Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32012R0482

    Регламент за изпълнение (ЕС) № 482/2012 на Комисията от 7 юни 2012 година за одобрение на минимални промени в спецификацията на название, вписано в регистъра на защитените наименования за произход и на защитените географски указания [Tettnanger Hopfen (ЗГУ)]

    OB L 148, 8.6.2012, p. 15–19 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Този документ е публикуван в специално издание (HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2012/482/oj

    8.6.2012   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 148/15


    РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) № 482/2012 НА КОМИСИЯТА

    от 7 юни 2012 година

    за одобрение на минимални промени в спецификацията на название, вписано в регистъра на защитените наименования за произход и на защитените географски указания [Tettnanger Hopfen (ЗГУ)]

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета от 20 март 2006 г. относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни (1), и по-специално член 7, параграф 4, първа алинея от него,

    като има предвид, че:

    (1)

    В съответствие с член 9, параграф 1, първа алинея от Регламент (ЕО) № 510/2006, Комисията разгледа заявката на Германия за одобрение на промяна на елементи в спецификацията на защитеното географско указание „Tettnanger Hopfen“, регистрирано по силата на Регламент (ЕО) № 415/2010 на Комисията (2).

    (2)

    Заявката цели промяна в спецификацията. Разрешена е употребата на нови кордони поради икономически причини. Периодът на подрязване е променен така, че да позволява по-добро приспособяване към все по-неблагоприятните метеорологични условия. Разрешено е използването на хербициди с новите кордони, за да се повиши количеството вода за растенията хмел. Максималната температура на сушене е повишена на 65 °С поради наличието на нови научни данни.

    (3)

    Комисията разгледа исканата промяна и стигна до заключението, че тя е обоснована. Тъй като по смисъла на член 9 от Регламент (ЕО) № 510/2006 промяната е минимална, Комисията може да я одобри без да прибягва до процедурата, описана в членове 5, 6 и 7 от посочения регламент,

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    Спецификацията на защитеното географско указание „Tettnanger Hopfen“ се изменя в съответствие с приложение I към настоящия регламент.

    Член 2

    Единният документ, в който се изреждат основните елементи на спецификацията, се намира в приложение II към настоящия регламент.

    Член 3

    Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави-членки.

    Съставено в Брюксел на 7 юни 2012 година.

    За Комисията, от името на председателя,

    Dacian CIOLOȘ

    Член на Комисията


    (1)  ОВ L 93, 31.3.2006 г., стр. 12.

    (2)  ОВ L 119, 13.5.2010 г., стр. 5.


    ПРИЛОЖЕНИЕ I

    Одобрява се следната промяна в спецификацията на защитеното географско указание „Tettnanger Hopfen“:

    Метод на производство:

    1)

    Заличават се следните четвърто, пето и шесто изречение:

    Производителите на хмел в Tettnang могат да започнат работата си едва през пролетта, докато в други райони на отглеждане подпорната тел се окачва още през зимата. Това се дължи на специфичните за областта кордони. Докато в други райони на отглеждане преобладават едностранните кордони, в Tettnang 6 реда образуват една клетка, след която се намира ивицата за селскостопанските машини.

    Обяснение: Въвеждането на (различни) нови кордони е продиктувано от икономически съображения и улеснява използването на машините.

    2)

    В седмото изречение „От началото до средата на април“ се заменя с „От началото на март до средата на април“.

    Обяснение: Удължаването на периода на подрязване позволява по-добро приспособяване към все по-неблагоприятните метеорологични условия, породени от промяната в климата, и оптимално използване на работната ръка.

    3)

    Напълно се заличават следните шестнадесето и седемнадесето изречение:

    Една от особеностите е, че от фазата на цъфтежа нататък се извършва озеленяване (за разлика от други райони на отглеждане използването на хербициди е забранено въз основа на доброволно поето задължение), така че повече не се налага никакво обработване на почвата. Целта е да се предотвратят сгъстяването на почвата и отмиването, както и да се насърчава образуването на хумус.

    Обяснение: Възможно е използването на нови кордони да наложи употребата на хербициди. Това става единствено в случаи — относително редки — на буйна плевелна растителност и е необходимо, за да се повиши количеството вода за растенията хмел. Качеството на хмела не би трябвало да пострада от това.

    4)

    В двадесетото изречение „62 °C“ се заменя с „65 °C“.

    Обяснение: Предвид наличието на нови научни данни може да се наложи повишаване на максималната температура на сушене на 65 °C. Повишаването на максималната температура на сушене отговаря на общите условия на договора за доставка на хмел; в таблицата за качеството на немския хмел се уточнява, че суровият хмел трябва да се суши при температура 60—65 °C. Освен това сушенето при по-висока температура подобрява енергийната ефективност. Това по никакъв начин не вреди на деликатния аромат на хмела.


    ПРИЛОЖЕНИЕ II

    ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

    Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни

    „TETTNANGER HOPFEN“

    ЕО №: DE-PGI-0105-0528-3.11.2011

    ЗГУ ( Х ) ЗНП ( )

    1.   Наименование

    „Tettnanger Hopfen“

    2.   Държава-членка или трета държава

    Германия

    3.   Описание на земеделския продукт или храна

    3.1.   Вид продукт

    Клас 1.8:

    други продукти от приложение I към Договора (подправки и др.)

    3.2.   Описание на продукта, за който се отнася наименованието от точка 1

    Биология на растенията: От гледна точка на ботаниката хмелът (Humulus lupulus) спада към вида на копривите (Urticales) и към семейството на коноповите растения (Cannabaceae). Хмелът е двудомно растение, т.е. на едно растение се развиват или само женски, или само мъжки съцветия. Отглежда се само „женският хмел“, от чиито цветове се образуват шишарките. Закрилата съгласно Регламент (ЕО) № 510/2006 се заявява изключително за женските хмелови шишарки (натурален хмел) и за получаваните от тях продукти от преработката, по-специално хмелов гранулат и екстракти от хмел. Хмеловата шишарка се състои от брактеи, брактеоли, цветна дръжка и средната жилка и носи важните за пивоварното качество съставки на хмела от Tettnang. Хмелът е растение на късия ден, т.е. расте по дължина в периода, когато дните се удължават, а цъфти от около 21 юни нататък, когато дните намаляват. Благодарение на благоприятните условия на местоположението (почва, количество валежи и средни температури), хмелът от Tettnang може да израсне на височина до 8,3 m, за разлика от хмела в други райони на отглеждане (подпорните конструкции в другите райони на отглеждане по принцип са не по-високи от 7—7,5 m). Той расте бързо (до 30 cm за един ден), като стъблото се увива по посока на часовниковата стрелка. Като „Tettnanger Hopfen“ се определят ароматните сортове от района на отглеждане Tettnang. Освен основните сортове Tettnanger (от 1973 г. има единно наименование „Tettnanger Frühhopfen“ (ранен хмел от Tettnang; вж. P. Heidtmann, „Grünes Gold“, 1994 г., стр. 342) и „Hallertauer Mittelfrüher“ (Средноранен хмел от Халертау) се отглеждат и сортовете „Hallertauer Tradition“ (Традиция ат Халертау) и „Perle“ (Перла). Сортът Tettnanger се отглежда изключително в района на отглеждане Tettnang.

    Използване: Хмелът от Tettnang се използва почти изцяло (около 99 %) за производство на бира и съвсем малка част се използва във фармацията. Клиентите получават хмела от Tettnang най-вече в преработен вид под формата на хмелов гранулат и в по-малка степен под формата на екстракт от хмел, тъй като екстракцията може да доведе до загуба на ценни ароматични вещества на хмела.

    Съставки: Съставките, които допринасят за качеството на хмела са горчивите вещества (хмелови смоли), ароматичните вещества (етерични масла) и танините (полифеноли). Tettnang е районът на отглеждане на ароматните сортове на хмела.

    Хмелът от Tettnang дължи доброто си име в целия свят по-специално на изключително деликатните ароматични вещества, съдържащи над 300 съставки на етерични масла (така нареченият хмелов букет). Ароматът на хмела от Tettnang варира от мирис на цветя, лимонов или плодов до мирис на френско грозде, сладникав или пикантен. Общото впечатление от аромата на хмела, отглеждан в района Tettnang, е, че ароматът на този сорт хмел е „хармоничен, траен и приятен“.

    Допълнително към тази класификация при търговията с хмел официално се прави разграничаване между следните сортове (според компонентите): „хмел с най-деликатен аромат“, „ароматен хмел“, „горчив хмел“, „хмел с високо съдържание на алфа-киселини“. 96 % от хмела от Tettnang (сортовете „Tettnanger“ и „Hallertauer“) спадат към групата „хмел с най-деликатен аромат“, а останалите 4 % („Perle“ и „Hallertauer Tradition“) — към групата „ароматен хмел“. Тъй като голяма част от 300-те съставки на аромата остават неуловими за сетивата, за отговорните лица и купувачите в пивоварните субективното впечатление продължава да е от решаващо значение (при подбора купувачът си пъха носа в хмела). Познавачите определят хмела от Tettnang като хмела с най-деликатен аромат.

    3.3.   Суровини (само за преработени продукти)

    3.4.   Фураж (само за продукти от животински произход)

    3.5.   Специфични етапи на производството, които трябва да бъдат извършени в определения географски район

    Целият процес на производство на суровия хмел, включително опаковането на хмеловите шишарки, запечатването и сертифицирането в местния склад за запечатване, се извършва в определения географски район.

    3.6.   Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и др.

    3.7.   Специфични правила за етикетиране

    4.   Кратко определение на географския район

    Географският район съответства на хмеловите плантации на територията на Tettnang. Той включва:

    1.

    в окръг Боденско езеро (Bodenseekreis) — общини Eriskirch, Friedrichshafen, Hagnau am Bodensee, Immenstaad am Bodensee, Kressbronn am Bodensee, Langenargen, Markdorf, Meckenbeuren, Neukirch, Oberteuringen и Tettnang;

    2.

    в окръг Равенсбург (Ravensburg) — общини Achberg, Amtzell, Berg, Bodnegg, Grünkraut, Ravensburg, Wangen im Allgäu (територията на бившите общини Neuravensburg и Schomburg);

    3.

    в окръг Линдау (Боденско езеро) (Lindau (Bodensee) — общини Bodolz, Lindau (Bodensee), Nonnenhorn и Wasserburg (Bodensee).

    5.   Връзка с географския район

    5.1.   Специфична характеристика на географския район

    Отглеждането на хмел в района на Tettnang се споменава за първи път в документ от 1150 г. (вж. P. Heidtmann, „Grünes Gold“, 1994 г., стр. 12). През 1838 г. някогашния Тетнангски окръг (Oberamt Tettnang) наброява 14 пивоварни (вж. Memminger, „Beschreibung des Oberamts Tettnang“, 1838 г., стр. 62), 3 от които се намират в самия град. Три години по-късно, през 1841 г., те са вече шест (P. Heidtmann, „Grünes Gold“, 1994 г., стр. 13). Собствениците на пивоварните сами си отглеждат хмела. Методичното отглеждане започва през 1844 г. по инициатива на тетнангския общински лекар Johann Nepomuk von Lentz и на осем други граждани на Tettnang, специално с оглед на климатичните условия на района, които са на границата на необходимите за лозарство (P. Heidtmann, „Grünes Gold“, 1994 г., стр. 15). Разширяването на обработваните площи, което започва с присъединяването на север на по-старите хмелови плантации в района на Altshausen (обработвани от около 1821 г., вж. P. Heidtmann, „Grünes Gold“ 1994 г., стр. 14), започва през 1860 г. (през 1864 г. — 91 ha, през 1866 г. — 160 ha, през1875 г. — 400 ha, през 1914 г. — 630 ha; вж. P. Heidtmann, „Grünes Gold“, 1994 г., стр. 22 и следващите стр.). Най-голямото си разширяване районът на отглеждане Tettnang отбелязва през деветдесетте години на 20-и век, когато се разраства до 1 650 хектара (вж. доклада от 1997 г. за пазара на хмел в ЕС и доклада от 1997 г. на кооперативното дружество за използване на хмела (HGV). В областта на Tettnang от край време се селектират и отглеждат само ароматни сортове на хмела.

    Хмелът от Tettnang се отглежда само на така наречения чакъл на ниските тераси — млада морена от ледниковата епоха Вюрм, в басейна на Шусен, покрай р. Арген и по долината, датираща от ледниковата епоха. Тази геоложка формация с особено дълбоки потоци от подпочвени води позволява на хмела да пусне корените си надълбоко (до 2 m.). Същевременно тя разполага с необходимата постоянна влажност, дори и през периоди на екстремна суша. Относително мекият климат, който преобладава в този район с надморска височина между 400 и 600 m и за чието регулиране допринася и Боденското езеро, също допринася съществено за специфичния аромат на хмела от Tettnang.

    Хмелът от Tettnang расте при уникални климатични условия (средни величини на средните годишни температури, часовете слънцегреене и количеството валежи). Така например през последните 30 години (данни от 2009 г.) средната температура е била 9,4 °C, имало е почти 1 800 часа слънцегреене и 1 136 mm валежи, т.е. средните стойности са много по-високи от тези за същия период в другите райони на отглеждане на хмел в Германия.

    5.2.   Специфична характеристика на продукта

    Като „Tettnanger Hopfen“ се определят ароматните сортове, отглеждани в хмелови плантации в района на Tettnang. Освен основните сортове „Tettnanger“ и „Hallertauer Mittelfrüher“ се отглеждат и сортовете „Hallertauer Tradition“ и „Perle“. Сортът „Tettnanger“ се отглежда най-вече в района на Tettnang.

    Хмелът от Tettnang съдържа изключително деликатни ароматични вещества, които се състоят от над 300 съставки на етерични масла (така нареченият хмелов букет). Ароматът на хмела от Tettnang варира от мирис на цветя, лимонов и плодов, до мирис на френско грозде, сладникав и пикантен. Общото впечатление от аромата на хмела, отглеждан в района Tettnang, е, че ароматът на този сорт хмел е „хармоничен, траен и приятен“.

    Съгласно категориите, обособени от търговците на хмел, 96 % от хмела от Tettnang (сортовете „Tettnanger“ и „Hallertauer“) спадат към групата „хмел с най-деликатен аромат“, а останалите 4 % („Perle“ и „Hallertauer Tradition“) — към групата „ароматен хмел“.

    Хмелът от Tettnang се отличава също така с голяма хомогенност.

    Анализите на външните качествени характеристики на всяка доставена партида, извършвани в специализирана лаборатория на място в Tettnang, потвърждават тази особеност всяка година.

    Заключенията бяха потвърдени също така от университета в Hohenheim — за сорта „Tettnanger“, и от пивоварната Anheuser/Busch — за сорта „Hallertauer Mittelfrüher“.

    Хмелът от Tettnang е известен далеч отвъд регионалните граници. Деликатният аромат на хмела от малкия, но важен център за отглеждане — Tettnang, се радва на почитатели в цял свят — както в Япония, така и в САЩ. За особеното признание и качеството свидетелства например фактът, че в САЩ има немалко пивовари, които на варелите си поставят етикет с надпис „brewed with Tettnang Hops“ (произведено с хмел от Tettnang). Благодарение на високото си качество хмелът от Tettnang се продава винаги на най-високи цени (вж. годишните доклади на ЕС от 90-те години, годишните доклади от 1990 до 2000 г. на Bayerische Landesanstalt; P. Heidtmann, „Grünes Gold“, 1994 г., стр. 368 и 369). Що се отнася до жителите на град Tettnang, то техният живот се диктува изцяло от хмела. За това свидетелстват съществуващите регионални структури и събитията, които се организират и които са посветени на хмела от Tettnang. Така например откритият през 1995 г. музей на хмела в Tettnang свидетелства за специалното внимание, на което се радва отглеждането на хмела. По дългата 4 km тематична пътека заинтересованият посетител може да получи цялата заслужаваща интерес информация за хмела от Tettnang. Има и кръгов маршрут за велосипедисти с дължина 42 km в района на отглеждане Tettnang. Всяка година през месец август, малко преди прибирането на реколтата, жителите на Tettnang се събират на празника на хмела в Tettnang-Kau, за да отбележат тържествено дългогодишната традиция на своето „зелено злато“. Не на последно място избираните на всеки две години в Tettnang кралица на хмела и две принцеси представят подобаващо хмела от Tettnang в събития на регионално и международно равнище.

    5.3.   Причинно-следствена връзка между географския район и качеството или характеристиките на продукта (за ЗНП) или между географския район и специфичното качество, репутацията или друга характеристика на продукта (за ЗГУ)

    Комбинацията от геоложките дадености (качеството на почвите) и климатичните фактори създава оптимални условия за растежа на хмела от Tettnang и за образуването на шишарки, като по този начин допринася и за хомогенността му, която до голяма степен е географски обусловена. Изключително деликатният аромат на хмела от Tettnang се дължи до голяма степен и на естеството на почвата в определения географски район, а така също на относително мекия климат, за чието регулиране допринася и Боденското езеро. Хмелът от Tettnang дължи доброто си име в цял свят най-вече на аромата си. Дългогодишните традиции в отглеждането на хмел в района на Tettnang са довели и до отъждествяване на населението на района с хмела от Tettnang, превърнал се в неразделна част от местния социален живот.

    Препратка към публикуваната спецификация

    Markenblatt (регистър на марките), том 33, 20.8.2010 г., част 7а-бб, стр. 14729

    http://register.dpma.de/DPMAregister/geo/detail.pdfdownload/19450


    Top