По-опростени, прозрачни и стандартизирани секюритизации
РЕЗЮМЕ НА:
Регламент (ЕС) 2017/2402 — обща рамка за секюритизациите и за създаване на специфична рамка за опростени, прозрачни и стандартизирани секюритизации
КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?
Целта му е възобновяване на пазара на висококачествена секюритизация*, което ще:
- подобри финансирането на реалната икономика на ЕС;
- засили разпределянето на риска за частния сектор; и
- гарантира защитата на инвеститорите.
С него се създава обща система за опростяване на правилата за всички секюритизации и за обособяване на опростени, прозрачни и стандартизирани секюритизации. Това включва:
- общи определения за всички основни понятия на секюритизацията;
- изисквания за надлежна проверка*, запазване на риска*, прозрачност и критерии за предоставяне на кредити;
- изисквания за продажбата на секюритизации на непрофесионални клиенти;
- забрана за пресекюритизация*;
- правила за дружествата със специална цел — секюритизация* (ДСЦС) и регистри на секюритизации*;
- структура за опростена, прозрачна и стандартизирана (ОПС) секюритизация;
- структура за административни санкции и коригиращи мерки за случаи на неспазване.
ОСНОВНИ АСПЕКТИ
- Инвеститорите в секюритизираща позиция* трябва да извършат определени тестове за:
- оценка на всички рискове преди поемане на отговорността (надлежна проверка);
- гарантиране, че продуктът е подходящ за клиента преди последващата му продажба.
- Емитентите на секюритизация трябва да:
- запазят нетен икономически интерес най-малко 5 % от нейната стойност (запазване на риска);
- предоставят подробна информация и базови документи на държателите на секюритизираща позиция, на съответните органи и, при поискване, на потенциални инвеститори, с оглед на разбирането на сделката (прозрачност);
- прилагат същите разумни и ясно определени критерии за кредитиране, които прилагат към несекюритизираните продукти.
- Дружествата със специална цел — секюритизация не трябва да са със седалище във високорискова държава извън ЕС.
- Регистрите на секюритизации трябва да:
- се регистрират от Европейския орган за ценни книжа и пазари, който има правомощията да отменя техните разрешителни;
- събират и съхраняват всички подробности за секюритизацията и да ги предоставят безплатно на инвеститорите и компетентните органи.
- Емитентите могат да използват формулировката ОПС (опростена, прозрачна и стандартизирана) когато секюритизацията, краткосрочна или дългосрочна, отговаря на ясен набор от критерии. Целта е тя да бъде разграничена от по-сложните и непрозрачни секюритизации, като се дава възможност на някои институционални инвеститори да приложат по-чувствително по отношение на риска капиталово третиране.
- Различни европейски и национални органи, с правомощия да разследват и прилагат административни и наказателни санкции, контролират изпълнението на законодателството и работят в тясно сътрудничество.
- До 1 януари 2021 г. и на всеки три години след това Съвместният комитет на европейските надзорни органи публикува доклад относно опита от прилагането на регламента.
- Европейската комисия:
- до 2 януари 2020 г., въз основа на доклад, публикуван от Европейския банков орган, представя на Европейския парламент и на Съвета доклад относно възможностите за създаване на рамка за опростена, прозрачна и стандартизирана синтетична секюритизация;
- до 1 януари 2022 г. представя на Европейския парламент и на Съвета доклад относно законодателството с предложения за изменения, ако е необходимо;
- има правомощието да приема делегирани актове за изменение на несъществени елементи от регламента.
ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?
Прилага се от 1 януари 2019 г.
ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
- Секюритизационните продукти изиграха важна роля в началото на кризата на високорисковите ипотечни кредити в САЩ през 2007 г. Оттогава насам пазарът в ЕС се възстановява бавно.
- Целта на законодателството, с което се изменя и Регламентът за капиталовите изисквания (Регламент (ЕС) 2017/2401), е това да бъде преодоляно чрез въвеждане на ясни и ефективни правила за възстановяване на доверието в пазара.
- Рамка за секюритизациите е първият основен съставен елемент от плана на ЕС, стартирал през 2015 г., за развитие на пълноценно функциониращ съюз на капиталовите пазари до края на 2019 г. Развитието на пазар на секюритизации допринася за създаването на нови възможности за инвестиции и за предоставянето на допълнителен източник на финансиране, по-специално за малките и средните предприятия, както и за стартиращи предприятия.
- За допълнителна информация вж.:
ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ
Секюритизация: сделка, която дава възможност на кредитор, често банка, да рефинансира набор от заеми/активи (например ипотечни кредити, лизингови договори за покупка на автомобили, потребителски кредити, кредитни карти), като ги превръща в ценни книжа, в които могат да инвестират други лица.
Надлежна проверка: институционалният инвеститор следва да е в състояние да докаже, че са спазени необходимите проверки на изискванията за надлежна проверка, посочени подробно в член 5 от регламента.
Запазване на риска: планирано приемане на загубите, когато част от, но не целият, риск е съзнателно запазен, вместо да бъде прехвърлен.
Пресекюритизация: секюритизация, при която най-малко една от базисните експозиции е секюритизираща.
Дружествата със специална цел — секюритизация (ДСЦС): субекти, извършващи една или повече секюритизации, чиято структура е такава, че изолират задълженията на ДСЦС от задълженията, включени в първоначалното споразумение.
Регистри на секюритизации: централизирано събиране и поддържане на данни за секюритизациите с цел да се спомогне за подобряване на прозрачността на пазара.
Секюритизираща позиция: експозиция на секюритизация.
ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ
Регламент (ЕС) 2017/2402 на Европейския парламент и на Съвета от 12 декември 2017 г. за определяне на обща рамка за секюритизациите и за създаване на специфична рамка за опростени, прозрачни и стандартизирани секюритизации, и за изменение на директиви 2009/65/ЕО, 2009/138/ЕО и 2011/61/ЕС и регламенти (ЕО) № 1060/2009 и (ЕС) № 648/2012 (OВ L 347, 28.12.2017 г., стр. 35—80)
СВЪРЗАН ДОКУМЕНТ
Регламент (ЕС) 2017/2401 на Европейския парламент и на Съвета от 12 декември 2017 г. за изменение на Регламент (ЕС) № 575/2013 относно пруденциалните изисквания за кредитните институции и инвестиционните посредници (ОВ L 347, 28.12.2017 г., стр. 1—34)
последно актуализация 18.03.2019