Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013PC0382

    Препоръка за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за отправяне на предупреждение към Белгия да предприеме преценените за необходими мерки за намаляване на дефицита с оглед преодоляването на прекомерния дефицит

    /* COM/2013/0382 final - 2013/ () */

    52013PC0382

    Препоръка за РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА за отправяне на предупреждение към Белгия да предприеме преценените за необходими мерки за намаляване на дефицита с оглед преодоляването на прекомерния дефицит /* COM/2013/0382 final - 2013/ () */


    Препоръка за

    РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА

    за отправяне на предупреждение към Белгия да предприеме преценените за необходими мерки за намаляване на дефицита с оглед преодоляването на прекомерния дефицит

    СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 126, параграф 9 от него,

    като взе предвид препоръката на Европейската комисия,

    като има предвид, че:

    (1)       Съгласно член 126 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) държавите членки трябва да избягват прекомерен бюджетен дефицит.

    (2)       Пактът за стабилност и растеж се основава на целта за осигуряване на стабилни публични финанси като средство за засилване на предпоставките за ценова стабилност и висок и устойчив растеж, водещ до създаване на трудова заетост.

    (3)       На 2 декември 2009 г. Съветът, в съответствие с член 126, параграф 6 от ДФЕС реши[1], че в Белгия е налице прекомерен дефицит и, в съответствие с член 126, параграф 7 от ДФЕС и член 3 от Регламент (ЕО) № 1467/97 на Съвета от 7 юли 1997 г. за определяне и изясняване на прилагането на процедурата при прекомерен дефицит[2], отправи препоръка за коригиране на прекомерния дефицит най-късно до 2012 г. С цел дефицитът по консолидирания държавен бюджет да се сведе под 3 % от БВП по надежден и устойчив начин, на белгийските власти бе препоръчано: а) през 2010 г. да въведат заложените в проектобюджета за същата година мерки за намаляване на дефицита, а през 2011 г. и 2012 г. да засилят планираната фискална консолидация; б) през периода 2010—2012 г. да осигурят средногодишна фискална консолидация в размер на 0,75 % от БВП, с което да се спомогне да се възобнови низходящата тенденция при съотношението между брутния държавен дълг и БВП и то да се доближи до референтната стойност със задоволителни темпове чрез възстановяване на подходящо равнище на първичния излишък; в) да конкретизират мерките, необходими за коригирането на прекомерния дефицит до 2012 г., ако цикличните условия позволяват това, и да ускорят намаляването на дефицита, ако икономическата или бюджетната конюнктура се окаже по-благоприятна от прогнозираната към момента на отправяне на препоръките във връзка с процедурата при прекомерен дефицит; г) да подобрят механизмите за наблюдение с цел да се осигури спазването на бюджетните цели. В съответствие с разпоредбите на член 3, параграф 4 от Регламент (ЕС) № 1467/97, в препоръките си Съветът определи 2 юни 2010 г. за краен срок за предприемане на ефективни действия.

    (4)       Съгласно разпоредбите на член 126, параграф 8 от ДФЕС на [21 юни 2013 г.] Съветът реши, че Белгия не е предприела ефективни действия в отговор на препоръката на Съвета от декември 2009 г. в рамките на периода, посочен в тази препоръка.

    (5)       Съгласно член 10, параграф 3 от Регламент (ЕО) № 1467/97 в случай, че актуалните данни, събрани на основание Регламент (ЕО) № 479/2009, показват, че прекомерният дефицит не е бил коригиран от участващата държава членка в рамките на определените срокове в съответствие с препоръките, направени на основание член 126, параграф 7, Съветът взема незабавно решение съгласно член 126, параграф 9, т.е. отправя предупреждение до държавата членка в определения срок да предприеме мерките, за които Съветът е преценил, че са необходими за преодоляване на дефицита.

    (6)       Според прогнозата на службите на Комисията от пролетта на 2013 г. се очаква през 2013 г. реалният БВП да остане без изменение, а започналата през 2012 г. тенденция за намаляване на вътрешното търсене да се запази. Потреблението на домакинствата вероятно ще бъде в застой. Очаква се липсата на доверие в икономиката като цяло, затрудненията в строителния сектор, затягането на условията за кредитиране и излишъкът от свободен капацитет в промишлеността да предизвикат спад в инвестициите. Предполага се, че както частното потребление, така и инвестициите ще възстановят своите темпове едва през 2014 г., като се очаква вътрешното търсене да се превърне в основен фактор за растеж на реалния БВП с 1,2 %. При засилено вътрешно търсене растежът на вноса вероятно ще догони растежа на износа. През 2014 г. това ще ограничи положителната тенденция при нетния износ, за разлика от 2013 г., за която се прогнозира положителен растеж на нетното външно търсене.

    (7)       Съгласно прогнозата на службите на Комисията от пролетта на 2013 г., през същата година дефицитът по консолидирания държавен бюджет ще намалее на 2,9% от БВП. В първоначалния бюджет за 2013 г. беше заложен номинален дефицит в размер на 2,15 % от БВП. След изготвянето на бюджета обаче официалните прогнози, на които той се основаваше и които в съответствие с прогнозата на службите на Комисията от есента на 2012 г. предвиждаха растеж от 0,7 %, бяха съществено занижени — съответно на 0,2 % в програмата за стабилност за 2013 г. и на 0,0 % в прогнозата от пролетта. Поради това правителството се отказа от постигане на целевия номинален дефицит, като вместо това се ангажира да подобри структурното салдо с 1,0% от БВП. В допълнение към заложените в първоначалния бюджет за 2013 г. мерки, възлизащи на около 0,75 % от БВП, които бяха включени в прогнозата на службите на Комисията от пролетта на 2013 г., през март 2013 г. правителството предприе нови мерки, възлизащи на 0,2 % от БВП. Тази прогноза предвижда за 2013 г. структурно подобрение от 0,75 % от БВП, включително 0,25 процентни пункта от по-ниски лихвени разходи.

    (8)       При условие че политиката не претърпи изменения, прогнозата на службите на Комисията от пролетта на 2013 г. предвижда през 2014 г. дефицитът отново да надхвърли референтната стойност и да достигне 3,1 % от БВП, въпреки прогнозите за растеж, надвишаващ потенциала. Това ново повишение се дължи на независимата тенденция към повишаване на социалните плащания, както и на факта, че в бюджета за 2013 г. бяха включени еднократни и временни приходи в размер на 0,4 % от БВП, като фискална амнистия, продажба на лицензи за телекомуникационни услуги и изключително висок дивидент от Националната банка на Белгия.

    (9)       Държавният дълг нарасна от 84 % от БВП през 2007 г. до почти 100 % от БВП през 2012 г. 6,5 процентни пункта от това увеличение се дължат на динамиката на дефицита и на БВП, а 9 процентни пункта — на външни фактори, свързани предимно с операции по оздравяване на финансовия сектор под формата на увеличаване на собствения капитал. Съгласно прогнозата на службите на Комисията от пролетта на 2013 г., през 2014 г. се очаква дефицитът да надхвърли 102 % от БВП. Белгийското правителство възнамерява да продаде финансови активи с цел през 2013 г. да запази дефицита под 100 % от БВП. Във връзка с това то неотдавна оповести продажбата на Royal Park Investment (дружество със специално предназначение, създадено в рамките на преобразуването на Fortis), благодарение на която равнището на дълга ще намалее с 0,2 % от БВП.

    (10)     В доклада на Европейската комисия относно фискалната устойчивост за 2012 г. се посочва, че в краткосрочна перспектива Белгия не изглежда да е заплашена от риск от натиск върху бюджета. В средносрочен и дългосрочен план обаче фискалната устойчивост е изложена на големи рискове. Дългосрочното въздействие на застаряването на населението в Белгия е доста над средното ниво за ЕС, причина за което е преди всичко бързото нарастване на разходите за пенсии като дял от БВП през следващите десетилетия. Пенсионната реформа от декември 2011 г. представлява важна положителна стъпка за преодоляване на това въздействие, при все това обаче са необходими допълнителни мерки за пълното възстановяване на дългосрочната устойчивост на публичните финанси.

    (11)     Понастоящем се очаква чрез мерките, заложени в първоначалния бюджет за 2013 г. и в извършената през март 2013 г. проверка на изпълнението на бюджета, през 2013 г. дефицитът да се сведе под 3 % от БВП. Прогнозата на службите на Комисията от пролетта на 2013 г. обаче сочи, че предпазният марж срещу превишаването на референтната стойност по Договора е много нисък. Освен това засега корекцията все още няма устойчив характер.

    (12)     В условията на голяма несигурност по отношение на икономическата и бюджетната конюнктура бюджетната цел, препоръчана за последната година от срока за извършване на корекцията, следва да се формулира така, че стойността ѝ да бъде отчетливо по-ниска от референтната стойност, с цел да се гарантира ефективна и трайна корекция в рамките на определения срок.

    (13)     Ето защо е оправдано по-нататъшно намаляване на дефицита за 2013 г. до 2,7 % от БВП, което съответства на структурно подобрение от 1 % от БВП за същата година. За тази цел, както и с оглед на евентуални отрицателни вторични ефекти, се счита, че са необходими допълнителни мерки с предполагаемо въздействие в размер на 0,25 % от БВП.

    (14)     В своята програма за стабилност Белгия се ангажира до 2015 г. да постигне балансиран в структурно изражение бюджет, а през 2016 г. да изпълни средносрочната цел за бюджетен излишък в размер на 0,75 % от БВП в структурно изражение. Впоследствие в писмо, изпратено до Комисията на 28 май 2013 г., белгийските власти поеха ангажимент още през 2014 г. да осъществят по-значима фискална консолидация в размер на 0,75 % от БВП. С оглед на високото равнище на дълга това е оправдан стремеж, който ще осигури съответствие с целевия показател за намаляване на дълга. Белгия следва да продължи да поддържа темповете за реализиране на средносрочната цел, включително спазване на целевите показатели за разходите и намаляването на дълга.

    (15)     Белгия освен това следва да укрепи дългосрочната устойчивост на пенсионната система и системата за социално осигуряване. Във връзка с това са необходими допълнителни усилия за намаляване на разликата между действителната и законоустановената пенсионна възраст. Предприемането на мерки за адаптиране на законоустановената пенсионна възраст към тенденциите по отношение продължителността на живота би осигурило устойчивостта на пенсионната система в дългосрочен план.

    (16)     Белгия следва също така да вземе ясни мерки за координация, за да гарантира, че бюджетните цели имат задължителен характер на федерално и подфедерално равнище при планирането в средносрочна перспектива. Тези мерки следва да включват и своевременно приемане на правило относно салдото/излишъка по консолидирания държавен бюджет в съответствие с изискванията на Договора за стабилност, координация и управление в икономическия и паричен съюз.

    (17)     Накрая, с цел да се гарантира успехът на стратегията за фискална консолидация, от особена важност е тя да се съпровожда от цялостни структурни реформи в съответствие с препоръките, които Съветът отправи към Белгия в рамките на Европейския семестър, и по-специално — свързаните с процедурата при макроикономически дисбаланси,

    ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

    Член 1

    1.           Белгия трябва да преодолее прекомерния си бюджетен дефицит до 2013 г.

    2.           През 2013 г. Белгия трябва да сведе номиналния дефицит до 2,7 % от БВП. Съгласно прогнозата на службите на Комисията от пролетта на 2013 г. това номинално подобрение съответства на подобрение на структурното салдо с 1 % от БВП през 2013 г.

    3.           За да осъществи препоръчаната за 2013 г. структурна консолидация, Белгия трябва да предприеме и да приложи в пълна степен всички мерки за консолидация, заложени в бюджета за 2013 г., както и допълнителни мерки от структурен характер.

    4.           Белгия трябва да има готовност да предприеме по-нататъшни мерки, в случай че рисковете за бюджетните планове се конкретизират. Мерките за бюджетна консолидация следва да осигурят трайно подобрение на структурното салдо по консолидирания държавен бюджет по начин, който благоприятства икономическия растеж.

    Член 2

    1.           Най-късно до 21 септември 2013 г. Белгия трябва да представи на Комисията доклад за мерките, предприети в изпълнение на настоящото решение. Въз основа на този доклад Комисията ще извърши оценка на напредъка по коригирането на прекомерния дефицит.

    2.           Белгия трябва да представя на Комисията тримесечни доклади относно напредъка по изпълнението на настоящото решение.

    3.           До 31 декември 2013 г. Белгия трябва да представи доклад за планираното прилагане на отправената в рамките на Европейския семестър първа препоръка относно предприемането на ясни мерки за координация, с които да с гарантира, че бюджетните цели имат задължителен характер на федерално и подфедерално равнище при планирането в средносрочна перспектива.

    4.           Белгия следва да представи структурни мерки за 2014 г., които да гарантират устойчива корекция на прекомерния дефицит и адекватен напредък по отношение на средносрочната цел.

    Член 3

    Адресат на настоящото решение е Кралство Белгия.

    Съставено в Брюксел на […] година.

                                                                           За Съвета

                                                                           Председател

    [1]               Всички документи, свързани с процедурата при прекомерен дефицит за Белгия, са публикувани на следната страница в интернет:              http://ec.europa.eu/economy_finance/economic_governance/sgp/deficit/countries/belgium_en.htm

    [2]               OВ L 209, 2.8.1997 г., стр. 6.

    Top