Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Строителни продукти

Строителни продукти

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (EС) № 305/2011 — хармонизирани условия за предлагането на пазара на строителни продукти

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

  • Той има за цел да подобри функционирането на единния пазар и свободното движение на строителни продукти* в Европейския съюз (ЕС) чрез определянето на единни правила за предлагането на пазара на тези продукти и чрез осигуряването на общ технически език за оценяване на експлоатационните показатели на строителните продукти*.
  • По този начин регламентът също така позволява на държавите — членки на ЕС да осигурят безопасността на строежите*.
  • С Регламент за изменение (ЕС) 2019/1020 допълнително се засилва надзорът на пазара, за да се гарантира, че пуснатите на пазара продукти са безопасни и съответстват на законодателството на ЕС.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

  • Регламентът определя условията за предлагане на пазара на строителни продукти.
  • Той определя методите и критериите за оценяване и изразяване на експлоатационните показатели на строителните продукти и условията за използване на маркировката „СЕ“.
  • Държавите членки носят отговорност за противопожарната безопасност, механичното съпротивление и устойчивост, екологичните, енергийните и другите изисквания, приложими за сградите и другите строежи.

Декларация за експлоатационни показатели и маркировка „СЕ“

  • Когато даден производител реши да пусне на пазара строителен продукт и този продукт е обхванат от хармонизиран стандарт, или за него е издадена европейска техническа оценка, производителят трябва да изготви декларация за експлоатационни показатели, която наред с другото съдържа следната информация:
    • справка за типа продукт;
    • системи за оценяване и проверка на съответствието на експлоатационните показатели на продукта;
    • препратка към приложимия хармонизиран стандарт или към европейската техническа оценка;
    • предназначение или предназначения на продукта;
    • декларирани експлоатационни показатели на основата на оценката в съответствие с приложимия хармонизиран стандарт или европейска техническа оценка.
  • След като Декларацията за експлоатационни показатели бъде изготвена, производителят трябва да постави маркировка „СЕ“ на продукта.
  • Маркировката „СЕ“ обозначава, че експлоатационните показатели на продукта са били оценени и че те остават постоянни.
  • Маркировката „СЕ“ дава възможност строителният продукт да бъде пуснат на пазара във всяка една държава членка законно и след това да се търгува на единния пазар на ЕС.
  • Държавите членки трябва да създадат звена за контакт относно продукти в строителството, които да осигуряват информация относно изискванията за строителни продукти.

Задължения на производителите, вносителите и дистрибуторите

  • Производителите трябва да правят следното:
    • да изготвят техническа документация и на нейна основа да съставят декларацията за експлоатационни показатели и да нанесат маркировката „СЕ“ на продукта;
    • да гарантират, че продуктът запазва своето съответствие с декларацията за експлоатационни показатели. Когато производителите считат, че продуктът е престанал да съответства на декларацията за експлоатационни показатели, те трябва незабавно да предприемат необходимите корективни мерки, да изтеглят или извадят продукта от пазара.
  • Вносителите трябва да правят следното:
    • да гарантират, че продуктът носи маркировката „СЕ“ и че се придружава от необходимата документация;
    • да не пускат продукта на пазара, ако считат, че той не съответства на декларацията за експлоатационни показатели;
    • да гарантират, че продуктът запазва своето съответствие с декларацията за експлоатационни показатели и че неговото транспортиране или съхранение не подлагат на риск неговите експлоатационни показатели. Когато даден продукт не съответства на декларацията за експлоатационни показатели, вносителите трябва незабавно да предприемат необходимите корективни мерки, да изтеглят или извадят продукта от пазара.
  • Задълженията на дистрибуторите включват следното:
    • да гарантират, че продуктът носи маркировката „СЕ“ и че се придружава от необходимата документация;
    • да не предлагат продукта на пазара, ако считат, че той не съответства на декларацията за експлоатационни показатели, докато не бъде приведен в съответствие или докато декларацията за експлоатационни показатели не бъде коригирана;
    • да гарантират, че транспортирането или съхранението на продукта не подлага на риск неговите експлоатационни показатели. Когато даден продукт не съответства на своята декларация за експлоатационни показатели, дистрибуторите трябва да осигурят необходимите корективни мерки или да изтеглят, или извадят продукта от пазара.

Хармонизирани технически спецификации

  • Хармонизираните технически спецификации включват хармонизирани стандарти и европейски документи за оценяване. Хармонизираните стандарти се изготвят от европейските органи по стандартизация (Европейския комитет по стандартизация или Европейския комитет по електротехническа стандартизация) на базата на искания, издадени от Европейската комисия. Хармонизираните стандарти определят методите и критериите за оценяване на експлоатационните показатели на строителните продукти.
  • Ако даден строителен продукт не е обхванат или не е обхванат изцяло от хармонизиран стандарт, производителите могат да изискат европейска техническа оценка, издадена от един от органите за техническа оценка на базата на европейски документ за оценяване, разработен от Европейската организация за техническа оценка. Европейската техническа оценка представлява документирано оценяване на експлоатационните показатели на строителен продукт във връзка с неговите съществени характеристики.
  • Хармонизираните стандарти и европейските технически оценки създават общ технически език, който се използва от всички участници в строителния сектор и който позволява на производителите да изготвят декларацията за експлоатационни показатели и да нанесат маркировката „СE“. Препратки към хармонизирани стандарти и европейски документи за оценяване се публикуват в Официален вестник на Европейския съюз.

Надзор на пазара

  • Органите за надзор на пазара на държавите членки трябва да гарантират, че в техните държави регламентът се спазва.
  • Когато органите за надзор на пазара открият, че даден продукт не отговаря на изискванията на регламента (например продуктът не достига своите декларирани експлоатационни показатели и крие риск), те трябва без отлагане да изискат от съответния икономически оператор да приведе продукта в съответствие, да го изтеглят от пазара или да го изземат в разумен срок, съобразен с естеството на риска. Съответните икономически оператори трябва да си сътрудничат при необходимост с органите за надзор на пазара.

Актове за изпълнение и делегирани актове

Във връзка с регламента Комисията прие редица актове за изпълнение и делегирани актове. Списъкът с тях е достъпен на уебсайта на Комисията.

Отмяна

Регламентът отменя Директива 89/106/ЕИО.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага изцяло от 1 юли 2013 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Подходът на Регламент (EС) № 305/2011 (също така известен като регламента за строителните продукти) за един по-добре функциониращ единен пазар за строителни продукти се различава от общите принципи, определени първоначално в новата законодателна рамка. Основните разлики са следните:

  • Разпределение на правомощията между ЕС и държавите членки. ЕС се занимава само с правилата за достъп до единния пазар, но не и с изискванията към експлоатационните показатели на продуктите като такива. Както беше споменато по-горе, държавите членки отговарят за противопожарната безопасност, екологичните, енергийните и други изисквания, свързани със строежите.
  • Хармонизирани условия за предлагане на пазара. Вместо да хармонизира строителни продукти или изискванията за тях, Регламентът за строителните продукти се ограничава до създаването на хармонизирани условия за предлагане на пазара на такива продукти.
  • Хармонизирани стандарти. Използването на хармонизирани стандарти е задължително за производителите, когато пускат своите строителни продукти на пазара, както и за държавите членки, когато определят изискванията за техните експлоатационни показатели.

Предложението на Комисията за нов регламент за строителните продукти беше публикувано през март 2022 г. Основните цели на предложението са да се подобри функционирането на вътрешния пазар на строителни продукти, да се отговори на регулаторните нужди на държавите членки, да се въведат изисквания за по-екологични и по-безопасни строителни продукти, да се даде възможност за по-лесно предоставяне на хармонизирани стандарти и да се подобри цифровата информация за продуктите.

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Строителен продукт. Всеки продукт или комплект, който е произведен и пуснат на пазара за трайно влагане в строежи или в части от тях и чиито експлоатационни показатели имат отражение върху експлоатационните характеристики на строежите по отношение на основните изисквания към строежите.
Експлоатационни показатели на строителния продукт. Експлоатационните показатели, свързани със съответните съществени характеристики, изразени като ниво, клас или в описание.
Строежи. Сгради и строителни съоръжения.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (EС) № 305/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 9 март 2011 година за определяне на хармонизирани условия за предлагането на пазара на строителни продукти и за отмяна на Директива 89/106/ЕИО на Съвета (OВ L 88, 4.4.2011 г., стр. 5—43).

Последващите изменения на Регламент (ЕС) № 305/2011 са включени в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕС) 2019/1020 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 година относно надзора на пазара и съответствието на продуктите и за изменение на Директива 2004/42/ЕО и регламенти (ЕО) № 765/2008 и (ЕС) № 305/2011 (ОВ L 169, 25.6.2019 г., стр. 1—44).

Регламент (EС) № 1025/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2012 година относно европейската стандартизация, за изменение на директиви 89/686/ЕИО и 93/15/ЕИО на Съвета и на директиви 94/9/ЕО, 94/25/ЕО, 95/16/ЕО, 97/23/ЕО, 98/34/ЕО, 2004/22/ЕО, 2007/23/ЕО, 2009/23/ЕО и 2009/105/ЕО на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на Решение 87/95/ЕИО на Съвета и на Решение № 1673/2006/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (OВ L 316, 14.11.2012 г., стр. 12—33).

Вж. консолидираната версия.

Решение № 768/2008/EО на Европейския парламент и на Съвета от 9 юли 2008 година относно обща рамка за предлагането на пазара на продукти и за отмяна на Решение 93/465/ЕИО (OВ L 218, 13.8.2008 г., стр. 82—128).

Регламент (ЕО) № 765/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 9 юли 2008 година за определяне на изискванията за акредитация и надзор на пазара във връзка с предлагането на пазара на продукти и за отмяна на Регламент (ЕИО) № 339/93 (OВ L 218, 13.8.2008 г., стр. 30–47).

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 12.08.2022

Top