EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021D1094

Решение (ЕС) 2021/1094 на Съвета от 28 юни 2021 година за изменение на Решение 2008/376/ЕО относно приемането на програмата за изследвания на Изследователския фонд за въглища и стомана и относно многогодишните технически насоки за тази програма

ST/9400/2021/INIT

OB L 236, 5.7.2021, p. 69–74 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2021/1094/oj

5.7.2021   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 236/69


РЕШЕНИЕ (ЕС) 2021/1094 НА СЪВЕТА

от 28 юни 2021 година

за изменение на Решение 2008/376/ЕО относно приемането на програмата за изследвания на Изследователския фонд за въглища и стомана и относно многогодишните технически насоки за тази програма

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Протокол (№ 37) относно финансовите последици от изтичането на срока на Договора за ЕОВС и Изследователския фонд за въглища и стомана, приложен към Договора за Европейския съюз и към Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 2, втора алинея от него,

като взе предвид предложението на Европейската комисия,

като взе предвид становището на Европейския парламент (1),

като има предвид, че:

(1)

На 5 октомври 2016 г. Съюзът ратифицира Парижкото споразумение, прието съгласно Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата (наричано по-нататък „Парижкото споразумение“). С Парижкото споразумение страните, които са го ратифицирали, се приканват да засилят глобалните действия в отговор на заплахата от изменението на климата, с цел повишаването на температурата в световен мащаб да се ограничи значително под 2 °C.

(2)

В съответствие с Парижкото споразумение на 11 декември 2019 г. Комисията публикува съобщение до Европейския парламент, Европейския съвет, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите относно Европейския зелен пакт, с което пое ангажимент за справяне с предизвикателствата, свързани с климата и околната среда, и за превръщане на Съюза в справедливо и благоденстващо общество с модерна и конкурентоспособна икономика, с ефективно използване на ресурсите, в която през 2050 г. няма да има нетни емисии на парникови газове и икономическият растеж няма да зависи от използването на ресурси. В съобщението относно Европейския зелен пакт, с което се определя нова стратегия за растеж, се посочва необходимостта да се подкрепят екологично чисти революционни технологии в стоманодобива, водещи до производство на стомана с нулеви въглеродни емисии до 2030 г., и да се проучи дали може да се използва част от финансирането, ликвидирано във връзка с Европейската общност за въглища и стомана. В съобщението се посочва също, че всички действия и политики на Съюза следва да действат обединено, за да може Съюзът да осъществи успешен и справедлив преход към устойчиво бъдеще. В съответствие с принципа за ненанасяне на вреда, на който се позовава съобщението, целите на програмата за изследвания на Изследователския фонд за въглища и стомана се преразглеждат, така че тя вече да не обхваща дейности, които поддържат добива, преработката и прекомерната употреба на въглища.

(3)

Съюзът осъществява амбициозна политика за действия в областта на климата и е въвел регулаторна рамка за постигане на своята цел за намаляване на емисиите на парникови газове до 2030 г. По-специално с Регламент (ЕС) 2018/1999 на Европейския парламент и на Съвета (2) е установена законодателната основа за надеждно, приобщаващо, ефективно по отношение на разходите, прозрачно и предвидимо управление на Енергийния съюз и действията в областта на климата, с което се гарантира постигането на целите до 2030 г. и дългосрочните цели на Енергийния съюз в съответствие с Парижкото споразумение.

(4)

В своето съобщение до Европейския парламент, Европейския съвет, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите относно Плана за инвестиции за устойчива Европа и Плана за инвестиции на Европейския зелен пакт Комисията обяви своето намерение да предложи преразглеждане на Решение 2008/376/ЕО на Съвета (3) с цел да осигури възможност за финансиране на големи авангардни проекти за научни изследвания и иновации в областта на чистото производство на стомана, както и на научноизследователски дейности в сектора на въгледобива в съответствие с принципите на Механизма за справедлив преход.

(5)

В допълнение към това докладът за мониторинг и оценка на програмата за изследвания на Изследователския фонд за въглища и стомана (наричана по-нататък „програмата за изследвания“) съдържа препоръка да се изменят целите на научните изследвания в областта на въглищата и стоманата, посочени в глава II, раздели 3 и 4 от Решение 2008/376/ЕО, и да се подпомогнат авангардните научни изследвания в сектора на стоманата, както и емблематични проекти в сектора на въгледобива.

(6)

Затова е необходимо целите на програмата за изследвания на Изследователския фонд за въглища и стомана да се приведат в съответствие с международните споразумения, като например Парижкото споразумение, както и с научните, технологичните и политическите цели на Съюза за неутралност по отношение на климата до 2050 г.

(7)

Съвместно програмираните партньорства са се доказали като ефективни в обединяването на ресурси за обща европейска изследователска цел. За да се подпомогне постигането на неутрална по отношение на климата икономика до 2050 г., е необходимо да се предвиди възможност за предоставяне на подкрепа чрез съвместно програмирани европейски партньорства, във взаимодействие и последователно с други програми. Европейското партньорство би могло да бъде идеален инструмент за обединяване на ресурси за подкрепа на научни изследвания в областта на авангардните технологии за намаляване на емисиите на CO2 в сектора на стоманодобивната промишленост.

(8)

Поради това Решение 2008/376/ЕО следва да бъде съответно изменено,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Решение 2008/376/ЕО се изменя, както следва:

1)

в член 2 втората алинея се заменя със следното:

„Програмата за изследвания предоставя подкрепа за съвместни научни изследвания в секторите на въглищата и стоманата. Тя предоставя подкрепа и за екологично чисти авангардни технологии в стоманодобива, водещи до стоманодобивни проекти с почти нулеви въглеродни емисии и научноизследователски проекти за управление на справедливия преход на бивши въгледобивни рудници или въгледобивни рудници в процес на закриване, както и свързаната с това инфраструктура в съответствие с Механизма за справедлив преход и с член 4, параграф 2 от Решение 2003/76/ЕО. Програмата за изследвания съответства на политическите, научните и технологичните цели на Съюза и допълва дейностите, осъществявани в държавите членки и в рамките на действащата Рамкова програма на Съюза за научни изследвания, технологично развитие и демонстрационни дейности (наричана по-долу „Рамковата програма за научни изследвания“).“;

2)

членове 4—6 се заменят със следното:

„Член 4

Подкрепа за справедливия преход на сектора на въгледобива и регионите

1.   Научноизследователските проекти спомагат за прехода към неутрална по отношение на климата икономика на Съюза до 2050 г. с цел подпомагане на постепенното извеждане от употреба на изкопаемите горива, разработване на алтернативни дейности в бивши миннодобивни обекти и избягване или прилагане на мерки за отстраняване на щетите за околната среда, причинявани от въгледобивни рудници в процес на закриване, бивши въгледобивни рудници и техните околности. Проектите се съсредоточават по-специално върху:

а)

разработването и изпитването на технологии за улавяне, използване и съхранение на въглероден диоксид;

б)

използването на геотермална енергия в бивши въгледобивни обекти;

в)

използването за неенергийни цели и производство на суровини от миннодобивни отпадъци и остатъчни вещества от бивши въгледобивни рудници или такива в процес на закриване, като надлежно се гарантира, че тяхното въздействие върху климата, околната среда и здравето е сведено до минимум и е по-ниско от това на алтернативните решения;

г)

търсенето на ново предназначение за бивши рудници за добив на черни и лигнитни въглища, както и за свързаната с въглищата инфраструктура, включително услуги за снабдяване с електроенергия, в съответствие с неутрален по отношение на климата и екологосъобразен преход;

д)

насърчаването на разработване на ефикасни програми за преквалификация и повишаване на квалификацията на работниците, засегнати от постепенното преустановяване на въгледобива, включително изследвания в областта на обучението и преквалифицирането на работниците, които са наети или са били наети в сектора на въгледобива.

2.   Обръща се специално внимание на затвърждаването на водещата роля на Европа в управлението на прехода на бивши въгледобивни рудници и свързаната с въглищата инфраструктура чрез технологични и нетехнологични решения, като наред с това се подкрепят технологичният и нетехнологичният трансфер. Научноизследователските дейности, осъществявани за такива цели, осигуряват осезаеми ползи за климата и околната среда в съответствие с целта за неутралност по отношение на климата до 2050 г.“

Член 5

Подобряване на здравето и безопасността

1.   В проектите, които обхващат посочените в членове 4 и 6 дейности, се вземат под внимание въпросите, свързани с безопасността във въгледобивните рудници в процес на закриване и бившите въгледобивни рудници, с цел подобряване условията на труд, здравословните и безопасни условия на труд, както и проблемите с околната среда, имащи отрицателно въздействие върху здравето.

2.   Научноизследователските проекти се съсредоточават върху заболяванията, свързани с миннодобивни дейности, с цел да се подобри здравето на хората, живеещи във въгледобивни региони в преход. С научноизследователски проекти се осигуряват и защитни мерки по време на закриване на рудниците и в бивши въгледобивни рудници.

Член 6

Свеждане до минимум на въздействието върху околната среда на въгледобивните рудници в преход

1.   Научноизследователските проекти имат за цел да бъде сведено до минимум въздействието върху атмосферата, водата и почвите, оказвано от въгледобивните рудници в процес на закриване и бившите въгледобивни рудници. Научните изследвания се насочват към съхраняване и възстановяване на природните ресурси за бъдещите поколения и свеждане до минимум на въздействието върху околната среда на въгледобивните рудници в процес на закриване и на бившите въгледобивни рудници.

2.   Предимство се дава на проекти, които предвиждат поне едно от следните:

а)

нови и подобрени технологии за избягване на замърсяването на околната среда, включително изтичане на метан, от въгледобивни рудници в процес на закриване, бивши въгледобивни рудници и техните околности (включително въздуха, земята, почвите и водите);

б)

улавяне, избягване и свеждане до минимум на емисиите на парникови газове, по-специално на метан, от находища на въглища в процес на закриване;

в)

управление и повторно използване на миннодобивни отпадъци, пепелина и продуктите от десулфуризация от въгледобивни рудници в процес на закриване и бивши въгледобивни рудници, както и други видове отпадъци, ако има такива;

г)

обновяване на насипищата от отпадъци и промишлено използване на остатъчните вещества от производството и потреблението на въглища във въгледобивни райони в преход;

д)

защита на подпочвените води и пречистване на дренажните води от рудниците;

е)

възстановяване на околната среда около бивши инсталации или инсталации в процес на закриване, които са използвали въглища, и техните околности, по-специално води, земя, почви и биологично разнообразие;

ж)

защита на наземната инфраструктура срещу пропадане и движение на земни маси в краткосрочен и дългосрочен план.“;

3)

член 7 се заличава;

4)

членове 8—10 се заменят със следното:

„Член 8

Нови и устойчиви процеси за производство на стомана и довършителни процеси, с ниски въглеродни емисии

Научните изследвания и технологичното развитие имат за цел да развиват, демонстрират и подобряват процесите за производство на стомана с почти нулеви въглеродни емисии с цел повишаване на качеството на продуктите и увеличаване на производителността. Значителното намаляване на емисиите, потреблението на енергия, въглеродния отпечатък и други въздействия върху околната среда, както и запазването на ресурсите представляват неразделна част от търсените дейности. Научноизследователските проекти застъпват поне една от следните области:

а)

нови и подобрени авангардни процеси и операции за производство на чугун и стомана с почти нулеви въглеродни емисии със специално внимание към прякото избягване на въглерод, или интелигентното използване на въглерод, или и двете;

б)

оптимизация на производството на стомана и на производствената верига (включително редукция и предварителна редукция на желязната руда, производството на чугун и стомана, процесите, основаващи се на топене на рециклиран скрап, следпещната металургична обработка, операциите по леене, валцуване, довършителни работи и полагане на покрития) чрез апаратура, определяне на свойствата на междинните и крайните продукти, моделиране, контрол и автоматизация, включително цифровизация, прилагане на големи масиви от данни, изкуствен интелект, както и всякакви други съвременни технологии;

в)

интегриране на процеса на производство на стомана и на ефективността на процесите в производството на стомана с почти нулеви въглеродни емисии;

г)

поддържане и надеждност на инструментите за производство на стомана;

д)

техники за повишаване на годността за рециклиране, рециклирането и повторното използване на стомана, както и развитието на кръгова икономика;

е)

техники за повишаване на енергийната ефективност на производството на стомана чрез повторно използване на отпадна топлина, предотвратяване на загубите на енергия, хибридни отоплителни методи и решения за енергийно управление;

ж)

иновативни технологии и решения за процесите на производство на чугун и стомана, които насърчават междусекторни дейности, демонстрационни проекти, в които е интегрирано производство на енергия с нулеви въглеродни емисии или които допринасят за чиста водородна икономика.

Член 9

Усъвършенствани класове стомана и приложения

Научните изследвания и технологичното развитие се съсредоточават върху задоволяване на изискванията на потребителите на стомана за разработване на нови продукти с почти нулеви въглеродни емисии и създаване на нови пазарни възможности, като същевременно се намаляват емисиите и въздействието върху околната среда. В контекста на технологиите, посочени в член 8, научноизследователските проекти застъпват поне една от следните области, с цел постигане на процеси на производство на стомана с почти нулеви въглеродни емисии в Съюза:

а)

нови усъвършенствани класове стомана;

б)

подобряване на свойствата на стоманата, като например механичните и физичните свойства, пригодността за по-нататъшно обработване, пригодността за различни приложения и различни условия на труд;

в)

удължаване на експлоатационния срок, по-специално чрез подобряване на устойчивостта на стоманите и стоманените конструкции на топлина и корозия, механична и топлинна умора и други влошаващи качеството влияния;

г)

прогностични симулационни модели за микроструктури, механични свойства и производствени процеси;

д)

технологии, свързани с формуване, заваряване и свързване на стоманата с други материали;

е)

стандартизиране на методите за изпитване и оценка;

ж)

високоефективни стомани за приложения като мобилност, включително устойчивост, методи за екопроектиране, модернизация, олекотени конструкции и решения за безопасност.

Член 10

Съхраняване на ресурсите, опазване на околната среда и кръгова икономика

Съхраняването на ресурсите, опазването на екосистемите, преходът към кръгова икономика и въпросите, свързани с безопасността, са неразделна част от работата в областта на научните изследвания и технологичното развитие при производството и използването на стомана. Научноизследователските проекти застъпват поне една от следните области:

а)

техники за рециклиране на остаряла стомана и странични продукти от различни източници и подобряване на качеството на стоманения скрап;

б)

преработване на отпадъците и оползотворяване на ценни вторични суровини, включително шлаки, както в стоманодобивното предприятие, така и извън него;

в)

контрол на замърсяването и опазване на околната среда на работното място и стоманодобивното предприятие и около тях (газообразни, твърди или течни емисии, управление на водите, шум, миризми, прах и др.);

г)

проектиране на класове стомана и сглобяеми структури за улесняване на оползотворяването на стомана за рециклиране или повторно използване;

д)

използване на газове от технологични процеси и премахване на емисиите от отпадни газове от производството на стомана;

е)

оценка на база жизнения цикъл и подход, основан на жизнения цикъл, при производството и употребата на стомана.“;

5)

в глава II, раздел 4 се вмъква следният член:

„Член 10а

Управление на работната сила и условията на труд

Научноизследователските проекти застъпват поне една от следните области:

а)

развитие и разпространение на компетентности с цел да се върви в крак с новите процеси на производство на стомана с почти нулеви въглеродни емисии, като например цифровизацията, и да се взема предвид принципът на учене през целия живот;

б)

подобряване на условията на труд, включително здравето, безопасността и ергономията на работното място и около него.“;

6)

вмъква се следният член:

„Член 17а

Европейски партньорства

1.   Част от програмата за изследвания, а именно научните изследвания в областта на авангардните технологии за намаляване на емисиите на CO2 в сектора на стоманодобивната промишленост, може да се изпълнява посредством съвместно програмирани европейски партньорства, създадени в съответствие с правилата, предвидени в член 10 и приложение III към Регламент (ЕС) 2021/695 на Европейския парламент и на Съвета (*1)

2.   За целите на настоящия член „съвместно програмирано европейско партньорство“ означава инициатива, подготвена с участие на държавите членки на ранен етап, при която Съюзът, заедно с частни или публични партньори, или и двете (като например промишлеността, университетите, научноизследователски организации, органи, чиято мисия са обществени услуги на местно, регионално, национално или международно равнище, и организации на гражданското общество, включително фондации и НПО), се ангажират съвместно да подпомагат развитието и прилагането на програма за научноизследователски дейности. Съвместно програмираните европейски партньорства се създават въз основа на меморандуми за разбирателство или договорни споразумения между Комисията и такива частни или публични партньори, или и двете, в които се определят целите на партньорството, съответните ангажименти за финансов принос на партньорите, или принос в натура, или и двете, ключовите показатели за качество на изпълнението и за въздействие, както и крайният резултат, до който трябва да се достигне. Те включват набелязване на допълнителни научноизследователски дейности, които се изпълняват от партньорите и от програмата за изследвания.

3.   В рамките на съвместно програмираните европейски партньорства програмата за изследвания може да осигурява финансиране за дейностите, които са допустими съгласно настоящия раздел, под формата, предвидена в член 30. Освен това тя може да осигурява финансиране и под формата на награди.

4.   Финансирането на дейностите по настоящия раздел се предоставя вследствие на съответните покани за представяне на предложения, посочени в член 25, параграфи 2 и 3.

(*1)  Регламент (ЕС) 2021/695 на Европейския парламент и на Съвета oт 28 април 2021 г. за създаване на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“, за определяне на нейните правила за участие и разпространение на резултатите и за отмяна на регламенти (ЕС) № 1290/2013 и (ЕС) № 1291/2013 (ОВ L 170, 12.5.2021 г., стр. 1).“;"

7)

член 39 се заменя със следното:

„Член 39

Назначаване на независими и висококвалифицирани експерти

За назначаването на независими и висококвалифицирани експерти, предвидено в член 18, член 28, параграф 2 и член 38, се прилагат разпоредбите на член 237 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета (*2).

(*2)  Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета от 18 юли 2018 г. за финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза, за изменение на регламенти (ЕС) № 1296/2013, (ЕС) № 1301/2013, (ЕС) № 1303/2013, (ЕС) № 1304/2013, (ЕС) № 1309/2013, (ЕС) № 1316/2013, (ЕС) № 223/2014 и (ЕС) № 283/2014 и на Решение № 541/2014/ЕС и за отмяна на Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 (ОВ L 193, 30.7.2018 г., стр. 1).“;"

8)

в член 41 буква в) се заличава.

Член 2

Настоящото решение влиза в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Съставено в Люксембург на 28 юни 2021 година.

За Съвета

Председател

M. do C. ANTUNES


(1)  Становище от 19 май 2021 г. (все още непубликувано в Официален вестник).

(2)  Регламент (ЕС) 2018/1999 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2018 г. относно управлението на Енергийния съюз и на действията в областта на климата, за изменение на регламенти (ЕО) № 663/2009 и (ЕО) № 715/2009 на Европейския парламент и на Съвета, директиви 94/22/ЕО, 98/70/ЕО, 2009/31/ЕО, 2009/73/ЕО, 2010/31/ЕС, 2012/27/ЕС и 2013/30/ЕС на Европейския парламент и на Съвета, директиви 2009/119/ЕО и (ЕС) 2015/652 на Съвета и за отмяна на Регламент (ЕС) № 525/2013 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 328, 21.12.2018 г., стр. 1).

(3)  Решение 2008/376/ЕО на Съвета от 29 април 2008 г. относно приемането на програмата за изследвания на Изследователския фонд за въглища и стомана и относно многогодишните технически насоки за тази програма (ОВ L 130, 20.5.2008 г., стр. 7).


Top