EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Намаляване на смущенията между електрически и електронни устройства

Намаляване на смущенията между електрически и електронни устройства

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 2014/30/ЕС за хармонизиране на законодателствата на държавите — членки на ЕС относно електромагнитната съвместимост

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

  • Тя има за цел да се гарантира, че електрическите и електронните съоръжения отговарят на съответно ниво на електромагнитна съвместимост в Европейския съюз (ЕС).
  • С нея се определят единни правила, за да се гарантира, че съоръжението не внася недопустими смущаващи електромагнитни въздействия, както и че това съоръжение е способно да работи според предназначението си без влошаване на работните характеристики при наличие на смущаващи електромагнитни въздействия.
  • Също така по отношение на електромагнитната съвместимост тя гарантира свободното движение на електрическо и електронно оборудване в рамките на вътрешния пазар на ЕС.
  • С Директива 2014/30/ЕС се преразглежда и заменя Директива 2004/108/ЕО.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Обхват

  • Съоръженията, обхванати от тази директива, включват както неподвижно монтирани инсталации, така и други устройства.
  • Директивата не се прилага за:
    • радиосъоръжения, попадащи в обхвата на Директива 2014/53/ЕС (вж. резюмето);
    • комплекти за изпитване, изработени по поръчка и предназначени за професионалисти, които се използват в места за извършване на научноизследователска и развойна дейност;
    • радиосъоръжения, използвани от радиолюбители, освен ако съоръженията не са предоставени на пазара;
    • съоръжения, които по принцип създават проблеми;
    • определени видове използвани във въздуха съоръжения, поради измененията на Регламент (ЕС) 2018/1139 (вж. член 137 от този регламент).
  • По отношение на съществените изисквания за електромагнитна съвместимост директивата не се прилага или престава да се прилага за съоръжения, които попадат в нейния обхват, когато тези изисквания са изцяло или частично регламентирани по-подробно в друго законодателство на ЕС.

Устройство

Директивата определя отговорностите на производителите, вносителите и дистрибуторите по отношение на продажбата на електромагнитно устройство.

  • Всички устройства (които попадат в обхвата на директивата), продавани в ЕС, трябва да имат маркировка за съответствие „CE“, която показва, че те отговарят на всички приложими съществени изисквания, определени в законодателството на ЕС.
  • Производителят първо трябва да извърши оценка на съответствието и да изготви техническа документация за устройството. Те са задължителни за устройство, което е предоставено на пазара, но не и за устройство, което може да бъде вградено в дадена неподвижно монтирана инсталация.
  • Когато съответствието на устройството с приложимите изисквания е доказано, след това производителите изготвят ЕС декларация за съответствие и нанасят маркировката „СЕ“.
  • Вносителите трябва да проверят дали производителите са извършили правилно оценките на съответствието и да информират националния орган, който отговаря за надзора на пазара, ако сметнат, че устройството не съответства на съществените изисквания. Също така те гарантират, че производителят е изготвил техническата документация, че върху устройството е нанесена маркировката „СЕ“ и че то се придружава от изискваните документи и информация.
  • Дистрибуторите проверяват дали на устройството е нанесена маркировка „СЕ“ и дали е придружено от изискваните документи и информация.
  • Цялата необходима документация трябва да се съхранява за период от 10 години.
  • Производителите, вносителите и дистрибуторите трябва да предоставят информация и документация, за да демонстрират съответствие, на език, който е лесно разбираем от компетентния национален орган.
  • Производителите и вносителите трябва да посочат своя пощенски адрес върху устройството или, когато това не е възможно, върху неговата опаковка или в документ, който придружава устройството.

Освен това в директивата се посочва как националните органи трябва да идентифицират и предотвратяват пускането на пазара на устройства, които не съответстват на определените в нея изисквания.

Неподвижно монтирани инсталации

Държавите — членки на ЕС определят необходимите правила за идентифициране на лицето или лицата, които отговарят за установяването на съответствието на неподвижно монтирана инсталация.

Ръководство за директивата за електромагнитна съвместимост

Целта на ръководството за директивата за електромагнитна съвместимост е да подпомогне общото прилагане на Директива 2014/30/ЕС. Ръководството няма правна тежест, но в него са разгледани редица практически въпроси, които представляват интерес за производителите и за другите заинтересовани страни.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГАТ ПРАВИЛАТА?

Директивата трябваше да бъде транспонирана в националното законодателство до 19 април 2016 г. Тези правила се прилагат от 20 април 2016 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

С директивата се актуализират правилата на ЕС относно пускането на пазара на електромагнитни съоръжения. Това е част от усилието за модернизиране на законодателството на ЕС в широк набор от промишлени сектори, за да се намали административната тежест и да се установят по-прости, по-ясни и по-последователни правила.

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Директива 2014/30/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 26 февруари 2014 година за хармонизиране на законодателствата на държавите членки относно електромагнитната съвместимост (преработена) (ОВ L 96, 29.3.2014 г., стр. 79—106).

Последващите изменения на Директива 2014/30/EС са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕС) 2019/1020 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 година относно надзора на пазара и съответствието на продуктите и за изменение на Директива 2004/42/ЕО и регламенти (ЕО) № 765/2008 и (ЕС) № 305/2011 (ОВ L 169, 25.6.2019 г., стр. 1—44).

Решение № 768/2008/EО на Европейския парламент и на Съвета от 9 юли 2008 година относно обща рамка за предлагането на пазара на продукти и за отмяна на Решение 93/465/ЕИО (OВ L 218, 13.8.2008 г., стр. 82—128).

последно актуализация 26.07.2022

Top