Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014XC0325(02)

    Публикация на заявление за изменение съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни

    OB C 86, 25.3.2014, p. 8–11 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    25.3.2014   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 86/8


    Публикация на заявление за изменение съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни

    2014/C 86/06

    Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявлението за изменение в съответствие с член 51 от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета (1).

    ЗАЯВЛЕНИЕ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ

    РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 510/2006 НА СЪВЕТА

    относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни  (2)

    ЗАЯВЛЕНИЕ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ СЪГЛАСНО ЧЛЕН 9

    „PANCETTA PIACENTINA“

    ЕО №: IT-PDO-0117-01103-08.04.2013

    ЗГУ ( ) ЗНП ( Х )

    1.   Рубрика от спецификацията на продукта, която подлежи на изменение

    Наименование на продукта

    Описание на продукта

    Географски район

    Доказателство за произход

    Метод на производство

    Връзка с географския район

    Етикетиране

    Национални изисквания

    Друго (да се посочи)

    2.   Вид на изменението

    Изменение в единния документ или в резюмето

    Изменение в спецификацията на регистрирано ЗНП или ЗГУ, за които не е публикуван нито единен документ, нито резюме

    Изменение в спецификацията, за което не се изисква изменение в публикувания единен документ (член 9, параграф 3 от Регламент (ЕО) № 510/2006)

    Временно изменение в спецификацията като последица от налагането на задължителни санитарни или фитосанитарни мерки от страна на публичните органи (член 9, параграф 4 от Регламент (ЕО) № 510/2006)

    3.   Изменение (изменения)

    Изменението, с което се въвежда използването на нитрити при непрестанно спазване на определените със законодателството количества, е необходимо доколкото тяхното присъствие, в съчетание с присъствието на нитрати, гарантира по-голяма ефективност срещу действието на патогените и срещу окисляването по време на етапите на производство на ЗНП „Pancetta Piacentina“.

    Счетено е за необходимо да се премахне указанието за начина на разполагане на парчетата бекон по време на зреенето, доколкото изглежда, че „натрупването върху специални работни повърхности“ не влияе върху цялостния процес на производство на ЗНП.

    Изменението по отношение на начина на завързване или зашиване на парчетата бекон след навиване на руло е предложено с цел по-точното и по-ясно описание на този етап от производството.

    Изменението, с което се допуска използване на всякакви видове свински черва и на листове от целулоза, дава възможност да се използват обвивки, които са подходящи за целите на производството и които отговарят на променените действителни пазарни условия, при които е много трудно (а в някои ситуации на пазара — дори невъзможно) да се намерят конкретните видове обвивки, предвидени по-рано.

    С удължаването на минималните срокове на зреене от три на четири месеца се цели повишаване на качеството на продукта, свързан със ЗНП.

    По същия начин с повишаването на максималната температура, при която се осъществява зреенето, от 14 на 18 градуса и с въвеждането на допустимо отклонение от 10 % в параметрите за влажност на околната среда по време на зреене се допринася за повишаване на качеството на продукта, като се създава възможност за постигане на по-интензивен аромат и за предотвратяване на всякакви евентуални несъвършенства на продукта.

    На последно място, намаляването на минималното количество пепел от 2 % на 1,5 % произтича от съответното допустимо минимално количество сол, от което пряко зависи съдържанието на пепел, а също така е в съответствие с трайната тенденция на намаляване на съдържанието на сол в храните.

    ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

    РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 510/2006 НА СЪВЕТА

    относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни  (3)

    „PANCETTA PIACENTINA“

    ЕО №: IT-PDO-0117-01103-08.04.2013

    ЗГУ ( ) ЗНП ( Х )

    1.   Наименование

    „Pancetta Piacentina“

    2.   Държава-членка или трета държава

    Италия

    3.   Описание на земеделския продукт или храна

    3.1.   Вид продукт

    Клас 1.2. —

    Месни продукти (варени, осолени, пушени и др.)

    3.2.   Описание на продукта, за който се отнася наименованието от точка 1

    „Pancetta Piacentina“ спада към осолените, узрели по естествен път продукти, които се съхраняват сурови. За приготвянето ѝ се използват коремната част от сланината, която покрива половинката на кланичния труп от ретростерналната до ингвиналната област, и мускулните фасции от туловището.

    Готовият продукт е с цилиндрична форма, тегло от 4 kg до 8 kg, ярко червен цвят, прошарен от бели ивици сланина. Месото се характеризира с приятен деликатен аромат и наситен вкус.

    3.3.   Суровини (само за преработени продукти)

    „Pancetta Piacentina“ се произвежда от месото на свине, родени, отгледани и заклани в Емилия-Романя и Ломбардия. Наименованието „Pancetta Piacentina“ се ползва от дерогацията, предвидена в член 5, параграф 3 от Регламент (ЕС) № 1151/2012.

    3.4.   Фураж (само за продукти от животински произход)

    Трябва да се спазват подробни правила по отношение на използването и на състава на хранителната дажба. Храненето на свинете е разделено на две фази главно въз основата на зърнени култури, произвеждани в определения в точка 3.3 макрорайон. Средната хранителна дажба на свинете се състои основно от царевична ярма, както и от ечемик, трици, соя и минерални добавки. По-голямата част от страничните продукти от производството на сирене (суроватка, извара и мътеница) произхождат от мандри, разположени в определения географски район.

    3.5.   Специфични етапи в производството, които трябва да бъдат извършени в определения географски район

    Всички етапи на производство, обрязване, сухо осоляване, завързване, сушене и зреене на „Pancetta Piacentina“ се осъществяват в района, посочен в точка 4 по-долу.

    3.6.   Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и др.

    Операциите по опаковане, нарязване и разфасоване трябва да се извършват под надзора на определения контролен орган изключително в района на производство, посочен в точка 4. За да се гарантира запазването на оригиналните и специфични за продукта характеристики, е необходимо операциите по опаковане, нарязване и разфасоване да се осъществяват в географския район на производство от персонал със специални познания за продукта. Преди нарязване операторите трябва старателно да отстранят кожата. При контакт с въздуха и при излагане на продукта, от който е отстранена естествената му кожа, на неизвестни условия на околната среда съществува риск от окисляване и последващо покафеняване на резените или на откритата повърхност на разреза, придружено от загуба на характерния ярко червен цвят на нетлъстото месо, гранясване на мазната част и произтичащата от това промяна в аромата.

    3.7.   Специфични правила за етикетиране

    При пускане на пазара за консумация продуктът трябва да е с означение „Pancetta Piacentina“.

    Наименованието „Pancetta Piacentina“ трябва да е изписано на етикета с четливи и незаличими букви, ясно разграничаващи се от всички други надписи по етикета, непосредствено последвано от израза „Denominazione di Origine Protetta“ (защитено наименование за произход).

    Забранено е добавянето на каквито и да било определения, които не са изрично предвидени.

    Разрешено е обаче използването на указания с позоваване на имена, фирмени наименования или частни марки, при условие че не се прави с рекламна цел или с цел заблуда на потребителя, както и евентуално посочване на наименованието на свиневъдните стопанства, от които произхожда продуктът.

    4.   Кратко определение на географския район

    Районът за производството на „Pancetta Piacentina“ обхваща цялата територия на провинция Пиаченца, ограничен до зоните с надморска височина под 900 метра.

    5.   Връзка с географския район

    5.1.   Специфични характеристики на географския район

    Производството на „Pancetta Piacentina“ датира от римско време и се е предавало през вековете, като се е обособило в географския район на провинция Пиаченца.

    Значението на района на производство на „Pancetta Piacentina“ се обуславя от развитието на типична селскостопанска култура, обща за цялата област Падания, от чиято територия идва суровината (Емилия-Романя и Ломбардия). В областта, от която се набавя суровината, развитието на животновъдството е свързано с широкото разпространение на насаждения на зърнени култури и с преработвателните системи на високо специализираната млечна промишленост, които са предопределили подчертаната тенденция на производството към свиневъдството.

    В провинция Пиаченца са се развили и предавали специфични за местните производители умения във връзка с подбора и обработката на парчетата месо. Операторите трябва да имат конкретни знания и умения при етапите на навиване на руло и завързване на бекона. Прохладните и богати на водни ресурси долини и гористите хълмисти местности влияят благоприятно върху условията в помещенията за зреене.

    5.2.   Специфични характеристики на продукта

    Продуктът „Pancetta Piacentina“ е с цилиндрична форма. При разрез се наблюдава редуване на нетлъсти части с ярко червен цвят и на мазни части с бял цвят. Месото се характеризира с приятен деликатен аромат и наситен вкус.

    Парчетата мускулна тъкан, използвани при производството на „Pancetta Piacentina“, са от италиански свине с високо кланично тегло.

    5.3.   Причинно-следствена връзка между географския район и качеството или характеристиките на продукта (за ЗНП) или между географския район и специфичното качество, репутацията или друга характеристика на продукта (за ЗГУ)

    Изискваните характеристики на „Pancetta Piacentina“ се определят от условията на околната среда и от природните и човешките фактори. По-специално характеристиките на суровината са тясно свързани с определения географски район, от който става снабдяването и където са развити техники на отглеждане на италиански свине с високо кланично тегло, определящи качеството на парчетата месо, използвани за производството на „Pancetta Piacentina“.

    Освен това разположеното в района на провинция Пиаченца производство на „Pancetta Piacentina“ е свързано с местните оператори, които с времето са развили специфични познания във връзка с операциите по осоляване, навиване на руло и завързване на бекона.

    Чрез операциите по навиване на руло и завързване продуктът „Pancetta Piacentina“ придобива характерната си цилиндрична форма, както и редуването на нетлъсти и мазни части, което се наблюдава при нарязване.

    Техническите знания и умения на производителите във връзка с операциите по осоляване, съчетани с майсторството по време на етапите на зреене на продукта, свидетелстват освен това за връзката между „Pancetta Piacentina“ и територията на производство на продукта.

    Факторите на околната среда са тясно свързани с характеристиките на района на производство и по-специално с климата, който е от определящо значение за характеристиките на крайния продукт, тъй като допринася за правилното протичане на етапа на зреене на продукта.

    По този начин единството, образувано от съчетанието „суровина – продукт – наименование“, е свързано с особеното социално-икономическо развитие на въпросната област, като неговите характерни особености не могат да се възпроизведат другаде.

    Препратка към публикуваната спецификация

    (Член 5, параграф 7 от Регламент (ЕО) № 510/2006 (4))

    Консолидираният текст на продуктовата спецификация е на разположение на следния интернет адрес:

    http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

    или

    чрез директно търсене от началната страница на уебсайта на Министерството на политиката в областта на земеделието, храните и горското стопанство (http://www.politicheagricole.it), като се избере рубриката „Qualità e sicurezza“ (горе вдясно на екрана), а след това — „Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE“.


    (1)  ОВ L 343, 14.12.2012 г., стр. 1.

    (2)  ОВ L 93, 31.3.2006 г., стр. 12. Заменен с Регламент (ЕС) № 1151/2012.

    (3)  Виж бележка под линия на стр. 2.

    (4)  Виж бележка под линия на стр. 2.


    Top