EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018H1149

Препоръка (ЕС) 2018/1149 на Комисията от 10 август 2018 година относно незадължителните насоки за установяване на засегнати от конфликти и високорискови зони и други рискове за веригата на доставки съгласно Регламент (ЕС) 2017/821

C/2018/5367

OB L 208, 17.8.2018, p. 94–106 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2018/1149/oj

17.8.2018   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 208/94


ПРЕПОРЪКА (ЕС) 2018/1149 НА КОМИСИЯТА

от 10 август 2018 година

относно незадължителните насоки за установяване на засегнати от конфликти и високорискови зони и други рискове за веригата на доставки съгласно Регламент (ЕС) 2017/821

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 292 от него,

като има предвид, че:

(1)

Макар и със значителен потенциал за развитие, природните минерални ресурси притежават голям потенциал за развитие, но могат да предизвикат спорове в засегнати от конфликти или високорискови зони, когато приходите от тях предизвикват или поддържат ожесточени конфликти, подкопаващи усилията за развитие, добро управление и върховенство на закона. Решаващ елемент за гарантиране на мира, развитието и стабилността в тези зони е прекъсването на взаимовръзката между конфликтите и незаконния добив на полезни изкопаеми.

(2)

За да се отговори на тези опасения, с Регламент (ЕС) 2017/821 на Европейския парламент и на Съвета (1) се определят задължения за надлежна проверка на веригата на доставки за вносителите от Съюза на калай, тантал и волфрам, на рудите на тези метали и на злато с произход от засегнати от конфликти и високорискови зони. Той ще се прилага от 1 януари 2021 г. (наричан по-нататък „Регламентът“).

(3)

За целите на този регламент понятието „засегнати от конфликти и високорискови зони“ се определя като зони в състояние на въоръжен конфликт или в нестабилна ситуация след края на конфликт, както и зони със слаби или несъществуващи структури на управление и недостатъчна или липсваща сигурност, например нефункциониращи държави, както и такива с широкоразпространени и системни нарушения на международното право, включително нарушения на правата на човека.

(4)

В член 14, параграф 1 от този Регламент се посочва, че за да създаде яснота и сигурност за икономическите оператори, и по-специално МСП, както и съгласуваност между техните практики, Комисията, след като се консултира с Европейската служба за външна дейност и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), трябва да изготви незадължителни насоки за икономическите оператори, в които се обяснява как най-добре да се прилагат критериите за установяване на засегнати от конфликти и високорискови зони (наричани по-нататък „Насоките“).

(5)

В този член също така се посочва, че тези насоки трябва да се основават на определението за засегнати от конфликти и високорискови зони, установено в Регламента, и да се вземат под внимание Насоките на ОИСР по надлежната проверка в тази област, както и други сигнализиращи опасност рискове по веригата на доставки — сигнали за опасност, определени в съответните допълнения към Насоките.

(6)

За да бъдат ефективни, тези насоки следва да определят общата концепция за надлежната проверка по веригите на доставки на полезни изкопаеми и метали, свързани със засегнати от конфликти и високорискови зони, както и стъпките, които дружествата следва да предприемат, за да установят и да се справят в тази връзка с рисковете, свързани със снабдяването с калай, тантал, волфрам и злато.

(7)

Следва да се припомни, че изискванията на Регламента към вносителите от Съюза не се отнасят само до металите и полезните изкопаеми, произхождащи от засегнати от конфликти и високорискови зони, но също и до свързаните с тях рискове нагоре по веригата, например по отношение на търговията, обработката и износа.

(8)

В тези насоки следва също така да се обяснят ключовите принципи за установяване на засегнатите от конфликти и високорисковите зони, по-конкретно с цел прилагането на Регламента, докато определянето и обясняването на такива зони не засяга позицията на Съюза относно това, кое може да представлява „засегнати от конфликти и високорискови зони“ извън контекста на този регламент.

(9)

Позоваването на съответната информация от открити източници, която икономическите оператори могат да използват при установяването на засегнати от конфликти и високорискови зони, следва да представлява централна част от настоящите насоки, като се припомня, че съответните източници се актуализират с различна периодичност и следва да бъдат допълвани с други източници.

(10)

Другите сигнализиращи опасност рискове по веригата на доставки — сигнали за опасност, разгледани в настоящите насоки, следва да се отнасят до местоположението, доставчиците и необичайните обстоятелства на търговските операции, като следва да се основават на работата на ОИСР в тази област.

(11)

В член 14, параграф 2 от Регламента се посочва, че Комисията трябва да използва външен експертен опит, който предоставя насочващ, неизчерпателен, редовно актуализиран списък на засегнати от конфликти и високорискови зони. Този бъдещ списък трябва да се изготвя въз основа на анализа на външните експерти на настоящите насоки и другата съществуваща информация от, inter alia, академичните среди и схемите за надлежна проверка на веригата на доставки.

(12)

Настоящите насоки са незадължителни и вносителите от Съюза запазват отговорността си да спазват задълженията за надлежна проверка съгласно Регламента, докато службите на Комисията гарантират, че настоящите насоки остават актуални с течение на времето,

ПРИЕ НАСТОЯЩАТА ПРЕПОРЪКА:

1.

Вносителите от Съюза със задължения по Регламент (ЕС) 2017/821 следва да спазват незадължителните насоки, предвидени в приложението към настоящата препоръка. Следването на настоящите насоки ще им помогне да установяват адекватно засегнатите от конфликти и високорисковите зони, както и съответните сигнали за опасност, така че правилно да изпълняват изискванията на този регламент, когато започнат да бъдат прилагани от 1 януари 2021 г. Насоките могат да бъдат следвани и от други субекти, които прилагат надлежна проверка към веригата си за доставка на полезни изкопаеми.

2.

Настоящата препоръка ще бъде публикувана в Официален вестник на Европейския съюз.

Съставено в Брюксел на 10 август 2018 година.

За Комисията

Cecilia MALMSTRÖM

Член на Комисията


(1)  Регламент (ЕС) 2017/821 на Европейския парламент и на Съвета от 17 май 2017 година за определяне на задължения за надлежна проверка на веригата на доставки за вносителите от Съюза на калай, тантал и волфрам, на рудите на тези метали и на злато с произход от засегнати от конфликти и високорискови зони (ОВ L 130, 19.5.2017 г., стр. 1).


ПРИЛОЖЕНИЕ

1.   ЦЕЛ НА НАСТОЯЩИТЕ НАСОКИ

Регламент (ЕС) 2017/821 (наричан по-нататък „Регламентът“) влезе в сила на 8 юни 2017 г. и се прилага към вносителите от Съюза (1) (включително, но не само топилните предприятия и обогатителните фабрики) от 1 януари 2021 г. Както е посочено в неговия член 1, Регламентът е предназначен да осигури прозрачност и сигурност по отношение на практиките за снабдяване на вносителите от Съюза, които се снабдяват от засегнати от конфликти и високорискови зони.

Съгласно член 14, параграф 1 от Регламента Европейската комисия има задължението да изготви незадължителни насоки под формата на наръчник за икономическите оператори, в който се обяснява как най-добре да се прилагат критериите за установяване на засегнати от конфликти и високорискови зони. В същия член се посочва и че в насоките трябва да се вземат предвид Насоките на ОИСР по надлежната проверка (2) в тази област, както и други сигнализиращи опасност рискове по веригата на доставки, така наречените „сигнали за опасност“, определени в съответните допълнения към тези насоки.

В настоящите насоки:

в раздел 2 се определя общата концепция за надлежната проверка по веригите на доставки на полезни изкопаеми с произход от засегнати от конфликти и високорискови зони, както и стъпките, които дружествата следва да предприемат, за да установят и да се справят с рисковете, свързани със снабдяването с калай, тантал, волфрам и злато;

В раздел 3 се обясняват ключовите елементи на определението на понятието „засегнати от конфликти и високорискови зони“ за целите на Регламента;

в раздел 4 е посочена информация от открити източници, за да се помогне на дружествата при установяването на засегнати от конфликти и високорискови зони;

в раздел 5 се дава информация за други показатели за потенциални рискове (или „сигнали за опасност“) във веригата на доставки на полезни изкопаеми, които се отнасят до местоположението, доставчиците и необичайните обстоятелства на търговските операции.

Настоящите насоки са предназначени да помогнат на вносителите от ЕС да извършват надлежна проверка по веригата си на доставки. Те не засягат Регламент (ЕС) 2017/821 и не са правно обвързващи.

Следва да се отбележи също така, че съгласно член 14, параграф 2 от Регламента Европейската комисия ще използва (впоследствие) външен експертен опит, който предоставя насочващ, неизчерпателен, редовно актуализиран списък на засегнати от конфликти и високорискови зони. Този списък ще се изготвя въз основа на анализа на външните експерти на настоящите насоки и съществуващата информация от, inter alia, правителствата, международните организации, академичните среди и схемите за надлежна проверка на веригата на доставки.

2.   НАДЛЕЖНА ПРОВЕРКА ПО ВЕРИГИТЕ НА ДОСТАВКИ НА ПОЛЕЗНИ ИЗКОПАЕМИ — ОБЩА КОНЦЕПЦИЯ И СТЪПКИ

2.1.   Концепция за основана на риска надлежна проверка

В засегнатите от конфликти и високорискови зони дружествата, свързани с добива, преработката и търговията с полезни изкопаеми, имат потенциал да генерират доходи, растеж и просперитет, устойчив поминък и да насърчават местното развитие. В такива ситуации съществува риск дружествата да допринесат или да бъдат свързани със значителни неблагоприятни въздействия в резултат на дейностите или решенията си за снабдяване, включително въоръжен конфликт и сериозни нарушения на правата на човека. От тази гледна точка, за да се гарантира, че дружествата не допринасят преднамерено или непреднамерено или не са (или не продължават да бъдат) свързани с такива неблагоприятни въздействия, те следва да извършват основана на риска надлежна проверка на веригата на доставки като част от непрекъснат, проактивен и последващ процес, стабилно интегриран в системата им за управление.

Като цяло основаната на риска надлежна проверка се отнася за стъпките, които дружествата следва да предприемат, за да установят и да се справят със съществуващи и потенциални рискове в своята верига на доставки на полезни изкопаеми, за да предотвратят или намалят приноса си към неблагоприятни въздействия във връзка с добива, производството, търговията, преработката, обработката и износа на полезни изкопаеми, свързани със засегнати от конфликти и високорискови зони. Рисковете са определени по отношение на потенциално неблагоприятните въздействия от дейността на дадено дружество, които произтичат от собствените дейности на дружеството или които могат да бъдат пряко свързани с операции, продукти или услуги в резултат на неговите бизнес отношения с трети страни, включително доставчици и други субекти във веригата на доставки. Неблагоприятните въздействия могат да включват нараняване на хора (т.е. външни въздействия) или вреда на репутацията или правна отговорност за дружеството (т.е. вътрешни въздействия) или и двата вида въздействия.

Дружествата могат да срещнат рискове във веригите си на доставки на полезни изкопаеми, тъй като обстоятелствата, свързани с добива, производството, търговията, обработката или износа на полезни изкопаеми, по своята същност носят по-голям риск от значителни неблагоприятни въздействия, като например финансиране на конфликт или подхранване, улесняване или изостряне на условията на конфликт, както е посочено в приложение II към Насоките на ОИСР по надлежната проверка и допълненията към тях.

Поради тези рискове дружествата следва да положат добросъвестни усилия, за да установят и извършат оценка на рисковете, свързани с местоположението, доставчика или обстоятелствата, и да въведат мерки за надлежна проверка, адаптирана към специфичните изисквания на тези рискове. Надлежната проверка също така може да помогне на дружествата да се уверят, че спазват международното право и националните закони, включително онези, които регулират незаконната търговия с минерални ресурси, както и санкциите на ООН и решенията на ЕС, основаващи се на Договора за Европейския съюз (ДЕС) и Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС), и по-специално ограничителните мерки съгласно член 215 от ДФЕС.

Общата цел на Регламента, който се основава на принципите, изложени в Насоките на ОИСР, е да се даде възможност за разработването на сигурни, прозрачни и проверими вериги за доставка на полезни изкопаеми и да се гарантира, улесни и насърчи отговорният внос в ЕС на полезни изкопаеми и метали от засегнати от конфликти и високорискови зони, без да се допринася за въоръжените конфликти и свързаните с тях нарушения на правата на човека, като по този начин се допринесе за икономическото развитие и препитанието на местните общности.

2.2.   Надлежна проверка — рамка в пет стъпки

Основаната на риска надлежна проверка, както се препоръчва от Насоките на ОИСР по надлежната проверка, е структурирана около следващите пет стъпки, всички от които са залегнали и в Регламента.

Дружествата по веригата на доставки следва:

Да създадат силна система за управление и приемат и ясно представят на доставчиците и на обществеността своята политика за полезните изкопаеми и металите, евентуално с произход от засегнати от конфликти и високорискови зони. Това включва установяване на фактическите обстоятелства, свързани с добива, транспортирането, обработката, търговията, преработката, топенето, рафинирането и легирането, производството или продажбата на продукти, които съдържат полезни изкопаеми от засегнати от конфликти и високорискови зони (член 4 от Регламента).

Да установяват и извършват оценка на съществуващи или потенциални рискове във веригата на доставки (3) (член 5, параграф 1, буква а) от Регламента).

Да разработят и прилагат стратегия в отговор на установените рискове с цел предотвратяване или намаляване на тези рискове чрез приемане и прилагане на план за управление на риска. Това може да доведе до решение да се продължи търговията по време на усилията за намаляване на риска, временно да се преустанови търговията, като същевременно продължат усилията за намаляване на риска, или да се спре работата с доставчик след неуспешни опити за намаляване на риска или ако доставчикът извършва сериозни нарушения на правата на човека (например най-тежки форми на детски труд, принудителен труд и изтезания) или предоставя пряка или непряка подкрепа на недържавни въоръжени групировки (член 5, параграф 1, буква б) от Регламента).

Да извършват или получават одит от независима трета страна на дейностите, процесите и системите на дружеството, използвани за извършване на надлежна проверка на веригата на доставки в определени нейни точки, по-специално по отношение на практиките за надлежна проверка на топилните предприятия и обогатителните фабрики (член 6 от Регламента).

Публично да докладват за политиките и практиките за надлежна проверка на веригата на доставки, за да се създаде обществено доверие относно мерките, предприемани от дружествата (член 7 от Регламента).

3.   РАЗБИРАНЕ НА ОПРЕДЕЛЕНИЕТО НА ЗАСЕГНАТИ ОТ КОНФЛИКТИ И ВИСОКОРИСКОВИ ЗОНИ

Определението на засегнати от конфликти и високорискови зони, което се използва в Регламента, е в съответствие с Насоките на ОИСР по надлежната проверка по отношение на характеристиката на тези зони и не засяга позицията на ЕС относно това, кое може да представлява „засегнати от конфликти и високорискови зони“извън контекста на Регламента. Определението се предоставя само за целите на надлежната проверка на веригата на доставки по отношение на металите и полезните изкопаеми в обхвата на Регламента и е изготвено така, че да бъде практично, задълбочено и лесно разбираемо от дружествата.

Определение на засегнати от конфликти и високорискови зони в Регламента (член 2, буква е):

„Зони в състояние на въоръжен конфликт или в нестабилна ситуация след края на конфликт, както и зони със слаби или несъществуващи структури на управление и недостатъчна или липсваща сигурност, например нефункциониращи държави, както и такива с широкоразпространени и системни нарушения на международното право, включително нарушения на правата на човека.“

В това определение се използват някои ключови принципи, определени в международното право, включително „състояние на въоръжен конфликт“, „нестабилна ситуация след края на конфликт“ и „нефункциониращи държави“. Тези принципи са илюстрирани и обяснени по-нататък, за да се улесни тяхното практическо разбиране като част от отговорното управление на веригата на доставки от страна на дружествата.

Освен това тези ключови принципи следва да позволят лесно съгласуване с информацията от открити източници относно ситуацията на място в засегнатите от конфликти и високорискови зони и да подпомагат дружествата при по-широкото идентифициране на рисковете във веригата им на доставки и потенциалното въздействие на операциите им (вж. раздел 4).

Следва да се припомни, че предвидената в Регламента надлежна проверка на веригата на доставки — както и в Насоките на ОИСР по надлежната проверка — е свързана с установяването и оценката на рисковете от неблагоприятни въздействия от определени стопански операции и взаимоотношения, свързани с метали и полезни изкопаеми с произход или транспортирани през засегнати от конфликти и високорискови зони (които могат да бъдат на територията само на една държава). Информацията, свързана с държавата, може да осигури информация за обстоятелствата, за да се определи общото равнище на надлежна проверка.

Ключов елемент на определението

Обяснение

Състояние на въоръжен конфликт

Наличие на въоръжен конфликт, широко разпространено насилие или други рискове от нараняване на хората, както е описано в международното хуманитарно право, което регулира провеждането на въоръжени конфликти от воюващите лица. Въоръженият конфликт може да има различни форми, като конфликт с международен или немеждународен характер, който може да включва две или повече държави или да се изразява във войни за освобождение или бунтове, граждански войни и т.н.

Специфичните насоки относно „състояние на въоръжен конфликт“ са предвидени в Женевските конвенции от 1949 г., като включват всички случаи на обявена война или на всеки друг въоръжен конфликт, който може да възникне между две или повече страни дори ако военното положение не е признато от едната от тях; всички случаи на частично или пълно окупиране на територията на една от страните дори ако въпросната окупация не срещне въоръжена съпротива. Съгласно Протокол II (1977 г.) в допълнение към Женевските конвенции от 1949 г. те не се прилагат за ситуации на вътрешни безредици и напрежение, като бунтове, изолирани и спорадични актове на насилие и други действия от подобно естество.

Зони в нестабилна ситуация след края на конфликт.

Зони със слаби или несъществуващи структури на управление и недостатъчна или липсваща сигурност, например нефункциониращи държави, както и такива с широкоразпространени и системни нарушения на международното право, включително нарушения на правата на човека.

Зони в нестабилна ситуация след края на конфликт са зоните, в които има прекратяване на активните враждебни действия и които са в състояние на нестабилност, което означава, че регионът или държавата имат нисък капацитет да изпълняват основни управленски функции и нямат възможност да развиват взаимни конструктивни отношения в обществото поради предишното състояние на конфликт. Тези зони са по-уязвими спрямо вътрешни или външни сътресения, като икономически кризи или природни бедствия. В такива случаи, както в случаите, обхванати от следващия параграф на определението (т.е. зони със слаби или несъществуващи структури на управление и недостатъчна или липсваща сигурност), за да се определи, че зоната е засегната от конфликт и високорискова, икономическите оператори трябва да се уверят, че е налице или институционална слабост, или липса на управление и широкоразпространени и систематични нарушения на международното право и нарушения на правата на човека. По този начин състоянието на нарушения на международното право е кумулативно, едно от условията, свързани със зони в нестабилна ситуация след края на конфликт и зони със слаби или несъществуващи структури на управление и недостатъчна или липсваща сигурност. Що се отнася до последното, липсата на формална процедура за лицензиране в областта на минното дело например би представлявала доказателство за липса на управление.

Нефункциониращи държави

„Нефункциониращата държава“ е илюстрация на ситуация на крайна институционална слабост. Нефункциониращата държава се характеризира със срив на структурите на властта, разпадане на законността и реда и липса на институции, способни да представляват държавата.

4.   ИНФОРМАЦИЯ ОТ ОТКРИТИ ИЗТОЧНИЦИ ЗА УСТАНОВЯВАНЕ НА ЗАСЕГНАТИТЕ ОТ КОНФЛИКТИ И ВИСОКОРИСКОВИ ЗОНИ

В този раздел е включен насочващ и неизчерпателен списък на съответната информация от открити източници, за да се помогне на дружествата при установяването на засегнати от конфликти и високорискови зони. Чрез разбирането на националния и регионалния контекст, както и на потенциалните рискове, свързани със зоните, в които работят или от които се снабдяват, дружествата ще бъдат в състояние по-добре да приспособят усилията си за надлежна проверка. Подобна по-обща информация, специфична за отделните държави, може да бъде от полза и при оценката на правдоподобността на твърденията за неправомерно поведение.

Изброената информация от открити източници е групирана според ключовите елементи, посочени в определението за засегнати от конфликти и високорискови зони (вж. раздел 3):

КОНФЛИКТ — позволява да се прецени дали дадена зона е в „състояние на въоръжен конфликт“, или е зона в нестабилна ситуация след края на конфликт.

УПРАВЛЕНИЕ — позволява да се прецени степента, в която зоните са със слаби или несъществуващи структури на управление и недостатъчна или липсваща сигурност.

ПРАВА НА ЧОВЕКА — позволява оценка дали дадена зона е засегната от широкоразпространени и системни нарушения на международното право, включително нарушения на правата на човека (4).

Освен това в списъка, даден в раздел 4.2, са посочени източници на информация относно полезните изкопаеми за целите на контекста.

4.1.   Как по най-добър начин да се използват източниците на информация

Изброените източници на информация са с нетърговски характер, т.е. не изискват абонаментни такси или финансов принос. Дружествата следва да преценят дали тези източници предоставят актуална информация при използването им. В Регламента се посочва, че в допълнение към настоящите насоки Европейската комисия трябва да използва външен експертен опит, който предоставя насочващ, неизчерпателен, редовно актуализиран списък на засегнати от конфликти и високорискови зони. С помощта на такъв външен експертен опит службите на Европейската комисия ще осигурят актуализиране на списъка на източниците на информация при необходимост, за да се гарантира, че продължава да бъде актуален.

Допълнителните източници от по-общ характер (някои от които не са изрично посочени в списъка по-долу), които са полезни за справка, включват геоложки проучвания с информация за полезни изкопаеми (британски и американски геоложки проучвания), информационната система на Европейската комисия за суровините, интернет страниците на водещи организации по този въпрос, като например докладите на Държавния департамент на САЩ за държавите (Управление и права на човека), докладите, публикувани от различните агенции на ООН (включително Съвета по правата на човека, Върховния комисариат за бежанците на ООН (ВКБООН), Службата на Върховния комисар по правата на човека на ООН (СВКПЧ), Детския фонд на ООН (УНИЦЕФ), Програмата на ООН за развитие (ПРООН), Международната организация на труда (МОТ) и Международната организация по миграция (МОМ)) и други съответни организации на гражданското общество, като например „Амнести интернешънъл“, „Глоубъл уитнес“, „Хюман Райтс Уоч“ и IMPACT (бившето партньорство Африка — Канада). Дружествата могат да се консултират с уебсайтовете на други организации и източници на информация, като Международния комитет на Червения кръст, Индекса за управление на природните ресурси, Глобалния индекс на мира и др., за да получат по-конкретна и по-актуална информация.

Полезна би била и консултацията с национални или регионални източници. Макар понякога по-трудно достъпни, националните/регионалните източници позволяват по-задълбочен преглед на ситуацията в конкретна зона в сравнение с общата информация за държавата.

Дружествата, които правят справка с тези източници, могат да процедират по следния начин:

1.

Въз основа на информацията за веригата на доставки, запазена в тяхната система за управление (стъпка 1 от рамката в пет стъпки, вж. раздел 2), дружествата следва да се стремят първо да установят своите географски зони на снабдяване, търговия, обработка и транспортиране на полезни изкопаеми с оглед на разбирането на контекста, в който се извършват минните и търговските дейности, и на идентифицирането на свързаните с тях рискове.

2.

За тази цел дружествата могат да се консултират с откритите източници (т.е. аналитични източници, карти/таблици и новини), изброени по-долу, които обхващат трите ключови елемента на определението на засегнати от конфликти и високорискови зони (т.е. конфликти, управление и права на човека), за да разберат политическия контекст и контекста на сигурността и да установят и оценят потенциалните рискове от неблагоприятни въздействия на веригата им на доставки спрямо политиката на веригата им на доставки, които трябва да съответстват на приложение II към Насоките на ОИСР и сигналите за опасност, посочени в допълненията към тях.

3.

В случай че изброените по-долу източници предоставят противоречива или неясна информация, дружествата следва да бъдат предпазливи, преди да освободят дадена зона от процедури за разширена надлежна проверка. Следва отново да се подчертае, че отговорността за надлежната проверка е свързана с установяването и справянето с реални или потенциални рискове с цел предотвратяване или намаляване на неблагоприятните въздействия на операциите, по-специално на снабдяването, търговските отношения и бизнес отношенията, както и на други обстоятелства, свързани с дейността на дружествата, а не само с държавата или зоната на произход на полезното изкопаемо.

4.

Източниците, изброени по-долу, се актуализират с различна периодичност и макар да са подходящи, е възможно да не бъдат винаги съвсем точни. Ето защо следва да се използват в комбинация с допълнителни източници при необходимост. След като бъде предоставен горният насочващ, неизчерпателен, редовно актуализиран списък на засегнатите от конфликти и високорискови зони, който трябва да бъде изготвен от външни експерти, той ще осигурява допълнителен източник на информация.

4.2.   Списък на откритите източници на информация

Въпрос за оценка

Обхват

Открити източници

Съдържание на източниците

КОНФЛИКТ

В световен мащаб

Аналитични източници

Heidelberg Conflict Barometer

http://www.hiik.de/?lang=en/

Анализ на последните световни конфликти под формата на текстове и графики; отделни глави за регионални събития и събития по държави.

Geneva Academy Rule of Law in Armed Conflicts (Женевска академия — Правни норми при въоръжени конфликти)

http://www.rulac.org/

База данни и анализи относно прилагането на международното право при въоръжени конфликти по света (глобален обзор и кратки прегледи).

Assessment Capacities Project – Global Emergency Overview (Проект за капацитети за оценка — Общ преглед на неотложните проблеми в световен мащаб)

https://www.acaps.org/държави/.

Карта на света и анализ на отделните държави, който осигурява общ преглед и анализ на държавите в „тревожна ситуация“, „хуманитарна криза“ и „тежка хуманитарна криза“.

Карти или таблици

Uppsala Conflict Data Programme – Georeferenced Event Dataset (Програма с данни за конфликти на Uppsala — база от данни за събития с географски позовавания)

http://www.ucdp.uu.se/ged/

Интерактивна карта на събития на организирано насилие въз основа на новинарски източници, включително смъртни случаи, вид на насилието (от страна на държавата, от други източници, едностранно), потребителят може да разглежда в едър план до равнището на отделно събитие.

CrisisWatch

http://www.crisisgroup.org

Състояние на най-значимите в световен мащаб ситуации на конфликт/потенциален конфликт, интерактивна карта и база данни, позволяващи да се направи оценка на ситуацията по избрани държави през периода 2003 — 2018 г.

Глобален индекс на мира

http://www.visionofhumanity.org

Интерактивна карта,чрез която се измерва глобалният мир според качествени и количествени показатели (служители по сигурността и полиция, политическа нестабилност, организиран конфликт, персонал на въоръжените сили и т.н.).

Големи епизоди на политическо насилие

http://www.systemicpeace.org

Карти и таблици, където се изброяват например епизоди на въоръжен конфликт (включително жертви) в света през периода 1946 — 2017 г.

Регионални

Armed Conflict Location and Event Data (Данни за местоположението на въоръжени конфликти и събития)

http://www.acleddata.com/

Доклади и анализи на тенденциите в конфликтите, включващи ежемесечни актуализации за политическото насилие в Африка, Близкия изток и Азия въз основа на данни в реално време, както и анализ на текущата и историческата динамика в конкретни държави.

International Peace Information Service – Conflict Mapping (Международна служба за информация за мира — картографиране на зоните на конфликт)

http://ipisresearch.be/

Карти на Демократична република Конго (конфликт/конфликт, свързан с полезни изкопаеми), Централноафриканска република, Судан-Южен Судан (оспорвани зони, инциденти, природни ресурси, образование, насилие в общността, насилие на вътредържавно и междудържавно равнище); предоставен е анализ на картите.

International Tin Association (Международна асоциация на производителите на калай)

https://www.internationaltin.org/

http://www.itsci.org/

Инициативата за верига на доставки на калай (iTSCi) предоставя доклади за оценка на състоянието на сигурността в обекти за добив в Руанда, източните провинции на Демократична република Конго, Бурунди и Уганда.

Конфликти, свързани с минните дейности в Латинска Америка

http://ejatlas.org/featured/mining-latam

За контекстуална информация в атласа за екологично правосъдие се документира и описва социалният конфликт по отношение на екологичните проблеми.

УПРАВЛЕНИЕ

Глобални

Показатели за управлението в света

http://info.worldbank.org/governance/wgi

Набор от данни за актуализирани съвкупни и индивидуални показатели за управление за конкретни държави, шест измерения на управлението; в докладите с данни по държави се обобщават показателите за всяка държава.

Индекс за нестабилни държави

http://ffp.statesindex.org

Индекс, насочен към показателите за риск, въз основа на новинарските статии и доклади.

Индекс за възприемане на корупцията

http://www.transparency.org/research/cpi/overview

Индекс за възприемането на наличието на корупция в държавите.

Национален институт за управление на ресурсите

https://resourcegovernance.org/

Специфична за държавите информация и сравнителен анализ по въпроси, свързани с управлението на природните ресурси.

ЧОВЕШКИ ПРАВА

Глобални

Резолюции на Съвета за сигурност на Организацията на обединените нации (ССООН)

http://www.un.org/en/sc/documents/resolutions

В резолюциите на ССООН ежегодно се предоставя полезно описание на политическата ситуация и състоянието на сигурността в засегнатите държави.

Съвет на ООН по правата на човека

http://www.ohchr.org/EN/HRBodies/HRC/Pages/AboutCouncil.aspx

Общи периодични прегледи.

Служба на Върховния комисар по правата на човека на ООН

http://www.ohchr.org/EN/pages/home.aspx

Специфична за държавите информация по въпроси, свързани с правата на човека.

Програма на ООН за развитие — Международни показатели за човешкото развитие — профили на държавите

http://hdr.undp.org/en/countries

Годишни доклади за специфични за отделните държави практики в областта на правата на човека, глобален обхват.

„Амнести Интернешънъл“ (Amnesty International)

https://www.amnesty.org/en/countries/

 

„Глоубъл уитнес“ (Global Witness)

https://www.globalwitness.org/en-gb/

 

„Хюман Райтс Уоч“ (Human Rights Watch)

https://www.hrw.org/

 

Мини и общности

http://www.minesandcommunities.org/

Статии и анализи за световните минни дейности и въздействията от тях, класифицирани по теми, държави, дружества, полезни изкопаеми.

ПОЛЕЗНИ ИЗКОПАЕМИ И ПРОИЗВОДСТВО

Глобални

British Geological Survey (британско геоложко проучване)

https://www.bgs.ac.uk/mineralsuk/statistics/worldStatistics.html

Доклади по държави с международни статистически данни и информация относно полезните изкопаеми.

U.S. Geological Survey (американско геоложко проучване)

http://minerals.usgs.gov/minerals/pubs/country/

Доклади по държави с международни статистически данни и информация относно полезните изкопаеми.

Информационна система на ЕС за суровините

http://rmis.jrc.ec.europa.eu/

Информация за производството, търговските потоци и политиката във връзка със суровините.

Очаква се в допълнение към горните открити източници на информация ОИСР да предоставя допълнителна актуална информация за установяване на засегнатите от конфликти и високорискови зони (http://www.oecd.org/corporate/mne/mining.htm). Рисковете, свързани с хуманитарни кризи и бедствия, също могат да осигурят контекстуална информация и насоки за зоните, в които могат да възникнат въоръжени конфликти. В тази връзка INFORM е полезен източник (съвместен проект между Междуведомствения постоянен комитет и Европейската комисия http://www.inform-index.org). Друго полезно средство в това отношение е Глобалният индекс на риска от конфликт (база данни с отворен код за подкрепа на вземането на решения относно рисковете от дългосрочни конфликти, разработена от Съвместния изследователски център на Европейската комисия; http://conflictrisk.jrc.ec.europa.eu/).

Освен това Европейската комисия ще предоставя подкрепа на малките и средните предприятия (МСП) в усилията им да въведат и прилагат политики за отговорно снабдяване с полезни изкопаеми чрез програмата COSME, която се очаква да е отчасти свързана с определянето на засегнатите от конфликти и високорисковите райони съгласно Регламент (ЕС) 2017/821.

5.   ОЦЕНКА НА РИСКА ПРИ ВЕРИГИТЕ НА ДОСТАВКА НА ПОЛЕЗНИ ИЗКОПАЕМИ — „СИГНАЛИ ЗА ОПАСНОСТ“ ЗА РАЗШИРЕНА НАДЛЕЖНА ПРОВЕРКА

5.1.   Представяне на сигналите за опасност и общи съображения

Процесът на надлежна проверка, определен в Регламента и в Насоките на ОИСР по надлежната проверка, не се ограничава до установяването и намаляването на рисковете, свързани с произхода и транспортирането на полезни изкопаеми в засегнати от конфликти и високорискови области. Действително дружествата трябва да вземат под внимание и да предоставят информация за рисковете съгласно Насоките на ОИСР по надлежната проверка във връзка с търговията, обработката и износа на полезни изкопаеми нагоре по веригата на доставки, както и за необичайни обстоятелства.

За тази цел в допълненията към Насоките на ОИСР по надлежната проверка се предоставя списък на така наречените „ситуации, сигнализиращи опасност“, които водят до необходимост от разширена надлежна проверка и събиране на допълнителна информация чрез системата за управление на дружеството, по-специално в следните ситуации:

А.

Сигнали за опасност, свързани с мястото на произход и транзита на полезните изкопаеми

Когато полезните изкопаеми произхождат или се транспортират през засегнати от конфликти и високорискови зони.

Когато за полезните изкопаеми се твърди, че са с произход от държава, през която е известно или основателно се подозира, че се извършва транзитно транспортиране на полезни изкопаеми от засегнати от конфликти и високорискови зони.

Когато се твърди, че полезните изкопаеми са с произход от държава, която има ограничени ресурси или запаси от известни полезни изкопаеми, вероятни ресурси или очаквани нива на производство на въпросното полезно изкопаемо (т.е. обявените обеми полезни изкопаеми от тази държава не отговарят на известните полезни изкопаеми или очакваните нива на производство).

При всички такива сигнали за опасност, основаващи се на местоположението, особено в ситуации на слаби или несъществуващи структури на управление, рискът се увеличава, когато е налице слабо прилагане на законите за борба с изпирането на пари, законите за борба с корупцията, митническия контрол и други съответни закони за държавен надзор; когато функционират неформални банкови системи и когато широко се използват разплащания с парични средства в брой.

Б.

Сигнали за опасност, свързани с доставчиците

Когато доставчиците на дадено дружество или други известни дружества нагоре по веригата оперират на някое от посочените по-горе места, за които има сигнал за опасност и които са места на произход или транзит на полезни изкопаеми, или имат акционери или друго участие в доставчици на полезни изкопаеми от някое от посочените по-горе места, за които има сигнал за опасност и които са места на произход или транзит на полезни изкопаеми.

Когато за доставчиците на дадено дружество или други известни дружества нагоре по веригата е известно, че през последните дванадесет месеца са се снабдявали с полезни изкопаеми от места, за които има сигнал за опасност и които са места на произход или транзит на полезни изкопаеми.

По отношение на златото: когато се твърди, че златото е с произход от рециклируеми източници/скрап или смесени източници и е било обработено в държава, през която е известно или има основание да се подозира, че се транспортира транзитно злато от засегнати от конфликти и високорискови зони.

В.

Обстоятелства, сигнализиращи за опасност

Когато се установят аномалии или необичайни обстоятелства чрез информацията, събрана от системата за управление на дружеството, което поражда разумно подозрение, че полезните изкопаеми могат да допринесат за конфликт или сериозни злоупотреби, свързани с добива им, транспортирането или търговията с тях.

5.2.   Установяване на специфични сигнали за опасност и гарантиране на подходяща надлежна проверка

След установяването на сигналите за опасност, изложени в раздел 5.1 като част от оценката на риска на дружеството, дружествата следва да извършат задълбочен преглед на контекста на всички тези сигнали за опасност, като съберат допълнителна информация чрез своята система за управление и се уверят, че съответните рискове са надлежно взети под внимание.

Както се подчертава в Насоките на ОИСР по надлежната проверка, „надлежната проверка“ представлява основан на риска и поетапен подход, чрез който дружествата трябва да въведат адекватни системи и процеси на управление, да отчитат фактическите обстоятелства по веригата на доставки и да установят рисковете, които могат да налагат провеждането на разширена надлежна проверка.

Посочените по-долу насоки следва да помогнат на дружествата да получат съответната информация относно ситуациите, при които е налице сигнал за опасност, и да подготвят по подходящ начин своята надлежна проверка. Следва да се отбележи, че предоставените източници на информация се актуализират с различна периодичност и макар да са подходящи, е възможно да не бъдат винаги съвсем точни. Ето защо следва да се използват в комбинация с допълнителни източници при необходимост.

А.

Сигнали за опасност, свързани с мястото на произход и транзита на полезните изкопаеми

Сигнал за опасност: полезни изкопаеми, които произхождат или се транспортират през засегнати от конфликти и високорискови зони

Разширена надлежна проверка се изисква, когато полезните изкопаеми произхождат или се транспортират през засегнати от конфликти и високорискови зони. Установяването на такива зони е обсъдено в раздел 4 от настоящите насоки.

Сигнал за опасност: полезни изкопаеми, за които се твърди, че са с произход от държава, през която е известно или основателно се подозира, че се извършва транзитно транспортиране на полезни изкопаеми от засегнати от конфликти и високорискови зони;

Дружествата следва да оценят степента, в която са приложими следните въпроси:

Необходимо е да се преразгледат „въпросите, свързани с управлението и други аспекти на държавите“, за да се определи степента, в която държавите или регионите контролират границите си и разполагат с адекватни вътрешни механизми за правоприлагане, за да се гарантира надеждна и документирана проследимост на търговията с полезни изкопаеми, за да се противодейства на рисковете, свързани с транзита в случай на слаби структури на управление.

Показатели

Източници на информация (5)

Декларираната държава на произход има лесни за преминаване граници или правоприлагането, осъществявано от митническите органи по отношение на стоките, е слабо.

Резолюции на на Съвета за сигурност на Организацията на обединените нации (вж. раздел 4).

Информация, предоставена от местни посолства, ЕС или други делегации.

Законите за борба с корупцията се прилагат слабо и се съобщават случаи на корупция в минното дело и търговията.

Законите за борба с изпирането на пари или за банков надзор не са въведени или са недостатъчно въведени, или са слабо прилагани.

Икономиките се базират основно на парични средства в брой, по-специално в търговията с полезни изкопаеми.

Специална група за финансови действия (FATF)

http://www.fatf-gafi.org/countries/

Индекс за възприемане на корупцията от „Трансперънси интернешънъл“

http://www.transparency.org/research/cpi/overview

Показател на Световната банка за управлението в света

http://info.worldbank.org/governance/wgi

Доклади на организацията „Глобал файненшъл интегрити“ („Global Financial Integrity“)

http://www.gfintegrity.org/

Вж. раздел 4 в редовете от таблицата относно управлението в настоящите насоки.

„Проблемите с пряката близост, регионалните и историческите въпроси“ осигуряват информация за вероятността от погрешно представяне на произхода чрез контрабанда от съседни държави, държави с исторически връзки или държави, предоставящи данъчни стимули.

Показатели

Източници на информация

Декларираната държава на произход пряко граничи със зони, в които незаконни въоръжени групи, сили за обществена сигурност или престъпни организации участват в производството и търговията с полезни изкопаеми.

Декларираната държава на произход има икономически връзки със засегнати от конфликти и високорискови зони и свързаната с тях незаконна търговия с полезни изкопаеми.

Резолюции на Съвета за сигурност на Организацията на обединените нации.

Местни посолства, делегации на ЕС.

Вж. раздел 4 в редовете от таблицата относно конфликтите в настоящите насоки.

Данъчната политика на държавата на произход води до стимули за контрабанда на полезни изкопаеми в транзитните държави, в които износът на суровини не се облага с данъци или се облага с много по-ниски ставки.

База данни на ОИСР за ограничения върху износа на суровини

http://www.oecd.org/tad/benefitlib/export-restrictions-raw-materials.htm

Сигнал за опасност: полезни изкопаеми, за които се твърди, че са с произход от държава, която има ограничени ресурси/запаси от известни полезни изкопаеми или очаквани нива на производство

В контролния списък по-долу са посочени „Въпроси, специфични за полезните изкопаеми и веригата на доставки“. Като част от процедурата за надлежна проверка, дружествата следва да проверяват по-специално дали държава, за която се твърди, че е държава на произход, действително има известни геоложки ресурси или очаквани нива на производство на съответното полезно изкопаемо. Също така дружествата следва да направят разумна преценка дали декларираният произход има смисъл от икономическа гледна точка — като например наличието на близки и атрактивни пазари.

Показатели

Източници на информация

Декларираната държава на произход има ограничени ресурси или запаси от известни полезни изкопаеми, вероятни ресурси или очаквани нива на производство на полезни изкопаеми, както и специфични характеристики на полезните изкопаеми.

Декларираната държава на произход има голям неофициален или занаятчийски и дребномащабен минен сектор, в който съответните рискове обикновено са по-високи.

British Geological Survey (британско геоложко проучване):

https://www.bgs.ac.uk/mineralsuk/statistics/worldStatistics.html

U.S. Geological Survey (американско геоложко проучване (USGS):

http://minerals.usgs.gov/minerals/pubs/country/

Национални геоложки служби в държавите — членки на ЕС.

Геоложка служба в предполагаемата държава на произход.

Б.

Сигнали за опасност, свързани с доставчиците

Сигнал за опасност: когато доставчиците на дадено дружество или други известни дружества нагоре по веригата оперират на някое от посочените по-горе места, за които има сигнал за опасност и които са места на произход или транзит на полезни изкопаеми, или имат акционери или друго участие в доставчици на полезни изкопаеми от някое от посочените по-горе места, за които има сигнал за опасност, и когато за доставчиците на дадено дружество или други известни дружества нагоре по веригата е известно, че през последните дванадесет месеца са се снабдявали с полезни изкопаеми от места, за които има сигнал за опасност и които са места на произход или транзит на полезни изкопаеми.

Тази специфична за доставчиците информация следва да се получава главно от данните, събрани от дружествата чрез прилагането на системата им за надлежна проверка. След като бъде установен доставчикът на дружеството или друго известно дружество нагоре по веригата, дружествата следва да се стремят да проверят дали доставчикът работи на място, за което има сигнал за опасност, чрез:

Търсене в интернет на обща информация за посочения доставчик/дружество нагоре по веригата, включително доклади на правителства и международни организации (по-специално доклади на експертна група на ООН), както и доклади от международни и местни медии и организации на гражданското общество в по-широк аспект.

Проверка на корпоративни интернет страници и всеки наличен доклад за надлежна проверка (например доклад до Комисията по ценни книжа и борси на САЩ).

Проверка на списъците с топилни предприятия/обогатителни фабрики в съществуващите схеми за надлежна проверка, както и бъдещия списък на Европейската комисия с отговорните в световен мащаб топилни предприятия и обогатителни фабрики, след като бъде наличен;

Търсене в национален търговски регистър, който може да предостави данни за местоположението на седалището и евентуално на оперативните дъщерни дружества.

Дружествата биха могли също така да се консултират с регистрите на действителните собственици, когато има такива, както и с докладите на Инициативата за прозрачност на добивната промишленост (ИПДП) (които съдържат интересна информация за действителните собственици на дружествата с дейност в добивната промишленост).

В.

Обстоятелства, сигнализиращи за опасност

Сигнал за опасност: когато се установят аномалии или необичайни обстоятелства чрез информацията, събрана от системата за управление на дружеството, което поражда разумно подозрение, че полезните изкопаеми могат да допринесат за конфликт или сериозни злоупотреби, свързани с добива им, транспортирането или търговията с тях.

Тази специфична за операциите информация се получава почти изцяло в резултат на данните, събрани от дружествата чрез прилагане на надлежна проверка.

Аномалиите/необичайните обстоятелства могат да приемат различни форми. В допълнението относно златото към Насоките на ОИСР по надлежната проверка е даден пример, че ако бижутата, които се носят в дадена държава, обикновено са 14k (58 %), би следвало да се постави под въпрос оферта, в която се претендира за рециклирани бижута с 90 % съдържание на злато.

Други примери включват ситуация, при която доставчик нагоре по веригата (например местен износител) по необясним начин за кратък период от време успява да увеличи обема на износа на суровини, както и доклади за чести кражби на полезни изкопаеми в регион, от който вносителят от ЕС има причина да вярва, че доставчикът се снабдява.

Други примери за „необичайни обстоятелства“, по-специално по отношение на златото (и други благородни метали), могат да бъдат намерени в точка 111 от основаните на риска насоки на Специалната група за финансови действия за дилърите на благородни метали и камъни (6), както и в доклада на Канадския център за анализ на финансови трансакции и доклади относно наръчника с основани на риска подходи за дилърите на благородни метали и камъни (7), например:

Непознат преди това клиент, който е пожелал обогатителната фабрика да направи златото на кюлчета.

Чистотата, теглото, произходът и стойността на златото се класифицират погрешно в митническите декларации.

Нелицензирани лица или фирми, които произвеждат и търгуват със злато.

Кюлчета с физически характеристики, които не съответстват на стандартите в отрасъла.


(1)  Както е посочено в член 2, буква л) от Регламент (ЕС) 2017/821 „вносител от Съюза“ означава всяко физическо или юридическо лице, което подава декларация относно полезни изкопаеми и метали за допускане за свободно обращение по смисъла на член 201, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 952/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 9 октомври 2013 година за създаване на Митнически кодекс на Съюза (ОВ L 269, 10.10.2013 г., стр. 1) или всяко физическо или юридическо лице, от името на което се изготвя декларацията, както е посочено в елементите от данни 3/15 и 3/16 в съответствие с приложение Б от Делегиран регламент на Комисията (EC) 2015/2446 от 28 юли 2015 година за допълнение на Регламент (ЕС) № 952/2013 на Европейския парламент и на Съвета за определяне на подробни правила за някои от разпоредбите на Митническия кодекс на Съюза (ОВ L 343, 29.12.2015 г., стр. 1).

(2)  Насоките на ОИСР по надлежната проверка за отговорни вериги за доставки на полезни изкопаеми от засегнати от конфликти и високорискови зони (второ издание, ОИСР 2013 г.) представляват рамката за провеждане на надлежната проверка на веригата на доставки съгласно Регламент (ЕС) 2017/821.

(3)  Рисковете, посочени в приложение II към Насоките на ОИСР по надлежната проверка, както и рисковете от сигналите за опасност, както са определени в допълненията към Насоките.

(4)  Определение на права на човека може да бъде намерено в Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи, https://www.echr.coe.int/Documents/Convention_ENG.pdf.

(5)  Информацията следва да се актуализира редовно според необходимостта.

(6)  http://www.fatf-gafi.org/media/fatf/documents/reports/RBA%20for%20Dealers%20in%20Precious%20Metal%20and%20Stones.pdf

(7)  http://www.fintrac-canafe.gc.ca/guidance-directives/compliance-conformite/rba/rba-dpms-eng.asp


Top