Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018R1724

Единна цифрова платформа

Единна цифрова платформа

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕС) 2018/1724 за създаване на единна цифрова платформа за предоставяне на достъп до информация, до процедури и до услуги за оказване на помощ и решаване на проблеми

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

Единната цифрова платформа ще улесни онлайн достъпа до информацията, ключовите административни процедури и услугите за оказване на помощ и решаването на проблеми, към които хората и предприятията могат да се обърнат, ако се сблъскат с проблеми при упражняването на правата си на вътрешния пазар, докато живеят или извършват стопанска дейност в държава членка на Европейския съюз (ЕС).

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Единна точка за онлайн достъп до информация, процедури и услуги за оказване на помощ

  • Единната цифрова платформа ще насочи лицата и дружествата към информацията за националните правила, правата и процедурите на ЕС, както и към уебсайтовете, в които те могат да извършват тези процедури онлайн. Потребителите, които търсят помощ, ще бъдат насочвани към услуги за решаване на проблеми.
  • На практика функция за търсене в портала „Youth Europe“ ще осигури:
    • достъп до информация — хората ще могат лесно да намират надеждна и качествена информация за правилата на ЕС и националните правила, които се прилагат за тях, когато искат да упражнят правата си на вътрешния пазар;
    • достъп до процедури — хората ще разберат как точно да извършат административните процедури и какви стъпки трябва да следват;
    • възможност за трансгранично предаване на документи и други доказателства между органите, които са необходими за тези процедури;
    • достъп до помощ — ако потребителите все още не са наясно кои правила се прилагат или имат проблеми с дадена процедура, те ще бъдат насочени към най-подходящата служба за помощ на ЕС или на национално равнище, за да решат проблема си.
  • Качеството, удобството за ползване и адекватността на информацията, предоставяна от Европейската комисия и от органите в държавите членки, ще бъдат наблюдавани въз основа на обратната връзка с потребителите.

Цифровизирана администрация

  • В регламента за създаване на платформата се изисква също така основните административни процедури да бъдат достъпни онлайн както за потребителите в собствената им страна, така и за трансграничните потребители.
  • Най-късно до 12 декември 2023 г. списъкът с 21 важни административни процедури ще бъде изцяло достъпен онлайн във всички държави членки. Тези процедури обхващат ситуации, които се отнасят до осъществяване на стопанска дейност, работа, учене или преместване от едно място на друго. Например:
    • искане на доказателство за пребиваване;
    • кандидатстване за стипендии за обучение;
    • искане за академично признаване на дипломи;
    • регистриране на превозно средство;
    • получаване на европейска здравноосигурителна карта;
    • получаване на пенсионни обезщетения; и
    • регистриране на служители за пенсионни и застрахователни схеми.
  • Всички национални онлайн процедури ще трябва да бъдат достъпни напълно за трансграничните потребители.
  • Принципът на „еднократност“ (т.е. на потребителите не трябва да се налага да предоставят на органите документи или данни, които вече се съхраняват от други органи) ще се прилага при трансграничния обмен на доказателства за редица процедури. За тези процедури потребителите ще имат възможност да поискат директен обмен на доказателства между органите в различните държави членки.
  • Освен това от декември 2020 г. потребителите могат да предоставят обратна информация за проблемите, с които се сблъскват на единния пазар, с цел подобряване на изготвянето на политики.

Изпълнение

Функционирането на платформата ще се поддържа с технически инструменти, разработени от Комисията в сътрудничество с националните администрации. Координационна група по въпросите на платформата, съставена се от националните координатори и Комисията, ще подпомага изпълнението на регламента. Прилагането на регламента ще бъде преразгледано през декември 2022 г., а функционирането на платформата — всеки 2 години, считано от 2022 г.

Актове за изпълнение

Регламент за изпълнение (ЕС) 2020/1121

  • През 2020 г. Комисията прие Регламент за изпълнение (ЕС) 2020/1121, в който се определят правилата за събиране и споделяне на статистически данни за потребителите и обратна информация за услугите на единния цифров портал. Събраните данни ще се използват от доставчиците на услуги, националните координатори и Комисията, за да се следи дали услугите, предоставяни чрез портала, отговарят на критериите за качество, както и да се подобряват тези услуги и функционалността на единната цифрова платформа.
  • Регламент за изпълнение (ЕС) 2020/1121 е придружен от декларация на Комисията, в която се посочва, че тя възнамерява да проучи, заедно с държавите членки в контекста на координационната група за порталите, осъществимостта и търсенето на обща услуга на равнището на ЕС, управлявана от Комисията. Може да се предложи и друго решение за улесняване на събирането и предаването на статистически данни, свързани с уебстраници, които са част от портала и са под отговорността на общинските власти.

Регламент за изпълнение (ЕС) 2022/1463

  • През 2022 г. Комисията прие Регламент за изпълнение (ЕС) 2022/1463, в който се определят техническите и оперативните спецификации на техническата система за трансграничен автоматизиран обмен на доказателства и прилагане на принципа на „еднократност“. В регламента се определя и ролята на държавите членки, по-специално на съответните национални органи, когато действат като заявители или доставчици на доказателства, и на посредническите платформи, когато е приложимо, във връзка със защитата на личните данни, включени в доказателствата, които се обменят чрез „еднократната“ техническа система.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Регламент (ЕС) 2018/1724 се прилага от 12 декември 2020 г. Въпреки това членовете, отнасящи се до цифровизацията на процедурите, трансграничната достъпност на процедурите и използването на „еднократната“ система, ще се прилагат от 12 декември 2023 г. Задължението за предоставяне на информация от страна на общинските органи се прилага от 12 декември 2022 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вижте::

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕС) 2018/1724 на Европейския парламент и на Съвета от 2 октомври 2018 година за създаване на единна цифрова платформа за предоставяне на достъп до информация, до процедури и до услуги за оказване на помощ и решаване на проблеми и за изменение на Регламент (ЕС) № 1024/2012 (ОВ L 295, 21.11.2018 г., стр. 1—38).

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент за изпълнение (ЕС) 2022/1463 на Комисията от 5 август 2022 година за определяне на техническите и оперативните спецификации на техническата система за трансграничен автоматизиран обмен на удостоверителни документи и прилагането на принципа на еднократност в съответствие с Регламент (ЕС) 2018/1724 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 231, 6.9.2022 г., стр. 1—21).

Регламент за изпълнение (ЕС) 2020/1121 на Комисията от 29 юли 2020 година относно събирането и споделянето на статистически данни за потребителите и обратна информация от потребителите относно предлаганите от единната цифрова платформа услуги в съответствие с Регламент (ЕС) 2018/1724 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 245, 30.7.2020 г., стр. 3—14).

Декларация на Комисията, придружаваща Регламент за изпълнение на Комисията относно събирането и споделянето на статистически данни за потребителите и обратна информация от потребителите относно предлаганите от единната цифрова платформа услуги в съответствие с Регламент (ЕС) 2018/1724 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ C 250, 30.7.2020 г., стр. 5).

Препоръка 2013/461/ЕС на Комисията от 17 септември 2013 година относно принципите, приложими за SOLVIT (ОВ L 249, 19.9.2013 г., стр. 10—15).

Регламент (ЕС) № 1024/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2012 година относно административно сътрудничество посредством Информационната система за вътрешния пазар и за отмяна на Решение 2008/49/ЕО на Комисията („Регламент за ИСВП“) (ОВ L 316, 14.11.2012 г., стр. 1—11).

Последващите изменения на Регламент (ЕС) № 1024/2012 са включени в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

Директива 2006/123/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 12 декември 2006 година относно услугите на вътрешния пазар (ОВ L 376, 27.12.2006 г., стр. 36—68).

последно актуализация 21.11.2022

Нагоре