Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R0125

Делегиран регламент (ЕС) 2022/125 на Комисията от 19 ноември 2021 година за изменение на приложения I—V към Регламент (ЕС) № 691/2011 на Европейския парламент и на Съвета относно европейските икономически сметки за околната среда (текст от значение за ЕИП)

C/2021/8216

OB L 20, 31.1.2022, p. 40–51 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2022/125/oj

31.1.2022   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 20/40


ДЕЛЕГИРАН РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2022/125 НА КОМИСИЯТА

от 19 ноември 2021 година

за изменение на приложения I—V към Регламент (ЕС) № 691/2011 на Европейския парламент и на Съвета относно европейските икономически сметки за околната среда

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕС) № 691/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 6 юли 2011 г. относно европейските икономически сметки за околната среда (1), и по-специално член 3, параграф 3 от него,

като има предвид, че:

(1)

За да може да изпълнява задачи си съгласно Договорите, особено тези, свързани с околната среда, устойчивостта и изменението на климата, Комисията се нуждае от достъп до пълна, актуална и надеждна информация. С Регламент (ЕС) № 691/2011 се установява обща рамка за европейските икономически сметки за околната среда, включително списъци на характеристиките, за които трябва да се съставят и предават данни, както и правила относно честотата и сроковете на предаване във връзка със съставянето на сметките.

(2)

Списъците с характеристики на сметките за околната среда са от основно значение за осигуряване на съпоставимост на статистическите данни между държавите членки. Понастоящем те трябва да бъдат актуализирани, за да се приведат в съответствие с актуализациите на източниците на данни за сметките и за да се запази ползата им за потребителите.

(3)

За да се наблюдава по-добре напредъкът към екологична, конкурентоспособна и устойчива кръгова икономика (2) и напредъкът към постигането на целите за устойчиво развитие, които са от значение за ЕС, са необходими допълнителни актуални данни относно връзките между околната среда и икономиката.

(4)

Списъците с характеристики на сметките за околната среда са от основно значение за осигуряване на съпоставимост на статистическите данни между държавите членки.

(5)

Списъкът на замърсителите на въздуха в приложение I към Регламент (ЕС) № 691/2011 следва да бъде актуализиран, за да се приведе в съответствие със списъка на парниковите газове, отчитани съгласно Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата (РКООНИК), който беше преразгледан след втория период на задължения по Протокола от Киото, както и с насоките за инвентаризации на емисиите съгласно Конвенцията за трансгранично замърсяване на въздуха на далечни разстояния (КТЗВДР) и с определенията в Директива (ЕС) 2016/2284 на Европейския парламент и на Съвета за намаляване на националните емисии на някои атмосферни замърсители (Директива за националните тавани за емисии) (3).

(6)

С цел да служат по-добре на политиките в областта на климата, от държавите членки следва да се изисква да предоставят разбивка на данъците, регистрирани в приход на държавата, които произтичат от схемата на ЕС за търговия с емисии (СТЕ на ЕС) и други данъци за CO2. Поради това тези данъци следва да бъдат включени в списъка на характеристиките в приложение II към Регламент (ЕС) № 691/2011.

(7)

Информацията в таблици В и Д от приложение III към Регламент (ЕС) № 691/2011 вече не е необходима за изготвянето на агрегати за Съюза, тъй като Евростат разработи нов метод въз основа на други леснодостъпни данни. Поради това тези таблици следва да бъдат заличени.

(8)

За да служат по-добре на тематичните политики в областта на околната среда за целите на Европейския зелен пакт, в сметките за разходите за опазване на околната среда трябва за всички сектори да се разграничават екологичните цели – Опазване на атмосферния въздух и климата (Класификация на дейностите за опазване на околната среда (CEPA) 1), Управление на отпадъчните води (CEPA 2), Управление на отпадъците (CEPA 3), Опазване и възстановяване на почвата, подпочвените води и повърхностните води (CEPA 4), Намаляване на шума и вибрациите (CEPA 5), Опазване на биологичното разнообразие и ландшафта (CEPA 6), Противорадиационна защита, научноизследователска и развойна дейност и други дейности по опазване на околната среда (CEPA 7—9)). Поради това приложение IV към Регламент (ЕС) № 691/2011 следва да се актуализира, за да се отразят тези промени.

(9)

Информацията за пазарната част на сектора на екологичните стоки и услуги не е достатъчна, за да служи на политиките в областта на околната среда. Поради това приложение V към Регламент (ЕС) № 691/2011 следва да бъде актуализирано, за да се изиска от държавите членки да предоставят информация за общия размер на сектора.

(10)

За да се улесни тълкуването на данните от потребителите и да се даде възможност на държавите членки да гарантират качеството по време на съставянето на данните, държавите членки следва да предоставят информация за всички компоненти на националните разходи за опазване на околната среда. Това включва оценки и информация за междинното потребление на услуги за опазване на околната среда. Опитът на Евростат с валидирането на данни от държавите членки показва, че на базата на счетоводните отношения между други задължителни отчетни категории Евростат не може да извлича с достатъчно добро качество за всички държави членки данни за междинното потребление на услуги за опазване на околната среда, като например разходите за услуги по обезвреждане на отпадъци или за пречистване на отпадъчни води, направени от корпорациите. Поради това приложение IV към Регламент (ЕС) № 691/2011 следва да бъде актуализирано, така че държавите членки да съставят и отчитат данни по тази точка, като предприемат всички съответни мерки за осигуряване на качеството.

(11)

За да се измерят точно общите национални разходи за опазване на околната среда, е необходимо да се определят всички разходи за услуги по опазване на околната среда, които са направени за целите на извършване на други услуги за опазване на околната среда и следователно вече са включени в стойността на съответните крайни продукти. Поради това е от съществено значение държавите членки да отчитат за всяко междинно потребление на услуги за опазване на околната среда за извършването на услуги за опазване на околната среда, независимо дали от специализирани производители или не.

(12)

Сроковете за отчитане за европейските икономически сметки за околната среда следва да бъдат намалени, за да се подобри полезността на сметките за целите на изготвянето на политики.

(13)

За да се намали отчетната тежест за държавите членки, необходимото ниво на подробност на класификацията NACE следва да бъде намалено за сметките за сектора на екологичните стоки и услуги и за сметките за разходите за опазване на околната среда за категорията „Преработваща промишленост“ по NACE. Това е ефективна спрямо разходите мярка, която също така подобрява наличието на данните за ползвателите, като намалява броя на обозначенията за поверителност и ограниченията за разкриване на данни. Поради това приложения IV и V към Регламент (ЕС) № 691/2011 следва да се актуализират.

(14)

За да се компенсира допълнителната тежест, наложена от по-кратките срокове за отчитане и актуализираните списъци с характеристики, следва да се въведе намаляване на тежестта под формата на праг от 1 % за разбивките по икономически дейности в сметките за разходите за опазване на околната среда.

(15)

За актуализираните данни трябва да се определи първата референтна година.

(16)

Поради това Регламент (ЕС) № 691/2011 следва да бъде съответно изменен,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Приложения от I до V към Регламент (ЕС) № 691/2011 се изменят в съответствие с приложението към настоящия регламент.

Член 2

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 19 ноември 2021 година.

За Комисията

Председател

Ursula VON DER LEYEN


(1)   ОВ L 192, 22.7.2011 г., стр. 1.

(2)  Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите: Нов план за действие относно кръговата икономика: За по-чиста и по-конкурентоспособна Европа, COM(2020)98 final.

(3)  Директива (ЕС) 2016/2284 на Европейския парламент и на Съвета от 14 декември 2016 г. за намаляване на националните емисии на някои атмосферни замърсители, за изменение на Директива 2003/35/ЕО и за отмяна на Директива 2001/81/ЕО (ОВ L 344, 17.12.2016 г., стр. 1).


ПРИЛОЖЕНИЕ

Приложения от I до V към Регламент (ЕС) № 691/2011 се изменят, както следва:

1)

Приложение I се изменя, както следва:

а)

Раздел 3 се заменя със следното:

„Раздел 3

СПИСЪК НА ХАРАКТЕРИСТИКИТЕ

Държавите членки изготвят статистика за емисиите на следните замърсители на въздуха:

Наименование

Символ

Отчетна единица

Въглероден диоксид без емисии от биомаса

CO2

1 000 тона (Gg)

Въглероден диоксид от биомаса

CO2 от биомаса

1 000 тона (Gg)

Диазотен оксид

N2O

тонове (Mg)

Метан

CH4

тонове (Mg)

Перфлуоровъглероди

PFC

тонове (Mg) CO2-еквивалент

Флуоровъглеводороди

HFC

тонове (Mg) CO2-еквивалент

Серен хексафлуорид и азотен трифлуорид

SF6 NF3

тонове (Mg) CO2-еквивалент

Азотни оксиди

NOX

тонове (Mg) NO2-еквивалент

Неметанови летливи органични съединения

НМЛОС

тонове (Mg)

Въглороден моноксид

CO

тонове (Mg)

Прахови частици < 10 μm

ПЧ10

тонове (Mg)

Прахови частици < 2,5 μm

ПЧ2,5

тонове (Mg)

Серни оксиди

SOX

тонове (Mg) SO2-еквивалент

Амоняк

NH3

тонове (Mg)

Всички данни се отчитат до първия десетичен знак.“;

б)

Раздел 5 се заменя със следното:

„Раздел 5

ОТЧЕТНИ ТАБЛИЦИ

1.

За всяка от посочените в раздел 3 характеристики се изготвят данни съгласно йерархичната класификация на икономическите дейности NACE Rev. 2 (ниво на агрегация А*64), напълно съвместима с ESA 95. В допълнение се изготвят данни за:

Емисиите във въздуха от домакинствата,

Уравнителните позиции, под което се разбира позиции, с които ясно се уравняват разликите между отчитаните по настоящия регламент сметки за емисиите във въздуха и данните, отчитани в официалните национални инвентаризации на емисиите във въздуха.

2.

Посочената в параграф 1 йерархична класификация е следната:

Емисии във въздуха по отрасли — NACE Rev. 2 (А*64)

Емисии във въздуха от домакинствата

Транспорт

Отопление/охлаждане

Друго

Уравнителни позиции

Общо сметки за емисиите във въздуха (производствени дейности + домакинства) за всяка от характеристиките, посочени в раздел 3

Минус: национални резиденти в чужбина

Национални риболовни кораби, извършващи дейност в чужбина

Сухопътен транспорт

Воден транспорт

Въздушен транспорт

Плюс: нерезиденти на националната територия

+

Сухопътен транспорт

+

Воден транспорт

+

Въздушен транспорт

(+ или –)

Други корекции и статистически разлики

=

Общо емисии от замърсител X, отчитани по РКОНИК (1) и КТЗВДР (2)“;

2)

В приложение II раздели 3 и 4 се заменят със следното:

„Раздел 3

СПИСЪК НА ХАРАКТЕРИСТИКИТЕ

Държавите членки изготвят статистика за данъците, свързани с околната среда, съгласно следните характеристики:

данъци върху енергията,

данъци върху транспорта,

данъци за замърсяване,

данъци върху ресурсите.

Държавите членки също така отчитат, като отделна характеристика, данъчните приходи за централното управление, вписани в Европейската система от сметки, във връзка с участието в схемата на ЕС за търговия с емисии.

Държавите членки също така отчитат, като отделна характеристика, други свързани с околната среда данъци, които са включени в общите данъци върху енергията, транспорта, замърсяването или ресурсите и се начисляват върху въглеродното съдържание на горивата (други данъци за CO2).

Всички данни се отчитат в милиони в националната валута.

Раздел 4

ПЪРВА РЕФЕРЕНТНА ГОДИНА, ЧЕСТОТА И СРОКОВЕ НА ПРЕДАВАНЕ

1.

Статистическите данни се съставят и предават ежегодно.

2.

Статистическите данни се предават в срок от 16 месеца, считано от края на референтната година. Това се прилага от референтната 2020 година.

3.

За да отговори на нуждите на потребителите от пълни и актуални набори от данни, веднага след като бъдат налице достатъчно данни от държавите, Комисията (Евростат) изготвя оценки за общите стойности за ЕС-27 за основните агрегати на този модул. При възможност Комисията (Евростат) изготвя и публикува оценки за данни, които не са били предадени от държавите членки в срока по точка 2.

4.

Първата референтна година е 2020 г.

5.

При всяко предаване на данни на Комисията държавите членки предоставят годишните данни за години n–4, n–3, n–2, n–1 и n, където n е референтната година. Държавите членки могат да предоставят всякакви налични данни за годините, предхождащи 2016 г.“;

3)

В приложение III раздели 4 и 5 се заменят със следното:

„Раздел 4

ПЪРВА РЕФЕРЕНТНА ГОДИНА, ЧЕСТОТА И СРОКОВЕ НА ПРЕДАВАНЕ

1.

Статистическите данни се съставят и предават ежегодно.

2.

Статистическите данни се предават в срок от 16 месеца, считано от края на референтната година. Това се прилага от референтната 2021 година.

3.

За да отговори на нуждите на потребителите от пълни и актуални набори от данни, веднага след като бъдат налице достатъчно данни от държавите, Комисията (Евростат) изготвя оценки за общите стойности за ЕС-27 за основните агрегати на този модул. При възможност Комисията (Евростат) изготвя и публикува оценки за данни, които не са били предадени от държавите членки в срока по точка 2.

4.

Първата референтна година е 2021 г.

5.

При всяко предаване на данни на Комисията държавите членки предоставят годишните данни за години n–4, n–3, n–2, n–1 и n, където n е референтната година. Държавите членки могат да предоставят всякакви налични данни за годините, предхождащи 2017 г.

Раздел 5

ОТЧЕТНИ ТАБЛИЦИ

За изброените в таблиците по-долу характеристики се предоставят данни в мерни единици за маса.

Таблица A — Вътрешен добив

MF.1

Биомаса

MF.1.1

Селскостопански култури (с изключение на фуражни култури)

MF.1.1.1

Зърнено-житни култури

MF.1.1.2

Кореноплодни, клубеноплодни култури

MF.1.1.3

Захарни култури

MF.1.1.4

Зърнено-бобови култури

MF.1.1.5

Черупкови култури

MF.1.1.6

Маслодайни култури

MF.1.1.7

Зеленчукови култури

MF.1.1.8

Плодови култури

MF.1.1.9

Влакнодайни култури

MF.1.1.A

Други култури (с изключение на фуражни култури), некласифицирани другаде

MF.1.2

Остатъци от селскостопански култури (използвани), фуражни култури и изпасена биомаса

MF.1.2.1

Остатъци от селскостопански култури (използвани)

MF.1.2.1.1

Слама

MF.1.2.1.2

Други остатъци от селскостопански култури (листа от захарно и фуражно цвекло и др.)

MF.1.2.2

Фуражни култури и изпасена биомаса

MF.1.2.2.1

Фуражни култури (включително биомаса, събрана от пасища)

MF.1.2.2.2

Изпасена биомаса

MF.1.3

Дървесина

MF.1.3.1

Дървен материал (промишлени трупи)

MF.1.3.2

Дървесни горива и други производни

MF.1.4

Улов на дива риба, водни растения/животни, лов и събирачество

MF.1.4.1

Улов на дива риба

MF.1.4.2

Всички останали водни животни и растения

MF.1.4.3

Лов и събирачество

MF.2

Метални руди (непреработени руди)

MF.2.1

Желязо

MF.2.2

Цветни метали

MF.2.2.1

Мед

MF.2.2.2

Никел

MF.2.2.3

Олово

MF.2.2.4

Цинк

MF.2.2.5

Калай

MF.2.2.6

Злато, сребро, платина и други благородни метали

MF.2.2.7

Боксит и друг алуминий

MF.2.2.8

Уран и торий

MF.2.2.9

Други цветни метали

MF.3

Неметални минерали

MF.3.1

Мрамор, гранит, пясъчник, порфир, базалт, други декоративни и строителни скални материали (с изключение на глинести шисти)

MF.3.2

Креда и доломит

MF.3.3

Глинести шисти

MF.3.4

Минерални суровини за химическото производство и за изкуствени торове

MF.3.5

Сол

MF.3.6

Варовик и гипс

MF.3.7

Глини и каолин

MF.3.8

Пясък и чакъл

MF.3.9

Други неметални минерали, некласифицирани другаде

MF.3.A

Изкопни земни материали (включително пръст), само ако се използват (факултативно отчитане)

MF.4

Изкопаеми горивни материали/енергоизточници

MF.4.1

Въглища и други твърди горивни материали/енергоизточници

MF.4.1.1

Лигнитни (кафяви) въглища

MF.4.1.2

Каменни въглища

MF.4.1.3

Нефтоносни шисти и катранени пясъци

MF.4.1.4

Торф

MF.4.2

Течни и газообразни горивни материали/енергоизточници

MF.4.2.1

Суров нефт, кондензат и газокондензатни течности

MF.4.2.2

Природен газ

Таблици Б (Внос — Общо търговия) и Г (Износ — Общо търговия)

MF.1

Биомаса

MF.1.1

Селскостопански култури (с изключение на фуражни култури)

MF.1.1.1

Зърнено-житни култури

MF.1.1.2

Кореноплодни, клубеноплодни култури

MF.1.1.3

Захарни култури

MF.1.1.4

Зърнено-бобови култури

MF.1.1.5

Черупкови култури

MF.1.1.6

Маслодайни култури

MF.1.1.7

Зеленчукови култури

MF.1.1.8

Плодови култури

MF.1.1.9

Влакнодайни култури

MF.1.1.A

Други култури (с изключение на фуражни култури), некласифицирани другаде

MF.1.2

Остатъци от селскостопански култури (използвани), фуражни култури и изпасена биомаса

MF.1.2.1

Остатъци от селскостопански култури (използвани)

MF.1.2.1.1

Слама

MF.1.2.1.2

Други остатъци от селскостопански култури (листа от захарно и фуражно цвекло и др.)

MF.1.2.2

Фуражни култури и изпасена биомаса

MF.1.2.2.1

Фуражни култури (включително биомаса, събрана от пасища)

MF.1.3

Дървесина

MF.1.3.1

Дървен материал (промишлени трупи)

MF.1.3.2

Дървесни горива и други производни

MF.1.4

Улов на дива риба, водни растения/животни, лов и събирачество

MF.1.4.1

Улов на дива риба

MF.1.4.2

Всички останали водни животни и растения

MF.1.5

Живи животни и животински продукти (с изключение на дива риба, водни растения и животни, ловувани и събирани животни)

MF.1.5.1

Живи животни (с изключение на дива риба, водни растения и животни, ловувани и събирани животни)

MF.1.5.2

Месо и месни заготовки

MF.1.5.3

Млечни продукти, птичи яйца и пчелен мед

MF.1.5.4

Други продукти от животински произход (животински влакна, сурова и преработена кожа и т.н.)

MF.1.6

Продукти главно от биомаса

MF.2

Метални руди (непреработени руди)

MF.2.1

Желязо

MF.2.2

Цветни метали

MF.2.2.1

Мед

MF.2.2.2

Никел

MF.2.2.3

Олово

MF.2.2.4

Цинк

MF.2.2.5

Калай

MF.2.2.6

Злато, сребро, платина и други благородни метали

MF.2.2.7

Боксит и друг алуминий

MF.2.2.8

Уран и торий

MF.2.2.9

Други цветни метали

MF.2.3

Продукти главно от метали

MF.3

Неметални минерали

MF.3.1

Мрамор, гранит, пясъчник, порфир, базалт, други декоративни и строителни скални материали (с изключение на глинести шисти)

MF.3.2

Креда и доломит

MF.3.3

Глинести шисти

MF.3.4

Минерални суровини за химическото производство и за изкуствени торове

MF.3.5

Сол

MF.3.6

Варовик и гипс

MF.3.7

Глини и каолин

MF.3.8

Пясък и чакъл

MF.3.9

Други неметални минерали, некласифицирани другаде

MF.3.B

Продукти главно от неметални минерали

MF.4

Изкопаеми горивни материали/енергоизточници

MF.4.1

Въглища и други твърди горивни материали/енергоизточници

MF.4.1.1

Лигнитни (кафяви) въглища

MF.4.1.2

Каменни въглища

MF.4.1.3

Нефтоносни шисти и катранени пясъци

MF.4.1.4

Торф

MF.4.2

Течни и газообразни горивни материали/енергоизточници

MF.4.2.1

Суров нефт, кондензат и газокондензатни течности

MF.4.2.2

Природен газ

MF.4.2.3

Бункеровани горива (внос: от резидентни единици в чужбина; Износ: от нерезидентни единици, вътрешно)

MF.4.2.3.1

Гориво за сухопътен транспорт

MF.4.2.3.2

Гориво за воден транспорт

MF.4.2.3.3

Гориво за въздушен транспорт

MF.4.3

Продукти главно от изкопаеми горива

MF.5

Други продукти

MF.6

Отпадъци за окончателно третиране и обезвреждане“;

4)

В приложение IV раздели 3, 4 и 5 се заменят със следното:

„Раздел 3

СПИСЪК НА ХАРАКТЕРИСТИКИТЕ

Държавите членки съставят сметките за разходите за опазване на околната среда по следните характеристики, определени в съответствие с ЕСС:

продукция от предоставени услуги по опазване на околната среда. Разграничават се пазарна продукция, непазарна продукция и продукция от спомагателни дейности,

междинно потребление на услуги по опазване на околната среда,

междинно потребление на услуги по опазване на околната среда за извършване на услуги по опазване на околната среда,

внос и износ на услуги по опазване на околната среда,

данък върху добавената стойност (ДДС) и други данъци, намалени със субсидиите за продукти за услуги по опазване на околната среда,

бруто образуване на основен капитал и придобивания, намалени с продажбите на нефинансови непроизведени активи за извършване на услуги по опазване на околната среда,

крайно потребление на услуги по опазване на околната среда,

трансфери за опазване на околната среда (получени/платени).

Всички данни се отчитат в милиони в националната валута.

Раздел 4

ПЪРВА РЕФЕРЕНТНА ГОДИНА, ЧЕСТОТА И СРОКОВЕ НА ПРЕДАВАНЕ

1.

Статистическите данни се съставят и предават ежегодно.

2.

Статистическите данни се предават в срок от 24 месеца, считано от края на референтната година. Това се прилага от референтната 2020 година.

3.

За да отговори на нуждите на потребителите от пълни и актуални набори от данни, веднага след като бъдат налице достатъчно данни от държавите, Комисията (Евростат) изготвя оценки за общите стойности за ЕС-28 за основните агрегати на този модул. При възможност Комисията (Евростат) изготвя и публикува оценки за данни, които не са били предадени от държавите членки в срока по точка 2.

4.

Първата референтна година е 2020 г.

5.

При всяко предаване на данни на Комисията държавите членки предоставят годишните данни за години n–2, n–1 и n, където n е референтната година. Държавите членки могат да предоставят всякакви налични данни за годините, предхождащи 2018 г.

Раздел 5

ОТЧЕТНИ ТАБЛИЦИ

1.

За посочените в раздел 3 характеристики данните се отчитат в разбивка по:

типове производители/потребители на услуги по опазване на околната среда, както са определени в раздел 2,

класове от Класификацията на дейностите за опазване на околната среда (CEPA), групирани, както следва:

CEPA 1

CEPA 2

CEPA 3

CEPA 4

CEPA 5

CEPA 6

Сума от CEPA 7, CEPA 8 и CEPA 9

Следните разбивки по NACE за спомагателното предоставяне на услуги по опазване на околната среда: NACE Rev. 2 B, C, D, разделение 36. Данните за раздел C се представят, както следва:

NACE C10—C12 — Производство на хранителни продукти; напитки и тютюневи изделия

NACE C17 — Производство на хартия, картон и изделия от хартия и картон

NACE C19—20 — Производство на кокс, химикали и рафинирани нефтопродукти и химически продукти

NACE C21—C23 — Производство на фармацевтични продукти, каучук, пластмаси и други неметални продукти

NACE C24 — Производство на основни метали

NACE C25—C30 — Производство на обработени метални продукти, включително машини и оборудване

NACE C13—C16, C18, C31—C33 — Други производствени дейности

Държавите членки, в които общият размер на оборота или броят на наетите лица в една или повече от тези разбивки по NACE представлява по-малко от 1 % от общата стойност за Съюза, не е необходимо да предоставят данни за тези разбивки по NACE.

2.

Класовете по CEPA, посочени в точка 1, са както следва:

 

CEPA 1 — Опазване на атмосферния въздух и климата

 

CEPA 2 — Управление на отпадъчните води

 

CEPA 3 — Управление на отпадъците

 

CEPA 4 — Опазване и възстановяване на почвата, подпочвените води и повърхностните води

 

CEPA 5 — Намаляване на шума и вибрациите

 

CEPA 6 — Опазване на биологичното разнообразие и ландшафта

 

CEPA 7 — Противорадиационна защита

 

CEPA 8 — Научноизследователска и развойна дейност в областта на околната среда

 

CEPA 9 — Други дейности по опазване на околната среда.“;

5)

В приложение V раздели 3, 4 и 5 се заменят със следното:

„Раздел 3

СПИСЪК НА ХАРАКТЕРИСТИКИТЕ

Държавите членки съставят статистика за сектора на екологичните стоки и услуги в съответствие със следните характеристики:

продукция на целия сектор на екологичните стоки и услуги и на пазарните дейности,

износ на целия сектор на екологичните стоки и услуги,

добавена стойност на общия сектор на екологичните стоки и услуги и на пазарните дейности,

заетост в целия сектор на екологичните стоки и услуги и в пазарните дейности.

Всички данни се отчитат в милиони в национална валута, с изключение на характеристиката „Заетост“, за която отчетната единица е еквивалент на пълно работно време.

Раздел 4

ПЪРВА РЕФЕРЕНТНА ГОДИНА, ЧЕСТОТА И СРОКОВЕ НА ПРЕДАВАНЕ

1.

Статистическите данни се съставят и предават ежегодно.

2.

Статистическите данни се предават в срок от 22 месеца, считано от края на референтната година. Това се прилага от референтната 2020 година.

3.

За да отговори на нуждите на потребителите от пълни и актуални набори от данни, веднага след като бъдат налице достатъчно данни от държавите, Комисията (Евростат) изготвя оценки за общите стойности за ЕС-28 за основните агрегати на този модул. При възможност Комисията (Евростат) изготвя и публикува оценки за данни, които не са били предадени от държавите членки в срока по точка 2.

4.

Първата референтна година е 2020 г.

5.

При всяко предаване на данни на Комисията държавите членки предоставят годишните данни за години n–2, n–1 и n, където n е референтната година. Държавите членки могат да предоставят всякакви налични данни за годините, предхождащи 2018 г.

Раздел 5

ОТЧЕТНИ ТАБЛИЦИ

1.

За посочените в раздел 3 характеристики данните се отчитат кръстосано класифицирани по:

класификацията на икономическите дейности, NACE Rev. 2, групирани както следва:

NACE А

NACE B

NACE C

NACE D

NACE E

NACE F

NACE J

NACE M

NACE O

NACE P

Сума от NACE G + NACE H + NACE I + NACE K + NACE L + NACE N + NACE Q + NACE R + NACE S + NACE T + NACE U

класове от Класификацията на направленията за околната среда (CEPA) и Класификацията на дейностите по управление на ресурси (CReMA), групирани както следва:

CEPA 1

CEPA 2

CEPA 3

CEPA 4

CEPA 5

CEPA 6

Сума от CEPA 7, CEPA 8 и CEPA 9

CReMA 10

CReMA 11

CReMA 13

CReMA 13A

CReMA 13B

CReMA 13C

CReMA 14

Сума от CReMA 12, CReMA 15 и CReMA 16

2.

Класовете по CEPA, посочени в точка 1, са определени в приложение IV. Класовете CReMA, посочени в точка 1, са както следва:

 

CReMA 10 — Управление на води

 

CReMA 11 — Управление на горски ресурси

 

CREMA 12 — Управление на дивата флора и фауна

 

CReMA 13 — Управление на енергийни ресурси

 

CReMA 13А — Производство на енергия от възобновяеми източници

 

CReMA 13B — Спестяване на топлина/енергия и тяхното управление

 

CReMA 13C — Намаляване на използването на енергия от изкопаеми ресурси като суровина

 

CReMA 14 — Управление на минерали

 

CReMA 15 — Научноизследователска и развойна дейност за управление на ресурсите

 

CReMA 16 — Други дейности по управление на ресурсите.“


(1)  Рамкова конвенция на ООН по изменение на климата.

(2)  Конвенция за трансгранично замърсяване на въздуха на далечни разстояния.


Top