Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R0965

    Регламент за изпълнение (ЕС) 2022/965 на Комисията от 21 юни 2022 година за разрешаване на пускането на пазара на ядки от ядливия сорт на Jatropha curcas L. като нова храна и за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/2470 (текст от значение за ЕИП)

    C/2022/4075

    OB L 166, 22.6.2022, p. 118–123 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2022/965/oj

    22.6.2022   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 166/118


    РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2022/965 НА КОМИСИЯТА

    от 21 юни 2022 година

    за разрешаване на пускането на пазара на ядки от ядливия сорт на Jatropha curcas L. като нова храна и за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/2470

    (текст от значение за ЕИП)

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Регламент (ЕС) 2015/2283 на Европейския парламент и на Съвета от 25 ноември 2015 г. относно новите храни, за изменение на Регламент (ЕС) № 1169/2011 на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на Регламент (ЕО) № 258/97 на Европейския парламент и на Съвета и на Регламент (ЕО) № 1852/2001 на Комисията (1), и по-специално член 12, параграф 1 от него,

    като има предвид, че:

    (1)

    В Регламент (ЕС) 2015/2283 се предвижда, че на пазара на Съюза могат да бъдат пуснати само новите храни, разрешени и включени в списъка на Съюза на новите храни.

    (2)

    По силата на член 8 от Регламент (ЕС) 2015/2283 беше приет Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/2470 на Комисията (2), с който се изготвя списък на Съюза на новите храни.

    (3)

    На 29 август 2016 г. дружеството „JatroSolutions GmbH“ („заявителят“) подаде заявление до компетентния орган на Германия за пускане на пазара на Съюза на ядки от ядливия сорт на Jatropha curcas L., като нова хранителна съставка по смисъла на член 1, параграф 2, буква в) от Регламент (ЕО) № 258/97 на Европейския парламент и на Съвета (3). Заявителят поиска хидротермално обработените цели и натрошени ядки от ядливия сорт на Jatropha curcas L. да бъдат използвани като такива (или захаросани, или консервирани със захар) или като преработени ядки под формата на закуски, както и като хранителна съставка в зърнени блокчета, в зърнени закуски и в сушени плодове.

    (4)

    В съответствие с член 35, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2015/2283 всяко заявление за пускане на нова храна на пазара в рамките на Съюза, подадено до държава членка в съответствие с член 4 от Регламент (ЕО) № 258/97 относно нови храни и нови хранителни съставки и по което не е взето окончателно решение преди 1 януари 2018 г., трябва да се разглежда като заявление, подадено съгласно Регламент (ЕС) 2015/2283.

    (5)

    Макар заявлението за пускане на пазара на ядки от ядливия сорт на Jatropha curcas L. като нова храна в рамките на Съюза да е подадено до държава членка в съответствие с член 4 от Регламент (ЕО) № 258/97, то отговаря и на изискванията, определени в Регламент (ЕС) 2015/2283.

    (6)

    На 1 март 2018 г. заявителят изпрати до Комисията искане за защита на данните, обект на права на собственост, относно управлението на отглеждането на растението Jatropha curcas L. и употребата на молекулярни маркери (4), данните за състава, в това число информация за хранителната стойност (5) и данни за алергените (6), информацията за биологичните замърсители и замърсителите в процеса (7), методите за анализ, включително тяхното валидиране, за откриването на форболни естери в ядките (8) от Jatropha curcas L., процедурите за проверката на съдържанието на форболни естери в ядките (9) от Jatropha curcas L., бактериалните изследвания за обратни мутации на брашно и масло (10) от обезмаслени ядливи и неядливи ядки от Jatropha curcas L., и изпитванията in vitro за микроядра на клетки от бозайници на брашно и масло (11) от обезмаслени ядливи и неядливи ядки от Jatropha curcas L., подадени в подкрепа на заявлението.

    (7)

    На 19 октомври 2018 г. Комисията поиска от Европейския орган за безопасност на храните („Органа“) да извърши оценка на ядките от ядливия сорт на Jatropha curcas L. като нова храна.

    (8)

    В съответствие с член 11 от Регламент (ЕС) 2015/2283 на 24 ноември 2021 г. Органът прие научното си становище „Safety of hydrothermally treated kernels from edible Jatropha curcas L. (Chuta) as a novel food pursuant to Regulation (EU) 2015/2283“ (12) (Безопасност на хидротермално обработени ядки от Jatropha curcas L. (Chuta) като нова храна съгласно Регламент (ЕС) 2015/2283“.

    (9)

    В научното си становище Органът стигна до заключението, че ядките от ядливия сорт на Jatropha curcas L. са безопасни при предложените условия на употреба. Поради това посоченото научно становище дава достатъчно основания да се установи, че новата храна ядки от ядливия сорт на Jatropha curcas L., когато се използват като такива (или захаросани, или консервирани със захар) или като преработени ядки под формата на закуски и като хранителна съставка в зърнени блокчета, в зърнени закуски и в сушени плодове, отговарят на условията за пускането им на пазара в съответствие с член 12, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2015/2283.

    (10)

    В научното си становище Органът също така стигна до заключението, че консумацията на тази нова храна може да предизвика първична сенсибилизация към ядки от ядливия сорт на Jatropha curcas L., които могат да доведат до алергични реакции или да предизвикат алергични реакции при хора, които са алергични към ядките. Той стигна до това заключение въз основа на значимостта на наличните доказателства и като взе предвид високото (32 %) съдържание на протеини в ядките от ядливия сорт на Jatropha curcas L., и публикува информация, доказваща наличието на редица алергенни протеини в ядките от неядливия сорт на Jatropha curcas L. Като се има предвид обаче, че понастоящем няма епидемиологични доказателства за алергични реакции към ядки от ядливия сорт на Jatropha curcas L. в районите на Мексико, където те обикновено се консумират, и като се имат предвид отрицателните резултати от изпитванията за кръстосана реактивност на протеините от ядливия сорт на Jatropha curcas L. с протеини от някои обикновени ядки при in vitro ензимно свързани имуносорбентни анализи (ELISA), както и отрицателните резултати от изследвания с полимеразна верижна реакция (PCR), проведени с ядките от ядливия сорт на Jatropha curcas L. за алергени от други ядки, Комисията счита, че в списъка на Съюза на разрешените нови храни не следва да се включва специфично изискване за етикетиране.

    (11)

    В научното си становище Органът също така посочи, че заключението му относно безопасността на новата храна се основава на научните данни относно управлението на отглеждането на растението Jatropha curcas L. и употребата на молекулярни маркери, данните за състава, в това число информация за хранителната стойност и данни за алергените, информацията за биологичните замърсители и замърсителите в процеса, методите за анализ, включително тяхното валидиране, за откриването на форболни естери в ядки от Jatropha curcas L., процедурите за проверката на съдържанието на форболни естери в ядки от Jatropha curcas L., бактериалните изследвания за обратни мутации на брашно и масло от обезмаслени ядливи и неядливи ядки от Jatropha curcas L., и изпитванията in vitro за микроядра на клетки от бозайници на брашно и масло от обезмаслени ядливи и неядливи ядки от Jatropha curcas L., без които той нямаше да може да направи оценка на новата храна и да стигне до своето заключение.

    (12)

    Комисията поиска от заявителя да поясни допълнително предоставената обосновка във връзка с претенцията за права на собственост над тези изследвания и изпитвания, както и да поясни претенцията си за изключително право на позоваване на тези данни в съответствие с член 26, параграф 2, буква б) от Регламент (ЕС) 2015/2283.

    (13)

    Заявителят посочи, че разполага с права на собственост и изключителни права на позоваване на научните данни относно управлението на отглеждането на растението Jatropha curcas L. и употребата на молекулярни маркери, данните за състава, в това число информация за хранителната стойност и данни за алергените, информацията за биологичните замърсители и замърсителите в процеса, методите за анализ, включително тяхното валидиране, за откриването на форболни естери в ядки от Jatropha curcas L., процедурите за вземане на проби за проверката на съдържанието на форболни естери в ядки от Jatropha curcas L., бактериалните изследвания за обратни мутации на брашно и масло от обезмаслени ядливи и неядливи ядки от Jatropha curcas L., и изпитванията in vitro за микроядра на клетки от бозайници на брашно и масло от обезмаслени ядливи и неядливи ядки от Jatropha curcas L., към момента на подаване на заявлението, поради което трети страни нямат право на законен достъп, използване или позоваване на посочените данни.

    (14)

    Комисията направи оценка на цялата информация, предоставена от заявителя, и счита, че той е доказал в достатъчна степен, че е изпълнил изискванията по член 26, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2015/2283. Поради това научните данни относно управлението на отглеждането на растението Jatropha curcas L. и употребата на молекурлярни маркери, данните за състава, в това число информация за хранителната стойност и данни за алергените, информацията за биологичните замърсители и замърсителите в процеса, методите за анализ, включително тяхното валидиране, за откриването на форболни естери в ядки от Jatropha curcas L., процедурите за проверката на съдържанието на форболни естери в ядки от Jatropha curcas L., бактериалните изследвания за обратни мутации на брашно и масло от обезмаслени ядливи и неядливи ядки от Jatropha curcas L., и изпитванията in vitro за микроядра на клетки от бозайници на брашно и масло от обезмаслени ядливи и неядливи ядки от Jatropha curcas L., следва да бъдат защитени в съответствие с член 27, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2015/2283. Поради това само на заявителя следва да бъде разрешено да пуска на пазара в рамките на Съюза ядки от Jatropha curcas L. за срок от пет години от влизането в сила на настоящия регламент.

    (15)

    При все това фактът, че разрешаването на ядки от ядливия сорт на Jatropha curcas L. и позоваването на съдържащите се в досието на заявителя научни данни са ограничени единствено в полза на заявителя, не възпрепятства последващи заявители да подават заявления за разрешаване на пускането на пазара на същата нова храна, при условие че заявлението им се основава на законно получена информация в подкрепа на съответното разрешение.

    (16)

    Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите,

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    1.   Разрешава се пускането на пазара в рамките на Съюза на ядки от ядливия сорт на Jatropha curcas L.

    Ядките от ядливия сорт на Jatropha curcas L. се включват в списъка на Съюза на новите храни, установен в Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/2470.

    2.   Приложението към Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/2470 се изменя в съответствие с приложението към настоящия регламент.

    Член 2

    Само на дружеството „JatroSolutions GmbH“ (13) се разрешава да пуска на пазара в рамките на Съюза новата храна, посочена в член 1, за срок от пет години, считано от 12 юли 2022 г., освен ако последващ заявител получи разрешение за тази нова храна, без да се позовава на научните данни, защитени съгласно член 3, или със съгласието на „JatroSolutions GmbH“.

    Член 3

    Научните данни, съдържащи се в досието на заявлението и отговарящи на условията, определени в член 26, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2015/2283, не се използват в полза на последващ заявител за срок от пет години, считано от 12 юли 2022 г., без съгласието на „JatroSolutions GmbH“.

    Член 4

    Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

    Съставено в Брюксел на 21 юни 2022 година.

    За Комисията

    Председател

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)   ОВ L 327, 11.12.2015 г., стр. 1.

    (2)  Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/2470 на Комисията от 20 декември 2017 г. за изготвяне на списъка на Съюза на новите храни в съответствие с Регламент (ЕС) 2015/2283 на Европейския парламент и на Съвета относно новите храни (ОВ L 351, 30.12.2017 г., стр. 72).

    (3)  Регламент (ЕО) № 258/97 на Европейския парламент и на Съвета от 27 януари 1997 г. относно нови храни и нови хранителни съставки (ОВ L 43, 14.2.1997 г., стр. 1).

    (4)  JatroSolutions GmbH (2018 г. и 2019 г., непубликувано)

    (5)  JatroSolutions GmbH (2021 г., непубликувано)

    (6)  JatroSolutions GmbH (2020 г. и 2021 г., непубликувано)

    (7)  JatroSolutions GmbH (2021 г., непубликувано)

    (8)  JatroSolutions GmbH (2021 г., непубликувано)

    (9)  JatroSolutions GmbH (2021 г., непубликувано)

    (10)  JatroSolutions GmbH (2021 г., непубликувано)

    (11)  JatroSolutions GmbH (2021 г., непубликувано)

    (12)  EFSA Journal (Бюлетин на ЕОБХ), 2022; 20(1):6998.

    (13)  Адрес: Echterdinger Strasse 30, 70599 Stuttgart, Германия.


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    Приложението към Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/2470 се изменя, както следва:

    1)

    в таблица 1 (Разрешени нови храни) се вмъква следното вписване:

    Разрешена нова храна

    Условия, при които новата храна може да се употребява

    Допълнителни специфични изисквания за етикетиране

    Други изисквания

    Защита на данните

    Ядки от Jatropha curcas L. (ядлив сорт)

    Посочена категория храни

    Максимални нива (g/100g)

    Означението на новата храна при етикетиране на хранителните продукти, в които се съдържа, е „ядки от ядливия сорт на Jatropha curcas L.“

     

    Разрешена на 12 юли 2022 г. Включването на настоящото вписване се основава на научни доказателства, обект на права на собственост, и на научни данни, защитени в съответствие с член 26 от Регламент (ЕС) 2015/2283.

    Заявител: „JatroSolutions GmbH“, Echterdinger Strasse 30, 70599 Stuttgart, Германия. По време на срока на защита на данните новата храна ядки от ядливия сорт на Jatropha curcas L. е разрешена за пускане на пазара в рамките на Съюза само от „JatroSolutions GmbH“, освен когато последващ заявител получи разрешение за новата храна, без да се позовава на научните доказателства, обект на права на собственост, или на научните данни, защитени в съответствие с член 26 от Регламент (ЕС) 2015/2283, или със съгласието на „JatroSolutions GmbH“.

    Краен срок на защитата на данните: 12 юли 2027 г.“

    Ядки като такива, захаросани или консервирани със захар и като преработени ядки

     

    Зърнени блокчета

    5

    Зърнени закуски

    5

    Сушени плодове

    5

     

    2)

    В таблица 2 (Спецификации) се вмъква по азбучен ред следното вписване:

    Разрешена нова храна

    Спецификации

    Ядки от Jatropha curcas L. (ядлив сорт)

    Описание:

    Ядките се получават от семената на узрелите плодове на растенията от ядливия сорт на Jatropha curcas L., от които се произвеждат ядки с неоткриваеми нива на форболови естери, след поредица от стъпки, включващи почистване и отстраняване на външните обвивки на плодовете за получаване на семената, изсушаване на семената, почистване на семената за отстраняване на отпадъци и други остатъци, механично отстраняване на черупките на семената, за да се получат ядките, и хидротермална обработка (> 120 °C за 40 минути) на ядките, за да се намалят веществата, препятстващи усвояването на хранителни вещества, и микробиологичният товар.

    Тъй като ядливият сорт на Jatropha curcas L., от който се произвеждат ядки с неоткриваеми нива на форболови естери, е фенотипно неразличим от неядливия сорт, в производството на новата храна следва да се използва само ядливият сорт на Jatropha curcas L. Целият производствен процес трябва да гарантира, че не се извършва смесване на ядливи и неядливи ядки.

    Отсъствието на смесване на ядливи с неядливи ядки се потвърждава чрез аналитични проверки за форболови естери, извършвани върху всяка партида семена след етапа на сушене на семената и преди етапа на отстраняване на черупките в съответствие с процедурата за вземане на проби от таблица А. При пет лабораторни проби, извлечени от всяка обща проба, се извършва отстраняване на черупките, смилане и анализ за форболови естери, като се използва валидиран метод UHPLC-UV-MS (б). Само партидите, при които не са открити форболови естери във всички пет проби, се преработват допълнително до етапите на отстраняване на черупките на семената и хидротермална обработка на ядките.

    Таблица A

    Тегло на партидата (в тонове)

    Тегло или брой на подпартидите

    Брой на точковите проби

    ≥ 500

    100 t

    100

    > 100 и ≤ 500

    5 подпартиди

    100

    > 10 и ≤ 100

    5 подпартиди

    100

    > 5,0 и ≤ 10

    -

    80

    > 1 и ≤ 5,0

    -

    60

    > 0,1 и ≤ 1,0

    -

    30

    ≤ 0,1

    -

    10

    От всяка подпартида се вземат проби отделно. Общите проби се състоят от минимум 10 точкови проби. Минималното количество на общата проба е 3,5 kg. Това количество може да се увеличи пропорционално на броя на взетите точкови проби.

    Характеристики/състав:

     

    Влага: ≤ 3,0 %

     

    Общо мазнини: 54,0 — 61,0 %

     

    Общо белтъци: 21,0 — 32,0 %

     

    Общо влакнини: 6,0 — 10,0 %

     

    Пепел: 3,0 — 5,0 %

    Замърсители:

     

    Форболови естери (μg TPA eq(a)/g ядка)(б): ≤ 0,75 (LOD)(в)

     

    Олово: ≤ 0,20 mg/kg

     

    Кадмий: ≤ 0,20 mg/kg

     

    Сума от афлатоксини B1, B2, G1, G2: ≤ 4,0 μg/kg

     

    Микробиологични критерии:

     

    Общ брой аеробни бактерии: ≤ 1 000 CFU/g

     

    Общ брой дрожди/плесени: ≤ 100 CFU/g

     

    Ентеробактерии: ≤ 10 CFU/g

     

    Salmonella sp.: отсъства в 25 g

     

    Listeria monocytogenes: ≤ 100 CFU/g

    а) TPAeq: еквивалент на 12-O-тетрадеканоилфорбол-13-ацетат; (б)Валидиран метод на ултра високоефективна течна хроматография, съчетана с ултравиолетова спектрофотометрия и масспектрометрия (UHPLC-UV-MS) за откриване на пикове на форболови естери; в) Граница на откриване (могат да бъдат напълно обработени само партиди с концентрации на форболови естери под LOD); CFU: образуващи колония единици“


    Top