

2,000

3,000

1,007

1,079

1,394

1,077

9,557

Плащания

=5+6

0,500

4,500

1,007

1,079

1,394

1,077

9,557

·ОБЩО бюджетни кредити за оперативни разходи (всички оперативни функции)

Поети задължения

4)

2,000

3,000

1,007

1,079

1,394

1,077

9,557

Плащания

5)

0,500

4,500

1,007

1,079

1,394

1,077

9,557

ОБЩО бюджетни кредити за административни разходи, финансирани от пакета за определени програми (всички оперативни функции)

6)

ОБЩО бюджетни кредити  
за ФУНКЦИИ 1—6 
от многогодишната финансова рамка 
(Референтна стойност)

Поети задължения

=4+6

2,000

3,000

1,007

1,079

1,394

1,077

9,557

Плащания

=5+6

0,500

4,500

1,007

1,079

1,394

1,077

9,557



Функция от многогодишната финансова
рамка

7

„Административни разходи“

млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

2022 г.

2023 г.

2024 г.

2025 г.

2026 г.

2027 г.

ОБЩО

ГД: <…….>

• Човешки ресурси

• Други административни разходи

ОБЩО ГД <….>

Бюджетни кредити

ОБЩО бюджетни кредити 
за ФУНКЦИЯ 7 
от многогодишната финансова рамка 

(Общо поети задължения = Общо плащания)

млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

2022 г.

2023 г.

2024 г.

2025 г.

2026 г.

2027 г.

ОБЩО

ОБЩО бюджетни кредити  
за ФУНКЦИИ 1—7 
от многогодишната финансова рамка 

Поети задължения

2,000

3,000

1,007

1,079

1,394

1,077

9,557

Плащания

0,500

4,500

1,007

1,079

1,394

1,077

9,557

3.2.2.Очаквано отражение върху бюджетните кредити за ЕОЦКП 

   Предложението/инициативата не налага използване на бюджетни кредити за оперативни разходи

   Предложението/инициативата налага използване на бюджетни кредити за оперативни разходи съгласно обяснението по-долу:

Бюджетни кредити за поети задължения в милиони евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

Да се посочат целите и резултатите

2022 г.

2023 г.

2024 г.

2025 г.

2026 г.

2027 г.

ОБЩО

РЕЗУЛТАТИ

Вид 52

Среден разход

Брой

Разходи

Брой

Разходи

Брой

Разходи 53

Брой

Разходи

Брой

Разходи

Брой

Разходи

Общ бр.

Общо разходи

КОНКРЕТНА ЦЕЛ № 1: Създаване на европейската единна точка за достъп

— Резултат

Информационна система

3,489

1

0,894

1

0,849

1

1,159

1

0,838

1

3,740

— Резултат

Междинен сбор за конкретна цел № 1

1

0,894

1

0,849

1

1,159

1

0,838

1

3,740

КОНКРЕТНА ЦЕЛ № 2...

— Резултат

Междинен сбор за конкретна цел № 2

ОБЩА СТОЙНОСТ

1

0,894

1

0,849

1

1,159

1

0,838

1

3,740

3.2.3.Очаквано отражение върху човешките ресурси на ЕОЦКП 

3.2.3.1.Резюме

   Предложението/инициативата не налага използване на бюджетни кредити за административни разходи

   Предложението/инициативата налага използване на бюджетни кредити за административни разходи съгласно обяснението по-долу:

млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

2022 г.

2023 г.

2024 г.

2025 г.

2026 г.

2027 г.

ОБЩО

Срочно наети служители (степени AD)

0,096

0,195

0,199

0,203

0,693

Срочно наети служители (степени AST)

Договорно нает персонал

0,210 54

0,210

Командировани национални експерти

ОБЩО

0,210

0,096

0,195

0,199

0,203

0,903

Изисквания по отношение на персонала (ЕПРВ):

2022 г.

2023 г.

2024 г. 55

2025 г.

2026 г.

2027 г.

ОБЩО

Срочно наети служители (степени AD)

3

3

3

3

3

Срочно наети служители (степени AST)

Договорно нает персонал

3

3

Командировани национални експерти

ОБЩО

3

3

3

3

3

3

3.2.3.2.Очаквани нужди от човешки ресурси за ръководната ГД

   Предложението/инициативата не налага използване на човешки ресурси.

   Предложението/инициативата налага използване на човешки ресурси съгласно обяснението по-долу:

Оценката се посочва в цели стойности (или най-много до един знак след десетичната запетая)

Година 
N

Година 
N+1

Година N+2

Година N+3

Да се добавят толкова години, колкото е необходимо, за да се обхване продължителността на отражението (вж. точка 1.6)

·Длъжности в щатното разписание (длъжностни лица и срочно наети служители)

20 01 02 01 и 20 01 02 02 (Централа и представителства на Комисията)

20 01 02 03 (Делегации)

01 01 01 01 (Непреки научни изследвания)

10 01 05 01 (Преки научни изследвания)

 Външен персонал (в еквивалент на пълно работно време: (ЕПРВ) 56

20 02 01 (ДНП, КНЕ, ПНА от общия финансов пакет)

20 02 03 (ДНП, МП, КНЕ, ПНА и МЕД в делегациите)

Бюджетни редове (да се посочат)  57

— в централата 58  

— в делегациите

01 01 01 02 (ДНС, КНЕ, ПНА — Непреки научни изследвания)

10 01 05 02 (ДНС, КНЕ, ПНА — Преки научни изследвания)

Други бюджетни редове (да се посочат)

ОБЩО

Нуждите от човешки ресурси ще бъдат покрити от персонала на ГД, на който вече е възложено управлението на дейността и/или който е преразпределен в рамките на ГД, при необходимост заедно с всички допълнителни отпуснати ресурси, които могат да бъдат предоставени на управляващата ГД в рамките на годишната процедура за отпускане на средства и като се имат предвид бюджетните ограничения.

Описание на задачите, които трябва да се изпълнят:

Длъжностни лица и срочно наети служители

Външен персонал

Описание на изчисляването на разходите за единици в еквивалент на пълно работно време (ЕПРВ) следва да бъде включено в раздел 3 от Приложение V.

3.2.4.Съвместимост с настоящата многогодишна финансова рамка 

   Предложението/инициативата е съвместимо/а с настоящата многогодишна финансова рамка.

   Предложението/инициативата налага препрограмиране на съответната функция от многогодишната финансова рамка.

Обяснете какво препрограмиране е необходимо, като посочите съответните бюджетни редове и суми.

За увеличаване на програмирането на вноските на Съюза за ЕОЦКП <бюджетен ред 03.10.04> с 4,557 млн. евро (по текущи цени) през периода на МФР 2021—2027 г. ще бъде необходимо незначително прибягване до маржа по функция 1, което включва 1,007 млн. евро през 2024 г., 1,079 млн. евро през 2025 г., 1,394 млн. евро през 2026 г. и 1,077 млн. евро през 2027 г.

   Предложението/инициативата налага да се използва Инструментът за гъвкавост или да се преразгледа многогодишната финансова рамка 59 .

Обяснете какво е необходимо, като посочите съответните функции, бюджетни редове и суми.

[…]

3.2.5.Финансов принос от трети страни 

Предложението/инициативата не предвижда съфинансиране от трети страни.

Предложението/инициативата предвижда съфинансиране съгласно следните прогнози:

млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

2022 г.

2023 г.

2024 г.

2025 г.

2026 г.

2027 г.

Общо

Вноските на националните компетентни органи в съответствие със стандартната формула за финансиране на ЕОЦКП, както е посочено в съображение 68 от Регламент 1095/2010 EC за създаване на ЕОЦКП 60

1,528

1,656

2,128

1,536

6,848

ОБЩО съфинансирани бюджетни кредити

1,528

1,656

2,128

1,536

6,848

 

3.3.Очаквано отражение върху приходите 

   Предложението/инициативата няма финансово отражение върху приходите.

   Предложението/инициативата има следното финансово отражение:

   върху собствените ресурси

   върху разните приходи

   моля, посочете дали приходите са записани по разходни бюджетни редове

млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

Приходен бюджетен ред:

Налични бюджетни кредити за текущата финансова година

Отражение на предложението/инициативата 61

Година 
N

Година 
N+1

Година 
N+2

Година 
N+3

Да се добавят толкова години, колкото е необходимо, за да се обхване продължителността на отражението (вж. точка 1.6)

Статия ………….

За другите „целеви“ приходи да се посочат съответните разходни бюджетни редове.

[…]

Да се посочи методът за изчисляване на отражението върху приходите.

[…]

Приложение към законодателната финансова обосновка

Прогнозното въздействие върху бюджета на Съюза след предполагаемото влизане в сила на предложеното законодателство в началото на 2024 г. беше оценено въз основа на следното:

Дял I — Разходи за персонал

Тримата допълнителни срочно наети служители, от които според изчисленията ЕОЦКП ще се нуждае, за да контролира разработването, поддръжката и функционирането на ЕЕТД, ще бъдат наети с начална степен AD5. Предполага се (средно), че те ще встъпят в длъжност в началото на юли и съответно са включени в бюджета за 6 месеца през 2024 г. и за цели години след това.

Очакваните разходи за всеки срочно нает служител бяха изчислени като стандартните средни разходи за срочно наети служители, които ще се използват в оценките на разходите за персонал в законодателната финансова обосновка, изготвена през 2021 г. (152 000 EUR), намалени със стандартната надбавка (25 000 EUR) за разходи за сгради и информационни технологии („habillage“), включени в тези стандартни средни разходи (т.е. 127 000 EUR), бяха коригирани с корекционния коефициент, приложим за Париж (120,5), и коригирани с приетата инфлация от 2 % след 2022 г. 62 .

Дял II — Инфраструктурни и оперативни разходи

Разходите се изчисляват като броят на служителите се умножи по частта от годината, през която са на работа, по стандартните разходи за „habillage“, т.е. 25 000 EUR плюс 2 500 EUR на един служител за покриване на всички административни разходи, като и двете суми се коригират с приетата инфлация от 2 % след 2022 г.

Дял III — Оперативни разходи

Разходите съответстват на инфраструктурата, която следва да осигурява функционалностите и спецификациите, определени от законодателството за ЕЕТД, и да гарантира техническата оперативна съвместимост 63 на системата. Тя трябва да осигурява безпроблемно и висококачествено обслужване, сигурност на съхранението и комуникацията, надежден достъп и т.н. Техническото проектиране на инфраструктурата ще бъде прерогатив на управителния орган на ЕЕТД, поради което в настоящото приложение са представени няколко примерни реалистични варианта, които се запазват като основа за допусканията за разходите

Ориентировъчните разходи са на 5 етапа, които трябва да бъдат изпълнени от средата на 2022 г. до 2027 г., включително: Доказване на концепцията, работа по разработване на функционалностите и възможностите, лицензионни такси, поддръжка на системата, разходи за изчисления в облака/съхранение/в мрежа.

Прогнозните разходи са коригирани с приетата инфлация от 2 % след 2022 г.

(1)    Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите „Съюз на капиталовите пазари за хората и предприемачите — нов план за действие“, 24.9.2020 г., COM/2020/590 final.
(2)    Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите относно стратегия за цифровизиране на финансовите услуги в ЕС, 24.9.2020 г., COM/2020/591 final
(3)    Директива (ЕС) 2017/1132 на Европейския парламент и на Съвета от 14 юни 2017 г. относно някои аспекти на дружественото право. (ОВ L 169, 30.6.2017 г., стр. 46).
(4)     https://e-justice.europa.eu/489/BG/business_registers__search_for_a_company_in_the_eu?init=true  
(5)    Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите, Европейска стратегия за данните, 19.2.2020 г., COM/2020/66 final.
(6)    Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — Стратегия за финансиране на прехода към устойчива икономика, 06.7.2021 г., COM/2021/390 final .
(7)    Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Европейския съвет, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите, Европейският зелен пакт, (COM/2019/640 final, 11.12.2019 г.).
(8)    Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите „Съюз на капиталовите пазари за хората и предприемачите — нов план за действие“, 24.9.2020 г., COM/2020/590 final.
(9)    SWD/2021/81 final, 21 април 2021 г.
(10)    SWD(2021)344.
(11)    Форумът на високо равнище препоръча ЕЕТД да осигури достъп „до публичната финансова и нефинансова информация на субектите, както и до друга публична информация, свързана с финансови продукти или дейности [...], която трябва да бъде свободно достъпна за обществеността и без такси или лицензионно ползване.“ Вж. окончателния доклад на форума на високо равнище на съюза на капиталовите пазари: Нова визия за европейските капиталови пазари, юни 2020 т.
(12)    ISBN 978-92-76-13304-9.
(13)    ISBN 978-92-76-13305-6.
(14)    ISBN 978-92-76-25267-2.
(15)    Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета от 27 април 2016 г. относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни и относно свободното движение на такива данни и за отмяна на Директива 95/46/ЕО (Общ регламент относно защитата на данните) (ОВ L 119, 4.5.2016 г., стр. 1).
(16)    Това планиране не засяга процеса на приемане на следващата работна програма (2023—2024 г.), и по-специално оценките на приоритетите за финансиране и съгласието на съответния програмен комитет.
(17)    Регламент (ЕС) № 575/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 26 юни 2013 г. относно пруденциалните изисквания за кредитните институции и инвестиционните посредници и за изменение на Регламент (ЕС) № 648/2012 (OВ L 176, 27.6.2013 г., стp. 1).
(18)    Вж. предложенията на Комисията за регламент за изменение на Регламент (ЕС) № 575/2013 по отношение на изискванията за кредитен риск, риск от корекция на кредитната оценка, операционен риск, пазарен риск и долната граница на капиталовите изисквания, по-специално измененията на член 433.
(19)    Вж. член 21 от Директива 2004/109/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 15 декември 2004 г. с измененията.
(20)    SWD(2021) 305 final, 3 ноември 2021 г.
(21)    ОВ С [...], [...] г., стр. [...].
(22)    Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите „Съюз на капиталовите пазари за хората и предприемачите — нов план за действие“, 24.9.2020 г., COM/2020/590 final.
(23)    Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите относно стратегия за цифровизиране на финансовите услуги в ЕС, 24.9.2020 г., COM/2020/591 final
(24)    Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — Стратегия за финансиране на прехода към устойчива икономика, 6.7.2021 г., COM/2021/390 final.
(25)    Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Европейския съвет, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите, Европейският зелен пакт, (COM/2019/640 final, 11.12.2019 г.).
(26)    Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета от 27 април 2016 г. относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни и относно свободното движение на такива данни и за отмяна на Директива 95/46/ЕО (Общ регламент относно защитата на данните) (ОВ L 119, 4.5.2016 г., стр. 1).
(27)    Директива (ЕС) 2019/1024 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. относно отворените данни и повторното използване на информацията от обществения сектор (ОВ L 172, 26.6.2019 г., стр. 56).
(28)    Регламент (ЕС) 2018/1725 на Европейския парламент и на Съвета от 23 октомври 2018 г. относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни от институциите, органите, службите и агенциите на Съюза и относно свободното движение на такива данни и за отмяна на Регламент (ЕО) № 45/2001 и Решение № 1247/2002/ЕО (ОВ L 295, 21.11.2018 г., стр. 39).
(29)    Регламент (ЕС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 23 юли 2014 г. относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар и за отмяна на Директива 1999/93/ЕО (ОВ L 257, 28.8.2014 г., стр. 73).
(30)    Регламент (ЕС) № 1093/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 24 ноември 2010 г. за създаване на Европейски надзорен орган (Европейски банков орган), за изменение на Решение № 716/2009/ЕО и за отмяна на Решение 2009/78/ЕО на Комисията (ОВ L 331, 15.12.2010 г., стр. 12).
(31)    Регламент (ЕС) № 1094/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 24 ноември 2010 г. за създаване на Европейски надзорен орган (Европейски орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване), за изменение на Решение № 716/2009/ЕО и за отмяна на Решение 2009/79/ЕО на Комисията (ОВ L 331, 15.12.2010 г., стр. 48).
(32)    Регламент (ЕС) № 1095/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 24 ноември 2010 г. за създаване на Европейски надзорен орган (Европейски орган за ценни книжа и пазари), за изменение на Решение № 716/2009/ЕО и за отмяна на Решение 2009/77/ЕО на Комисията (ОВ L 331, 15.12.2010 г., стр. 84).
(33)    Директива 96/9/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 1996 г. относно правната закрила на базите данни (ОВ L 77, 27.3.1996 г., стр. 20).
(34)    Регламент (ЕО) № 223/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2009 г. относно европейската статистика и за отмяна на Регламент (ЕО, Евратом) № 1101/2008 на Европейския парламент и на Съвета за предоставянето на поверителна статистическа информация на Статистическата служба на Европейските общности, на Регламент (ЕО) № 322/97 на Съвета относно статистиката на Общността и на Решение 89/382/ЕИО, Евратом на Съвета за създаване на Статистически програмен комитет на Европейските общности (ОВ L 87, 31.3.2009 г., стр. 164).
(35)    Директива 2014/59/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 15 май 2014 г. за създаване на рамка за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници и за изменение на Директива 82/891/ЕИО на Съвета и директиви 2001/24/ЕО, 2002/47/ЕО, 2004/25/ЕО, 2005/56/ЕО, 2007/36/ЕО, 2011/35/ЕС, 2012/30/ЕС и 2013/36/ЕС и на регламенти (ЕС) № 1093/2010 и (ЕС) № 648/2012 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 173, 12.6.2014 г., стр. 190).
(36)    Съгласно член 58, параграф 2, буква а) или б) от регламента.
(37)    Форматите, определени на равнището на Съюза, включват форматите, определени в Делегиран регламент (ЕС) 2019/815 на Комисията от 17 декември 2018 г. за определянето на единния електронен формат за отчитане.
(38)    Съгласно стратегията за цифровизиране на финансовите услуги в ЕС: „До 2024 г. информацията, която ще подлежи на публично оповестяване по силата на уредбата на ЕС на финансовите услуги, следва да бъде оповестявана в стандартизирани и машинночетими формати“ — Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите относно стратегия за цифровизиране на финансовите услуги в ЕС, COM/2020/591 final
(39)    Приоритети на Комисията за периода 2019—2024 г., Европа, подготвена за цифровата ера .
(40)     Съобщение: Европейска стратегия за данните , Европейска комисия, 19.02.2020 г.
(41)    COM(2020) 591 final от 24.9.2020 г.
(42)    Съобщение: Европейския зелен пакт , Европейска комисия, 11.12.2019 г.
(43)    Финансов пакет, Съобщение: Стратегия за цифровизиране на финансовите услуги в ЕС , Европейска комисия, 24.09.2020 г.
(44)    Съобщение: Съюз на капиталовите пазари за хората и предприятията — нов план за действие , 24.9.2020 г.
(45)    Подробности във връзка с методите на управление и позоваванията на Финансовия регламент могат да бъдат намерени на уебсайта BudgWeb: https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/BG/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx .
(46)    Многогод. = Многогодишни бюджетни кредити/Едногод. = Едногодишни бюджетни кредити.
(47)    ЕАСТ: Европейска асоциация за свободна търговия.
(48)    Държави кандидатки и, ако е приложимо, потенциални кандидатки от Западните Балкани.
(49)    Както е предвидено в раздел 2.2.1.9 „Подготвителни действия за финансовото пространство на данни“ от приложението към Решението за изпълнение на Комисията относно финансирането на програмата „Цифрова Европа“ и приемането на многогодишната работна програма за периода 2021—2022 г., 10.11.2021 г., C(2021) 7914 final.
(50)    За целите на планирането се прогнозира, че разходите на ЕОЦКП през 2023 г. (тоест преди влизането в сила на предложеното законодателство) биха могли да бъдат финансирани от споразумение за финансов принос между Комисията и ЕОЦКП с финансиране от програмата „Цифрова Европа“. Това планиране не засяга процеса на приемане на следващата работна програма (2023—2024 г.), и по-специално оценките на приоритетите за финансиране и съгласието на съответния програмен комитет.
(51)    Техническа и/или административна помощ и разходи в подкрепа на изпълнението на програми и/или дейности на ЕС (предишни редове „BA“), непреки научни изследвания, преки научни изследвания.
(52)    Крайните продукти представляват продукти и услуги, които следва да бъдат доставени (напр.: брой на финансираните дейности по обмен на студенти, километри изграден път и др.).
(53)    Разходи за бюджета на Съюза, без участието на националните компетентни органи и без предвиденото участие от програмата „Цифрова Европа“.
(54)    Пълни разходи (включително пенсионни вноски) за 3 КС за 12 месеца, които, без да се засяга бъдещото вземане на решения и приемането на необходимото решение за финансиране, за работни цели се приема, че се покриват от споразумение за финансов принос, финансирано от програмата „Цифрова Европа“.
(55)    Набирането на персонал е предвидено за юли и поради това за 2024 г. са предвидени 50 % от средните разходи.
(56)    ДНП = договорно нает персонал; МП = местен персонал; КНЕ = командирован национален експерт; ПНА = персонал, нает чрез агенции за временна заетост; МЕД = младши експерт в делегация.
(57)    Подтаван за външния персонал, покрит с бюджетните кредити за оперативни разходи (предишни редове „BA“).
(58)    Основно за Европейските кохезионни фондове, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) и Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури (ЕФМДРА).
(59)    Вж. членове 12 и 13 от Регламент (EC, Евратом) № 2093/2020 на Съвета от 17 декември 2020 г. за определяне на многогодишната финансова рамка за годините 2021—2027.
(60)    т.е. 40 % вноска на Съюза към 60 % вноска на националния компетентен орган (НКО) на държавата членка, заедно с дела на НКО в пенсионните вноски на работодателите.
(61)    Що се отнася до традиционните собствени ресурси (мита, налози върху захарта), посочените суми трябва да бъдат нетни, т.е. брутни суми, от които са приспаднати 20 % за разходи по събирането.
(62)    Делът на пенсионните вноски на работодателя, съответстващ на дела на вноските на националния компетентен орган (НКО) на държавата членка, както е предвидено в съображение 68 от Регламент № 1095/2010 за създаване на ЕОЦКП, е включен в оценката на вноските на НКО в раздел 3.2.5 от законодателната финансова обосновка.
(63)    „Техническата оперативна съвместимост“ обхваща приложенията и инфраструктурите, свързващи системите и услугите, включително аспекти като спецификации на интерфейсите, услуги за взаимно свързване, представяне и обмен на данни и протоколи за сигурна комуникация.
Top

Брюксел, 25.11.2021

COM(2021) 723 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

за създаване на европейска единна точка за достъп, осигуряваща централизиран достъп до публично достъпна информация от значение за финансовите услуги, капиталовите пазари и устойчивото развитие

{SEC(2021) 572 final} - {SWD(2021) 344 final} - {SWD(2021) 345 final}


ПРИЛОЖЕНИЕ

Списък на законодателството на Съюза в обхвата на европейската единна точка за достъп (ЕЕТД), както е посочено в член 1, параграф 1, буква а)

1.ЧАСТ А — РЕГЛАМЕНТИ

1. Регламент (ЕО) № 1060/2009 относно агенциите за кредитен рейтинг 1

2. Регламент (ЕС) № 236/2012 относно късите продажби и някои аспекти на суапите за кредитно неизпълнение 2

3. Регламент (ЕС) № 648/2012 относно извънборсовите деривати, централните контрагенти и регистрите на трансакции 3

4. Регламент (ЕС) № 345/2013 относно европейските фондове за рисков капитал 4

5. Регламент (ЕС) 346/2013 относно европейски фондове за социално предприемачество 5

6. Регламент (ЕС) № 575/2013 относно пруденциалните изисквания за кредитните институции и инвестиционните посредници 6

7. Регламент (ЕС) № 537/2014 относно специфични изисквания по отношение на задължителния одит на предприятия от обществен интерес 7

8. Регламент (ЕС) № 596/2014 относно пазарната злоупотреба (Регламент относно пазарната злоупотреба) 8

9. Регламент (ЕС) № 600/2014 относно пазарите на финансови инструменти 9

10. Регламент (ЕС) № 909/2014 относно подобряването на сетълмента на ценни книжа в Европейския съюз и за централните депозитари на ценни книжа 10

11. Регламент (ЕС) № 1286/2014 относно основните информационни документи за пакети с инвестиционни продукти на дребно и основаващи се на застраховане инвестиционни продукти (ПИПДОЗИП) 11

12. Регламент (ЕС) 2015/760 относно Европейски фондове за дългосрочни инвестиции 12

13. Регламент (ЕС) 2015/2365 относно прозрачността при сделките за финансиране с ценни книжа и при повторното използване 13

14. Регламент (ЕС) 2016/1011 относно индекси, използвани като бенчмаркове за целите на финансови инструменти и финансови договори или за измерване на резултатите на инвестиционни фондове 14

15. Регламент (EС) 2017/1129 относно проспекта, който трябва да се публикува при публично предлагане или допускане на ценни книжа до търговия на регулиран пазар 15

16. Регламент (EС) 2017/1131 относно фондовете на паричния пазар 16

17. Регламент (ЕС) 2019/1238 относно паневропейски персонален пенсионен продукт (ПЕПП) 17

18. Регламент (ЕС) 2019/2033 относно пруденциалните изисквания за инвестиционните посредници 18

19. Регламент (ЕС) 2019/2088 относно оповестяването на информация във връзка с устойчивостта в сектора на финансовите услуги 19

20. Регламент (ЕС) 2020/852 за създаване на рамка за улесняване на устойчивите инвестиции 20

21. Регламент (ЕС) 2021/23 относно рамка за възстановяване и преструктуриране на централни контрагенти 21

ЧАСТ Б — ДИРЕКТИВИ

1. Директива 2002/87/EО относно допълнителния надзор на кредитните институции, застрахователните предприятия и на инвестиционните посредници към един финансов конгломерат 22

2. Директива 2004/25/EО относно предложенията за поглъщане 23

3. Директива 2004/109/EО относно хармонизиране изискванията за прозрачност по отношение на информацията за издателите, чиито ценни книжа са допуснати за търгуване на регулиран пазар 24

4. Директива 2006/43/ЕО относно задължителния одит на годишните счетоводни отчети и консолидираните счетоводни отчети 25

5. Директива 2007/36/ЕО относно упражняването на някои права на акционерите на дружества, допуснати до регулиран пазар 26

6. Директива 2009/65/ЕО относно координирането на законовите, подзаконовите и административните разпоредби относно предприятията за колективно инвестиране в прехвърлими ценни книжа (ПКИПЦК) 27

7. Директива 2009/138/EО относно започването и упражняването на застрахователна и презастрахователна дейност (Платежоспособност II) 28

8. Директива 2011/61/ЕС относно лицата, управляващи алтернативни инвестиционни фондове 29

9. Директива 2013/34/ЕС относно годишните финансови отчети, консолидираните финансови отчети и свързаните доклади на някои видове предприятия 30

10. Директива 2013/36/ЕС относно достъпа до осъществяването на дейност от кредитните институции и относно пруденциалния надзор върху кредитните институции и инвестиционните посредници 31

11. Директива 2014/59/ЕС за създаване на рамка за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници 32

12. Директива 2014/65/ЕС относно пазарите на финансови инструменти 33

13. Директива (ЕС) 2016/97 относно разпространението на застрахователни продукти 34

14. Директива (ЕС) 2016/2341 относно дейностите и надзора на институциите за професионално пенсионно осигуряване (ИППО) 35

15. Директива (ЕС) 2019/2034 относно пруденциалния надзор върху инвестиционните посредници 36

16. Директива (ЕС) 2019/2162 относно емитирането на покрити облигации и публичния надзор върху тях 37

(1)    Регламент (ЕО) № 1060/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 16 септември 2009 г. относно агенциите за кредитен рейтинг (ОВ L 302, 17.11.2009 г., стр. 1—31).
(2)    Регламент (ЕС) № 236/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 14 март 2012 г. относно късите продажби и някои аспекти на суапите за кредитно неизпълнение (ОВ L 86, 24.3.2012 г., стр. 1—24).
(3)    Регламент (ЕС) № 648/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 4 юли 2012 г. относно извънборсовите деривати, централните контрагенти и регистрите на транзакции (ОВ L 201, 27.7.2012 г., стр. 1—59).
(4)    Регламент (ЕС) № 345/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 април 2013 г. относно европейските фондове за рисков капитал (ОВ L 115, 25.4.2013 г., стр. 1—17).
(5)    Регламент (ЕС) № 346/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 април 2013 г. относно европейски фондове за социално предприемачество (ОВ L 115, 25.4.2013 г., стр. 18—38).
(6)    Регламент (ЕС) № 575/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 26 юни 2013 г. относно пруденциалните изисквания за кредитните институции и инвестиционните посредници и за изменение на Регламент (ЕС) № 648/2012 (OВ L 176, 27.6.2013 г., стp. 1—337).
(7)    Регламент (ЕС) № 537/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 16 април 2014 г. относно специфични изисквания по отношение на задължителния одит на предприятия от обществен интерес и за отмяна на Решение 2005/909/ЕО на Комисията (ОВ L 158, 27.5.2014 г., стр. 77—112).
(8)    Регламент (ЕС) № 596/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 16 април 2014 г. относно пазарната злоупотреба (Регламент относно пазарната злоупотреба) и за отмяна на Директива 2003/6/ЕО на Европейския парламент и на Съвета и директиви 2003/124/ЕО, 2003/125/ЕО и 2004/72/ЕО на Комисията (ОВ L 173, 12.6.2014 г., стр. 1—61.)
(9)    Регламент (ЕС) № 600/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 15 май 2014 г. относно пазарите на финансови инструменти и за изменение на Регламент (ЕС) № 648/2012 (ОВ L 173, 12.6.2014 г., стр. 84—148).
(10)    Регламент (ЕС) № 909/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 23 юли 2014 г. за подобряване на сетълмента на ценни книжа в Европейския съюз и за централните депозитари на ценни книжа, както и за изменение на директиви 98/26/ЕО и 2014/65/ЕС и Регламент (ЕС) № 236/2012 (ОВ L 257, 28.8.2014 г., стр. 1—72).
(11)    Регламент (ЕС) № 1286/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 26 ноември 2014 г. относно основните информационни документи за пакети с инвестиционни продукти на дребно и основаващи се на застраховане инвестиционни продукти (ПИПДОЗИП) (OВ L 352, 9.12.2014 г., стр. 1—23).
(12)    Регламент (ЕС) 2015/760 на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2015 г. относно Европейски фондове за дългосрочни инвестиции (ОВ L 123, 19.5.2015 г., стр. 98—121).
(13)    Регламент (ЕС) 2015/2365 на Европейския парламент и на Съвета от 25 ноември 2015 г. относно прозрачността при сделките за финансиране с ценни книжа и при повторното използване, и за изменение на Регламент (ЕС) № 648/2012 (ОВ L 337, 23.12.2015 г., стр. 1—34).
(14)    Регламент (EС) 2016/1011 на Европейския парламент и на Съвета от 8 юни 2016 г. относно индекси, използвани като бенчмаркове за целите на финансови инструменти и финансови договори или за измерване на резултатите на инвестиционни фондове, и за изменение на директиви 2008/48/ЕО и 2014/17/ЕС и на Регламент (ЕС) № 596/2014 (OВ L 171, 29.6.2016 г., стр. 1—65).
(15)    Регламент (EС) 2017/1129 на Европейския парламент и на Съвета от 14 юни 2017 г. относно проспекта, който трябва да се публикува при публично предлагане или допускане на ценни книжа до търговия на регулиран пазар, и за отмяна на Директива 2003/71/ЕО (OВ L 168, 30.6.2017 г., стр. 12—82).
(16)    Регламент (ЕС) 2017/1131 на Европейския парламент и на Съвета от 14 юни 2017 г. относно фондовете на паричния пазар (ОВ L 169, 30.6.2017 г., стр. 8—45).
(17)    Регламент (ЕС) 2019/1238 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. относно паневропейски персонален пенсионен продукт (ПЕПП) (ОВ L 198, 25.7.2019 г., стр. 1—63).
(18)    Регламент (ЕС) 2019/2033 на Европейския парламент и на Съвета от 27 ноември 2019 г. относно пруденциалните изисквания за инвестиционните посредници и за изменение на регламенти (ЕС) № 1093/2010, (ЕС) № 575/2013, (ЕС) № 600/2014 и (ЕС) № 806/2014 (ОВ L 314, 5.12.2019 г., стp. 1—63).
(19)    Регламент (ЕС) 2019/2088 на Европейския парламент и на Съвета от 27 ноември 2019 г. относно оповестяването на информация във връзка с устойчивостта в сектора на финансовите услуги (ОВ L 317, 9.12.2019 г., стр. 1—16).
(20)    Регламент (ЕС) 2020/852 на Европейския парламент и на Съвета от 18 юни 2020 г. за създаване на рамка за улесняване на устойчивите инвестиции и за изменение на Регламент (ЕС) 2019/2088 (ОВ L 198, 22.6.2020 г., стp. 13—43).
(21)    Регламент (ЕС) 2021/23 на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 2020 г. относно рамка за възстановяване и преструктуриране на централни контрагенти и за изменение на регламенти (ЕС) № 1095/2010, (ЕС) № 648/2012, (ЕС) № 600/2014, (ЕС) № 806/2014 и (ЕС) 2015/2365 и на директиви 2002/47/ЕО, 2004/25/ЕО, 2007/36/ЕО, 2014/59/ЕС и (ЕС) 2017/1132 (ОВ L 22, 22.1.2021 г., стр. 1—102).
(22)    Директива 2002/87/ЕО на Европейския Парламент и на Съвета от 16 декември 2002 г. относно допълнителния надзор на кредитните институции, застрахователните предприятия и на инвестиционните посредници към един финансов конгломерат и за изменение на Директиви 73/239/ЕИО, 79/267/ЕИО, 92/49/ЕИО, 92/96/ЕИО, 93/6/ЕИО и 93/22/ЕИО на Съвета и Директиви 98/78/ЕО и 2000/12/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 35, 11.2.2003 г., стр. 1—27).
(23)    Директива 2004/25/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 21 април 2004 г. относно предложенията за поглъщане (ОВ L 142, 30.4.2004 г., стр. 12—23).
(24)    Директива 2004/109/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 15 декември 2004 г. относно хармонизиране изискванията за прозрачност по отношение на информацията за издателите, чиито ценни книжа са допуснати за търгуване на регулиран пазар, и за изменение на Директива 2001/34/ЕО (ОВ L 390, 31.12.2004 г., стр. 38—57).
(25)    Директива 2006/43/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 17 май 2006 г. относно задължителния одит на годишните счетоводни отчети и консолидираните счетоводни отчети, за изменение на Директиви 78/660/ЕИО и 83/349/ЕИО на Съвета и за отмяна на Директива 84/253/ЕИО на Съвета (ОВ L 157, 9.6.2006 г., стр. 87—107).
(26)    Директива 2007/36/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 11 юли 2007 г. относно упражняването на някои права на акционерите на дружества, допуснати до регулиран пазар (ОВ L 184, 14.7.2007 г., стр. 17—24).
(27)    Директива 2009/65/EО на Европейския парламент и на Съвета от 13 юли 2009 г. относно координирането на законовите, подзаконовите и административните разпоредби относно предприятията за колективно инвестиране в прехвърлими ценни книжа (ПКИПЦК) (ОВ L 302, 17.11.2009 г., стр. 32—96).
(28)    Директива 2009/138/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 25 ноември 2009 г. относно започването и упражняването на застрахователна и презастрахователна дейност (Платежоспособност II) (ОВ L 335, 17.12.2009 г., стр. 1—155).
(29)    Директива 2011/61/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 8 юни 2011 г. относно лицата, управляващи алтернативни инвестиционни фондове, и за изменение на директиви 2003/41/ЕО и 2009/65/ЕО и на регламенти (ЕО) № 1060/2009 и (ЕС) № 1095/2010 (ОВ L 174, 1.7.2011 г., стр. 1—73).
(30)    Директива 2013/34/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 26 юни 2013 г. относно годишните финансови отчети, консолидираните финансови отчети и свързаните доклади на някои видове предприятия и за изменение на Директива 2006/43/ЕО на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на Директиви 78/660/ЕИО и 83/349/ЕИО на Съвета (ОВ L 182, 29.6.2013 г., стр. 19—76).
(31)    Директива 2013/36/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 26 юни 2013 г. относно достъпа до осъществяването на дейност от кредитните институции и относно пруденциалния надзор върху кредитните институции и инвестиционните посредници, за изменение на Директива 2002/87/ЕО и за отмяна на директиви 2006/48/ЕО и 2006/49/ЕО (ОВ L 176, 27.6.2013 г., стр. 338—436).
(32)    Директива 2014/59/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 15 май 2014 г. за създаване на рамка за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници и за изменение на Директива 82/891/ЕИО на Съвета и директиви 2001/24/ЕО, 2002/47/ЕО, 2004/25/ЕО, 2005/56/ЕО, 2007/36/ЕО, 2011/35/ЕС, 2012/30/ЕС и 2013/36/ЕС и на регламенти (ЕС) № 1093/2010 и (ЕС) № 648/2012 на Европейския парламент и на Съвета(OВ L 173, 12.6.2014 г,, стр. 190—348).
(33)    Директива 2014/65/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 15 май 2014 г. относно пазарите на финансови инструменти и за изменение на Директива 2002/92/ЕО и на Директива 2011/61/ЕС (ОВ L 173, 12.6.2014 г., стр. 349—496).
(34)    Директива (ЕС) 2016/97 на Европейския парламент и на Съвета от 20 януари 2016 г. относно разпространението на застрахователни продукти (ОВ L 26, 2.2.2016 г., стр. 19—59).
(35)    Директива (ЕС) 2016/2341 на Европейския парламент и на Съвета от 14 декември 2016 г. относно дейностите и надзора на институциите за професионално пенсионно осигуряване (ИППО) (OВ L 354, 23.12.2016 г., стр. 37—85).
(36)    Директива (ЕС) 2019/2034 на Европейския парламент и на Съвета от 27 ноември 2019 г. относно пруденциалния надзор върху инвестиционните посредници и за изменение на директиви 2002/87/ЕО, 2009/65/ЕО, 2011/61/ЕС, 2013/36/ЕС, 2014/59/ЕС и 2014/65/ЕС (ОВ L 314, 5.12.2019 г., стp. 64—114).
(37)    Директива (ЕС) 2019/2162 на Европейския парламент и на Съвета от 27 ноември 2019 г. относно емитирането на покрити облигации и публичния надзор върху тях и за изменение на директиви 2009/65/ЕО и 2014/59/ЕС (ОВ L 328, 18.12.2019 г., стр. 29—57).
Top