Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014AE1723

    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Съобщение на Комисията до Съвета и Европейския парламент относно подхода на ЕС срещу трафика на екземпляри от дивата флора и фауна“ — COM(2014) 64 final

    OB C 424, 26.11.2014, p. 52–57 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    26.11.2014   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 424/52


    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Съобщение на Комисията до Съвета и Европейския парламент относно подхода на ЕС срещу трафика на екземпляри от дивата флора и фауна“

    COM(2014) 64 final

    2014/C 424/08

    Докладчик:

    Antonio Polica

    На 7 март 2014 г. Европейската комисия реши, в съответствие с член 304 от Договора за функционирането на Европейския съюз, да се консултира с Европейския икономически и социален комитет относно

    „Съобщение на Комисията до Съвета и Европейския парламент относно подхода на ЕС срещу трафика на екземпляри от дивата флора и фауна“

    COM(2014) 64 final.

    Специализирана секция „Земеделие, развитие на селските райони, околна среда“, на която беше възложено да подготви работата на Комитета по този въпрос, прие своето становище на 22 май 2014 г.

    На 499-ата си пленарна сесия, проведена на 4 и 5 юни 2014 г. (заседание от 5 юни), Европейският икономически и социален комитет прие настоящото становище със 167 гласа „за“, 1 глас „против“ и 2 гласа „въздържал се“.

    1.   Заключения и препоръки

    1.1

    ЕИСК признава, че трафикът на екземпляри от дивата флора и фауна е нова заплаха пред Европейския съюз от икономическа, екологична, социална гледна точка и от гледна точка на опазването на човешкото здраве и на местните животински и растителни видове. Затова ЕИСК подкрепя инициативата на Парламента и Комисията за изготвяне на цялостна и координирана стратегия за по-ефективна борба с това престъпление.

    1.2

    ЕИСК счита, че отправната точка на стратегията трябва да бъде зачитането, укрепването и координирането на вече съществуващите международни споразумения (по-специално CITES (1)), закони, регламенти, политики и приложими инструменти, което се осъществява посредством засилена интеграция на всички заинтересовани сектори — опазване на околната среда, митнически контрол, съдебна система, борба с организираната престъпност и др. — и по-ефективна дейност в областта на сътрудничеството между страните на произход, на транзит и на местоназначение на екземплярите от дивата флора и фауна.

    1.3

    Комитетът е убеден, че засилената координация може да бъде ефективна само ако се подкрепя от адекватна и еднородна система за обучение и повишаване на информираността, насочена към всички власти, които имат отношение към борбата с трафика на екземпляри от дивата флора и фауна на европейско и национално равнище.

    1.4

    ЕИСК счита, че гражданското общество играе основна роля в борбата с трафика на екземпляри от дивата флора и фауна, както в страните на произход, така и в страните на местоназначение. По-специално Комитетът смята, че е важно потребителите и частният сектор да се ангажират активно и съзнателно в подкрепа на въвеждането на система за етикетиране и проследяване.

    1.5

    Комитетът смята, че е необходимо на населението на трети страни, което се занимава с подобен трафик, да се предложат нови, по-добри и устойчиви възможности за развитие и заетост.

    1.6

    Трафикът на екземпляри от дивата флора и фауна е магнит за международната организирана престъпност предвид неговата рентабилност и ниския риск от правни санкции. По отношение на потенциала за реализиране на печалба това престъпление е сравнимо с трафика на хора, оръжия и наркотици; въпреки това му се отдава много по-нисък приоритет и много по-малко ресурси се заделят за борбата с него. Освен това налаганите санкции са нехармонизирани в ЕС, което стимулира преместването на незаконната дейност в страни с не толкова строги наказания или в такива, в които компетентните власти са по-малко ефективни.

    1.7

    Поради това ЕИСК изтъква необходимостта трафикът на екземпляри от дивата флора и фауна да бъде включен сред значимите престъпления, с оглед на мерките срещу изпирането на пари и корупцията, и изразява желание за въвеждане на наистина ефективни, пропорционални и възпиращи санкции с максимален размер най-малко 4 години лишаване от свобода.

    2.   Въведение

    2.1   Контекст: данни относно трафика на екземпляри от дивата флора и фауна

    2.1.1

    Трафикът на екземпляри от дивата флора и фауна е една от най-тежките форми на организирана престъпност наред с трафика на хора и трафика на наркотици и оръжия (2).

    2.1.2

    През 2013 г. бракониерството нарасна толкова, че обезсмисли постигнатото през последните три десетилетия увеличаване на популацията на застрашени видове като слонове, тигри и носорози и представлява реална заплаха за опазването на биологичното разнообразие и устойчивото развитие.

    2.1.3

    Делът на незаконната сеч в световната търговия с дървен материал достига 30 % и на нея се дължат над 50 % от обезлесяването на Централна Африка, Амазония и Югоизточна Азия, като по този начин местното население се лишава от важни възможности за развитие.

    2.1.4

    Според оценките незаконният риболов достига 19 % от декларираната стойност на улова.

    2.1.5

    Разпространението на незаконната търговия се определя от нарастващото търсене на продукти, свързани с дивата фауна, най-вече в някои азиатски страни (например Китай, Виетнам), като слонова кост, рога на носорози, тигрови кости.

    2.1.6

    ЕС е една от основните дестинации за незаконни продукти от дивата флора и фауна (3), а също и важен център за трафика от Африка, Латинска Америка и Азия.

    2.2   Преки и непреки последствия от трафика на екземпляри от дивата флора и фауна

    2.2.1

    Трафикът на екземпляри от дивата флора и фауна е една от основните причини за загубата на биологичното разнообразие в света: всяка година стотици милиони екземпляри от редки животински и растителни видове се откъсват от тяхната естествена среда и се продават на нелегалните пазари.

    2.2.2

    Незаконната сеч на дървесни видове е причина за обезлесяването на най-важните горски райони на планетата, за загубата на биологично разнообразие, за увеличаването на парниковия ефект, а също и за конфликти за контрол на територия и ресурси и за загубата на икономическа мощ на местните общности.

    2.2.3

    Незаконният риболов предизвиква обедняване на рибните запаси, разрушава морските местообитания, създава изкривявания на конкуренцията и отслабва крайбрежните общности, най-вече в развиващите се страни.

    2.2.4

    Рискът от изчезване на дивите видове, по-специално от „ловджийски“ и „хищен“ тип, се засилва поради допълнителни фактори като неустойчивото използване на почвите, изменението на климата, свръхексплоатирането на билките и интензивния туризъм.

    2.2.5

    Съществува опасност глобализираното потребление да окаже силен екологичен натиск върху биологичното разнообразие, предизвиквайки упадък на екосистемите и намаляване на жизнеността на местните видове (4).

    2.2.6

    Трафикът на екземпляри от дивата флора и фауна представлява заплаха за общественото здраве и за местните животински и растителни видове. Животинските видове, които преминават нелегално през територията на държавите — членки на Европейския съюз, не се сертифицират от съответните ветеринарни служби и това може да предизвика разпространение на заболявания, по-специално сред отглежданите зоотехнически видове. Заобикалянето на съответните фитосанитарни проверки излага местните култивирани и диворастящи растителни видове на съществени рискове от заразяване с нови патогенни агенти. Освен това според оценките 75 % от новите инфекциозни болести са с животински произход и повечето от тях възникват у дивите видове. Трафикът на такива екземпляри увеличава риска от световни епидемии като птичия грип H5N1 и тежкия остър респираторен синдром (ТОРС) (5).

    2.3   Нормативни документи

    2.3.1

    С Вашингтонската конвенция (CITES) от 1973 г. се регламентира търговията по отношение на износа, реекспорта, вноса, транзита, трансбордирането и задържането с каквато и да било цел на някои застрашени от изчезване животински и растителни видове. Конвенцията е насочена към опазване и устойчиво използване на животинските и растителните популации в световен мащаб.

    2.3.2

    В резолюцията от 26 април 2013 г. Комисията на ООН по превенция на престъпността и наказателно правосъдие определя трафика на екземпляри от дивата флора и фауна като тежка форма на организирана престъпност, практикувана от организирани криминални групи на международно равнище.

    2.3.3

    Потвърждаването на факта, че някои въоръжени групировки финансират своята контрабандна дейност с трафик на екземпляри от дивата флора и фауна, накара генералният секретар (Доклад S/2013/297) и Съветът за сигурност на ООН (Резолюция 2013/2121) да признаят бракониерството и трафика на екземпляри от дивата флора и фауна като един от факторите за нестабилност в Африка на юг от Сахара, който създава опасност за мира и сигурността. Освен това през януари 2014 г. Съветът за сигурност за пръв път прие санкции, насочени срещу участниците в трафика на екземпляри от дивата флора и фауна в Демократична република Конго и в Централноафриканската република.

    2.3.4

    През юни 2013 г. лидерите на Г8 се ангажираха с приемането на мерки за борба с трафика на екземпляри от защитената или застрашена дива флора и фауна и за оказване на политическа и икономическа подкрепа за регионалния и международния контрол на границите с цел справяне с явления като корупцията и организираната трансгранична престъпност.

    2.3.5

    С Резолюцията от 15 януари 2014 г. (2013/2747(INI)) Европейският парламент поиска от Комисията да изготви план за действие на ЕС, насочен към контрол върху незаконната търговия с екземпляри от дивата флора и фауна, в който да се дефинира стратегия за намеса с ясни срокове и цели както на територията на страните партньорки, така и на международно равнище.

    2.3.6

    С Лондонската декларация (6) от февруари 2014 г. бяха определени нови и по-амбициозни цели за борбата срещу трафика на екземпляри от дивата флора и фауна, сред които промяна на действащите законодателства с цел включване на бракониерството и трафика на екземпляри от дивата флора сред „тежките престъпления“, отказ от използването на видове, застрашени от изчезване, засилване на трансграничното сътрудничество и координиране на „мрежите за борба с трафика на екземпляри от дивата флора и фауна“ (7).

    2.3.7

    В заключителната декларация от състоялата се на 2 и 3 април 2014 г. среща на върха ЕС-Африка беше заявено намерение за предприемане на съвместни действия за борба с организираната престъпност, включително с трафика на екземпляри от дивата флора и фауна.

    3.   Отговори на въпросите от запитването

    3.1   Адекватна ли е настоящата политическа и законодателна рамка на ЕС срещу трафика на екземпляри от дивата флора и фауна?

    3.1.1

    ЕИСК счита, че настоящата законодателна рамка, която е в сила в държавите — членки на ЕС, все още не е адекватна с оглед на борбата с екологичните престъпления, включително и поради недостатъчния размер на предвидените наказания.

    3.2   Трябва ли ЕС да подобри своя подход към трафика на екземпляри от дивата флора и фауна чрез разработване на нов план за действие на ЕС, както бе поискано от Европейския парламент?

    3.2.1

    С оглед на настоящата международна ситуация изглежда необходимо да се изготви законодателство, което да бъде обвързващо за държавите членки и да установява еднородни критерии за ефективно инспектиране и мониторинг, включително и посредством координация с конкретните стандарти за наказателната защита на екземплярите в естествената среда.

    3.2.2

    ЕИСК подкрепя приемането на план за действие, подобен на вече приетите планове за борба с други форми на организирана престъпност като трафика на оръжие или хора.

    3.3   Как ЕС може да увеличи политическия ангажимент на всички нива срещу трафика на екземпляри от дивата флора и фауна? Какви дипломатически инструменти биха били най-подходящи за постигане на съгласуваност между различните международни инициативи?

    3.3.1

    ЕИСК приветства засилената дипломатическа ангажираност на страните, засегнати от трафика на екземпляри от дивата флора и фауна (най-вече от страните на произход, транзит или пазарна реализация), довела до неотдавнашното подписване на общи инициативи за предприемане на решителни и неотложни действия за преустановяване на търсенето и предлагането на продукти (8) от застрашени видове. Комитетът се надява, че международната общност ще приеме мерки, с които ще може да се премахне незаконният пазар и които ще гарантират прилагането на обща и сигурна законодателна рамка и ще насърчат устойчивото управление на природните ресурси, привличайки местните общности.

    3.3.2

    ЕИСК настоятелно призовава ЕС да насърчи глобална стратегия за борба с трафика на екземпляри от дивата флора и фауна въз основа на преформулирането на целите на програмата на ООН за периода след 2015 г.

    3.4   Върху какви инструменти на международно равнище следва да се съсредоточи ЕС с цел подобряване на правоприлагането срещу трафика на екземпляри от дивата флора и фауна и укрепване на управлението?

    3.4.1

    Комитетът счита, че незаконната търговия може да се наблюдава, хваща и контролира на митниците чрез координация на националните власти, които работят с едни и същи стандарти, методи и цели. Изглежда, че би било от полза ЕС да насърчава действия, насочени към улесняване на взаимното сътрудничество и разпределянето на разузнавателните дейности между властите на държавите членки, именно с цел уеднаквяване на дейностите и подходите, като се предвиждат дори и дейности в помощ на новите страни партньорки (например предоставяне на временна подкрепа).

    3.4.2

    Новата граница на незаконната търговия обаче е в интернет, който се контролира трудно и при това има риск да се нанесе ущърб и на легалните форми на търговия. ЕИСК разглежда с интерес някои добри практики като меморандума за разбирателство, подписан от Италианското управление на горите и двата големи портала за обяви в интернет („eBay annunci“ и „Subito.it“), което предвижда предоставянето на повече информация в полза на потребителите, а също и възможност за своевременно отстраняване на публикациите, които бъдат преценени като подозрителни. Меморандумът предвижда и контрол на публикуваната информация посредством „филтри“, които позволяват да се публикуват само обявите, гарантиращи възможност за проследяване на продавания екземпляр.

    3.4.3

    Международната ангажираност трябва да включва призив за спазване на многостранните споразумения в областта на околната среда и търговията в секторите на горското стопанство и рибарството във връзка със споразуменията за свободна търговия, сключени с трети страни. От основно значение е да се преследват целите на CITES в областта на международната търговия с екземпляри от дивата флора и фауна: съгласно тази конвенция страните, които са я подписали, предприемат практически стъпки срещу контрабандата и трафика на екземпляри от видове, застрашени от изчезване.

    3.4.4

    Авторитетът на участниците в Международния консорциум за борба с престъпленията срещу дивата флора и фауна (ICCWC) (9), сред които са CITES, Интерпол, Службата на ООН за контрол на наркотиците и превенция на престъпността (СООНКНПП), Световната митническа организация и Световната банка, може да гарантира ефективността на действията за повишаване на капацитета за прилагане на стандартите и за по-добро прилагане на разпоредбите на споразуменията, с които се контролира търговията с екземпляри от дивата флора и фауна. В своята дейност консорциумът трябва да използва най-добрите европейски специалисти, за да провежда информационни кампании, да подкрепя националните власти и не на последно място да обучава на терен служителите и длъжностните лица, които осъществяват контрола.

    3.4.5

    Създаването и укрепването на правовата държава в страните на произход на екземплярите от дивата флора и фауна, съчетано с борбата срещу корупцията, е основно условие за изкореняване на трафика на екземпляри от дивата флора и фауна. За тази цел ЕИСК желае пряко участие на ЕС, включително и във финансово отношение, което да благоприятства създаването на следствени и съдебни служби и на кампания за повишаване на информираността на местните власти.

    3.5   Какви инструменти са най-подходящи за действие от страна на ЕС, за да се реагира на търсенето на незаконни продукти от дивата природа в международен и европейски план? Каква може да бъде ролята на гражданското общество и частния сектор в това отношение?

    3.5.1

    Успехът на борбата срещу трафика на екземпляри от дивата флора и фауна изисква двойна намеса за намаляване на предлагането посредством стратегии за спиране и санкциониране на измамите, и за свиване на търсенето. ЕИСК счита, че активната и съзнателна ангажираност на частния сектор и на потребителите е от основно значение за постигането на тази цел.

    3.5.2

    В съответствие със съдържанието на Лондонската декларация ЕИСК подкрепя необходимостта от въвеждане на конкретни мерки, с които да се гарантира, че частният сектор ще действа отговорно и ще пожелае прилагането на система за етикетиране и проследяване, която да гарантира законността и устойчивостта (от гледна точка на икономиката, околната среда и местните общности) на търговията с екземпляри от дивата флора и фауна. За тази цел могат да се вземат за пример действащите понастоящем системи за търговия с хайвер и тропическа дървесина (10).

    3.5.3

    ЕИСК счита също, че е необходимо информиране и повишаване на съзнанието на гражданското общество и потребителите по отношение на изключително тежките щети, които трафикът е нанесъл на околната среда, и тяхното въздействие върху бъдещите поколения. ЕИСК заявява отново своята готовност да популяризира инициативите, които ЕС би искал да предприеме както по отношение на отделни институции (училища, музеи и др.), така и чрез мрежи, конференции, рекламни клипове, документални филми — в рамките на ЕС и извън него, като използва създадената към Комитета мрежа на икономическите и социалните действащи лица от ЕС и Африка.

    3.6   Как ЕС може да допринесе за ограничаване на последиците за мира и сигурността от трафика на екземпляри от дивата флора и фауна?

    3.6.1

    ЕИСК счита, че във връзка с това следва да се обръща специално внимание на екземплярите от тези видове, които поради високата си стойност привличат вниманието на организираната престъпност — нещо, което заплашва вътрешната сигурност и дори световния мир. В това отношение трябва да се гарантира, че на европейско и световно равнище се предприемат подходящи стъпки посредством сътрудничество с Европол, Интерпол, други организации и форуми, както и със страните, засегнати от този проблем.

    3.6.2

    ЕИСК не подценява неотдавнашните световни епидемии като птичия грип H5N1 и тежкия остър респираторен синдром (ТОРС), които са пряко следствие от трафика на екземпляри от дивата флора и фауна. Във връзка с това посочените по-горе системи за етикетиране и проследяване, съчетани с подходящ механизъм за ветеринарен и фитосанитарен контрол, могат да допринесат за борбата с появата и разпространението на подобни болести по света.

    3.7   Кои са инструментите за сътрудничество на ЕС, които могат да подпомогнат в най-голяма степен за укрепването на капацитета на развиващите се страни за опазване на дивата природа и предприемане на действия срещу трафика на екземпляри от дивата флора и фауна?

    3.7.1

    Инициативите за международно сътрудничество в по-широкия контекст на търговските и/или партньорските споразумения с трети страни могат да представляват решаващ инструмент за изкореняването на този трафик.

    3.7.2

    Неправителствените организации могат да изпълнят основна роля в кампаниите за повишаване на информираността в подкрепа на политиките за свиване на търсенето, функционирайки като свързващо звено между институциите и съответното население.

    3.7.3

    Комитетът подчертава необходимостта да се предложат на населението на трети страни, занимаващо се с трафик на екземпляри от дивата флора и фауна, нови и по-добри възможности за заетост и устойчиво развитие, включително и чрез трансформиране на незаконната дейност в законна, като отговорния туризъм (11).

    3.8   Какви мерки биха могли да се предприемат за подобряване на данните за престъпленията срещу дивата флора и фауна в ЕС, за да се гарантира, че политиката се разработва по-целенасочено?

    3.8.1

    ЕИСК счита, че събирането, обединяването и анализът на информация за криминалните явления (бази данни) от международните организации по сигурността (Европол, Интерпол, СООНКНПП) може да допринесе за подобряване на разбирането на стратегиите на организираната престъпност и за предотвратяване на нейната дейност.

    3.8.2

    Във връзка с това мрежата TRAFFIC (12) може да изиграе важна роля за повишаване на информираността на международната общност и за подкрепа при разпространяването на данни и информация за незаконната търговия до всички заинтересовани власти и действащи лица.

    3.9   Какви мерки могат да бъдат предприети с цел да се засили правоприлагането срещу трафика на екземпляри от дивата флора и фауна от страна на компетентните органи в областта на околната среда, полицията, митниците и прокурорските служби в държавите членки и да се засили сътрудничеството между тези органи? Как може да се повиши информираността в съдебната система?

    3.9.1

    Като отчита, че престъпленията срещу околната среда са тясно свързани с корупцията и паричните потоци с незаконен произход, Комитетът подчертава необходимостта от включване на трафика с екземпляри от дивата флора и фауна сред престъпленията, които имат отношение към мерките срещу изпирането на пари и за борба с корупцията. Поради това подкрепя прилагането на ръководни насоки, в които се описва използването на подходящи финансови инструменти (напр. надлежни проверки), насочени към по-ефективно проследяване на общностните и международните транзакции.

    3.9.2

    ЕИСК желае въвеждането на санкции, които наистина да бъдат ефективни, пропорционални и възпиращи най-вече за да се противодейства на големия трафик, управляван от международната организирана престъпност. За тази цел е необходимо законодателството на ЕС да гарантира, че трафикът на екземпляри от дивата флора и фауна е поставен от държавите членки сред „тежките престъпления“, наказуеми със санкции с максимален размер най-малко 4 години лишаване от свобода.

    3.9.3

    Според ЕИСК от основно значение е да се повиши информираността на всички власти, участващи в борбата срещу трафика на екземпляри от дивата флора и фауна, като се предоставя подходящо обучение както на служителите, отговарящи за контрола, така и на компетентните съдебни органи. Тази дейност ще трябва да влезе в новите процеси на координация между националните власти на ЕС, в който да се включват и трети страни там, където това е възможно.

    3.10   Как съществуващите инструменти срещу организираната престъпност на равнище ЕС и на равнище държави членки могат да се използват по-добре срещу трафика на екземпляри от дивата флора и фауна? Какви допълнителни мерки следва да се предвидят, например по отношение на санкциите? Какъв може да бъде приносът на Европол и Евроюст в това отношение?

    Желателно е тези престъпления да заемат приоритетно място в борбата на Европол, като в съответствие с указанията на ЕС се осъществява стратегическа координация на полицейските служби на държавите членки, така че да могат да се преследват ефективно както престъпленията, свързани с улов, задържане, трафик и пускане на пазара на защитени екземпляри от дивата флора и фауна, така и търговията и трафика с части и продукти от тях.

    Брюксел, 5 юни 2014 г.

    Председател на Европейския икономически и социален комитет

    Henri MALOSSE


    (1)  Конвенция за международна търговия със застрашени видове от дивата флора и фауна (1973 г.).

    (2)  Резолюция, приета от Комисията на ООН по превенция на престъпността и наказателно правосъдие и подкрепена от Икономическия и социален съвет на ООН.

    (3)  През последните години и в държавите — членки на ЕС, се регистрира увеличаване на незаконните сделки с някои редки видове като птици, корали, риби и костенурки.

    (4)  Например в Азия растящото търсене на кашмир доведе до увеличаване на броя на домашните животни, като при това се отнемат все по-големи територии от дивите тревопасни видове (антилопи, диви коне, магарета), които са в основата на хранителната верига на големите местни хищници (например вълци, снежни барсове). Проучване „Globalization of the Cashmere Market and the Decline of Large Mammals in Central Asia“ („Глобализиране на пазара на кашмир и упадъкът на едрите млекопитаещи в Централна Азия“), публикувано в „Conservation Biology“.

    (5)  Източник: Доклад на Световния фонд за дивата природа (WWF) — http://awsassets.panda.org/downloads/wwffightingillicitwildlifetrafficking_lr.pdf

    (6)  Подписана от държавни ръководители, министри и представители на 46 страни на Конференцията за незаконната търговия с дива природа (12 и 13 февруари 2014 г.).

    (7)  Мрежите за борба с трафика на екземпляри от дивата флора и фауна (wildlife enforcement networks) са междуправителствени регионални инициативи, насочени към обмен на информация и добри практики по темата:http://www.cites.org/eng/news/pr/2013/20130307_wen.php.

    (8)  Лондонска декларация от 14 февруари 2014 г.

    (9)  Международен консорциум за борба с престъпленията срещу дивата флора и фауна.

    (10)  CITES разполага с универсална система за етикетиране за идентифициране на хайвера, чийто внос се позволява само след получаване на съответните разрешения от компетентните власти (www.cites.org/common/resource/reg_caviar.pdf). Що се отнася до търговията в сектора на горското стопанство, законодателството на ЕС подкрепя целта за възпиране на трафика на тропическа дървесина посредством изграждането на национални системи за проследяване, които да укрепват управлението в страните партньорки. От март 2013 г. ЕС забранява вноса на дървен материал и продукти от дърво от която и да е страна на света, ако са получени в резултат на незаконна сеч, и възлага на националните власти на държавите членки да проверяват и, ако е необходимо, да наказват тези, които търгуват с дървен материал с незаконен произход.

    (11)  Отговорният туризъм представлява подход, при който се обръща внимание на опазването на околната среда в страната, в която се осъществява, и на подкрепата на приемащото население, на което е необходимо да се гарантира източник на доходи. Еко-туризмът ще помогне на много страни да излязат от бедността, на много семейства да оцелеят, на природата и животните да получат защита.

    (12)  http://www.traffic.org/


    Top