Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018AE2522

    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно прозрачността и устойчивостта на оценката на ЕС на риска в хранителната верига, за изменение на Регламент (ЕО) № 178/2002 (относно общото законодателство в областта на храните), Директива 2001/18/ЕО (относно съзнателното освобождаване на генетично модифицирани организми в околната среда), Регламент (ЕО) № 1829/2003 (относно генетично модифицираните храни и фуражи), Регламент (ЕО) № 1831/2003 (относно фуражните добавки), Регламент (ЕО) № 2065/2003 (относно пушилните ароматизанти), Регламент (ЕО) № 1935/2004 (относно материалите, предназначени за контакт с храни), Регламент (ЕО) № 1331/2008 (относно общата разрешителна процедура за добавките в храните, ензимите в храните и ароматизантите в храните), Регламент (ЕО) № 1107/2009 (относно продуктите за растителна защита) и Регламент (ЕС) 2015/2283 (относно новите храни)“ [COM(2018) 179 final — 2018/0088 (COD)]

    EESC 2018/02522

    OB C 440, 6.12.2018, p. 158–164 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    6.12.2018   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 440/158


    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно прозрачността и устойчивостта на оценката на ЕС на риска в хранителната верига, за изменение на Регламент (ЕО) № 178/2002 (относно общото законодателство в областта на храните), Директива 2001/18/ЕО (относно съзнателното освобождаване на генетично модифицирани организми в околната среда), Регламент (ЕО) № 1829/2003 (относно генетично модифицираните храни и фуражи), Регламент (ЕО) № 1831/2003 (относно фуражните добавки), Регламент (ЕО) № 2065/2003 (относно пушилните ароматизанти), Регламент (ЕО) № 1935/2004 (относно материалите, предназначени за контакт с храни), Регламент (ЕО) № 1331/2008 (относно общата разрешителна процедура за добавките в храните, ензимите в храните и ароматизантите в храните), Регламент (ЕО) № 1107/2009 (относно продуктите за растителна защита) и Регламент (ЕС) 2015/2283 (относно новите храни)“

    [COM(2018) 179 final — 2018/0088 (COD)]

    (2018/C 440/27)

    Докладчик:

    Antonello PEZZINI

    Съдокладчик:

    Ester VITALE

    Консултация

    Съвет, 22.5.2018 г.

    Европейски парламент, 28.5.2018 г.

    Правно основание

    членове 43, 114, 168, параграф 4, буква б) и 304 от Договора за функционирането на Европейския съюз

    Решение на Бюрото

    13.2.2018 г.

    Компетентна секция

    „Земеделие, развитие на селските райони, околна среда“

    Приемане от секцията

    5.9.2018 г.

    Приемане на пленарна сесия

    19.9.2018 г.

    Пленарна сесия №

    537

    Резултат от гласуването

    („за“/„против“/„въздържал се“)

    176/2/2

    1.   Заключения и препоръки

    1.1.

    ЕИСК винаги е подкрепял политиката на ЕС в областта на опазването на здравето по протежение на цялата хранителна верига и на всеки етап от производствения процес, от селскостопанския производител до потребителя, като се избягват замърсяването и хранителните рискове, за да се насърчи безопасността, хигиената и ясната, прозрачна и сигурна информация за продуктите.

    1.2.

    Комитетът подкрепя инициативите на Комисията за справяне с предизвикателствата, свързани с прозрачността, устойчивостта и ефективността на цялата система за контрол на веригата за доставки на храни, така че да се създаде по-силно усещане за надеждност и безопасност у гражданите, медиите и цялото гражданско общество.

    1.3.

    ЕИСК подкрепя категорично необходимостта от укрепване на ЕОБХ, с цел да се осигурят възможно най-добрите научни становища за лицата, отговарящи за управлението на риска, чрез ясна и прозрачна комуникация и по-тясно сътрудничество с държавите членки и други органи, работещи в социалния сектор, за да се гарантира последователна, сигурна и надеждна система за безопасност на храните.

    1.4.

    Комитетът вече е подчертавал, че през периода на своето съществуване „ЕОБХ е доказал своята компетентност и играе много важна роля в областта на превенцията на рисковете за здравето в Европа“ (1).

    1.5.

    Комитетът счита за абсолютно необходимо да се гарантира поддържането на висока степен на независимост от външни влияния и възможно най-добрата научна компетентност в ЕОБХ, като се увеличи максимално капацитетът за анализ на риска, за да се гарантира устойчивостта на системата за оценка на ЕС, която се счита за една от най-развитите в целия свят.

    1.6.

    Според ЕИСК на ЕОБХ и държавите членки, работещи в мрежа, трябва да се даде възможност да разработят по възможно най-добрия начин подходящ обмен на информация за риска, като направят това независимо, но съгласувано помежду си и координирано между оценителите и лицата, отговарящи за риска, така че потребителите да могат да усетят резултатите и заключенията от ясна и интерактивна гледна точка, като същевременно се гарантира адекватно равнище на поверителност и защита на правата върху интелектуалната собственост.

    1.7.

    Комитетът решително подкрепя създаването на лесно достъпен онлайн регистър на изследванията, който да включва идентификационни данни за експерти и сертифицирани лаборатории, клетвени декларации за липса на конфликт на интереси, описание на целите, заделените технически и финансови ресурси и източниците.

    1.8.

    Според ЕИСК трябва значително да се подобри начинът, по който потребителите възприемат риска, на който са изложени по отношение на храните, посредством целенасочена култура на хранене и способност за селективен анализ на риска.

    1.9.

    Според Комитета бъдещият общ европейски стратегически план за обмяна на информация за рискове — ако е формулиран в пълно съответствие и при спазване на независимостта на ЕОБХ — представлява ключов елемент, върху който следва да се съсредоточат усилията на органите, които отговарят за намирането на решения — които да са ефективни, еднозначни, навременни, интерактивни и съобразени с нуждите на гражданите — на въпросите за безопасността, прозрачността и надеждността на хранителната верига.

    1.10.

    ЕИСК предлага укрепване на структурирания и систематичен диалог с гражданското общество, в рамките на който Комитетът, със своите специални структури за устойчивите хранителни системи, може да гарантира полезен и конкретен принос.

    1.11.

    По отношение на управлението на ЕОБХ, ЕИСК категорично подкрепя предложението за по-голямо участие на държавите членки и на гражданското общество в управленската структура и в групите от научни експерти, като съставът на управителния съвет се приведе в съответствие със стандартите, определени от Общия подход относно децентрализираните агенции.

    1.12.

    Според ЕИСК са необходими последващи действия във връзка със споразумението между ЕОБХ и Съвместния изследователски център, по-специално що се отнася до съвместните дейности в областта на храните и фуражите и разработването на научна методология за хармонизиран анализ на качеството, гарантираща прозрачност, сравнимост, приобщаване и справедливост по отношение на всички заинтересовани страни.

    2.   Въведение

    2.1.

    Общото законодателство в областта на храните (законодателството на ЕС относно безопасността на храните и фуражите по протежение на производствената верига) е крайъгълният камък на регулаторната рамка на ЕС за цялата хранителна верига — „от производителя до потребителя“.

    2.2.

    Законът предвижда правилата за фуражите и храните да бъдат с научна основа. Това е известно като принципа за анализ на риска, който се състои от три отделни, но взаимносвързани компонента: оценка, управление и обмяна на информация за риска.

    2.3.

    С Регламент (ЕО) № 178/2002 беше създаден Европейски орган за безопасност на храните (ЕОБХ) — независима научна агенция, отговаряща за предоставянето на научни становища, които съставляват основата на мерките, приети от ЕС по отношение на хранителната верига.

    2.4.

    На 6 октомври 2017 г. до Европейската комисия беше официално изпратена Европейска гражданска инициатива, основаваща се на общо 1 070 865 изявления за подкрепа от 22 държави членки. С инициативата „Забрана на използването на глифозат и защита на хората и околната среда от токсични пестициди“ (2) Европейската комисия беше призована да предложи различни мерки на държавите — членки на ЕС. Една от тях беше „да се гарантира, че научната оценка на пестициди за регулаторно одобрение от ЕС се основава само на публикувани изследвания, които са възложени от компетентните държавни органи, а не от производителите на пестициди“. Комисията се ангажира да представи настоящото законодателно предложение до май 2018 г., за да се подобрят прозрачността на научните оценки и качеството и независимостта на научните изследвания.

    2.5.

    Проверката на пригодността на Регламент № 178/2002 относно общото законодателство в областта на храните (ОЗОХ) (3) беше завършена на 15.1.2018 г.

    2.6.

    Оценката показва, че регламентът ОЗОХ все още е решаващ и подходящ за справяне с по-голямата част от съществуващите понастоящем тенденции.

    2.6.1.

    Като цяло са постигнати основните цели на общото законодателство в областта на храните, а именно високо равнище на защита на човешкото здраве, интересите на потребителите във връзка с храните и ефективното функциониране на вътрешния пазар.

    2.6.2.

    Създаването на ЕОБХ подобри научната основа на мерките на ЕС. Бяха направени значителни подобрения по отношение на повишаването на научния капацитет на ЕОБХ, качеството на неговите научни резултати, събирането на научни данни и разработването и хармонизирането на методологиите за оценка на риска.

    2.6.3.

    ЕОБХ подобри сътрудничеството с националните и международните научни органи, както и обмена на информация между държавите членки.

    2.6.4.

    На равнище ЕС не бяха открити системни несъответствия в прилагането на принципа за анализ на риска сам по себе си.

    2.6.5.

    Строгите политики на ЕОБХ по отношение на независимостта и прозрачността бяха редовно усъвършенствани и укрепвани. Тъй като обаче не всички държави членки са представени в Управителния съвет на ЕОБХ, неговото управление изглежда не съответства на общия подход относно децентрализираните агенции на ЕС.

    2.6.6.

    Установената с общото законодателство в областта на храните рамка за безопасността на храните в някои случаи служи и като източник на вдъхновение за държавите извън ЕС, които разработват своето национално законодателство.

    2.6.7.

    По отношение на оценката на риска и в контекста на досиетата за получаване на разрешение ЕОБХ е обвързан с правила за поверителност и процедури за анализ, които предполагат отчитането на всяко налично проучване или доказателство. Затова в своите становища ЕОБХ не само взема предвид изследванията на промишлеността, а базира научните си констатации на възможно най-пълен анализ на литературата. Промишлеността от своя страна е задължена да предоставя своите собствени проучвания, като част от досието, когато подава искане за разрешение.

    2.6.8.

    Според неотдавнашните оценки (4), в настоящата система на ЕОБХ се наблюдават някои ограничения:

    затруднения при привличането на нови членове, които да се присъединят към групата;

    научните познания идват само от няколко държави членки;

    настоящата тенденция за намаляване на бюджета на публичната администрация;

    оскъдното финансиране, предназначено за възлагане на задачите на ЕОБХ на подизпълнители.

    2.6.9.

    Освен това дългите процедури за издаване на разрешение в някои сектори забавят процеса на навлизане на нови продукти на пазара. Независимо от това централизираната система за издаване на разрешения все още създава предимства по отношение на ефикасността в сравнение с използването на множество национални системи за издаване на разрешения за храни.

    2.7.

    Комитетът вече е подчертавал, „че през периода на своето съществуване ЕОБХ е доказал своята компетентност и безспорно играе много важна роля в областта на превенцията на рисковете за здравето в Европа“ (5).

    2.8.

    Предвид влиянието на научните становища, чиито констатации невинаги съвпадат и са еднозначни, в свое предходно становище ЕИСК излезе с препоръка ЕОБХ „да обърне специално внимание на това явление, тъй като научната литература е важна отправна точка при процедурата за оценка“ (6) и поиска Комисията редовно да публикува използваните задължителни изследвания и съответните необработени данни, които са довели до достигнатите заключения, на уебсайта на агенцията.

    2.9.

    ЕИСК също така подчерта (7), че оценката на ЕОБХ се основава на научно изследване, което би трябвало да докаже безопасността на даден продукт. Съгласно действащото законодателство това референтно изследване трябва да се предостави от дружеството, което иска да пусне продукта на пазара. Именно това е най-деликатният аспект, тъй като резултатите от научните изследвания понякога може да се различават в зависимост от източника на тяхното финансиране и от използваната методология.

    2.10.

    В по-общ план ЕИСК неотдавна призова за подходяща за 21-ви век продоволствена политика, която да отговаря на редица критерии: „качество на храните; здравословност; околна среда; социални и културни ценности; стабилна икономика; достойни работни места, изцяло интернализирани разходи; и добро управление“ (8).

    2.11.

    Европейският омбудсман извърши проучвания и дейности, свързани с модела на ЕС за оценка на риска в хранителната верига, като в писмо до Комисията от 15 март 2018 г. подчерта някои ръководни принципи за подобряване на този модел, а именно:

    независимост и прозрачност;

    ангажимент за публикуване на „ориентировъчни изследвания“ при изготвянето на научните оценки;

    по-голям публичен контрол на функциите за оценка на риска на ранен етап от процеса;

    способност за ангажиране на обществеността и заинтересованите страни в процеса на оценка на риска (9);

    възможност заинтересованите страни да участват в заседанията, не само както се случва понастоящем, чрез „открити пленарни заседания“, разбира се при спазване на поверителността.

    2.12.

    Европейският омбудсман също така подчерта, че „средствата за обществена информация, които ЕОБХ използва за повишаване на осведомеността относно рисковете, свързани с определени вещества или продукти, следва да бъдат на разположение на всички 24 официални езика на ЕС…, че правата на хората с увреждания трябва да се спазват, и че обмяната на информация за риска трябва да бъде съобразена с техните нужди“ (10).

    3.   Предложенията на Комисията

    3.1.

    Комисията предлага преразглеждане на Регламента относно общото законодателство в областта на храните, както и преразглеждане на осем допълнителни законодателни акта в тази сфера, така че да станат съвместими с общите правила, да се укрепи прозрачността и да се повишат гаранциите за надеждност, обективност и независимост на изследванията.

    3.2.

    За да се осигури по-добро управление, се предлага по-активно участие на държавите членки в управленската структура и в групите от експерти на ЕОБХ и по-голям принос на националните научни органи при предоставянето на научни данни и изследвания.

    3.3.

    В заключение, стартирането на общ план за комуникация има за цел да подобри и повиши осведомеността на гражданите относно рисковете чрез съвместни действия за повишаване на доверието на потребителите и насърчаване на по-широкото осъзнаване и разбиране от страна на обществеността.

    4.   Общи бележки

    4.1.

    ЕИСК винаги е подкрепял политиката на ЕС в областта на опазването на здравето по протежение на цялата хранителна верига на всеки етап от производствения процес, като се избягват замърсяването и хранителните рискове, за да се насърчи безопасността и хигиената на храните, ясната, прозрачна и достоверна информация за продуктите, здравето на растенията, здравето на животните и хуманното отношение към тях.

    4.1.1.

    ЕИСК подкрепя категорично необходимостта ЕС да гарантира максимална безопасност в европейската верига за доставка на храни като предоставя чрез ЕОБХ възможно най-добрите научни становища на лицата, отговарящи за оценката на риска, като осведомява обществеността относно рисковете по ясен и прозрачен начин и си сътрудничи с държавите членки и другите участници за осигуряване на съгласувана и надеждна система за безопасност на храните. Би било полезно:

    да се преразгледат редът и условията относно процедурите за издаване на разрешения, за да се подобри тяхната съгласуваност и ефективност и да се ускори достъпът до пазара;

    да се преразгледат изключенията и опростените правила за микропредприятията в съответствие с високото равнище на защита на общественото здраве;

    да се направи преоценка на въздействието на съществуващите разрешения, които утежняват допълнително работата на ЕОБХ;

    да се опростят процедурите, за да се гарантира по-голяма прозрачност.

    4.2.

    Комитетът счита, че е наложително да се гарантира поддържането на висока степен на независимост от външни влияния и на най-добра научна компетентност в ЕОБХ, като се увеличи максимално неговият капацитет за оценка на риска, за да се гарантира устойчивостта на системата за оценка на ЕС.

    4.3.

    ЕИСК припомня, че благодарение на законодателството на ЕС европейските граждани разполагат с един от най-високите стандарти за безопасност на храните на световно равнище. Поради това според ЕИСК е абсолютно необходимо не само да се гарантират високи и надеждни равнища на независим научен анализ, пълна прозрачност и интерактивна комуникация в целия процес на оценка на риска с цялостно участие и споделена отговорност на всички държави членки, но също така и преди всичко да се работи енергично и решително по механизмите за възприемане на риска от страна на гражданското общество.

    4.4.

    Според ЕИСК предлагането на безопасни храни за потребителите и запазването на доверието са от първостепенно значение, за да се осигури поддържането на положителни и надеждни отношения с гражданите и положителни въздействия върху пазара на селскостопански и хранителни продукти.

    4.5.

    Научната общност трябва да има доверие в ролята на ЕОБХ по отношение на безопасността на храните и становищата трябва да представляват водещи ориентири, за да се гарантира безопасността на пуснатите на пазара храни.

    4.6.

    Комитетът счита, че ЕОБХ е в най-добра позиция да разработи подходящ обмен на информация за риска, с лесно разбираема комуникация, така че потребителите да могат да разбират резултатите и заключенията по ясен и прозрачен начин, като същевременно се гарантира адекватно равнище на поверителност и защита на правата върху интелектуалната собственост, за да не се възпрепятстват иновациите и конкурентоспособността.

    4.7.

    Необходимо, но недостатъчно условие, за да се гарантира, че комуникацията за риска, свързан с конкретни храни, е разбираема, подходяща, навременна и съгласувана за различните получатели, е да се подобри координацията между оценителя на риска, лицето, управляващо риска, държавите членки и заинтересованите страни въз основа на съгласувани принципи на комуникация.

    4.7.1.

    Според ЕИСК е необходимо значително подобряване на начина, по който потребителите възприемат риска, на който са изложени при консумацията на хранителни продукти, по отношение на вредността, обусловените от културата навици за хранене и моделите за консумация на хранителни продукти.

    4.7.2.

    Комитетът счита, че бъдещият общ европейски стратегически план за обмяна на информация за риска — ако е придружен от набор от адаптирани към отделните контексти оперативни мерки — представлява ключов елемент, въз основа на който да се оценяват способностите на органите на различни равнища, които отговарят за намирането на ефективни, навременни и съответстващи на нуждите на гражданите решения на въпросите за безопасността, прозрачността и надеждността на хранителната верига.

    4.7.3.

    Несигурността трябва да бъде разпознавана и описвана, като се посочват всички пропуски в данните или въпросите, свързани с нехармонизираните методологии за анализ. Във връзка с това е изключително важно комуникаторите да предават съгласувани помежду си съобщения и каналите за комуникация да бъдат интерактивни и подлежащи на проверка с непрекъснато наблюдение на тяхната ефективност.

    4.7.4.

    ЕИСК също така счита за задължително комуникационните мерки да бъдат придружени от кампании за борба с дезинформацията и заблудите, за да се предотврати злонамереното използване на коректните анализи на риска за блокиране на иновациите, особено на МСП.

    4.7.5.

    Важно е да се засили координацията с националните органи и агенции, за да се гарантира ефективна система за предупреждение, да се осигури съгласуваност в комуникацията и да се установи структуриран и систематичен диалог с гражданското общество, в рамките на който ЕИСК, със своите специални структури за устойчивите хранителни системи, може да предостави полезен и конкретен принос.

    4.7.6.

    И накрая, нужно е да се засилят координацията и сътрудничеството на международно равнище с нашите основни търговски партньори, особено по отношение на споразуменията за свободна търговия, за да се осигурят общи насоки за оценка на риска и да се разработят хармонизирани методологични критерии за оценка, съгласувани с покриването на общите рискове посредством Codex Alimentarius.

    4.8.

    Също така е необходимо ЕОБХ да поеме ангажимент за предоставяне на ясни указания и информация, които да могат да насочват сигурно и предвидимо подалите заявления предприятия.

    4.9.

    Във връзка с това, за да разполага с всички ключови елементи за дадено досие, ЕОБХ би трябвало да е отворен за по-нататъшен диалог с предприятията при анализа на това досие, като предоставя първоначалните данни, с които разполага, и ги допълва с указанията на заинтересованите дружества.

    4.10.

    Според Комитета е необходимо укрепване на независимостта на регулаторните органи, които подкрепят работата на ЕОБХ, за да се напомни на лицата, които вземат решения, и на обществеността значението на качествените данни, независимо от източника. По-строгият публичен надзор над функциите на ЕОБХ за оценка на риска, още на ранен етап на процеса, какъвто се упражнява при подхода на ангажиране на заинтересованите страни, понастоящем би гарантирал по-добри отношения с всички заинтересовани страни.

    4.11.

    ЕИСК призовава за все по-опростени и прозрачни процедури, като същевременно се гарантира справедлив баланс със съществуващите предизвикателства по отношение на изискванията, свързани с правата върху интелектуалната собственост на собствениците на данните.

    4.12.

    ЕИСК подкрепя неотдавнашното искане на Консултативния форум на ЕОБХ за повече публични инвестиции в научните изследвания в областта на безопасността на храните, за да се избегне вероятността спонсорираните от промишлеността изследвания да насърчават интереси, различни от обществения интерес, и да се гарантира пълното доверие на потребителите в оценката на риска, свързан с храните в ЕС.

    4.13.

    По отношение на управлението на ЕОБХ, Комитетът подкрепя предложението за по-голямо участие на държавите членки в управленската структура и в групите от научни експерти на ЕОБХ, като съставът на неговия управителен съвет се приведе в съответствие със стандартите, определени от Общия подход към децентрализирани агенции, и същевременно се подобри структурираният диалог с гражданското общество.

    5.   Конкретни бележки

    5.1.

    ЕИСК приветства предложението за регистър на изследванията, при условие че е леснодостъпен онлайн и включва идентификационни данни за експерти и сертифицирани лаборатории, клетвени декларации за липса на конфликт на интереси, описание на целите и сложността на изследването, специализираните технически и финансови ресурси и техните източници, възприетите графици и интерактивни начини за комуникация, както и всички необходими изследвания за проверка.

    5.2.

    Референтното законодателство за лабораторните стандарти е Директива 2004/10/ЕО за стандартите за добра лабораторна практика — ДЛП, разработени от ОИСР (11). Законодателството и функционирането на лабораториите за безопасност на храните (12) би трябвало да бъдат придружени от системи за проверка на обработването на данните, за да се гарантира, че изследванията се придържат към реалността.

    5.3.

    Според ЕИСК са необходими последващи действия във връзка със споразумението между ЕОБХ и Съвместния изследователски център, по-специално що се отнася до съвместните дейности в областта на храните и фуражите, алтернативните методи за опазване на животните, комбинираното излагане на химични вещества и смеси и събирането на данни, основаващи се на оценките на риска. По-конкретно ЕОБХ и JRC следва да разработят хармонизирани научни методологии за анализ, гарантиращи качеството, прозрачността, съпоставимостта, приобщаването и справедливостта по отношение на всички заинтересовани страни.

    Брюксел, 19 септември 2018 г.

    Председател на Европейския икономически и социален комитет

    Luca JAHIER


    (1)  ОВ C 268, 14.8.2015 г., стр. 1.

    (2)  Вж. http://ec.europa.eu/citizens-initiative/public/initiatives/successful/details/2017/000002

    (3)  Вж. Резюме на оценката по REFIT на общото законодателство в областта на храните (Регламент (ЕО) № 178/2002) {SWD(2018) 38 final}.

    (4)  Вж. SWD(2018) 37 final, 15 януари .2018 г.

    (5)  ОВ C 268, 14.8.2015 г., стр 1.

    (6)  ОВ C 268, 14.8.2015 г., стр 1.

    (7)  Пак там.

    (8)  ОВ C 129, 11.4.2018, стр. 18.

    (9)  Писмо на европейския омбудсман.

    (10)  Пак там.

    (11)  Принципите на ОИСР за добра лабораторна практика.

    (12)  Вж. Регламент (ЕО) № 882/2004.


    Top