Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014IE0778

    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Устав на европейското взаимоспомагателно дружество: възприемане, роля и принос на гражданското общество“ (становище по собствена инициатива)

    OB C 226, 16.7.2014, p. 17–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    16.7.2014   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 226/17


    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Устав на европейското взаимоспомагателно дружество: възприемане, роля и принос на гражданското общество“ (становище по собствена инициатива)

    2014/C 226/03

    Единствен докладчик: г-н Campli

    На 22 януари 2014 г. Европейският икономически и социален комитет реши, в съответствие с член 29, параграф 2 от Правилника за дейността си, да изготви становище по собствена инициатива относно

    Устав на европейското взаимоспомагателно дружество: възприемане, роля и принос на гражданското общество“ (становище по собствена инициатива).

    Специализирана секция „Единен пазар, производство и потребление“, на която беше възложено да подготви работата на Комитета по този въпрос, прие своето становище на 11 март 2014 г.

    На 497-ата си пленарна сесия, проведена на 25 и 26 март 2014 г. (заседание от 25 март 2014 г.), Европейският икономически и социален комитет прие настоящото становище със 140 гласа „за“, 1 глас „против“ и 5 гласа „въздържал се“.

    1.   Заключения и препоръки

    1.1   Заключения

    1.1.1

    Взаимоспомагателните дружества са част от европейския икономически и социален модел както кооперативните дружества, фондациите и сдруженията. Многообразието от форми на предприятия, включително тези от социалната икономика, независимо от правното определение на предприятието в различните национални законодателства, е съществен елемент от единния пазар на Европейския съюз и от насърчаването, инвестициите и развитието на европейския предприемачески плурализъм.

    1.1.2

    Взаимоспомагателните дружества имат право на европейски устав, за да могат да отговорят на нуждите от покриване на рисковете, по-конкретно относно социалната и здравната защита на работниците, предприятията и гражданите.

    1.1.3

    Взаимоспомагателните дружества отказват да приемат, че превръщането им в акционерни дружества е неизбежно, а ЕИСК, от своя страна, желае да подчертае значението на многообразието от предприемачески форми, включително в областта на социалната икономика, за запазване на европейското икономическо и социално наследство. Една информационна кампания, обаче, макар и полезна, не може да замести необходимата правна рамка.

    1.1.4

    В Европа съществува голямо разнообразие от взаимоспомагателни дружества (преброени бяха приблизително 40 вида), но независимо от многообразието им 95 % от тях споделят общи принципи на управление.

    1.2   Препоръки

    1.2.1

    В духа на ангажиментите, поети по време на проявата в Страсбург относно социалното предприемачество, ЕИСК приканва Комисията да представи бързо законодателното предложение относно проекта на регламент за устав на европейското взаимоспомагателно дружество.

    1.2.2

    ЕИСК изразява желание взаимоспомагателният модел да бъде признат чрез хармонизиран правен режим на европейско равнище, който да съответства на икономическата му тежест и на социалната му роля.

    1.2.3

    ЕИСК препоръчва този устав да бъде устав за управление, а не за дейност, за да се запази многообразието от взаимоспомагателни дружества.

    1.2.4

    ЕИСК препоръчва уставът да не се стреми да хармонизира националните законодателства и да бъде факултативен.

    1.2.5

    ЕИСК призовава да бъде публикуван точен график на процедурата за представяне и приемане на проекта на устав на европейско взаимоспомагателно дружество.

    2.   Въведение

    2.1

    Целта на настоящото становище е да се стимулира ускоряването в максимална степен на процедурата за представяне на предложение за регламент на Комисията относно „устава на европейско взаимоспомагателно дружество“.

    2.2

    Разбирането на европейското гражданско общество и на заинтересованите страни е, че без подходяща правна рамка, дейността на взаимоспомагателните дружества на европейско равнище ще бъде на практика възпирана. Това би имало сериозни последици в социален план в контекст на отслабване на държавната намеса; в здравен план (намаляване на справедливостта в достъпа до здравни грижи на европейските граждани); по отношение на заетостта (загуба на възможности за заетост, включително на специалисти), както и по отношение на укрепването на европейското социално сближаване и на процеса на европейска интеграция.

    2.3   Вече дълго време се дискутира относно европейския устав, темата се заобикаля и не се взема решение.

    2.3.1

    Проектът за устав на европейско взаимоспомагателно дружество има дълга история, чието начало е поставено през 1993 г. чрез европейските директиви относно застраховането. В този контекст взаимоспомагателните дружества поискаха оригиналната им форма на управление на персонални дружества да бъде призната чрез европейски устав.

    2.3.2

    Първият проект на регламент беше оттеглен през 2006 г. На практика, въпреки съобщението от 2003 г. относно дружественото право, в което ЕК се ангажираше да въведе нови европейски правни форми, по-конкретно за взаимоспомагателните дружества — ангажимент, който беше повторно заявен в плана за действие за 2006 г. относно модернизирането на дружественото право и управлението на предприятия, Комисията оттегли проекта за устав на европейското взаимоспомагателно дружество от програмата си през 2006 г.

    2.3.3

    През 2007 г. европейските сдружения на взаимоспомагателните дружества предприеха нова инициатива за възобновяване на проекта.

    2.3.4

    През март 2010 г. Европейският парламент прие писмена декларация в подкрепа на устава на европейско взаимоспомагателно дружество, а през 2011 г. изготви доклад за ролята на европейските взаимоспомагателни дружества, в който се посочваше необходимостта от проект на устав.

    2.3.5

    През март 2013 г. Европейският парламент прие с единодушие доклада по инициатива на г-н Luigi Berlinguer относно устав на европейско взаимоспомагателно дружество.

    2.3.6

    Успоредно с това Комисията, в рамките на Акта за единния пазар, реши да финансира проучване относно състоянието и трудностите на взаимоспомагателните дружества в рамките на вътрешния пазар (известно като проучването на консултантската фирма Panteia). Това важно проучване, публикувано на 12 октомври 2012 г. и координирано от Комисията, даде възможност за първи път да се разполага с изчерпателно виждане за правната, икономическата и социалната среда на взаимоспомагателните дружества в държавите — членки на Европейския съюз (1).

    2.3.7

    След това Комисията организира обществена консултация относно заключенията на това проучване (резултатите са публикувани през октомври 2013 г.) (2). Успехът на тази консултация (повече от 300 отговора, две трети от които положителни) накара Комисията да организира оценка на въздействието във връзка с осъществимостта на проект за устав на европейско взаимоспомагателно дружество.

    2.4

    В становището си (октомври 2009 г.) относно „Многообразието на форми на предприятия“ (3) ЕИСК подчерта, че „разнообразието и многообразието на различните видове предприятия са признати както от Договора, така и на практика, посредством различните правни статути, които вече са приети или се разглеждат в момента“. Комитетът включваше взаимоспомагателните дружества във формите на предприятия на социалната икономика.

    2.5

    В Приложението към Декларацията, произнесена в Страсбург по време на проявата относно социалното предприемачество, организирана съвместно от Комисията и ЕИСК на 16 и 17 януари 2014 т., се уточнява, че „редица заинтересовани страни считат, че политиките в подкрепа на социалното предприемачество трябва да обхващат всички предприятия от социалната икономика (кооперативи, взаимоспомагателни дружества, сдружения, фондации и др.). ЕС следва да предложи европейски устав за взаимоспомагателните дружества, за да им даде възможност да извършват трансгранична дейност, сливания и да се справят с предизвикателствата на Директивата „Платежоспособност II“, както и европейски устав за сдруженията.“ По време на тази проява комисарят Antonio Tajani, който отговаря за предприятията, обяви, че е поставено началото на процедурата за законодателна инициатива на Комисията по проекта за устав.

    3.   Описание на взаимоспомагателните дружества

    3.1

    В различните държави — членки на ЕС, съществува голямо многообразие от правни форми на взаимоспомагателни дружества. Тези различни форми на взаимоспомагателни дружества и ролята, която играят, зависят от културата и историята на взаимоспомагателната дейност във всяка страна. В исторически план взаимоспомагателните дружества са положили основите на социалната сигурност в Европа. Понастоящем в ЕС взаимоспомагателните дружества имат за основна мисия да бъдат в услуга на членовете си в контекста на взаимен интерес и да осигуряват покритието на рисковете на техните членове, като им предлагат застрахователни, социални и здравни услуги, лично придружаване.

    3.2

    В рамките на ЕС са установени общо близо 40 вида организации от взаимоспомагателен вид. Близо 95 % от взаимоспомагателните дружества споделят 5 общи принципа на управление:

    1.

    организацията трябва да бъде учредена съгласно частното право, т.е. да бъде независима от правителството и да не се субсидира с държавни средства;

    2.

    организацията трябва да бъде обединение на лица, а не на капитали;

    3.

    системата на управление трябва да бъде демократична, съгласно принципа един човек = един глас;

    4.

    между членовете се прилага принципът на солидарност, членството трябва да бъде свободно, без да се прилагат критерии за подбор;

    5.

    реализираните печалби трябва да се използват в полза на членовете.

    3.3

    Пазарният дял на организациите от взаимоспомагателен вид в Европа е средно 15,8 % (12,8 % застраховка „Живот“, 20,5 % общо застраховане). Смята се, освен това, че организациите от взаимоспомагателен вид предоставят здравни и социални услуги на близо 230 милиона европейски граждани, от които приблизително 100 милиона са осигурени в рамките на управлението на задължителното здравно осигуряване. Осигуряват работа на приблизително 3 50  000 души в Европа. Всеобщо признато е, че икономиката има полза от многообразието от структури, които я съставят, защото това многообразие подобрява възможността за реакция на промените на пазара. Освен това в период на криза дългосрочната визия на взаимоспомагателните дружества им дава предимство пред капиталовите дружества.

    4.   Общи бележки относно проекта за устав на европейско взаимоспомагателно дружество (ЕВСД): Защо е необходим устав на европейско взаимоспомагателно дружество?

    4.1

    В Европейския съюз единствено европейските дружества и кооперативните дружества имат европейски устав. В момента се разглежда проектът за европейски устав на фондациите, а взаимоспомагателните дружества не разполагат с европейски устав (4).

    4.2

    Процесите на европейска интеграция доведоха до по-голяма мобилност на работниците, предприятията и гражданите. Трябва да е възможно да се осигури покритието на техните здравни, социални и други застрахователни рискове на цялата територия на Съюза, като се избегне прекъсването на правата, ползите и формите на защита.

    4.3

    Понастоящем Комисията и Съветът работят върху финансовите и застрахователните услуги („Базел III“, „Платежоспособност II“), командироването и мобилността на работниците. От 1.1.2014 г. в държавите членки се прилага нова директива относно трансграничните грижи. При все това взаимоспомагателните дружества нямат правната възможност да участват в този европейски процес на интеграция и в развитието на вътрешния пазар, освен ако не се преобразуват, за да приемат статут на кооперативно дружество или статут на европейско дружество. Взаимоспомагателните дружества отказват да приемат, че изчезването им е неизбежно, а ЕИСК, от своя страна, желае да подчертае значението на многообразието от предприемачески форми, включително в областта на социалната икономика, за запазване на европейското икономическо и социално наследство.

    4.4

    Освен това пруденциалната рамка за застрахователите в „Платежоспособност II“ е допълнителен елемент в подкрепа на устава на европейското взаимоспомагателно дружество. Той ще даде възможност на взаимоспомагателните дружества да ползват печалбата, наречена „за диверсификация“, да извършват презастраховане и управление на активи с цел да намалят разходите си в полза на членовете.

    4.5

    Взаимоспомагателните дружества нямат достъп до капиталовите пазари, ето защо се нуждаят от общи инструменти за сътрудничество, включително на европейско равнище, за да се попречи на изчезването им от един много конкурентен пазар.

    4.6

    Взаимоспомагателните дружества, които упражняват дейност на европейско равнище, не са водени единствено от конкуренцията или търсенето на нови пазари, а основно от желанието да подобрят услугите, които предоставят на членовете си.

    4.7

    Взаимоспомагателните дружества като цяло се нуждаят от официално признаване от ЕС, което ще им даде правна основа и легитимност като участник в европейския процес на интеграция.

    4.8

    Уставът на европейско взаимоспомагателно дружество е равнозначен на признаване на реалността на взаимоспомагателните дружества, на тяхното икономическо и социално значение, на специфичната им роля в областта на управлението на рисковете на хората, в частност в областта на социалната защита и здравеопазването.

    4.9

    В обобщение ЕИСК изразява желание взаимоспомагателният модел да бъде признат чрез хармонизиран правен режим на европейско равнище, който да съответства на икономическата му тежест и на социалната му роля. Освен това по този начин биха могли да се избегнат излишни административни разходи, да се направят икономии от мащаба и да се развие взаимоспомагателната дейност във всички държави — членки на Европейския съюз, (включително в 4-те държави членки, където тя не съществува), като се позовава изцяло на този нов устав, на свободата на установяване и на свободното предоставяне на услуги.

    5.   Конкретни бележки относно проекта за устав на европейско взаимоспомагателно дружество (ЕВСД): Какво трябва да представлява уставът на европейско взаимоспомагателно дружество?

    5.1

    В Европа съществува голямо разнообразие от взаимоспомагателни дружества (преброени бяха приблизително 40 вида), но независимо от многообразието им 95 % от тях споделят общи принципи на управление. Затова ЕИСК препоръчва уставът да бъде устав за управление, а не за дейност.

    5.2

    Освен това в груповия си аспект ЕВСД дава възможност да се запази оригиналността на многообразието на структурата на европейските взаимоспомагателни организации. Позволява да се запази идентичността на структурите, като същевременно с този общ инструмент (общи покупки, общи продукти) се постигнат икономии от мащаба. За да може да се запази националното многообразие от форми, с което се отличава правната форма на взаимоспомагателното дружество в цяла Европа, ЕИСК препоръчва като принцип да залегне възможно най-голямата свобода на членовете за учредяване и избиране на форма.

    5.3

    Уставът няма да е задължителен, той ще бъде факултативен, за да няма отражение върху националните законодателства.

    5.4

    Важно е да се предвиди възможността взаимоспомагателните дружества да могат да се обединяват помежду си и също да се насърчават трансграничните операции, за да се развива европейското измерение на взаимоспомагателността.

    5.5

    Проектът на регламент трябва да позволява създаването:

    на европейско взаимоспомагателно дружество от физически лица, установени в различни държави членки, или юридически лица, създадени по силата на законите на различни държави членки;

    на европейско взаимоспомагателно дружество чрез трансгранично сливане на няколко съществуващи взаимоспомагателни дружества;

    на европейско взаимоспомагателно дружество чрез преобразуване на национално на взаимоспомагателно дружество, когато това дружество има седалище и адрес на управление в една държава членка и предприятие или филиал в друга държава членка;

    европейска група от взаимоспомагателни дружества.

    5.6

    Европейското взаимоспомагателно дружество ще се подчинява, също както националните взаимоспомагателни дружества, на общите правила на държавите членки: правила относно участието на работниците в процеса на вземане на решения, трудовото право, социалното законодателство, данъчното право, конкурентното право, правото на индустриална или интелектуална собственост, процедурите за неплатежоспособност и прекратяване на плащанията. Специфичните национални разпоредби за дейността на взаимоспомагателните дружества и за контрола от надзорните органи би трябвало да намерят неограничено приложение в европейското взаимоспомагателно дружество. Затова в тези области, както и в други, необхванати от регламента, ще се прилагат законовите разпоредби на държавите членки и на Общността.

    5.7

    Правилата относно участието на работниците в европейското взаимоспомагателно дружество са установени в директивите относно правата на работниците, които са неразделна част от този регламент и трябва да се прилагат едновременно.

    5.8

    В устава на европейско взаимоспомагателно дружество трябва да може да се предвиди общото събрание да се състои от членове или делегати на членовете. Относно правото на глас, освен гарантирането на равнопоставеност на гласовете („един човек = един глас“) трябва да се предвиди и алтернативна възможност за претегляне на гласовете по обективни критерии.

    Брюксел, 25март 2014 г.

    Председател на Европейския икономически и социален комитет

    Henri MALOSSE


    (1)  Study on the current situation and prospects of mutuals in Europe („Проучване относно текущото състояние и перспективите пред взаимоспомагателните дружества в Европа“) http://ec.europa.eu/enterprise/policies/sme/files/mutuals/prospects_mutuals_fin_en.pdf.

    (2)  http://ec.europa.eu/enterprise/policies/sme/promoting-entrepreneurship/social-economy/mutuals/index_en.htm.

    (3)  ОВ C 318, 23.12.2009 г., стр. 22.

    (4)  Становища на ЕИСК относно:

    устав на европейска фондация, ОВ C 351, 15.11.2012 г., стр. 57;

    кооперативните дружества, ОВ C 234, 22.9.2005 г., стр. 1;

    устав на европейското дружество, ОВ C 129, 27.4.1998 г., стр.1.


    Top