Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R2448

    Регламент за изпълнение (ЕС) 2022/2448 на Комисията от 13 декември 2022 година за изготвяне на оперативни насоки относно данните за доказване на спазването на критериите за устойчивост по отношение на горскостопанската биомаса, определени в член 29 от Директива (ЕС) 2018/2001 на Европейския парламент и на Съвета (текст от значение за ЕИП)

    C/2022/9134

    OB L 320, 14.12.2022, p. 4–11 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2022/2448/oj

    14.12.2022   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 320/4


    РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2022/2448 НА КОМИСИЯТА

    от 13 декември 2022 година

    за изготвяне на оперативни насоки относно данните за доказване на спазването на критериите за устойчивост по отношение на горскостопанската биомаса, определени в член 29 от Директива (ЕС) 2018/2001 на Европейския парламент и на Съвета

    (текст от значение за ЕИП)

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Директива (ЕС) 2018/2001 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2018 г. за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници (1), и по-специално член 29, параграф 8 от нея,

    като има предвид, че:

    (1)

    С Директива (ЕС) 2018/2001 се определят нови критерии за устойчивост по отношение на горскостопанската биомаса, използвана за производството на енергия, за да може тя да се отчита като част от европейските цели и националния принос, да се отчита като част от задълженията във връзка с възобновяемата енергия, произтичащи от членове 23 и 25, и да бъде допустима за предоставяне на публична подкрепа. Освен това в Директива (ЕС) 2018/2001 се изисква държавите членки да вземат под внимание наличната устойчива доставка на биомаса и надлежно да отчитат принципите на кръговата икономика и йерархията на отпадъците, установена в Директива 2008/98/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (2), при разработването на схеми за подпомагане във връзка с възобновяемата енергия, за да бъдат избегнати ненужни нарушения на функционирането на пазарите на суровини.

    (2)

    В този контекст горскостопанската биомаса, използвана за производството на енергия, трябва да се счита за устойчива, ако отговаря на критериите за устойчивост, определени в член 29, параграфи 6 и 7 от Директива (ЕС) 2018/2001, които се отнасят съответно до дърводобива и емисиите от земеползването, промените в земеползването и горското стопанство (ЗПЗГС).

    (3)

    За да се гарантира съгласуваност между целите на Директива (ЕС) 2018/2001 и законодателството на Съюза в областта на околната среда и стабилно и хармонизирано прилагане на новите критерии за устойчивост по отношение на горскостопанската биомаса от страна на държавите членки и икономическите оператори, в Директива (ЕС) 2018/2001 се изисква Комисията да приеме актове за изпълнение за изготвяне на оперативни насоки относно данните за доказване на спазването на тези критерии.

    (4)

    За да се сведе до минимум рискът от използване на горскостопанска биомаса, при която не се спазват критериите за устойчив дърводобив, икономическите оператори следва да извършват основана на риска оценка въз основа на съществуващото законодателство за устойчиво управление на горите, включително на системите за мониторинг и правоприлагане, които са в сила в държавата на произход на горскостопанската биомаса. За тази цел добитата горскостопанска биомаса следва да бъде предмет на законови и подзаконови актове на национално и поднационално равнище, които отговарят на критериите за дърводобив, определени в член 29, параграф 6, буква а) от Директива (ЕС) 2018/2001. Икономическите оператори следва също така да проверят дали съществуват системи за мониторинг и правоприлагане и дали няма доказателства за значителна липса на действия по прилагане на съответните закони на национално или поднационално равнище. За тази цел икономическите оператори следва да използват правни оценки и доклади, изготвени от Европейската комисия (3), международни или национални правителствени организации, включително информация, предоставена от неправителствени и научни експертни организации в сферата на горите. При основаната на риска оценка следва също така да се вземат предвид всички започнати от Комисията производства за установяване на нарушение, които са отразени в публично достъпната база данни за нарушения на Комисията, както и всички съответни решения на Съда на Европейския съюз по производства за установяване на нарушение, като доказателства за липсата на действия по правоприлагане.

    (5)

    Когато няма доказателства за спазване на национално равнище на един или повече от критериите за дърводобив, определени в член 29, параграф 6, буква а) от Директива (ЕС) 2018/2001, горскостопанската биомаса следва да се счита за високорискова. В такива случаи икономическите оператори следва да предоставят по-подробни доказателства, че критериите за дърводобив, посочени в член 29, параграф 6, буква б) от Директива (ЕС) 2018/2001, се спазват чрез системи за управление на равнището на района за снабдяване. В това отношение е необходимо да се установят с повече подробности доказателствата за устойчивост, които следва да бъдат предоставени от икономическите оператори чрез системите за управление на равнището на района за снабдяване с дървен материал, в сравнение с изискваните съгласно оценката на съответствието на национално и поднационално равнище. Това ще гарантира, че критериите за дърводобив са ефективно изпълнени, по-специално критериите за възобновяване на гората, опазване на защитените зони, свеждане до минимум на въздействието на дърводобива върху качеството на почвата и биологичното разнообразие, както и за запазването или подобряването на дългосрочния капацитет на гората за дърводобив.

    (6)

    За да се гарантира правилното отчитане на биогенните емисии и поглъщания, свързани с добива на горскостопанска биомаса, е необходимо горскостопанската биомаса да отговаря на критериите във връзка със ЗПЗГС на национално равнище. По-специално държавата или регионалната организация за икономическа интеграция, от която е добита биомасата, следва да бъде страна по Парижкото споразумение. Освен това съответната държава или регионална организация за икономическа интеграция следва да е представила национално определен принос в контекста на Парижкото споразумение, обхващащ емисиите и поглъщанията от земеползването, селското стопанство и горското стопанство, който гарантира, че промените във въглеродния запас, свързани с добива на биомаса, се отчитат спрямо ангажимента на съответната държава или регионална организация за икономическа интеграция да намали или ограничи емисиите на парникови газове, посочени в национално определения принос. Като алтернатива тя следва да има законодателство на национално или поднационално равнище, приложимо за района на дърводобива, което се отнася до запазване и подобряване на въглеродните запаси и поглътители. Освен това следва да се предоставят доказателства, че докладваните емисии в сектора на ЗПЗГС не надхвърлят поглъщанията и че горите като поглътители на въглерод се запазват или подобряват в рамките на съответен референтен период.

    (7)

    Когато не може да се докаже спазването на критериите във връзка със ЗПЗГС, определени в член 29, параграф 7, буква а) от Директива (ЕС) 2018/2001, е необходимо икономическите оператори да предоставят допълнителни доказателства за наличието на системи за управление на равнището на района за снабдяване, за да се гарантира, че нивата както на въглеродните запаси, така и на поглътителите в горите, се запазват или подобряват в дългосрочен план. Тези системи следва да включват най-малко информация от ориентирано към бъдещето планиране и периодичен мониторинг на развитието на въглеродните запаси и поглътители в горите на равнището на района за снабдяване с дървен материал.

    (8)

    За да се гарантира надеждна проверка на новите критерии за устойчивост по отношение на горскостопанската биомаса, предоставяната от икономическите оператори информация следва да бъде прозрачна, точна, надеждна и защитена срещу измами, а икономическите оператори следва да могат да разчитат на надеждни правила за сертифициране. При тези правила следва да се взема предвид ролята на доброволните национални или международни сертификационни схеми, признати от Комисията в съответствие с член 30, параграф 4 от Директива (ЕС) 2018/2001.

    (9)

    За да се сведе до минимум административната тежест, държавите членки следва да улесняват работата на икономическите оператори, като предоставят данни, включително пространствени данни и описи, за целите на планирането и мониторинга.

    (10)

    Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Комитета по устойчивост на биогоривата, течните горива от биомаса и газообразните и твърдите горива от биомаса,

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    Предмет и приложно поле

    С настоящия регламент се определят оперативни насоки за прилагане от страна на държавите членки, за да се гарантира стабилно и хармонизирано изпълнение на основаните на риска критерии за устойчивост по отношение на производството от горскостопанска биомаса на биогорива, течни горива от биомаса и газообразни и твърди горива от биомаса, определени в член 29, параграфи 6 и 7 от Директива (ЕС) 2018/2001.

    Член 2

    Определения

    За целите на настоящия регламент се прилагат следните определения:

    „критерии за дърводобив на национално или поднационално равнище“ означава критериите, определени в член 29, параграф 6, буква а) от Директива (ЕС) 2018/2001;

    „критерии за дърводобив на равнището на района за снабдяване“ означава критериите, определени в член 29, параграф 6, буква б) от Директива (ЕС) 2018/2001;

    „държава на дърводобив“ означава държавата или територията, където е добита суровината от горскостопанска биомаса;

    „залесена гора“ означава гора, съставена предимно от дървета, създадени чрез засаждане и/или целенасочено засяване, при условие че засадените или засети дървета се очаква да съставляват повече от петдесет процента от растящия запас при достигане на зрялост; тя включва дървесни култури от дървета, които първоначално са били засадени или засети;

    „горски насаждения“ означава залесена гора, която се управлява интензивно и отговаря, при засаждането и достигането на зрялост, на всеки от следните критерии: един или два вида, еднакъв възрастов клас и еднакво разстояние между растенията. Тя включва насаждения с кратък цикъл на ротация за дървен материал, влакна и енергия и не включва гори, засадени за защита или възстановяване на екосистеми, както и гори, създадени чрез засаждане или засяване, които при достигане на зрялост приличат или ще приличат на естествено възпроизвеждащи се гори;

    „пънове и корени“ означава части от целия обем на дървото, с изключение на обема на дървесната биомаса над пъна, като за височина на пъна се приема тази, на която дървото ще бъде отрязано при нормални практики на изсичане в съответната държава или регион;

    „мъртва дървесина“ означава цялата нежива дървесна биомаса, която не се съдържа в отпада, независимо дали е стояща, лежаща на земята, или в почвата, включително лежащата на повърхността дървесина, едрите остатъци, мъртвите корени и пъновете с диаметър 10 cm или по-голям, или с всякакъв друг диаметър, използван от съответната държава;

    „дългосрочен капацитет за дърводобив“ означава здравето на гората и нейната способност непрекъснато и устойчиво да предоставя стоки, като дървесина от различни класове на качество, и недървесни горскостопански продукти и екосистемни услуги, включително пречистване на въздуха и водата, поддържане на местообитанията на дивата флора и фауна, възможности за отдих или културен капитал, в продължение на дълъг период от време, и когато е приложимо, чрез извършване на няколко последователни подмени на горските насаждения;

    „система за управление“ означава информацията, събрана за горския район на равнището на района за снабдяване, включително под формата на текст, карти, таблици и графики, както и стратегии или дейности по управление, които са планирани и изпълнени с цел постигане на целите за управление или развитие на горските ресурси;

    „естествени смущения“ има значението, дадено в член 3, параграф 1, точка 9 от Регламент (ЕС) 2018/841 на Европейския парламент и на Съвета (4);

    „нетен годишен прираст“ означава годишният ръст на обема на наличния запас от живи дървета минус средната естествена смъртност на този запас;

    „критерии във връзка със ЗПЗГС на национално равнище“ означава критериите, определени в член 29, параграф 7, буква а) от Директива (ЕС) 2018/2001;

    „критерии във връзка със ЗПЗГС на равнището на района за снабдяване“ означава критериите, определени в член 29, параграф 7 от Директива (ЕС) 2018/2001;

    „въглероден запас“ има значението, дадено в член 3, параграф 1, точка 4 от Регламент (ЕС) 2018/841 на Европейския парламент и на Съвета;

    „поглътител на водород“ има значението, дадено в член 3, параграф 1, точка 1 от Регламент (ЕС) 2018/841 на Европейския парламент и на Съвета;

    „първа точка на събиране“ има значението, дадено в член 2, точка 12 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2022/996 на Комисията (5);

    „одитиране на равнище първа страна“ означава лична декларация от икономически оператор, който извършва доставки в първата точка на събиране;

    „одитиране на равнище втора страна“ означава одитиране на доставчик от страна на икономическия оператор, управляващ първата точка на събиране;

    „одитиране на равнище трета страна“ означава одитиране на икономически оператор, извършено от трета страна, която е независима от организацията, предмет на одитирането;

    „икономически оператор“ има значението, дадено в член 2, точка 11 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2022/996.

    Член 3

    Оценка на спазването на критериите за дърводобив на национално или поднационално равнище

    1.   Държавите членки изискват от икономическите оператори да предоставят одитирана информация, доказваща спазването на критериите за дърводобив на национално или поднационално равнище. За тази цел икономическите оператори извършват основана на риска оценка, която предоставя точни, актуални и проверими доказателства за всички посочени по-долу елементи:

    а)

    държавата на дърводобив и, когато е приложимо, поднационалния регион, където е добита горскостопанската биомаса; и

    б)

    че законите на национално или поднационално равнище, приложими за района на дърводобива, гарантират:

    i)

    законосъобразността на дейностите по дърводобива, което се доказва чрез представяне на доказателства за съответствието на дърводобива с приложимото законодателство в държавата на дърводобив, както е посочено в член 2, буква з) от Регламент (ЕС) № 995/2010 на Европейския парламент и на Съвета (6);

    ii)

    възобновяването на горите, което може да бъде доказано чрез представяне на доказателства, че приложимото законодателство изисква естествено или изкуствено възобновяване, или комбинация от двете, с цел създаване на нова гора в същия район и в рамките на подходящ период съгласно съответното национално законодателство;

    iii)

    ефективната защита на зоните, определени съгласно международното или националното право или от съответния компетентен орган за целите на опазването на природата, включително във влажни зони и торфища;

    iv)

    че дърводобивът се извършва по начин, който свежда до минимум отрицателното въздействие върху качеството на почвата и биологичното разнообразие, което може да бъде доказано чрез представяне на доказателства, че приложимото законодателство или съответните правила за управление на горите:

    1)

    изискват девствените гори и зоните, защитени съгласно член 1, буква б), подточка iii), да не са деградирали до горски насаждения или да не са заменени с горски насаждения, което може да включва, без това изброяване да е изчерпателно, гарантиране, че възстановеният горски район осигурява подходящо за местните условия и адекватно количество растения и дървесни видове;

    2)

    предвиждат опазването на почвите и на видовете и местообитанията, включително на тези, които са защитени съгласно международното или националното право. За да се улесни работата на икономическите оператори, държавите членки се стремят да предоставят данни за специфичните за районите екологични характеристики; и

    3)

    свеждат до минимум, когато е целесъобразно, отстраняването на пъновете, корените и мъртвата дървесина;

    v)

    че дългосрочният капацитет на гората за дърводобив се поддържа или увеличава, което може да бъде доказано чрез представяне на доказателства, че приложимото законодателство на национално или поднационално равнище гарантира, че въз основа на средногодишните данни количеството на извършената сеч не надвишава нетния прираст за подходящ период съгласно съответното национално законодателство, освен в случаите, когато това е временно обосновано поради документирани вредители по горските видове, бури или други естествени смущения. Това може да бъде доказано чрез използване на:

    1)

    национални доклади за инвентаризация на горите,

    2)

    предоставяне на доказателствата, посочени в член 5, подточка ii), или

    3)

    подобни доклади за инвентаризация на поднационално равнище;

    в)

    наличието на системи за гарантиране на мониторинга на изпълнението и прилагането на законовите и подзаконовите актове на национално и поднационално равнище, посочени в буква б), включително информация за следните елементи: органи, които са компетентни за извършване на мониторинг, изпълнение и правоприлагане, санкции в случаи на неспазване, системи за обжалване на решения и публичен достъп до информация;

    г)

    че няма значителна липса на действия по прилагане на законовите и подзаконовите актове на национално и/или поднационално равнище, посочени в буква б).

    2.   По отношение на доказателствата, изисквани съгласно параграф 1, буква г), икономическите оператори вземат предвид всички правни оценки и доклади, изготвени от национални или международни междуправителствени организации, в които подробно се описва липсата на действия по прилагане на законите на национално или поднационално равнище, посочени в параграф 1, буква б). Взема се също така предвид всяко текущо съответно производство за установяване на нарушение, започнато от Европейската комисия срещу държава членка въз основа на съответното законодателство на Съюза. Като доказателство за такава липса на действия по правоприлагане се счита наличието на решение на Съда на Европейския съюз срещу държава членка за нарушение на съответното законодателство на Съюза, като например Регламент (ЕС) № 995/2010.

    3.   За да се сведе до минимум административната тежест за икономическите оператори, държавите членки могат да създават публични бази данни с актуална информация относно елементите, посочени в настоящия член, като улесняват достъпа на операторите до информация, включително до публични пространствени данни и публични описи. За тази цел държавите членки могат да осигуряват съответното обучение.

    4.   Икономическите оператори могат да решат да докажат пряко спазването на критериите за дърводобив на равнището на района за снабдяване в съответствие с член 4.

    Член 4

    Оценка на спазването на критериите за дърводобив на равнището на района за снабдяване с дървен материал

    Когато липсват доказателства за спазването на един или няколко от критериите за дърводобив на национално или поднационално равнище, държавите членки изискват от икономическите оператори да предоставят одитирана информация, че тези критерии са спазени чрез въведените системи за управление и се прилагат на равнището на района за снабдяване. За тази цел икономическите оператори предоставят точни, актуални и проверими доказателства за следните елементи:

    а)

    пространствените граници на района за снабдяване, по отношение на който е необходимо да се докаже наличието на спазване, и за кои от посочените в буква б) системи за управление се прилагат, включително чрез географски координати или парцели;

    б)

    системите за управление, приложими за района за снабдяване, които гарантират:

    i)

    законосъобразността на дейностите по дърводобива, което се доказва чрез представяне на доказателства за съответствието на дърводобива със системата за надлежна проверка, определена в член 6 от Регламент (ЕС) № 995/2010;

    ii)

    че възобновяването на горите се извършва по начин, при който като минимум се запазва качеството и количеството на горските райони на дърводобив, което може да бъде доказано чрез представяне на доказателства за създаване на нова гора в същия район максимум до десет години след дърводобива. Това може да бъде доказано чрез използване на планове за управление на горите, оперативни протоколи, оценки на въздействието върху околната среда и резултати от съответните одити и инспекции на съответствието;

    iii)

    че горскостопанската биомаса не произхожда от зони, които са определени в съответствие с международното или националното право или от съответен компетентен орган с оглед на опазването на природата, включително влажни зони и торфища, освен ако съществуват доказателства, че добивът на суровина не засяга целите за опазване на определените зони. Това може да бъде доказано чрез използване на международни и национални бази данни, официални карти, планове за управление на горите, оперативни протоколи, протоколи за дърводобив, спътникови изображения, оценки на въздействието върху околната среда и официални разрешителни за дърводобив, включително условия или ограничения, които гарантират, че няма противоречие със съответните цели за опазване на природата, и на резултати от съответните одити и инспекции на съответствието;

    iv)

    че дърводобивът се извършва по начин, който има за цел като минимум да предотврати отрицателното въздействие върху качеството на почвата и биологичното разнообразие. Това може да бъде доказано чрез представяне на доказателства, че съответните рискове, свързани с добива на горскостопанска биомаса за производство на енергия, са били определени предварително; както и че са изпълнени подходящи действия за смекчаване на последиците, като например:

    1)

    девствените гори и зоните, защитени съгласно буква б), подточка iii), не са деградирали до горски насаждения или не са заменени с горски насаждения;

    2)

    прибирането на пънове и корени е сведено до минимум;

    3)

    не се извършва дърводобив на уязвими почви;

    4)

    дърводобивът се извършва чрез системи за дърводобив, при които се свеждат до минимум въздействията върху качеството на почвата, както и по отношение на уплътняването на почвата;

    5)

    дърводобивът се извършва по начин, при който се свеждат до минимум въздействията върху характеристиките на биологичното разнообразие и местообитанията, включително растенията и животните, които са защитени съгласно международното или националното законодателство;

    6)

    в гората се оставят подходящи за местните условия количества и сортименти от мъртва дървесина; и

    7)

    мащабната гола сеч се свежда до минимум, освен в случаите, когато това е временно обосновано поради документирани вредители по горските видове, бури или други естествени смущения.

    Тези действия за смекчаване на последиците могат да бъдат доказани чрез използване на международни и национални бази данни, официални карти и спътникови изображения, планове за управление на горите, оперативни протоколи и протоколи за дърводобив, както и резултати от съответните одити и инспекции на съответствието;

    v)

    че дърводобивът запазва или подобрява дългосрочния капацитет на гората за дърводобив. Това може да бъде доказано чрез представяне на доказателства, че годишното количество на извършената сеч не надвишава нетния годишен прираст в съответния район за снабдяване като средна стойност в рамките на десетгодишния период преди извършването на дърводобива, освен ако различни от тези количества са надлежно обосновани, за да се увеличи бъдещият капацитет за дърводобив на гората, или поради документирани вредители по горските видове, бури или други естествени смущения. Това може да бъде доказано чрез използване на публични или частни данни от инвентаризацията на горите.

    Член 5

    Оценка на спазването на критериите във връзка със ЗПЗГС на национално равнище

    Държавите членки изискват от икономическите оператори да предоставят одитирана информация, която потвърждава спазването на критериите относно земеползването, промените в земеползването и горското стопанство (ЗПЗГС) на национално равнище. За тази цел икономическите оператори предоставят точни, актуални и проверими доказателства, че държавата или регионалната организация за икономическа интеграция, от която произхожда горскостопанската биомаса, е страна по Парижкото споразумение и отговаря на една от следните две групи условия:

    i)

    подала е национално определен принос съгласно Парижкото споразумение относно изменението на климата от 2015 г. след 21-вата конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата, който отговаря на следните изисквания:

    а)

    в национално определения принос са включени секторите на селското стопанство, горското стопанство и земеползването, комбинирани или като един сектор на селското стопанство, горското стопанство и други видове земеползване (AFOLU), или поотделно като сектори на селското стопанство и на ЗПЗГС;

    б)

    в национално определения принос се обяснява как в него са били взети предвид секторите на селското стопанство, горското стопанство и земеползването;

    в)

    в национално определения принос се отчитат емисиите и поглъщанията от секторите на селското стопанство, горското стопанство и земеползването спрямо общата цел на държавата за намаляване на емисиите, включително емисиите, свързани с добива на горскостопанска биомаса; или

    ii)

    има закони на национално или поднационално равнище, приложими за района на дърводобива, които се отнасят до запазване и подобряване на въглеродните запаси и поглътители в горите. Освен това се предоставят доказателства, че докладваните емисии в сектора на ЗПЗГС не надхвърлят поглъщанията, което може да бъде доказано чрез представяне на доказателства, че докладваните емисии в сектора на ЗПЗГС не надхвърлят средната стойност през десетте години, предхождащи добива на горскостопанската биомаса, и че въглеродните запаси и поглътители се запазват или подобряват между последните два последователни десетгодишни периода, предшестващи добива на горскостопанска биомаса.

    За да се сведе до минимум административната тежест за икономическите оператори, държавите членки могат да предоставят на операторите актуална информация относно елементите, посочени в настоящия член.

    Член 6

    Оценка на спазването на критериите във връзка със ЗПЗГС на равнището на района за снабдяване с дървен материал

    Когато липсват доказателства за спазването на критериите във връзка със ЗПЗГС на национално равнище, държавите членки изискват от икономическите оператори да предоставят одитирана информация, потвърждаваща съществуването и прилагането на системи за управление на равнището на района за снабдяване с дървен материал, за да се гарантира, че нивата на въглеродните запаси и поглътители в горите се запазват или подобряват в дългосрочен план. За тази цел икономическите оператори предоставят точни, актуални и проверими доказателства в съответствие със следните изисквания:

    а)

    определяне на пространствените граници на района за снабдяване, по отношение на който е необходимо да се докаже наличието на спазване, включително насаждения и земни площи, например чрез географски координати, участъци или парцели, и определяне на съответните горски въглеродни депа, включително надземната биомаса, подподчвената биомаса, отпада, мъртвата дървесина и органичния въглерод в почвата;

    б)

    изчисляване на средните въглеродни запаси и поглътители в горите за минал референтен период с цел установяване на показател за сравнение на поддържането или увеличаването на въглеродните запаси и поглътители в горите в даден район за снабдяване. Икономическите оператори използват референтния период 2000—2009 г. или друг период със сходна продължителност и възможно най-близък до периода 2000—2009 г. с цел улесняване на използването на данни от инвентаризацията на горите или смекчаване на последиците от естествени смущения или други екстремни явления. Икономическите оператори надлежно обосновават избора на своя референтен период. Икономическият оператор прави оценка на референтните стойности за всички съответни въглеродни депа, индивидуално определени в съответствие с буква а);

    в)

    описване на сценария на очакваните практики за управление на горите в даден район за снабдяване за прогнозен дългосрочен период, обхващащ най-малко 30 години след дърводобива, от който е добита биомасата. Този сценарий се изгражда въз основа на практиките за управление на горите в даден район за снабдяване, документирани за минал референтен период, или въз основа на съществуващи планове за управление на горите или други проверими доказателства;

    г)

    оценяване на средните въглеродни запаси и поглътители в района за снабдяване през прогнозния дългосрочен период, обхващащ най-малко 30 години в зависимост от темпа на прираст на горите, след добива на горскостопанската биомаса. За да се осигури съпоставимост с миналия референтен период, при тези оценки се използват същите въглеродни депа, данни и методи, като посочените в букви а) и б). Когато икономическите оператори не са в състояние да определят количествено едно или повече от депата, определени в съответствие с буква а), те предоставят надлежна обосновка;

    д)

    сравняване на средните въглеродни запаси и поглътители в съответния район за снабдяване с дървен материал за прогнозния дългосрочен период с въглеродните запаси и поглътители в горите за миналия референтен период. Ако средните въглеродни запаси и поглътители в горите за прогнозния дългосрочен период са по-големи или равни на средните въглеродни запаси и поглътители в горите за миналия референтен период, горскостопанската биомаса спазва критериите във връзка със ЗПЗГС на равнището на района за снабдяване с дървен материал. Икономическите оператори въвеждат подходящи системи за мониторинг и проверка на действителното развитие на въглеродните запаси и поглътители за доказване на спазването на посочените в настоящия член изисквания.

    Член 7

    Одитиране и проверка

    1.   Държавите членки предприемат мерки, за да гарантират, че икономическите оператори:

    а)

    представят надеждна информация в подкрепа на своите твърдения за устойчивост, доказваща, че посочените в членове 3—6 изисквания са надлежно изпълнени, и при поискване предоставят подробните данни, използвани за съставяне на тази информация. Ако са представени други доказателства за удостоверяване на спазването на критериите за дърводобив и във връзка със ЗПЗГС, тези доказателства трябва да отговарят на висок стандарт за надеждност и проверимост;

    б)

    използват системата за масов баланс, посочена в член 30, параграф 1 от Директива (ЕС) 2018/2001;

    в)

    осигуряват използването на подходящ стандарт за одитиране от независима трета страна на представената информация, с изключение на спазването на национално и поднационално равнище на критериите за дърводобив и във връзка със ЗПЗГС, за които може да се предвиди одитиране на равнище първа страна или на равнище втора страна до първата точка на събиране на горскостопанската биомаса;

    г)

    гарантират подходящо равнище на прозрачност, като вземат предвид необходимостта от обществен контрол на одиторския подход;

    д)

    предоставят доказателства, че съответните одити се извършват редовно, включително чрез периодични инспекции, когато е целесъобразно.

    2.   Държавите членки предприемат мерки, за да гарантират, че при одитирането, посочено в параграф 1, буква в), се оценява честотата и методиката на вземане на проби и надеждността на данните и се проверява дали предоставената от икономическите оператори информация е точна, надеждна и защитена срещу измами.

    3.   Икономическите оператори могат да използват национални схеми или международни доброволни схеми, признати от Комисията в съответствие с член 30, параграф 4 от Директива (ЕС) 2018/2001, за да докажат спазването на критериите, определени в членове 3—6 от настоящия регламент.

    4.   Груповото одитиране може да се извършва при условията, определени в член 12 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2022/996, за да се спомогне за облекчаване на административната тежест, по-специално за малките икономически оператори.

    Член 8

    Влизане в сила и прилагане

    Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

    Съставено в Брюксел на 13 декември 2022 година.

    За Комисията

    Председател

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  ОВ L 328, 21.12.2018 г., стр. 82.

    (2)  Директива 2008/98/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 19 ноември 2008 г. относно отпадъците и за отмяна на определени директиви (ОВ L 312, 22.11.2008 г., стр. 3).

    (3)  Като например проекта „REDIIBIO. Техническа помощ за изготвяне на насоките за прилагане на новите критерии за устойчивост по отношение на биоенергията, определени в преразгледаната Директива за енергията от възобновяеми източници, 2021 г.“

    (4)  Регламент (ЕС) 2018/841 на Европейския парламент и на Съвета от 30 май 2018 г. за включването на емисиите и поглъщанията на парникови газове от земеползването, промените в земеползването и горското стопанство в рамката в областта на климата и енергетиката до 2030 г. и за изменение на Регламент (ЕС) № 525/2013 и Решение № 529/2013/ЕС (OВ L 156, 19.6.2018 г., стр. 1).

    (5)  Регламент за изпълнение (ЕС) 2022/996 на Комисията от 14 юни 2022 г. относно правилата за проверка на критериите за устойчивост и за намаление на емисиите на парникови газове и критериите за нисък риск от непреки промени в земеползването (ОВ L 168, 27.6.2022 г., стр. 1.).

    (6)  Регламент (ЕC) № 995/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 20 октомври 2010 г. за определяне на задълженията на операторите, които пускат на пазара дървен материал и изделия от дървен материал (OB L 295, 12.11.2010г., стр. 23).


    Top