Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011AE0538

    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за директива на Съвета за изменение на Директива 2000/75/ЕО по отношение на ваксинацията против болестта син език“ COM(2010) 666 окончателен — 2010/0326 (COD)

    OB C 132, 3.5.2011, p. 92–93 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    3.5.2011   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 132/92


    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за директива на Съвета за изменение на Директива 2000/75/ЕО по отношение на ваксинацията против болестта син език“

    COM(2010) 666 окончателен — 2010/0326 (COD)

    2011/C 132/18

    Докладчик: г-н Ludvík JÍROVEC

    На 26 януари 2011 г. Съветът на Европейския съюз реши, в съответствие с член 43, параграф 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз, да се консултира с Европейския икономически и социален комитет относно

    Предложение за директива на Съвета за изменение на Директива 2000/75/ЕО по отношение на ваксинацията против болестта син език

    COM(2010) 666 окончателен — 2010/0326 (COD).

    Специализирана секция „Земеделие, развитие на селските райони, околна среда“, на която беше възложено да подготви работата на Комитета по този въпрос, прие своето становище на 28 февруари 2011 г.

    На 470-ата си пленарна сесия, проведена на 15 и 16 март 2011 г. (заседание от 15 март), Европейският икономически и социален комитет прие настоящото становище със 185 гласа „за“, 2 гласа „против“ и 12 гласа „въздържал се“.

    1.   Заключения и препоръки

    1.1   Комитетът предлага да се измени по същия начин и Регламент (ЕО) № 1266/2007 на Комисията от 26 октомври 2007 г. относно правилата за прилагане на Директива 2000/75/ЕО на Съвета по отношение на контрола, наблюдението, надзора и ограниченията за движението на някои животни от видовете, възприемчиви към болестта син език.

    1.2   Комитетът припомня ситуацията, настъпила при спирането на ваксинациите срещу шап и чума по свинете, където един от основните аргументи в полза на този подход беше, че разходите, свързани с премахването на евентуални огнища биха били по-малки от тези за ваксиниране.

    1.3   Комитетът смята за целесъобразно да изтъкне възможността изборът по този въпрос да се остави на всяка от държавите-членки на Съюза, тъй като епидемиологичната ситуация в страните от зоната на умерения климат се различава от тази в южните страни, както се различават и видовете син език. Държавите, които вземат решение да не извършват ваксинация, могат по-лесно да открият болестта. Рискът не е напълно изключен, тъй като новите азиатски щамове ще бъдат по-трудни за откриване.

    1.4   Според Комитета изменението на разглежданата директива отчита правилно последните технологични постижения в областта на производството на ваксини; последните могат да се използват и извън зоните, в които са наложени ограничения по отношение на движението на животни. Настоящото предложение за изменение на директивата гарантира изрично, че държавите-членки няма да понесат допълнителни административни разходи освен тези, свързани с информацията относно въвеждането на евентуална програма за ваксинация. В разглежданото предложение не се предвиждат значителни социални последствия. Комитетът подкрепя напълно тази цел и въз основа на така дадената гаранция приветства разглежданото предложение.

    2.   Въведение и основно съдържание на Съобщението

    2.1   Разглежданото предложение за директива на Съвета цели да измени разпоредбите относно ваксинацията, които досега се определяха от Директива 2000/75/ЕО, така че да ги направи по-гъвкави, предвид факта, че вече съществуват инактивирани ваксини, които могат да бъдат успешно използвани и извън областите, в които са наложени ограничения по отношение на движението на животни.

    2.2   Комисията смята, че законодателството трябва да бъде изменено, за да бъдат отчетени технологичните постижения в областта на разработването на ваксини. Актът за изменение, който тя предлага, ще даде възможност за избор на стратегия за борба срещу болестта син език, при който да се отчита конкретната ситуация на държавите-членки, без да се налага излишна намеса от страна на Съюза.

    2.3   Понастоящем се приема, че ваксинацията с инактивирани ваксини е предпочитаното средство за борба с болестта син език и за предотвратяване на клиничните ѝ форми в ЕС. Използването на тези ваксини позволява да се избегнат съществуващите към момента пречки за превантивна ваксинация извън областите, за които има наложени ограничения по отношение на движението на животни.

    3.   Бележки

    3.1   През последните три години бяха създадени нови инактивирани ваксини против болестта син език, които биха могли да се използват безопасно извън зоните с наложени ограничения. Поради това държавите-членки са в състояние да разработват свои национални стратегии за предотвратяване на болестта и борба с нея без излишна намеса от страна на Съюза.

    3.2   Очаква се чрез по-големия брой възможности за борба с болестта разглежданото предложение да намали неблагоприятните икономически и социални последици от това заболяване. Трудно е обаче тези ползи да бъдат точно количествено изразени, тъй като те ще зависят от непредсказуемото развитие на това заболяване, което вече не е така рядко срещано в Европа.

    3.3   Разглежданото предложение няма да окаже въздействие върху съществуващите мерки за борба с болестта. Следователно то няма да има пряко въздействие по отношение на годишните и многогодишните програми на ЕС за борба с някои болести по животните, тяхното изкореняване и наблюдение.

    3.4   Чрез разрешаването на ваксинацията на цялата територия на ЕС разглежданото предложение може да намали отрицателното икономическо въздействие на болестта син език, причинено от свързаните с нея преки и непреки загуби.

    3.5   Разглежданото предложение ще даде възможност за по-широко прилагане на ваксинацията и за евентуално разширяване на пазара за фармацевтичните дружества, които произвеждат инактивираните ваксини против болестта син език.

    Брюксел, 15 март 2011 г.

    Председател на Европейския икономически и социален комитет

    Staffan NILSSON


    Top