Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018AE3907

    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно Европейския фонд за приспособяване към глобализацията (ЕФПГ)“ [COM(2018) 380 final]

    EESC 2018/03907

    OB C 110, 22.3.2019, p. 82–86 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    22.3.2019   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 110/82


    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно Европейския фонд за приспособяване към глобализацията (ЕФПГ)“

    [COM(2018) 380 final]

    (2019/C 110/16)

    Докладчик:

    Vladimír NOVOTNÝ

    Съдокладчик:

    Pierre GENDRE

    Сезиране

    Европейски парламент, 11.6.2018 г.

    Съвет, 22.6.2018 г.

    Правно основание

    Член 175, трета алинея и член 304 от Договора за функционирането на Европейския съюз

    Компетентна секция

    Консултативна комисия по индустриални промени (CCMI)

    Приемане от CCMI

    22.11.2018 г.

    Дата на приемането на пленарна сесия

    12.12.2018 г.

    Пленарна сесия №

    539

    Резултат от гласуването

    („за“/„против“/„въздържал се“)

    201/1/3

    1.   Заключения и препоръки

    1.1.

    ЕИСК приветства предложението на Комисията, което ще позволи функционирането на Европейския фонд за приспособяване към глобализацията (ЕФПГ) да продължи след 31 декември 2020 г. Комитетът препоръчва обхватът на ЕФПГ, разширен за да включи съкращенията в резултат не само на голям икономически срив, но и на всяка нова световна финансова и икономическа криза, да отчита съществените трансформации в заетостта, предизвикани, например, от развитието на цифровите технологии, изкуствения интелект, прехода към нисковъглеродна икономика и възможните последици от свиване на световната търговия. ЕФПГ следва да стане постоянен инструмент за смекчаване на неблагоприятните последици от предизвикателствата на 21 в. върху пазара на труда.

    1.2.

    Като отбелязва наличието на известно объркване между ролите на различните европейски фондове, Комитетът предлага разпространението на ясна и проста информация за всички заинтересовани страни относно обхвата на съответните им действия и възможното им допълване. ЕИСК припомня, че целта на ЕФПГ не е да замени националните законови разпоредби или тези, произтичащи от колективни трудови споразумения, а да ги допълва ползотворно, когато е уместно.

    1.3.

    Комитетът призовава правителствата на държавите членки да създадат в сътрудничество с Комисията механизми на национално равнище за укрепване на административните структури с оглед на техния капацитет, за да се улесни и да направи по-ефективно подготвянето на заявления на малките и средните предприятия за ЕФПГ и предоставянето на помощ на работниците, които са загубили работата си.

    1.4.

    ЕИСК отново заявява искането си социалните партньори и другите организации на гражданското общество да участват в процеса на кандидатстване за финансиране още в началото на процедурата и на всички етапи на обработка на заявленията за помощ по линия на ЕФПГ както на равнище предприятия, така и на равнище региони, държави членки и ЕС.

    1.5.

    Комитетът подкрепя предложението на Комисията, според което съкратените работници и самостоятелно- заетите лица, чиято дейност е прекратена, следва да имат еднакъв достъп до ЕФПГ, независимо от вида на техния трудов договор или на техните трудово-правни отношения.

    1.6.

    Комитетът призовава държавите членки и институциите на Съюза, които участват в процеса на вземане на решения във връзка с Фонда, да положат всички усилия, за да съкратят времето за обработка и да опростят процедурите, така че да се гарантира безпроблемното и бързо приемане на решенията за мобилизиране на Фонда.

    1.7.

    ЕИСК призовава държавите членки да обърнат специално внимание на лицата в неблагоприятно положение, по-специално на младите и възрастните безработни и на хората, изложени на риск от бедност, като се има предвид, че тези групи изпитват особени трудности да намерят отново стабилна работа.

    1.8.

    Комитетът припомня настоятелно, че в интерес на бенефициерите помощта следва да бъде предоставена възможно най-бързо и най-ефективно.

    2.   Контекст на становището, в т.ч. разглежданото законодателно предложение

    2.1.   Произход и развитие на Европейския фонд за приспособяване към глобализацията

    2.1.1.

    Европейският фонд за приспособяване към глобализацията (ЕФПГ) беше създаден с Регламент (ЕО) № 1927/2006 на Европейския парламент и на Съвета (1) за програмния период 2007—2013 г. с цел да се улесни връщането на работа на работниците в области, отрасли, територии или пазари на труда, засегнати от сериозни икономически сътресения. ЕФПГ предоставя помощ на хората, но не е предназначен да подкрепя предприятията в затруднено положение.

    2.1.2.

    В контекста на развитието на икономическата и финансовата криза, Комисията извърши през 2008 г. преразглеждане на ЕФПГ, за да се разшири неговият обхват между 1 май 2009 г. и 30 декември 2011 г. и да се повиши процентът на съфинансиране от 50 на 65 % така, че да се намали тежестта за държавите членки.

    2.1.3.

    През 2009 г. беше разширен обхватът на ЕФПГ, за да може да бъдат включени и работниците, които са загубили работата си директно в резултат на световната финансова и икономическа криза.

    2.1.4.

    За многогодишната финансова рамка за периода 2014—2020 г. обхватът на ЕФПГ беше разширен отново с Регламент (ЕС) № 1309/2013 на Европейския парламент и на Съвета (2). Разширяването му даде възможност да се включат съкращенията на работни места в резултат не само на големи структурни промени на световната търговия, но и на всяка нова световна финансова и икономическа криза.

    2.1.5.

    На 17 ноември 2017 г. европейският стълб на социалните права беше обявен съвместно от Европейския парламент, Съвета и Комисията. Неговите принципи ще служат като основна ръководна рамка за Европейския фонд за приспособяване към глобализацията.

    2.2.   Ново предложение относно ЕФПГ след 2020 г.

    2.2.1.

    Основната цел на новото предложение е да се гарантира, че ЕФПГ, който е специален инструмент извън бюджетните тавани на многогодишната финансова рамка, ще продължи да функционира след 31 декември 2020 г. без ограничение във времето.

    2.2.2.

    ЕФПГ може да предложи помощ и при настъпването на неочаквани кризи, които водят до сериозни затруднения за местната, регионалната или националната икономика. Такива неочаквани кризи могат да се проявят например под формата на голяма икономическа рецесия, в която се намират важни търговски партньори, или на срив на финансовата система.

    2.2.3.

    Подкрепата от страна на ЕФПГ е достъпна за работниците, независимо от техните трудови договори или трудови правоотношения. Възможно е да се включват не само работниците на безсрочни трудови договори, но и работниците на срочни трудови договори, работниците, наети чрез агенции за временна заетост, и собствениците, изпълняващи управителни функции в микропредприятия, както и самостоятелно заетите работници.

    2.2.4.

    Заявлението за оказване на подкрепа на работници по линия на ЕФПГ може да бъде подавано, когато броят на съкращенията достигне определен минимален праг. Праговата стойност от 250 е по-ниска от тази за програмния период 2014-—2020 г. В много от държавите членки повечето работници се наемат от малки и средни предприятия (МСП).

    2.2.5.

    Акцентът на ЕФПГ е поставен върху активните мерки във връзка с пазара на труда, насочени към бързото връщане на съкратените работници на стабилни работни места. ЕФПГ не може да участва във финансирането на пасивни мерки. Помощите могат да бъдат предвидени само ако са под формата на стимулиращи мерки, които улесняват участието на съкратените работници в мерките на активната политика по заетостта; за дела на помощите в съгласуван пакет от активни мерки по заетостта е определен таван.

    2.2.6.

    Държавите членки искат мобилизирането на средства от Фонда само в случай на реални извънредни ситуации. ЕФПГ не може да заменя мерките, които вече са обхванати от фондовете и програмите на Съюза, включени в многогодишната финансова рамка, нито националните мерки или тези, които са отговорност на предприятията, извършващи съкращенията, по силата на националното законодателство или на колективни трудови договори.

    2.2.7.

    Основание за подаване на заявление за помощ следва да възниква, когато голямо преструктуриране окаже значително въздействие върху местната или регионалната икономика.

    2.2.8.

    Последваща оценка на действащия регламент трябва да се извърши най-късно до 31 декември 2021 г.

    3.   Общи бележки

    3.1.

    ЕИСК приветства предложението на Комисията, което ще позволи функционирането на ЕФПГ да продължи след 31 декември 2020 г. В миналото Комитетът прие поредица становища относно този фонд, в които изрази подкрепата си за него. Комитетът вече е приел редица становища, в които е изразил подкрепата си за ЕФПГ и счита, че тези становища продължават да са валидни (3) (4) (5) (6).

    3.2.

    Комитетът подчертава колко е важно да се запази ролята на ЕФПГ като гъвкав фонд за оказване на подкрепа на работниците, които са загубили работните си места при големи преструктурирания, и за подпомагането им да намерят друга работа възможно най-бързо. ЕИСК препоръчва да се вземе предвид положението на заетите лица, които са принудени да понасят трайно намаляване на работното време без механизъм за компенсиране на намаляването на заплатите.

    3.3.

    Според Комитета би било целесъобразно да се събират по-подробни мониторингови данни, по-специално що се отнася до категорията работници, тяхното обучение и професионален опит, техния професионален статут и вида на намерената работа. Като се има предвид административната сложност, която предполага подобно действие, и тежестта която то представлява, Комитетът подкрепя като алтернативно решение събирането на такава информация посредством онлайн въпросници, предназначени за бенефициерите, както предлага Комисията.

    3.4.

    Комитетът подкрепя предложението на Комисията, според което съкратените работници и самостоятелно заетите лица, прекратили основната си дейност, би трябвало да имат еднакъв достъп до ЕФПГ, независимо от вида на техния трудов договор или на техните трудово-правни отношения.

    3.5.

    ЕИСК счита, че финансовите приноси по линия на ЕФПГ следва да бъдат насочени главно към активни мерки на пазара на труда, чиято цел е бързо реинтегриране на бенефициерите в устойчива заетост. Следва също така да се насърчават помощите за професионалната и географската мобилност на работниците, за да се улесни тяхното пренасочване.

    3.6.

    ЕИСК отбелязва, че максималният размер на Фонда е определен на 225 милиона евро годишно за периода 2021—2027 г., и счита, че този пакет е подходящ за настоящото икономическо състояние на Съюза. Комитетът подчертава обаче, че в случай, че отново възникне по-дълбока криза или в ситуации, като например ускоряване на технологичните промени и на енергийната трансформация, тази сума би могла да се окаже недостатъчна.

    3.7.

    Комитетът препоръчва при средносрочния преглед на многогодишната финансова рамка да се извърши преразглеждане на ЕФПГ както от гледна точка на изпълнението на бюджетните кредити, така и от гледна точка на минималния праг от 250 съкратени работници. Освен това отправя искане към Комисията да подготви, в сътрудничество с бюджетния орган на ЕС, съответно адаптиране на финансирането на ЕФПГ.

    3.8.

    В този случай Комисията би трябвало да предвиди възможността за увеличаване на съответните финансови ресурси на около 1 милиарда евро. С оглед на факта, че ЕФПГ е създаден като фонд за извънредни ситуации, освен това е необходимо да се направи така, че процедурите за вземане на решения за такова увеличаване на пакета да се задействат възможно най-скоро.

    3.9.

    ЕИСК призовава държавите членки да обърнат специално внимание на лицата в неблагоприятно положение, по-специално на младите и възрастните безработни и на хората, изложени на риск от бедност, като се има предвид, че тези групи изпитват особени трудности да намерят отново стабилна работа.

    3.10.

    Държавите членки и институциите на Съюза, които участват в процеса на вземане на решения във връзка с Фонда, би трябвало да положат всички възможни усилия, за да съкратят времето за обработка и да опростят процедурите, така че да се гарантира безпроблемното и бързо приемане на решенията за мобилизиране на ЕФПГ. Комитетът припомня настоятелно, че в интерес на бенефициерите помощта следва да бъде предоставена възможно най-бързо и най-ефективно.

    3.11.

    ЕИСК приветства факта, че европейският стълб на социалните права ще служи като всеобхватна ръководна рамка за ЕФПГ, която ще позволи на Съюза да приложи съответните принципи на практика в случай на мащабни преструктурирания. Като се има предвид, че е трудно да се изтъкне конкретен фактор за уволнение, ЕИСК препоръчва в бъдеще мобилизирането на ресурси по ЕФПГ да се основава преди всичко на критерия за значително въздействие на преструктурирането, свързано не само с процесите на глобализация, но и с други значителни промени. Това включва декарбонизацията, цифровизацията и четвъртата индустриална революция и технологичните промени и процесите на трансформация във връзка с нея, както и промените, предизвикани от широк спектър от фактори, които може да са в основата на мащабни премествания на производства или уволнения, на финансова или икономическа криза. В този контекст ЕИСК изрично приветства разширяването на обхвата на ЕФПГ за рисковете, свързани с пазара на труда, предизвиквани от структурни промени вследствие на цифровизацията и развитието в областта на декарбонизацията.

    3.12.

    Комитетът е убеден, че е необходимо ЕФПГ да се приведе максимално в съответствие с другите политики на ЕС и да се опишат подробно условията за съвместни действия на ЕФПГ с други фондове и програми (като например ФЕПННЛ, ЕСФ, Програмата на Европейския съюз за заетост и социални иновации, Здравната програма на ЕС), както и за тяхното взаимодействие.

    3.13.

    С оглед формата на настоящото наименование на фонда и на противоречивите цели, които са му възложени, и като се има предвид колко е важно английският акроним „EGF“ да бъде запазен, ЕИСК предлага да се измени името „Европейски фонд за приспособяване към глобализацията“ с „Европейски фонд за приспособяване и глобализация“ или с всяко друго име, което отговаря на посочения акроним „EGF“.

    3.14.

    Комитетът счита, че ще бъде полезно през следващия период да се разшири обхватът на действие на ЕФПГ за подкрепата на програми като тези, разработени на национално равнище за краткосрочна заетост („Kurzarbeit“) или за частична безработица („short time“).

    4.   Малки и средни предприятия

    4.1.

    Малките и средните предприятия осигуряват 80 % от работните места в ЕС, като в същото време са част от най-уязвимите предприятия, когато възникват процеси, свързани с криза или преобразуване. Ето защо Комитетът призовава правителствата и държавите членки да създадат в сътрудничество с Комисията механизми на национално равнище и да укрепят административните структури с оглед на техния капацитет, така че да улеснят и направят по-ефективни подготвянето на заявленията на малките и средните предприятия за ЕФПГ и предоставянето на помощ на работниците, които са загубили работата си.

    4.2.

    ЕИСК подкрепя предложението за поставяне при еднакви условия на работниците и самостоятелно заетите лица (член 7), при условие че не се акумулира самостоятелна заетост и наемен труд и в случай на прекратяване на основната дейност.

    4.3.

    Комитетът приветства защитата на собствениците на много малки предприятия, които биха могли да загубят работата си в резултат на икономическа или финансова криза или технологични промени, както и възможността да получат финансова подкрепа от ЕФПГ. Това не би трябвало да означава, че „самостоятелно- заето лице“ би било определено като „лице, което е наело по-малко от 10 работници“, както се посочва в член 4 от предложението за регламент, внесено от Комисията. Това определение би довело до множество различни ефекти в европейските законодателни актове, тъй като по този начин би квалифицирало различни категории професионални и стопански дейности по един и същ начин. Призоваваме Комисията да намери алтернативно решение за постигане на целта за защита на собствениците на много малките предприятия, което, освен това, Комитетът подкрепя.

    4.4.

    ЕИСК предлага Комисията да подобри, в сътрудничество с държавите членки, резултатите на ЕФПГ чрез информационна кампания, насочена включително към малките и средните предприятия, за да им се даде начин възможност да участват по-лесно в използването на възможностите за предоставяне на подкрепа по линия на ЕФПГ.

    4.5.

    Комитетът приветства новата конфигурация на критериите за намеса (член 5), в която се обръща особено внимание на положението, което преобладава в малките и средните предприятия, в които са заети голяма част от служителите. Важно е по-специално, независимо от прага от 250 служители, да се вземе предвид понятието за група и/или за териториално формирование, когато няколко филиала от една и съща група, в които предстоят съкращения, поотделно не достигат този праг.

    5.   Конкретни бележки

    5.1.

    ЕИСК препоръчва да се предвиди по-голяма гъвкавост при изчисляването на броя на съкращенията и на случаите на прекратяване на дейността (член 6), на бенефициерите, отговарящи на критериите (член 7), и на допустимите мерки (член 8), така че помощта да достига до засегнатите работници възможно най-бързо.

    5.2.

    Комитетът препоръчва също така да се опростят в максимална степен административните процедури, свързани с подаването на заявления (член 9), и по този начин да се ускори целият процес. Опростяването на документите и въвеждането на техническа помощ за държавите членки, когато такава е необходима, са елементи, които могат да разширят обхвата на действие на Фонда.

    5.3.

    Комитетът е убеден, че е необходимо да се опростят административните мерки (точка 2 от приложението към предложението за регламент), по-специално разпоредбите относно мониторинга и докладите, системите за управление и контрол и мерките за предотвратяване на измами и нередности.

    5.4.

    ЕИСК подкрепя посоченото в член 8, параграф 2, буква б) ограничаване на допустимостта за финансово участие по линия на ЕФПГ. Там е обяснено, че помощта по линия на ЕФПГ не може да замести отговорността на предприятията, произтичаща от националното законодателство или колективните трудови договори. Тази разпоредба не би трябвало по принцип да изключва пазарни мерки, основани на колективни трудови договори, от потенциалния обхват на подпомагане от ЕФПГ.

    5.5.

    Комитетът очаква, че в рамките на предвидената последваща оценка на ЕФПГ, Комисията ще обърне голямо внимание на анализа на причините за различията между държавите — членки на ЕС, в използването на ЕФПГ, и по-специално на причините, които са довели до слабото му използване, дори до неизползване в държави като България, Естония, Кипър, Латвия, Люксембург, Малта, Обединеното кралство, Словакия, Унгария, Чешката република и Хърватия.

    5.6.

    ЕИСК отново заявява искането си социалните партньори и другите организации на гражданското общество да участват в процеса на кандидатстване за финансиране още в началото на процедурата и на всички етапи на обработка на заявленията за помощ по линия на ЕФПГ както на равнище предприятия, така и на равнище региони, държави членки и ЕС. Като се има предвид, че регионалните структури и общините имат ясна представа за положението и спецификите на местно равнище, те също могат да играят важна роля.

    5.7.

    Комитетът препоръчва на Комисията да уточни в регламента, че понятието „служител“ обхваща и съдружниците в кооперации, получаващи заплата.

    Брюксел, 12 декември 2018 г.

    Председател на Европейския икономически и социален комитет

    Luca JAHIER


    (1)  ОВ L 406, 30.12.2006 г, стр. 1.

    (2)  Регламент (ЕС) № 1309/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. относно Европейския фонд за приспособяване към глобализацията (2014—2020 г.) и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1927/2006 (ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 855).

    (3)  ОВ C 318, 23.12.2006 г., стр. 38 .

    (4)  ОВ C 228, 22.9.2009 г, стр. 141.

    (5)  ОВ C 376, 22.12.2011 г., стр. 92.

    (6)  ОВ C 143, 22.5.2012, стр. 17.


    Top