Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Общи правила на ЕС за износ

Общи правила на ЕС за износ

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (EС) 2015/479 относно общите правила за износ

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

Той установява основния принцип, че износът на продукти от държави от ЕС към други страни не е обект на количествени ограничения. Той също така определя правила относно процедурата за предприемане на защитни мерки.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Регламентът се прилага за всички продукти, независимо дали са промишлени или земеделски.

Защитни мерки

  • За да бъде предотвратена критична ситуация, дължаща се на недостиг на основни продукти, Европейската комисия може да въведе за износа на даден продукт режим на представяне на разрешение за износ. Мерките могат да бъдат ограничени до определени дестинации и до износа от някои региони на Съюза. Те не засягат продуктите, намиращи се на път към границите на Съюза.
  • Например в контекста на пандемията от COVID-19 Регламент за изпълнение (EС) 2020/402, за ограничен период от време изискваше определени лични предпазни средства — независимо дали с произход от ЕС или не — да бъдат разрешавани от компетентните органи на държавите от ЕС за износ извън ЕС, освен за износ в държави от Европейската асоциация за свободна търговия, територии, зависещи от веригата на доставки на ЕС (например Андора) и определени отвъдморски територии. Мярката имаше за цел да гарантира, че лични предпазни средства са налични в държавите от ЕС, за да се предотврати разпространението на COVID-19. Актът за изпълнение определи процедурата за искане на разрешение и в приложение I към него са изброени продуктите, изискващи разрешение (защитни очила и визьори, ръкавици, защитни облекла, предпазни средства за устата и носа и защитни маски за лице).
  • Комисията трябва да приеме всички защитни мерки в интерес на ЕС, като надлежно отчита съществуващите международни задължения (например, произтичащи от членството на ЕС в Световната търговска организация).

Информация и консултации

  • Ако държава от ЕС счита, че може да са необходими защитни мерки поради необичайни тенденции на пазара, тя трябва да уведоми Комисията. Тя от своя страна трябва да информира останалите държави от ЕС.
  • Комисията може да поиска от държавите от ЕС да предоставят статистически данни за пазарните тенденции на определен продукт, за да оцени икономическата и търговската ситуация по отношение на този продукт.

Изпълнение

Комитетът по защитни мерки, който включва представители на държавите от ЕС, създаден с Регламент (EС) 2015/478 относно общите правила за внос, подпомага Комисията при прилагането на регламента.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 16 април 2015 г. Той отменя Регламент (EО) № 1061/2009 с незабавно действие.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Регламентът кодифицира Регламент (EО) № 1061/2009 на Съвета, който вече е бил изменян значително. Той е част от общата търговска политика на ЕС, която се основава на единни принципи за всички държави от ЕС.

За допълнителна информация вж:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (EС) 2015/479 на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2015 година относно общите правила за износ (кодифициран текст) (OВ L 83, 27.3.2015 г., стр. 34—40)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент за изпълнение (EС) 2020/402 на Комисията от 14 март 2020 година за извършване на износ на определени продукти при условие на представяне на разрешение за износ (OВ L 77I, 15.3.2020 г., стр. 1—7)

Последващите изменения на Регламент (ЕС) 2020/402 са инкорпорирани в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

Регламент (EС) 2015/478 на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2015 година относно общите правила за внос (OВ L 83, 27.3.2015 г., стр. 16—33)

последно актуализация 08.04.2020

Top