EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018TA0912(01)

Годишни отчети на Европейската сметна палата за финансовата 2017 година

OB C 323, 12.9.2018, p. 2–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

12.9.2018   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 323/2


ГОДИШНИ ОТЧЕТИ НА ЕВРОПЕЙСКАТА СМЕТНА ПАЛАТА ЗА ФИНАНСОВАТА 2017 ГОДИНА

(2018/C 323/02)

СЪДЪРЖАНИЕ

Декларация относно отчетите 3
Доклад на независимия одитор 4
Финансови отчети и обяснителни бележки 7
Счетоводен баланс 7
Отчет за финансовия резултат 8
Отчет за паричните потоци 9
Отчет за промените в нетните активи 9
Счетоводни политики и бележки към финансовите отчети 10

1.

Обща информация 10

2.

Правно основание и счетоводни правила 10

3.

Бележки към счетоводния баланс 12

4.

Бележки към отчета за финансовия резултат 15

5.

Друга съществена информация 15
Бюджетна информация за финансовата 2017 година 17

А

Изчисление на бюджетния резултат 17

Б

Равнение на отчета за финансовия резултат с отчета за бюджетния резултат 18
Доклад за достоверност от независимия одитор 19

ДЕКЛАРАЦИЯ ОТНОСНО ОТЧЕТИТЕ

Декларация относно годишните отчети на Европейската сметна палата за 2017 г.

Годишните отчети на Европейската сметна палата за 2017 г. са изготвени в съответствие с дял IX от Финансовия регламент, приложим за общия бюджет на Европейския съюз, счетоводните правила, приети от отговорния счетоводител на Комисията, както и с възприетите от мен счетоводни принципи и методи.

Потвърждавам своята отговорност за изготвянето и представянето на годишните отчети на Европейската сметна палата съгласно член 68 от Финансовия регламент.

Получих от разпоредителя с бюджетни кредити, с неговото удостоверение за надеждността ѝ, цялата информация, необходима за изготвянето на отчетите, в които се описват активите и пасивите и изпълнението на бюджета на Европейската сметна палата.

С настоящото удостоверявам, че въз основа на тази информация и на проверките, които счетох за необходими с оглед подписване на сметките, разполагам с достатъчна увереност, че във всички съществени аспекти отчетите дават точна и вярна представа за финансовото състояние, както и за резултатите от операциите и паричните потоци на Европейската сметна палата.

Люксембург, 17 май 2018 г.

Pilar CALVO FUENTES

Отговорен счетоводител на Европейската сметна палата


ОДИТЕН ДОКЛАД

До ръководството на

Европейската сметна палата

Нашето становище

Считаме, че приложените финансови отчети дават точна и вярна представа за финансовото състояние на Европейската сметна палата (ЕСП) към 31 декември 2017 г., както и за резултатите от нейните операции, паричните потоци от дейността и промените в нетните активи за приключилата на същата дата финансова година, в съответствие с Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2012 г. относно финансовите правила, приложими за общия бюджет на ЕС, и за отмяна на Регламент (ЕО, Евратом) № 1605/2002 на Съвета (1) и последващите му изменения, наричан по-нататък „Финансовият регламент“, и в съответствие с делегиран Регламент (ЕС) № 1268/2012 на Комисията (2) относно правилата за прилагане на Финансовия регламент и последващите му изменения.

Какво одитирахме

Финансовите отчети на ЕСП включват:

счетоводен баланс към 31 декември 2017 г.;

отчет за финансовия резултат за приключилата на тази дата финансова година;

отчет за паричните потоци за приключилата на тази дата финансова година;

отчет за промените в нетните активи за приключилата на тази дата финансова година; и

бележки към финансовите отчети, които включват обобщение на основни счетоводни политики.

Основание за изразяване на становище

Проведохме одита съгласно закона относно одитната професия от 23 юли 2016 г. (закон от 23 юли 2016 г.) и международните одитни стандарти (МОС), които са приети за Люксембург от Комисията за надзор на финансовия сектор (Commission de Surveillance du Secteur Financier). Нашите отговорности съгласно този закон и стандартите са описани по-подробно в раздел „Отговорности на независимия одитор в контекста на одита на финансовите отчети“ от нашия доклад.

Считаме, че събраните одитни данни са достатъчни и подходящи за обосноваване на нашето становище.

Ние сме независима институция по смисъла на Етичния кодекс на професионалните счетоводители, публикуван от Съвета за международни етични стандарти на счетоводителите (Кодекса на СМЕСС), приет за Люксембург от Комисията за надзор на финансовия сектор, и също така се придържаме към етичните изисквания, приложими към извършвания от нас одит на финансовите отчети. Тези стандарти изискват от нас да спазваме всички други етични задължения.

Друга информация

Ръководството носи отговорност по отношение на информацията, попадаща под рубриката „Друга информация“. Другата информация включва посочените данни в бюджетната информация за финансовата 2017 година (стр. 18), но не и финансовите отчети и нашия доклад относно тях.

Становището ни относно финансовите отчети не обхваща тази друга информация и поради това за нея не формулираме заключение за достоверност.

В контекста на извършения одит на финансовите отчети отговорността ни е да проучим тази друга информация и по този начин да преценим дали тя не показва съществено несъответствие с финансовите отчети или с данните, които получихме по време на одита или дали в друго отношение тя не съдържа съществени неточности. Ако въз основа на нашата дейност установим, че по отношение на тази друга информация са налице съществени неточности, ние сме длъжни да оповестим този факт. Считаме, че не са налице съществени неточности.

Отговорност на ръководството и на лицата, натоварени с управление, по отношение на финансовите отчети

Ръководството носи отговорност за изготвянето и вярното представяне на финансовите отчети в съответствие с Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2012 г. относно финансовите правила, приложими за общия бюджет на Европейския съюз, и за отмяна на Регламент (ЕО, Евратом) № 1605/2002 на Съвета (3) и последващите му изменения (наричан по-нататък „Финансовият регламент“); и в съответствие с делегиран Регламент (ЕС) № 1268/2012 на Комисията (4) относно подробните правила за прилагане на Финансовия регламент и последващите му изменения, както и за прилагането на система за вътрешен контрол, каквато ръководството счита за необходима с оглед на това финансовите отчети да бъдат изготвяни така, че да не съдържат съществени неточности, независимо дали това произтича от измами или от грешки.

При изготвянето на финансовите отчети ръководството следва да извърши оценка на способността на ЕСП да продължи да работи като действащо предприятие, да оповестява, ако е приложимо, информация, свързана с принципа на действащо предприятие, и да използва счетоводно отчитане на база действащо предприятие, освен ако ръководството не възнамерява да ликвидира ЕСП или да прекрати нейната дейност, или когато на практика няма друга алтернатива, освен да постъпи по този начин.

Лицата, натоварени с общо управление, отговарят за контрола върху процедурата за финансово отчитане на ЕСП.

Отговорност на независимия одитор по отношение на одита на финансовите отчети

Целите на нашия одит са да получим достатъчна увереност относно това дали финансовите отчети като цяло не съдържат съществени неточности, независимо дали те се дължат на измама или на грешки, както и да изготвим одитен доклад с нашето становище. „Достатъчна увереност“ означава високо ниво на увереност, но тя не представлява гаранция, че при одита, който е проведен в съответствие със закона от 23 юли 2016 г. и МОС, приети за Люксембург от Комисията за надзор на финансовия сектор, винаги ще бъдат разкривани евентуалните съществени неточности. Неточностите могат да се дължат на измами или на грешки. Те се считат за съществени, ако може разумно да се очаква, че индивидуално или взети заедно могат да повлияят на икономическите решения, които потребителите вземат въз основа на тези финансови отчети.

В съответствие със закона от 23 юли 2016 г. и с МОС, приети за Люксембург от Комисията за надзор на финансовия сектор, ние упражняваме професионална преценка и поддържаме отношение на професионален скептицизъм по време на извършване на одита. Независимият одитор също така:

Идентифицира и оценява рисковете от съществени неточности във финансовите отчети независимо дали това се дължи на измами или на грешки, разработва и изпълнява одитни процедури в отговор на тези рискове и получава одитни доказателства, които са достатъчни и подходящи като база за предоставяне на своето становище. Рискът да не бъдат разкрити съществени неточности, произтичащи от измами, е по-голям от риска, произтичащ от грешки, тъй като измамата може да включва тайно споразумение, фалшификация, преднамерен пропуск, неточно представяне на информация или пренебрегване на вътрешния контрол.

Запознава се с вътрешния контрол, свързан с конкретния одит, с оглед разработване на подходящи за обстоятелствата одитни процедури, но не с цел изразяване на становище относно ефективността на вътрешния контрол на ЕСП.

Прави оценка на уместността на използваните счетоводни политики и на основателността на счетоводните разчети и свързаните с тях оповестявания, направени от ръководството.

Формулира заключение относно уместността на използването от страна на ръководството на счетоводно отчитане на база действащо предприятие и, въз основа на получените одитни доказателства, заключава дали е налице съществена несигурност, свързана със събития или условия, които могат да породят значими съмнения относно способността на ЕСП да продължи да функционира като действащо предприятие. Ако заключим, че е налице съществена несигурност, ние сме задължени да обърнем внимание в нашия одитен доклад на тези оповестявания във финансовите отчети или, в случай че оповестяванията са недостатъчни, да изменим нашето становище. Заключенията ни се основават на одитни доказателства, получени до датата на изготвяне на одитния ни доклад. Бъдещи събития или условия обаче могат да принудят ЕСП да преустанови съществуването си като действащо предприятие.

Оценява цялостното представяне, структурата и съдържанието на финансовите отчети, в т.ч. оповестяванията, както и дали финансовите отчети представят съответните операции и събития по достоверен начин.

Ние информираме лицата, натоварени с общо управление, относно планирания обхват и график на одита и значимите одитни констатации, включително евентуалните значими недостатъци на вътрешния контрол, установени по време на одита.

Люксембург, 17 май 2018 г.

PricewaterhouseCoopers, Société coopérative

Представлявани от

Rima ADAS


(1)  (ОВ L 298, 26.10.2012 г., стр. 1).

(2)  (ОВ L 362, 31.12.2012 г., стр. 1).

(3)  (ОВ L 298, 26.10.2012 г., стр. 1).

(4)  (ОВ L 362, 31.12.2012 г., стр. 1).


ФИНАНСОВИ ОТЧЕТИ И ОБЯСНИТЕЛНИ БЕЛЕЖКИ (1)

Счетоводен баланс

(в eврo)

 

Бележка

31 декември 2017 г.

31 декември 2016 г.

Нетекущи активи

 

 

 

Нематериални активи

3.1.

1 977 442

3 530 432

Имоти, машини и съоръжения

3.2.

74 664 292

78 146 338

Вземания

 

 

 

76 641 734

81 676 770

Текущи активи

 

 

 

Вземания

3.3.

655 198

691 455

Парични средства и парични еквиваленти

3.4.

7 110 125

8 356 341

 

 

7 765 323

9 047 796

Общо активи

 

84 407 057

90 724 566

Текущи пасиви

 

 

 

Провизии

 

Краткосрочни задължения

3.5.

6 042 069

5 354 888

 

 

6 042 069

5 354 888

Общо пасиви

 

6 042 069

5 354 888

Нетни активи

 

78 364 988

85 369 678

Натрупан излишък/дефицит

 

85 369 678

88 953 458

Финансов резултат за годината

 

(7 004 690 )

(3 583 780 )

Нетни активи

 

78 364 988

85 369 678

Отчет за финансовия резултат

(в eврo)

 

Бележка

2017

2016

Средства, прехвърлени от Комисията към други институции

4.1.

115 900 000

116 700 000

Приходи от административни операции

4.2.

20 918 724

20 234 812

Други оперативни приходи

4.3.

10 460

49 328

Общо оперативни приходи

4.4.

136 829 184

136 984 140

Разходи за служителите

4.5.

(115 939 175 )

(112 410 058 )

Разходи по активите

4.6.

(7 512 025 )

(7 764 105 )

Други административни разходи

4.7.

(20 366 931 )

(20 351 775 )

Оперативни разходи

4.8.

(7 168 )

(25 270 )

Общо оперативни разходи

 

(143 825 299 )

(140 551 208 )

Излишък/(дефицит) от оперативни дейности

 

(6 996 115 )

(3 567 068 )

Разходи по финансови операции

4.9.

(8 575 )

(16 712 )

Излишък/(дефицит) от неоперативна дейност

 

(8 575 )

(16 712 )

Финансов резултат за годината

 

(7 004 690 )

(3 583 780 )

Отчет за паричните потоци

(в eврo)

 

2017

2016

Финансов резултат за годината

(7 004 690 )

(3 583 780 )

Оперативна дейност — корекции

 

 

Амортизация на ДНМА

1 566 045

1 600 449

Амортизация на ДМА

5 927 200

6 146 461

Увеличение/(намаление) на провизиите

(50 000 )

(Увеличение)/намаление на вземанията

36 257

(87 142 )

Увеличение/(намаление) на задълженията

687 182

(1 627 120 )

Нетни парични потоци от оперативна дейност

1 211 994

2 398 868

Парични потоци от инвестиционна дейност

 

 

Придобиване на имоти, машини и съоръжения и нематериални активи (-)

(2 476 990 )

(1 274 770 )

Постъпления от имоти, машини и съоръжения и нематериални активи (+)

18 780

17 195

Нетни парични потоци от инвестиционна дейност

(2 458 210 )

(1 257 575 )

Увеличение/(намаление) на социалните придобивки на служителите

Нетно увеличение/(намаление) на паричните средства и паричните еквиваленти

(1 246 216 )

1 141 293

Парични средства и парични еквиваленти в началото на годината

8 356 341

7 215 048

Парични средства и парични еквиваленти в края на годината

7 110 125

8 356 341

Отчет за промените в нетните активи

(в eврo)

Нетни активи

Натрупан излишък/(дефицит)

Финансов резултат за годината

Общо

Салдо към 31.12.2016 г.

88 953 458

(3 583 780 )

85 369 678

Разпределение на финансовия резултат за предходната година

(3 583 780 )

3 583 780

Финансов резултат за годината

(7 004 690 )

(7 004 690 )

Салдо към 31.12.2017 г.

85 369 678

(7 004 690 )

78 364 988

Счетоводни политики и бележки към финансовите отчети

1.    Обща информация

Европейската сметна палата (наричана по-долу „Сметната палата“) е създадена с Договора от Брюксел от 22 юли 1975 г. и започва своята дейност през октомври 1977 г. Седалището на Сметната палата се намира в Люксембург.

Мисия на Европейската сметна палата

Мисията на Европейската сметна палата е да допринася за подобряване на финансовото управление на ЕС, да насърчава усилията за повишаване на отговорността и прозрачността и да действа като независим пазител на финансовите интереси на гражданите на Съюза. Ролята на ЕСП като независим външен одитор е да проверява дали средствата на ЕС са правилно отчетени, дали са събрани и разходвани в съответствие с приложимите правила и разпоредби и дали са постигнали икономическа ефективност.

ЕСП проверява дали бюджетът на Европейския съюз се изпълнява правилно и дали средствата на ЕС се събират и разходват законосъобразно и в съответствие с принципите на доброто финансово управление.

Сметната палата е институцията на ЕС с компетентност да извършва одит на финансите на ЕС и се стреми да бъде ефективна организация с водеща роля в развитието на публичния одит и администрация.

Финансовата година на Сметната палата започва на 1 януари и приключва на 31 декември.

2.    Правно основание и счетоводни правила

2.1.   Основание за представянето

Финансовите отчети на Сметната палата са изготвени в съответствие с Регламент (ЕО, Евратом) № 966/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2012 г. относно финансовите правила, приложими за общия бюджет на ЕС, и за отмяна на Регламент (ЕО, Евратом) № 1605/2002 на Съвета (1) наричан по-нататък „Финансовият регламент“, и в съответствие с делегиран Регламент (ЕС) № 1268/2012 на Комисията (2) относно правила за прилагането на Финансовия регламент и последващите му изменения.

2.2.   Счетоводни принципи

Финансовите отчети са изготвени на основата на счетоводни правила, използващи принципа на текущо начисляване, съгласно Международните счетоводни стандарти за публичния сектор (МССПС). Счетоводните правила на ЕС се приемат от отговорния счетоводител на Комисията след съгласуване с другите институции.

Счетоводните принципи, които трябва да се следват при изготвянето на финансовите отчети, са определени в Счетоводно правило на ЕС № 1 „Финансови отчети“. Те са същите като принципите, описани в МССПС № 1: вярно представяне, текущо начисляване, действащо предприятие, последователност в представянето, агрегиране, прихващане и сравнителна информация. Качествените изисквания към финансовите отчети, съдържащи се в член 144 от Финансовия регламент, са информацията да бъде релевантна, надеждна, сравнима и разбираема.

Съгласно МССПС и общоприетите счетоводни принципи финансовите отчети задължително включват данни, основаващи се на приблизителна оценка и допускания от страна на ръководството, направени въз основа на най-надеждната налична информация.

2.3.   Валута и основание за превалутиране

Финансовите отчети се представят в евро, тъй като еврото е функционалната и отчетната валута на ЕС.

Операциите в чужда валута се конвертират в евро, като се използва валутният курс към датата на операцията.

В отчета за финансовия резултат се признават валутните приходи и разходи, произтичащи от приключването на валутни операции и от конвертирането на деноминираните в чужда валута парични активи и пасиви по валутните курсове, валидни за края на годината.

Салдата в края на годината на паричните активи и пасиви, деноминирани в чужда валута, се конвертират в евро по валутните курсове, валидни за 31 декември.

2.4.   Нематериални активи

Придобитите лицензи за компютърен софтуер се отчитат по историческа стойност, с приспаднати амортизационни отчисления и загуби от обезценка. Амортизационните отчисления за активите се осчетоводяват по линейния метод за период от четири години. Разработените в рамките на организацията нематериални активи се капитализират, когато се изпълнят приложимите критерии от счетоводните правила на ЕС. Разходите, които могат да се капитализират, включват всички пряко относими разходи, необходими за създаването, производството и подготовката на активите за тяхното функциониране съгласно определеното от ръководството на ЕСП предназначение. Разходите, свързани с изследователски дейности, некапитализираните разходи за развойна дейност и разходите за поддръжка се признават за разходи при извършването им.

2.5.   Имоти, машини и съоръжения

Всички имоти, машини и съоръжения се отчитат по историческа стойност с приспаднати амортизационни отчисления и загуби от обезценка. Историческата стойност включва разходите, които са директно относими към придобиването или създаването на даден актив.

Разходите, извършени след това, се включват в отчетната стойност на актива или, ако е приложимо, се признават като отделен актив, единствено когато се очаква Сметната палата да има бъдеща икономическа полза или потенциал за използване на услугата, свързана с този актив, и когато стойността му може да бъде надеждно измерена. Разходите за ремонт и поддръжка се вписват в отчета за финансовия резултат за периода, в който са извършени. Тъй като Сметната палата не ползва заеми за закупуването на имоти, машини и съоръжения, не са отчетени разходи по заеми, свързани с такива покупки.

Подлежащите на амортизация активи се проверяват за обезценка, когато дадени събития или промени в обстоятелствата дават индикации, че отчетната им стойност може да не е възстановима. Загуба от обезценка се признава за сумата, с която отчетната стойност на актива надвишава възстановимата му стойност.

Не се отчисляват амортизационни разходи за земя и произведения на изкуството, тъй като се счита, че техният полезен живот е с неопределен срок. За активите в процес на изграждане не се правят амортизационни отчисления, тъй като тези активи все още не са годни за използване. Изчисляването на амортизационните отчисления за другите активи се извършва по линейния метод, като тяхната стойност се разпределя към остатъчната им стойност за техния предполагаем полезен живот, както следва:

Сгради

4 %

Оборудване, машини и инструменти

12,5  % — 25 %

Инвентар и автомобилен парк

10 % — 25 %

Компютърен хардуер

25 %

Друг стопански инвентар

12,5  % — 25 %

2.6.   Провизии

Провизиите се признават, когато Сметната палата има настоящо правно или имплицитно задължение към трети лица в резултат на минали събития и е по-вероятно да се наложи да бъдат платени средства за погасяване на задължението, чийто размер може да бъде определен с голяма степен на сигурност. Не се признават провизии за бъдещи оперативни загуби. Размерът на провизиите е най-близкото приближение на очакваните разходи за погасяване на настоящо задължение към датата на отчитане.

2.7.   Признаване на разходи

Съгласно счетоводните правила на ЕС, във финансовите отчети операциите и събитията се признават в периода, за който се отнасят. В края на отчетния период начислените разходи се признават въз основа на прогнозен размер на задължението за извършване на прехвърляне за съответния период. Изчисляването на начислените разходи се извършва съгласно подробни оперативни и практически указания, имащи за цел да гарантират, че финансовите отчети дават точна и вярна представа за състоянието.

2.8.   Условни задължения

Условното задължение представлява възможно задължение, възникнало като последствие от минали събития и чието съществуване може да се потвърди само от настъпването или ненастъпването на едно или повече несигурни бъдещи събития, които не могат да бъдат изцяло контролирани от ЕС; или настоящо задължение, произтичащо от минали събития, което не е било признато поради това, че не е вероятно да се появи необходимост от изходящ поток от ресурси, съдържащи икономически ползи или потенциал за услуга, за да се погаси задължението, или в редките случаи, когато размерът на задължението не може да бъде оценен достатъчно надеждно.

3.    Бележки към счетоводния баланс

НЕТЕКУЩИ АКТИВИ

3.1.   Нематериални активи

Движенията по нематериалните активи през 2017 г. са както следва:

(в eврo)

Брутна отчетна стойност към 31.12.2016 г.

7 777 459

Увеличения

13 055

Освобождаване от активи

Прехвърляне между категории активи

Други промени

Брутна отчетна стойност към 31.12.2017 г.

7 790 514

Натрупана амортизация към 31.12.2016 г.

(4 247 027 )

Разход за амортизация за годината

(1 566 045 )

Отписана амортизация

Освобождаване от активи

Прехвърляне между категории активи

Натрупана амортизация към 31.12.2017 г.

(5 813 072 )

Нетна отчетна стойност към 31.12.2017 г.

1 977 442

Нетна отчетна стойност към 31.12.2016 г.

3 530 432

През 2017 г. няма признати разходи, свързани с изследователски дейности.

3.2.   Имоти, машини и съоръжения

Движенията по „Имоти, машини и съоръжения“ през 2017 г. са както следва:

(в eврo)

 

Земя и сгради

Машини и съоръжения

Инвентар и автомобилен парк

Компютърен хардуер

Друг стопански инвентар

Земя и сгради в строеж

Материални активи в процес на изграждане

Общо

Брутна отчетна стойност към 31.12.2016 г.

125 179 306

939 260

5 222 855

4 421 414

2 262 957

9 000

138 034 792

Увеличения

4 392

154 788

168 683

619 164

30 729

1 480 179

6 000

2 463 935

Освобождаване от активи

(12 972 )

(92 257 )

(674 347 )

(33 397 )

(812 973 )

Прехвърляне между категории активи

Други промени

Брутна отчетна стойност към 31.12.2017 г.

125 183 698

1 081 076

5 299 281

4 366 231

2 260 289

1 480 179

15 000

139 685 754

Натрупана амортизация към 31.12.2016 г.

(51 061 631 )

(754 282 )

(2 904 255 )

(3 402 841 )

(1 765 444 )

(59 888 453 )

Разход за амортизация за годината

(4 609 285 )

(80 599 )

(474 560 )

(546 806 )

(215 950 )

(5 927 200 )

Отписана амортизация

12 971

84 959

664 725

31 536

794 191

Освобождаване от активи

Прехвърляне между категории активи

Натрупана амортизация към 31.12.2017 г.

(55 670 916 )

(821 910 )

(3 293 856 )

(3 284 922 )

(1 949 858 )

(65 021 462 )

Нетна отчетна стойност към 31.12.2017 г.

69 512 782

259 166

2 005 425

1 081 309

310 431

1 480 179

15 000

74 664 292

Нетна отчетна стойност към 31.12.2016 г.

74 117 675

184 978

2 318 600

1 018 573

497 513

9 000

78 146 339

ТЕКУЩИ АКТИВИ

3.3.   Вземания

(в eврo)

 

31 декември 2017 г.

31 декември 2016 г.

Текущи вземания

(5 770 )

(4 123 )

Други вземания, свързани основно с възнаграждения и авансови плащания на командировъчни разходи

82 724

134 738

Разходи за бъдещи периоди за наем на сгради и ИТ договори

578 244

551 166

Вземания от органите на ЕС

9 674

Общо

655 198

691 455

3.4.   Парични средства и парични еквиваленти

(в eврo)

 

31 декември 2017 г.

31 декември 2016 г.

Пари в брой

1 122

1 000

Текуща банкова сметка

206 765

1 447 332

Доверителна сметка

6 902 238

6 908 009

Общо

7 110 125

8 356 341

На 27 януари 2010 г. беше открита доверителна сметка на Европейската сметна палата в Banque et Caisse d’Épargne de l’État, Люксембург. Тази доверителна сметка позволи на Сметната палата да управлява бюджета, отпуснат ѝ от бюджетния орган във връзка с проекта за сградата К3 (вж. бел. 5.3). На 14 март 2014 г. Сметната палата поиска разрешение от Европейския парламент и от Съвета за използване на приблизителния оставащ бюджет за проекта за сградата K3 (7 млн. евро) за необходимото и задължително техническо модернизиране на сградата K2 на Сметната палата. Това предложение беше прието от Европейския парламент и Съвета на 1 април 2014 г. На 23 март 2015 г. Сметната палата информира Европейския парламент и Съвета, че окончателният оставащ бюджет за проекта на сградата K3 е в размер на 9,4 млн. евро и предвид факта, че очакваните разходи за модернизирането на K2 са 7 млн. евро, на 12 май 2015 г.2,4 млн. евро бяха върнати в бюджета на ЕС. Размерът на плащанията за 2017 г. възлиза на 5 756,78 евро. Сметната палата предвижда ремонтните дейности да се извършат в периода 2019—2020 г.

ТЕКУЩИ ПАСИВИ

3.5.   Краткосрочни задължения

(в eврo)

 

31 декември 2017 г.

31 декември 2016 г.

Текущи задължения

65 297

88 815

Други задължения, свързани с възнагражденията и персонала

(18 589 )

(14 199 )

Начислени разходи

5 866 734

5 148 263

Задължения към органи на ЕС, включени в консолидираните отчети

128 627

132 009

Общо

6 042 069

5 354 888

4.    Бележки към отчета за финансовия резултат

4.1.

„Прехвърлени средства от Комисията към други институции“ — сумата в отчета съответства на месечните искания за получаване на средства, отправени от Сметната палата до Комисията с оглед захранване на банковата ѝ сметка.

4.2.

„Приходи от административни операции“— в по-голямата си част тази позиция е съставена от удръжки (социални вноски и данъци) от заплатите на членовете и служителите на Сметната палата.

4.3.

„Други оперативни приходи“ възникват наред с другото и от приходите от разлики във валутните курсове.

4.4.

Генерирани са приходи от разменни операции и от неразменни операции, както следва:

(в eврo)

 

2017

2016

Приходи от разменни операции

27 791

59 002

Приходи от неразменни операции

136 801 393

136 925 138

Общо приходи

136 829 184

136 984 140

4.5.

„Разходи за служителите“ включват заплатите на членовете, постоянните служители, договорно наетите лица и временно наетите служители.

4.6.

„Разходи по активите“ отразяват амортизационните отчисления на материалните и нематериалните активи.

4.7.

Най-значителните позиции от „Други административни разходи“ са:

Информационни технологии и телекомуникации

Разходи за командировки

Разходи за услуги за почистване и охрана.

4.8.

„Оперативни разходи“ възникват наред с другото и от разликите във валутните курсове.

4.9.

„Разходи по финансови операции“ са банкови разходи, удържани по текущите и доверителните сметки на Сметната палата.

5.    Друга съществена информация

5.1.   Условни активи

Следните банкови гаранции са учредени от доставчиците в съответствие с договорните задължения:

(в eврo)

 

31 декември 2017 г.

31 декември 2016 г.

Ремонт на сгради

230 264

251 139

Управление на проекта за сграда К3

10 339

10 339

Застрахователно дружество

1 361

1 361

Телекомуникации

20 000

20 000

Методологическа подкрепа по EMAS (*1)

4 680

Общо

261 964

287 519

5.2.   Поети задължения, изискващи бъдещо финансиране

(в eврo)

 

31 декември 2017 г.

31 декември 2016 г.

Оперативен лизинг за сгради

475 000

875 000

Оперативен лизинг за ИТ материали, автомобили и друго оборудване

1 760 453

2 156 313

Междинен сбор

2 235 453

3 031 313

Неизползвани бюджетни кредити за задължения (RAL) след приспадане на начисленията за 2017 г.

5 959 568

8 166 271

Общо

8 195 021

11 197 584

Поетите задължения, изискващи бъдещо финансиране, са елемент от бюджетното счетоводство и представляват размера на задълженията, които предстои да бъдат погасени. Това е разликата между поетите задължения и извършените плащания. Тази разлика се дължи на разликата във времето между поемането на задължение и извършването на плащане по него.

5.3.   Строителни проекти на Сметната палата

Сметната палата се настанява в своята основна сграда (сградата K1) през 1988 г. и още през 1990 г. закупува сградата и земята, на която тя е построена. През 1999 г. Сметната палата подписва рамково споразумение с люксембургската държава, по силата на което Сметната палата получава правото да използва втори парцел земя в продължение на 49 години (с възможност за еднократно подновяване) за построяването на разширение (сградата K2) срещу сумата от едно евро. За второто разширение обаче — сградата K3, поради различни договорености за изпълнение на проекта, на 22 февруари 2008 г. бе подписано ново рамково споразумение между люксембургската държава и Сметната палата.

Люксембургската държава е продала на Сметната палата за символичната цена от едно евро двата терена за посочените по-горе две разширения (сгради К2 и К3).

От своя страна, в случай че отстъпи едната или двете сгради на трета страна, която не е орган или институция на Съюза, Сметната палата се ангажира да върне собствеността на земята на люксембургската държава за символичната цена от едно евро, като последната разполага с опция да закупи сградата по цена, определена от независим експерт. В случай че не се възползва от тази опция, люксембургската държава ще отстъпи правото за ползване на земята на купувачите на сградата.

5.4.   Условни задължения

Няма условни задължения.


(1)  Придружителните бележки съставляват неразделна част от финансовите отчети.

(1)  (ОВ L 298, 26.10.2012 г., стр. 1).

(2)  (ОВ L 362, 31.12.2012 г., стр. 1).

(*1)  Схема за управление по околна среда и одит — „Eco Management and Audit System“ (EMAS).


БЮДЖЕТНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ФИНАНСОВАТА 2017 ГОДИНА

А.   Изчисление на бюджетния резултат

Бюджетният резултат за годината е изчислен въз основа на данните за изпълнението на бюджета.

(в eврo)

Плащания по бюджетни кредити за 2017 г.

(130 130 938 )

Плащания, извършени от пренесени бюджетни кредити за плащания

(8 010 322 )

Плащания по бюджетни кредити, свързани с целеви приходи

(84 539 )

Възстановяване на средства по нареждания за годината, събрани през 2017 г.

20 937 154

Възстановяване на бюджетни средства по нареждания, издадени преди 2016 г., но събрани през 2017 г.

11 581

Корекция по нареждания за възстановяване на средства от предходни години

Бюджетни кредити за плащания, пренесени за 2018 година

(8 071 426 )

Бюджетни кредити, пренесени от предходни години

9 134 560

Корекция по пренесени от предходни години бюджетни кредити, налични към 31.12 и свързани с целеви приходи

129 040

Бюджетен резултат

(116 084 890 )

Б.   Равнение на отчета за финансовия резултат с отчета за бюджетния резултат

(в eврo)

Финансов резултат за годината

(7 004 690 )

Корекция за позиции, включени в отчета за финансовия резултат, но не и в отчета за бюджетния резултат

(99 619 839 )

 

Разлика в начисленията от края на предходната до края на текущата година

(213 369 )

 

Получени средства от свързващата сметка с Комисията, вписани в отчета за финансовия резултат

(115 900 000 )

 

Разлика от неплатени фактури в края на годината (клас 6)

819 508

 

Амортизация на нематериални и материални активи

7 694 587

 

Провизии

 

Намаления на стойността

(352)

 

Възстановяване на средства по клас 7 по нареждания, издадени през 2017 г., но все още несъбрани

(629)

 

Плащания, извършени от пренесени бюджетни кредити за плащания

8 010 322

 

Друго

(25 220 )

 

Разлики от валутни курсове

(4 686 )

Корекция за позиции, включени в отчета за бюджетния резултат, но не и в отчета за финансовия резултат

(9 460 361 )

 

Придобиване на активи (платени през годината)

(2 653 795 )

 

Възстановяване на средства по нареждания, издадени преди 2017 г., но събрани през годината

11 581

 

Бюджетни кредити за плащания, пренесени за 2018 година

(8 071 426 )

 

Отменени неизползвани бюджетни кредити за плащания, пренесени от предходната година

1 124 238

 

Корекция по пренесени от предходни години бюджетни кредити, налични към 31.12 и свързани с целеви приходи

129 041

 

Пенсионни плащания (бюджетни плащания, които са за сметка на провизиите)

 

Друго

Бюджетен резултат

(116 084 890 )


ДОКЛАД ЗА ДОСТОВЕРНОСТ ОТ НЕЗАВИСИМИЯ ОДИТОР

До ръководството на

Европейската сметна палата

Ние проверихме дали финансовите средства, отпуснати от Европейската комисия на Европейската сметна палата (наричана по-нататък „Сметната палата“), са използвани по предназначение и дали процедурите за контрол, установени от разпоредителите с бюджетни кредити, предоставят необходимите гаранции за съответствие на финансовите операции с приложимите правила и разпоредби по отношение на финансовите средства, отпуснати и усвоени в периода от 1 януари 2017 г. до 31 декември 2017 г.

Ръководството на Сметната палата носи отговорност за воденето на счетоводна отчетност и установяването и поддържането на подходяща система за контрол. Нашето дружество отговаря за изразяването на становище въз основа на извършената от нас проверка.

Извършихме проверка в съответствие с международния стандарт за ангажименти за изразяване на увереност — „Ангажименти за изразяване на увереност, различни от одити или прегледи на историческа финансова информация“ (ISAE 3000), приет от Комисията за надзор на финансовия сектор (Commission de Surveillance du Secteur Financier). Този стандарт изисква планирането и извършването на проверката да се извършва по такъв начин, че да е възможно да се констатира с достатъчна степен на увереност наличието на неправомерно използване на средства, имащо съществено отражение върху финансовите отчети на Сметната палата. Нашата дейност се състоеше предимно в проверка на данни въз основа на тестове и извадки, които да потвърдят, че:

Отпуснатите на Сметната палата средства са били използвани по предназначение.

Прилаганите процедури за контрол предоставят необходимите гаранции, че финансовите операции се извършват съгласно приложимите правила и разпоредби.

Като критерии за нашата проверка използвахме следните правила и разпоредби:

Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2012 г. относно финансовите правила, приложими за общия бюджет (наричан по-нататък „Бюджетът“) на Съюза и за отмяна на Регламент (ЕО, Евратом) № 1605/2002 на Съвета (наричан по-нататък „Финансов регламент“);

Делегиран регламент (ЕС) № 1268/2012 на Комисията от 29 октомври 2012 година относно правилата за прилагане на Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза (наричан по-нататък „Правила за прилагане“);

Решение № 38-2016 от 2 юни 2016 г. на Европейската сметна палата относно определянето на правила за прилагане на Процедурния ѝ правилник, по-конкретно членове 16 и 42 от него, така както е изменено последно от Сметната палата на заседанието ѝ от 1 септември 2017 г.

Решение № 54-2016 от 12 септември 2016 г. на Европейската сметна палата относно вътрешните правила за изпълнение на нейния бюджет, изменено с Решение № 58-2017, прието на заседанието ѝ от 1 декември 2017 г. Тези разпоредби са част от процедурите, установени в Договорите или в основаващи се на тях споразумения, които се отнасят до оперативните процедури, свързани с изпълнението на бюджета.

По-специално като критерии бяха използвани следните вътрешни правила:

Член 7.1 — Подписи: Всяка от страните, които участват в изготвянето, проверката и регистрирането на операции за установяване и получаване на приходи или за поемане на задължения или изплащане на разходи, подписва и посочва датата на своето участие.

Член 8 — Строителни проекти: Председателят представя на Европейския парламент и на Съвета всички строителни проекти, които биха могли да имат значително финансово отражение върху бюджета на Сметната палата. Преди Сметната палата да даде своето одобрение за поемането на договорни задължения за подобен проект, отговорният отдел представя обяснителен документ, доказващ съответствието на проекта с финансовата рамка.

Член 11, параграф 2 — Преди полагане на подпис лицата, упълномощени да подписват нареждания за банкови преводи, проверят по-специално дали нарежданията за банков превод съответстват на нарежданията за плащане.

Член 16, параграф 2 — Исканията за трансфер се придружават от информацията, посочена в член 16, параграф 2.

Член 17, параграф 4 — Разпоредителите с бюджетни кредити отговарят за това, в края на годината да бъдат пренесени само сумите, за които съществува правно задължение.

Член 19, параграф 1 — Инвентарен опис: Описът на материалните активи се съхранява в база данни, която е общодостъпна за всички разпоредители с бюджетни кредити в съответствие с процедурите, установени от генералния секретар, след съгласуване с отговорния счетоводител.

Член 21, параграф 1 — Минимални процедури за управление и вътрешен контрол: Процедурите за управление и вътрешен контрол се установяват от разпоредителите с бюджетни кредити в съответствие с минималните стандарти за вътрешен контрол, приети от Сметната палата.

Считаме, че извършената от нас проверка предоставя достатъчно основание за изразяване на нашето становище.

Въз основа на описаната в настоящия доклад дейност можем да заявим, че не забелязахме нищо, което да ни накара да смятаме, че във всички съществени аспекти и въз основа на посочените по-горе критерии:

определените за Сметната палата средства не са били използвани за предвидените цели.

действащите процедури за контрол не са осигурили необходимите гаранции за извършването на финансовите операции в съответствие с приложимите правила и разпоредби.

Единствената цел на настоящия доклад е целта, изложена в абзац 1. Докладът е за Ваша информация и не следва да бъде използван с друго предназначение, нито да бъде предоставян на трети страни, освен за публикуване в Официален вестник на Европейския съюз.

Люксембург, 17 май 2018 г.

PricewaterhouseCoopers, Société coopérative

Представлявани от

Rima ADAS


Top