EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017R0109

Регламент за изпълнение (ЕС) 2017/109 на Комисията от 23 януари 2017 година за налагане на окончателно антидъмпингово мито върху вноса на някои видове колела от алуминий за превозни средства с произход от Китайската народна република вследствие на преглед с оглед изтичане на срока на действие съгласно член 11, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2016/1036 на Европейския парламент и на Съвета

C/2017/0190

OB L 18, 24.1.2017, p. 1–41 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 19/01/2023

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2017/109/oj

24.1.2017   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 18/1


РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2017/109 НА КОМИСИЯТА

от 23 януари 2017 година

за налагане на окончателно антидъмпингово мито върху вноса на някои видове колела от алуминий за превозни средства с произход от Китайската народна република вследствие на преглед с оглед изтичане на срока на действие съгласно член 11, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2016/1036 на Европейския парламент и на Съвета

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕС) 2016/1036 на Европейския парламент и на Съвета от 8 юни 2016 г. за защита срещу дъмпингов внос от страни, които не са членки на Европейския съюз (1) („основния регламент“), и по-специално член 11, параграф 2 от него,

като има предвид, че:

A.   ПРОЦЕДУРА

1.   Действащи мерки

(1)

След провеждането на антидъмпингово разследване („първоначалното разследване“), с Регламент за изпълнение (ЕО) № 964/2010 (2) Съветът наложи окончателно антидъмпингово мито върху вноса на някои видове колела от алуминий с произход от Китайската народна република („КНР“ или „Китай“, или „засегнатата държава“).

(2)

Мерките бяха под формата на адвалорно мито в размер на 22,3 % върху вноса от КНР.

2.   Искане за преглед с оглед изтичане на срока на действие на мерките

(3)

След публикуването на известие за предстоящото изтичане на срока (3) на действащите антидъмпингови мерки Комисията получи искане за започване на преглед с оглед изтичане на срока на действие на мерките в съответствие с член 11, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 1225/2009 на Съвета (4).

(4)

Искането бе подадено от Европейската асоциация на производителите на колела (EUWA) („заявителя“), от името на производители, които представляват над 25 % от общото производство на някои видове колела от алуминий в Съюза.

(5)

Искането се основаваше на вероятността изтичането на срока на действие на мерките да доведе до продължаване на дъмпинга и до повторно възникване на вреда за промишлеността на Съюза.

3.   Започване на преглед с оглед изтичане на срока на действие на мерките

(6)

След като установи, че са налице достатъчно доказателства за започване на преглед с оглед изтичане на срока на действие на мерките, на 27 октомври 2015 г. Комисията обяви с известие, публикувано в Официален вестник на Европейския съюз  (5) („известието за започване“), започването на преглед с оглед изтичане на срока на действие на мерките в съответствие с член 11, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 1225/2009.

4.   Разследване

Разследван период в рамките на прегледа и разглеждан период

(7)

Разследването на вероятността от продължаване или повторно възникване на дъмпинга и вредата обхвана периода от 1 октомври 2014 г. до 30 септември 2015 г. („разследван период в рамките на прегледа“ или „РПРП“). Прегледът на тенденциите от значение за оценката на вероятността от продължаване или повторно възникване на вредата обхвана периода от 1 януари 2012 г. до края на разследвания период в рамките на прегледа („разглеждания период“).

Страни, засегнати от разследването

(8)

Комисията официално уведоми заявителите, другите известни производители от Съюза, производителите износители от КНР, известните вносители, ползвателите и търговците, за които е известно, че са засегнати, известните сдружения, представляващи производителите и ползвателите от Съюза, както и представителите на държавите износителки за започването на преглед с оглед изтичане на срока на действие на мерките.

(9)

На заинтересованите страни, включително на производителите от Турция, бе предоставена възможност да представят писмено становищата си и да поискат да бъдат изслушани в срока, посочен в известието за започване. На всички заинтересовани страни, които поискаха да бъдат изслушани и приведоха състоятелни аргументи в подкрепа на искането си, беше предоставена такава възможност.

(10)

Европейската асоциация на автомобилните производители (ACEA) поиска изслушване от служителя по изслушванията при търговските процедури („служителя по изслушванията“). Изслушването се състоя на 5 декември 2016 г.

(11)

Заявителите и оказалите съдействие турски производители в държавата аналог поискаха имената им да се третират като поверителна информация, поради опасения, че някои клиенти или конкуренти могат да предприемат ответни мерки срещу тях. Комисията изрази становището, че наистина съществува значителна възможност за предприемане на ответни мерки и прие имената на заявителите и оказалите съдействие турски производители да не бъдат оповестявани. С цел ефективно гарантиране на анонимност, имената на останалите производители от Съюза също не бяха оповестени, за да не може, чрез дедукция, имената на заявителите да бъдат идентифицирани.

Изготвяне на извадка

(12)

В известието за започване Комисията посочи, че може да изготви извадка от заинтересовани страни в съответствие с член 17 от основния регламент.

Изготвяне на извадка от производители износители в КНР

(13)

За да може да реши дали е необходимо изготвянето на извадка и — ако случаят е такъв — да направи подбор на такава извадка, Комисията поиска от всички известни производители износители от КНР да предоставят информацията, посочена в известието за започване. Освен това Комисията се обърна към дипломатическата мисия на КНР в Европейския съюз с молба да посочи и/или да се свърже с други евентуални производители износители, които е възможно да проявят интерес към участие в разследването.

(14)

Двадесет и един производители износители в засегнатата държава предоставиха поисканата информация и дадоха съгласието си да бъдат включени в извадката. В съответствие с член 17, параграф 1 от основния регламент Комисията подбра извадка от четири групи производители износители въз основа на най-големия деклариран обем на производството и продажбите, за който е разумно да се очаква, че може да бъде разследван в рамките на наличното време. В резултат на това годишното производство на четирите включени в извадката групи от китайски производители износители възлиза на 80 милиона колела, което представлява около 70 % от общия деклариран обем на производството и продажбите на всички оказали съдействие дружества/групи от дружества. По данни на Евростат четирите включени в извадката групи обхващат около 40 % от общия китайски износ за Съюза през разследвания период в рамките на прегледа.

(15)

В съответствие с член 17, параграф 2 от основния регламент бяха проведени консултации с всички известни засегнати производители износители и с компетентните органи на засегнатата държава относно подбора на извадката. Двама производители износители изпратиха своите коментари и поискаха да бъдат включени в извадката. Те заявиха, че предложената извадка не е достатъчно представителна, тъй като те изнасят по-големи количества за Съюза от две от избраните групи и че различията между колелата от алуминий за сегмента на производителите на оригинално оборудване (предимно производители на автомобили) и за сегмента на следпродажбения пазар (например за дистрибутори, търговци на дребно, сервизи и подобни) (вж. съображение 28) не са били взети под внимание при изготвянето на извадката.

(16)

Комисията сметна, че подбраната извадка е представителна поради причините, посочени в съображение 14 по-горе. Дали продажбите са извършвани за сегмента на производителите на оригинално оборудване или за сегмента на следпродажбения пазар не е било критерий при изготвянето на извадката; при всички положения обаче три от четирите групи са продавали колела и за двата сегмента в Съюза. Въз основа на изложеното по-горе, предложената извадка бе запазена, а исканията на двамата китайски производители износители бяха отхвърлени. Други коментари не бяха получени.

Изготвяне на извадка от производители от Съюза

(17)

В известието за започване Комисията обяви, че е направила временен подбор на извадка от производители от Съюза. В съответствие с член 17, параграф 1 от основния регламент Комисията e подбрала извадката въз основа на най-големия представителен обем на продажбите и производството, като е взела предвид и географското разпределение. Извадката се състоеше от седем производители от Съюза, които са били и сред заявителите. Включените в извадката производители от Съюза са представлявали над 30 % от общото производство на Съюза и сред тях е имало както производители на оригинално оборудване, така и такива за следпродажбения пазар. Комисията прикани заинтересованите страни да изразят становището си по временната извадка. Не бяха получени коментари в определения срок и по този начин временната извадка беше потвърдена. Извадката се счита за представителна за промишлеността на Съюза.

(18)

Една страна изказа твърдението, че анонимността на производителите от Съюза не ѝ дава възможност да се възползва от процедурното си право действително да представи коментари по временната извадка. Както бе посочено в съображение 11, поради опасност от предприемане на ответни мерки от страна на клиенти или конкуренти, искането за запазване анонимността на производителите от Съюза бе счетено за основателно. Тази страна не представи други аргументи или информация, които да опровергаят наличната информация, в резултат на което твърдението бе отхвърлено.

(19)

На 27 януари 2016 г. един от включените в извадката производители от Съюза информира Комисията, че вече не е в състояние да отговори на въпросника. Поради това в състава на окончателната извадка от производители от Съюза влязоха само шестима производители от Съюза. Те все още съставляваха над 30 % от общото производство на Съюза. Поради това бе счетено, че извадката е представителна за промишлеността на Съюза.

Изготвяне на извадка от несвързани вносители, въпросници и оказване на съдействие

(20)

За да реши дали е необходимо изготвянето на извадка и — ако е необходимо — да направи подбор на такава извадка, Комисията прикани всички несвързани вносители да предоставят информацията, посочена в известието за започване.

(21)

На етапа на започване бе осъществен контакт с осемдесет известни вносители/ползватели, които бяха приканени да разяснят каква е дейността им и да попълнят формуляра за включване в извадката, приложен към известието за започване, ако същият е приложим за тях.

(22)

Единадесет дружества попълниха формуляра. Шест от тях посочиха, че внасят колела от алуминий от КНР и ги препродават в Съюза. Те бяха счетени на първо време за несвързани вносители. Поради ограничения брой дружества, изготвянето на извадка бе счетено за необосновано.

Въпросници и контролни посещения

(23)

Комисията издири и провери цялата информация, която сметна за необходима за определяне на вероятността от продължаване или повторно възникване на дъмпинга, на вероятността от продължаване или повторно възникване на вредата, както и на интереса на Съюза.

(24)

Комисията изпрати въпросници на четиримата включени в извадката китайски производители износители/групи от производители износители, двамата производители от държавата аналог, седемте включени в извадката производители от Съюза, шестимата несвързани вносители, които заявиха своя интерес при изготвянето на извадката, приблизително 70-те ползватели в Съюза и 28-те доставчици на суровини/оборудване за промишлеността на Съюза в Съюза.

(25)

Отговори на въпросника бяха получени от четиримата включени в извадката производители износители/групи от производители износители, двамата производители от държавата аналог, шестима включени в извадката производители от Съюза, четирима несвързани вносители, шестима ползватели и двама доставчици в Съюза.

(26)

Комисията извърши посещения в помещенията на следните дружества:

а)

Производители от Съюза:

извършени бяха контролни посещения в помещенията на шестимата включени в извадката производители от Съюза (6)

б)

Вносители/ползватели:

Inter Tyre Holland B.V., Moerdijk, Нидерландия,

Bayerische Motoren Werke AG, Munich, Германия,

FCA ITALY S.p.A, Turin, Италия,

Opel Group GmbH, Ruesselsheim, Германия.

в)

Производители износители в засегнатата държава:

група Baoding Lizhong („Baoding“), включваща:

Baoding Lizhong Wheel Manufacturing Co., Ltd, Baoding, Hebei province, КНР,

Tianjin Dicastal Wheel Manufacturing Co., Ltd, Tianjin, КНР,

група Dicastal („Dicastal“), включваща:

CITIC Dicastal Co., Ltd, Qinhuangdao, Hebei province, КНР,

Dicastal Xinglong Wheel Co., Ltd, Qinhuangdao, Hebei province, КНР,

Wuxi Dicastal Wheel Manufacturing Co. Ltd, Wuxi, Jiangsu province, КНР,

група Kunshan Lioho Liufeng („Lioho“), включваща:

Kunshan Liufeng Machinery Industry Co., Ltd, Kunshan, Jiangsu province, КНР,

Liufeng Precision Machinery Co., Ltd, Kunshan, Jiangsu province, КНР,

група Zhejiang Wanfeng („Wanfeng“), включваща:

Zhejiang Wanfeng Auto Wheel Co. Ltd, Xinchang, Zhejiang province, КНР,

Ultra Wheel Ningbo Co. Ltd, Ningbo, Zhejiang province, КНР.

г)

Производители в държавата с пазарна икономика

Извършени бяха контролни посещения в Турция в помещенията на двамата оказали съдействие производители от държавата аналог.

Б.   РАЗГЛЕЖДАН ПРОДУКТ И СХОДЕН ПРОДУКТ

1.   Разглеждан продукт

(27)

Разглежданият продукт са колела от алуминий за моторни превозни средства от позиции 8701—8705 по КН, независимо дали са с допълнителни части и дали са снабдени с гуми, с произход от КНР („разглежданият продукт“ или „колелата от алуминий“), понастоящем класирани в кодове по КН ex 8708 70 10 и ex 8708 70 50 (кодове по ТАРИК 8708701010 и 8708705010).

(28)

Разглежданият продукт се продава в Съюза посредством два канала за дистрибуция: за сегмента на производителите на оригинално оборудване или за сегмента на следпродажбения пазар. В сегмента на производителите на оригинално оборудване производителите на автомобили организират тръжни процедури за колела от алуминий и често участват в процеса на разработване на нови колела, свързани с тяхната марка. Както производителите от Съюза, така и китайските износители могат да вземат участие в едни и същи тръжни процедури. В следпродажбения сектор колелата от алуминий обикновено се проектират, разработват и им се определя търговска марка от производителите на колела от алуминий, след което се продават на търговци на едро, търговци на дребно, фирми за тунинг, автосервизи и др.

(29)

Както и при първоначалното разследване, бе установено, че макар алуминиевите колела за сегмента на производители на оригинално оборудване и за сегмента на следпродажбения пазар да се предлагат чрез различни канали на дистрибуция, те притежават едни и същи физически и технически характеристики и са взаимозаменяеми. Следователно се счита, че представляват един-единствен продукт.

2.   Сходен продукт

(30)

Беше установено, че разглежданият продукт и колелата от алуминий, произвеждани и продавани на вътрешния пазар на КНР и на вътрешния пазар на Турция, която бе използвана за държава аналог, както и колелата от алуминий, произвеждани и продавани в Съюза от промишлеността на Съюза, имат еднакви основни физични, химични и технически характеристики и приложения.

(31)

Поради това Комисията реши, че тези продукти са сходни продукти по смисъла на член 1, параграф 4 от основния регламент.

В.   ВЕРОЯТНОСТ ОТ ПРОДЪЛЖАВАНЕ ИЛИ ПОВТОРНО ВЪЗНИКВАНЕ НА ДЪМПИНГА

(32)

В съответствие с член 11, параграф 2 от основния регламент Комисията най-напред проучи доколко е вероятно изтичането на срока на действие на съществуващите мерки да доведе до продължаване или повторно възникване на дъмпинга от КНР.

1.   Оказване на съдействие от КНР

(33)

Двадесет и едно дружества/групи дружества предоставиха отговор на формуляра за изготвянето на извадката. Декларираният обем на износа на колела от алуминий за Съюза от оказалите съдействие дружества е 1 601 591 единици (17 473 тона) (7) през разследвания период в рамките на прегледа, което представлява 72 % от общия обем на вноса на разглеждания продукт от Китай, отчетен от Евростат през същия период. Общият деклариран производствен капацитет на оказалите съдействие дружества/групи от дружества възлиза на 91,8 милиона единици (1 001 538 тона), което представлява приблизително 43 % от общия изчислен китайския производствен капацитет (212 милиона единици). Повече подробности относно производствения капацитет на КНР могат да бъдат намерени в раздел 3.1 по-долу.

2.   Дъмпинг по време на разследвания период в рамките на прегледа

а)   Държава аналог

(34)

Съгласно член 2, параграф 7, буква а) от основния регламент нормалната стойност трябваше да се определи въз основа на цените, платени или платими на вътрешния пазар, или на формираната стойност в подходяща трета държава с пазарна икономика („държава аналог“).

(35)

При първоначалното разследване за определяне на нормалната стойност по отношение на КНР за държава аналог беше използвана Турция. В известието за започване Комисията информира заинтересованите страни, че възнамерява да използва Турция като държава аналог и ги прикани да изразят становището си. В известието за започване бе посочено също така, че ще се разгледа и възможността да бъдат използвани други държави — по-специално Тайланд и Индонезия.

(36)

Една заинтересована страна изрази опасения по отношение на използването на Турция като държава аналог, като предположи, че Турция има двустранни споразумения с някои държави от Близкия изток, от които може да внася безмитно алуминий, докато европейските дружества трябва да плащат 7 % мито върху вноса на алуминий.

(37)

Нормалната стойност, определена въз основа на цените на вътрешния пазар и/или на разходите на производителите от държавата аналог, трябва да бъде сравнена с експортните цени на китайските производители, а не с разходите на промишлеността на Съюза. Поради това потенциалната разлика между митата върху суровините, приложими в държавата аналог и в Европейския съюз, не е от значение. Във всеки случай Комисията установи, че няма съществена разлика между Турция и КНР по отношение на митата върху вноса на алуминий. Поради това твърдението трябваше да бъде отхвърлено.

(38)

За да проучи всички възможности за подбора на подходяща държава аналог, Комисията уведоми официалните представителства на Турция, Тайланд, Индонезия, Тайван, Корея и Малайзия (8) за започването на преглед с оглед изтичане на срока на действие на мерките и поиска от тях да информират Комисията за известни производители на колела в техните държави. Искания за оказване на съдействие бяха изпратени до всички известни производители в тези държави. С изключение на двама турски производители износители нито един друг производител не предложи да окаже съдействие.

(39)

Съгласно наличната информация Турция разполага с втория по големина обем на производството на колела от алуминий сред потенциалните държави аналог и със задоволително равнище на конкуренция на вътрешния си пазар (9). Производственият метод на двамата турски производители е бил сходен с този на производителите износители в КНР. Освен това продуктовата гама на турските производители на турския вътрешен пазар е била сравнима с продуктовата гама на продажбите за Съюза, реализирани от китайските производители износители.

(40)

С оглед на изложеното по-горе и при липсата на други коментари Комисията стигна до заключението, че Турция е подходяща държава аналог по смисъла на член 2, параграф 7, буква а) от основния регламент.

б)   Нормална стойност

(41)

Информацията, получена от двамата оказали съдействие производители износители в държавата аналог, бе използвана като основа за определяне на нормалната стойност.

(42)

В съответствие с член 2, параграф 2 от основния регламент Комисията най-напред проучи дали общият обем на продажбите на сходния продукт на вътрешния пазар на независими клиенти от страна на оказалите съдействие производители в държавата аналог по време на разследвания период в рамките на прегледа е бил представителен. За тази цел общият обем на техните продажби бе сравнен с общия обем на разглеждания продукт, изнасян за Съюза от всеки един от включените в извадката китайски производители износители. На тази основа бе установено, че сходният продукт е бил продаван в представителни количества на турския вътрешен пазар.

(43)

На второ място, Комисията идентифицира видовете на продукта, продавани на вътрешния пазар от производителите в държавата аналог, които са били идентични или пряко съпоставими с видовете, продавани за износ за Съюза от включените в извадката китайски производители износители. Тя сравни, въз основа на вида на продукта, обема на продажбите на турския пазар с обема на износа за Съюза от всеки от включените в извадката китайски производители износители. Сравнението показа, че по-голямата част от видовете на продукта са били продавани в представителни количества в Турция (10).

(44)

След това Комисията провери за производителите от държавата аналог дали всеки вид на сходния продукт, продаван на вътрешния пазар, може да бъде разглеждан като продаван при обичайни търговски условия в съответствие с член 2, параграф 4 от основния регламент. Нормалната стойност се основава на действителната цена за всеки вид на продукта на вътрешния пазар, независимо дали продажбите са рентабилни или не, ако количествата, продадени на нетна продажна цена, равна или по-висока от изчислените производствени разходи, представляват над 80 % от общия обем на продажбите за този вид и когато среднопретеглената продажна цена на този вид на продукта е равна или по-висока от производствените разходи за единица продукция. Тестът показа, че на практика всички продажби са били рентабилни, с изключение на шест вида на продукта, представляващи по-малко от 0,01 % от общия обем на турските продажби.

(45)

И на последно място, Комисията идентифицира видовете на продукта, изнасяни от КНР за Съюза, които не се продават на турския вътрешен пазар, и формира нормална стойност въз основа на член 2, параграфи 3 и 6 от основния регламент. За да формира нормалната стойност за тези видове, Комисията взе средната стойност на производствените разходи за най-близкия вид на продукта, произвеждан от производителя в държавата аналог, и добави обосновани по размер разходи за продажба и общи и административни разходи (ПОАР) и реализиране на печалба, отговаряща на среднопретеглените количества, реализирани от производителите в държавата аналог от продажби на вътрешния пазар на сходния продукт при обичайни търговски условия по време на разследвания период в рамките на прегледа.

в)   Експортна цена

(46)

Четирите включени в извадката групи от производители износители са изнасяли за Съюза или директно за независими клиенти, или чрез свързани дружества, действащи като търговци.

(47)

Ако производителите износители (11) са изнасяли разглеждания продукт директно за независими клиенти в Съюза, експортната цена бе цената, реално платена или подлежаща на плащане за разглеждания продукт при продажба за износ за Съюза, в съответствие с член 2, параграф 8 от основния регламент.

(48)

В случаите, когато производителите износители са изнасяли разглеждания продукт в Съюза чрез свързани дружества (12), експортната цена бе формирана въз основа на цената, на която внесените продукти са препродадени за първи път на независим купувач, в съответствие с член 2, параграф 9 от основния регламент. В резултат на това цената бе коригирана чрез приспадане на ПОАР на свързания търговец и разумен марж на печалба.

г)   Сравнение

(49)

Комисията сравни нормалната стойност и експортната цена на включените в извадката производители износители на базата на цената франко завода. Когато това беше обосновано от необходимостта да се гарантира обективно сравнение, Комисията коригира нормалната стойност и/или експортната цена за разликите, отразяващи се на цените и тяхната сравнимост, в съответствие с член 2, параграф 10 от основния регламент.

(50)

По отношение на цените на вътрешния пазар на производителите в държавата аналог бяха направени корекции за вътрешни транспортни разходи, разходи за кредити, обработка, опаковане и комисиони. Що се отнася до експортните цени на включените в извадката производители износители, бяха направени корекции за транспорт, застраховка, обработка, кредити, банкови такси, опаковане, вносни такси, мита и комисиони.

ф)   Дъмпингов марж

(51)

За всяка включена в извадката група Комисията сравни среднопретеглената нормална стойност за всеки вид на сходния продукт в държавата аналог със среднопретеглената експортна цена на съответния вид на разглеждания продукт в съответствие с член 2, параграфи 11 и 12 от основния регламент.

(52)

Въз основа на изложеното по-горе среднопретеглените дъмпингови маржове, изразени като процент от цената CIF на границата на Съюза без платено мито, са, както следва:

Дружество

Дъмпингов марж (%)

група Baoding

21,1

група Dicastal

8,9

група Lioho

25,9

група Wanfeng

23,2

й)   Заключение относно дъмпинга по време на разследвания период в рамките на прегледа

(53)

Комисията установи, че китайските производители износители са продължили (макар и в по-малък обем отколкото при първоначалното разследване) да изнасят колела от алуминий за Съюза на дъмпингови цени по време на разследвания период в рамките на прегледа.

3.   Доказателства за вероятност от продължаване на дъмпинга

(54)

Комисията анализира допълнително дали съществува вероятност от продължаване на дъмпинга, ако срокът на действие на мерките изтече. При този анализ бяха взети предвид китайският производствен капацитет и китайският свободен капацитет, поведението на китайските износители на други пазари, състоянието на вътрешния пазар на Китай и привлекателността на пазара на Съюза.

3.1.   Производствен капацитет и свободен капацитет в КНР.

(55)

Съгласно доклада „Global and China Automotive Wheel Industry Report 2012—2013“ общият капацитет за производство на колела от алуминий в Китай е възлизал на 180 милиона единици, а продажбите — на само 120 милиона единици, което прави свободен капацитет от 60 милиона колела (13) в края на 2012 г.

(56)

Общият деклариран производствен капацитет на оказалите съдействие 21 китайски производители износители възлиза на 91 804 845 единици и средният им деклариран процент на използване на капацитета е 87 %, което означава, че свободният капацитет е в размер на около 12 милиона единици.

(57)

Тези цифри обаче представляват само част от общия производствен и свободен капацитет на КНР. Освен оказалите съдействие 21 дружества, при разследването бяха идентифицирани допълнително поне 67 (14) други производители на колела от алуминий, които извършват стопанска дейност в Китай (които, според някои източници, най-вероятно са няколко стотин (15)). За 28 от тях Комисията намери публично достъпна информация за техния производствен капацитет (16). За останалите 39 дружества няма публично достъпна информация, но констатациите от разследването сочат, че техният капацитет е в интервала от 300 000 до 6 милиона единици годишно (17).

(58)

Средният производствен капацитет на оказалите съдействие 21 дружества е над 4,3 милиона единици годишно. Средният производствен капацитет на другите 28 дружества, за които има публично достъпна информация, е 1,8 милиона единици годишно. За останалите 39 дружества Комисията използва същата средна стойност — 1,8 милиона единици, с което допълнителният производствен капацитет възлиза на 121 милиона единици. Предвид това, че тези дружества не са оказали съдействие при разследването, техният свободен капацитет не е известен. Като използва най-добрите налични факти и като взе предвид предоставения в доклада „Global and China Automotive Wheel Industry Report 2012—2013“ (18) процент на използване на капацитета — 70 %, Комисията получи допълнителен свободен капацитет, възлизащ на 36 милиона единици. Като събра двете цифри — 12 милиона и 36 милиона единици, Комисията установи, че КНР е разполагала с годишен свободен капацитет за производство на колела от алуминий, възлизащ на поне 48 милиона единици.

(59)

Една заинтересована страна заяви, че китайският производствен капацитет е изцяло използван. В изявлението си страните се позоваваха на отговорите на въпросника на три включени в извадката групи от производители износители, както и на презентация, изготвена от Китайската търговска камара за внос и износ на машини и електронни продукти (CCCME). Според заинтересованите страни от тях става ясно, че в КНР няма свободен капацитет.

(60)

В отговор на това твърдение се посочва, че данните в отговорите на въпросника (изменени след извършване на проверка) са надлежно взети под внимание при определянето на наличния свободен капацитет. Данните, предоставени от включените в извадката групи, представляват обаче, както бе посочено в съображение 57 по-горе, само част от наличния на цялата територия на държавата свободен капацитет. Общият размер на капацитета и на използване на капацитета за цялата КНР бе следователно определен въз основа на наличните факти, както е описано в съображение 57 по-горе. Данните от презентацията, изготвена от CCCME, не са подкрепени с доказателства и в нея като единствен източник се посочва „China Association of Automobile Manufacturers“, без да се прави препратка към публично достъпна информация. Поради това твърдението бе отхвърлено.

(61)

След оповестяването заинтересованата страна заяви, че Комисията значително е завишила китайския капацитет за производство на колела от алуминий, като същевременно е занижила процента на използване. По-конкретно заинтересованата страна заяви, че предвид високата степен на съдействие от страна на китайската промишленост и извадката, приложена по отношение на оказалите съдействие производители износители, при определянето на производствения обем и на свободния капацитет на КНР Комисията е трябвало да се основе изключително на данните, предоставени от включените в извадката производители износители и CCCME. Освен това Комисията е трябвало да екстраполира констатациите, свързани с включените в извадката дружества, и като процент на използване на капацитета в сегмента на производителите на оригинално оборудване да използва 99 %, а за китайската промишленост, произвеждаща колела от алуминий, като цяло — 90 %. Наред с това друга заинтересована страна поиска от Комисията да изясни по-специално как е бил оценен свободният капацитет в сегмента на производителите на оригинално оборудване.

(62)

Освен това друга заинтересована страна заяви, че за определянето на производството на колела от алуминий за цялата територия на Китай Комисията е следвало да използва информацията, предоставена от CCCME (175 милиона единици), която е в съответствие с оценката в доклада на промишлеността, както е посочено в съображение 55, а именно 180 милиона единици. Заинтересованата страна посочи освен това, че Комисията никога не е приканвала CCCME да предостави допълнителни разяснения относно информацията, предоставена във връзка с производствения капацитет и степента му на използване.

(63)

Същата заинтересована страна също така заяви, че публично достъпната информация относно капацитета за част от неоказалите съдействие дружества, идентифицирани от Комисията, не е била надеждна. Освен това заинтересованата страна оспори логиката капацитетът на неоказалите съдействие дружества, за които не е имало информация, да бъде счетен за 1,8 милиона единици. И на последно място, заинтересованата страна заяви, че няма основания за оценка на свободния им капацитет да се използва процентът на използване на капацитета (70 %) и че той е твърде общ, за да бъде от значение за пазара на Съюза.

(64)

В отговор на тези твърдения Комисията посочи, че се е позовала на проверените данни, предоставени от включените в извадката производители износители, както и на данните, декларирани от оказалите съдействие дружества. Както е посочено в съображение 56 по-горе, Комисията изчисли свободния капацитет на оказалите съдействие дружества въз основа на предоставените от тях данни и получи свободен капацитет от 12 милиона единици и 87 % използване на капацитета (19). По сходен начин бе използван и декларираният от страна на оказалите съдействие дружества производствен обем, а именно 91 804 845 единици.

(65)

Същевременно в съображение 57 също така се посочва, че тези цифри отразяват само част от общия производствен и свободен капацитет на КНР. Съвкупният производствен обем на четирите включени в извадката групи представлява само 33 % от общия изчислен производствен обем в КНР (20). Поради тази причина и с цел да получи цялостна картина, Комисията трябваше да прегледа наличната информация по отношение на цялата територия на КНР. В тази връзка се посочва, че противно на твърдението на заинтересованата страна CCCME е била информирана, че данните ѝ относно китайския производствен капацитет и процента на използване на капацитета не могат да бъдат взети предвид, тъй като не са подкрепени с доказателства. На CCCME е била предоставена възможност да предостави доказателства в подкрепа на данните, но тя не се е възползвала от нея. Поради това заключението, че данните, предоставени от CCCME за китайския производствен капацитет и процента на използване на капацитета не могат да бъда използвани, се запазва.

(66)

Твърдението, че процентите на използване на капацитета, установени за четирите включени в извадката групи, трябва да се използват за многобройните неоказали съдействие дружества също не може да бъде прието. На първо място, логично е да се предположи, че процентът на използване на капацитета на по-големите групи производители (от които е съставена извадката) е много по-висок от този на по-малките производители, които са по-голямата част от неоказалите съдействие дружества (21). На второ място, процентите на използване на капацитета, установени за четирите включени в извадката групи през 2012 г. (89 %), са надвишили значително оценката за цялата територия на държавата, включена в доклада „Global and China Automotive Wheel Industry Report 2012—2013“ за същия период (а именно 70 %). Разминаванията между двете цифри показват, че данните за четирите включени в извадката групи не могат да бъдат счетени за представителни за останалата част от КНР, макар и да са приети и използвани за заключенията, направени за техните дружества.

(67)

В отговор на твърдението в съображение 61 се пояснява, че производственият капацитет и процентите на използване на капацитета не могат да бъдат определяни поотделно за сегмента на производителите на оригинално оборудване и за сегмента на следпродажбения пазар. Колелата, предназначени за сегмента на производителите на оригинално оборудване и за сегмента на следпродажбения пазар, често са произвеждани от едни и същи производители и могат да бъдат произвеждани със същите машини, което прави невъзможно данните за двата сегмента да бъдат разграничени. Това бе потвърдено и по време на първоначалното разследване, при което производственият капацитет и използването на капацитета бяха определени без да се прави разграничение между двата сегмента (22).

(68)

Комисията внимателно анализира твърденията и доказателствата, приведени в тяхна подкрепа, по отношение на публично достъпната информация относно капацитета на идентифицираните неоказали съдействие дружества. В резултат на това твърдението на заинтересованата страна бе прието за 11 дружества (23). Средният годишен производствен капацитет на останалите вследствие на това 31 дружества, за които има публично достъпна информация, е 1,67 милиона единици. Чрез екстраполиране на тази средна стойност към останалите 28 дружества общият капацитет на идентифицираните неоказали съдействие дружества се оценява на 98,4 милиона единици. Когато към тази стойност се прибави производственият капацитет на оказалите съдействие дружества (91,8 милиона единици), годишното китайско производство възлиза на поне 190 милиона единици. Резултатите от анализа са представени в следната таблица:

Таблица 1

Вид на дружеството

Брой на засегнатите дружества

Производствен капацитет (единици)

Свободен капацитет (единици)

Всички оказали съдействие дружества

21

91 804 845

12 355 052

(от които тези, включени в извадката)

4

62 589 289

Идентифицирани неоказали съдействие дружества, за които има публично достъпна информация за капацитета

31

51 700 000

15 510 000

Идентифицирани неоказали съдействие дружества, за които няма публично достъпна информация за капацитета

28

46 696 776

14 009 033

Общо

 

190 201 621

41 874 085

(69)

Важно е обаче да се отбележи, че списъкът с идентифицираните неоказали съдействие дружества не може да се счита за изчерпателен. Както бе посочено в съображение 57, съгласно публично достъпни източници съществуват 110 МСП, които произвеждат колела и са експортно ориентирани, което означава, че има и други, които осъществяват доставки само за вътрешния пазар. Някои от тях действително са малки, ограничени по мащаб производители, които трудно могат да бъдат идентифицирани. Дори и така обаче е ясно, че цифрата от 190,2 милиона единици е само най-ниската оценка за годишния производствен капацитет, който би могъл да бъде установен в КНР понастоящем.

(70)

Що се отнася до второто твърдение, посочено в съображение 63, Комисията отбелязва, че след внасянето на промени в средната производствена стойност въз основа на информацията, предоставена от заинтересованата страна, коментарът относно надеждността на източника, използван преди това от Комисията, вече се обезсмисля. Освен това е важно да се отбележи, че Комисията възприе консервативен подход, като за оценката на вероятния производствен капацитет на дружествата, за които няма публично достъпна информация, приложи средната стойност на капацитета, установен при 31 дружества, вместо да екстраполира средния производствен капацитет на оказалите съдействие 21 дружества (4,3 милиона единици) или средния капацитет на четирите включени в извадката групи (над 15 милиона единици).

(71)

На последно място, коментарът на заинтересованата страна относно надеждността на процента на използване на капацитета (70 %) за неоказалите съдействие дружества вече бе разгледан в съображения 66 и 67 по-горе. Освен това, що се отнася до доклада „Global and China Automotive Industry Report 2012—2013“, използван като източник на процента на използване на капацитета (70 %), се отбелязва, че независимо от това, че Комисията няма достъп до целия доклад, неговото кратко изложение, съдържащо необходимата информация, е публично достъпно. Докладът е бил публикуван от научноизследователска организация, наречена „Research in China“ (24). Твърдението на страната се отхвърля.

(72)

Следователно съгласно методологията, описана в съображение 58 по-горе, наличният в Китай свободен капацитет се оценява на около 42 милиона единици годишно.

(73)

При прилагането на друг подход се получава дори още по-висок свободен капацитет. Ако от общия прогнозен обем на китайското производство (190 милиона единици (25)) през разследвания период в рамките на прегледа се извади прогнозният обем на продажбите на вътрешния пазар за 2015 г. (около 57 милиона единици (26)) и износът на КНР в световен мащаб (около 73,5 милиона единици (27)) през разследвания период в рамките на прегледа, се получават около 60 милиона единици свободен капацитет и складови наличности взети заедно (28).

(74)

При липсата на допълнителни коментари Комисията стигна до заключението, че КНР разполага със свободен годишен капацитет между 42 и 60 милиона единици. Дори и по-ниската оценка съответства на 84 % от цялото производство на Съюза (50,5 милиона единици през разследвания период в рамките на прегледа) и представлява 60 % от потреблението на Съюза (70 милиона единици през разследвания период в рамките на прегледа), което се счита за значително количество.

3.2.   Китайски продажби за трети държави и привлекателност на пазара на Съюза

(75)

КНР изнася значителни количества колела от алуминий за трети държави, различни от Съюза, и по-специално за САЩ, Япония, Мексико, Канада и Индия (29). Същото се отнася и за четирите оказали съдействие групи. Обемът на износа им за тези пазари представлява почти 89 % от общия размер на техните експортни продажби за трети държави през разследвания период в рамките на прегледа.

(76)

Комисията сравни средната цена на четирите оказали съдействие групи за пазарите на трети държави през разследвания период в рамките на прегледа с експортните цени през същия период за пазара на Съюза по видове на продукта, като същевременно приспадна антидъмпинговите мита, които иначе са дължими. Сравнението показа различия при отделните пазари.

(77)

Положението на пазара в САЩ (почти 51 % от общите експортни продажби за трети държави, извършени от четирите включени в извадката групи през разследвания период в рамките на прегледа) показва, че около половината от видовете на продукта, представляващи около 25 % от продажбите в САЩ, са били по-скъпи на пазара на САЩ, а другата половина — на пазара на Съюза (30). Това показва, че е твърде вероятно определен обем на износа, предназначен понастоящем за САЩ (31) (този, чиито цени са по-ниски от цените за пазара на Съюза), да бъде пренасочен за Съюза, ако се допусне мерките да отпаднат.

(78)

По отношение на експортните цени от КНР за Канада, Индия, Япония и Мексико, които заедно обхващат около 40 % от общия размер на износа на четирите включени в извадката групи от Китай през разследвания период в рамките на прегледа, средните продажни цени са били по-ниски за видовете на продукта, които представляват около 22 % от общото количество, изнесено за тези страни от продажните им цени в Съюза (32). Това също така показва, че има риск от пренасочване на китайския износ към Съюза, ако срокът на действие на мерките изтече. Пренасочването от Индия е особено вероятно, тъй като съвсем наскоро, през м. май 2015 г., т.е. в средата на разследвания период в рамките на прегледа, в държавата са въведени окончателни антидъмпингови мерки.

(79)

Една заинтересована страна заяви, че ограничената привлекателност на пазара на Съюза не подкрепя вероятността от пренасочване на китайския внос, ако мерките бъдат отменени. Заинтересованата страна предостави сравнение между средните цени на експортните продажби за Съюза и средните експортни цени за останалата част на света, използвани от две от включените в извадката групи, доказващо, че цените в останалата част на света са по-високи. Освен това за една от включените в извадката групи заинтересованата страна предостави сравнение на цените между експортните цени за ЕС и експортните цени за останалата част от света за 15 вида на продукта.

(80)

В отговор на това твърдение е важно да се отбележи, че при сравнението на средните равнища на цените не се отчитат ценовите разлики между видовете на продукта. КНР призна, че изнася по-големи колела за най-голямата си експортна дестинация, а именно САЩ. Освен това сливането на продажбите за останалата част от света също е опорочен подход, тъй като при него се смесват резултатите за различните експортни дестинации. Това важи и за сравнението по конкретни видове на продукта, направено за една от включените в извадката четири групи от производители износители.

(81)

От друга страна, направеното от Комисията сравнение се основава на проверените данни от всичките четири включени в извадката групи от производители износители. Сравнението се прави на ниво вид на продукта и поотделно за различните пазарни дестинации. Поради тези причини използваната от Комисията методология, както е обяснено в съображения 76 — 78, се счита за по-надеждна и точна. Вследствие на това твърдението на заинтересованите страни се отхвърля.

(82)

След оповестяването една от заинтересованите страни изказа твърдението, че Комисията неоснователно е наблегнала на привлекателността на пазара на Съюза в сравнение с другите експортни дестинации. По-конкретно заинтересованата страна заяви, че сравнението, направено от Комисията по видове на продукта, прикрива факта, че действително едва около 25 % от продажбите на включените в извадката групи за САЩ са били на по-ниски цени от продажните цени на Съюза за същите видове на продукта. Заинтересованата страна посочи, че експортните продажби за САЩ (или всяка друга държава, използвана за тази цел) трябва да се анализират като едно цяло, т.е. като се групират всички видове на продукта заедно. Това се дължи на факта, че китайските производители предлагат различни видове колела от алуминий, за да си осигурят лоялността на клиентите. По логиката на заинтересованата страна това би означавало, че обстоятелството, че даден вид колела от алуминий се изпраща от Китай за САЩ на по-ниски цени, отколкото за Съюза, не означава, че той ще бъде пренасочен, доколкото китайските доставчици трябва да предоставят „пълна гама от продукти за всички свои експортни дестинации“ и поради това подобно пренасочване би нарушило надеждната верига на доставки.

(83)

Освен това заинтересованата страна предостави сравнение на цените, като групира всички продажби за дадена дестинация, което показва отрицателни стойности (т.е. цените за пазарите на други трети държави са били по-високи от цените за пазара на Съюза) за всички пазари, с изключение на Япония. И на последно място, заинтересованата страна изказа твърдението, че при анализа на пазарите на Канада, Индия, Япония и Мексико Комисията е възприела различен подход, като е сляла обема на продажбите за четирите дестинации без обяснение. В резултат на това заинтересованата страна заяви, че оповестяването на основните факти и съображения, въз основа на които Комисията възнамерява да наложи антидъмпинговите мерки, не е дала възможност на заинтересованите страни да вникнат в мотивите на Комисията, що се отнася до сравнението между експортните му цени за Съюза и за пазарите на други трети държави, като по този начин е нарушен член 20 от основния регламент.

(84)

В отговор на тези твърдения Комисията отбелязва, че приложеното сравнение по видове на продукта не прикрива обемите на извършваните трансакции. Освен това процентът на обема на продажбите на САЩ бе оповестен на страните и бе използван за количествено определяне на обема, който вероятно би бил пренасочен, от общия китайски износ за САЩ. Поради това твърдението на заинтересованата страна, че сравнението по видове на продукта прикрива и/или не взема предвид въздействието на обема, се отхвърля. Другото твърдение на заинтересованата страна, а именно, че от решаващо значение е общата печалба от всички трансакции за даден експортен пазар, а не сравнението на цените по видове на продукта, не е нито обосновано, нито се потвърждава от констатациите в рамките на разследването. По време на разследването Комисията установи както за китайските производители износители, така и за производителите от Съюза, че по правило офертите се правят и договорите се сключват за специфични видове на продукта, а не за група продукти. Въз основа на изложеното по-горе Комисията счита, че сравнението по видове на продукта на китайските продажни цени за експортни пазари в трети държави спрямо китайските продажби на пазара на Съюза е надежден показател за привлекателността на пазара на Съюза.

(85)

Обратно на твърдението на заинтересованата страна, при анализа на четирите експортни дестинации, а именно Канада, Индия, Япония и Мексико, не е имало сливане на данните от страна на Комисията. Всички експортни дестинации бяха анализирани поотделно, като бяха сумирани единствено обемите, които вероятно ще бъдат на разположение за пренасочване от всяка държава. (33) Поради това твърдението на заинтересованата страна се отхвърля.

(86)

Една заинтересована страна заяви, че колелата в сегмента на производителите на оригинално оборудване са значително по-скъпи от колелата в сегмента на следпродажбения пазар и поради това Комисията е допуснала грешка, като се е базирала на цените в сегмента на следпродажбения пазар, за да покаже, че китайските производители износители биха пренасочили колела от алуминий за пазара на Съюза.

(87)

Следва да се поясни, че обратно на твърдението на страната, за сравнението на цените Комисията не се е базирала само на продажбите в сегмента на следпродажбения пазар, а на всички отчетени продажби, сред които продажбите в сегмента на следпродажбения пазар са представлявали само около 20 %. Поради това твърдението се отхвърля.

(88)

Поради липсата на други коментари заключенията относно анализа на износа за трети държави на четирите включени в извадката групи, както е обяснено в съображения 75 — 78, се запазват. В резултат на това вероятното пренасочване на част от китайския износ, понастоящем предназначен за САЩ, Канада, Мексико, Япония и Индия, към пазара на Съюза (около 13,7 милиона единици) (34), се потвърждава.

3.3.   Продажби на вътрешния пазар на Китай и привлекателност на пазара на Съюза

(89)

Предвид значителните количества на продажбите на вътрешния пазар на анализ бе подложено и състоянието на вътрешния китайски пазар. Наличната информация показва, че китайският автомобилен пазар се разраства и се очаква да расте до 2020 г. със средно 8 % годишно (35). Като се има предвид тясната връзка между автомобилната промишленост и пазара на автомобилни колела, същият темп на растеж може да се очаква и за въпросния пазар. Този растеж увеличава капацитета на усвояване на вътрешния китайски пазар. Това увеличаване на търсенето обаче не би било в състояние да усвои наличния свободен капацитет. През последните години КНР инвестирала интензивно в производството на колела. Четирите включени в извадката групи сами по себе си са повишили цялостния си капацитет с около 16 милиона единици през разглеждания период, което е в съответствие с нарастването на търсенето.

(90)

Средното равнище на цената на четирите включени в извадката групи на китайския вътрешен пазар (около 35 EUR) е значително по-ниско от средните продажни цени за Съюза (46,2 EUR). Въпреки че някои от разликите в цените могат да се обяснят с различните видове на продукта и различните изисквания, тази значителна разлика в цените означава, че пазарът на Съюза ще стане дори по-привлекателен в сравнение с китайския вътрешен пазар, ако мерките бъдат отменени. Важно е да се отбележи също така, че основните износители вече са установили търговски отношения в Съюза, което означава, че обемът на износа може бързо да бъде увеличен, ако настоящите равнища на митата бъдат променени.

(91)

Поради това заключението от анализа на вътрешните продажби и пазарните условия в КНР е: на първо място, вътрешният пазар не може да усвои свободния капацитет и на второ място, поради значителните разлики в цените, пренасочване на вътрешните продажби за Съюза е твърде вероятно.

(92)

Въз основа на изложеното по-горе Комисията стигна до заключението, че ако се допусне отпадане на мерките, рискът от пренасочване на значителен обем на експортни и вътрешни продажби към Съюза на дъмпингови цени е реален.

(93)

След оповестяването една заинтересована страна посочи, че тъй като прогнозният производствен капацитет и процентите на използване на капацитета са изчислени погрешно, констатацията, че прогнозното увеличение на търсенето на колела от алуминий на вътрешния пазар в Китай не би било в състояние да усвои наличния свободен капацитет, е неправилна. Заинтересованата страна оспори надеждността на сравнението на средната цена, като се има предвид, че самата Комисия е констатирала, че при сравнението на средните цени не се вземат предвид разликите в цените между видовете на продукта.

(94)

Коментарите по отношение на производствения капацитет и процентите на използване на капацитета, бяха разгледани в раздели 3.1 и 3.2 по-горе. Цифрите, потвърдени след анализ на коментарите, не бяха променени до степен, че да променят заключението, направено в съображение 89 по-горе.

(95)

Фактът, че сравнението на средните цени е по-малко надеждно от сравнението по видове на продукта не променя заключението, че разликата между нивата на цените все още е значителна. Това, заедно със значителния размер на вътрешния пазар, всъщност показва, че има вероятност някои продажби да бъдат пренасочени към пазара на Съюза, ако се допусне отпадане на мерките, дори ако въз основа на наличната информация да не може да бъде направено точно количествено определяне на тези продажби. В резултат на това направените коментари не са в противоречие с формулираните заключения, поради което те се потвърждават.

4.   Заключение относно дъмпинга и вероятността от продължаване на дъмпинга

(96)

За всички четири включени в извадката китайски производители износители беше установено, че са упражнявали дъмпинг по време на разследвания период в рамките на прегледа. Освен това, поради установения значителен свободен капацитет в КНР, както и предвид привлекателността на пазара на Съюза в сравнение с някои пазари на трети държави и на вътрешния пазар, се счита за вероятно китайските производители износители (отново) да влязат на пазара на Съюза със значителни количества колела от алуминий на дъмпингови цени, ако се допусне мерките да бъдат отменени.

Г.   ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ПРОМИШЛЕНОСТТА НА СЪЮЗА

(97)

Промишлеността на Съюза не е претърпяла значими структурни промени в сравнение с първоначалното разследване. През разследвания период в рамките на прегледа сходният продукт е бил произвеждан от около 50 известни производители от Съюза. Те представляват „промишлеността на Съюза“ по смисъла на член 4, параграф 1 от основния регламент.

(98)

Общото производство на Съюза през разследвания период в рамките на прегледа бе оценено на 50,5 милиона единици. Дружествата, които подкрепиха искането за преглед, са представлявали повече от 85 % от общото производство на Съюза през РПРП. Както бе посочено в съображение 17, включените в извадката производители от Съюза са представлявали над 30 % от общото производство на сходния продукт в Съюза.

Д.   СЪСТОЯНИЕ НА ПАЗАРА НА СЪЮЗА

1.   Предварителни забележки

(99)

Общото производство на Съюза бе установено въз основа на цялата налична информация, включително информацията, предоставена в искането за преглед, и данните, събрани от всички известни производители от Съюза преди и след започването на разследването, както и информацията, получена от включените в извадката производители. Тази информация позволи да бъде потвърдено осъществяването на производствена дейност и нивото на производство и на тези производители, които не оказаха съдействие при разследването.

(100)

Както при първоначалното разследване и с оглед на посоченото в съображение 28, продуктът е бил продаван чрез два канала за дистрибуция, а именно за сегмента на производителите на оригинално оборудване и за сегмента на следпродажбения пазар.

(101)

Някои заинтересовани страни повториха твърденията си, направени при първоначалното разследване, че при анализа на вредата следва да се прави разграничение между колелата от алуминий в сегмента на производителите на оригинално оборудване, от една страна, и колелата от алуминий в сегмента на следпродажбения пазар, от друга страна. Тези твърдения се основаваха на факта, че по време на първоначалното разследване китайският внос е бил насочен предимно към сегмента на следпродажбения пазар, докато промишлеността на Съюза е имала водеща роля основно в сегмента на производителите на оригинално оборудване.

(102)

При разследването бе установено, че, както е обяснено в съображения 113 и (114), китайските производители износители изглежда са се преориентирали от сегмента на следпродажбения пазар към сегмента на производителите на оригинално оборудване от първоначалното разследване насам. Следователно вече не е било необходимо да се прави отделен анализ на въздействието на китайския внос върху състоянието на промишлеността на Съюза по сегменти.

(103)

Въпреки това, в съответствие с първоначалното разследване, и с цел да се получи възможно най-всеобхватна картина за състоянието на промишлеността на Съюза по време на РПРП, някои показатели за вредата бяха анализирани поотделно въз основа на наличната информация; различните сегменти също бяха взети под внимание при анализа на вероятността от повторно възникване на вреда.

(104)

По отношение на твърдението, посочено в съображение 101, една заинтересована страна добави, че следва да се прави разграничение между сегментите въз основа на вида на клиентите, като заяви, че клиентите в сегмента на производителите на оригинално оборудване закупуват различен вид на продукта, а именно т. нар. „колела за марки автомобили“, от тези в сегмента на следпродажбения пазар, където клиентите закупуват т. нар. „колела за марки колела“. Според тази страна това дали колелата се използват за монтиране в нови превозни средства (в сегмента на производителите на оригинално оборудване) или са продавани отделно, за да заменят оригинални колела (в сегмента на следпродажбения пазар) не е от голямо значение.

(105)

Искането на тази страна се основаваше на неточно предположение, че Комисията ще квалифицира „колелата за марки автомобили“, продавани чрез каналите за разпространение на автомобилните производители и техните оторизирани дилъри, като продажби в сегмента на следпродажбения пазар. Комисията обаче прие всички „колела за марки автомобили“, независимо дали те са били използвани за монтиране в нови превозни средства или са били продавани отделно, за продажби в сегмента на производителите на оригинално оборудване, което бе в съответствие с твърдението на страната.

2.   Потребление на Съюза

(106)

През разглеждания период потреблението на Съюза се е променило, както следва:

Таблица 2

Потребление на Съюза

 

2012 г.

2013 г.

2014 г.

РПРП

Общо потребление (хиляди единици)

59 361

60 528

66 457

70 047

Индекс (2012 г. = 100)

100

102

112

118

Източник: искането за преглед, данни на Евростат, проверени отговори на въпросника.

(107)

Потреблението на Съюза бе установено като към продажбите на производителите от Съюза на пазара на Съюза се прибави вносът от Китай и този от други трети държави, въз основа на данни на Евростат. Данните за продажбите на промишлеността на Съюза на пазара на Съюза бяха получени от искането за преглед и коригирани въз основа на данните, предоставени в отговорите на включените в извадката производители от Съюза по време на РПРП.

(108)

През разглеждания период потреблението на Съюза непрекъснато е нараствало и общо се е увеличило с 18 %, т.е. от 59,3 милиона единици през 2012 г. е станало 70,0 милиона единици през РПРП. Това увеличение на потреблението отразява ръста в автомобилостроенето в Съюза и по-голямата степен на използване на колела от алуминий в новите автомобили. Възходящата тенденция в потреблението представлява значителна промяна в сравнение с тенденцията, наблюдавана по време на първоначалното разследване, когато потреблението беше намаляло с 16 % между 2006 г. и разследвания период („РП“) в рамките на първоначалното разследване, а именно от 58,6 милиона единици на 49,5 милиона единици.

(109)

При анализа на потреблението на Съюза също така отделно бяха разгледани сегментът на производителите на оригинално оборудване и сегментът на следпродажбения пазар. Оценката на обема и на пазарния дял бе извършена въз основа на информацията, предоставена от включените в извадката производители износители, оказалите съдействие производители в държавата аналог, включените в извадката производители от Съюза и искането. В таблицата по-долу е показано изменението на потреблението по сегменти по време на РПРП в сравнение с РП в рамките на първоначалното разследване.

Таблица 3

Потребление в сегментите на производителите на оригинално оборудване и следпродажбения пазар

Хиляди единици

РП в рамките на първоначалното разследване

РПРП

Потребление на сегмента на производителите на оригинално оборудване

34 915

65 168

Индекс (РП = 100)

100

188

Дял на сегмента на производителите на оригинално оборудване в общото потребление (%)

71

93

Потребление на сегмента на следпродажбения пазар

14 592

4 879

Индекс (РП = 100)

100

33

Дял на сегмента на следпродажбения пазар в общото потребление (%)

29

7

Общо потребление

49 508

70 047

Индекс (РП = 100)

100

141

Източник: искането, данни на Евростат, проверени отговори на въпросника, Регламент за изпълнение (ЕС) № 964/2010.

(110)

От РП в рамките на първоначалното разследване насам потреблението в сегмента на производителите на оригинално оборудване се е увеличило с 88 %, от около 35 милиона единици до около 65 милиона единици, докато потреблението в сегмента на следпродажбения пазар се е понижило с почти 70 % — от около 15 милиона единици на 5 милиона единици по време на РПРП. Това показва, че отбелязаното като цяло повишение в потреблението от РП в рамките на първоначалното разследване насам се е дължало изцяло на повишението в потреблението в сегмента на производителите на оригинално оборудване, докато за същия период потреблението в сегмента на следпродажбения пазар се е понижило значително. Следователно потреблението в сегмента на производителите на оригинално оборудване е преобладавало още през РП в рамките на първоначалното разследване, като по време на РПРП е нараснало още и е възлизало на 93 % от общото потребление, докато потреблението в сегмента на следпродажбения пазар е представлявало само 7 % от общото потребление в сравнение с 29-те процента през РП в рамките на първоначалното разследване.

(111)

Посочва се, че като цяло сегментът на производителите на оригинално оборудване е по-конкурентоспособен, тъй като продажбите се извършват на по-голям пазар с повече участници и по-голям брой доставчици, които се конкурират помежду си. Присъствието в този сегмент е също така от по-дълготраен характер. Разследването показа, че оператори, които са успели да се прехвърлят в сегмента на производителите на оригинално оборудване, се опитват са останат в него и не се прехвърлят лесно в сегмента на следпродажбения пазар. Това се дължи на прецизните и строги изисквания на клиентите в сегмента на производителите на оригинално оборудване, не само по отношение на качеството и проектирането на колелата от алуминий, но и по отношение на качеството на процесите и квалификациите, за да могат доставчиците да бъдат счетени за надеждни. Като цяло продуктите биват закупувани едва след като преминат процес на изпитване и одит, след което договорните отношения между купувача и продавача могат да продължават с години. В същото време следва да се отбележи, че обикновено всеки ползвател в сегмента на производителите на оригинално оборудване има няколко доставчици, които е одобрил, и поради това може да преминава от един на друг сравнително лесно, ако някой от тях стане по-конкурентоспособен по отношение на цената.

3.   Обем, цени и пазарен дял на вноса от КНР

3.1.   Обем и пазарен дял на вноса от КНР

Таблица 4

Обем и пазарен дял на вноса от КНР

 

2012 г.

2013 г.

2014 г.

РПРП

Обем на вноса (хиляди единици)

3 371

2 436

2 439

2 237

Индекс (2012 г. = 100)

100

72

72

66

Пазарен дял (%)

5,7

4,1

3,7

3,2

Източник: данни на Евростат.

(112)

През разглеждания период обемът на вноса от КНР е отбелязал спад — от 3,3 милиона единици през 2012 г. на 2,2 милиона единици през РПРП, т.е. с 34 %, със съответстващо свиване на пазарния дял от 5,7 % на 3,2 %, а именно с 2,5 процентни пункта. Въпреки че обемът и пазарният дял на вноса от Китай са се понижили, китайските производители износители са успели да запазят значителен пазарен дял независимо от действащите мерки. Комисията отбелязва, че част от китайския внос (който е бил в интервала от 21 % до 28 % по време на разглеждания период) се е възползвал от режима на активно усъвършенстване и не е бил предмет на антидъмпингови мита.

(113)

Освен това оценката на развитието на обема и пазарния дял на вноса от Китай е била извършена, като е направено разграничение между сегментите на производителите на оригинално оборудване и следпродажбения пазар за РПРП, в сравнение с РП в рамките на първоначалното разследване, както е показано в таблицата по-долу:

Таблица 5

Внос от Китай и пазарен дял на сегментите на производителите на оригинално оборудване и следпродажбения пазар

 

РП в рамките на първоначалното разследване

РПРП

Сегмент на производителите на оригинално оборудване

 

 

Общо внос от Китай в сегмента на производителите на оригинално оборудване (хиляди единици)

1 183

1 606

Индекс (РП = 100)

100

136

Дял от общия внос (%)

19

72

Пазарен дял в потреблението в сегмента на производителите на оригинално оборудване (%)

3,4

2,5

Пазарен дял в общото потребление (%)

2,3

2,3

Сегмент на следпродажбения пазар

 

 

Общо внос от Китай в сегмента на следпродажбения пазар (хиляди единици)

4 954

631

Индекс (РП = 100)

100

13

Дял от общия внос (%)

81

28

Пазарен дял в потреблението в сегмента на следпродажбения пазар (%)

33,9

12,9

Пазарен дял в общото потребление (%)

10,0

0,9

Източник: искането, данни на Евростат, проверени отговори на въпросника, Регламент за изпълнение (ЕС) № 964/2010 на Съвета.

(114)

Развитието на обема на вноса от Китай по сегменти е следвало общата тенденция към значително повишаване на потреблението в сегмента на производителите на оригинално оборудване, посочена в съображения 109 — 111. Въпреки общото понижаване на вноса на колела от алуминий от Китай (вж. таблица 3), китайските производители износители са увеличили обема на вноса си в сегмента на производителите на оригинално оборудване. По-конкретно обемът на вноса в сегмента на производителите на оригинално оборудване се е увеличил от 1,183 милиона единици през РП в рамките на първоначалното разследване на 1,606 милиона единици през РПРП, т.е. китайските производители са успели да увеличат своя внос с 0,4 милиона единици, което представлява увеличение в размер на 63 % в сравнение с РП в рамките на първоначалното разследване.

(115)

Като цяло по време на РПРП вносът от Китай в сегмента на производителите на оригинално оборудване е представлявал 72 % от целия внос, докато през РП в рамките на първоначалното разследване ситуацията е била различна и китайският внос в сегмента на производителите на оригинално оборудване е представлявал само 19 % от общия внос в Съюза.

(116)

Въпреки увеличението на обема на продажбите в сегмента на производителите на оригинално оборудване, пазарният дял в този сегмент е намалял с 0,9 процентни пункта, което се дължи на по-голямото увеличение в потреблението в този сегмент. Пазарният дял на китайския внос в общото потребление е останал стабилен, което също се дължи на по-голямото увеличение в общото потребление.

(117)

От изложеното по-горе става ясно, че общото понижаване на обема на китайския внос се дължи изключително на понижаване на вноса в сегмента на следпродажбения пазар. Китайският внос в този сегмент действително се е понижил значително — с почти 90 %, което представлява намаление на пазарния дял на потреблението в сегмента на следпродажбения пазар от 34 % през РП в рамките на първоначалното разследване до 13 % през РПРП на настоящия преглед. Като цяло делът на вноса в сегмента на следпродажбения пазар в общото потребление се понижил от 10,0 % през РП в рамките на първоначалното разследване до 0,9 % през РПРП на настоящия преглед.

(118)

Преминаването на китайските производители от сегмента на следпродажбения пазар към сегмента на производителите на оригинално оборудване е започнало още през последните две години на първоначалното разследване (а именно през 2008 г. и РП, вж. съображение 89 от Регламент за изпълнение (ЕС) № 964/2010). Въпреки намалението на пазарния дял китайските производители износители са запазили обема на продажбите си и базата си от клиенти в сегмента на производителите на оригинално оборудване от първоначалното разследване насам.

3.2.   Цена на вноса и подбиване на цените

Таблица 6

Средна цена на вноса от КНР

 

2012 г.

2013 г.

2014 г.

РПРП

Средна цена (EUR/единица)

40,68

36,16

39,74

46,4

Индекс (2012 г. = 100)

100

89

98

114

Източник: данни на Евростат.

(119)

Средните ценни на вноса от КНР първоначално са се понижили от 40,68 EUR/единица през 2012 г. на 36,16 EUR/единица през 2013 г., но отново са се повишили, като са достигнали 39,74 EUR/единица през 2014 г. Те са се повишили допълнително през РПРП, когато са достигнали 46,24 EUR/единица. Като цяло ръстът между 2012 г. и РПРП е бил 14 %. Това общо увеличение на цените е в съответствие с общата ценова тенденция и с общата тенденция към все по-големи и по-усъвършенствани колела.

(120)

Беше направено сравнение на продажните цени на пазара на Съюза между цените на включените в извадката производители от промишлеността на Съюза и цените на вноса от засегнатата държава, извършен от включените в извадката производители износители. Взетите под внимание в случая продажни цени на включените в извадката производители от промишлеността на Съюза бяха цените за независими клиенти, коригирани при необходимост до равнище франко завода, т.е. без да включват транспортните разходи в Съюза и след приспадане на отстъпките и рабатите.

(121)

Тези цени бяха сравнени с начисляваните от включените в извадката китайски производители износители цени, без отстъпките и коригирани при необходимост до цена CIF на границата на Съюза, както и със съответната корекция за разходите след вноса.

(122)

Когато към цените CIF на вноса бяха добавени приложимите вносни и антидъмпингови мита, бе установено, че цените на включените в извадката производители износители са като цяло по-високи от продажните цени на промишлеността на Съюза на пазара на Съюза. Същият резултат бе валиден и за вноса от невключените в извадката производители износители.

(123)

Когато цените на вноса на включените в извадката китайски производители износители се разглеждат без антидъмпинговите мита, те биха подбивали продажните цени на промишлеността на Съюза средно с 8,0 %. Резултатът е още по-фрапантен, когато сегментът на производителите на оригинално оборудване и сегментът на следпродажбения пазар се анализират поотделно: маржовете на подбиване на цените на включените в извадката производители износители са били 8,7 % в сегмента на производителите на оригинално оборудване и 12,4 % — в сегмента на следпродажбения пазар. По отношение на невключените в извадката производители износители, по данни на Евростат маржът на подбиване на цените би бил средно 7,5 %; сравнението се прави на средна база, тъй като Евростат не прави разграничение между отделните видове на продукта.

(124)

На последно място, бе направено сравнение на цените на китайския внос, извършен при режим на активно усъвършенстване, който е представлявал 20,6 % от целия китайски внос през РПРП. При него средните цени на китайския внос при режим на активно усъвършенстване (по данни на Евростат, тъй като включените в извадката производители износители не са докладвали продажби при режим на активно усъвършенстване) бяха сравнени със средните продажни цени на включените в извадката производители от Съюза през РПРП. В резултат бе получен марж на подбиване на цените в размер на 7,6 %. Сравнението бе направено на средна база, тъй като данните на Евростат не правят разграничение между отделните видове на продукта, както бе посочено в съображение 123. Освен това общият обем на вноса при режим на активно усъвършенстване е бил много малък — само 0,6 % от общото потребление на Съюза през РПРП.

(125)

Една заинтересована страна заяви, че цените на колелата от алуминий, продавани в сегмента на следпродажбения пазар, са били значително по-ниски от тези на колелата от алуминий, продавани в сегмента на производителите на оригинално оборудване. Наред с това тази страна заяви, че цените в сегмента на производителите на оригинално оборудване могат да бъдат сравнени правилно само на „равнището на тръжната оферта“, на което, според нея, няма подбиване на цените дори и след приспадане на антидъмпинговото мито.

(126)

Подборът на данни от отделни оферти не може да замени анализа, извършван от Комисията въз основа на пълните данни, а именно списъците с извършени трансакции по продажби и сравняване на цените по вид продукт. Такова сравнение отразява възможно най-голямото количество от данни за трансакциите, които действително са били осъществени. Както бе пояснено в съображение 123, анализът въз основа на пълните данни за включените в извадката производители износители и производителите от Съюза, показа подбиване на цените в размер на 8,7 % в сектора на производителите на оригинално оборудване и 12,4 % — в сектора на следпродажбения пазар, което потвърждава подбиването на цените и в двата сегмента, когато цените се вземат без антидъмпинговите мита. С оглед на това този аргумент се отхвърля.

(127)

След оповестяването същата заинтересована страна поиска от Комисията да разясни как може да гарантира, че цените на китайските продажби на вътрешния пазар, цените на износа за Съюза и цените на износа за трети държави са били съпоставими. Тази методология е обяснена в съображения 123 и 126 по-горе.

4.   Внос от други трети държави

Таблица 7

Внос от други трети държави

 

2012 г.

2013 г.

2014 г.

РПРП

Турция

6 189

6 879

8 316

9 218

Индекс (2012 г. = 100)

100

111

134

149

Пазарен дял (%)

10,4

11,4

12,5

13,2

Средна цена (EUR/единица)

45,57

45,32

43,89

48,50

Индекс (2012 г. = 100)

100

99

96

106

Други трети държави (с изключение на Турция)

7 104

6 778

8 177

8 696

Индекс (2012 г. = 100)

100

95

115

122

Пазарен дял (%)

12,0

11,2

12,3

12,4

Средна цена (EUR/единица)

51,27

51,23

52,66

58,88

Индекс (2012 г. = 100)

100

100

103

115

Общо други трети държави

13 294

13 657

16 493

17 914

Индекс (2012 г. = 100)

100

103

124

135

Пазарен дял (%)

22,4

22,6

24,8

25,6

Средна цена (EUR/единица)

48,62

48,25

48,24

53,54

Индекс (2012 г. = 100)

100

99

99

110

Източник: данни на Евростат.

(128)

По време на разглеждания период вносът от други трети държави в Съюза непрекъснато се е увеличавал от около 13,2 милиона единици през 2012 г. до около 17,9 милиона единици през РПРП, т.е. с 35 %. Тъй като през същия период потреблението на Съюза е нараснало само с 18 % (вж. съображение 107, таблица 1), съответният пазарен дял на другите трети държави се е увеличил в по-малка степен, а именно от 22,4 % през 2012 г. до 25,6 % през РПРП или с 3,2 процентни пункта.

(129)

Цените на вноса от трети държави, различни от Китай, са били средно над цените на китайския внос и са нараснали с 10 % през разглеждания период.

(130)

Турция е най-големият вносител в Съюза след КНР. Обемът на вноса от Турция се е увеличил от около 6,1 милиона единици през 2012 г. на около 9,2 милиона единици през РПРП, а именно с 49 %. Този ръст е означавал увеличение на пазарния дял от 10,4 % през 2012 г. на 13,2 % през РПРП, т.е. с 2,8 процентни пункта. Средните цени на вноса от Турция са били над средните цени на вноса от Китай през целия разглеждан период. Те са се увеличили от 45,57 EUR/единица през 2012 г. на 48,50 EUR/единица през РПРП, което съответства на увеличение от 6 %.

(131)

Пазарният дял на вноса от трети държави, с изключение на Турция, се е увеличил само леко — от 12,0 % през 2012 г. на 12,4 % през РПРП. През целия разглеждан период цените на вноса от трети държави са били по-високи от цените на вноса от КНР.

5.   Икономическо състояние на промишлеността на Съюза

5.1.   Общи бележки

(132)

В съответствие с член 3, параграф 5 от основния регламент Комисията разгледа всички икономически фактори и показатели, които оказват въздействие върху състоянието на промишлеността на Съюза.

(133)

Както е посочено в съображение 17, за определянето на евентуалната вреда, понесена от промишлеността на Съюза, беше използвана извадка.

(134)

За определянето на вредата Комисията направи разграничение между макроикономическите и микроикономическите показатели за вредата. Комисията оцени макроикономическите показатели, отнасящи се до цялата промишленост на Съюза, въз основа на информацията, предоставена от заявителя в искането за преглед, и данните за включените в извадката производители от Съюза, коригирани въз основа на данните, представени в отговорите на включените в извадката производители от Съюза за РПРП. Комисията оцени микроикономическите показатели, отнасящи се само до включените в извадката дружества, въз основа на данните, съдържащи се в отговорите на въпросника, предоставени от включените в извадката производители от Съюза. И двата набора от данни бяха счетени за представителни за икономическото състояние на промишлеността на Съюза.

(135)

Макроикономическите показатели са: производство, производствен капацитет, използване на капацитета, обем на продажбите, пазарен дял, растеж, заетост, производителност и размер на дъмпинговия марж.

(136)

Микроикономическите показатели са: средни единични цени, разходи за единица продукция, разходи за труд, складови наличности, рентабилност, паричен поток, инвестиции, възвръщаемост на инвестициите и способност за привличане на капитал.

5.2.   Макроикономически показатели

5.2.1.   Производство, производствен капацитет и използване на капацитета

Таблица 8

Производство, производствен капацитет и използване на капацитета

 

2012 г.

2013 г.

2014 г.

РПРП

Производствен обем (хиляди единици)

44 124

45 516

49 638

50 571

Индекс (2012 г. = 100)

100

103

112

115

Производствен капацитет (хиляди единици)

49 808

51 644

53 510

55 178

Индекс (2012 г. = 100)

100

104

107

111

Използване на капацитета (%)

89

88

93

92

Индекс (2012 г. = 100)

100

99

105

103

Източник: искането за преглед, проверени отговори на въпросника.

(137)

През разглеждания период общото производство на Съюза, производственият капацитет и използването на капацитета са се променяли, както следва:

(138)

През разглеждания период производството се е увеличило. Като цяло производственият обем се е увеличил от 44,1 милиона единици през 2012 г. на 50,5 милиона единици през РПРП, т.е. с 15 % през разглеждания период. Това увеличение отразява ръста в автомобилостроенето в Съюза и по-голямата степен на използване на колела от алуминий в новите автомобили.

(139)

Производственият капацитет се е увеличил от около 49,8 милиона единици през 2012 г. до около 55,1 милиона единици през РПРП, т.е. с 11 % през разглеждания период.

(140)

В резултат на малко по-голямото увеличение в производствения обем, отколкото в производствения капацитет, използването на капацитета се е увеличило от 89 % през 2012 г. на 92 % през РПРП, т.е. с 3 процентни пункта през разглеждания период.

5.2.2.   Обем на продажбите и пазарен дял

(141)

През разглеждания период обемът на продажбите и пазарният дял на промишлеността на Съюза са се променяли, както следва:

Таблица 9

Обем на продажбите и пазарен дял

 

2012 г.

2013 г.

2014 г.

РПРП

Обем на продажбите (хиляди единици)

42 697

44 435

47 525

49 895

Индекс (2012 г. = 100)

100

104

111

117

Пазарен дял (%)

71,9

73,4

71,5

71,2

Източник: искането за преглед, данни на Евростат, проверени отговори на въпросника.

(142)

Обемът на продажбите през разглеждания период се е увеличил от 42,6 милиона единици през 2012 г. до около 49,8 милиона единици през РПРП, т.е. със 17 %, което е малко по-малко от 18-процентното увеличение в потреблението, посочено в съображение 107. Поради успоредното на увеличението на обема на продажбите повишение на вноса от други трети държави, представено в съображение 128, се е стигнало обаче до леко свиване на пазарния дял на промишлеността на Съюза от 71,9 % през 2012 г. на 71,2 % през разследвания период в рамките на прегледа, т.е. спад с 0,7 процентни пункта през разглеждания период.

(143)

Освен това оценката на развитието на обема на продажбите и на пазарния дял е била извършена, като е направено разграничение между сегментите на производителите на оригинално оборудване и следпродажбения пазар за РПРП, в сравнение с РП в рамките на първоначалното разследване, както е показано в таблицата по-долу:

Таблица 10

Обем на продажбите и пазарен дял на сегментите на производителите на оригинално оборудване и следпродажбения пазар

Единици (в хиляди)

РП в рамките на първоначалното разследване

РПРП

Сегмент на производителите на оригинално оборудване

 

 

Обем на продажбите в сегмента на производителите на оригинално оборудване

28 719

46 627

Индекс

100

162

Пазарен дял на сегмента на производителите на оригинално оборудване (дял на производителите от ЕС от общото потребление на сегмента на производителите на оригинално оборудване) (%)

82,3

71,6

Пазарен дял на сегмента на производителите на оригинално оборудване в общото потребление (%)

58,0

66,6

Сегмент на следпродажбения пазар

 

 

Обем на продажбите в сегмента на следпродажбения пазар

7 075

3 268

Индекс

100

46

Пазарен дял на сегмента на следпродажбения пазар (дял на производителите от ЕС от общото потребление на сегмента на следпродажбения пазар) (%)

48,5

67,0

Пазарен дял на сегмента на следпродажбения пазар в общото потребление (%)

14,3

4,7

Източник: искането, данни на Евростат, проверени отговори на въпросника, Регламент за изпълнение (ЕС) № 964/2010.

(144)

Обемът на продажбите в сегмента на производителите на оригинално оборудване се е увеличил с 62 % през РПРП в сравнение с РП в рамките на първоначалното, докато продажбите в сегмента на следпродажбения пазар са намалели повече от два пъти в сравнение с РП в рамките на първоначалното разследване. Пазарният дял на производителите от Съюза в сегмента на производителите на оригинално оборудване е намалял с 10,9 процентни пункта — от 82,3 % на 71,6 %, поради по-високия ръст в потреблението в този сегмент. В сегмента на следпродажбения пазар пазарният дял се е увеличил от 48,5 % на 67,0 %, поради свиването на пазара в този сегмент. Като цяло пазарният дял на промишлеността на Съюза в общото потребление в сегмента на следпродажбения пазар е спаднал от 14,3 % през РП в рамките на първоначалното разследване до 4,7 % през РПРП на настоящия преглед, докато пазарният дял на промишлеността на Съюза в общото потребление в сегмента на производителите на оригинално оборудване се е увеличил от 58,0 % на 66,6 % през същия период. Промените в двата сегмента съответстват на общата тенденция на пазара на Съюза, която отразява ръста в автомобилостроенето в Съюза и по-високата степен на използване на колела от алуминий в новите автомобили, както бе посочено в съображение 108.

5.2.3.   Растеж

(145)

Докато през разглеждания период потреблението на Съюза се е повишило с 18 %, увеличението на обема на продажбите на промишлеността на Съюза е било малко по-малко, а именно 17 %, което е равносилно на малка загуба на пазарен дял в размер на 0,7 процентни пункта.

5.2.4.   Заетост и производителност

(146)

През разглеждания период заетостта и производителността са се променяли, както следва:

Таблица 11

Заетост и производителност

 

2012 г.

2013 г.

2014 г.

РПРП

Брой на наетите лица

12 227

12 673

13 689

14 265

Индекс (2012 г. = 100)

100

104

112

117

Производителност (хиляди единици/наето лице)

3 609

3 592

3 626

3 545

Индекс (2012 г. = 100)

100

100

100

98

Източник: искането за преглед.

(147)

През разглеждания период заетостта в промишлеността на Съюза като цяло се е повишила със 17 %. Това е в съответствие с увеличението на производствения обем с 15 % по време на разглеждания период.

(148)

През разглеждания период производителността, измерена в брой произведени единици/наето лице е останала стабилна, като е отбелязала много слаб спад в размер на 2 % през РПРП.

5.2.5.   Размер на дъмпинговия марж и възстановяване от предишен дъмпинг

(149)

По време на разследвания период в рамките на прегледа индивидуалните дъмпингови маржове, установени за включените в извадката оказали съдействие групи от дружества, все още са били значителни и са били в интервала от 8,9 % до 25,9 % (вж. съображение 52). Въпреки това обемът на вноса от Китай е отбелязал спад от 44 %, което е довело и до намаляване на китайския пазарен дял, който през РПРП е бил в размер на 3,2 %. Както бе посочено в съображение 122, цените на китайския внос не са подбивали продажните цени на промишлеността на Съюза през РПРП и упражняваният от китайския внос натиск върху цените следователно е бил ограничен. Това означава, че действащите антидъмпингови мерки са имали положително въздействие върху състоянието на промишлеността на Съюза.

5.3.   Микроикономически показатели

5.3.1.   Цени и фактори, влияещи на цените

(150)

През разглеждания период средните продажни цени на промишлеността на Съюза за несвързани клиенти в Съюза са се променяли, както следва:

Таблица 12

Средни продажни цени и разходи за единица продукция

 

2012 г.

2013 г.

2014 г.

РПРП

Средна единична продажна цена в Съюза (EUR/единица)

46,24

46,40

47,16

51,91

Индекс (2012 г. = 100)

100

100

102

112

Производствени разходи за единица продукция (EUR/единица)

43,10

43,13

42,82

46,76

Индекс (2012 г. = 100)

100

100

99

109

Източник: проверени отговори на въпросника.

(151)

Средната единична продажна цена на промишлеността на Съюза за несвързани клиенти в Съюза се е повишила с 12 % през разглеждания период. Това увеличение е в отговор на тенденцията към по-големи и по-усъвършенствани колела, както бе посочено в съображение 153.

(152)

През разглеждания период производствените разходи за единица продукция са се увеличили с 9 %.

(153)

Разследването показа, че увеличението на разходите се дължи главно на техническото развитие на колелата от алуминий и на нарастващата тенденция за производство на по-големи колела и на т.нар. „блестящи колела“, които изискват допълнителни производствени етапи. Разследването показа също така, че макар разликите в цените на основната суровина (алуминия) да могат да повлияят на разходите за единица продукция, отражението им върху рентабилността не е толкова голямо, тъй като цените на алуминия са преди всичко индексирани при сключването на договори с клиенти в сегмента на производителите на оригинално оборудване.

5.3.2.   Разходи за труд

(154)

През разглеждания период средните разходи за труд на промишлеността на Съюза са се променяли, както следва:

Таблица 13

Разходи за труд

 

2012 г.

2013 г.

2014 г.

РПРП

Средни разходи за труд за наето лице (EUR)

31 285

31 624

31 021

32 096

Индекс (2012 г. = 100)

100

101

99

103

Източник: проверени отговори на въпросника.

(155)

Между 2012 г. и РПРП средните разходи за труд за наето лице на включените в извадката производители в Съюза леко са се увеличили с 3 %.

5.3.3.   Складови наличности

(156)

През разглеждания период нивата на складовите наличности на промишлеността на Съюза са се променяли, както следва:

Таблица 14

Складови наличности

 

2012 г.

2013 г.

2014 г.

РПРП

Складови наличности в края на периода

851

842

986

866

Индекс (2012 г. = 100)

100

99

116

102

Складови наличности в края на периода като процент от продукцията (%)

4,5

4,2

4,6

3,9

Индекс (2012 г. = 100)

100

92

101

87

Източник: проверени отговори на въпросника.

(157)

Складовите наличности не могат да се разглеждат като меродавен показател за вредата, тъй като производството на колела от алуминий като цяло става по поръчка; складовите наличности към даден момент се състоят най-вече от продадени, но все още недоставени стоки. Поради това тенденциите в развитието на складовите наличности са дадени само с информативна цел.

(158)

В края на разглеждания период общите складови наличности са се увеличили с 2 %. Складовите наличности в края на периода като процент от продукцията леко са се понижили от 4,5 % през 2012 г. на 3,9 % през РПРП, т.е. с 0,6 %.

5.3.4.   Рентабилност, паричен поток, инвестиции, възвръщаемост на инвестициите и способност за привличане на капитал

Таблица 15

Рентабилност, паричен поток, инвестиции и възвръщаемост на инвестициите

 

2012 г.

2013 г.

2014 г.

РПРП

Рентабилност на продажбите в Съюза за несвързани клиенти (% от оборота на продажбите) (%)

6,8

7,0

9,2

9,9

Индекс (2012 г. = 100)

100

103

135

146

Паричен поток (в хиляди евро)

102 147

111 918

129 833

155 044

Индекс (2012 г. = 100)

100

110

127

152

Инвестиции (в хиляди евро)

64 110

38 643

65 749

71 338

Индекс (2012 г. = 100)

100

60

103

111

Възвръщаемост на инвестициите (%)

18,6

20,1

27,4

31,6

Индекс (2012 г. = 100)

100

108

147

170

Източник: проверени отговори на въпросника.

(159)

Комисията установи рентабилността на включените в извадката производители от Съюза, като изрази нетната печалба преди облагане с данъци от продажбите на сходния продукт за несвързани клиенти в Съюза като процент от оборота от тези продажби. По време на разглеждания период рентабилността на промишлеността на Съюза непрекъснато се е увеличавала в резултат на по-голямото увеличение на цените в сравнение с това на производствените разходи, както е показано в таблица 12, съображение 150. Вследствие на това тя се е повишила от 6,8 % през 2012 г. до 9,9 % през РПРП, т.е. с 3,1 процентни пункта по време на разглеждания период.

(160)

Освен това при анализа на рентабилността отделно бяха разгледани сегментите на производителите на оригинално оборудване и следпродажбения пазар. Въз основа на това рентабилността на продажбите в сегмента на следпродажбения пазар са изчислени на 13,6 %, а тази на продажбите в сегмента на производителите на оригинално оборудване — на 9,6 %. Следва да се отбележи, че обемът на продажбите в сегмента на следпродажбения пазар е бил много нисък в сравнение с обема на продажбите в сегмента на производителите на оригинално оборудване по време на РПРП и поради това е имал незначително въздействие върху общата рентабилност.

(161)

Нетният паричен поток е способността на промишлеността на Съюза сама да финансира дейността си. Паричният поток се е увеличавал през целия разглеждан период. Нетният паричен поток като цяло се е увеличил с 52 % през разглеждания период, успоредно с повишаването на печалбите.

(162)

През разглеждания период инвестициите са се увеличили с 11 %. Между 2012 и 2013 г. общият размер на инвестициите се е понижил за кратко, което се дължи на приключване на някои инвестиции, направени през 2012 г. След това общият размер на инвестициите се е увеличил с 43 % от 2013 г. до 2014 г., а след това с още 8 % — от 2014 г. до РПРП. В някои случаи инвестициите са се състояли в частична подмяна на остаряло оборудване. Имало е обаче и значителни инвестиции в нов капацитет в съответствие с увеличеното търсене и очакваното повишение в търсенето през идните години. На последно място, инвестиции са направени също така в отговор на повишеното търсене на технически по-усъвършенстваните „блестящи колела“, които изискват допълнителна обработка и боядисване.

(163)

Възвръщаемостта на инвестициите представлява печалбата, изразена като процент от нетната балансова стойност на дълготрайните активи. Подобно на останалите финансови показатели, възвръщаемостта на инвестициите от производството и продажбата на сходния продукт е била положителна и е отразявала тенденцията по отношение на рентабилността. Като цяло възвръщаемостта на инвестициите се е увеличила с 13 процентни пункта през разглеждания период.

(164)

Що се отнася до способността за привличане на капитал, възстановяването от предишен дъмпинг е подобрило способността на включените в извадката производители от Съюза да генерират парични постъпления за сходния продукт и е укрепило тяхното финансово състояние, като е увеличило техните вътрешно генерирани средства. При разследването се установи, че като цяло способността за генериране на капитал се е подобрила през разглеждания период. Това от своя страна е позволило на дружествата да направят инвестициите за подмяна на оборудването и подобряване на производствения капацитет, както е пояснено в съображение 162.

6.   Заключение относно вредата

(165)

В контекста на нарастващо потребление промишлеността на Съюза е съумяла да се възстанови от предишния дъмпинг благодарение на действащите антидъмпингови мерки и през РПРП е била в добро икономическо състояние. Припомня се, че по време на първоначалното разследване бе установено, че промишлеността на Съюза е понесла съществена вреда под формата на намаляване на производството и обема на продажбите, причинена от ценовия натиск, упражняван от китайския внос, което е довело преди всичко до понижаване на рентабилността.

(166)

По време на разглеждания период в рамките на настоящото разследване почти всички показатели за вреда са следвали положителна тенденция. Промишлеността на Съюза е увеличила обема на продажбите си и производствения си обем. Тя е увеличила и продажните си цени в съответствие с общото увеличение на цените на пазара на Съюза, което е било по-високо от повишението на разходите. Положителното развитие на обема на продажбите и на производствения обем, както и това на цените, са оказали положително въздействие върху рентабилността на промишлеността на Съюза. Това е било съпроводено с почти стабилен пазарен дял поради факта, че вносът от други трети държави (предимно Турция) също се е възползвал от повишеното търсене, но на цени, по-високи от цените на китайския внос. Освен това промишлеността на Съюза е увеличила своите инвестиции, в това число тези в нов капацитет и инвестициите в отговор на повишеното търсене на „блестящи колела“.

(167)

По конкретно рентабилността се е увеличила от 6,8 % през 2012 г. на 9,9 % през РПРП. През разглеждания период продажните цени са се увеличили с 12 %, докато разходите за единица продукция са се увеличили в по-малка степен — с 9 %, и са останали под средните продажни цени през целия разглеждан период. Производственият обем се е увеличил с 15 %, производственият капацитет — с 11 % и обемът на продажбите — със 17 %. Тъй като увеличението на потреблението е било по-голямо, а именно 18 % през разглеждания период, пазарният дял на промишлеността на Съюза леко е намалял с 0,7 процентни пункта през разглеждания период. Пазарният дял се е понижил от 71,9 % през 2012 г. на 71,2 % през РПРП. Инвестициите са се увеличили с 11 % през разглеждания период, а възвръщаемостта на инвестициите — от 18,6 % през 2012 г. на 31,6 % през РПРП. Въпреки че производителността е останала стабилна, заетостта се е повишила в съответствие с ръста в обемите на производство и продажби, а именно със 17 % по време на разглеждания период.

(168)

Някои показатели за вредата бяха анализирани поотделно за сегментите на производителите на оригинално оборудване и следпродажбения пазар. Прегледът показа, че в съответствие с общата тенденция на пазара на Съюза, промишлеността на Съюза значително е повишила своите продажби в сегмента на производителите на оригинално оборудване и е понижила тези в сегмента на следпродажбения пазар. Рентабилността в сегментите на производителите на оригинално оборудване и на следпродажбения пазар е счетена за положителна, въпреки спада в обема на продажбите в сегмента на следпродажбения пазар.

(169)

С оглед на изложеното по-горе Комисията стигна до заключението, че промишлеността на Съюза не е понесла съществена вреда по смисъла на член 3, параграф 5 от основния регламент.

Е.   ВЕРОЯТНОСТ ОТ ПОВТОРНО ВЪЗНИКВАНЕ ИЛИ ПРОДЪЛЖАВАНЕ НА ВРЕДАТА

(170)

Разследването показа, че през разследвания период в рамките на прегледа китайският внос е осъществяван на дъмпингови цени и ако се допусне мерките да отпаднат, има вероятност дъмпингът да продължи.

(171)

Тъй като промишлеността на Съюза не е понесла съществена вреда, бе оценено дали има вероятност от повторно възникване на вредата, ако се допусне срокът на действие на мерките по отношение на Китай да изтече, в съответствие с член 11, параграф 2 от основния регламент.

(172)

За да се определи вероятността от повторно възникване на вреда бяха анализирани следните елементи: производственият капацитет и свободният капацитет в Китай, привлекателността на пазара на Съюза, политиката на китайските производители износители по отношение на износа в други трети държави, в това число наличието на антидъмпингови или изравнителни мерки по отношение на колелата от алуминий в други трети държави, продажбите на китайския вътрешен пазар, обемът и цените на китайския внос на пазара на Съюза, включително този при режим на активно усъвършенстване. При анализа бяха взети предвид увеличението в потреблението в Съюза и рентабилността, постигната от промишлеността на Съюза, през разглеждания период.

Производствен капацитет и свободен капацитет в Китай

(173)

Анализът, направен в съображения 55 — 74 показа, че наличният свободен капацитет в Китай е бил значителен. Той се е оценявал на 42—60 милиона единици. Дори долната граница на този свободен капацитет покрива над 80 % от производството на Съюза, което е възлизало на 50,5 милиона единици по време на РПРП. Тя представлява и около 60 % от цялото потребление в Съюза по време на РПРП, което е било 70 милиона единици.

Привлекателност на пазара на Съюза

(174)

Както бе посочено в съображения 77 — 78, значителен обем е бил изнасян от Китай за, inter alia, САЩ, Канада, Индия, Япония и Мексико. Равнищата на цените на оказалите съдействие производители износители на основните експортни пазари са били частично по-ниски от равнищата на цените на същите производители износители за Съюза. При това сравнение става ясно, че пазарът на Съюза е привлекателен, тъй като дава възможност на китайските производители износители да реализират по-големи печалби. Поради това стимулът за пренасочване на износа за пазара на Съюза е голям, ако мерките бъдат отменени. Съответните количества са оценявани на 14 милиона единици по време на РПРП (36) или 20 % от потреблението на Съюза и около 28 % от производството и обема на продажбите на промишлеността на Съюза.

(175)

Освен това, както бе посочено в съображения 89 — 92 във връзка с продажбите на китайския вътрешен пазар, установено бе на първо място, че китайският вътрешен пазар не може да усвои свободния капацитет в Китай, и на второ място — че е твърде вероятно продажбите за вътрешния пазар да бъдат пренасочени към Съюза, с оглед на значителната разлика в цената.

(176)

По време на РПРП секторът на автомобилостроенето в Съюза вече е осъществявал внос от китайски производители износители и е бил установил тесни търговски отношения с тях. Действително, както бе посочено в съображение 111, китайските доставчици трябва да спазват определени технически стандарти, изисквани от клиентите в Съюза. Четиримата включени в извадката китайски производители са изнасяли почти изключително за сегмента на производителите на оригинално оборудване и следователно вече са имали своето място там като напълно сертифицирани доставчици.

(177)

Както бе посочено в съображение 113, общият внос от страна на китайските производители износители за сегмента на производителите на оригинално оборудване е възлизал на около 1,6 милиона единици по време на РПРП. Като се има предвид, че, както бе установено в съображение 14, включените в извадката китайски производители износители са представлявали около 40 % от общия китайски внос по време на РПРП (т.е. приблизително 880 000 единици), както и фактът, че тези износители са били сертифицирани по отношение на сегмента на производителите на оригинално оборудване, може да се стигне до заключението, че само около половината от общия внос за сегмента на производителите на оригинално оборудване е бил извършен от включени в извадката производители износители, докато другата половина е била извършена от невключени в извадката или неоказали съдействие производители износители. Следователно голяма част от останалите китайски производители износители, за които няма налична информация, са сертифицирани производители, които осъществяват понастоящем износ за Съюза за сегмента на производителите на оригинално оборудване.

(178)

Въз основа на това може да се направи разумно заключение, че в кратки срокове поне част от китайския свободен капацитет ще бъде на разположение за износ за Съюза.

Ценово поведение на пазари на други трети държави

(179)

Ценовото равнище на китайския износ за пазарите на други трети държави също бе анализирано, за да се добие представа за вероятните ценови равнища на пазара на Съюза, ако мерките бъдат отменени. Ценовото поведение на пазарите на други трети държави се счита за разумен показател за бъдещото ценово поведение в Съюза предвид големите и представителни количества, изнасяни за тези пазари, достъпът до които е бил неограничен по време на разглеждания период в рамките на настоящия преглед. Освен това оказалите съдействие производители износители са предоставили данни за всеки вид на продукта. Експортните цени на включените в извадката производители износители на пазарите на други трети държави бяха сравнени с продажните цени на промишлеността на Съюза на съответстващите видове на продукта. Това подробно сравнение на цените разкри, че по време на РПРП за 7,4 милиона единици китайските цени на пазарите на други трети държави са били средно с около 30 % по-ниски от цените на промишлеността на Съюза на пазара на Съюза. Тази значителна ценова разлика в комбинация с големия наличен свободен капацитет в Китай представляват силен стимул за китайските производители износители да (пре)насочат бързо износа си към пазара на Съюза, ако мерките бъдат отменени.

(180)

Мерки за търговска защита срещу вноса на колела от алуминий от Китай вече са били налагани на други важни пазари, а именно Австралия (антидъмпингови и изравнителни мерки), а неотдавна и в Индия (антидъмпингови мерки), което също така означава, че достъпът до тези пазари за китайските производители износители е ограничен. Освен това в настоящото разследване бе установено, че през РПРП дъмпингът е продължил при значителни равнища. Като се има предвид подобното ценово поведение на пазарите на други трети държави, няма причина да се смята, че китайските ценови практики ще се променят, ако мерките в Съюза бъдат отменени.

(181)

Според информацията, предоставена в искането за преглед, вероятното развитие на ситуацията на пазара в Съюза, ако мерките бъдат отменени, може да се покаже и на базата на развитието на ситуацията в САЩ, където не са в сила антидъмпингови мерки. В САЩ китайските производители износители са спечелили над 50 % пазарен дял в резултат на закриването на дейността на над 20 местни производители. Следва да се отбележи, че основните производители на автомобили имат производствени обекти и организации за организиране на покупки в САЩ и в Съюза, т.е. че едни и същи групи дружества извършват дейност и на двата пазара и че е вероятно те да прилагат същите стратегии, когато са изправени пред голям обем на внос на ниски цени от Китай.

(182)

Една заинтересована страна заяви, че свободен капацитет в Китай по отношение на колелата от алуминий има единствено в сегмента на следпродажбения пазар, но не и в сегмента на производителите на оригинално оборудване, където се наблюдава повишено търсене. Следователно обемът на китайския внос на колела от алуминий в сегмента на производителите на оригинално оборудване би бил ограничен и не би било вероятно големи количества да бъдат продавани на пазара на Съюза, на който преобладава сегментът на производителите на оригинално оборудване. Тази страна също така попита как е бил изчислен китайският свободен капацитет в сегмента на производителите на оригинално оборудване и кои китайски производители се считат за сертифицирани.

(183)

Както е обяснено в съображение 177, около 50 % от китайския износ за сегмента на производителите на оригинално оборудване в Съюза е извършван от невключени в извадката или неоказали съдействие производители износители от Китай. Следователно голяма част от китайските производители износители, за които няма налична информация, са сертифицирани производители, които осъществяват понастоящем износ за Съюза за сегмента на производителите на оригинално оборудване. Въз основа на това се стигна до заключението, че в кратки срокове поне част от китайския свободен капацитет ще бъде на разположение за износ за сегмента на производителите на оригинално оборудване в Съюза.

(184)

Няколко китайски производители износители заявиха, че фактът, че някои видове на продукта се продават на по-ниски цени на други експортни пазари не може да се разглежда като стимул за китайските производители износители да (пре)насочат този износ към пазара на Съюза, ако мерките бъдат отменени. Те отбелязаха, че в анализа на китайското ценово поведение Комисията неправилно е пренебрегнала видовете на продукта, за които цените на китайските износители на пазарите на други трети държави са били по-високи от тези на същия вид на продукта, продаван от промишлеността на Съюза на пазара на Съюза, което е довело до значително преувеличаване на потенциалното подбиване на цените, което на практика би възлизало само на 0,45 %. Освен това тези страни заявиха, че другите експортни пазари биха донесли по-високи печалби от износа за пазара на Съюза и че китайските износители трябва да запазят търговските си отношения на китайския вътрешен пазар и на експортните пазари на други трети държави. Те също така заявиха, че китайските износители трябва да могат да предоставят пълния набор от продукти на клиентите си на тези пазари и следователно не биха имали стимул да пренасочат износа на определени видове на продукта към Съюза единствено въз основа на това, че цените там са по-високи. С оглед на това те изтъкнаха, че не би имало риск от значително увеличение на вноса от Китай, ако се допусне отпадане на мерките.

(185)

На първо място, целта на анализа на Комисията, представен в съображение 179, бе да се установи разликата между цените на пазара на Съюза, от една страна, и цените за пазарите на други трети държави, от друга, за съответстващите видове на продукта, за да се добие представа за евентуалните ценови равнища на китайския внос на пазара на Съюза, ако мерките бъдат отменени, а не да се определят маржовете на подбиване на цените. Тази ценова разлика показва също, че китайските производители износители могат да влязат на пазара на Съюза на цени, които са значително по-ниски от цените на промишлеността на Съюза, макар и да са все така по-високи от цените на пазари на други трети държави. Това представлява силен стимул за китайските производители износители да изнасят за пазара на Съюза, като се отчита, inter alia, значителният свободен капацитет в Китай. На второ място, твърдението, че производителите износители трябва да предоставят пълния набор от продукти на клиентите на други пазари, не бе подкрепено с доказателства. Дори напротив — разследването показа, че обикновено тръжна процедура се провежда за всеки продукт поотделно и че клиентите се снабдяват с едни и същи видове на продукта от няколко доставчици, което не подкрепя твърденията, че значителен набор от видовете на продукта трябва да бъдат предлагани на един и същ клиент. Поради това тези твърдения се отхвърлят.

(186)

Същите страни добавиха, че наличието на мерки за търговска защита срещу вноса на китайски колела от алуминий в Австралия и Индия е без значение и че наличието на мерки за търговска защита на конкретни пазари не позволява да се правят заключения за практиките на ценообразуване в други пазари, което би могло да бъде установено само след разследване от съответните разследващи органи. Тези страни поясниха, че мерките за търговска защита се налагат въз основа на данните, отнасящи се до разследван период в миналото, докато преглед с оглед изтичане на срока на действие на мерките следва да се основава на перспективен анализ. На последно място, според тези страни Индия и Австралия представляват само незначителни експортни пазари за китайските производители износители и въпреки налагането на мерки, износът към тези дестинации ще остане стабилен поради липсата на достатъчен капацитет на съответните национални промишлени отрасли. Поради това тези страни заявиха, че налагането на антидъмпингови мерки в тези държави не предполага потенциално пренасочване на износа от тези пазари към Съюза.

(187)

Противно на това твърдение Комисията не използва австралийското или индийското разследване, за да докаже вероятността от продължаване на дъмпинга на пазара на Съюза. Наличието на мерки за търговска защита на тези пазари обаче показва, че достъпът до тези пазари е ограничен. Що се отнася до пренасочването на потенциалния износ към Съюза, Австралия не бе включена в прогнозния обем. Колкото до Индия, поради факта, че антидъмпинговите мерки са наложени едва през 2015 г., е прекалено рано да се правят заключения относно точното въздействие. При все това, както е посочено по-горе, е твърде вероятно поне част от тези количества да бъдат пренасочени към пазара на Съюза. Освен това Индия е била един от основните експортни пазари за китайските производители износители по време на РПРП и обемът на китайския износ за Индия е бил на същото равнище, като общия китайски износ за Съюза по време на същия период и следователно не е бил незначителен. Поради това твърдението се отхвърля.

(188)

Освен това същите страни заявиха, че липсата на антидъмпингови мерки в САЩ показва, че не са налице нелоялни търговски практики от страна на китайските производители износители на този пазар. Наред с това тези страни изтъкнаха, че увеличението на китайския внос, както и на вноса от други трети държави, в САЩ е свързано единствено с недостиг на доставките от страна на местната промишленост на пазара на САЩ. Тези страни заявиха, че обявяването в несъстоятелност на някои големи производители от САЩ през 2009 г. се дължи по-скоро на световната финансова криза, отколкото на китайския внос. На последно място, тези страни заявиха, че въпреки факта, че основните производители на автомобили в САЩ имат производствени обекти и организации за организиране на покупки в САЩ и в Съюза, т.е. че едни и същи групи дружества извършват дейност и на двата пазара, не е вероятно те да прилагат същите стратегии на двата пазара по отношение на китайския внос.

(189)

На първо място, намерението на Комисията не е било да установи дали има внос на нелоялни цени от китайските производители износители в САЩ. Въпреки това ситуацията в САЩ показва, че при наличието на китайски внос на ниски цени ползвателите са сменили доставчиците си и националната промишленост до голяма степен е изчезнала от пазара. Разследването показа, че вероятните ценови равнища на китайския внос в Съюза, ако антидъмпинговите мерки бъдат отменени, биха били между 8 до 30 % по-ниски от настоящото равнище на цените на промишлеността на Съюза. Установено бе освен това, че експортните цени за пазара на Съюза вероятно биха били на значителни дъмпингови равнища. Твърденията, че преустановяването на дейността на местните производители в САЩ и загубата на пазарен дял от промишлеността на САЩ не са били свързани с рязкото увеличение на китайския внос, а по-скоро с финансовата криза, не бяха подкрепени с доказателства и поради това се отхвърлят. Всъщност, дори в ситуация на икономически спад китайските производители износители са успели да увеличат пазарните си дялове в САЩ. Следователно, въпреки че финансовата и икономическата криза може да са оказали въздействие върху състоянието на американските производители, увеличението на китайския внос на ниски цени значително е влошило положението. Също така твърдението, че същите производители на автомобили биха прилагали различни стратегии за снабдяване в Съюза и в САЩ, не бе подкрепено с доказателства и затова се отхвърля. Както е пояснено в съображение 181, основните производители на автомобили осъществяват дейността си и купуват колела за своите производствени обекти в САЩ и в Съюза и не съществуват обективни причини, поради които те биха използвали различни стратегии по отношение на вноса от Китай, в случай че митата бъдат отменени, а цените за ползвателите са на същото равнище на двата пазара. Следователно позицията, че развитието на пазара на САЩ показва вероятното развитие на състоянието на пазара на Съюза, ако мерките бъдат отменени, се запазва.

Китайски цени на пазара на Съюза

(190)

Както бе посочено в съображение 123, цените на вноса на включените в извадката китайски производители износители на пазара на Съюза, след приспадане на антидъмпинговите мерки, биха подбивали продажната цена на промишлеността на Съюза с 8,0 %. При анализа на сегментите на производителите на оригинално оборудване и на следпродажбения пазар поотделно резултатите бяха още по-изразителни, т.е. 12,4 % за сегмента на следпродажбения пазар и 8,7 % за сегмента на производителите на оригинално оборудване. По отношение на невключените в извадката производители износители маржът на подбиване на цените би бил 7,5 %, въз основа на данни на Евростат. Що се отнася до вноса при режим на активно усъвършенстване, както е посочено в съображение 124, средният марж на подбиване на цените бе определен на същото равнище (7,6 %). Припомня се обаче, че както е посочено в съображение 124, той се основава на средните цени, без да се прави разграничение между различните видове на продукта и отговаря само на много малки количества, а именно 0,6 % от потреблението на Съюза по време на РПРП. От друга страна и както е посочено в съображение 179, ценовата разлика между китайските цени за САЩ, Япония и Индия и цените на промишлеността на Съюза се основаваше на информацията, предоставена от оказалите съдействие китайски производители износители и при изчисленията бяха взети предвид различните видове на продукта. Следователно тези изчисления бяха по-точни и считани за по-добра индикация за възможните равнища на цените на китайските производители износители, които биха преобладавали в бъдеще при евентуално отпадане на мерките, отколкото изчисленията на цените на вноса при режим на активно усъвършенстване, които са били базирани на обикновени средни стойности.

Въздействие върху състоянието на промишлеността на Съюза

(191)

Въз основа на изложените по-горе факти може да се заключи, че ако мерките бъдат отменени, е вероятно вносът от Китай да се възобнови в значителни обеми и при дъмпингови цени, които вероятно значително ще подбиват цените на промишлеността на Съюза (между 8 % и приблизително 30 %), упражнявайки по този начин натиск за намаляване на цените на пазара. Възприемането от китайските производители износители на стратегия за продажба на пазара на Съюза на цена, която е между 8 и 30 % по-ниска от продажната цена на промишлеността на Съюза, е твърде вероятно, тъй като това би им позволило да спечелят пазарен дял в Съюза, който е привлекателен пазар, като същевременно биха могли все още да продават на цени, по-високи от тези в САЩ (и на пазарите на други трети държави).

(192)

Вследствие на това е твърде вероятно промишлеността на Съюза да изгуби обем на производството и продажбите, както и пазарен дял на пазара на Съюза. Вероятно е това развитие да има неблагоприятно въздействие върху състоянието на промишлеността на Съюза, тъй като при този вид промишленост, която се характеризира с нееластичната структура на разходите и с високи фиксирани разходи, намаляване на обема на производство и на продажбите, съчетано с намаляване на продажните цени, със сигурност ще има отрицателно въздействие върху рентабилността. Такъв е бил случаят по време на първоначалното разследване, когато китайските цени са спаднали с 8 %, което е довело до увеличаване на обема на китайския внос от 3,7 милиона на 6,1 милиона единици (съответстващо на увеличение на пазарния дял от 6,3 % на 12,4 %) и е причинило съществена вреда на промишлеността на Съюза. Тогава промишлеността на Съюза е реагирала, като е намалила производството (– 21 %), продажбите (– 24 %) и цените си (– 6 %), което е оказало влияние върху рентабилността, която е спаднала от 3,2 % на – 5,4 %. Намаляването на китайската цена по време на първоначалното разследване отразява установения марж на подбиване на цените по време на РПРП за вноса, извършен от оказалите съдействие китайски производители износители, при приспадане на установените антидъмпингови мита. Предвид значително по-ниските равнища на цените за пазара на САЩ (и за пазарите на други трети държави), е твърде вероятно обаче спадът на цените на китайския внос да бъде още по-значителен, в случай че мерките бъдат отменени. При консервативния сценарий, а именно, че равнищата на цените на китайския внос ще спаднат с 15 %, въздействието върху рентабилността на промишлеността на Съюза вероятно ще бъде значително по-високо от това, наблюдавано при първоначалното разследване, и вероятно означава спад от около 16 процентни пункта.

(193)

Някои заинтересовани страни заявиха, че позоваването на състоянието на промишлеността на Съюза по време на първоначалното разследване не е от значение, като се има предвид значително променените пазарни обстоятелства и настоящата необходимост от внос за задоволяване на търсенето в Съюза. Беше изказано твърдението, че търсенето в Съюза ще продължи да се увеличава и все повече ще надхвърля капацитета на промишлеността на Съюза. Поради това възможното въздействие на увеличение на вноса не би било същото, като по време на разглеждания период в рамките на първоначалното разследване.

(194)

Разследването действително показа, че състоянието на пазара на Съюза се е променило от първоначалното разследване насам; по-специално потреблението е отбелязало възходяща тенденция през разглеждания период в рамките на настоящото разследване, докато по време на първоначалното разследване потреблението е намаляло. От друга страна, разследването също така показа, че промишлеността на Съюза е увеличила и ще продължи да увеличава своя производствен капацитет, за да отговори на тази възходяща тенденция в потреблението, като по този начин ще предотврати увеличаването на разликата между потреблението на Съюза и неговия капацитет. Освен това, въпреки твърденията на някои заинтересовани страни, че пазарът на колела от алуминий се ръководи от изискванията на клиентите за специфични технически квалификации, разследването показа, че съществува също така силна ценова конкуренция сред доставчиците на пазара. Това се потвърждава и от факта, че промишлеността на Съюза не е била в състояние да се възползва пълноценно от растежа в потреблението и само е успяла да запази пазарния си дял сравнително стабилен, като през разглеждания период той леко е намалял. Това показва, че дори и в ситуация на увеличение на потреблението, е неправилно да се приеме, че промишлеността на Съюза би могла автоматично да извлече максимална полза от това и да бъде в състояние да произвежда с пълен капацитет. При първоначалното разследване на пазара на Съюза бе влязъл внос на ниски дъмпингови цени и бе отнел пазарен дял от промишлеността на Съюза. Като се имат предвид установените вероятни маржове на подбиване на цените (между 8 и 30 %) и предвид високото ниво на свободен капацитет в Китай, може да се очаква, че е много вероятно внос на ниски цени да привлече клиентите на промишлеността на Съюза и да спечели пазарен дял, въпреки увеличението на потреблението. Поради това позоваването на първоначалното разследване представлява валиден референтен показател и твърденията на страните в тази връзка бяха отхвърлени.

(195)

Вследствие на това, при вероятния сценарий, при който на пазара на Съюза ще влезе значителен китайски внос на ниски дъмпингови цени, ако митата бъдат отменени, може основателно да се очаква, че промишлеността на Съюза ще реагира по начин, подобен на този, наблюдаван при първоначалното разследване — т.е. ще има въздействие върху обема и цените. Въз основа на фактите от настоящото разследване, действително може да се заключи, че вероятното намаляване на цените (между 8 и 30 %), увеличението на производствените разходи (поради намаляването на производствения обем) и намаляването на обема на продажбите (тъй като Китай ще възвърне пазарния си дял) ще доведат до рентабилност с нулева или дори отрицателна стойност, която във всеки случай ще е под целевата печалба от първоначалното разследване (3,2 %).

(196)

Допълнително бе разгледано и изчисляването на невредоносната цена на промишлеността на Съюза на базата на нейните средни производствени разходи по време на РПРП и на посочената по-горе целева печалба от първоначалното разследване, при консервативния сценарий, при който все още се наблюдава разумно равнище на печалба. Във връзка с това обаче промишлеността на Съюза заяви, че размер на печалбата от 3,2 % не би гарантирало дългосрочното оцеляване на промишлеността и заяви, че при този вид капиталоемка промишленост разумно равнище на печалба би било 10 %. Въз основа на целева печалба от 3,2 % изчислената невредоносна цена бе средно 48,26 EUR/единица. Припомня се, че в отсъствието на мита е налице вероятност китайските производители износители да бъдат в състояние да продават в Съюза на цени, по-ниски от цените на промишлеността на Съюза поне с 8 %, ако не и до 30 % по-ниски. Дори цените на китайския внос да намалеят само с 8 %, промишлеността на Съюза, за да бъде конкурентоспособна, ще трябва да намали своите продажни цени до равнища, по-ниски от невредоносната цена, както е установена по-горе, което потвърждава вредоносното равнище на вероятните цени на вноса. Положението би било дори още по-тежко, ако цените на вноса се понижат още повече, което, както е видно от анализа по-горе по отношение на цените на китайския вноса за трети пазари, действително е твърде вероятно.

(197)

В резултат на това инвестициите на промишлеността на Съюза вероятно ще спаднат, което ще се отрази не само върху производствения капацитет, но и ще влоши технологичното развитие на промишлеността на Съюза. В резултат на това би могло да се стигне до затваряне на предприятия и загуба на работни места в Съюза. Следва да се отбележи, че в вероятно тази ситуация да се задълбочи поради факта, че както е посочено в съображение 162, промишлеността на Съюза е инвестирала в увеличаване на капацитета по време на разглеждания период. Всяка загуба на продажби и производствен обем при увеличен капацитет ще има още по-голямо отрицателно въздействие върху икономическото състояние на промишлеността на Съюза.

(198)

Заинтересованите страни заявиха, че тъй като пазарът на Съюза няма да бъде достатъчно привлекателен за китайските производители износители, така че те да пренасочат продажбите си за износ за други трети държави към пазара на Съюза, ако мерките бъдат отменени, промишлеността на Съюза ще запази обема на продажбите си и пазарния си дял, дори в отсъствието на мерки. Въз основа на това тези страни оспориха описаното въздействие от увеличаването на китайския внос върху състоянието на промишлеността на Съюза, по-специално що се отнася до инвестициите и загубата на работни места. Те заявиха, че промишлеността на Съюза ще запази обема на продажбите си и равнището на печалба, като се имат предвид нейните предполагаеми ограничения в капацитета.

(199)

Това твърдение се основаваше на предположението, че китайските производители износители биха реализирали още по-високи печалби на пазарите на други трети държави и биха имали икономически интерес да запазят своите клиенти на тези пазари на трети държави. Тези твърдения не бяха подкрепени с никакви доказателства, нито пък бяха потвърдени от разследването. Дори напротив — констатациите от разследването ясно показаха, че в отсъствието на мерки вносът от Китай вероятно ще бъде възобновен, както е описано по-подробно в съображения 75 — 96. Този внос вероятно ще се осъществява на цени, значително по-ниски от цените на промишлеността на Съюза и е вероятно да поеме значителен обем от продажбите от промишлеността на Съюза, както подробно е описано по-долу в съображения 200 — 242. Въз основа на тези факти твърденията, направени в тази връзка от засегнатите заинтересовани страни, се отхвърлят.

(200)

При анализа на вероятността от повторно възникване на вреда по отношение на сегмента на производителите на оригинално оборудване и на сегмента на следпродажбения пазар, взети поотделно, картината не би била много по-различна, като се вземе предвид нарастващото пренасочване на китайските производители износители към сегмента на производителите на оригинално оборудване. Очаква се, че пазарната тенденция на насочване към сегмента на производителите на оригинално оборудване ще продължи в бъдеще. Поради това може да се очаква също така, че тенденцията за увеличаване на китайския внос в сегмента на производителите на оригинално оборудване ще продължава и следователно основният ценови натиск от страна на китайския внос също ще бъде упражняван в този сегмент. Това вероятно ще окаже значително въздействие върху рентабилността на промишлеността на Съюза и нейното състояние като цяло, както е описано в съображения 191 — 197.

(201)

Няколко заинтересовани страни заявиха, че не съществува риск от пренасочване на китайския износ на колела от алуминий за Съюза поради предвиденото увеличение в търсенето на колела от алуминий в Китай, както и в световен мащаб. Тези страни заявиха, че китайскoто търсене на вътрешния пазар ще се увеличи с около 14 милиона единици между 2016 и 2020 г., а търсенето в световен мащаб — с 23 милиона единици. Въз основа на това бе изтъкнато, че тези пазари биха могли да поемат свободния капацитет в Китай.

(202)

Тези твърдения се основаваха на предположението, че китайският капацитет и капацитетът в световен мащаб ще останат непроменени. Има обаче данни за това, че операторите в Китай и други трети пазари са повишили производствения си капацитет, за да отговорят на нарастващото търсене. Също така, както е обяснено в съображение 89, четирите включени в извадката групи сами по себе си са повишили общия си капацитет с около 16 милиона единици през разглеждания период. Освен това, както е посочено в съображения 75 — 82, разследването разкри, че пазарът на Съюза е привлекателен за китайския износ в сравнение с други основни експортни пазари на Китай по отношение на равнищата на цените. Това важи и за китайския вътрешен пазар, където равнищата на цените са като цяло значително по-ниски от тези в Съюза. Въз основа на това китайските износители ще имат голям стимул да (пре)насочат своя износ по-скоро към Съюза, отколкото към други експортни пазари или към собствения си вътрешен пазар. Освен това, както е посочено в съображение 78, Индия — един от основните експортни пазари на Китай, наложи антидъмпингови мита през май 2015 г. и следователно е много вероятно износът да бъде пренасочен към Съюза, ако се допусне срокът на мерките да изтече. Антидъмпингови и изравнителни мита срещу Китай са в сила и в Австралия.

(203)

При всички случаи настоящият значителен свободен капацитет в Китай, както е установено в съображение 74, далеч надхвърля очакваното увеличение на търсенето в световен мащаб. Въз основа на това твърденията бяха отхвърлени.

(204)

Същите страни заявиха също така, че китайският внос не е подбивал цените на промишлеността на Съюза. Те добавиха, че китайските цени на колела от алуминий за други експортни пазари са били по-високи от цените за Съюза и поради това пазарът на Съюза не е привлекателен за китайския износ.

(205)

Както е посочено в съображение 123, когато цените на вноса на включените в извадката китайски производители износители се вземат без антидъмпингови мита, установените маржове на подбиване на цените са били средно 8,0 %. Средният марж на подбиване на цените, установен за невключените в извадката китайски производители износители въз основа на данни на Евростат, бе 7,5 %. Също така, както е посочено в съображения 75 — 92 и 202, разследването установи, че пазарът на Съюза е привлекателен за китайския износ. Поради това твърдението бе отхвърлено.

(206)

Няколко заинтересовани страни заявиха, че по време на РПРП китайският внос на разглеждания продукт се е извършвал само в ограничени количества и че е имал само ограничено присъствие на пазара на Съюза. Въз основа на това тези страни оспориха заключението на Комисията, че китайските производители износители са запазили своята база от клиенти в сегмента на производителите на оригинално оборудване от първоначалното разследване насам. На последно място, те отбелязаха, че в сегмента на следпродажбения пазар, а и като цяло, китайските производители износители са изгубили обем на продажби и пазарен дял.

(207)

Горните твърдения не са в противоречие с констатациите на Комисията относно пазарните обеми. Следва да се отбележи, че тези заинтересовани страни не отричат, както бе установено по време на разследването, че е имало увеличение на продажбите в сегмента на производителите на оригинално оборудване от РП в рамките на първоначалното разследване насам. Въз основа на тази тенденция, тези заинтересовани страни не са предоставили никакво разумно обяснение или доказателства в подкрепа на твърдението си, че китайските производители износители са загубили своята база от клиенти в сегмента на производителите на оригинално оборудване от РП в рамките на първоначалното разследване насам. Състоянието на промишлеността на Съюза по време на РПРП бе описано в съображения 132 — 169. След като бе направено заключението, че промишлеността на Съюза не е понесла съществена вреда по време на РПРП, твърдението, че китайският внос не е упражнил какъвто и да било натиск върху пазара на Съюза, вече не е актуално. Вероятното развитие на китайския внос в Съюза, ако се допусне мерките да отпаднат, е анализирано в съображения 54 —96, а евентуалното въздействие на този внос — в съображения 191 — 200. Засегнатите страни не предоставиха никакви конкретни данни относно техните общи твърдения, и по-специално с коя(и) част(и) от анализа на Комисията не биха се съгласили. Поради това тези твърдения се отхвърлят. На последно място, що се отнася до твърдението, че прогнозното търсене на колела от алуминий надвишава капацитета на промишлеността на Съюза, следва да се отбележи, че целта на мерките не е да се гарантира 100 % пазарен дял на промишлеността на Съюза или по друг начин да се пречи на вноса. Поради това твърдението също е отхвърлено.

(208)

Същите страни заявиха, че поради разликата между производствения капацитет на промишлеността на Съюза и търсенето на пазара на Съюза, всяко увеличение на китайския внос ще се конкурира основно с другите източници на внос, и по-специално с вноса от Турция, особено тъй като производителите от Съюза са започнали да преминават към високотехнологични продукти, които, според тях, не се произвеждат в Китай или в други трети държави.

(209)

Това твърдение не бе подкрепено с доказателства. Дори напротив, разследването показа, че китайските производители, както и производителите от трети държави, също произвеждат високотехнологични продукти. Освен това, както е посочено в съображения 130 и 150, средната цена на вноса от Турция е била под цените на промишлеността на Съюза и поради това клиентите на промишлеността на Съюза ще имат много по-голям стимул да се върнат към китайските доставчици, отколкото клиентите на турските доставчици. Поради това твърдението се отхвърля.

(210)

Същите страни заявиха също, че цените на китайския внос в Германия (за която се твърди, че е най-големият пазар за колела от алуминий в Съюза) са били по-високи от цените на вноса от Турция и че китайските цени са били също така по-високи от продажните цени на редица държави — членки на Съюза, въз основа на данни на Евростат. Информация за цените е била предоставена за РПРП, за 2015 г. и за първото тримесечие на 2016 г. Въз основа на това страните изтъкнаха, че китайският внос не е упражнявал ценови натиск върху промишлеността на Съюза. Те добавиха, че маржовете на подбиване на цените на китайския внос показват тенденция на спад и че въз основа на това може да се направи заключение, че през 2016 г. няма да има подбиване или занижаване на цените, дори ако антидъмпинговите мита бъдат приспаднати от продажните цени.

(211)

На първо място, в съответствие с член 3 и член 4, параграф 1 от основния регламент анализът на продажните цени на промишлеността на Съюза, цялостната картина по отношение на вредата и вероятността от повторно възникване на вреда се основава на оценката на пазара на Съюза като цяло и на промишлеността на Съюза като цяло. Поради това продажните цени в някои региони на Съюза не могат да бъдат взети предвид поотделно. Заинтересованите страни не са заявили или показали, че условията по член 4, параграф 1, буква б) от основния регламент са изпълнени.

(212)

На второ място, твърдението във всеки случай се основава на сравнение на средните цени на килограм, без да се вземат предвид разликите между отделните видове на продукта. В действителност, както е посочено в съображение 123, анализът, направен въз основа на пълни и проверени данни от включените в извадката производители износители и производителите от Съюза, показа среден марж на подбиване на цените от 8,0 %.

(213)

На трето място, твърдението, че маржовете на подбиване и занижаване на цените биха станали отрицателни през 2016 г., се основава на обикновени предположения, които не са подкрепени с никакви доказателства. Поради това тези твърдения се отхвърлят.

(214)

Същите страни заявиха също, че премахването на антидъмпинговите мерки няма да доведе до вредоносен ценови натиск, доколкото липсата на рентабилност в рамките на промишлеността на Съюза се дължи на високото равнище на нейните разходи, без връзка с разходите за суровини. Те заявиха също така, че ако рационализира производствените си разходи, промишлеността на Съюза би била в състояние да запази марж на печалбата над целевата печалба. Те добавиха, че увеличението на цените и на производствените разходи не може да бъде свързано с техническото развитие в областта на колелата от алуминий, и по-специално с производството на големи колела и на т.нар. „блестящи колела“.

(215)

На първо място, както бе посочено в съображения 151 и 153, разследването показа, че увеличението на продажните цени и на производствените разходи на промишлеността на Съюза е било свързано основно със значителното увеличение на дела на големите колела и на т.нар. „блестящи колела“. Това заключение се основава на проверена информация, предоставена от включените в извадката производители от Съюза. Въпросните страни не представиха доказателства, които да опровергаят или да поставят под въпрос тези проверени данни. Поради това в това отношение твърденията се отхвърлят. На второ място, твърдението, че ако рационализира производствените си разходи, промишлеността на Съюза би била в състояние да запази марж на печалбата над целевата печалба, бе чисто предположение и не бе подкрепено с никакви доказателства. Разследването разкри, че промишлеността на Съюза е била ефикасна, както се вижда от факта, че въпреки по-големия размер и сложност на колелата от алуминий, номиналната производителност на промишлеността на Съюза е останала стабилна през разглеждания период, както е показано в таблица 10. Поради това тези твърдения се отхвърлят.

(216)

Същите страни заявиха също, че на пазара на големи колела и на „блестящи колела“ китайските производители на колела от алуминий биха били по-малко конкурентоспособни от промишлеността на Съюза поради факта, че те ще трябва все още да инвестират в специализирани машини и оборудване, за да могат да произвеждат тези видове колела в големи количества. Поради това въпросните страни отбелязаха, че отпадането на антидъмпинговите мерки не би повлияло на рентабилността на производителите от Съюза по отношение на тези специфични по-високотехнологични продукти.

(217)

На първо място, разследването показа, че още по време на РПРП китайските производители износители са произвеждали големи колела и т.нар. „блестящи колела“. На второ място, разследването показа, че въпреки нарастването на продажбите на тези колела, като цяло те представляват само малка част от обема на производството на промишлеността на Съюза. На последно място, анализът на вероятното въздействие на китайския внос върху състоянието на промишлеността на Съюза не може да се направи въз основа на отделните видове на продукта, тъй като такъв анализ не би отразявал точно състоянието на промишлеността на Съюза по отношение на сходния продукт. Следва да се отбележи, че не е необходимо да се доказва вреда за всеки вид на продукта. Поради това тези твърдения се отхвърлят.

(218)

Същите страни заявиха, че дори при отсъствието на антидъмпингови мерки китайските производители износители биха определяли експортните си цени в съответствие с цените, които могат да бъдат поети от пазара. Тези страни заявиха, че поради това съществува вероятност тези цени да имат само ограничено, ако изобщо имат, въздействие върху рентабилността на промишлеността на Съюза.

(219)

Това твърдение не бе подкрепено с никакви доказателства и не взема под внимание констатациите на Комисията относно възможните изменения на цените на китайските производители износители, ако се допусне мерките да бъдат отменени, както е посочено по-горе в съображения 190 и 191. Разследването показа, че вероятните ценови равнища, ако антидъмпинговите мерки бъдат отменени, биха били между 8 до 30 % по-ниски от продажните цени на промишлеността на Съюза. Поради това твърденията в това отношение се отхвърлят.

(220)

Същите страни заявиха, че антидъмпинговите мерки биха създали нелоялно конкурентно предимство за промишлеността на Съюза, която според техни твърдения е възложила производството на продукти от по-ниската гама на подизпълнители — съоръжения в отвъдморските територии, което не би било в съответствие с целите на антидъмпинговите мерки.

(221)

Както е посочено в съображение 258, разследването разкри, че производителите в Съюза са внесли пренебрежимо малък обем колела от алуминий и не целият този внос е произхождал непременно от свързаните съоръжения. Въз основа на това не би могло да се докаже, че промишлеността на Съюза е разполагала с нелоялно конкурентно предимство във връзка с отвъдморските съоръжения, поради което това твърдение се отхвърля.

(222)

Същите страни заявиха също така, че не би било вероятно отмяната на мерките да доведе до повторно възникване на вреда въз основа на това, че увеличението на пазарния дял и по-ниските цени на вноса от Турция, в сравнение с продажните цени на производителите на Съюза, също не са имали такова отражение върху промишлеността на Съюза.

(223)

Отбелязва се, че средната цена на вноса от Турция, както е посочено в таблица 6, е била 48,50 EUR по време на РПРП, което е над невредоносната цена от 48,25 EUR, посочена в съображение 196. Освен това, както е посочено в същото съображение, в отсъствието на мита е налице вероятност китайските производители износители да бъдат в състояние да продават в Съюза на цени, по-ниски от цените на промишлеността на Съюза поне с 8 %, ако не и до 30 % по-ниски, т.е. на вредоносни цени, значително по-ниски от сегашните цени на вноса от Турция. Поради това влиянието на турския внос върху състоянието на промишлеността на Съюза не може да се счита за достоверен показател за вероятното отражение на китайския внос, ако се допусне отпадане на мерките; с оглед на това твърдението се отхвърля.

(224)

Същите страни заявиха, че като се вземат предвид средните цени на китайския внос по време на РПРП (като се извадят митата и се прибавят разходите след вноса), няма занижаване на цените от страна на китайския внос, което означава, че цените на китайския внос няма да бъдат на вредоносни равнища, ако мерките бъдат отменени.

(225)

Това твърдение се основаваше на погрешен анализ. На първо място, тези страни не обосноваха равнището на разходите след вноса, използвано от тях при изчислението им (5,7 %), и не представиха никакви доказателства в тази връзка. На второ място, твърдението се основава на сравнение на средните цени, без да се вземат предвид отделните видове на продукта. Както бе пояснено в съображение 123, когато цените на вноса, сравнени по видове на продукта, на включените в извадката китайски производители износители се вземат без антидъмпингови мита, те биха подбивали продажните цени на промишлеността на Съюза средно с 8,0 %. Поради това твърдението се отхвърля.

(226)

Друга заинтересована страна изказа твърдението, че не е вероятно отмяната на антидъмпинговото мито да доведе до повторно възникване на вреда въз основа на презумпцията, че продажбите на пазара на Съюза са основно в сегмента на производителите на оригинално оборудване, където търсенето се ръководи от способността на доставчиците да отговарят на строгите изисквания на производителите на автомобили, а не толкова от цената. В тази връзка страната направи твърдението, че в този сегмент няма да се наблюдава свръхкапацитет на китайските производители износители. Тя заяви, че при избора на доставчици производителите на автомобили в ЕС прилагат строги изисквания по отношение на техническите квалификации, качеството, съгласуваността, надеждността и териториалната близост. Поради това се твърди, че излишният капацитет на китайския пазар не може просто да бъде изпратен за Съюза на ниски цени, ако се допусне мерките да отпаднат.

(227)

Други страни направиха подробни твърдения, като заявиха, че промишлеността на Съюза би била в състояние да запази значителен пазарен дял, тъй като на нея се гледа като на качествен доставчик на високотехнологични продукти, като например „блестящи колела“. Те заявиха, че промишлеността на Съюза ще продължи да бъде предпочитан доставчик пред вноса от трети държави, по-специално в горния край на сегмента на производителите на оригинално оборудване.

(228)

Разследването показа, че известен брой китайски износители също вече произвеждат големи и „блестящи колела“ и че спазват сходни стандарти като производителите от Съюза, що се отнася до квалификациите, качеството, съгласуваността и надеждността, и са били сертифицирани от клиентите си в сегмента на производителите на оригинално оборудване в Съюза. И наистина китайските производители износители, включително невключените в извадката или неоказалите съдействие, вече осъществяват доставки за производителите на автомобили както за заводите им в Съюза, така и за тези в Китай. Поради това териториалната близост не е никаква пречка от гледна точка на сертифицирането, участието в тръжни процедури или техническите аспекти. От друга страна, що се отнася до сроковете за доставка, въпросът с териториалната близост може лесно да намери логистични решения, като например складиране, и следователно не е решаващ фактор, който би възпрепятствал увеличението на китайския внос и повторното възникване на вреда. Поради това този аргумент се отхвърля.

(229)

Същата страна заяви освен това, че в сегмента на производителите на оригинално оборудване в Китай няма да има наличен капацитет и че свободен капацитет в Китай по отношение на колелата от алуминий има единствено в сегмента на следпродажбения пазар. Това твърдение обаче не бе подкрепено с доказателства. Дори напротив — разследването показа, че производителите на колела от алуминий са произвеждали както за сегмента на производителите на оригинално оборудване, така и за сегмента на следпродажбения пазар, като са използвали същите производствени съоръжения и следователно могат да използват свободния си капацитет и за двата сегмента поравно. Това на практика се вижда и от факта, че китайските производители износители са преминали от сегмента на следпродажбения пазар към сегмента на производителите на оригинално оборудване между РП в рамките на първоначалното разследване и РПРП, както е посочено в съображение 113. Поради това този аргумент се отхвърля.

(230)

Един китайски производител износител заяви, че техническите характеристики на колелата от алуминий, произвеждани от промишлеността на Съюза, се различават от тези, произвеждани и продавани от китайските износители. Това би гарантирало запазване на големите поръчки на промишлеността на Съюза с клиенти в Съюза, независимо от това дали мерките са отменени или не. Тази страна заяви също така, че в резултат на дългосрочните договори на производителите на Съюза с ползватели в сегмента на производителите на оригинално оборудване е малко вероятно промишлеността на Съюза да загуби обем на продажбите и пазарен дял в полза на китайския внос в близко бъдеще и че няма да има рязко увеличение на китайския внос, ако се допусне отпадане на мерките.

(231)

Разследването разкри, че няма съществени разлики между колелата от алуминий от различните източници, в това число и Китай, а ако има, те са несъществени, и че колелата от алуминий от всички източници за взаимозаменяеми. Често срещано е колелата от алуминий да се закупуват от различни източници и разследването показа, че едни и същи клиенти се снабдяват както от промишлеността на Съюза, така и от китайските производители износители.

(232)

По отношение на твърдението, че дългосрочните договори на промишлеността на Съюза биха възпрепятствали рязкото увеличение на китайския внос, разследването показа, че по принцип договорите между производителите от Съюза и съответните ползватели не включват обвързващи ангажименти за количество в дългосрочен план. Това означава, че съществуващите договори сами по себе си не са гаранция за запазване на обема на продажбите, както се твърди.

(233)

Поради това твърденията на страната по този въпрос бяха отхвърлени.

(234)

Друга заинтересована страна заяви, че пренасочването на търсенето към сегмента на производителите на оригинално оборудване е поставило промишлеността на Съюза във водеща позиция и че понастоящем ограниченията, свързани с нейния производствен капацитет, биха довели до значителен недостиг на доставките на пазара на Съюза. Според нея тази ситуация ще се запази и през следващите десет години. Тази страна, както и други заинтересовани страни, заявиха също така, че промишлеността на Съюза е признала, че дневниците ѝ за поръчки вече са запълнени до 2019—2022 г., като е пояснила, че вече са сключени договорите за следващите пет години и че е осигурено пълно използване на капацитета и рентабилни цени поне до 2022 г. Според тези страни пренасочването към сегмента на производителите на оригинално оборудване е дало също така възможност на промишлеността на Съюза да премине от 5 % загуби през 2009 г. на 10 % печалба по време на РПРП. Въз основа на това тези страни заявиха, че изтичането на срока на действие на антидъмпинговото мито вероятно не би довело до повторно възникване на вреда.

(235)

Това твърдение се основава на неправилно тълкуване на предоставената от промишлеността на Съюза информация, че дневникът за поръчки обхваща доставките за периода 2019—2022 г. Това обаче не означава, че дневниците за поръчки са запълнени, нито че договорите за идните пет години вече са сключени, а само че дневникът за поръчки обхваща доставки за периода от 2019 г. до 2022 г. Така че, както е посочено в съображение 232, договорите между производителите от Съюза и съответните клиенти не включват обвързващи ангажименти за количества в дългосрочен план. Освен това цените, дори и по текущите договори, са предмет на периодично преразглеждане. С оглед на това твърдението, че е налице пълно използване на капацитета и че рентабилността на цените е гарантирана поне до 2022 г., се счита за необосновано и се отхвърля. И на последно място — твърдението, че увеличаването на рентабилността на промишлеността на Съюза се е дължало на пренасочване към сегмента на производителите на оригинално оборудване, също е неправилно. Както бе посочено в съображение 143, сегментът на производителите на оригинално оборудване е бил водещият сегмент на промишлеността на Съюза още през РП в рамките на първоначалното разследване, когато, както е пояснено в съображение 106 от Регламент за изпълнение (ЕС) № 964/2010, Съюзът е понесъл съществени загуби и в сегмента на производителите на оригинално оборудване. Поради това твърдението се отхвърля.

(236)

Една заинтересована страна заяви също така, че китайските производители износители в сегмента на производителите на оригинално оборудване са използвали почти изцяло производствения си капацитет и съответно е малко вероятно да увеличат значително продажбите си за Съюза, ако антидъмпинговите мерки бъдат отменени. Тя заяви също така, че като цяло, в резултат на нарастващото потребление в Съюза, дори вносът от Китай да се увеличи, това няма да причини съществена вреда на промишлеността на Съюза, особено като се има предвид, че производственият капацитет на промишлеността на Съюза не би бил в състояние да отговори на търсенето в Съюза.

(237)

Оценките на китайския капацитет, представени от тази страна в подкрепа на твърденията ѝ, обаче не отговарят на констатациите от настоящото разследване, както е посочено в съображения 55 — 74. Поради това твърденията, че в Китай няма значителен свободен капацитет и че промяната в потреблението на Съюза ще компенсира вредата, ако мерките бъдат отменени, се отхвърля.

(238)

Същата страна изтъкна наред с това, че според тринадесетия петилетен план се очаква китайското производство на автомобили да отбележи ръст между 2015 и 2020 г., като през този период нарасне от 24,5 милиона единици на 30 милиона единици. Тя поясни, че ръстът в производството на автомобили би довел със себе си до повишаване на китайското търсене на колела от алуминий и че поради това китайските производители по-скоро ще увеличат продажбите си на вътрешния пазар, отколкото да пренасочат износа си за Съюза, ако антидъмпинговите мерки бъдат отменени.

(239)

Както е посочено в съображения 89 — 91, и въпреки че действително е налице тясна връзка между автомобилната промишленост и пазара на колела от алуминий, не е вероятно повишаването на търсенето на колела от алуминий на вътрешния пазар на Китай да поеме наличния свободен капацитет в държавата, като се вземе предвид и голямата разлика в цените на китайския вътрешен пазар в сравнение с тези на пазара на Съюза. Поради това твърдението бе отхвърлено.

(240)

Няколко страни заявиха, че няма вероятност от повторно възникване на вреда, тъй като промишлеността на Съюза ще се възползва от ръста в потреблението на колела от алуминий в световен мащаб и в рамките на Съюза, независимо от увеличаване на китайския внос в Съюза. Освен това бе посочено, че прогнозираното увеличение на потреблението би дало възможност на китайските производители износители да увеличат износа си за пазара на Съюза, без да упражняват натиск върху цените.

(241)

Разследването показа, че е твърде вероятно значителен обем китайски износ да бъде пренасочен към Съюза предвид неговата привлекателност (съображения 75 — 88). Освен това в Китай е налице голям свободен капацитет, който също би могъл да бъде насочен към пазара на Съюза. По този начин китайските производители износители ще бъдат в състояние да поемат не само повишеното потребление, но и обема на продажбите на производителите на Съюза. В резултат на това, дори и при сценария с повишаване на потреблението, е твърде вероятно китайският износ да поеме обема на продажбите и пазарния дял в ущърб на промишлеността на Съюза. Освен това, що се отнася до цените, е вероятно те да са между 8 и 30 % по-ниски от цените на промишлеността на Съюза, както е посочено в съображение 191, и наред с последиците, описани в съображение 192, е твърде вероятно да се стигне до повторно възникване на съществена вреда за промишлеността на Съюза. Поради това твърдението бе отхвърлено.

(242)

Въз основа на изложеното по-горе Комисията стигна до заключението, че отмяната на мерките по всяка вероятност би довела до повторно възникване на вреда за промишлеността на Съюза.

Ж.   ИНТЕРЕС НА СЪЮЗА

1.   Предварителни бележки

(243)

В съответствие с член 21 от основния регламент Комисията проучи дали запазването на съществуващите мерки по отношение на КНР би било в противоречие с интереса на Съюза като цяло. Определянето на интереса на Съюза бе основано на преценка на съвкупността от различни намесени интереси, включително тези на промишлеността на Съюза, вносителите, ползвателите и доставчиците за промишлеността на Съюза (промишлеността нагоре по веригата).

2.   Интерес на промишлеността на Съюза

(244)

Разследването установи, че по време на РПРП промишлеността на Съюза се е възстановила от вредата, причинена от дъмпинговия внос от Китай. Ако мерките по отношение на Китай бъдат отменени, е вероятно обаче вредата да бъде възобновена, тъй като промишлеността на Съюза би била изложена на дъмпинговия внос от Китай, който е вероятно да бъде извършван в големи количества и да упражнява съществен натиск върху цените. В резултат е твърде вероятно икономическото състояние на промишлеността на Съюза значително да се влоши поради причините, изложени по-горе. Ако мерките обаче бъдат запазени, това би осигурило стабилност на пазара и би дало възможност на промишлеността на Съюза да съхрани положителното си икономическо състояние и да продължи своите инвестиционни планове за увеличаване на производствения си капацитет, за да отговори на повишеното търсене и на променящите се технически изисквания по отношение на колелата от алуминий.

(245)

На тази основа се стигна до заключението, че запазването на действащите антидъмпингови мерки би било в интерес на промишлеността на Съюза.

3.   Интерес на вносителите

(246)

На първоначалния етап от разследването бе установена връзка с осемдесет известни вносители/ползватели. Единадесет дружества изпратиха отговор на формуляра за извадка, като шест от тях са внасяли колела от алуминий от Китай.

(247)

Разследването показа, че три от тези шест дружества действително са производители на автомобили, които използват колела от алуминий за производството на автомобили, и поради това те бяха счетени за ползватели (тяхната ситуация бе анализирана в съображения 250 — 268). Вносът от останалите трима несвързани вносители е представлявал по-малко от 2 % от общия обем на вноса от Китай по време на РПРП.

(248)

Само един от отговорите на въпросника, получени от горепосочените трима несвързани вносители, е бил достатъчно пълен, за да бъде използван при анализа. Този вносител се е снабдявал с колела от алуминий и от доставчици от други трети държави, а делът на оборота от разглеждания продукт е бил само част от цялата му дейност. Въз основа на това може да се счита, че митата не са имали значително отражение върху цялостната дейност на този вносител, свързана с колелата от алуминий. Дейността му, свързана с колелата от алуминий, всъщност е била печеливша.

(249)

Въз основа на това няма индикации, че запазването на мерките би имало значително отрицателно въздействие върху вносителите, което да обезсили положителното въздействие на мерките върху промишлеността на Съюза.

4.   Интерес на ползвателите

(250)

Въпросници бяха изпратени на около 70 известни ползватели. Седем производители на автомобили се отзоваха и предоставиха отговори на въпросника. Едно сдружение, представляващо ползвателите и вносителите на колела от алуминий, продавани в сегмента на производителите на оригинално оборудване, също оказа съдействие. Други ползватели не оказаха съдействие на разследването.

(251)

Вносът на оказалите съдействие ползватели е представлявал 50,4 % от общия внос от КНР в Съюза.

(252)

Разследването показа, че като цяло производителите на автомобили разчитат само в ограничена степен на китайските доставки и че по-голяма част от използваните колела от алуминий са били закупувани от промишлеността на Съюза. Някои от оказалите съдействие ползватели изобщо не са осъществявали внос от Китай, други са внасяли от Китай по-малко от 5 % от нужните им количества, а други — до 10 %. Разследването разкри също така, че при вноса от Китай някои ползватели са се възползвали от режима на активно усъвършенстване, макар и в ограничена степен, тъй като са препродавали крайния продукт на експортни пазари.

(253)

Всички оказали съдействие ползватели възразиха срещу мерките, твърдейки, че е в техен интерес да разполагат с различни източници на доставка. Те заявиха, че мерките биха ги направили зависими от ограничен брой производители от Съюза. Разследването обаче показа наличието на внос от други трети държави, и по-специално Турция, който се е увеличил през разглеждания период. През разглеждания период обемът на вноса от други трети държави в Съюза като цяло се е увеличил с 35 %, т.е. нараствал е по-бързо в сравнение с потреблението в Съюза.

(254)

С оглед на тези констатации аргументът за липса на разнообразие на доставките се отхвърля.

(255)

Европейските производители на автомобили заявиха, че продължаването на мерките не би било в интерес на Съюза, тъй като антидъмпинговите мерки са оказали отрицателно въздействие върху конкурентоспособността на производителите на автомобили в Съюза. Те изтъкнаха също така, че промишлеността на Съюза не би разполагала с достатъчен производствен капацитет, за да отговори на търсенето в Съюза.

(256)

Една заинтересована страна заяви наред с това, че промишлеността на Съюза би внасяла колела от алуминий от Китай и други трети държави, за да задоволи все по-нарастващото търсене от страна на клиентите си, което производственият капацитет на промишлеността на Съюза не може да направи.

(257)

Както бе посочено в таблица 7 в съображение 137, процентът на използване на капацитета на промишлеността на Съюза е бил в интервала от 88 % до 93 % по време на разглеждания период. Разследването обаче показа, че промишлеността на Съюза е инвестирала в увеличаване на капацитета, за да може да отговори на повишеното търсене в Съюза, което се очаква да намали евентуалния недостиг, посочван в твърденията. Планира се тези инвестиции да продължат и в бъдеще.

(258)

На последно място — що се отнася до вноса на промишлеността на Съюза от Китай и други трети държави, разследването показа, че включените в извадката производители от Съюза са внасяли само незначителни количества колела от алуминий и че вносът е извършван от Швейцария и Турция, а не от Китай. Това важи и за останалите производители от Съюза, които, според информацията в искането, са внасяли колела от алуминий в много малки количества, т.е. по-малко от 500 хиляди единици, което съответства на по-малко от 1 % от производството на Съюза по време на РПРП.

(259)

Освен това се отбелязва, че вносът от други трети държави се е увеличил през разглеждания период и че поради това антидъмпинговите мерки не би следвало да възпрепятстват потребителите от вноса на колела от алуминий от КНР, а просто да отстраняват нарушенията и да гарантират равнопоставени условия на конкуренция между китайската промишленост и промишлеността на Съюза. Поради това твърденията в това отношение бяха отхвърлени.

(260)

По отношение на конкурентоспособността на производителите на автомобили разследването показа, че благодарение на режима на активно усъвършенстване те са успели да не плащат мита върху вноса на колела от алуминий, монтирани на превозни средства, които са продавани за експортни пазари. По време на разглеждания период китайският внос, осъществяван при режим на активно усъвършенстване, е бил в интервала от 21 % до 28 % от общия внос от КНР.

(261)

Същите страни заявиха също така, че кумулативният ефект на различни действащи антидъмпингови мита по отношение на редица суровини, използвани от производителите на автомобили, като например скрепителни елементи, неръждаема стомана, валцдрат, стомана с органично покритие, прежди с висока здравина и жици от молибден, наред с митото върху вноса на колела от алуминий, би имало отрицателно въздействие върху тяхната ситуация.

(262)

Разследването установи, че по отношение на колелата от алуминий отражението на мерките върху разходите е ограничено — максимум 0,2 %. Това заключение се основава на констатацията от настоящото разследване, че колелата от алуминий представляват само около 1 % от разходите за един автомобил. Поради това аргументът за значително отрицателно отражение върху разходите се счита за необоснован и се отхвърля.

(263)

Що се отнася до кумулативния ефект на други действащи антидъмпингови мерки по отношение на редица други суровини, страните не предоставиха конкретни доказателства в това отношение. Поради това при разследването не бе възможно да се провери това твърдение и то трябваше да бъде отхвърлено.

(264)

След оповестяването една заинтересована страна заяви, че липсата на наличен капацитет сред производителите от промишлеността на Съюза и при доставчици от трети държави в сегмента на производителите на оригинално оборудване е оказала значително отражение върху производителите на автомобили в Съюза. Тя заяви, че не е имала друг избор освен да внася колела от алуминий от Китай и че действащото антидъмпингово мито има пряко въздействие върху разходите по отношение на този внос. Освен това добави, че липсата на капацитет сред производителите от промишлеността на Съюза е имала отрицателно въздействие върху производителността и конкурентоспособността на производителите на автомобили и че Комисията не е взела предвид косвеното отражение на антидъмпинговото мито върху техните разходи.

(265)

Разследването установи, че промишлеността на Съюза е инвестирала в увеличаване на капацитета, за да може да отговори на повишеното търсене в Съюза, с цел намаляване на евентуалния недостиг. Поради това аргументът относно липсата на капацитет се отхвърля. По отношение на въздействието върху разходите, както е пояснено в съображение 262, разследването установи, че мерките във връзка с колелата от алуминий са имали много ограничено отражение върху общите разходи на производителите на автомобили и поради това този аргумент се отхвърля. И на последно място, тъй като целта и въздействието на антидъмпинговите мерки не са да се попречи на ползвателите да осъществяват самия внос на колела от алуминий от КНР, то косвеното отражение върху разходите, заявено от тази страна, също не е пряко свързано с митата. Поради това твърдението се отхвърля.

(266)

Същата страна заяви също така, че планираното разширяване на капацитета няма да бъде достатъчно да се отговори на нарастващото търсене до 2020 г. и посочи, че промишлеността на Съюза не е подкрепила с доказателства твърдението си, че е в процес на увеличаване на капацитета си. В тази връзка страната също така попита по какъв начин Комисията е проверила, че промишлеността на Съюза ще бъде в състояние да отговори на търсенето на Съюза.

(267)

Както е пояснено в съображение 257, разследването показа, че промишлеността на Съюза е инвестирала в увеличаване на капацитета, за да може да отговори на повишеното търсене в Съюза. По-конкретно, планираното увеличение на капацитета, представено от производителите на Съюза, бе сравнено с прогнозите на автомобилостроенето в Съюза. Прогнозните и текущите инвестиционни планове бяха подкрепени също така и с доказателства от включените в извадката производители от Съюза. Този анализ показа, че прогнозното увеличение на капацитета е по-високо от очакваното увеличение на търсенето в Съюза за периода 2015—2018 г. От съображения за поверителност и анонимност отделните инвестиционни планове не могат да бъдат оповестени на заинтересованите страни. Поради тази причина твърденията, че разширяването на капацитета няма да бъде достатъчно да се отговори на търсенето и че промишлеността на Съюза не е подкрепила с доказателства твърдението си за увеличаване на капацитета си, се отхвърлят.

(268)

С оглед на изложеното по-горе се прави заключението, че запазването на мерките не би оказало значително отрицателно въздействие върху положението на ползвателите.

5.   Интерес на промишлеността нагоре по веригата

(269)

Въпросници бяха изпратени на сдружения и известни доставчици на суровини/оборудване за промишлеността на Съюза, както и на 28 известни индивидуални доставчици в Съюза. Едно сдружение, което представлява Европейската алуминиева промишленост, представи коментари.

(270)

То отбеляза, че съществува сериозен риск свръхкапацитетът на Китай и честите дъмпингови практики на китайските производители износители да окажат значително отрицателно въздействие върху промишлеността на Съюза, ако антидъмпинговите мерки бъдат отменени. Това на свой ред би оказало неблагоприятно въздействие върху производството и заетостта в алуминиевата промишленост нагоре по веригата на стойността. Поради това сдружението подкрепи подновяването на действащите антидъмпингови мерки.

(271)

В резултат на това се стига до заключението, че запазването на мерките би било в интерес на промишлеността нагоре по веригата.

(272)

Една заинтересована страна заяви, че Комисията неоснователно е пренебрегнала съществени доказателства, приведени от производителите на автомобили, и че вместо това е основала заключенията си на необосновани твърдения, изтъкнати от промишлеността на Съюза. По време на изслушването със служителя по изслушванията, посочен в съображение 10, Комисията поясни, че цялата предоставена информация е била надлежно взета предвид. Информацията, предоставена от промишлеността на Съюза, е била проверена. Поради това твърдението бе отхвърлено.

6.   Заключение относно интереса на Съюза

(273)

Въз основа на изложеното по-горе Комисията стигна до заключението, че не са налице основателни причини да се счита, че запазването на мерките по отношение на вноса на колела от алуминий с произход от КНР не е в интерес на Съюза.

З.   ЗАКЛЮЧЕНИЕ И ОПОВЕСТЯВАНЕ

(274)

Всички страни бяха информирани за основните факти и съображения, на които се основава намерението за запазване на съществуващите мерки по отношение на КНР. На страните също така беше даден срок да представят коментари след оповестяване на информацията. Изявленията и коментарите бяха надлежно взети предвид, когато това беше обосновано.

(275)

От гореизложеното следва, че както е предвидено в член 11, параграф 2 от основния регламент, антидъмпинговите мерки по отношение на вноса на някои видове колела от алуминий с произход от КНР, наложени с Регламент за изпълнение (ЕС) № 964/2010 на Съвета, следва да бъдат запазени.

(276)

Комитетът, създаден по силата на член 15, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2016/1036, не представи становище,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

1.   Налага се окончателно антидъмпингово мито върху вноса на колела от алуминий за моторни превозни средства от позиции 8701—8705 по КН, независимо дали са с допълнителни части и дали са снабдени с гуми, понастоящем класирани в кодове по КН ex 8708 70 10 и ex 8708 70 50 (кодове по ТАРИК 8708701010 и 8708705010) и с произход от Китайската народна република.

2.   Ставката на окончателното антидъмпингово мито, приложимо към нетната цена франко границата на Съюза преди обмитяване на продукта, описан в параграф 1, е 22,3 %.

3.   Освен когато е предвидено друго, се прилагат действащите разпоредби относно митата.

Член 2

Когато се подава декларация за допускане в свободно обращение във връзка с внос на колела от алуминий за превозни средства от позиция 8716 по КН, независимо дали са с допълнителни части и дали са снабдени с гуми, понастоящем класирани в код по КН ex 8716 90 90, в съответното поле на декларацията се вписва код по ТАРИК 8716909010.

Държавите членки ежемесечно уведомяват Комисията за броя на внесените под този код единици и за техния произход.

Член 3

Когато във връзка с упоменатите в членове 1 и 2 продукти се подава декларация за допускане в свободно обращение, в съответното поле на посочената декларация се вписва броят единици от внесените продукти.

Член 4

Настоящият регламент влиза в сила в деня след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 23 януари 2017 година.

За Комисията

Председател

Jean-Claude JUNCKER


(1)  ОВ L 176, 30.6.2016 г., стр. 21.

(2)  Регламент за изпълнение (ЕС) № 964/2010 на Съвета от 25 октомври 2010 г. за налагане на окончателно антидъмпингово мито и окончателно събиране на временното мито, наложено върху вноса на някои видове колела от алуминий за превозни средства с произход от Китайската народна република (ОВ L 282, 28.10.2010 г., стр. 1).

(3)  Известие за предстоящото изтичане на срока на действие на някои антидъмпингови мерки (ОВ C 47, 10.2.2015 г., стр. 4).

(4)  Регламент (ЕО) № 1225/2009 на Съвета от 30 ноември 2009 г. за защита срещу дъмпингов внос от страни, които не са членки на Европейската общност (ОВ L 343, 22.12.2009 г., стр. 51). Този регламент бе отменен с основния регламент.

(5)  Известие за започване на преразглеждане с оглед на изтичане на срока на действие на антидъмпинговите мерки, приложими към вноса на някои видове колела от алуминий с произход от Китайската народна република (ОВ C 355, 27.10.2015 г., стр. 8).

(6)  Както бе пояснено в съображение 11, имената на производителите от Съюза не са оповестени от съображения за поверителност.

(7)  Данните на дружествата — както в случая на производителите от Съюза, така и в случая на тези от Китай — са в единици. Статистическите данни за износа обаче са налични само в килограми. За четирите проверени групи средното тегло на колело при продажбите за ЕС е било 10,91 kg. Навсякъде в регламента е използвано това съотношение на преизчисляване.

(8)  Тези държави заедно с Китай са представлявали над 97 % от общия внос на колела от алуминий през разследвания период. Вносът от Босна и Херцеговина (3 %) е част от тези 97 %, но държавата не бе взета предвид при избора на подходяща държава аналог поради малкия си размер и малкия брой производители.

(9)  В Турция има поне осем известни производители на колела от алуминий, които се конкурират на вътрешния пазар. Освен това Турция прилага ниска (4,5 %) митническа ставка по отношение на вноса на колела от алуминий от трети държави, което улеснява вноса. По време на РПРП само износът на Китай за Турция е възлизал на около 843 926 единици, което е приблизително половината от обема на китайския внос в Съюза за същия период.

(10)  По отношение на групата Baoding всички видове на продукта, продавани на турския пазар, бяха счетени за представителни. Колкото до останалите три групи, общо 6 вида на продукта, представляващи по-малко от 0,12 % от общия обем на турските продажби, бяха счетени за непредставителни.

(11)  Всички продажби на групите Baoding и Dicastal и по-голяма част от продажбите на групата Wanfeng.

(12)  Продажбите на групите Wanfeng и Lioho.

(13)  „В края на 2012 г. капацитетът на Китай за производство на колела от алуминий е бил близо 180 милиона единици, докато обемът на продажбите е надхвърлял 120 милиона единици, което прави използване на капацитета от над 70 %“. Извадка от „Global and China Automotive Wheel Industry Report 2012—2013“, на разположение на адрес: http://www.prnewswire.com/news-releases/global-and-china-automotive-wheel-industry-report-2012-2013-204706201.html

(14)  Списък на дружествата е на разположение в публично достъпното досие.

(15)  В публично достъпната извадка от „Global and China Automotive Wheel Industry Report 2013—2014“ се посочва, че съществуват поне 110 МСП, които произвеждат колела и са експортно ориентирани, което означава, че има други, които осъществяват доставки само за вътрешния пазар. http://www.reportsnreports.com/reports/287067-global-and-china-automotive-wheel-industry-report-2013-2014.html

(16)  Информация за производствения капацитет бе достъпна на уебсайтовете на самите дружества или на търговски сайтове и сайтове за продажби като http://www.made-in-china.com/ или www.tradeee.com

(17)  Най-малкият деклариран годишен капацитет от страна на оказалите съдействие 21 дружества е 300 000 единици годишно. Освен това, с оглед на констатациите от разследването, производствено съоръжение, което произвежда поне 300 000 единици годишно, трябва да бъде икономически жизнеспособно. По време на разследването бе установено, че най-големите производствени обекти са произвеждали по шест милиона единици годишно.

(18)  http://www.prnewswire.com/news-releases/global-and-china-automotive-wheel-industry-report-2012-2013-204706201.html Процентът на използване на капацитета — 70 %, може да се счита за консервативна оценка. Това е средна оценка за цялото производство на Китай, в това число оказалите съдействие дружества с потвърдено по-високи проценти на използване на капацитета (87 %), което означава, че процентът на използване на капацитета на неоказалите съдействие дружества вероятно е още по-нисък.

(19)  Процентът на използване на капацитета за четирите включени в извадката дружества е бил 89 %, а не 99 %, както бе заявено от заинтересованата страна.

(20)  Процентът отразява оценката на производствения капацитет за КНР, преразгледана след коментарите по публично достъпната информация за капацитета на някои неоказали съдействие дружества, както е посочено в съображения 68 и 69 по-долу. Декларираният производствен обем на оказалите съдействие 21 дружества представлява само 48 % от общия изчислен производствен капацитет в КНР.

(21)  В Китай е често срещано явление големите, добре установените производители да възлагат част от производствените си поръчки на подизпълнители — несвързани доставчици. Това им дава възможност да се адаптират бързо към повишенията (или пониженията) в търсенето и да прибягват до несвързаните доставчици едва след като са успели да достигнат оптимален процент на използване на капацитета за своите собствени дъщерни дружества. Такава практика бе констатирана в най-голямата група от включените в извадката групи от производители.

(22)  Регламент (ЕС) № 404/2010 на Комисията от 10 май 2010 г. за налагане на временно антидъмпингово мито върху вноса на някои видове колела от алуминий с произход от Китайската народна република (ОВ L 117, 11.5.2010 г., стр. 64).

(23)  Подробни данни от анализа и преразгледаните стойности на капацитета могат да бъдат намерени в списъка в публично достъпното досие.

(24)  http://www.researchinchina.com/Htmls/AboutUs/Index.html

(25)  91,8 милиона единици от оказалите съдействие 21 дружества и прогнозният капацитет на неоказалите съдействие 59 дружества, оценен на 98,4 милиона единици.

(26)  Според доклада „Global and China Automotive Wheel Industry Report 2012—2013“ в края на 2012 г. обемът на вътрешния пазар на Китай е бил 45 милиона единици. Според проучване на McKinsay „Bigger, better, broader: a perspective on China's auto market in 2020“, което може да се намери на адрес http://www.mckinseychina.com/bigger-better-broader-a-perspective-on-chinas-auto-market-in-2020/, в периода между 2011 и 2020 г. китайската автомобилна промишленост ще нараства всяка година с 8 %. Ако се предположи, че при промишлеността за производство на колела се наблюдава подобен темп на растеж, през 2015 г. размерът на вътрешния пазар е около 57 милиона единици.

(27)  База данни за китайския износ при средно съотношение на преизчисляване от 10,91 kg/колело.

(28)  за нивото на складовите наличности е трудно да се направи прогнозна оценка. В случая на колелата, предназначени за следпродажбения пазар, обикновено се поддържат складови наличности, но в случая на колелата, предназначени за производителите на оригинално оборудване, равнищата на складовите наличности обикновено са незначителни. Във всеки случай, за целите на оценката на наличния капацитет за износ, няма значителна разлика между складови наличности и свободен капацитет.

(29)  База данни за китайския износ. Общият обем на износа от КНР (с изключение на износа за Европейския съюз) възлиза на 772 720 тона (около 71 милиона единици) по време на РПРП, от които 81 % (629 854 тона, т.е. около 58 милиона единици) са били предназначени за петте най-предпочитани дестинации, посочени по-горе.

(30)  От 65-те съответстващи видове на продукта 29 са били по-скъпи на пазара на Съюза, 32 — на пазара на САЩ, а 4 са били на сходни цени.

(31)  Цените на пазара на Съюза са били по-високи за 29 вида на продукта от 65-те съответстващи продукта в САЩ. Количеството на продажбите от четирите включени в извадката групи от тези 29 вида на продукта представлява около 3,1 милиона единици или приблизително 25 % от общите им продажби в САЩ. Според базата данни за китайския износ КНР е изнесла 394 693 тона (над 36 милиона единици) колела от алуминий за САЩ през разследвания период в рамките на прегледа. Горните 25 % съответстват на 8,9 милиона единици, което представлява 12,7 % от потреблението на Съюза.

(32)  На пазара на Съюза от 20 съответстващи продукта в Канада, 7 вида на продукта са били по-скъпи, от 15 съответстващи продукта в Индия, 7 вида на продукта са били по-скъпи, от 54 съответстващи продукта в Япония, 40 вида на продукта са били по-скъпи и от 12 съответстващи продукта в Мексико, 6 вида на продукта са били по-скъпи. Тези продажби, реализирани от включените в извадката китайски производители износители, представляват 2,3 милиона единици, т.е. около 22 % от общите им продажби за тези държави. Според базата данни за китайския износ КНР е изнесла 235 161 тона (над 21,5 милиона единици) колела от алуминий за тези държави през разследвания период в рамките на прегледа. Горните 22,3 % съответстват на 4,8 милиона единици, което представлява 6,8 % от потреблението на Съюза.

(33)  Специфичните за отделните държави данни са, както следва: на пазара на Съюза от 20 съответстващи продукта в Канада, 7 вида на продукта са били по-скъпи, от 15 съответстващи продукта в Индия, 7 вида на продукта са били по-скъпи, от 54 съответстващи продукта в Япония, 40 вида на продукта са били по-скъпи и от 12 съответстващи продукта в Мексико, 6 вида на продукта са били по-скъпи. Обемът на тези видове на продукта е 1 263 052 колела в случая на Япония, 721 220 колела — в случая на Индия и 107 740 и 224 364 — съответно в случая на Мексико и Канада. Общият обем за тези четири държави е 2 316 376. Общото количество на продажбите на четирите включени в извадката групи за тези четири дестинации е 10 384 797 единици, от които вероятното биха били пренасочени 22,3 % (2,3 милиона). При оценката на вероятното пренасочване от КНР този процент (22,3 %) бе приложен по отношение на общия обем на китайския износ за тези четири дестинации, посочен в базата данни за китайския износ, а именно 2 350 161 тона (около 21,5 милиона единици), като по този начин вероятното пренасочване възлиза на 4,8 милиона единици.

(34)  8,9 милиона от САЩ и 4,8 милиона от четирите други дестинации.

(35)  McKinsay „Bigger, better, broader: a perspective on China's auto market in 2020“, което може да се намери на адрес http://www.mckinseychina.com/bigger-better-broader-a-perspective-on-chinas-auto-market-in-2020/, в периода между 2011 и 2020 г. китайската автомобилна промишленост ще нараства всяка година с 8 %.

(36)  Моля, направете справка с бележки под линия 31 — 34, където са изчислени съответните количества за основните експортни пазари.


Top