EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014DC0669

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА относно изпълнението на Европейската енергийна програма за възстановяване

/* COM/2014/0669 final */

52014DC0669

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА относно изпълнението на Европейската енергийна програма за възстановяване /* COM/2014/0669 final */


I. НАПРЕДЪК ПРИ ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПРОГРАМАТА И ИЗВЛЕЧЕНИ ПОУКИ

Енергийната инфраструктура и иновациите, които бяха движещите сили на Европейската енергийна програма за възстановяване (ЕЕПВ), запазват своето значение както през 2009 г., когато беше създадена ЕЕПВ. Те имат ключово значение за подобряване на сигурността на доставките, за постигане на настоящите и бъдещите цели в областта на енергетиката и изменението на климата, както и за завършване на изграждането на вътрешния пазар.

Неотдавнашните политически събития в Украйна и Русия още веднъж показаха колко е важно да се гарантира сигурността на доставките на газ. Посредством проекти, като например за газопроводи с двупосочен режим на работа, ЕЕПВ вече допринесе за подобряване на устойчивостта на ЕС на кризи, особено в сравнение с предишната газова криза през 2009 г. Оказваната по линия на ЕЕПВ подкрепа за иновациите в сектора на вятърната енергия от разположени в морето инсталации и за улавяне и съхранение на въглероден диоксид (УСВД) също допринесе значително за по-доброто използване от страна на ЕС на местните ресурси, като вятърната енергия или въглищата.

Информация за постигнатия напредък по отношение на всички проекти по ЕЕПВ е на разположение на следния адрес: http://ec.europa.eu/energy/eepr/doc/cswd_project_2014.pdf.

В неотдавнашното си Съобщение относно Европейската стратегия за енергийна сигурност, прието на 28 май 2014 г.[1], Комисията потвърди отново значението на развитието на инфраструктурата от критично значение с оглед на укрепване на енергийната сигурност на Съюза.

Инфраструктурата и иновациите ще бъдат от ключово значение за постигането на целите на ЕС в областта на климата и енергетиката, независимо дали става дума за настоящите цели „20/20/20“ по отношение на възобновяемите енергийни източници, енергийната ефективност и намаляването на емисиите на парникови газове, или за целите, които Комисията наскоро предложи да бъдат осъществени до 2030 г. В рамките на проекти по ЕЕПВ за вятърна енергетика с разположени в морето инсталации вече се произвежда електроенергия за мрежата и по този начин се допринася за постигането на целите на ЕС по отношение на възобновяемите енергийни източници и емисиите на парникови газове. Проектите, финансирани по линия на Европейския фонд за енергийна ефективност (EEEF), допринасят за енергийната ефективност. Проектите за УСВД в рамките на ЕЕПВ са от съществено значение за своевременното демонстриране на технология, необходима за ефективно от гледна точка на разходите намаляване на емисиите на парникови газове и за прехода към нисковъглеродна икономика. Инфраструктурата и иновациите са от ключово значение и за завършване на изграждането на вътрешния енергиен пазар, както и за развитието на междусистемните връзки, с които се прекратява изолираността на държави членки от европейските газо- и електропреносни мрежи.

През март 2014 г. Европейският съвет призова за по-енергични усилия по-специално по отношение на прилагането на всички мерки, насочени към изпълнение на целта за постигане на равнище на междусистемните връзки, отговарящо на най-малко 10 % от инсталираните мощности за производство на електроенергия за всички държави членки[2]. Проектите по ЕЕПВ вече допринесоха в значителна степен за постигането на тази цел.

Проектите по ЕЕПВ вече са допринесли значително за постигане на целите на ЕС, като проектите, които са в процес на изпълнение, остават в пълно съответствие с предложените нови цели. В настоящия доклад за всяка част от ЕЕПВ се посочва постигнатият напредък при изпълнението на проектите и използването на средствата от EEEF. Той е продължение на доклада, който беше приет през 2013 г.[3], и в него се представя информация за изпълнението на проектите в периода от октомври 2013 г. до 31 август 2014 г. и за извършените плащания от 1 юли 2013 г. до 31 август 2014 г.

II. ОБЩО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОЕКТИТЕ

Към края на 2013 г. от общо 61 проекта 30 бяха напълно приключени в техническо отношение, като на получателите на средства бяха платени общо 1 499 826 548 евро.

Процентът на плащанията остава нисък, но както може да се види от работния документ на службите на Комисията (РДСК) в приложението, повечето проекти са приключени и организаторите ще представят окончателното искане за плащане до края на тази година. Това потвърждава наличието на затруднения при планирането на такива големи и сложни проекти. Всъщност сложността на необходимите технологии, особено за присъединяването към електропреносната мрежа на разположени в морето вятърни електроенергийни инсталации и за УСВД, трудностите пред публичните органи на държавно и регулаторно равнище в осигуряването на подходяща нормативна уредба, неприемането от обществеността, както и затрудненията, свързани с опазването на околната среда и с обществените поръчки — всички те представляваха допълнителни предизвикателства пред организаторите на проектите. Освен това процедурата за издаване на разрешения бе причина за голяма част от закъсненията.

Досега бяха възстановени 42 милиона евро неизразходвани средства по немския проект за УСВД. Във връзка с прекратените проекти за инфраструктура за природен газ и за електроенергия бяха отменени бюджетни кредити в размер на 12 милиона евро. Това отчасти се обяснява с факта, че действителните разходи са по-ниски от първоначално прогнозираните.

1.         Инфраструктура за природен газ и за електроенергия

По подпрограмата на ЕЕПВ за инфраструктурата се подпомагат 44 проекта в три основни области.

Проектите се изпълняват от операторите на преносни системи (ОПС) във всяка държава членка или от организаторите на проекти. Поето е задължение за бюджетни кредити в размер на 2,268 млрд. евро, от които до април 2014 г. на получателите са изплатени 897 973 693 евро, т.е. 40 %. Плащанията се извършват, ако организаторът на проекта поеме безусловно задължение за изпълнение на проекта чрез окончателно решение за инвестиране.

Проектите се отнасят до три области:

- Проекти за инфраструктура за пренос и съхранение на природен газ: инфраструктурата за пренос и търговия с газ в целия ЕС се нуждае от допълнително интегриране чрез изграждането на липсващите връзки между държавите членки. По-нататъшното разнообразяване на източниците и трасетата на ЕС за доставки на енергия следва да продължи, като се включи и втечненият природен газ (ВПГ).

- Проекти за газопроводи с двупосочен режим на работа: по време на газовата криза през 2009 г. между Русия и Украйна по-голямата част от държавите членки от Централна и Източна Европа бяха оставени без газ не поради липсата на газ в Европа, а поради това че съществуващата инфраструктура не разполагаше с техническо оборудване и възможности за обръщане на газовия поток от посока изток — запад в посока запад — изток. Чрез финансирането по ЕЕПВ бе спомогнато за преодоляване на това затруднение и днес в Централна и Източна Европа има възможност за двупосочен режим на работа на газопроводите. Най-добрите примери за приключени проекти са 4 проекта в Австрия, с които за всички съседни държави се осигурява по-добър достъп до австрийските съоръжения за съхранение в Баумгартен, два проекта в Словакия за осигуряване на двупосочно подаване на газ между Словакия и Чешката република и между Словакия и Австрия, както и подобрен достъп до подземно газохранилище в Словакия; 3 проекта в Чешката република, с които се увеличава капацитетът за пренос в посока северозапад — изток, и един проект в Унгария, с който се прави възможно безопасното подаване на природен газ в посока запад — изток от Унгария до Румъния.

- Проекти за инфраструктура за електроенергия: присъединяването към електропреносната мрежа на все повече инсталации за производство на енергия от променливи възобновяеми източници изисква огромни инвестиции в нова инфраструктура. Освен това редица държави членки все още представляват „енергийни острови“, тъй като са слабо свързани със своите съседи и вътрешния енергиен пазар.

1.1       Досегашен напредък

Към днешна дата са приключени 27 проекта за инфраструктура от общо 44 (в сравнение с 19 проекта в началото на 2013 г.). Освен това по 4 проекта е приключено предоставянето на финансова помощ. В електроенергийния сектор са приключени 7 проекта. Изпълнението на останалите 5 проекта напредва добре, като се очаква някои от тях да бъдат приключени през тази година или най-късно до 2015 г. В газоенергийния сектор са приключени 20 проекта. 8 се изпълняват по график, а 4 са в процес на прeкратяване. Повечето (12 от общо 14) от проектите за газопроводи с двупосочен режим на работа и междусистемни газопроводи в Централна и Източна Европа са приключени. Чрез средствата по ЕЕПВ бе спомогнато за осигуряване на финансирането на проектите и своевременното им изпълнение. По този начин бяха подобрени безопасността и надеждността на газопреносната мрежа, бе повишена сигурността на доставките, бе осигурено разнообразяването им и бяха отстранени критични препятствия.

Може да се посочат редица примери. Със средства по ЕЕПВ бе осигурено и ускорено увеличаването на трансграничния капацитет за пренос на газ между Франция и Белгия. В Белгия бяха изградени две нови компресорни станции (Berneau и Winksele), които са вече в експлоатация. Във Франция бяха осигурени тръби за участъците Pitgam-Nedon и Cuvilly-Dierrey-Voisines и строителните работи продължават.

Със средства по ЕЕПВ бе подпомогнато разширяването и укрепването на датската преносна система, което дава възможност за увеличаване на доставките на газ за Швеция и на вноса на газ от Германия през точката на междусистемно свързване Ellund. В бъдеще чрез този проект може да започнат доставки на норвежки газ за потребителите в Централна Европа и Балтийския регион по маршрути от Норвегия през Дания.

Завършването през 2011 г. на двата междусистемни електропровода, свързващи Португалия и Испания (в районите Douro и Algarve), спомогна за свързването на възобновяемите енергийни източници. Със средства по ЕЕПВ бе допринесено съществено за осъвременяването и разширяването на португалската мрежа и съответно за повишаването на капацитета за трансграничен пренос от и до Испания.

Със средства по ЕЕПВ бе подпомогнато и изграждането на първия междусистемен електропровод, свързващ Ирландия и Великобритания. Като допринесе за повишаването на капацитета за междусистемен пренос на електрическа енергия и като осигури възможност за присъединяване към електропреносната мрежа на разположени в морето вятърни електроенергийни инсталации, този междусистемен електропровод увеличи сигурността на доставките и разнообрази енергийните източници за Ирландия.

Три проекта по ЕЕПВ в Балтийския регион са предназначени за подобряване на действието на вътрешния енергиен пазар и за осигуряване на еднакви условия за конкуренция. Когато бъдат приключени, тези проекти ще допринесат съществено за повишаване на сигурността на доставките, като осигурят възможност за търговия с електрическа енергия и намалят нуждите на региона от внос. В този контекст със средства по ЕЕПВ бе ускорено изграждането на подводен междусистемен електропровод между Естония и Финландия (Estlink2), който влезе в експлоатация през март 2014 г. Estlink2 е важно звено от интеграцията на бъдещия енергиен пазар между балтийските държави членки и Nord Pool Spot. Освен това Estlink2 ще увеличи и надеждността на балтийската електроенергийна система, като същевременно се намали зависимостта ѝ от руските доставки на електроенергия.

Все пак въпреки постигнатия известен напредък, по четири проекта в газоенергийния сектор има големи трудности и те ще бъдат прекратени през 2014 г. Това се отнася до Nabucco, Galsi, Poseidon и проекта за газопровод с двупосочен режим на работа в Румъния. По отношение на първите 3 проекта търговските преговори за доставките на газ не приключиха с положителен резултат. Що се отнася до проекта за газопровод с двупосочен режим на работа в Румъния, той не можа да се осъществи поради технически причини.

1.2       ИЗВЛЕЧЕНИ ПОУКИ

Постигнат е значителен напредък по проектите за инфраструктура за природен газ и за електроенергия. Огромното мнозинство от проектите (40 от общо 44) са приключени или в напреднала фаза на изпълнение. За някои проекти срокът за изпълнение бе удължен (вж. РДСК).

Чрез ЕЕПВ се подобрява по-конкретно начинът на действие на вътрешния пазар, като се осигуряват междусистемни връзки между западната и източната част на ЕС и се повишава сигурността на доставките за съответните държави и региони. Бяха отбелязани някои значими постижения: проектите за газопроводи с двупосочен режим на работа вече са изпълнени и така беше избегната криза с доставките на газ през студения февруари на 2012 г. Подпомогнатите електроенергийни проекти са важен фактор за завършване на изграждането на вътрешния пазар. Проектите за електроенергийната мрежа ще допринесат за поемането на електроенергията, произвеждана от възобновяеми източници. Завършването на системата на енергийната инфраструктура в целия ЕС напредва благодарение на отстраняването на затрудненията и постепенното присъединяване на „енергийните острови“ като трите балтийски държави, Иберийския полуостров, Ирландия, Сицилия и Малта.

Към днешна дата се предвижда по-голямата част от 13-те текущи проекта да бъдат приключени през 2014 — 2015 г., а изпълнението само на няколко проекта ще продължи до 2017 г.

Прегледът на ЕЕПВ показа, че по някои от проектите има закъснения основно поради процедурите за издаване на разрешения, регулаторни затруднения в случая на трансграничните проекти и недостатъчна стопанска жизнеспособност. В този контекст ЕЕПВ подкрепя разработването на европейска политика в областта на енергийната инфраструктура, която представлява един от основните приоритети на енергийната политика. В указанията за трансевропейската енергийна инфраструктура[4] се предвиждат мерки за своевременното разработване на проекти от общ интерес (ПОИ) в осем определени приоритетни коридора. По-специално по отношение на ПОИ могат да се прилагат ускорени процедури (максимум три и половина години) за получаване на разрешения, могат да се ползват регулаторни стимули за улесняване на изпълнението на трансгранични проекти и те могат да получават финансиране от Механизма за свързване на Европа (МСЕ)[5].

2. Проекти за вятърна енергия от разположени в морето инсталации (ВЕРМИ)

2.1 Досегашен напредък

Подпрограмата на ЕЕПВ се състои от 9 проекта, подпомагани с 565 милиона евро, предназначени за два основни вида дейности:

· широкомащабно изпитване, производство и внедряване на новаторски турбини и фундаменти за разположени в морето инсталации (6 проекта); и

· разработване на модулни решения за присъединяване към преносната мрежа на големи количества вятърна електроенергия (3 проекта).

Три от тези проекти бяха приключени, а един бе преждевременно прекратен. По проектите бяха изплатени 226 981 500 евро.

2.2 Досегашен напредък по сектори

2.2.1 Напредък по отношение на новаторските турбини и разположените в морето инсталации

След последния доклад два други проекта — Bard I и Borkum West II — бяха приключени успешно. Заедно с вече приключения проект Thornton Bank тези три проекта доведоха до появата на допълнителен капацитет от 925 MW инсталирана мощност на вятърни генератори, които влизат в действие благодарение на финансирането по ЕЕПВ.

По още един проект, Nordsee Ost, се отбелязва напредък по план и ветрогенераторният парк следва да бъде пуснат в експлоатация до края на 2014 г.

При изпълнението на останалите два проекта — Aberdeen Offshore Wind Farm — Wind Deployment Centre и Global Tech I — продължава да има значителни трудности. В Абърдийн трудности, свързани с получаване на разрешенията за строеж, забавиха проекта и според най-оптимистичните прогнози окончателното решение за инвестиране може да бъде взето през второто тримесечие на 2015 г. (като приключването на проекта е предвидено през 2018 г.). За Global Tech разрешенията са получени, но проектът се нуждае от съинвеститор, преди да се отбележи значителен по-нататъшен напредък. Комисията продължава да наблюдава отблизо ситуацията и ще пристъпи към прекратяване на проектите, ако по тях не бъде отбелязан задоволителен напредък в рамките на следващите 12 месеца.

2.2.2 Напредък по отношение на присъединяването към електропреносната мрежа на вятърни електроенергийни инсталации

Един от проектите, HVDC Hub, бе прекратен. Останалите два проекта, Kriegers Flak и Cobra Cable, са далеч от осъществяване, като за това са необходими няколко години.

В случая на Kriegers Flak разработчиците на проекта получиха оферти в рамките на тръжните процедури, изисквани за изграждането на проекта. Офертите за някои ключови технологични компоненти бяха значително над заложената в бюджета цена. Това принуди разработчиците да направят повторна оценка на проекта с цел намаляване на разходите. Тази оценка е в ход и Комисията очаква предложение от страна на организаторите за промени в проекта и в неговата продължителност. Тя ще провери предложението, за да се види дали то е съвместимо с ЕЕПВ. Ако това е така, по проекта ще се обяви повторно тръжна процесура за някои компоненти, преди да се вземе окончателно решение за инвестиране.

В случая на Cobra Cable след последния доклад бе отбелязан значителен напредък. Споразумението за отпускане на безвъзмездни средства бе изменено и действието му бе удължено до декември 2017 г. След сключването на изменението разработчиците на проекта ще подадат заявление за получаване на необходимите разрешения и ще обявят търгове, за да може окончателното решение за инвестиране да се вземе през второто тримесечие на 2016 г. Кабелът следва да влезе в експлоатация две години по-късно.

3. Улавяне и съхранение на въглероден диоксид

Подпрограмата на ЕЕПВ се състои от 6 проекта, подпомагани с 1 милиард евро, като целта е да се демонстрира целият процес по улавянето, преноса и съхранението на въглеродния диоксид.

Към 30 април 2014 г.:

един проект е финализиран, като чрез него се осигуряват работещи пилотни инсталации за улавяне, пренос и съхранение; 3 проекта са преждевременно прекратени; работата по 2 проекта е в ход. По тези проекти бяха изплатени 374 871 355 евро.

Напредък по проектите за УСВД

Частта от проекта Compostilla, за която бяха предвидени безвъзмездни средства по ЕЕПВ, бе приключена през октомври 2013 г. и резултатът от нея е успешното изграждане на три пилотни инсталации за улавяне, пренос и съхранение. Резултатите от извършените в пилотните инсталации изпитвания и другата подготвителна работа допринесоха за споделяне на знанията в мрежата на проектите за УСВД[6], която също публикува доклад за проекта. Разработчикът на проекта впоследствие реши да не пристъпва към изграждането на демонстрационната инсталация, за която не би могло да се ползват безвъзмездни средства по ЕЕПВ. Пилотните инсталации ще останат като много полезни съоръжения за изпитване, които ще продължат да бъдат в експлоатация благодарение на подкрепата от испанското правителство, и също така ще предлагат своите услуги на пазара[7].

Останалите два проекта, ROAD (в Нидерландия) и Don Valley (в Обединеното кралство), продължават да срещат значителни трудности при осигуряване на необходимото финансиране както по отношение на изграждането, така и по отношение на експлоатацията.

По проекта Don Valley се постигна значителен напредък в подготовката за изграждането на инфраструктурата за пренос и съхранение на CO2 в солени водоносни слоеве; въпреки това бъдещото на проекта изцяло зависи от получаването на оперативна помощ чрез схемата на Обединеното кралство „Договор за постигане на разлика“ (Contract for Difference). През август 2014 г. правителството на Обединеното кралство публикува политически документ, в който се очертават следващите стъпки относно възможните концепции за УСВД в рамките на схемата „Договор за постигане на разлика“, които са подходящи за проекти за УСВД като Don Valley. Комисията ще продължи обсъжданията както с представителите на проекта, така и с правителството на Обединеното кралство относно графика и перспективите на проекта за постигане на положително окончателно решение за инвестиране.

По отношение на проекта ROAD недостатъчното финансиране, което основно се дължи на ниската цена на CO2, налага намирането на допълнително финансиране. Европейската комисия посвети значителни усилия в опит да обедини съответните държави членки, които признават потенциала на проекта, заинтересованите партньори от промишлеността и Норвегия, с цел да бъде намерено решение. Едно от предложенията ѝ бе всички страни да финансират авансово проекта и да се намерят начини финансирането по „Хоризонт 2020“ да се използва за привличане на допълнително финансиране от държавите членки за оперативната фаза на проекта. Решение на настоящия недостиг на финансиране по отношение на проекта ROAD трябва да бъде намерено преди 31 декември 2014 г., която понастоящем е крайната дата по споразумението за отпускане на безвъзмездни средства по ЕЕПВ.

III.        ЕВРОПЕЙСКИ ФОНД ЗА ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ (EEEF)

EEEF е създаден през юли 2011 г. с финансиране от ЕС в размер на 146,3 милиона евро за оказване на подкрепа за проекти за енергийна ефективност. Финансирането от ЕС включва вноска в размер на 125 милиона евро във фонд, в който досега са събрани общо 265 милиона евро[8], подпомагане от механизъм за отпускане на безвъзмездни средства за техническа помощ, който разполага с бюджет в размер на 20 милиона евро, и 1,3 милиона евро за дейности за повишаване на осведомеността.

След приемането през ноември 2013 г. на междинния доклад за оценка като част от последния годишен доклад за дейността на ЕЕПВ, бяха одобрени 7 други проекта. Общо фондът е разпределил 219 милиона евро за 13 проекта, най-вече в сектора на енергийната ефективност.

Така цялото финансиране от ЕС за Фонда (125 милиона евро) е разпределено успешно за инвестиции в проекти до 31 март 2014 г. в съответствие с изискванията на съответния регламент[9].

1. Досегашен напредък

Фонд

В края на 2013 г. Фондът направи своята втора капиталова инвестиция в инсталация за комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия от биомаса в гр. Рен, която повтаря подобна капиталова инвестиция в Орлеан (и двете са във Франция). EEEF приключи също така първото си партньорство с финансова институция: инструмент за финансиране за екологосъобразни проекти с румънската банка „Banca Transilvania“ за предоставяне на малки заеми на публични органи в Румъния заедно с техническа помощ за проекти за енергийна ефективност. Към настоящия доклад е приложен пълният списък на одобрените и подписани проекти.

Техническа помощ

С пакета за техническа помощ (20 милиона евро) бе оказана подкрепа за структурирането на 20 проекта. Около 2,2 милиона евро от пакета за техническа помощ ще останат неразпределени. Това може да се обясни с факта, че по-голямата част от финансираните проекти не се нуждаят от техническа помощ. Всъщност първите проекти, определени през първоначалния етап на функциониране на Фонда, бяха достигнали по-висока степен на напредък/зрялост, за да могат да се справят с ограниченията по отношение на времето и да изпълнят определената в Регламента цел за възстановяване. Последната техническа помощ през 2013 г. беше предоставена на публичните органи на Ringkøbing-Skjern (Дания) за разработване на проект за използване на биомаса, на Rhône-Alpes (Франция) за изготвяне на програма за привеждане на училищни сгради в съответствие с енергийните изисквания, на Ore Valley Housing Association за разработване на районна отоплителна система и на Elche (Испания) за разработване на програма за обществено осветление и привеждане на сгради в съответствие с енергийните изисквания.

Дейности за повишаване на осведомеността

Европейският експертен център за ПЧП (EPEC)[10] приключи кампанията за повишаване на осведомеността, която бе насочена към 3 аспекта: подкрепа за разработването на договори за енергоспестяване с гарантиран резултат в държавите членки, насърчаване на оптималното използване на структурните фондове и Кохезионния фонд във връзка с енергийната ефективност и енергията от възобновяеми източници и разпространяването на информация относно последните промени в политиката и приоритетите на многогодишната финансова рамка за периода 2014 — 2020 г. (МФР). Чрез изготвянето на различни информационни фишове и национални стратегии, в различни държави членки бяха организирани специализирани семинари и последващи дейности.

2. Основни заключения и резултати

Фондът успешно изпълни целта си чрез разпределяне на цялото финансиране от ЕС до края на определения в Регламента инвестиционен период и чрез предоставяне на новаторски решения за финансиране на проекти за енергийна ефективност. Техническата помощ също се оказа много полезна за подпомагане на публичните органи при изготвянето на техни проекти, които впоследствие ще бъдат финансирани от Фонда.

EEEF ще продължи да търси балансиран подход по отношение на инвестициите и да увеличава географския си обхват, за да предоставя решения на различните нужди на европейските местни и регионални публични органи. До този момент Фондът постепенно е осъществил впечатляващ брой печеливши инвестиции (нетна печалба, отчетена през 2013 г.) и сега активно ще търси нови инвеститори от първи ранг за осигуряване на лостов ефект от финансирането от ЕС.

IV. Общи заключения

ЕЕПВ постигна добри резултати. По-голямата част от проектите са приключени, по-специално тази част от програмата, която има отношение към междусистемните връзки. Тези проекти увеличават устойчивостта на ЕС в условията на криза, свързана със сигурността на доставките, и допринасят за постигането на целите на ЕС в областта на енергетиката и изменението на климата.

EEEF също постигна успехи: бе създаден търговски фонд, който ще продължи да нараства, като предоставя финансови решения и генерира печалба, позволяваща да се покриват административните разходи, да се изплащат дивиденти на акционерите и да се възстановят разходите за учредяването.

УСВД остава най-проблематичната област: както вече бе отбелязано в предишни доклади, това се дължи на редица различни фактори, като най-важният е икономическата обоснованост на технологията, която се промени от началото на ЕЕПВ. Комисията продължава да полага всички възможни политически усилия за по-нататъшното развитие на останалите два проекта; въпреки това техният успех ще зависи от усилията на частните инвеститори и националните правителства.

Макар и изпълнението на програмата в някои области да бе по-бавно от очакваното, това обикновено това се дължеше на причини извън прекия контрол на Комисията. Проблемите с разрешенията (напр. Абърдийн), с разходите за иновативни технологии (напр. Kriegers Flak), въвеждането на нови регулаторни изисквания на национално равнище (напр. Cobra Cable) и получаването на финансиране са все фактори, допринесли за закъсненията.

Въпреки това, независимо от тези закъснения, стойността на мащабните инфраструктурни съоръжения, иновационните технологии и иновативното финансиране от ЕС по отношение на целите, свързани със сигурността на доставките в ЕС, вътрешния пазар и изменението на климата, остава висока. Това бе подчертано от Съвета и от Европейския парламент, когато тези две институции увеличиха средствата от ЕС за енергийна инфраструктура и иновации в рамките на Механизма за свързване на Европа, „Хоризонт 2020“ и структурните фондове в съответствие с новата финансова рамка. Приключването на оставащите проекти по ЕЕПВ ще допълни тези програми и ще осигури ценен опит, върху който може да се надгражда по време на тяхното изпълнение.

[1]               COM(2014) 330 final.

[2]               В Европейската стратегия за енергийна сигурност се предлага тази цел да се повиши на 15 % до 2030 г.

[3]               COM(2013) 791 final.

[4]               Регламент (ЕС) № 347/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 април 2013 г. относно указания за трансевропейската енергийна инфраструктура, ОВ L 115, 25.4.2013 г., стр. 39.

[5]               Регламент (ЕС) № 1316/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2013 г. за създаване на Механизъм за свързване на Европа, ОВ L 348, 20.12.2013 г., стp. 129.

[6]               http://ccsnetwork.eu/.

[7]               http://www.ciuden.es/index.php/en/tecnologias/instalaciones.

[8]               Бяха направени допълнителни инвестиции от Европейската инвестиционна банка в размер на 75 милиона евро, от Cassa Depositi e Prestiti SpA (CDP) в размер на 60 милиона евро и от Investment Manager Deutsche Bank (DB) в размер на 5 милиона евро.

[9]               Регламент (ЕС) № 1233/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 15 декември 2010 г. за изменение на Регламент (ЕО) № 663/2009 за създаване на програма за подпомагане на икономическото възстановяване чрез предоставяне на финансова помощ от Общността на проекти в областта на енергетиката, ОВ L 346, 30.12.2010 г., стр. 5.

[10]             Европейският експертен център за ПЧП (EPEC) представлява съвместна инициатива на ЕИБ, Европейската комисия, държавите — членки на ЕС и страните кандидатки. EPEC спомага за укрепване на капацитета на своите членове от публичния сектор за сключване на договори за публично-частни партньорства (ПЧП). http://www.eib.org/epec/.

ПРИЛОЖЕНИЕ 1

Плащания по ЕЕПВ

Общ размер на плащанията по проекти по ЕЕПВ (в евро) към 31 август 2014 г.

Бюджетен ред || година || Сума

Междусистемни връзки || 2010 || 360 855 255,05

|| 2011 || 224 168 978,21

2012 || 129 803 680,81

2013 || 126 931 210,31

2014 || 56 214 568,83

Общо |||| 897 973 693,21

УСВД || 2010 || 193 746 614,74

2011 || 192 003 911,76

2012 || -5 616 118,92

2013 || 26 844 338,79

2014 || -32 107 391,30

Общо |||| 374 871 355,07

Вятърна електроенергeтика с разположени в морето инсталации || 2010 || 146 307 027,84

|| 2011 || 41 300 324,67

2012 || 15 624 303,94

2013 || 11 990 156,27

2014 || 11 759 687,45

Общо |||| 226 981 500,17

Европейски фонд за енергийна ефективност ||||

|| 2011 || 30 000 000,00

|| 2012 || 934 251,15

2013 || 24 892 026,95

2014 || 32 333 453,99

Общо || || 88 159 732,09

Всичко || 2010 || 700 908 897,63

2011 || 487 473 214,64

|| 2012 || 140 746 116,98

2013 || 190 657 732,32

2014 || 68 200 318,97

Общ сбор || || 1 587 986 280,54

Нарежданията за възстановяване на средства са приспаднати от плащанията.

Top