Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020XC0316(02)

    Известие относно последиците от епидемията от COVID-19 за антидъмпинговите и антисубсидийните разследвания 2020/C 86/06

    C/2020/1527

    OB C 86, 16.3.2020, p. 6–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    16.3.2020   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 86/6


    Известие относно последиците от епидемията от COVID-19 за антидъмпинговите и антисубсидийните разследвания

    (2020/C 86/06)

    1.   Контекст

    Мерките за безопасност, приложени поради заплахата от предаването на COVID-19, могат да окажат въздействие върху разследванията за търговска защита по два основни начина: 1) проверките на място и 2) сроковете, в рамките на които заинтересованите страни трябва да отговорят на исканията на Комисията за информация.

    Епидемията от COVID-19, която първоначално засегна основно Китайската народна република, обхвана много други части на света. Мерките за безопасност, целящи да се ограничи разпространението на COVID-19, оказват въздействие върху страните, участващи в разследвания за търговска защита, намиращи се в засегнати от вируса райони, или тясно свързани с тях. Поради това настоящото известие се прилага за всички тези страни.

    2.   Въздействие на COVID-19 върху антидъмпинговите и антисубсидийните разследвания

    а)   Проверки на място

    В член 16 от Регламент (ЕС) 2016/1036 на Европейския парламент и на Съвета от 8 юни 2016 г. за защита срещу дъмпингов внос от страни, които не са членки на Европейския съюз (1) и член 26 от Регламент (ЕС) 2016/1037 на Европейския парламент и на Съвета от 8 юни 2016 г. относно защитата срещу субсидиран внос от държави, които не са членки на Европейския съюз (2) („основните регламенти“) се предвижда, че „Ако счете за необходимо, Комисията провежда контролни посещения с цел проверка на документацията на вносителите, износителите, търговците, представителите, производителите, търговските обединения и организации и достоверността на подадената информация“.

    В резултат от епидемията от COVID-19 Европейската комисия реши да спре всички незадължителни пътувания за засегнатите райони и да отложи всички лични срещи с посетители от тези райони.

    В случай че поради това информацията, предоставена от производители износители, намиращи се в райони, засегнати от COVID-19, не бъде проверена при контролно посещение поради ограничения за пътуване или други мерки за безопасност, Комисията ще положи усилия да разгледа надлежно предоставената от страните информация и да извърши кръстосана проверка с друга налична информация, ако това е осъществимо. Ако Комисията не бъде удовлетворена от точността и пълнотата на представената информация, тя ще трябва да базира констатациите си само на проверените или други доказани факти от досието по разследването.

    За тази цел Комисията внимателно ще разгледа, inter alia, следната информация, когато прави своите констатации по отношение на вноса, предмет на разследването:

    жалбата и съдържащата се в нея проверена информация, предоставена от името на промишлеността на Съюза съгласно членове 5 или 10 от съответните основни регламенти,

    информацията, предоставена съгласно член 6, параграф 2 или член 11, параграф 2 от съответните основни регламенти от други заинтересовани страни, по-специално производителите износители, която може да бъде надлежно проверена от службите на Комисията в Брюксел.

    В това отношение ще се изисква най-голямо съдействие от заинтересованите страни, по-специално за осигуряването на информация, която е достатъчно подробна, може да бъде подложена на кръстосана проверка от независими и проверими източници и е напълно и надлежно сертифицирана.

    Що се отнася до отговорите на въпросника, представени от производителите износители, предмет на прилагането на методологията съгласно член 2, параграф 6а от основния антидъмпингов регламент, производителите износители трябва да обърнат особено внимание на необходимостта да гарантират, че са спазили общите указания на въпросника, по-специално на точка 1): „За да е възможно да се провери Вашият отговор и да бъде установена връзката между него и Вашата счетоводна и управленска документация, представете всички работни таблици (обикновено файлове във формат Excel и/или други извадки от базите данни на Вашето дружество), използвани за изготвянето на данните за настоящия въпросник, заедно с Вашия отговор на въпросника, и представете подробно обяснение относно съставянето на работните таблици и равнението на цифрите и данните в таблиците с цифрите и данните, предоставени във въпросника и приложените таблици“.

    Ако тази необходима информация не може да бъде предоставена от заинтересованите страни, Комисията може да направи своите констатации въз основа на наличните факти съгласно членове 18 и 28 от съответните основни регламенти.

    В този контекст Комисията ще обърне специално внимание на спазването на процедурните изисквания и изискванията за прозрачност.

    б)   Въздействие върху сроковете

    Производителите износители и други страни, намиращи се в райони, засегнати от COVID-19, биха могли да подлежат на мерки за безопасност, които възпрепятстват или ограничават възможността им да извършват стопанска дейност за продължителни периоди от време. Това може да се отрази на способността на страните да отговарят навреме на въпросниците и други искания за информация, изпратени в хода на разследванията за търговска защита. В член 6, параграф 2 и член 11, параграф 2 от съответните основни регламенти е посочен срокът за отговор на въпросниците. В раздели 5—9 от известията за започване се определят допълнителни разпоредби за предоставянето на информация и времевата рамка на разследването.

    В раздел 9 от известията за започване е предвидена възможност да се предоставя 7-дневно удължаване на срока в случай на извънредни обстоятелства. Тъй като епидемията от COVID-19 е непредвидено събитие, което представлява непреодолима сила, с вероятност да попречи на засегнатите икономически субекти да спазват съответните срокове за представяне на информация, може да се предостави 7-дневно удължаване. За тази цел подалите искането страни трябва да обяснят подробно по какъв начин мерките, свързани с COVID-19, засягат способността им за предоставяне на поисканата информация.

    Освен това икономическите оператори, намиращи се в региони, които са особено засегнати от епидемията от COVID-19, могат да подлежат на допълнителни съществени мерки за безопасност, възпрепятстващи ги да спазват исканията на Комисията, например периоди под карантина и/или задължително затваряне на заводи. В подобни извънредни случаи Комисията може по изключение да реши да удължи срока с повече от 7 дни. Отправилата искането страна трябва надлежно да докаже как допълнителните съществени мерки за безопасност засягат способността ѝ да предостави поисканата конкретна информация. В тези извънредни ситуации отправилите искане страни следва също така да посочат как допълнителното време би им позволило да изготвят съдържателен отговор на въпросника на Комисията или на другите искания за информация. Комисията решава за всеки отделен случай дали това допълнително удължаване следва да бъде предоставено.

    Следва да се отбележи, че ако тези по-големи удължавания за случаите на непреодолима сила или допълнителни мерки за безопасност създават риск за навременното приключване на разследването, Комисията може да отхвърли исканията за удължаване или да съкрати предоставения срок.

    в)   Провеждане на засегнатите разследвания и вземане на решения

    Описаният в настоящото известие подход относно контролните посещения и удължаването на времевата рамка се прилагат до момента, когато засегнатите от COVID-19 райони бъдат счетени за безопасни за пътуване или не съществуват ограничителни предпазни мерки спрямо страните, намиращи се в тези райони или засегнати по друг начин от мерките, свързани с COVID-19. Въпреки че Комисията ще следи отблизо развитието на ситуацията, заинтересованите страни също се приканват да информират Комисията за всяка промяна, която би могла да подобри процеса на проверка, както и предоставянето на информация.

    Ако в хода на разследването някои райони, засегнати от COVID-19, бъдат определени за безопасни за пътуване, контролните посещения ще се извършват отново, при условие че това е все още осъществимо с оглед на приложимите за разследванията срокове.

    В случай че дадено разследване е приключено и са наложени окончателни мерки въз основа на наличните факти, Комисията би могла, веднага след като някои райони, където се намират производителите износители, бъдат определени за безопасни за пътуване, по служебен ред да започне преглед съгласно член 11, параграф 3 и член 19, параграф 1 от съответните основните регламенти.

    Засегнатите страни имат право да представят коментари относно горепосочения подход. Тези коментари трябва да бъдат получени от Комисията в срок от 10 дни от датата на публикуване на настоящото известие в Официален вестник на Европейския съюз.


    (1)  Регламент (ЕС) 2016/1036 на Европейския парламент и на Съвета от 8 юни 2016 г. за защита срещу дъмпингов внос от страни, които не са членки на Европейския съюз (ОВ L 176, 30.6.2016 г., стр. 21).

    (2)  Регламент (ЕС) 2016/1037 на Европейския парламент и на Съвета от 8 юни 2016 г. относно защитата срещу субсидиран внос от държави, които не са членки на Европейския съюз (ОВ L 176, 30.6.2016 г., стр. 55).


    Top