EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014XG0201(01)

Заключения на Съвета относно ефикасното ръководство в образованието

OB C 30, 1.2.2014, p. 2–4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
OB C 30, 1.2.2014, p. 7–9 (HR)

1.2.2014   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 30/2


Заключения на Съвета относно ефикасното ръководство в образованието (1)

2014/C 30/02

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

КАТО ИМА ПРЕДВИД, ЧЕ:

1.

В заключенията на Съвета от 26 ноември 2009 г. относно професионалното развитие на учителите и училищните ръководители се отчита, че ефикасното училищно ръководство е сред най-важните фактори за оформяне на цялостната среда на преподаване и учене, за стимулиране на амбициите и подпомагане на учениците, родителите и училищния персонал, а оттам и за осигуряване на по-добри учебни резултати, и че затова е от решаващо значение училищните ръководители да притежават или да могат да развият способностите и качествата, необходими им за да се справят с все по-големия брой задачи, които трябва да изпълняват.

2.

В заключенията си от 13—14 декември 2012 г. Европейският съвет призова Съвета, държавите членки и Комисията да предприемат своевременни действия в отговор на инициативата „Преосмисляне на образованието“, а в последващите заключения на Съвета от 15 февруари 2013 г. относно „инвестициите в образование и обучение — отговор на съобщението“„Преосмисляне на образованието“ държавите членки се приканват да преразгледат и укрепят професионалния профил на преподавателските професии, в т.ч. училищните ръководители, както и да използват пълноценно потенциала за сътрудничество и партньорско обучение в рамките на отворения метод на координация.

3.

В стратегията „Европа 2020“ и по-специално в годишния обзор на растежа за 2013 г. държавите членки се призовават да запазят потенциала за растеж като дадат приоритет, когато това е възможно, на увеличаването на инвестициите в образование и обучение и същевременно осигурят ефективността на тези разходи.

И В СВЕТЛИНАТА НА:

Конференцията на литовското председателство на тема „Ролята на ръководителите в образованието“, проведена във Вилнюс на 9—10 септември 2013 г., която предостави на представителите на държавите — членки на ЕС, страните кандидатки и държавите от ЕАСТ съвместно с Европейската комисия платформа за участие в политическия дебат по тази важна тема;

Конференцията Comenius на тема „Развитие на вашето училище с програмната подкрепа на ЕС, конференция за училищни ръководители“, проведена във Вилнюс на 11—12 октомври 2013 г.

ОТБЕЛЯЗВА С ИНТЕРЕС:

Съобщението на Комисията „Отваряне на образованието“ (2), в което държавите членки се приканват да насърчават и развиват новаторски методи на преподаване и учене за всички чрез използване на новите технологии и на отворени образователни ресурси.

ИЗТЪКВА, ЧЕ:

1.

Като ключови фактори за растеж, конкурентоспособност и социално сближаване в общество на знанието системите за образование и обучение на Европа се нуждаят от солидни и ефикасни ръководители на всички нива. Днешните ръководители в сферата на образованието са изправени пред разнообразни и трудни задачи, тъй като носят отговорността не само за подобряване на качеството на преподаването и на равнището на учебните резултати, но и за управлението на човешките и финансовите ресурси.

2.

Да бъдеш ръководител в сферата на образованието изисква да притежаваш редица високоразвити компетентности, подсилени от фундаментални ценности. Това изисква професионална отговорност, способност за мотивиране и насърчаване, както и солидни управленски, педагогически и комуникативни умения. Добрите ръководители в образованието развиват стратегическа визия за своите институции, действат като модел за подражание за учащите се и за учителите и са гаранти за създаването на ефикасна и притегателна среда, която способства за учене. Те играят също съществена роля за изграждане на ефикасни връзки между различните равнища на образование и обучение, семействата, трудовата среда и местната общност с общата цел за повишаване на успеваемостта на учащите се.

3.

Ето защо подборът, назначаването, подготовката и задържането на най-компетентния персонал за ръководните длъжности в образователните институции и осигуряването на благоприятни условия за тяхното професионално развитие са от решаващо значение и изискват специално внимание от страна на хората, вземащи политически решения.

4.

Ръководството в сферата на образованието може да бъде ефикасно, когато:

ръководителите в сферата на образованието са в състояние да съсредоточат вниманието си преди всичко върху подобряването на качеството на преподаване и учене в своите институции, като същевременно осигуряват справедливост;

ръководството се базира на ясно определени отговорности;

възприема подход на сътрудничество и приобщаване;

може да разпознава силните страни и компетентностите на членовете на персонала и да им възлага ръководни функции;

в състояние е да разпределя ресурси и да търси новаторски методи на преподаване; и

остава напълно подотчетно и се ползва с подкрепата не само на националните, но и на местните и регионалнитевласти, както и на общността като цяло, и получава съдействие от тях, в частност когато полага усилия да въведе промени.

ВЪВ ВРЪЗКА С ТОВА ПРИЕМА, ЧЕ:

1.

Новаторските подходи към ръководенето могат да допринесат за привличане и задържане на кандидати от най-висока класа и да способстват за това средата за учене да се адаптира и да използва пълноценно потенциала на постоянно навлизащите с ускорен ритъм иновации в образованието.

2.

Необходимо е също да се професионализира, укрепи и подпомогне ролята на ръководителите в сферата на образованието, първо като се набележат необходимите компетентности, като се разработят по-структурирани професионални профили и се направи оценка на специфичните нужди за професионално развитие на поемащите ръководни функции и се предоставят подходящи възможности за обучение.

3.

Необходимо е да се осигури достатъчно гъвкавост, автономност и отчетност, така че ръководителите в сферата на образованието да могат да развиват новаторски подходи към ръководенето, както и да създават условия, при които останалите членове на персонала се поощряват да поемат ръководни функции.

4.

Служителите на ръководни длъжности трябва да притежават или да придобият, както и редовно да актуализират, необходимите за тези длъжности компетентности, включително такива, които им позволяват да използват пълноценно новите технологии и техники на управление за насърчаване на новаторско учене и за ефикасно управление на ръководената от тях институция.

ПОТВЪРЖДАВА, ЧЕ:

Макар отговорността за организацията и съдържанието на различните системи за образование и обучение да остава изключителен прерогатив на държавите членки, сътрудничеството и обменът на добри практики в областта на ръководството в сферата на образованието на европейско равнище чрез отворения метод на координация, съчетани с умелото използване на програмите на Общността, по-специално Erasmus+, могатда имат полезен принос в подкрепа и в допълнение на мерките, вземани на национално, регионално и местно равнище.

ПРИКАНВА ДЪРЖАВИТЕ ЧЛЕНКИ:

А.   Да подкрепят, съобразно националните условия и при надлежно спазване на принципа на справедливост, нови пътища за укрепване на реалната и отчетна автономия на образователните институции и ръководителите в сферата на образованието, в частност като:

1.

насърчават автономията на образователните институциите и ръководителите в сферата на образованието по педагогическите въпроси и по отношение на вътрешното разпределение на ресурсите, като същевременновземат мерки те да разполагат с необходимите средства и подкрепа, за да се адаптират и отговорят адекватно на специфичните и променящи се местни условия;

2.

определят ясно функциите и отговорностите и създадат условия компетентностите, необходими на ръководителите в сферата на образованието, да бъдат подпомагани и укрепванипосредством различни форми на професионално развитие, в т.ч. чрез създаване на мрежа за обмен между тези ръководители;

3.

създават условия за вземане на информирани решения и за по-голяма отчетност, например като се използват прецизни данни, предвиждат механизми за осигуряване на качеството и разработват специфични мерки за образователни институции в райони в неравностойно положение;

4.

събират данни за ефикасни и успешни подходи на училищно ръководство в различните национални контексти, по-специално с цел да намерят оптимален баланс между гъвкавост, автономия и отчетност, както и да оценяват ефекта от новаторските подходи върху качеството на преподаване и учебните резултати.

Б.   Да направят професията на училищния ръководител по-привлекателна, по-специално като:

1.

осигурят по-голяма професионализация като средство за привличанена най-способните кандидати;

2.

дадат възможност на ръководителите в сферата на образованието да съсредоточат вниманието си върху подобряване на преподаването и ученето в своите институции, включително катотърсятпо-добър баланс между чисто административните задачи и същинските задачи, свързани с преподаването и ученето;

3.

проучват и разработват привлекателни форми на въвеждащо обучение, подкрепа в началото на кариерата и непрекъснато професионално развитие на училищните ръководители, в т.ч. чрез междусекторно сътрудничество с други заинтересовани страни като деловите среди и социалните партньори;

4.

насърчават работата в екип и гъвкавите управленски среди, например като направят възможно създаването в образователните институции на специални екипи за преодоляване на конкретни предизвикателства, както и на мрежи за обмен на опит и сътрудничество извън училищата;

5.

насърчават специфични мерки, взаимното учене и обмена на добри практики, така че да се насърчава адекватният баланс между половетее сред училищните ръководители.

В.   Да насърчават по целесъобразност новаторски подходи за ефикаснаръководна дейност в образованието, по-специално като:

1.

вземат мерки бъдещите ръководители да бъдат подбирани в съответствие със специфичните нужди на образователните институции, като се прилагат подходящи критерии за осигуряване на качеството;

2.

откриват и насърчават управленския потенциал на служителите в институциите, по-специално посредством „делегиране на ръководни функции“, като им осигуряват възможности за работа с колеги от други институции, и като ги окуражават да развиват потенциала си в това отношение;

3.

стимулират създаването на новаторски среди за преподаване и учене, в т.ч. като използват по целесъобразност ИКТ и образователни ресурси със свободен достъп едновременно като педагогически помагала и управленски инструменти;

4.

създават и поддържат мрежи, насочени към предлагане и развитие на ефикасни подходи на ръководене в образованието,и стимулират и насърчават партньорското обучение сред ръководителите в образователната сфера.

ПРИКАНВА ДЪРЖАВИТЕ ЧЛЕНКИ И КОМИСИЯТА:

1.

Да използват пълноценно отворения метод на координация, да насърчават добрите практики и да подкрепят развитието на професионално ръководство в сферата на училището, образованието за възрастни и професионалното образование и обучение, и да предоставят редовно обратна информация на политическо равнище по целесъобразност.

2.

Да насърчават сътрудничеството и партньорството за ефективно обновяване на ръководната дейност и за професионално развитие на ръководителите на в сферата на образованието, в т.ч. чрез междусекторно сътрудничество между училищата, институциите за висше образование и професионално обучение и деловия сектор, с подкрепата на европейско финансиране, включително по линия на програмата Erasmus+ и на европейските структурни фондове, по-специално Европейския социален фонд.

3.

Да насърчават обмена на добри практики и разработването на новаторски подходи към ефикасната ръководна дейност в сферата на образованието, например чрез действията за стратегическо партньорство по линия на програмата Erasmus+, в т.ч. като насърчават ръководителите в сферата на образованието да си сътрудничат с различни заинтересовани страни като предприятията, гражданското общество и образователните институции на различни равнища както в международен план, така и в рамките на местната общност.

4.

Да проучат по-задълбочено възможностите, предоставени от платформи като eTwinning, с цел да подкрепят междусекторния обмен по въпросите на новаторските методи на ръководене, като осигурят виртуални пространства, чрез които ръководителите могат да си сътрудничат и да разпространяват ефикасни и новаторски практики.

5.

Да насърчават по-нататъшните научни изследвания в областта на ефикасната ръководна дейност и да осигурят разпространяването на получените резултати.

6.

Да увеличат подкрепата за националните и регионалните мрежи от заинтересовани страни по въпросите на ръководната дейност в сферата на образованието и да подпомогнат съответното разпространяване и проследяване на работата им на европейско равнище, включително чрез Европейската мрежа за политики в областта на училищното ръководство и чрез пълноценно използване на информацията, събрана в рамките на международното сътрудничество.


(1)  За целите на този текст терминът „ръководство“ се използва единствено в контекста на училищата, институциите за професионално образование и обучение и тези за учене на възрастни.

(2)  Док. 14116/13.


Top