Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R1303

    Делегиран регламент (ЕС) 2022/1303 на Комисията от 25 април 2022 година за изменение на Регламент (ЕС) 2019/787 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на определението и изискванията за етиловия алкохол от земеделски произход

    C/2022/2464

    OB L 197, 26.7.2022, p. 71–73 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2022/1303/oj

    26.7.2022   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 197/71


    ДЕЛЕГИРАН РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2022/1303 НА КОМИСИЯТА

    от 25 април 2022 година

    за изменение на Регламент (ЕС) 2019/787 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на определението и изискванията за етиловия алкохол от земеделски произход

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Регламент (ЕС) 2019/787 на Европейския парламент и на Съвета от 17 април 2019 г. за определението, описанието, представянето и етикетирането на спиртни напитки, за използването на наименованията на спиртните напитки при представянето и етикетирането на други храни, за защитата на географските указания на спиртни напитки, за използването на етилов алкохол и дестилати от земеделски произход в алкохолните напитки и за отмяна на Регламент (ЕО) № 110/2008 (1), и по-специално член 8, параграф 1 от него,

    като има предвид, че:

    (1)

    В член 5 от Регламент (ЕС) 2019/787 се съдържат определението и изискванията за етиловия алкохол от земеделски произход, наричан също от отрасъла „алкохол от земеделски произход“, „неутрален алкохол“ или „ректифициран алкохол“. Техническото определение и посочените изисквания са пренесени без съществена промяна спрямо предвидените в точка 1 от приложение I към Регламент (ЕО) № 110/2008 на Европейския парламент и на Съвета (2).

    (2)

    Определението и изискванията за етиловия алкохол от земеделски произход, предвидени в член 5 от Регламент (ЕС) 2019/787, са обаче частично остарели от техническа и научна гледна точка. По-специално, максимално допустимите граници на някои остатъчни вещества трябва да бъдат приведени в съответствие с техническите параметри, използвани понастоящем от отрасъла и от повечето лаборатории за анализ. Технологичният напредък в тази област обосновава необходимостта от изменение на това определение и тези изисквания.

    (3)

    Позоваванията на „обща киселинност“, „летливи азотни основи“ и „сух екстракт“, предвидени в член 5, буква г), точки i), vi) и vii) от Регламент (ЕС) 2019/787, вече не са от значение, тъй като обикновено не се използват като технически параметри на процеса поради незначителното наличие на такива остатъчни вещества в алкохол с алкохолно съдържание по обем 96 % vol и малката вероятност то да се открие в етилов алкохол от земеделски произход.

    (4)

    Що се отнася до „естерите“ и „висшите алкохоли“, максимално допустимите граници, предвидени в член 5, буква г), точки ii), iii) и iv) от Регламент (ЕС) 2019/787, не са достатъчно конкретни и понастоящем изискват използването на мокри химични методи, които не са определени в правото на Съюза. По-точното определяне на веществата, за които се прилагат максимално допустимите граници, би подобрило резултатите от анализите, които трябва да се извършват върху етиловия алкохол от земеделски произход с методи като газова хроматография, и би било от полза за анализаторите, тъй като много от по-старите техники за анализ налагат използване на опасни химикали.

    (5)

    По-конкретно, подходящо е естерите да се ограничат само до „етилов ацетат“. Макар при процеса на ферментация да могат да се образуват много естери, естерът с най-висока концентрация е етиловият ацетат, докато другите естери, евентуално присъстващи в етиловия алкохол от земеделски произход, е малко вероятно да бъдат открити чрез използване на стандартни аналитични техники и допринасят в незначителна степен за общото количество естери. Измерването на етиловият ацетат следва да се основава на референтния метод, определен в Регламент (ЕО) № 2870/2000 на Комисията (3), тъй като това е утвърден метод, който понастоящем се използва за анализ на редица спиртни напитки.

    (6)

    По сходен начин основният алдехид, който допринася за общото съдържание на алдехиди, е „ацеталдехид“. Ето защо е целесъобразно като параметър при това определяне да се използва само ацеталдехидът. Тъй като ацеталдехидът е в равновесие с 1,1-диетоксиетан, т.е. и двете молекули са налични и се преобразуват една в друга поради химичните физични условия, е необходимо също така да се отчете фракцията на ацеталдехида, съдържаща се в ацетала. Измерването на ацеталдехида следва да се основава на референтния метод, определен в Регламент (ЕО) № 2870/2000, тъй като това е утвърден метод, който понастоящем се използва за анализ на редица спиртни напитки.

    (7)

    След ферментация има наличие на значителни количества висши алкохоли. В етиловия алкохол от земеделски произход обаче се съдържа само малко количество висши алкохоли, тъй като висшите алкохоли се дестилират лесно поради по-високите точки на кипене. Измерването на висшите алкохоли следва да се основава на референтния метод, определен в Регламент (ЕО) № 2870/2000, тъй като това е утвърден метод, който понастоящем се използва за анализ на редица спиртни напитки.

    (8)

    Що се отнася до „фурфурола“, настоящото изискване да няма следи от наличие на такъв важи за мокрия химичен метод, който вече не се използва в повечето държави членки и така се възпрепятства използването на единни и определени методи за анализ и резултати. Тъй като понастоящем няма определен референтен метод за анализ на фурфурола в етиловия алкохол от земеделски произход, е целесъобразно да се определи праг, който може да бъде постигнат с различните методи, използвани понастоящем в повечето лаборатории в държавите членки, които са станали по-точни от първоначалното включване на това изискване. Измерването на фурфурола следва да се основава на метода на течната хроматография за съединенията, отделящи се от дървесината, определен в Регламент (ЕО) № 2870/2000.

    (9)

    Освен това от съображения за изчерпателност и в съответствие с определението за дестилат от земеделски произход, установено в член 4, точка 7 от Регламент (ЕС) 2019/787, е целесъобразно да се предвиди, че етиловият алкохол от земеделски произход е резултат от дестилацията на селскостопански продукти след алкохолна ферментация.

    (10)

    Поради това Регламент (ЕС) 2019/787 следва да бъде съответно изменен,

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    Член 5 от Регламент (ЕС) 2019/787 се заменя със следното:

    „Член 5

    Определение и изисквания за етиловия алкохол от земеделски произход

    За целите на настоящия регламент етиловият алкохол от земеделски произход представлява течност, която отговаря на следните изисквания:

    а)

    получена е в резултат на алкохолна ферментация, последвана от дестилация изключително на селскостопанските продукти, изброени в приложение I към Договора;

    б)

    няма осезаем вкус освен този на вложените в производството ѝ суровини;

    в)

    минималното алкохолно съдържание по обем е 96,0 %;

    г)

    максимално допустимите граници на остатъчни вещества не превишават следните стойности:

    i)

    етилов ацетат: 1,3 грама на хектолитър алкохол при 100 об. %;

    ii)

    ацеталдехид (съвкупност от етанал и 1,1-диетоксиетан): 0,5 грама на хектолитър алкохол при 100 об. %;

    iii)

    висши алкохоли (съвкупност от: пропан-1-ол, бутан-1-ол, бутан-2-ол, 2-метилпропан-1-ол, 2-метилбутан-1-ол и 3-метилбутан-1-ол): 0,5 грама на хектолитър алкохол при 100 об. %;

    iv)

    метанол: 30 грама на хектолитър алкохол при 100 об. %;

    v)

    фурфурол: 0,5 грама на хектолитър алкохол при 100 об. %.“

    Член 2

    Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

    Съставено в Брюксел на 25 април 2022 година.

    За Комисията

    Председател

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)   ОВ L 130, 17.5.2019 г., стр. 1.

    (2)  Регламент (ЕО) № 110/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 15 януари 2008 г. относно определението, описанието, представянето, етикетирането и защитата на географските указания на спиртните напитки и за отмяна на Регламент (ЕИО) № 1576/89 на Съвета (ОВ L 39, 13.2.2008 г., стр. 16).

    (3)  Регламент (ЕО) № 2870/2000 на Комисията от 19 декември 2000 г. относно определяне на референтни методи на Общността за анализ на спиртните напитки (ОВ L 333, 29.12.2000 г., стр. 20).


    Top