Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Подкрепа от ЕС за земеделски стопани в най-отдалечените региони

Подкрепа от ЕС за земеделски стопани в най-отдалечените региони

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (EС) № 228/2013 за определяне на специфични мерки за селското стопанство в най-отдалечените региони на Съюза

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

  • С него се цели да се въведат специални мерки за компенсиране на най-отдалечените региони на Европейския съюз (ЕС) за трудностите, с които те се сблъскват поради отдалеченото си местоположение, земята и климата си, както и поради икономическата си зависимост от малко на брой продукти.
  • Тези мерки са известни като схемата POSEI — програма, която се занимава специално с отдалечеността и изолираността.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Цели

Регламентът има 3 цели.

  • 1.

    Да гарантира доставката до тези региони на продукти, които са от първа необходимост за консумация от хора или за обработване, както и на суровини за селското стопанство на цена, която компенсира тяхната изолация.

  • 2.

    Да осигури дългосрочно бъдеще и развитие на секторите „Животновъдство“ и „Разнообразие на растителните култури“, включително производството, преработката и пазарната реализация на местни продукти.

  • 3.

    Да запази и да повиши допълнително конкурентоспособността на традиционните земеделски дейности.

Допустими региони

Областите, допустими за финансиране по линия на POSEI, са определени в член 349 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС).

  • Испания: Канарските острови.
  • Франция: Гваделупа, Френска Гвиана, Мартиника, Реюнион и Майот.
  • Португалия: Азорските острови и Мадейра.

Управление и бюджети на програмите POSEI

Всяка държава — членка на ЕС взема решение за уместното географско ниво, на което да въведе програмата(ите).

Всяка година долните суми се предоставят за 3-те държави от ЕС, както е определено в член 30, параграфи 2 и 3 от регламента.

  • Канарските острови. 268,42 млн. евро (от които максимална сума от 72,7 млн. за специфични мерки за снабдяване).
  • френските отвъдморски департаменти. 278,41 млн. евро (от които максимална сума от 26,9 млн. евро за специфични мерки за снабдяване).
  • Азорските острови и Мадейра. 106,21 млн. евро (от които максимална сума от 21,2 млн. евро за специфични мерки за снабдяване).

Специфичен режим на снабдяване

  • Ако такъв е договорен, той се извършва, при условие че въздействието на икономическото предимство преминава върху крайния потребител. За да се гарантира непрекъснатостта и развитието на местното селскостопанско производство в дългосрочен план, предимството не трябва да бъде на ниво, което би навредило на местното производство на такива продукти. Помощта следва да бъде пропорционална на допълнителните разходи, произтичащи от специфичното географско положение на най-отдалечения регион.
  • Подпомагането се осъществява чрез лицензии за внос, сертификати за освобождаване и сертификати за помощ, издавани на регистрирани оператори. Всеки оператор, установен в ЕС, може да кандидатства за вписване в регистъра при определени условия.

Мерки за подпомагане на местни земеделски продукти

  • Програмата може да включва мерки за подпомагане на производството, преработването или продажбата на земеделски продукти в най-малките острови в Егейско море.
  • Всяка мярка може да включва разнообразни действия. За всяко действие програмата трябва да определи най-малко бенефициерите, условията за допустимост и единичната стойност на помощта, определена за това действие.

Проверки и санкции

  • Продуктите, които са предмет на специфични договорености за доставка, се проверяват при влизането им в най-отдалечените региони и при износа или експедирането им. Ако правилата не се спазват, органите могат да отнемат предимството, предоставено на операторите (т.е. земеделски стопани и дружества, които притежават земеделски стопанства), и временно да спрат действието/отменят регистрацията им.
  • Мерките за подпомагане на местните земеделски продукти се проверяват посредством административни проверки и проверки на място. В случай на неправилно плащане, бенефициерът е задължен да възстанови въпросната сума.

Защитни мерки срещу вредители по растенията

Регламент (EС) 2016/2031, за изменение на Регламент (EС) № 228/2013, изисква финансиране от ЕС на програмите за борба с вредителите в най-отдалечените региони, които трябва да се изпълняват в съответствие с Регламент (ЕС) № 652/2014, който впоследствие беше отменен и заменен с Регламент (ЕС) 2021/690 за създаване на програма за единния пазар (вж. резюмето).

Делегиран акт

Делегиран регламент (ЕС) № 179/2014 допълва Регламент (ЕС) № 228/2013 по отношение на:

  • регистъра на операторите;
  • размера на помощта за пласиране на пазара на продукти извън региона;
  • графичния символ;
  • освобождаването от вносно мито за някои животни от рода на едрия рогат добитък;
  • финансирането на някои мерки, свързани със специфични мерки за селското стопанство в най-отдалечените региони на ЕС.

Актове за изпълнение

Европейската комисия прие Регламент за изпълнение (EС) № 180/2014, в който се определят правилата за прилагане на Регламент (ЕС) № 228/2013. Той съдържа девет приложения и подробни правила, които обхващат:

  • специфичен режим на снабдяване (напр. прогнозни баланси на снабдяване, доставки чрез внос от страни извън ЕС, доставки от ЕС, износ и експедиране, управление, контрол и мониторинг.);
  • Мерки в подкрепа на местните селскостопански продукти (заявления за помощ, проверки, намаления и изключвания и неправомерни плащания);
  • Съпътстващи мерки (графичен символ, животински продукти, внос на тютюн на Канарските острови).

С Регламент за изпълнение (ЕС) 2020/532, изменен с регламенти за изпълнение (ЕС) 2020/2086 и (ЕС) 2021/238, се допускат някои дерогации от Регламент за изпълнение (ЕС) № 180/2014, за да се вземе предвид пандемията COVID-19.

Отмяна

Регламент (ЕС) № 228/2013 отменя Регламент (ЕО) № 247/2006.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 21 март 2013 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕС) № 228/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 13 март 2013 година за определяне на специфични мерки за селското стопанство в най-отдалечените региони на Съюза и за отмяна на Регламент (ЕО) № 247/2006 на Съвета (ОВ L 78, 20.3.2013 г., стр. 23—40).

Последващите изменения на Регламент (ЕС) № 228/2013 са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент за изпълнение (EС) 180/2014 на Комисията от 20 февруари 2014 година за определяне на правила за прилагането на Регламент (ЕС) № 228/2013 на Европейския парламент и на Съвета за определяне на специфични мерки за селското стопанство в най-отдалечените региони на Съюза (OВ L 63, 4.3.2014 г., стр. 13—52).

Вж. консолидираната версия.

Делегиран регламент (EС) № 179/2014 на Комисията от 6 ноември 2013 година за допълване на Регламент (ЕС) № 228/2013 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на регистъра на операторите, размера на помощта, предоставена за предлагането на продуктите на пазара извън региона, графичния символ, освобождаването от вносни мита за някои животни от рода на едрия рогат добитък и финансирането на определени специфични мерки за селското стопанство в най-отдалечените региони на Съюза (OВ L 63, 4.3.2014 г., стр. 3—12).

последно актуализация 07.12.2021

Top