This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52015XC0110(01)
Publication of an application pursuant to Article 50(2)(a) of Regulation (EU) No 1151/2012 of the European Parliament and of the Council on quality schemes for agricultural products and foodstuffs
Публикация на заявление съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни
Публикация на заявление съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни
OB C 6, 10.1.2015, p. 6–9
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
10.1.2015 |
BG |
Официален вестник на Европейския съюз |
C 6/6 |
Публикация на заявление съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни
(2015/C 6/06)
Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявлението в съответствие с член 51 от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета (1).
ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ
РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 510/2006 НА СЪВЕТА
относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни (2)
„TELEMEA DE IBĂNEȘTI“
ЕО №: RO-PDO-0005-01182 – 20.11.2013
ЗГУ ( ) ЗНП ( X )
1. Наименование
„Telemea de Ibăneşti“
2. Държава членка или трета държава
Румъния
3. Описание на земеделския продукт или храна
3.1. Вид продукт
Клас 1.3: Сирена
3.2. Описание на продукта, за който се отнася наименованието от точка 1
„Telemea de Ibănești“ е сирене, получено чрез коагулиране с киселина на мляко, добито от местни крави.
При достигането си до крайния потребител продуктът притежава следните характеристики: оформен е като буци с квадратна основа и тегло между 0,3 и 1,0 kg и буци с правоъгълна основа и тегло между 0,3 и 0,7 kg. Сиренната маса е плътна, твърда, с гладка, еднородна и кремообразна консистенция. Разделя се лесно на части, без да се троши. Цветът е хомогенен и варира от бял до бяло-жълтеникав. Вкусът е приятен, сладко-кисел и леко солен и става все по-отчетлив с узряването на сиренето. Мирисът и ароматът са деликатни и приятни и също стават по-наситени в течение на зреенето. Сиренето се отличава с подчертан дъх на планински пасища. Съдържанието на вода е под 62 %, съдържанието на мазнини в сухото вещество е по-малко от 38 %, а енергийната стойност е 198 kcal на 100 g продукт. Минималното съдържание на калций (Ca) и магнезий (Mg) в „Telemea de Ibănești“ е съответно 400 mg и 35 mg на 100 g продукт.
Този вид сирене може да се произвежда през цялата година.
То се предлага на пазара с обозначенията „proaspătă“ (прясно) или „maturată“ (зряло). Прясното сирене със защитено наименование за произход „Telemea de Ibănești“ може да се консумира в срок от 24 часа, след като е произведено. Минималният период на зреене на зрялото сирене със ЗНП „Telemea de Ibănești“ е 20 дни от датата на производство.
3.3. Суровини (само за преработени продукти)
Суровината за производството на сиренето със ЗНП „Telemea de Ibănești“ е мляко, добито от здрави крави, отглеждани по екстензивен начин в долината на Gurghiu.
За подсирването на млякото се използва сирище, съдържащо микроорганизми.
За осоляването се използва саламура, извлечена от соления кладенец в Orșova, която съдържа: 184,4 mg калций и 94,6 mg магнезий на литър, в сравнение с 88,2 mg калций и 32,4 mg магнезий на литър в саламурата, произведена от питейна вода и сол при една и съща концентрация на сол от 21—23 %.
Саламурата предизвиква покачване на осмотичното налягане, а в резултат на бактериостатичното си действие забавя или спира действието на нежеланите микроорганизми и регулира микрофлората на сиренето, като по този начин позволява то да бъде съхранявано по-дълго.
3.4. Фураж (само за продукти от животински произход)
Млечните крави, които произвеждат суровината за ЗНП „Telemea de Ibănești“, се хранят само със съдържащи влакнини фуражи от определения географски район в долината на Gurghiu.
През пролетта и лятото кравите се извеждат на паша или, в изключителни случаи, се хранят със зелен фураж на закрито, през есента и зимата се хранят със сено, окосено от пасища в определения географски район.
На млечните крави не се дават концентрирани фуражи, а пашата продължава минимум 6 месеца в годината.
Високото качество на млякото се дължи както на използването на метода на свободно отглеждане на кравите, така и на добрия фураж в долината на Gurghiu. Пасищата и тревните площи са поддържат и наторяват, като се използват единствено естествени торове (оборски тор).
3.5. Специфични етапи на производство, които трябва да бъдат извършени в определения географски район
Отглеждането на млекодайни крави, добивът на млякото и получаването на саламурата, както и преработката, осоляването и зреенето, се извършват в определения географски район.
3.6. Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и др.
Веднага след като бъдат осолени, буците сирене със ЗНП „Telemea de Ibănești“ се поставят във вакуумни опаковки. Те могат също така да бъдат опаковани непосредствено след осоляването в цилиндрични кутии, в които сиренето е покрито със саламура. По този начин то запазва своя сладко-солен вкус и консистенцията си и се избягва изсушаването и натрошаването му.
3.7. Специфични правила за етикетиране
Сиренето със ЗНП „Telemea de Ibănești“ се предлага на пазара под формата на правоъгълни или кубични буци, към които е прикрепен етикетът на продукта с надписа „Telemea de Ibăneşti — Denumire de Origine Protejată“ (ЗНП „Telemea de Ibănești“).
4. Кратко определение на географския район
Производственият район обхваща административната територия на общините Gurghiu, Hodac и Ibănești в окръг Mureș. Територията на тези общини отчасти съставляват долината на Gurghiu.
5. Връзка с географския район
5.1. Специфична характеристика на географския район
Географският район, в който се произвежда сиренето със ЗНП „Telemea de Ibănești“ частично съвпада с долината на река Gurghiu. Характерни за района са специфичната растителност, която е подходяща за отглеждането на животни, особено млечни крави; водата от солените извори, която местното население използва за съхраняване на млечни продукти, месо и зеленчуци; и не на последно място — хората, които пазят кулинарните и занаятчийски традиции, предавани от поколение на поколение.
Долината на Gurghiu се характеризира с влажен и хладен умерено-алпийски климат в по-високите части и умерено-континентален климат в равнинната си част.
Богатството и разнообразието на флората в района (1 194 вида) се дължат на посочения климат и наред с наличието на сравнително голям брой ендемични, застрашени, уязвими или редки видове свидетелстват за липсата на източници на замърсяване по тези места.
Разнообразната топография на долината на Gurghiu е предимство за стопаните, отглеждащи млечни крави, и за производителите на сирене Telemea, тъй като долината осигурява храна за животните — зелен фураж през лятото и сено през зимата.
Хълмовете Sânioara, Osoiul и Orungii, разположени в северната част на долината на Gurghiu, и хълмовете Isticeu и Măgura в долината на Orșova са част от Закарпатието и представляват антиклинали, съставени от миоценски седименти и единични находища на сол.
По време на римското владичество са били разработени и експлоатирани няколко солни мини, като след рухването на една от тях се е образувало соленото езеро Jabenița.
Подземните води в района не са подходящи за питейни нужди, тъй като в тях значително е надвишена допустимата концентрация на сол (665,23 mg/l хлорни аниони и 420,5 mg/l катиони на Na+ и K+).
Фуражът за млечните крави не включва концентрирани фуражи, които биха увеличили киселинността на млякото. Всички описани действия имат само една цел — чисто и вкусно мляко с характерния за долината на Gurghiu аромат.
Благодарение на репутацията на сиренето със ЗНП „Telemea de Ibănești“, дължаща се на вкуса и трайността на продукта, методът на неговото производство се предава от поколение на поколение.
5.2. Специфична характеристика на продукта
ЗНП „Telemea de Ibănești“ представлява меко до полутвърдо сирене, което дължи своя приятен и леко солен вкус на млякото от стопанствата в долината на Gurghiu.
Консистенцията му и високото съдържание на калций и магнезий са резултат от използвания метод за осоляване и съхранение в саламура, извлечена от соления кладенец в Orșova. Тези характеристики отчетливо го различават от продуктите, за чието производство се използва саламура, получена от питейна вода и сол.
Протоколите от изпитванията във връзка със съдържанието на минерали показват съдържание на калций (Cа) 540 mg на 100 g продукт в сиренето със ЗНП „Telemea de Ibănești“, съхранявано в саламура от соления кладенец в Orșova, и 380 mg на 100 g в продуктите, съхранявани в саламура от питейна вода и сол (NaCl). Стойностите за магнезий са съответно 50 mg и 32 mg на 100 g продукт. Тези особености придават специфичния характер на сиренето Telemea de Ibănești в сравнение с продуктите, съхранявани в саламура от питейна вода и сол.
5.3. Причинно-следствена връзка между географския район и качеството или характеристиките на продукта (за ЗНП) или между географския район и специфичното качество, репутацията или друга характеристика на продукта (за ЗГУ)
Връзката между продукта и района на производство се основава на дългогодишните традиции в млекопроизводството в долината на Gurghiu и в производството и осоляването на сиренето със ЗНП „Telemea de Ibănești“.
Обилното и разнообразно хранене на кравите придава на млякото специфични органолептични характеристики, на които се дължат уникалният вкус и аромат на сиренето, разграничаващи го от други продукти от същата категория.
Връзката между продукта и определения географски район се дължи също на уменията и опита на местното население в съчетание с местните методи на мокро осоляване чрез използването на саламура от соления кладенец в Orșova.
Старинните методи, които все още се използват при различните етапи на производство на сиренето със ЗНП „Telemea de Ibănești“, включват бърза сирищна коагулация (за по-малко от час) и разбиване на сиренината на фини зърна. При производството на сиренето и до днес намират място инструменти, използвани в миналото, сред които т. нар. „harfă“ (пособие за раздробяване на сиренината), както и инструменти за разбъркване, например „dogul de lemn“ (дървена дъска) — дървен инструмент, използван за смесване на сиренината, който предотвратява полепването ѝ по стените на съда.
Благодарение на процеса на мокро осоляване се поддържа постоянен баланс между разтворимите съставни части на саламурата и тези на сиренето, както и обмен на натриеви, калциеви и магнезиеви йони в продукта. Разтворимият азот, мазнините, лактозата и минералните соли преминават в саламурата, предизвиквайки частично разтваряне на съдържанието на белтъчини в сиренето и промени в белтъчините в неговата вътрешност, което оказва влияние върху тяхната структура, разтворимост и конформация. В същото време в сиренето преминават натриеви, калциеви и магнезиеви йони.
Поглъщането на солта по време на осоляването в саламура понякога е съпътствано от увеличаване на количеството на водата в близост до контактна повърхност на сиренето със саламурата, особено в по-леки саламури (без калций или магнезий), което предизвиква дефекти като омекване на кората или поява на шупли. Тези явления не се срещат, когато се използва саламура, извлечена от соления кладенец в Orșova, поради високото ѝ съдържание на калций и магнезий.
Друго предимство на използването на саламура от Orșova е, че сиренето се изсушава по-бавно и има по-ниско процентно съдържание на сол.
Соленият кладенец в Orșova представлява естествен източник на саламура за осоляване и съхраняване на сиренето със ЗНП „Telemea de Ibănești“, която се характеризира с по-високо съдържание на калций и магнезий.
От незапомнени времена отглеждането на млекодайни крави е традиционен поминък на местните семейства, а преработката на мляко е била важен източник на препитание. Налице са значителен брой исторически свидетелства, най-ранните от които датират от XVII век, доказващи, че сиренето със ЗНП „Telemea de Ibănești“ е част от кулинарните традиции на района.
Препратка към публикуваната спецификация
(член 5, параграф 7 от Регламент (ЕО) № 510/2006 (3))
(http://www.madr.ro/docs/ind-alimentara/produse-traditionale/caiet-de-sarcini-telemea-ibanesti.pdf)
(1) ОВ L 343, 14.12.2012 г., стр. 1.
(2) ОВ L 93, 31.3.2006 г., стр. 12. Заменен с Регламент (ЕС) № 1151/2012.
(3) Вж. бележка под линия 2.