EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022O0971

Насоки (ЕС) 2022/971 на Европейската централна банка от 19 май 2022 година относно Централизираната база данни за ценни книжа и изготвянето на статистика на емисиите ценни книжа и за отмяна на Насоки ЕЦБ/2012/21 и Насоки (ЕС) 2021/834 (ЕЦБ/2022/25)

ECB/2022/25

OB L 166, 22.6.2022, p. 147–194 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/guideline/2022/971/oj

22.6.2022   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 166/147


НАСОКИ (ЕС) 2022/971 НА ЕВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА

от 19 май 2022 година

относно Централизираната база данни за ценни книжа и изготвянето на статистика на емисиите ценни книжа и за отмяна на Насоки ЕЦБ/2012/21 и Насоки (ЕС) 2021/834 (ЕЦБ/2022/25)

УПРАВИТЕЛНИЯТ СЪВЕТ НА ЕВРОПЕЙСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Устава на Европейската система на централните банки и на Европейската централна банка, и по-специално членове 5.1, 12.1 и 14.3 от него,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 2533/98 на Съвета от 23 ноември 1998 г. относно събирането на статистическа информация от Европейската централна банка (1), и по-специално член 4 от него,

като взе предвид приноса на Генералния съвет на Европейската централна банка,

като има предвид, че:

(1)

Централизираната база данни за ценни книжа (ЦБДЦК) е единна информационно-технологична инфраструктура, която се управлява съвместно от членовете на Европейската система на централните банки (ЕСЦБ), включително националните централни банки на държави членки, чиято парична единица не е еврото (наричани по-долу „НЦБ извън еврозоната“), когато те доброволно участват в управлението на ЦБДЦК. В ЦБДЦК се съхраняват данни по отделни позиции, по-специално данни за ценни книжа, техните емитенти, цени и рейтинги. Основните процеси в дейността на ЦБДЦК включват предоставяне и обработка на входни данни, управление на качеството на данните (УКД) и изготвяне и разпространение на изходни данни, състоящи се от данни по отделни позиции и агрегирана информация. Редица промени в тези процеси налагат приемането на нови насоки, за да се гарантира, че са налице ясни и определени правила за управлението на ЦБДЦК. В интерес на правната сигурност Насоки ЕЦБ/2012/21 на Европейската централна банка (2) и Насоки (ЕС) 2021/834 на Европейската централна банка (ЕЦБ/2021/15) (3), които до момента уреждаха рамката за управление на качеството на данните на ЦБДЦК и отчитането на статистическа информация за емисии ценни книжа, следва да бъдат отменени.

(2)

С цел да се подобрят анализите на паричната политика и финансовата стабилност за еврозоната и Съюза, да се допринесе за изготвянето на вторична статистика, да се изпълнят ангажиментите на еврозоната за отчитане на статистиката за емитирането на дългови ценни книжа в контекста на инициативата на Г-20 във връзка с празнотите в данните и да се оцени ролята на еврото на международните финансови пазари, месечните статистически данни за емисии ценни книжа, обхващащи агрегатите на салдата и потоците на емисии ценни книжа, се изготвят от данните по отделни позиции на ЦБДЦК (наричани по-долу „агрегираната статистика на CSEC“). Съответно в ЦБДЦК следва да се събира агрегирана статистика на CSEC, а националните централни банки на държавите членки, чиято парична единица е еврото (наричани по-долу „НЦБ“), и Европейската централна банка (ЕЦБ) следва да отговарят за проверката на агрегираната статистика на CSEC и за УКД на базовите данни по отделни позиции на ЦБДЦК.

(3)

Предоставянето на входни данни за ЦБДЦК включва събиране на данни от различни източници и предаването им на ЕЦБ чрез ЦБДЦК. Събирането от страна на ЕЦБ е необходимо за изпълнението на задачите на ЕСЦБ и особено на задачите, свързани с паричната политика и стабилността на финансовата система. Тези източници включват НЦБ и НЦБ извън еврозоната, вътрешни източници на ЕЦБ, някои търговски доставчици на данни, административни източници и публични източници.

(4)

За да се свържат данните ценна книга по ценна книга, събрани от различни източници, и за да се избегне дублирането на записи, всички ценни книжа, които се предоставят на ЦБДЦК, следва да бъдат идентифицирани еднозначно чрез международен идентификационен номер за ценните книжа (ISIN код). За да се гарантира правилното групиране на входните данни, предоставени от НЦБ, и точното свързване на данните на ЦБДЦК с друга статистическа информация на ЕСЦБ, НЦБ следва да предоставят като част от входните си референтни данни за емитента поне един свързващ идентификационен код на субекта, който е включен в регистъра на данни за институциите и филиалите (RIAD). Освен това, за да се улесни правилното групиране на референтните данни за емитента от различни източници и точното свързване с друга статистическа информация на ЕСЦБ, следва да се предостави идентификационен код на правния субект (LEI), когато има такъв.

(5)

Общото качество на данните по отделни позиции на ЦБДЦК може да бъде оценено само на ниво изходни данни, а не толкова на ниво отделни групи входни данни. С цел гарантиране на пълнотата, точността и последователността на изходните данни, е необходимо да се определи рамка за УКД, която да се прилага спрямо изходни фийд данни, които са поднабор от изходни данни, които могат да бъдат използвани за подпомагане на изготвянето на статистика или за други цели.

(6)

Рамката за УКД в ЦБДЦК следва да се прилага по отношение на изходни фийд данни независимо от източника на входни данни. В нея следва да се определят отговорностите на НЦБ и ЕЦБ за качеството на изходните данни в ЦБДЦК. За да се гарантира високото качество на изходните фийд данни и агрегираната статистика на CSEC, както и за да се даде възможност на ЕЦБ своевременно да предоставя копия към даден момент на изходните фийд данни и агрегираната статистика на CSEC, НЦБ и ЕЦБ следва да проверяват изходните фийд данни и агрегираната на статистика CSEC до определена дата.

(7)

За да се гарантира високото качество на данните по отделни позиции на ЦБДЦК и на агрегираната статистика на CSEC за минали периоди, както и за да се подпомогне съгласуването на националните бази данни ценна книга по ценна книга на НЦБ и ЦБДЦК, НЦБ, които са подобрили входните си данни, следва да предоставят на ЦБДЦК ревизирани файлове с входни данни или да използват системата на ЦБДЦК за поправяне на данните.

(8)

Тъй като ЦБДЦК се управлява съвместно от всички членове на ЕСЦБ, всички те следва да се стремят да прилагат едни и същи стандарти за УКД. Когато НЦБ желае да извърши УКД, което засяга данните на ЦБДЦК, свързани с резиденти в други държави, тя следва да се координира с НЦБ и НЦБ извън еврозоната, както и с ЕЦБ, според случая, за ясно определяне на границите на УКД. Освен това НЦБ извън еврозоната най-добре могат да извършват УКД на данните, свързани с емитенти, които са резиденти в тяхната държава членка. Въпреки че се признава, че приетите от ЕЦБ насоки не могат да възлагат задължения на НЦБ извън еврозоната, член 5 от Устава на Европейската система на централните банки и на Европейската централна банка се прилага както спрямо НЦБ, така и спрямо НЦБ извън еврозоната. Това предполага задължение за НЦБ извън еврозоната да изготвят и прилагат всички мерки, които считат за подходящи за извършване на УКД на изходните данни на ЦБДЦК и агрегираната статистика на CSEC в съответствие с настоящите насоки. Освен това с цел да се предостави възможност на ЕЦБ да получи подробен преглед на събраната статистическа информация и да извърши съответните анализи, от националните централни банки на държави членки извън еврозоната, които приемат еврото, следва да се изисква да предоставят на ЕЦБ статистическа информация, обхващаща определен период преди приемането на еврото.

(9)

За подобряване качеството на изходните данни следва да се извърши управление на източника на данни (УИД) с цел откриване и поправяне на повтарящи се и/или структурни грешки във входните данни. УИД следва да се извършва от ЕЦБ по отношение на входните данни, предоставяни от търговски източници на данни, и от НЦБ по отношение на собствените им входни данни.

(10)

Следва да бъдат определени общи правила за публикуването от НЦБ на агрегирана статистика с използване на данни на ЦБДЦК, за да се гарантира добре организирано оповестяване на свързаните с това ключови агрегати.

(11)

Необходимо е да се създаде процедура за ефективното извършване на технически изменения в приложенията към настоящите насоки, при условие че такива изменения нито променят заложената концептуална рамка, нито засягат тежестта на отчетността и на УКД,

ПРИЕ НАСТОЯЩИТЕ НАСОКИ:

Член 1

Определения

За целите на настоящите насоки се прилагат следните определения:

1)

„Централизирана база данни за ценни книжа“ или „ЦБДЦК“ означава Централизираната база данни за ценни книжа, създадена от Европейската система на централните банки (ЕСЦБ);

2)

„входни данни“ означава всякакви данни, предоставени на ЦБДЦК от един или повече от следните източници на данни: а) както национални централни банки на държавите членки, чиято парична единица е еврото (наричани по-долу „НЦБ“), така и национални централни банки на държавите членки, чиято парична единица не е еврото („НЦБ извън еврозоната“); б) вътрешни източници на Европейската централна банка; в) търговски доставчици на данни; г) административни източници; д) публични източници;

3)

„интервал на предоставяне на входни данни“ означава период от работни дни през всеки календарен месец, който се определя от Европейската централна банка (ЕЦБ) и по време на който НЦБ могат да предоставят входни данни на ЦБДЦК;

4)

„изходни данни“ означават данни по отделни позиции, които са автоматично получени в ЦБДЦК посредством комбиниране на входни данни в завършени висококачествени единни записи;

5)

„изходни фийд данни“ означава подгрупата от изходни данни по отделни позиции и характеристики, изброени в приложение III към настоящите насоки, които подпомагат изготвянето на статистика или други цели;

6)

„агрегирана статистика на CSEC“ означава агрегирана статистика на емисии ценни книжа, обхващаща агрегати на салда и потоци от емисии на ценни книжа, изготвени от изходни данни по отделни позиции на ЦБДЦК, както е посочено в приложение IV към настоящите насоки;

7)

„управление на качеството на данни“ или „УКД“ означава дейността по осигуряване, проверка и поддържане на качеството на изходни фийд данни и агрегирана статистика на CSEC посредством използването и прилагането на цели на УКД, параметри на УКД, прагове на УКД и специфични работни процеси на УКД;

8)

„управление на източника на данни“ или „УИД“ означава дейността по откриване и поправяне пряко от доставчик на данни на повтарящи се и/или структурни грешки във входните данни;

9)

„първоначално УКД“ означава УКД на изходни фийд данни по отделни позиции и агрегирана статистика на CSEC, обхващащо предварителния преглед към края на месеца за последния референтен месец и извършвано на месечна база;

10)

„регулярно УКД“ означава УКД на изходни фийд данни по отделни позиции и агрегирана статистика на CSEC, обхващащо референтните месеци преди месеца, обхванат от първоначалното УКД, и извършвано на месечна база, като се вземат предвид референтни данни извън ЦБДЦК, предоставени от различни източници на данни, за да се гарантира, че качеството на изходните данни на ЦБДЦК отговаря на изискванията за фийд данни на ЦБДЦК;

11)

„цел на УКД“ означава референтна база за оценка на качеството на изходни фийд данни, както е посочено в приложение II към настоящите насоки;

12)

„параметър на УКД“ означава статистически показател, измерващ степента, в която определена цел на УКД е постигната, както е посочено в приложение II към настоящите насоки;

13)

„праг на УКД“ означава минималното ниво на работа по проверка, която е необходимо да бъде извършена, за да бъдат изпълнени изискванията на рамката за УКД за дадена цел на УКД;

14)

„изключение от УКД“ означава възможен проблем с качеството на данните, който е установен чрез определено правило и за който данните трябва да бъдат потвърдени или поправени, за да се достигне съответният праг на УКД;

15)

„работен процес на УКД“ означава технически процес, който се прилага за поправянето на входни данни, за да бъде спазен даден праг на УКД;

16)

„предварителен преглед към края на месеца“ означава ежедневна актуализация на изходни данни и на параметри на УКД, която представя в приблизителен вид изходни данни за предстоящото положение към края на месеца;

17)

„първоначална агрегирана статистика на CSEC“ означава агрегирана статистика на CSEC, обхващаща последния референтен месец;

18)

„регулярна агрегирана статистика на CSEC“ означава агрегирана статистика на CSEC, обхващаща референтните месеци преди месеца, обхванат от първоначалната агрегирана статистика на CSEC;

19)

„приоритетни редове на CSEC“ означава агрегираната статистика на CSEC на най-ниско ниво, която се подчинява на изискванията за УКД, както е посочено в приложение II и приложение IV към настоящите насоки;

20)

„референтен месец“ означава календарният месец, за който се отнасят съответните данни или статистическа;

21)

„работен ден“ е пълен ден, който не е официален празник за ЕЦБ, публикуван на уебсайта на ЕЦБ;

22)

„проверка“ означава процесът на проверяване на изходни фийд данни на ЦБДЦК, както и на агрегирана статистика на CSEC, и при необходимост на поправяне на входни данни на ЦБДЦК, прилагайки по този начин работните процеси на УКД;

23)

„резидент“ има смисъла съгласно определението в Регламент (ЕС) № 549/2013 на Европейския парламент и на Съвета (4);

24)

„ISIN код“ е Международният идентификационен номер за ценни книжа, както е определен от Международната организация по стандартизация (ISO) в ISO 6166;

25)

„свързващ идентификационен код на субект“ означава идентификационен код на субект, който е включен както в ЦБДЦК, така и в масива на регистъра на данни за институциите и филиалите (RIAD) на ЕСЦБ, и който е код по RIAD, друг национален идентификационен код на субект, използван от съответната НЦБ или НЦБ извън еврозоната, идентификационен код на правния субект (LEI), определен от ISO 17442, или друг идентификатор на субект, общоприет от ЕЦБ и съответната НЦБ или НЦБ извън еврозоната.

Член 2

Предмет и приложно поле

С настоящите насоки се установява рамка за изготвянето в ЦБДЦК на статистика на данни за ценни книжа и на емисии ценни книжа. Целта на тази рамка е да гарантира пълнотата, точността и последователността на изходните данни на ЦБДЦК и агрегираната статистика на CSEC чрез последователно прилагане на правила за предоставяне на входни данни и на УКД и УИД за такива данни.

Член 3

Роля на ЕЦБ и НЦБ

1.   Със съдействието на НЦБ ЕЦБ определя оперативните процеси на ЦБДЦК, съставя агрегираната статистика на CSEC и изготвя изходни данни, включително изходни фийд данни.

2.   В съответствие с настоящите насоки НЦБ:

а)

предоставят на ЦБДЦК входни данни за ценни книжа, емитирани от резиденти в техните държави членки, когато разполагат с такива данни;

б)

извършват УКД на данните, свързани с емитенти, които са резиденти в техните държави членки;

в)

проверяват агрегираната статистика на CSEC, свързана с емитентите, които са резиденти в техните държави членки.

3.   ЕЦБ:

а)

извършва УКД на данни, свързани с емитенти, които са резиденти извън еврозоната, освен ако НЦБ извън еврозоната е поела отговорността да извършва УКД за данни, свързани с емитенти, които са резиденти в нейната държава членка;

б)

проверява агрегираната статистика на CSEC, свързана с емитенти, които са резиденти извън еврозоната, освен ако НЦБ извън еврозоната е поела отговорността да проверява агрегираната статистика на CSEC, свързана с емитенти, които са резиденти в нейната държава членка.

Член 4

Предоставяне на входни данни от НЦБ

1.   Когато НЦБ разполагат с данни по отделни позиции за ценни книжа, емитирани от резиденти в техните държави членки, те предоставят редовно тези данни на ЦБДЦК.

2.   Когато НЦБ разполагат с данни по отделни позиции за ценни книжа, емитирани от резиденти на други държави, те могат да предоставят редовно тези данни на ЦБДЦК по споразумение със:

а)

НЦБ, отговорна за УКД на данните, свързани със съответния емитент, в съответствие с член 3 от настоящите насоки; и

б)

ЕЦБ за данни, свързани с емитенти, които са резиденти извън еврозоната, освен ако НЦБ извън еврозоната е поела отговорността за извършване на УКД за данни, свързани с емитенти, които са резиденти в нейната държава членка.

3.   Когато предоставят файлове с входни данни на ЦБДЦК, НЦБ предоставят като минимум информация за атрибутите, обхванати от таблица 1 от приложение I към настоящите насоки.

4.   Входните данни за ценни книжа, предадени на ЦБДЦК, идентифицират отделните ценни книжа с техните ISIN кодове.

5.   Ако е подобрила входните си данни, НЦБ предоставя ревизирани файлове с входни данни на ЦБДЦК или използва системата на ЦБДЦК за поправяне на грешки и пропуски във входните данни, които не са били поправени в хода на проверката на данните, както е посочено в член 5.

6.   НЦБ посочват ежегодно датите за предоставяне на входни данни, които ще използват за предоставяне на файлове с входни данни на ЦБДЦК, в съответствие с определените от ЕЦБ интервали за предоставяне на входни данни.

7.   В съответствие с член 26 от Насоки ЕЦБ/2018/16 на Европейската централна банка (5) НЦБ гарантират, че резидентните емитенти на ценни книжа са регистрирани в масива на RIAD на ЕСЦБ. НЦБ, които предоставят файлове с входни данни на ЦБДЦК, включват поне един свързващ идентификационен код на субекта, който е включен в RIAD, в техните файлове с входни данни.

Член 5

Управление на качеството на данните

1.   ЕЦБ и НЦБ извършват първоначално УКД и регулярно УКД. По този начин те проверяват изходните фийд данни по отделни позиции и агрегираната статистика на CSEC независимо от източника на тези данни или статистика.

2.   УКД се прилага към цели на УКД 1, 2, 3а и 3б и към съответните параметри на УКД, както е посочено в приложение II към настоящите насоки. Тези параметри се основават на данните към края на месеца, които се актуализират ежедневно от ЕЦБ при спазване на приложимите изисквания на ЕСЦБ за нивото на обслужване.

3.   За атрибутите, обхванати от приложение II, ЕЦБ и НЦБ прилагат прагове на УКД на ниво, което гарантира качеството на изходните фийд данни в подкрепа на използването на тези атрибути, както е посочено в приложение III към настоящите насоки.

4.   ЕЦБ и НЦБ проверяват изходните фийд данни, доколкото съгласно параметрите на УКД всички изключения от УКД за цели 1, 3а и 3б на УКД са проверени за достигане на праговете на УКД.

5.   ЕЦБ и НЦБ проверяват първоначалната и регулярната агрегирана статистика на CSEC, доколкото всички изключения от УКД за цел 2 на УКД са проверени за достигане на праговете на УКД.

6.   НЦБ поправят входни данни в съответствие с уговорените работни процеси на УКД, като използват системата на ЦБДЦК или като предоставят файлове с входни данни на ЕЦБ, когато това е целесъобразно.

Член 6

Първоначално УКД

1.   Първоначалното УКД се прилага към данните от предварителния преглед към края на месеца за референтния месец на текущия цикъл на изготвяне.

2.   ЕЦБ и НЦБ проверяват изключенията от УКД, за да гарантират, че след прилагането на първоначалното УКД изходните фийд данни и първоначалната агрегирана статистика на CSEC отразяват последните промени.

3.   При извършването на първоначално УКД ЕЦБ и НЦБ разчитат единствено на информацията, с която разполагат.

Член 7

Регулярно УКД

1.   Към данните за референтните месеци преди месеца, обхванат от първоначалното УКД, се прилага редовно УКД.

2.   При провеждането на регулярно УКД ЕЦБ и НЦБ вземат предвид цялата налична към момента информация.

Член 8

График за първоначално и регулярно УКД

1.   В съответствие с графика за изготвяне, посочен в таблица 2 от приложение II към настоящите насоки, ЕЦБ и НЦБ проверяват:

а)

изходните фийд данни от предварителния преглед към края на месеца, които са предмет на първоначално УКД;

б)

изходните фийд данни, които са предмет на регулярно УКД;

в)

първоначалната агрегирана статистика на CSEC;

г)

регулярната агрегирана статистика на CSEC.

2.   Ако ЕЦБ и НЦБ установят проблеми с качеството на данните по време на процеса на проверка, те коригират тези проблеми в съответствие със същия график.

Член 9

Управление на източника на данни

1.   Когато НЦБ идентифицират проблеми на УИД, свързани с търговски източници на данни, те ги съобщават на ЕЦБ, като посочват значимостта на проблемите по отношение както на мащаба им от гледна точка на непогасени суми или пазарната капитализация на засегнатите ценни книжа, така и на конкретните изходни фийд данни, които са засегнати.

2.   ЕЦБ съобщава на съответните доставчици на данни за проблеми на УИД с голяма значимост, свързани с търговските източници на данни, в срок от един месец от датата, на която проблемът на УИД е бил съобщен на ЕЦБ. Доколкото е възможно, ЕЦБ полага максимални усилия за решаване на проблеми на УИД с голяма значимост в сътрудничество със съответните доставчици на данни.

3.   ЕЦБ съобщава за проблеми на УИД, свързани с входните данни, предоставени от НЦБ, като посочва значимостта на съответните проблеми на УИД по отношение както на мащаба им от гледна точка на непогасени суми или пазарната капитализация на засегнатите ценни книжа, така и на конкретните изходни фийд данни, които са засегнати. В рамките на своите ресурси НЦБ полагат максимални усилия, за да се справят с проблемите на УИД с голяма значимост в своите входни данни в сътрудничество с ЕЦБ.

Член 10

Съставяне на агрегирана статистика на CSEC

1.   ЕЦБ прилага мерки, за да гарантира, че процесът на съвместно съставяне на агрегирана статистика на CSEC следва правилата и методологията за съставяне, определени в приложение IV към настоящите насоки.

2.   ЕЦБ съставя месечната агрегирана статистика на CSEC в ЦБДЦК ежедневно, както е посочено в приложение IV към настоящите насоки, при спазване на приложимите изисквания на ЕСЦБ за ниво на обслужване. Агрегираната статистика на CSEC се съставя от референтния месец декември 2020 г. нататък.

Член 11

Предоставяне на изходни данни

1.   ЕЦБ предоставя на НЦБ:

а)

копие към даден момент на месечните изходни фийд данни, както е посочено в приложение III към настоящите насоки, на месечна база;

б)

копие към даден момент на данните по отделни позиции, които са в основата на агрегираната статистика на CSEC, и агрегираната статистика на CSEC за предходния референтен месец на месечна база;

в)

за предходния референтен ден и на база полагане на максимални усилия — копие към даден момент на дневните изходни фийд данни, както е посочено в приложение III към настоящите насоки, на дневна база, обхващаща най-значимите ценни книжа, както е одобрено от Комитета по статистика на ЕСЦБ.

2.   ЕЦБ също така предоставя на НЦБ всички ревизии на:

а)

копие към даден момент на изходни фийд данни, както е посочено в приложение III към настоящите насоки;

б)

копие към даден момент на данните по отделни позиции, на които се основава агрегираната статистика на CSEC и агрегираната статистика на CSEC най-малко за 12 референтни месеца;

в)

копие към даден момент на данните по отделни позиции, на които се основава агрегираната статистика на CSEC, и агрегираната статистика на CSEC най-малко за 36 референтни месеца, с изключение на периодите преди декември 2020 г., на годишна база.

3.   Данните, посочени в параграфи 1 и 2, трябва да се използват изключително за статистически цели, включително за изготвянето и съставянето на статистика. За използване на данните за цели, различни от статистическите, се спазват правилата и процедурите за обмен на поверителна статистическа информация, одобрени от Управителния съвет.

4.   Данните, посочени в параграфи 1 и 2, се предоставят или чрез предаване, или чрез други общоприети от ЕЦБ и НЦБ средства.

Член 12

Публикуване

1.   НЦБ не публикуват национални агрегати или агрегати на еврозоната на статистиката на емисиите ценни книжа, съставени с използване на данни на ЦБДЦК преди съответното публикуване от ЕЦБ на агрегирана статистика на CSEC. Това не възпрепятства НЦБ да публикуват национални агрегати на статистиката на емисиите ценни книжа, чието съставяне не се основава на данни на ЦБДЦК, в съответствие с националните графици за публикуване.

2.   Когато публикуват агрегати на еврозоната на статистиката на емисиите ценни книжа, НЦБ възпроизвеждат точно агрегатите, публикувани от ЕЦБ.

Член 13

Изисквания за проверка на данни за минали периоди в случай на приемане на еврото

Когато държава членка, чиято парична единица не е еврото, приеме еврото след влизането в сила на настоящите насоки, националната централна банка на тази държава членка полага максимални усилия, за да провери агрегиранатта статистика на CSEC за тази държава членка най-малко от референтния месец декември 2020 г. нататък или за три години преди датата на приемане на еврото, в зависимост от това коя от двете дати е по-късна.

Член 14

Опростена процедура за изменения

Като взема предвид становищата на Комитета по статистика на ЕСЦБ, Изпълнителният съвет на ЕЦБ има правото да прави необходими технически изменения в приложенията към настоящите насоки, при условие че такива изменения нито променят заложената концептуална рамка на насоките, включително разделението на отговорностите между ЕЦБ и НЦБ, нито засягат съществено тежестта на отчетността върху НЦБ. Изпълнителният съвет уведомява своевременно Управителния съвет за всяко изменение на приложенията към настоящите насоки.

Член 15

Отмяна

1.   Насоки ЕЦБ/2012/21 и Насоки (ЕС) 2021/834 (ЕЦБ/2021/15) се отменят.

2.   Позоваванията на отменените насоки се считат за позовавания на настоящите насоки и се четат съгласно таблицата на съответствието в приложение V.

Член 16

Действие и изпълнение

1.   Настоящите насоки пораждат действие на датата, на която националните централни банки на държавите членки, чиято парична единица е еврото, бъдат уведомени за тях.

2.   Националните централни банки на държавите членки, чиято парична единица е еврото, и ЕЦБ са длъжни да спазват настоящите насоки от 1 юни 2022 г.

Член 17

Адресати

Адресати на настоящите насоки са всички централни банки от Евросистемата.

Съставено във Франкфурт на Майн на 19 май 2022 година.

За Управителния съвет на ЕЦБ

Председател на ЕЦБ

Christine LAGARDE


(1)  ОВ L 318, 27.11.1998 г., стр. 8.

(2)  Насоки ЕЦБ/2012/21 на Европейската централна банка от 26 септември 2012 г. относно рамката за управление на качеството на данни за Централизираната база данни за ценни книжа (ОВ L 307, 7.11.2012 г., стр. 89).

(3)  Насоки (ЕС) 2021/834 на Европейската централна банка от 26 март 2021 г. относно отчитаната статистическа информация за емисии ценни книжа (ЕЦБ/2021/15) (ОВ L 208, 11.6.2021 г., стр. 311).

(4)  Регламент (ЕС) № 549/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 21 май 2013 г. относно Европейската система от национални и регионални сметки в Европейския съюз (ОВ L 174, 26.6.2013 г., стр. 1).

(5)  Насоки (ЕС) 2018/876 на Европейската централна банка от 1 юни 2018 г. относно регистъра на данни за институциите и филиалите (ЕЦБ/2018/16) (OВ L 154, 18.6.2018 г., стр. 3).


ПРИЛОЖЕНИЕ I

АТРИБУТИ НА ВХОДНИТЕ ДАННИ ЗА ЦЕНТРАЛИЗИРАНАТА БАЗА ДАННИ ЗА ЦЕННИ КНИЖА (ЦБДЦК)

Когато националните централни банки на държавите членки, чиято парична единица е еврото (наричани по-долу „НЦБ“), предоставят входни данни на ЦБДЦК чрез файлове с входни данни за дългови ценни книжа, капиталово участие или цени, те трябва да предоставят като минимум входна информация за следните атрибути:

Таблица 1

Наименование на атрибута на входни данни

Описание

Входни файлове

Дългови ценни книжа

Капиталово участие

Цени

International Security Identification Number (ISIN) code (Международен идентификационен номер за ценни книжа — ISIN код)

ISIN идентификатор на ценна книга

Is active flag (Обозначение „активен“)

Техническо обозначение, необходимо за обработка на входни записи

European System of Accounts (ESA 2010) instrument classification (класификация на инструментите по Европейската система от сметки (ЕСС 2010) (1))

Класификация на ценната книга съгласно ЕСС 2010

 

Primary asset classification 2 (Първична класификация на актива 2)

Първична класификация на инструмента, напр. посочване дали инструментът е дългов, капиталов или фондов инструмент с някои допълнителни подробности

 

Nominal currency (Номинална валута)

Номинална валута на инструмента (ISO 4217)

 

Issue price quote convention (Котировъчна база на емисионната цена)

Котировъчна база на инструмента, напр. процент от номинала или валута за акция/дял

 

 

Security status (Статус на ценната книга)

Статус на инструмента, като се посочва дали падежът е настъпил или не, с някои допълнителни подробности

 

Security status date (Дата на статуса на ценната книга)

Дата, съответстваща на събитие, при което статусът на ценната книга се е променил

 

Issuer source code (Kод на източника на емитента)

Код на емитента на източника на входни данни на ЦБДЦК. За входни данни, предоставени от НЦБ, това е свързващият идентификационен код на субекта между ЦБДЦК и регистъра на данни за институциите и филиалите (RIAD)

 

Issuer source code type (Вид код на източника на емитента)

Вид на код на източника на емитента

 

Issuer domicile country (Държава по седалището на емитента)

Държавата по правното учредяване (седалището) на емитента на ценната книга (ISO 3166)

 

Issuer name (Наименование на емитента)

Пълно наименование на емитента

 

ESA 2010 issuer sector (Сектор на емитента съгласно ЕСС 2010)

Институционален сектор на емитента съгласно ЕСС 2010

 

Price date (Дата на цената)

Дата на информацията за цената

 

 

Close price (Цена при затваряне)

Стойност на цената на ценната книга при затваряне

 

 

Price quotation type (Вид ценова котировка)

Вид на котировката, напр. процент от номиналната стойност или валута на акция/дял

 

 

Price reference market (Референтен пазар за цената)

Пазар, на който е била котирана цената (ISO 10383)

 

 

Price currency (Валута на цената)

Валута, в която е котирана цената (отнася се само когато видът котировка е във валута)

 

 

Issuer LEI code (LEI на емитента)

Идентификационен код на правния субект (LEI) на емитента (ISO 17442), ако емитентът има LEI (*1)

 

НЦБ, които предоставят входни данни на ЦБДЦК, трябва да положат максимални усилия, за да предоставят входна информация за следните атрибути:

Таблица 2

Наименование на атрибута на входни данни

Описание

Входни файлове

Дългови ценни книжа

Капиталово участие

Цени

Amount outstanding (Непогасена сума)

Непогасена сума (по лицева стойност)

 

 

Number outstanding (Брой акции в обращение)

Общ брой на отделните акции или акции/дялови единици във фондове, които понастоящем са в обращение

 

 

Issue price (Емисионна цена)

Емисионна цена на отделните ценни книжа, платена от инвеститорите

 

Redemption price (Цена на обратно изкупуване)

Окончателна цена на обратно изкупуване на отделните ценни книжа

 

 

Issue date (Дата на емисията)

Дата, на която ценните книжа са били доставени на поемателя от емитента срещу заплащане. Това е датата, на която ценните книжа са били на разположение за доставка на инвеститори за първи път

 

Maturity date (Падеж)

Дата на първоначалния падеж, т.е. датата на окончателното договорно планирано плащане по главницата, както е определено в проспекта

 

 

Tranche amount (Размер на транша)

Размер на транша (в номинална валута)

 

 

Tranche date (Дата на транша)

Дата, на която е емитиран нов транш от съществуваща ценна книга

 

 

Tranche price (Цена на транша)

Цена, на която на пазара е предложен нов транш от съществуваща ценна книга

 

 

Partial redemption amount (Размер на частичното обратно изкупуване)

Размер на частичното обратно изкупуване (в номинална валута)

 

 

Partial redemption date (Дата на частичното обратно изкупуване)

Дата, на която съществуваща ценна книга е била изкупена обратно

 

 

Partial redemption price (Цена на частичното обратно изкупуване)

Цена, на която съществуваща ценна книга е била изкупена обратно

 

 

Capital increase amount (Размер на увеличаването на капитала)

Размер на увеличаването на капитала (в брой отделни акции)

 

 

Capital increase date (Дата на увеличаването на капитала)

Дата, на която е извършено увеличаването на капитала

 

 

Capital increase price (Цена на увеличаването на капитала)

Цена, на която на пазара са били предложени нови акции

 

 

Capital decrease amount (Размер на намаляването на капитала)

Размер на намаляването на капитала (в брой отделни акции)

 

 

Capital decrease date (Дата на намаляването на капитала)

Дата, на която е извършено намаляването на капитала

 

 

Capital decrease price (Цена на намаляването на капитала)

Цена, на която съществуващите акции са били обратно изкупени и впоследствие обезсилени

 

 

Asset securitisation type (Вид обезпечителен актив)

Вид секюритизирани активи

 

 

Instrument seniority type (Вид ред на инструмента)

Показва дали инструментът е гарантиран или не, неговия ред и дали е обезпечен или не

 

 

Coupon-related attributes (Свързани с купоните атрибути)

Информация за купонни плащания, включително вид купон, периодичност на купона, дати на купона, купонна лихва и начална дата на начисляване

 

 

Split factor (Сплит коефициент)

Делител за сплита (и обратните сплитове) на акции, определен като (брой на акциите преди разделянето)/(брой акции след разделянето)

 

 

Stock split date (Дата на сплита)

Дата на сплита на ценните книжа

 

 

Dividend amount (Размер на дивидента)

Размер на последното плащане на дивидент (във валутни единици)

 

 

Dividend amount type (Вид дивидент)

Вид разпределение на дивиденти (например в брой или в натура)

 

 

Dividend currency (Валута на дивидента)

Валута на последното плащане на дивидент (ISO 4217)

 

 

Dividend settlement date (Дата на сетълмент на дивидента)

Дата на последното плащане на дивидент

 

 

Dividend frequency (Честота на дивидента)

Честота на плащанията на дивиденти

 

 

Income amount (Размер на дохода)

Доход за разпределяне на инвеститори във фондове, включително дивиденти и неразпределена печалба (концепция на ЕСС 2010) — отнася се само за акции/дялови единици във фонда

 

 

Income currency (Валута на дохода)

Валута на дохода за разпределяне на инвеститори във фондове (ISO 4217) — отнася се само за акции/дялови единици във фонда

 

 

Income date (Дата на дохода)

Дата, за която се отнася сумата на дохода, т.е. края на месеца или края на тримесечието — отнася се само за акции/дялови единици във фондове

 

 

Fund asset structure (Структура на активите на фонда)

Вид на (по-голямата част от) базовите активи на фонда

 

 

Fund geographical structure (Географска структура на фонда)

Географско разпределение на (по-голямата част от) базовите активи на фонда

 

 

Fund type (Вид фонд)

Вид на фонда, т.е. класификация като отворен или затворен фонд и политика по отношение на дивидентите (разпределяне или неразпределяне)

 

 

Instrument supplementary information (Допълнителна информация за инструмента)

Информация за това дали например е извършен стрип на ценната книга, дали е депозитарна разписка, дали е варант или е от значение за статистиката на емисиите ценни книжа, изготвена от данни на ЦБДЦК по отделни позиции (наричана по-долу „агрегираната статистика на CSEC“)

 


(1)  Както е установено с Регламент (ЕС) № 549/2013.

(*1)  LEI трябва да се отчита, ако НЦБ разполага с тази информация.


ПРИЛОЖЕНИЕ II

ЦЕЛИ НА УПРАВЛЕНИЕТО НА КАЧЕСТВОТО НА ДАННИТЕ (УКД), ПРИЛАГАНЕ НА ИЗКЛЮЧЕНИЯ, ХАРАКТЕРИСТИКИ, АТРИБУТИ, ПРАГОВА БАЗА НА УКД И ГРАФИК

Рамката за УКД в централизираната база данни за ценни книжа (ЦБДЦК) се основава на първо място на целите на УКД, които са референтна база за оценка на качеството на изходните фийд данни, и на второ място – на параметрите на УКД, които измерват степента, в която е постигната определена цел на УКД, и по този начин определят и приоритизират изходните фийд данни, които трябва да бъдат проверени за всяка съответна цел на УКД. Тя се основава също така на праговете на УКД, които определят минималното равнище на проверка, която е необходимо да бъде извършена във връзка с цел на УКД, и на изключенията от УКД, които са установени чрез определено правило и които представляват възможни проблеми с качеството на данните, които трябва да бъдат проверени или поправени, за да се достигне съответният праг на УКД.

Целите на УКД, параметрите на УКД, прилагането на изключения от УКД, атрибутите и праговата база на УКД са посочени в таблицата по-долу. В ЦБДЦК ще има списък с изключенията от УКД за всяка цел на УКД, които трябва да бъдат проверени, за да се достигне прагът на УКД. ЕЦБ и националните централни банки на държавите членки, чиято парична единица е еврото (наричани по-долу „НЦБ“), ще проверяват изключенията от УКД, посочени в настоящото приложение, за които в ЦБДЦК са въведени правила за изключения от УКД.

Таблица 1

Цел на УКД

Параметри на УКД

Прилагане на изключения от УКД

Атрибути на изходните фийд данни

Прагова база на УКД

Цел 1:

Стабилност на данните — данни по салдата

Понятие:

Параметърът ще се дефинира за всяка държава по резидентност/секторна комбинация като обемно претеглен „индекс на промяна“, претеглен с парични суми. Стойност на индекса 1 показва, че съответният атрибут не се е променил за нито една от основните ценни книжа, докато стойност на индекса 0 показва, че съответният атрибут се е променил за всички ценни книжа.

Ако даден индекс падне под 1, отделните ценни книжа ще се идентифицират с променения атрибут, който е причинил спада в индекса с цел проверка на промяната, докато бъде изпълнен прагът.

Събития, предизвикващи промяна на индекса:

За несвързани атрибути всяка разлика в атрибута от месец на месец се счита, че предизвиква промяна на индекса.

За последователни атрибути се счита, че всяка разлика от месец на месец, по-голяма от определен праг, предизвиква промяна на индекса.

Обхват:

Този параметър на УКД обхваща всички акции в инвестиционни фондове, собствен капитал и дългови ценни книжа, включително сертификати.

Цел 1 оценява стабилността на данните по салдата.

Всяка разлика от месец на месец, която предизвиква промяна на индекса, води до изключение от УКД за атрибутите на изходните фийд данни, обхванати от цел 1.

Непроверените изключения от УКД не трябва да намаляват дела на стабилни данни извън прага на УКД за всеки от следните сектори на емитенти съгласно Европейска система от сметки (ЕСС 2010) (2):

S.11 „Нефинансови предприятия“

S.121 „Централната банка“

S.122 „Депозитни институции без централната банка“

S.123 „Фондове на паричния пазар (ФПП)“

S.124 „Инвестиционни фондове, различни от тези на паричния пазар“

S.125| „Други финансови посредници без застрахователните (осигурителните) дружества и пенсионните фондове |“

S.126 „Финансови спомагателни организации“

S.127 „Каптивни финансови институции и заемодатели“

S.128 „Застрахователни (осигурителни) дружества (IC)“

S.129 „Пенсионни фондове (PF)“

S.13 „Държавно управление“

Изрични атрибути: дата на емисията, падеж на дълга, номинална валута, котировъчна база, клас инструмент по ЕСС 2010, класификация на първичния актив 2, идентификатор на емитента в ЦБДЦК, държава, в която емитентът е резидент, (1) сектор на емитента по ЕСС 2010, класификация на емитента по Европейската класификация на икономическите дейности (NACE), статус на лицето, непогасена сума, брой акции в обращение, статус на ценната книга, свързани с купоните атрибути, коефициент на начислен доход, ценова стойност, вид ценова стойност, месечна средна цена, емисионна цена, цена на обратно изкупуване, допълнителна информация за инструмента, последен сплит коефициент, последна дата на сплит.

Непогасени суми или пазарна капитализация в евро, изразени като дял от данните по салдата.

Цел 2:

Точност на данните — агрегирана статистика на CSEC

Концептуална рамка:

Агрегираната статистика на CSEC за салдата в края на месеца и месечните потоци се изготвя от изходните данни на ЦБДЦК на дневна база, както е посочено в приложение IV към настоящите насоки.

Тъй като агрегираната статистика за CSEC се състои от голям брой различни агрегати, включително агрегати от по-високо ниво и припокриващи се агрегати, проверката на агрегирана статистика на CSEC трябва да се съсредоточи върху набори от „приоритетни редове на CSEC“, т.е. агрегираните статистически данни на най-ниско ниво, за които се прилагат изискванията за УКД, както е посочено в приложение IV към настоящите насоки. Проверката на наборите от приоритетни редове ще гарантира, че се проверяват също всички агрегирани данни от по-високо ниво, които се основават на тези редове, и до голяма степен свързаните с тях припокриващи се агрегати.

Понятие:

За всяка държава параметърът трябва да идентифицира „приоритетните редове на CSEC“ и да ги свърже, като процент от непогасените суми или пазарната капитализация, с агрегатите „Общо за икономиката“ за салдата по пазарна стойност за тази държава.

Трябва да има възможност за достъп до дезагрегирани данни на равнището на отделните ценни книжа, които са в основата на агрегираната статистика на CSEC. Наборите от приоритетни редове на CSEC трябва да бъдат проверени и потвърдени, докато бъде достигнат прагът.

Обхват:

Показателят обхваща дългови ценни книжа и котирани акции, които попадат в обхвата на агрегираната статистика на CSEC.

Цел 2 оценява качеството на данните на агрегираната статистика на CSEC.

Приоритетните редове на CSEC за дългови ценни книжа и котирани акции водят до изключение от УКД за цел 2.

Непроверените изключения от УКД не трябва да надвишават прага на УКД за дългови ценни книжа и котирани акции.

Имплицитни атрибути: дата на емисията, падеж на дълга, номинална валута, котировъчна база, клас инструмент по ЕСС 2010, класификация на първичния актив 2, държава, в която емитентът е резидент, (3) сектор на емитента по ЕСС 2010, статус на лицето, непогасена сума, брой акции в обращение, размер на транша, емисионна дата на транша, емисионна цена на транша, статус на ценната книга, свързани с купоните атрибути, ценова стойност, емисионна цена, цена на обратно изкупуване, допълнителна информация за инструмента.

Салда по пазарна стойност на приоритетните редове на CSEC, изразени като дял от салдата по пазарна стойност на агрегатите на CSEC „Общо за икономиката“ на тази държава (изчислени поотделно за дългови ценни книжа и котирани агрегати на акции).

Цел 3а:

Точност на данните — подпомага правилно съотнасяне по сектори и извличане на данни по емитенти

Концептуална рамка:

ЦБДЦК свързва информацията за емитент и инструмент на релативна база, която може да бъде описана като „един към много“, т.е. един емитент може да бъде свързан с много инструменти, докато всеки инструмент е свързан само с един емитент. Тази връзка инструмент — емитент се прави посредством идентификатори за отделните емитенти, предоставени от различните доставчици на входни данни. Тези идентификатори се различават при доставчиците на данни, тъй като до момента няма общ стандарт, но те следва да бъдат последователни.

Ако доставчиците на входни данни предоставят непоследователни (конфликтни) идентификатори на емитенти за един и същи инструмент, т.е. ако те не са съгласни относно емитента, инструментът не може да бъде съотнесен към определен емитент и попада в „конфликтна група“. Конфликтните групи все пак могат да бъдат класифицирани правилно по държава и сектор, но няма последователна връзка със съответния емитент на инструмента.

Инструментите в конфликтни групи възпрепятстват последователното и надеждно извличане на всички инструменти, емитирани от определен емитент.

Инструментите в конфликтни групи повишават риска от погрешно класифициране по държава по резидентност или по сектор.

Понятие:

За всяка държава по резидентност параметърът трябва да идентифицира инструментите в конфликтни групи и да ги съотнесе като процентен дял в бройки или в парични суми към всички инструменти за тази държава.

Обхват:

Параметърът обхваща всички инструменти в ЦБДЦК.

Цел 3а оценява правилното идентифициране на съвкупността от емитенти.

Всяко несъгласие относно емитента на инструмент, т.е. инструменти в „конфликтни групи“, води до изключение от УКД за цел 3а.

Когато има изключение от УКД, инструментите за това изключение не трябва да надвишават прага на УКД.

Изрични атрибути: Идентификатор на емитент, използван за групиране.

Непогасени суми и пазарна капитализация в евро, отнасящи се до инструменти в конфликтни групи, изразени като процентен дял от всички инструменти.

Цел 3б:

Точност на данните — подпомага правилно съотнасяне по сектори и извличане на данни по емитенти

Концептуална рамка:

ЦБДЦК свързва информацията за емитент и инструмент на релативна база, която може да бъде описана като „един към много“, т.е. един емитент може да бъде свързан с много инструменти, докато всеки инструмент е свързан само с един емитент. Тази връзка инструмент — емитент се прави посредством идентификатори за отделните емитенти, които са предоставени от различните доставчици на входни данни. Тези идентификатори се различават при доставчиците на данни, тъй като до момента няма общ стандарт, но те следва да бъдат последователни.

Ако нито един доставчик на данни не предостави идентификатор за емитент за даден инструмент, съществува риск този инструмент да не бъде съотнесен към определен емитент и да остане в „самостоятелна група“, състояща се само от този инструмент. Самостоятелните групи все пак могат да бъдат класифицирани правилно по държава и сектор, но няма последователна връзка със съответния емитент на инструмента.

Инструментите в самостоятелни групи възпрепятстват последователното и надеждно извличане на всички инструменти, емитирани от определен емитент.

Инструментите в самостоятелни групи повишават риска от погрешно класифициране по държава по резидентност или по сектор, като се има предвид, че те често са предоставяни с непълна информация.

Понятие:

За всяка държава по резидентност параметърът трябва да идентифицира инструментите в самостоятелни групи и да ги съотнесе като процентен дял в бройки или в парични суми към всички инструменти за тази държава.

Обхват:

Параметърът обхваща всички инструменти в ЦБДЦК.

Цел 3б оценява правилното идентифициране на съвкупността от емитенти.

Липсата на надеждна информация за емитента на инструмент, т.е. инструменти в „самостоятлени групи“, води до изключение от УКД за цел 3а.

Когато има изключение от УКД, инструментите за това изключение не трябва да надвишават прага на УКД.

Изрични атрибути: Идентификатор на емитент, използван за групиране.

Непогасени суми и пазарна капитализация в евро, отнасящи се до инструменти в самостоятелни групи, изразени като процентен дял от всички инструменти.

При изпълнение на задачите си по член 8 от настоящите насоки ЕЦБ и НЦБ трябва да се придържат към следния график за проверка на изключенията от УКД и за коригиране на проблеми с качеството на данните за цели 1, 2, 3а и 3б:

Таблица 2

Вид УКД

Референтни месеци, за които се прилага УКД

Вид данни, предмет на УКД

Цели на УКД, за които трябва да се проверят изключенията и да се коригират проблемите с качеството на данните

Краен срок за проверка на всички изключения за достигане на праговете на УКД

Първоначално УКД

Референтния месец на текущия производствен цикъл

Изходните фийд данни от предварителния преглед към края на месеца

Цели 1, 3а и 3б

Края на третия работен ден след референтния месец, предмет на първоначално УКД

 

 

Първоначалната агрегирана статистика на CSEC

Цел 2

Края на седмия работен ден след референтния месец, предмет на първоначално УКД

Регулярно УКД

Всички предходни референтни месеци

Изходни фийд данни

Цели 1, 3а и 3б

Края на третия работен ден след референтния месец, предмет на първоначално УКД

 

 

Регулярната агрегирана статистика на CSEC

Цел 2

Края на седмия работен ден след референтния месец, предмет на първоначално УКД

Конкретен пример за графика за проверка на изключенията от УКД и за коригиране на проблеми с качеството на данните за цели 1, 2, 3а и 3б е представен в следната диаграма. Примерът илюстрира случая с цикъла на производство за референтния месец юни 2022 г. В този случай ЕЦБ и НЦБ трябва да проведат първоначално УКД на изключенията от УКД, отнасящи се до референтния месец юни 2022 г., до третия работен ден на юли 2022 г. в случай на изключения от УКД за цели 1, 3а и 3б и до седмия работен ден на юли 2022 г. в случай на изключения от УКД за цел 2. Аналогично ЕЦБ и НЦБ трябва да проведат регулярно УКД на изключенията от УКД, отнасящи се до референтния месец май 2022 г. и до други по-ранни референтни месеци, до третия работен ден на юли 2022 г. в случай на изключения от УКД за цели 1, 3а и 3б и до седмия работен ден на юли 2022 г. в случай на изключения от УКД за цел 2.

Диаграма:

Пример за графика за проверка на изключенията от УКД за референтния месец юни 2022 г.

Image 1


(1)  Както е установено с Регламент (ЕС) № 549/2013.

(2)  Входните данни за атрибутите на емитента се предават редовно на ЦБДЦК от базата данни „Регистър на институциите и филиалите“ (RIAD) в съответствие с член 4 от настоящите насоки.

(3)  Входните данни за атрибутите на емитента се предават редовно на ЦБДЦК от набора от данни на RIAD. Входните данни от RIAD са свързани с данните в ЦБДЦК в съответствие с член 4, параграф 7 от настоящите насоки.


ПРИЛОЖЕНИЕ III

ПАКЕТИ ФИЙД ДАННИ И ИЗХОДНИ ФИЙД ДАННИ, ОБХВАНАТИ ОТ РАМКАТА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА КАЧЕСТВОТО НА ДАННИТЕ (УКД)

Месечни изходни фийд данни: Рамката за УКД обхваща следните месечни изходни фийд данни по отделни позиции, които подпомагат изготвянето на статистически данни:

пакет CSEC фийд данни в подкрепа на агрегираната статистика на CSEC, които представляват статистически данни за емисиите ценни книжа, изготвени от изходни данни от централизираната база данни за ценни книжа (ЦБДЦК) (наричан по-долу „CSEC фийд“);

пакет външни фийд данни в подкрепа на външната статистика (наричан по-долу „EXT фийд“);

пакет фийд данни за финансовите предприятия за секюритизация (FVC) в подкрепа на статистиката за финансовите предприятия за секюритизация (наричан по-долу „FVC фийд“);

пакет фийд данни за инвестиционните фондове в подкрепа на статистиката за инвестиционните фондове (наричан по-долу „IF фийд“);

пакет фийд данни за държани ценни книжа в подкрепа на статистиката на държаните ценни книжа (наричан по-долу „SHS фийд“);

пакет фийд данни за финансиране с държавни ценни книжа в подкрепа на статистиката за финансиране с държавни ценни книжа (наричан по-долу „GSF фийд“);

пакет фийд данни за застрахователните (осигурителните) дружества в подкрепа на статистиката за застрахователните (осигурителните) дружества (наричан по-долу „IC фийд“);

пакет фийд данни за пенсионните фондове в подкрепа на статистиката за пенсионните фондове (наричан по-долу „PF фийд“).

Месечни изходни фийд данни: Рамката за УКД обхваща следните изходни фийд данни по отделни позиции, които поддържат различни употреби и за които Европейската централна банка (ЕЦБ) и националните централни банки на държавите членки, чиято парична единица е еврото (наричани по-долу „НЦБ“), ще положат максимални усилия за гарантиране на качеството на изходните фийд данни:

пакет фийд данни в подкрепа на управлението на обезпеченията (наричан по-долу „CM фийд“);

пакет фийд данни в подкрепа на статистическото отчитане на паричния пазар (наричано по-долу „ММ фийд“);

пакет фийд данни в подкрепа на съхранението на данни за сделките за финансиране с ценни книжа (наричан по-долу „SFT фийд“)

Атрибути на изходните фийд данни, обхванати от рамката за УКД:

Наименование на атрибута на изходните фийд данни

Описание

Приложим фийд

CSEC

EXT

FVC

IF

SHS

GSF

IC

PF

CM

MM

SFT

International Securities Identification Number (ISIN) code (Международен идентификационен номер за ценни книжа — ISIN код)

ISIN идентификатор на ценна книга (ISO 6166).

Classification of Financial Instruments (CFI) code (Код за класификация на финансовите инструменти – CFI код)

CFI код на инструмента (ISO 10962)

 

 

 

 

 

 

 

 

Central securities depository (Централен депозитар на ценни книжа)

Код на централния депозитар на ценни книжа, т.е. когато материалната или нематериалната ценна книга действително се съхранява и управлява

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

European System of Accounts (ESA 2010) instrument classification (Класификация на инструментите по Европейската система от сметки – ЕСС 2010)

Класификация на ценната книга съгласно ЕСС 2010

 

 

Debt type (Вид дълг)

Вид на дълговия инструмент.

 

 

 

 

 

 

 

 

Primary asset classification 2 (Първична класификация на актива 2)

Първична класификация на инструмента (напр. посочване дали инструментът е дългова ценна книга, капиталова ценна книга или фонд с някои допълнителни подробности)

 

 

 

 

 

 

 

Security is included in CSDB-based securities issues statistics (hereinafter ‘CSEC’) Ценната книга е включена в статистиката на емисиите ценни книжа, базирана на ЦБДЦК (наричана по-долу „CSEC“).

Атрибут, който може да бъде използван за идентифициране на ценни книжа, които да бъдат включени в „текущи непогасени суми“ в съответствие с обхвата на агрегираната статистика на CSEC.

 

 

 

 

 

 

 

 

Instrument supplementary information (Допълнителна информация за инструмента)

Допълнителен атрибут, посочващ дали инструментът следва да бъде включен в CSEC или не.

 

 

 

 

 

 

Security status (Статус на ценната книга)

Статус на инструмента. Този атрибут показва дали падежът на даден инструмент е настъпил или не.

 

 

 

 

 

 

Security status date (Дата на статуса на ценната книга)

Атрибут, показващ датата, на която атрибутът „Статус на ценната книга“ се е променил от „ненастъпил падеж“ на „настъпил падеж“

 

 

 

 

 

 

 

Asset securitisation type (Вид обезпечителен актив)

Вид актив, служещ за обезпечение.

 

 

 

 

 

 

 

 

Instrument seniority type (Вид ред на инструмента)

Атрибут, показващ дали инструментът е гарантиран или не, неговия ред и дали е обезпечен или не

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Security is included in the Collateral and Counterparties Database (Обезпечението е включено в базата данни за обезпеченията и контрагентите)

Атрибут, показващ дали инструментът може да бъде предоставян като обезпечение за кредитни операции на Евросистемата.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nominal currency (Номинална валута)

Номинална валута на инструмента (ISO 4217)

 

 

Issue date (Дата на емисията)

Датата, на която ценните книжа са доставени на поемателя от емитента срещу заплащане. Това е датата, на която ценните книжа са били на разположение за доставка на инвеститори за първи път

Забележка: за стрип тази колона показва датата, на която е извършен стрип на купона/главницата.

 

 

Maturity date (Падеж)

Дата на първоначалния падеж, т.е. датата на окончателното договорно планирано плащане по главницата, както е определено в проспекта

 

Original maturity (Първоначален матуритет)

Първоначалният матуритет на даден инструмент в дни, изчислен към датата на изготвяне на изходните данни. Празно, ако няма дата на падежа.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Residual maturity (Остатъчен матуритет)

Остатъчният матуритет на даден инструмент в дни, изчислен към датата на изготвяне на изходните данни.

 

 

 

 

 

 

 

 

Issuer name (Наименование на емитента)

Наименование на емитента

 

 

 

 

 

 

 

 

Псевдоним на организацията -емитент (Issuer organisation alias code)

Псевдоним на източника на емитента или външният псевдоним на емитента според вида псевдоним.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вид псевдоним на организацията – емитент (Issuer organisation alias type)

Вид псевдоним на организацията– емитент, указващ доставчика на данни, който е предоставил псевдоними или външни псевдоними.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ESCB issuer identifier (Идентификатор на емитента съгласно ЕСЦБ)

Идентификационен код на емитента, който се зарежда чрез специален списък, съответстващ на вид, определен в номенклатурата на видовете идентификатори на емитента на ЕСЦБ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ESCB issuer identifier type (Вид идентификатор на емитента съгласно ЕСЦБ)

Видът идентификатор на емитента съгласно ЕСЦБ, указващ официалния списък с кодове на ЕЦБ, към който принадлежи идентификаторът (напр. списък на парично-финансовите институции (MFI), списък на инвестиционните фондове (IF), списък на финансовите предприятия за секюритизация (FVC) или списък на застрахователните (осигурителните) дружества и пенсионните фондове (ICPF))

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Issuer domicile country (Държава по седалището на емитента)

Държавата по правното учредяване (седалището) на емитента на ценната книга (ISO 3166).

ESA 2010 issuer sector (Сектор на емитента съгласно ЕСС 2010)

Институционален сектор на емитента съгласно ЕСС 2010

Issuer European Classification of Economic Activities (NACE) classification (Kласификация на емитента по Европейската класификация на икономическите дейности — NACE)

Основна икономическа дейност съгласно NACE

 

 

 

 

 

 

Entity status (Статус на лицето)

Статус на емитента на инструмента. Този атрибут показва дали емитентът съществува или не.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дата, към която е актуален статусът на лицето

Атрибут, показващ датата, на която атрибутът „Статус на лицето“ се е променил от „съществува“ на „не съществува“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Issuer legal entity identifier (LEI) (Идентификационен код на правния субект - LEI)

LEI код на емитента (ISO 17442)

 

 

 

 

 

 

 

 

Issuer MFI code (Код на ПФИ на емитента)

Код на ПФИ на емитента.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Amount issued (Емитирана сума)

Сумата за дълговия инструмент, която е била набрана при емитирането (по лицева стойност).

За стрип тази колона показва сумата, на която е извършен стрип на купона/главницата. За ценна книга, емитирана на траншове, с един и същ ISIN код, тази колона показва общата сума, емитирана до момента.

Емитираната сума е деноминирана в номинална валута.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Amount outstanding (Непогасена сума)

Непогасена сума (по лицева стойност) За ценна книга, емитирана на траншове, с един и същ ISIN код, тази колона показва общата сума, емитирана до момента, след приспадане на обратните изкупувания. Стойностите са дадени в номинална валута.

Непогасената сума е деноминирана в номинална валута.

Ако липсва номинална валута, непогасената сума е деноминирана в евро.

 

 

 

Amount outstanding in euro (Непогасена сума в евро)

Непогасена сума, конвертирана в евро, като се използва обменният курс на еврото спрямо номиналната валута към датата на изготвянето на изходните данни.

 

 

 

 

 

Amount outstanding type (Вид непогасена сума)

Атрибут, показващ дали непогасената сума отразява общите непогасени суми или броя на непогасените инструменти.

 

 

 

 

 

 

 

 

Market capitalisation (Пазарна капитализация)

Последната налична пазарна капитализация. Пазарната капитализация е деноминирана в номинална валута.

Ако липсва номинална валута, пазарната капитализация е деноминирана в евро.

 

 

 

 

 

 

 

Market capitalisation in euro (Пазарна капитализация в евро)

Пазарна капитализация, конвертирана в евро, като се използва обменният курс на еврото спрямо номиналната валута към датата на изготвянето на изходните данни.

 

 

 

 

 

 

 

Tranche issue date (Емисионна дата на транша)

Дата, на която е емитиран нов транш от съществуваща ценна книга

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tranche issue price (Емисионна цена на транша)

Цена, на която на пазара е предложен нов транш от съществуваща ценна книга

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Partial redemption date (Дата на частичното обратно изкупуване)

Дата, на която част от съществуваща ценна книга е била изкупена обратно

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Partial redemption price (Цена на частичното обратно изкупуване)

Цена, на която част от съществуваща ценна книга е била изкупена обратно

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Capital increase date (Дата на увеличаването на капитала)

Дата, на която е извършено увеличаването на капитала

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Capital increase price (Цена на увеличаването на капитала)

Цена, на която на пазара са били предложени нови акции

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Capital decrease date (Дата на намаляването на капитала)

Дата, на която е извършено намаляването на капитала

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Capital decrease price (Цена на намаляването на капитала)

Цена, на която съществуващите акции са били обратно изкупени и впоследствие обезсилени

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yield to maturity (Доходност до падежа)

Специфична за ценната книга доходност до падежа, изразена в проценти.

 

 

 

 

 

 

 

 

Short name (Кратко наименование)

Кратко наименование на инструмента, определено на базата на характеристиките на емисията и друга налична информация.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pool factor (Коефициент на пула)

За обезпечени с ипотека ценни книжа, коефициент на пула или коефициент на оставащото салдо по главница е непогасеното салдо по главница на пула от ипотеки, обезпечаващи ценните книжа, разделено на първоначалното салдо по главницата.

 

 

 

Has embedded options (Има включени опции)

Атрибут, указващ дали инструментът има включена опция за обратно изкупуване

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Quotation basis (Котировъчна база)

Котировъчна база на инструмента, напр. процент номинал (процент) или валута от акция/дял (дялове).

 

Price date (Дата на цената)

Датата, за която се отнася информацията за цената, предоставена в „Ценова стойност“.

 

 

 

 

 

 

 

 

Price value (Ценова стойност)

Последната налична представителна цена на инструмента към референтната дата по котировъчна база, изразена в котировъчната база и в номиналната валута, ако е приложимо, на инструмента. За лихвоносни ценни книжа се предоставя чистата цена, т.е. без начислената лихва.

 

Price value type (Вид ценова стойност)

Същност на ценова стойност, т.е. дали тя представлява пазарна оценка, пресметната стойност или стойност по подразбиране.

 

 

Monthly average price (Месечна средна цена)

Средноаритметичната стойност на нормализираните цени на инструмента, налични през последните 30 календарни дни преди референтната дата, изразена в котировъчната база и в номиналната валута, ако е приложимо, на инструмента.

 

 

 

 

 

 

 

Issue price (Емисионна цена)

Емисионната цена на отделните ценни книжа, платена от инвеститорите.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Redemption type (Вид обратно изкупуване)

Вид обратно изкупуване, напр. еднократно, безсрочно, структурирано, на годишна база, на части, нередовно или стъпаловидно.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Redemption frequency (Периодичност на обратно изкупуване)

Брой обратни изкупувания годишно за даден дългов инструмент.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Redemption currency (Валута на обратно изкупуване)

Валутата на плащане на главницата (ISO 4217).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Redemption price (Цена на обратно изкупуване)

Окончателна цена на обратно изкупуване на отделните ценни книжа

 

 

 

 

 

 

 

 

Accrual start date (Начална дата на начисляване)

Дата, на която започва да се начислява лихва за лихвоносните дългови инструменти

 

 

 

 

 

 

 

 

Accrued interest (Начислена лихва)

Начислената лихва след последното плащане по купон или след началната дата на начисляването. За лихвоносни ценни книжа при прибавяне на тази стойност към ценовата стойност се получава т.нар. „мръсна цена“.

 

 

Accrued income factor (Коефициент на начислен доход)

Дневен специфичен за ценната книга коефициент на доход в проценти, пресметнат при следване на метода на длъжника. Коефициентът е базиран на начисления, т.е. дава комбинирания ефект от начислената лихва и дохода, дължащ се на разликата между емисионната цена и цената на обратното изкупуване.

 

 

Accrued income (Creditor) (Начислен доход (кредитор))

Дневен специфичен за ценната книга доход в %, пресметнат при следване на метода на кредитора.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Coupon type (Вид купон)

Вида на купона, напр. фиксиран, плаващ, стъпаловиден и т.н.

 

 

 

 

Last coupon rate (Последна купонна лихва)

Последната действително изплатена купонна лихва в процент на година (ануализирана стойност).

 

 

 

Last coupon date (Дата на последния купон)

Дата на последната действително изплатена купонна лихва. Атрибутът позволява идентифицирането на това дали последната действително изплатена купонна лихва попада в отчетния период или не.

 

 

 

Last coupon frequency (Периодичност на последния купон)

Периодичност в годината, в която се изплаща последната купонна лихва.

 

 

 

Coupon currency (Валута на купона)

Валута на купона (ISO 4217).

 

 

 

 

 

 

 

Dividend amount (Размер на дивидента)

Сумата на последното плащане на дивидент за акция (във вид сума на дивидент) преди облагане с данък (брутен дивидент).

 

 

 

 

 

Dividend amount type (Вид дивидент)

Сумата на дивидента за акция може да бъде деноминирана във валутата на дивидента или в брой акции.

 

 

 

 

 

 

Dividend currency (Валута на дивидент)

Валута на последното плащане на дивидент (ISO 4217)

 

 

 

 

 

Dividend Settlement date (Дата на сетълмент на дивидент)

Дата на сетълмент на последното плащане на дивидент. Атрибутът позволява идентифицирането на това дали изплатената сума на дивидента попада в отчетния период или не.

 

 

 

 

 

Last split factor (Последен сплит коефициент)

Сплит коефициент за сплитове (и обратни сплитове) на акции, който се определя по следния начин: (брой акции преди сплита)/ (брой акции след сплита).

 

 

 

 

 

Last split date (Последна дата на сплит)

Дата, на която сплитът на акции влиза в сила.

 

 

 

 

 

Fund asset structure (Структура на активите на фонда)

Вид на (по-голямата част от) базовите активи на фонда.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ПРИЛОЖЕНИЕ IV

АГРЕГИРАНА СТАТИСТИКА НА CSEC

Въведение

Статистиката на емисиите ценни книжа, базирана на централизираната база данни за ценни книжа (ЦБДЦК) – наричана по-долу „CSEC“, предоставя агрегати на салдата и потоците на емисии ценни книжа от резиденти на държавите членки, чиято парична единица е еврото (наричани по-долу „държави членки от еврозоната“), и на държавите членки, чиято парична единица не е еврото (наричани по-долу „държави членки извън еврозоната“), във всички валути, както и от резиденти на останалия свят (RoW) в евро, разбити по сектор на емитента, вид инструмент, вид лихвен процент, матуритет и валута на деноминацията.

Националните централни банки на държавите членки, чиято парична единица е еврото (начиани по долу „НЦБ“), отговарят за проверката на агрегираната статистика на CSEC, свързана с емитентите — резиденти в техните държави. ЕЦБ отговаря за проверката на агрегираната статистика на CSEC, свързана с емитентите — резиденти извън еврозоната, освен ако НЦБ на държава членка, чиято парична единица не е еврото (наричана по-долу „НЦБ извън еврозоната“), е поела задължението за проверката на агрегираната статистика на CSEC, свързана с емитентите — резиденти в нейната държава членка.

Методологията за съставяне на агрегираната статистика на CSEC следва възможно най-точно международните стандарти, определени в „Наръчника за статистика на ценните книжа“ на Банката за международни разплащания, Европейската централна банка (ЕЦБ) и Международния валутен фонд (1), както и в ЕСС 2010 (2). Изрично се посочват изключителните случаи, при които методологията се отклонява от тези статистически стандарти. Подробните правила за изчисляване на CSEC ще бъдат определени в наръчника за съставяне, одобрен от Комитета по статистика на ЕСЦБ и публикуван на уебсайта на ЕЦБ.

1.   Обхват и класификации

1.1

Резидентност на емитента: Агрегираната статистика на CSEC обхваща емисиите от резиденти на държави членки от еврозоната и държави членки извън извън еврозоната във всички валути, както и от резиденти на останалия свят (RoW) в евро. Емисиите от резиденти на държави членки от еврозоната и държави членки извън еврозоната се разбиват по държава – емитент и други критерии. Освен това агрегатите на равнището на еврозоната и Съюза обхващат и емисиите от наднационални институции, които се считат за резиденти съответно в еврозоната и в Съюза като цяло.

1.2

Сектори: Агрегираната статистика на CSEC обхваща емисиите по следните сектори на емитентите:

S1: общо за икономиката (всички сектори взети заедно)

S11: нефинансови предприятия

S12: финансови предприятия

S121: централни банки

S122: депозитни институции без централната банка

S12M: финансови предприятия, различни от депозитни институции

S12P: финансови предприятия, различни от депозитни институции, застрахователни (осигурителни) дружества и пенсионни фондове

S124: инвестиционни фондове, различни от тези на паричния пазар

S125: други финансови посредници без застрахователните (осигурителните) дружества и пенсионните фондове

S125A: финансови предприятия за секюритизация

S125W: други финансови посредници с изключение на застрахователните (осигурителните) дружества, пенсионните фондове (без финансовите предприятия за секюритизация)

S126: финансови спомагателни организации

S127: каптивни финансови институции и заемодатели

S12Q: застрахователни (осигурителни) дружества и пенсионни фондове

S13: държавно управление

S1311: централно държавно управление (без фондовете за социална сигурност) |

S13M: федерално и местно държавно управление (без фондовете за социална сигурност) |

S1314: фондове за социална сигурност

S1M: домакинства и нетърговски организации, обслужващи домакинствата

1.3

Вид инструмент: Агрегираната статистика на CSEC обхваща емисиите на дългови ценни книжа и котирани акции (3). Изключват се емисиите на некотирани акции, други капиталови инструменти, акции/дялови единици, емитирани от фондове на паричния пазар (ФПП), и акции/дялови единици, емитирани от инвестиционни фондове, различни от ФПП.

Емисиите на дългови ценни книжа и котирани акции включват само ценни книжа, идентифицирани с международен идентификационен номер на ценни книжа (ISIN код). Изключват се емисиите на непрехвърлими инструменти, включително заеми, трансакции с ценни книжа като част от споразумения за обратно изкупуване и държавни инвестиции в капитала на международни организации, които са законно учредени като дружества с акционерен капитал.

1.4

Вид лихвен процент: Агрегираната статистика на CSEC обхваща емисии на дългови ценни книжа с всички видове лихвени проценти със следните разбивки:

Фиксиран купон Дългови ценни книжа, за които към датата на емитиране договорните номинални купонни плащания са фиксирани по отношение на валутата на деноминацията за срока на дълговата ценна книга, а изплащането на главницата е фиксирано по отношение на валутата на деноминацията и времето. Тук се включват дълговите ценни книжа с непостоянни лихвени купони, за които към датата на емитиране са предварително определени различни купони за срока на ценната книга.

Нулев купон: Дългови ценни книжа с еднократно плащане без купонни плащания, обикновено продавани с отстъпка.

Инфлационно индексиран променлив лихвен процент: Дългови ценни книжа, за които плащанията на купони или главница са свързани с ценови индекси.

Променлив лихвен процент, свързан с лихвения процент: Дългови ценни книжа, за които плащанията на купони или главница са свързани с бенчмаркове за лихвени проценти или доходност на облигациите.

Променлив лихвен процент, свързан с цената на активите: Дългови ценни книжа, за които плащанията на купони или главница са свързани с други финансови активи, стоки или индекси, различни от ценовите индекси или бенчмарковете за лихвени проценти. Това включва дългови ценни книжа, свързани с кошници от ценни книжа, валути, бизнес събития като неизпълнение от страна на емитента и други видове активи или събития.

Дълговите ценни книжа, които съдържат променлив купон в комбинация с фиксиран купон, се класифицират в съответната категория променлив лихвен процент.

1.5

Матуритет: Агрегираната статистика на CSEC обхваща емисиите на дългови ценни книжа с всички матуритети. Разбивката по матуритет на емисиите на дългови ценни книжа класифицира дълговите ценни книжа по първоначален матуритет и до известна степен по остатъчен матуритет.

1.6

Валутa на деноминация: Агрегираната статистика на CSEC обхваща емисиите от резиденти на еврозоната, разбити по евро и „други валути“, емисиите от резиденти на държави членки извън еврозоната, разбити по евро, „национална валута, различна от евро“, и „други валути“, и емисии от резиденти на останалия свят (RoW) в евро. В таблицата по-долу са обобщени разбивките по валути.

Валута на деноминация

Емисии от резиденти на еврозоната

Емисии от резиденти на държави членки извън еврозоната

Емисии от резиденти на останалия свят (RoW)

В евро

В национална валута, различна от евро

Не се прилага

 

В други валути

 

2.   Концепции за салда и потоци

Агрегираната статистика на CSEC предоставя информация за салдата (т.е. непогасените суми) и потоците (т.е. брутните емисии, обратните изкупувания, преоценките и други промени в обема, включително прекласификации). Уравнението по-долу илюстрира връзката между салдата и потоците:

Салда (t) = Салда (t-1) + Брутни емисии (t) - Обратни изкупувания (t) + Преоценки (t) + Други промени в обема (t)

2.1

Салда: Агрегираната статистика на CSEC за салдата обхваща позициите на дългови ценни книжа и котирани акции, които са в обращение към края на референтния период.

2.2

Брутни емисии: Агрегираната статистика на CSEC за брутните емисии обхваща нови емисии на дългови ценни книжа и котирани акции през референтния период. Емисиите се отнасят до ситуация, при която емитент продава новосъздадени дългови ценни книжа или котирани акции на държатели. Ценната книга се счита за емитирана, когато емитентът я прехвърли на държател, обикновено срещу валута или прехвърляеми депозити, или когато е била действително емитирана, но задържана от първоначалния емитент (4). Освен това за агрегати на дългови ценни книжа по номинална и пазарна стойност брутните емисии включват и начислената лихва. Брутните емисии не се записват в случай само на котиране на акциите на корпоративното предприятие на фондова борса, без да се набира нов капитал. (5) Емисиите на ценни книжа, които могат по-късно да бъдат конвертирани в други инструменти, трябва да бъдат записани като емисии в категорията на първоначалния им инструмент; при конвертиране те трябва да бъдат записани като изкупени обратно от тази категория инструменти, като след това същият обем се третира като брутна емисия в нова категория.

2.3

Обратни изкупувания: Агрегираната статистика на CSEC за обратните изкупувания обхваща обезсилванията на дългови ценни книжа и котирани акции през референтния период. Обратното изкупуване включва дългови ценни книжа, които са достигнали падежа си или са били изкупени обратно по-рано, както и котирани акции, които са официално обезсилени. Освен това за агрегати на дългови ценни книжа по номинална и пазарна стойност брутните емисии включват и изплатения купон. Обратните изкупувания не се записват в случай само на прекратяване на котирането на фондова борса (6).

2.4

Преоценки: Агрегираната статистика на CSEC за преоценките обхваща преоценките на дългови ценни книжа и котирани акции, начислени през референтния период. Преоценките могат да възникнат в резултат на пазарните промени в цените и обменните курсове.

2.5

Други промени в обема: Агрегираната статистика на CSEC за други промени в обема обхваща други изменения в обема на дълговите ценни книжа и котираните акции, дължащи се на промени в количеството или физическите характеристики на ценните книжа или на промени в класификацията на ценните книжа. Промените в класификацията включват промени в институционалния сектор на емитента, промени в референтния район, в който е седалището на емитента, промени в структурата на институционалните единици и промени в класификацията на активите. Другите изменения в обема се получават като остатък от уравнението салда-потоци.

Подробните правила за изчисляване на салдата и потоците ще бъдат определени в наръчника за съставяне, одобрен от Комитета по статистика на ЕСЦБ и публикуван на уебсайта на ЕЦБ.

3.   Статистическо третиране на специфични категории инструменти

При съставянето на агрегираната статистика на CSEC специфични категории инструменти следва да се третират по следния начин:

Депозитарни разписки: За да се избегне двойното отчитане, емисиите на депозитарни разписки трябва да бъдат изключени от агрегираната статистика на CSEC.

Емисии с множество ISIN кодове: За да се избегне двойното отчитане, емисиите, които са идентифицирани с множество ISIN кодове (например защото различни части от дадена ценна книга се емитират съгласно различни регулаторни правила или се депозират при различни депозитари), трябва да бъдат включени в агрегираната статистика на CSEC само доколкото съответните непогасени суми не са вече обхванати от различен ISIN код.

Стрип дългови ценни книжа: За да се избегне двойното отчитане, емисиите на стрип дългови ценни книжа трябва да бъдат включени в агрегираната статистика на CSEC само доколкото съответните непогасени суми вече не са обхванати от съответната първоначална дългова ценна книга.

Собствени ценни книжа: Агрегираната статистика на CSEC трябва да се съставя на брутна база и да обхваща държаните собствени ценни книжа, включително i) ценни книжа, продадени на пазара и закупени обратно от емитента, и ii) ценни книжа, които са били действително емитирани, но са задържани от емитента (7).

4.   Оценка

За дълговите ценни книжа и котираните акции агрегираната статистика на CSEC се съставя по пазарна стойност. Що се отнася само до дълговите ценни книжа, агрегираната статистика на CSEC също се съставя по лицева стойност, а за салдата на дълговите ценни книжа — по номинална стойност. В таблицата по-долу са обобщени методите за оценка, използвани за съставяне на агрегираната статистика на CSEC:

Вид инструмент

Салда и потоци по пазарна стойност

Салда и потоци по лицева стойност

Салда по номинална стойност

Дългови ценни книжа

Котирани акции

Не се прилага

Не се прилага

5.   Преглед на разбивките

За емисиите на всяка отделна държава членка от еврозоната и на еврозоната като цяло агрегираната статистика на CSEC се измерва в евро и се съставя в съответствие с разбивките, определени в следващите таблици. Секторните кодове, използвани в таблиците, имат значението, определено в раздел 1 „Обхват и класификации“.

Таблица А1:

Йерархия на дълговите ценни книжа 1 — Основни разбивки по матуритет и по видове лихвени проценти за отделните държави членки от еврозоната и еврозоната като цяло

Image 2

Таблица А2:

Йерархия на дълговите ценни книжа 2 — Подробни разбивки по видове лихвени проценти за отделните държави членки от еврозоната и еврозоната като цяло

Image 3

Таблица А3:

Йерархия на дълговите ценни книжа 3 — Подробни разбивки по първоначален матуритет за отделните държави членки от еврозоната и еврозоната като цяло

Image 4

Таблица А4:

Йерархия на дълговите ценни книжа 4 — Подробни разбивки по остатъчен матуритет за отделните държави членки от еврозоната и еврозоната като цяло

Image 5

Таблица А5:

Разбивки на котираните акции за отделните държави членки от еврозоната и за еврозоната като цяло

Image 6

За емисиите на дългови ценни книжа на сектор „Останал свят“ извън еврозоната агрегираната статистика на CSEC трябва да се измерва в евро и да се съставя в съответствие с разбивките, определени в следните таблици. Секторните кодове, използвани в таблиците, имат значението, определено в раздел 1 „Обхват и класификации“.

Таблица А6:

Йерархия на дълговите ценни книжа 1 — Основни разбивки по матуритет и по видове лихвени проценти за останалия свят извън еврозоната

Image 7

Таблица А7:

Йерархия на дълговите ценни книжа 2 — Подробни разбивки по видове лихвени проценти за останалия свят извън еврозоната

Image 8

Таблица А8:

Йерархия на дълговите ценни книжа 3 — Подробни разбивки по първоначален матуритет за останалия свят извън еврозоната

Image 9

Таблица А9:

Йерархия на дълговите ценни книжа 4 — Подробни разбивки по остатъчен матуритет за останалия свят извън еврозоната

Image 10

6.   Процес на съставяне на агрегираната статистика на CSEC

Агрегираната статистика на CSEC се съставя централизирано и автоматично въз основа на данните по отделни позиции, включени в ЦБДЦК. Процесът на съставяне генерира агрегатите на най-ниското ниво, посочени в таблици A1—A9 (клетките, обозначени с буквата „L“или „L *“). Всички други агрегати, определени в таблици A1—A9, се получават чрез допълнително агрегиране до тези агрегати на най-ниско ниво.

7.   Проверка и УКД на агрегираната статистика на CSEC

ЕЦБ ще положи максимални усилия, за да състави и предостави агрегираната статистика на CSEC ежедневно, с цел да се даде възможност за редовна проверка на агрегатите.

Проверка на първоначалните и регулярните агрегати

В съответствие с графика в таблица 2 от приложение II към настоящите насоки ЕЦБ и НЦБ трябва да проверят първоначалната и регулярната агрегирана статистика на CSEC до края на седмия работен ден от календарния месец, следващ референтния месец на текущия производствен цикъл, за да се гарантира, че всички набори от приоритетни редове на CSEC са проверени.

ЕЦБ и НЦБ трябва да положат максимални усилия за проверка на първоначалната агрегирана статистика на CSEC въз основа на информацията, с която разполагат, и трябва да проучат съответните агрегати за тяхната достоверност. Първоначалната агрегирана статистика на CSEC трябва да бъдат отбелязана с „временни стойности“ в разпространяваните данни.

ЕЦБ и НЦБ трябва да проверяват задълбочено регулярната агрегирана статистика на CSEC въз основа на цялата налична към момента информация, включително други референтни данни, налични извън ЦБДЦК. Регулярната агрегирана статистика на CSEC трябва да бъдат отбелязана с „нормални стойности“ в разпространяваните данни.

Приоритизиране на работата по проверката

За да се гарантира ефективен работен процес на проверка и да се избегне дублиране на работата по проверката, проверката на агрегираната статистика на CSEC трябва да се съсредоточи върху „приоритетните редове на CSEC“, т.е. най-подходящите агрегирани статистически данни на CSEC на най-ниското ниво. Проверката на приоритетните редове ще гарантира, че се проверяват също всички агрегирани данни от по-високо ниво, които се основават на тези редове, и до голяма степен свързаните с тях припокриващи се агрегати.

Приоритетните редове на CSEC представляват най-значимата агрегирана статистика на CSEC за дадена държава, измерени чрез непогасените им суми, изразени като дял от непогасените суми към агрегатите на CSEC „Общо за икономиката“ за дълговите ценни книжа, и измерени чрез тяхната пазарна капитализация, изразена като дял от пазарната капитализация към агрегатите на CSEC „Общо за икономиката“ за котираните акции. Приоритетните редове се определят като агрегираните статистически данни на CSEC на най-ниско ниво за салдата по пазарна стойност, които са необходими за достигане на прага на УКД за цел 2 за тази държава.

За дълговите ценни книжа агрегираната статистика на CSEC обхваща четирите припокриващи се йерархии, както са определени в таблици А1 — А4 и А6 — А9. За да се избегне дублиране на работата, идентифицирането на приоритетните редове на CSEC за дълговите ценни книжа се основава на агрегатите на най-ниското ниво „краткосрочен при първоначален матуритет“ и на агрегатите „дългосрочен при първоначален матуритет“ за „фиксиран купон“ и „нулев купон“, както са определени в таблици A1 и A6, както и на агрегатите на най-ниското ниво „инфлационно индексиран променлив лихвен процент“, „променлив лихвен процент, свързан с лихвен процент“ и „променлив лихвен процент, свързан с цената на активите“, както са определени в таблици A2 и A7. Това осигурява подробна проверка на разбивките по вид инструмент, както и проверка на високо ниво на разбивките по матуритет (т.е. краткосрочен спрямо дългосрочен при първоначален матуритет).

За котираните акции идентифицирането на приоритетните редове на CSEC се основава на агрегатите на най-ниското ниво, определени в таблица А5.

Агрегираната статистика на CSEC трябва да бъдат проверена на ниво „набори от редове“, състоящи се от съответните агрегати за трите метода за оценка (т.е. пазарна, номинална и лицева стойност) и петте вида редове (т.е. салда, брутни емисии, обратни изкупувания, преоценки и други промени в обема), за които са общи останалите разбивки. Това означава, че проверката на приоритетните редове на CSEC трябва винаги да обхваща целия набор от редове, свързани със съответните приоритетни редове на CSEC („набори от приоритетни редове на CSEC“) за салдата по пазарна стойност.

Ако наборите от приоритетни редове на CSEC показват значителна промяна в общите непогасени суми или пазарната капитализация, след като са били проверени, но преди крайния срок за проверка, определен в графика в таблица 2 от приложение II към настоящите насоки, ЦБДЦК трябва да посочи съответните набори от редове и те трябва да бъдат проверени отново.

УКД на агрегираната статистика на CSEC

При проверката и потвърждаването на приоритетните редове на CSEC ЕЦБ и НЦБ трябва да проверят динамичните редове на съответните набори от редове за следните възможни проблеми с качеството на данните:

отклоняващи се стойности, т.е. стойности, които се различават значително от другите стойности на съответните динамични редове;

несъответствия салда-потоци, т.е. референтни периоди, през които текущите салда не са равни на сбора от предходни салда плюс брутни емисии минус обратни изкупувания плюс преоценки, които биха могли да се дължат или на други промени в обема, или на проблеми с качеството на данните.

Ако ЕЦБ и НЦБ установят значими проблеми с качеството на статистическите данни по време на проверката на първоначалната и регулярната агрегирана статистика на CSEC, те трябва своевременно да ги коригират в базовите данни на ЦБДЦК по отделни позиции, но не по-късно от крайния срок, посочен в графика в таблица 2 от приложение II към настоящите насоки. Корекциите на базовите данни по отделни позиции ще бъдат отразени в агрегираната статистика на CSEC, която се събира при нощната обработка за следващия ден.


(1)  На разположение на уебсайта на Международния валутен фонд: www.imf.org.

(2)  Както е установено с Регламент (ЕС) № 549/2013.

(3)  Категории F.3 и F.511 от ЕСС 2010.

(4)  Ценните книжа се считат за действително емитирани (дори ако не са били продадени на друго лице преди това), когато: i) те са записани в счетоводния баланс на емитента; или ii) те се използват или са на разположение за използване от емитента за пазарни операции.

(5)  ЕСС 2010 (5.150) теоретично позволява записването на такива трансакции, тъй като гласи: „Котирането се записва като емитиране на котирани акции и като обратно изкупуване на некотирани акции [...], ако е приложимо.“

(6)  ЕСС 2010 (5.150) теоретично позволява записването на такива трансакции, тъй като гласи: „[...] изваждането от списъка се записва като обратно изкупуване на котирани акции и емитиране на некотирани акции, ако е приложимо“.

(7)  Вижте бележка под линия 4.


ПРИЛОЖЕНИЕ V

ТАБЛИЦА НА СЪОТВЕТСТВИЕТО

Насоки 2012/689/EU (ECB/2012/21)

Насоки (ЕС) 2021/834 (ЕЦБ/2021/15)

Настоящите насоки

Член 1

Член 1

Член 2

Член 2

Член 3, параграф 1

Член 3, параграф 1

Член 3, параграф 2

Член 3, параграф 2

Член 3, параграф 3

Член 4, параграфи 1, 2, 3 и 4

Член 8

Член 4, параграф 5

Член 4, параграфи 6 и 7

Член 4, параграф 1

Член 5, параграф 1

Член 4, параграф 2, член 5, параграфи 1 и 2 и член 6, параграф 1

Член 5, параграф 2

Член 4, параграф 3

Член 5, параграф 3

Член 5, параграф 4

Член 5, параграф 4

Член 5, параграф 5

Член 5, параграф 6 и член 6, параграф 3

-

Член 5, параграф 6

Член 5, параграф 4

-

Член 6, параграф 1

Член 5, параграф 3

-

Член 6, параграф 2

Член 5, параграф 5

-

Член 6, параграф 3

Член 6, параграф 2

-

Член 7

Член 5, параграф 4 и член 6, параграф 2

-

Член 8

Член 7, параграф 1

-

Член 9, параграф 1

Член 7, параграф 2

-

Член 9, параграф 2

-

-

Член 9, параграф 3

-

-

Член 10

-

-

Член 11

-

Член 9

Член 12

-

Член 5

Член 13

Член 10

Член 10

Член 14

-

-

Член 15

Член 11

Член 11

Член 16

Член 12

Член 12

Член 17

-

-

Приложение I

Приложение I

-

Приложение II

Приложение II

-

Приложение III

-

-

Приложение IV


Top