EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017DC0612

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ План за действие за подкрепа на защитата на обществените пространства

COM/2017/0612 final

Брюксел, 18.10.2017

COM(2017) 612 final

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

План за действие за подкрепа на защитата на обществените пространства


I.    ВЪВЕДЕНИЕ    

Неотдавнашните терористични нападения показаха, че обществените пространства все по-често стават мишена на терористите, като те се възползват от присъщата уязвимост на тези т.нар. „меки мишени“, свързана с техния отворен и публичен характер. Става въпрос за пешеходни зони, туристически обекти, транспортни центрове, търговски центрове, места за поклонение, пазари на открито, концертни зали и градски площади, както се видя например при терористичните нападения в Барселона, Берлин, Брюксел, Лондон, Манчестър, Ница и Стокхолм. Освен от по-комплексни нападения с „висок интензитет“, съчетаващи взривни вещества и огнестрелни оръжия, Европа беше засегната също и от нарастващ брой „нискотехнологични“ терористични нападения, насочени към обществени пространства, извършени с предмети от ежедневието, като например с превозни средства или с хладно оръжие. Често целите са избирани с намерението да причинят масови жертви. Оценките на заплахите, извършвани от Европол и Центъра на ЕС за анализ на информация (INTCEN), потвърждават тази тенденция в подбираните цели. За това се подстрекава открито и в терористични публикации в интернет 1 .

Защитата на обществените пространства поражда особени предизвикателства за държавите членки. Те са свързани с голямото разнообразие от обществени пространства, които са били или биха могли да бъдат мишена, различните им характеристики — от напълно отворени пространства до зони с някаква форма на защита, разнообразието от участници в защитата на тези пространства, риска от масови жертви и, което е по-важно, необходимостта да се намери баланс между повишаването на сигурността и запазването на отворения характер на обществените пространства, като се гарантира, че гражданите могат да продължат да живеят нормално.

Главната отговорност за защитата на обществените пространства е у държавите членки, но ЕС може и следва да прави повече, за да подкрепя техните усилия. Както беше обявено в писмото за намерения 2 до Европейския парламент и председателството на Съвета, както и в придружаващата го „Пътна карта за по-обединен, по-силен и по-демократичен Съюз“, в настоящия план за действие са представени мерки за предоставяне на насоки и подкрепа на държавите членки на национално, регионално и местно равнище за защита на обществените пространства. Той е част от по-всеобхватен пакет от антитерористични мерки, които трябва да бъдат изпълнени през следващите шестнадесет месеца 3 . Въпреки че никога не може да има нулев риск, тези оперативни мерки ще помогнат на държавите членки при откриването на заплахи, намаляването на уязвимостта на обществените пространства, намаляването на последиците от терористични нападения и подобряването на сътрудничеството.

Подкрепата, която ЕС може да предостави за защитата на обществените пространства, е в две насоки. Първо, ЕС може да насърчи трансграничния обмен на най-добри практики чрез целево финансиране (глава II) и мрежи от представители на правоприлагащи органи и насоки (глава III). Второ, ЕС може да осигури участието на широк кръг от заинтересовани страни — както на местно равнище, така и от частния сектор (глава IV). Като се използва интегриран подход на създаване на мрежи, с настоящия план за действие се създават редица форуми за по-систематичен и структуриран обмен на информация и споделяне на най-добри практики за защита на обществените пространства. Когато е уместно, работата за защита на обществените пространства ще се основава на действията и опита в области като защитата на критична инфраструктура или подготвеността срещу химически, биологични, радиологични и ядрени рискове за сигурността 4 , като по този начин се цели постигането на полезни взаимодействия между тези свързани области.

II.    ФИНАНСИРАНЕ ОТ ЕС ЗА ЗАЩИТАТА НА ОБЩЕСТВЕНИТЕ ПРОСТРАНСТВА

Финансирането от ЕС предоставя друг начин за подкрепа за държавите членки при защитата на обществените пространства, като се използват опитът и най-добрите практики на други държави членки и се засилва трансграничното сътрудничество. Това може да включва, например, мерки за насърчаване и подпомагане на развитието на новаторска инфраструктура за осигуряване на сигурността на обществените пространства, без да се променя техният отворен характер. За тази цел Комисията увеличава финансирането от ЕС, както в краткосрочен, така и в средносрочен план.

За да бъдат посрещнати непосредствените, краткосрочни нужди, заедно с настоящия план за действие Комисията днес публикува и покана за отправяне на предложения за проекти на обща стойност 18,5 милиона евро по линия на фонд „Вътрешна сигурност“ (ФВС) — Полиция. Това финансиране ще подкрепя транснационални проекти за подобряване на защитата на обществените пространства.

Финансирането от ЕС може също да подкрепи оперативното сътрудничество на място. С цел подобряване на сътрудничеството между първоначалното реагиране след извършването на терористични нападения, в рамките на тази покана за представяне на проекти за сътрудничество ЕС ще предостави финансиране с цел подобряване на координацията между правоприлагащите органи, службите за гражданска защита и медицинските служби през най-тежката фаза след терористично нападение.

Това краткосрочно финансиране ще бъде допълнено през 2018 г. с финансиране по линия на инициативата „Иновативни действия в сферата на градското развитие“ като част от Европейския фонд за регионално развитие. Осигуряването на физическата устойчивост на сградите, физическата защита на оживените места и насърчаването на сигурността при проектирането могат да бъдат допустими действия за финансиране. Тук биха могли да се включат и мерки за повишаване на сигурността и насърчаване на обществената безопасност чрез проектирането на общественото пространство, осветление и обществени кампании за повишаване на осведомеността като част от мерки за обновяване на градската среда. С цел да проучи интереса и потенциалите идеи на градовете да тестват новаторски решения в отговор на предизвикателствата за сигурността в обществените пространства, на 15 септември 2017 г. Комисията публикува покана за изразяване на интерес към инициативата „Иновативни действия в сферата на градското развитие“. Тя ще помогне на Комисията да формулира предстоящите покани за представяне на предложения в тази област. На тази основа през октомври 2018 г. Комисията ще публикува покана в рамките на инициативата „Иновативни действия в сферата на градското развитие“ с общ бюджет до 100 милиона евро, в която сигурността ще бъде ключова тема.

От важно значение е да се повиши осведомеността на управляващите органи, местните органи и бенефициерите, отговарящи за управлението на тези фондове, по отношение на уязвимостта на обществените пространства, както и да се подобрят познаването и разпространението на добри практики за насърчаване на принципа „сигурност при проектирането“. Комисията приканва държавите членки, градовете и регионите да интегрират по-ефективно защитата на обществените пространства в инвестициите в инфраструктура по линия на Европейския фонд за регионално развитие и Кохезионния фонд.

Градското планиране и проектиране може да допринесе за защитата на обществените пространства. С Пакта от Амстердам, договорен от министрите от ЕС, отговарящи за градските въпроси, през 2016 г. беше създадена Програмата на ЕС за градовете — интегриран и координиран подход към градското измерение на политиките на ЕС и националните политики и законодателство 5 . Понастоящем тя съдържа 12 приоритета. През октомври 2017 г. Комисията ще предложи темата за сигурността в обществените пространства като ново партньорство с държавите членки, като вниманието се съсредоточи върху по-доброто познаване, по-доброто регулиране и засиленото финансиране. Комисията призовава държавите членки и местните органи да подкрепят тази инициатива.

Тъй като заплахата за обществените пространства се развива, ние се нуждаем от по-добро разбиране на тенденциите, рисковете и възможните мерки за намаляване на тази заплаха. За това е необходимо по-голямо използване на свързаните възможности за научни изследвания. Досега ЕС е финансирал 48 изследователски проекта в областта на сигурността, свързани със защитата на обществените пространства, по линия на Седмата рамкова програма и „Хоризонт 2020“ на обща стойност 195 милиона евро 6 . Много от тези проекти вече носят резултати, които трябва да бъдат разпространени, и, когато е целесъобразно, да бъдат последвани от инвестиции за превръщането им в практически действия. С цел да подкрепи въвеждането на резултатите от научните изследвания, свързани със защитата на обществените пространства, Комисията ще установи обмен между Форума на представители на правоприлагащите органи и мрежи и Европейската мрежа на технологичните звена в областта на правоприлагането (ENLETS), както и с мрежата на специалистите по сигурността в рамките на „Хоризонт 2020“.

Необходими са допълнителни изследвания за подобряване на капацитета за откриване на експлозиви, огнестрелни оръжия и други оръжия или химически, биологични, радиоактивни и ядрени материали, които се внасят в обществените пространства. Предмет на научните изследвания следва също така да бъдат ефективността на различните мерки за намаляване на заплахите и определянето на стратегии за намаляване на уязвимостта и засилване на устойчивостта на различните потенциални цели. Изпитванията играят особено важна роля в това отношение. Ще бъдат положени усилия за адаптирането на научноизследователските проекти, финансирани по линия на програма „Хоризонт 2020“, така че те да отговорят на тези нужди.

Цел

Действие/Резултат

Срок

Подкрепа за действията на държавите членки за защита на обществените пространства с краткосрочно финансиране.

18,5 милиона евро по линия на фонд „Вътрешна сигурност“ (ФВС).

Това ще включва финансиране за проекти за сътрудничество с цел подобряване на координацията между правоприлагащите органи, службите за гражданска защита и медицинските служби през най-тежката фаза след терористично нападение.

Поканата за представяне на предложения ще бъде публикувана през октомври 2017 г.

Предоставяне на повече средства от структурните фондове за защита на обществените пространства.

Предоставяне на финансиране по линия на инициативата „Иновативни действия в сферата на градското развитие“ като част от Европейския фонд за регионално развитие.

Поканата за представяне на предложения ще бъде публикувана до октомври 2018 г.

III.    МРЕЖИ ОТ ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА ПРАВОПРИЛАГАЩИТЕ ОРГАНИ И МРЕЖИ И НАСОКИ НА ЕС ЗА ЗАЩИТА НА ОБЩЕСТВЕНИТЕ ПРОСТРАНСТВА

Държавите членки имат различни подходи и опит по отношение на защитата на обществените пространства. ЕС може да им помогне да се справят с нарастващите предизвикателства по отношение на защитата на обществените пространства, като предостави форуми за обмен на опит и най-добри практики. Това следва да се осъществява на всички съответни нива — както на равнище политики, на равнище представители на правоприлагащите органи и на по-оперативното равнище на специализираните правоприлагащи звена, занимаващи се със защитата на обществените пространства. Както бе обявено в Деветия доклад за напредъка към постигането на ефективен и истински Съюз на сигурност 7 , и подчертано също така в подробната оценка на политиката на ЕС в областта на сигурността, този обмен се основава на подход на създаване на мрежа, за да се даде възможност за по-структуриран обмен на най-добри практики за извличане на поуки от минали терористични нападения, изработване на насоки и обмен на новаторски решения за подобряване на защитата на обществените пространства.

На равнището на политиките, с цел да засили сътрудничеството и координацията между държавите членки, неотдавна Комисията създаде Група за политиката на ЕС за защита на лесните мишени. Събирайки на едно място национални създатели на политики, тази група ще събира, обменя и разпространява най-добри практики и ще консултира Комисията относно допълнителни действия за защита на обществените пространства. Групата ще насочи работата в две направления: Форума на представители на правоприлагащите органи и мрежи и Форума на частните оператори (вж. глава IV относно Форума на частните оператори).

Форумът на представители на правоприлагащите органи и мрежи обединява представители на правоприлагащите органи на държавите членки и правоприлагащи мрежи като AIRPOL 8 , ATLAS 9 , ENLETS 10 и RAILPOL 11 за обмен на експертни знания относно защитата на обществените пространства. Той ще бъде допълнен от новосъздадената Мрежа за сигурност на високорискови обществени пространства, която ще обедини представители на специализирани правоприлагащи служби, отговарящи за защитата на обществени места с голям риск. Чрез осигуряването на платформа за съвместно обучение и учения, тази мрежа има за цел да подпомогне държавите членки да подобрят подготвеността си срещу нападения и да подобрят своя капацитет да реагират в случай на нападение.

Защитата на обществените пространства е глобално предизвикателство. Следователно обменът на съответни най-добри практики в рамките на многостранни форуми, както и със страни партньори извън ЕС е важно. В своята работа Глобалният форум за борба с тероризма (GCTF) засегна защитата на обществените пространства и разработи ръководства за добри практики, за да сподели извлечените поуки. Необходимо е засилено международно сътрудничество, за да се придвижи напред работата в тази област, особено с ключови партньори като Съединените щати. Това следва да включва разширяване на определени области на сътрудничеството между ЕС и САЩ, като например откриването на експлозиви.

Сътрудничеството в ЕС в областта на защитата на обществените пространства може да осигури добавена стойност също и чрез разработването на общи насоки, изпитвания на оборудване, насърчаване на хармонизирането на стандартите, както и чрез обмен на добри практики. Въз основа на установените най-добри практики в държавите членки насоките на ЕС може да засегнат широк набор от въпроси, свързани със защитата на обществените пространства — от физическата охрана на сгради и места, целеви насоки за конкретни прояви (спортни и културни) и места (охранявани зони и летища) до подкрепата за оценки на уязвимостта и засилен капацитет за откриване и реагиране. Насоките от ЕС могат да помогнат на държавите членки и в усилията им за повишаване на обществената осведоменост. По-добрата обществена осведоменост ще спомогне да се гарантира, че всяко подозрително поведение ще бъде докладвано своевременно. Някои държави членки разработиха ефективни материали за повишаване на осведомеността, като например видеоматериали, брошури и плакати. Тези най-добри практики следва да бъдат споделяни с други държави членки.

Освен това съществуват технически решения, които могат да помогнат обществените пространства да станат по-сигурни, като същевременно се съхрани техният открит и публичен характер. Принципът „сигурност при проектирането“ следва да се превърне в основен принцип от много ранен етап от тяхното планиране. Така например, проектните концепции за входа на сградите може да спомогнат да се предотврати проникването на терористи (напр. зони за контрол на достъпа за намаляване на риска) и да осигурят защита на периметъра на сградите от нахлуването на превозни средства. Практическите научни изследвания, изпитвания и насоки трябва да продължат и да бъдат доразвити, за да се гарантира подходящ баланс между запазването на отворения характер на обществените пространства и осигуряването на ефективна защита. Защитните мерки, като например прегради или оборудване за откриване на експлозиви, следва да бъдат възможно най-дискретни, за да се сведе до минимум въздействието им върху обществото и да се избегне създаването на вторична уязвимост.

В продължение на много години транспортният сектор беше както цел на терористични актове, така и средство за тяхното извършване (напр. отвличания на самолети или масови прегазвания с превозни средства). Понастоящем Комисията изработва инструментариум с насоки за сигурност с най-добри практики за сектора на търговския автомобилен транспорт. В центъра му ще бъде подобряването на сигурността на товарните автомобили чрез намаляване на риска от нерегламентирано проникване, включително отвличане или кражба на камиони с цел използване за масово прегазване с терористична цел. Инструментариумът ще бъде готов до края на 2017 г. и ще предостави насоки за националните автомобилни транспортни сектори. Трябва да бъдат проучени нови технологични решения, като например системи за избягване на сблъсък, автоматични системи за аварийно спиране или възможности за дистанционно спиране на автомобили от правоприлагащите органи.

ЕС може да предостави много практически насочена подкрепа за укрепване на капацитета на държавите членки за подобряване на защитата на обществените пространства. С подкрепа от Комисията беше разработен инструмент на ЕС за оценка на лесни мишени. Той се изпитва за целите на защитата на обществените пространства, като това включва оценка на уязвимостта на всички видове обществени пространства. Комисията е готова да подкрепи държавите членки с доброволни оценки на място. Ще бъде разработено електронно приложение за улесняване на тези оценки на уязвимостта.

Тъй като терористичните организации се опитват непрекъснато да правят нововъведения в своите техники и начини на действие, отговорът на ЕС трябва да бъде също толкова новаторски, да използва последните технологии и да обединява експертен опит на територията на целия Съюз с цел откриване и намаляване на възникващите заплахи. Това се отнася например за възможните заплахи, свързани с безпилотни летателни апарати (БЛА), които могат да бъдат използвани от терористите. Продължаващата работа по изработването на правила на ЕС за гарантиране на безопасността и сигурността на гражданските операции на безпилотни летателни апарати (БЛА) ще отговори на тази заплаха, включително чрез мерки за улесняване на откриването на враждебни безпилотни летателни апарати.

Цел

Действие/Резултат

Срок

Подобряване на сътрудничеството и координацията между държавите членки на равнище политики

Създаване на Група за политиката на ЕС за защита на лесни мишени и Форум на представители на правоприлагащите органи и мрежи (учредителни заседания през септември 2017 г.)

Следващи заседания: първо тримесечие на 2018 г.

Засилване на сътрудничеството между специализираните полицейски звена

Създаване на Мрежа за сигурност на високорискови обществени пространства като мрежа на представителите на правоприлагащи органи в областта на защитата на високорискови обществени пространства с цел предоставяне на общи обучения и учения и обмен на най-добри практики

Учредително заседание през ноември 2017 г.

Начало на дейностите за сътрудничество през първото тримесечие на 2018 г.

Засилване на физическата защита на сградите

Предоставяне на насоки за увеличаване на физическата издръжливост на сградите

Четвърто тримесечие на 2018 г.

Подобряване на защитата на оживените места, спортните и културните прояви

Предоставяне на насоки относно защитата на оживените места, включително спортни и културни събития, въз основа на изпитвания с избрани държави членки

Разработване на електронно приложение за улесняване на оценката на уязвимостта на всички видове обществени пространства

Второ/трето тримесечие на 2018 г.

Засилване на сигурността на охраняемите зони на летищата

Предоставяне на насоки относно защитата на охраняваните зони на летищата с акцент върху пътникопотоците

Трето тримесечие на 2018 г.

Ускоряване на използването на кучета за откриване на експлозиви

Изготвяне на насоки относно използването на кучета за откриване на експлозиви в защитата на обществените пространства

Първо тримесечие на 2018 г.

IV.    УЧАСТИЕ НА МЕСТНИТЕ УЧАСТНИЦИ И ЧАСТНИЯ СЕКТОР

Много различни участници могат да играят роля при защитата на обществените пространства. ЕС може да насърчи сътрудничеството с широк кръг от заинтересовани страни, което се счита за решаващ фактор за подобряване на защитата на обществените пространства.

Обществените пространства като търговски центрове или концертни зали често са притежавани или управлявани от частни субекти. Поради това е необходимо те да бъдат включени в работата по подобряване на защитата на обществените пространства. Комисията ще създаде Форум на частните оператори, за да работи с тях и с други заинтересовани страни от частния сектор, като например дружества за отдаване на автомобили под наем и др. Това ще позволи общо осъзнаване на текущите предизвикателства за сигурността и ще насърчава публично-частните партньорства за сигурност, с цел да се подобри защитата.

Местните и регионалните органи са също ключови заинтересовани страни в защитата на обществените пространства. Комисията ще засили участието на тези заинтересовани страни и ще започне диалог с регионалните и местните органи, като например кметовете на големи градове, с цел обмен на информация и най-добри практики за защита на обществените пространства. Като последващо действие във връзка с Декларацията от Ница 12 от 29 септември 2017 г., в началото на следващата година Комисията ще организира, съвместно с Комитета на регионите, среща на високо равнище с кметовете, подписали Декларацията от Ница, и с други заинтересовани представители на местното и регионалното равнище, с цел да продължи обменът на най-добри практики относно защитата на обществените пространства.

Цел

Действие/Резултат

Срок

Насърчаване на публично-частното сътрудничество в областта на защитата на обществените пространства

Създаване на Форум на частните оператори със съответни частни заинтересовани страни, представени чрез техните европейски асоциации, с цел да бъдат събрани наличните насоки, да бъдат разработени препоръки и обменени най-добри практики. Групата ще бъде разделена в различни тематични области на действие и ще служи като канал за комуникация между публичните органи и операторите на различни обществени пространства.

Учредително заседание през четвъртото тримесечие на 2017 г.

Насърчаване на сътрудничеството с регионалните и местните органи за защита на обществените пространства

Установяване на диалог с регионалните и местните органи, в това число кметовете на европейските градове, с цел да бъде проучено как общностните усилия могат да подобрят защитата на обществените пространства, да бъдат обменени най-добри практики, да бъдат включени научните знания и ноу-хау на изследователските организации и частния сектор, както и да се способства за възможности за финансиране.

Първа специална среща с кметове на градове и други регионални и местни органи през първото тримесечие на 2018 г.

V.    ЗАКЛЮЧЕНИЯ

Предвид на постоянно променящите се заплахи Европа трябва да се обедини и да обедини усилията си за разработване на новаторски, устойчиви и ефективни решения за повишаване на защитата на обществените пространства. Макар рискът от терористични нападения никога да не може да бъде нулев, оперативните мерки, координиращите действия и насоките, изложени в настоящия план за действие, могат да помогнат на държавите членки да се справят с някои съществени слабости, които излязоха наяве при неотдавнашните терористични нападения, и да постигнат реални резултати при защитата на обществени места.

Мерките, очертани в настоящото съобщение, целят да се постави началото на ефективно сътрудничество на ЕС в областта на защитата на обществените пространства. Комисията приканва държавите членки да се възползват от различните възможности, изложени в настоящия план за действие, включително от наличното финансиране от ЕС. Комисията приканва Европейския парламент и Съвета да одобрят настоящия план за действие и активно да участват в неговото изпълнение в тясно сътрудничество с всички заинтересовани страни. Комисията ще направи преглед на напредъка по настоящия план за действие преди края на 2018 г.

(1) Европол, „Нов поглед върху промените в начина на действие на ИД“ (2.12.2016 г.): https://www.europol.europa.eu/ newsroom/news/islamic-state-changing-terror-tactics-to-maintain-threat-in-europe и Доклад за ситуацията и тенденциите в развитието на тероризма 2017 г. (15.6.2017 г.): https://www.europol.europa.eu/tesat/2017/index.html .
(2) https://ec.europa.eu/commission/sites/beta-political/files/letter-of-intent-2017_bg.pdf .
(3) Вж. Единадесетия доклад за напредъка по създаването на ефективен и истински Съюз на сигурност“ (COM(2017) 608 final, 18.10.2017 г.).
(4) Вж. „План за действие за повишаване на подготвеността срещу химически, биологични, радиологични и ядрени рискове за сигурността“ (COM (2017) 610 final, 18.10.2017 г.).
(5) Програма за ЕС за градовете — Пакт от Амстердам: http://ec.europa.eu/regional_policy/en/policy/themes/urban-development/portal/ .
(6) Някои примери за проекти са: SECUR-ED (Secured Urban Transportation) (Сигурен градски транспорт) — демонстрационен проект на стойност от почти 40 милиона евро, който събра на едно място основни транспортни оператори, промишлеността и академичните среди за разработването на последователен и оперативно съвместим пакет от технологии и процеси, валидирани посредством демонстрации, с цел подобряване на сигурността на масовия транспорт; DESURBS (Designing safer urban spaces) (Проектиране на по-сигурни градски пространства) — 2-годишен проект на стойност 3,2 милиона евро, който доведе до изработването на нови методологии, бази данни и софтуерни инструменти, като например портал за подкрепа при вземането на решения (decision support system portal (DSSP), за да се помогне на специалистите по градоустройство, дизайнерите и инженерите да идентифицират и коригират слабости по отношение на сигурността в градоустройството; и SURVEIRON (Advance surveillance system for the protection of urban soft targets and urban critical infrastructure) (Усъвършенствана система за наблюдение за защита на лесни мишени в градовете и градска критична инфраструктура) е проект за МСП на стойност 2,5 милиона евро, който предвижда новаторско решение за защитата на тези пространства и предоставя на лицата, отговарящи за публичните и частните охранителни услуги, интелигентна услуга за наблюдение и вземане на решения в критични ситуации. Пълен списък с изследователските проекти в областта на сигурността, финансирани по РП7 и „Хоризонт 2020“, е на разположение на адрес: http://ec.europa.eu/dgs/home-affairs/what-we-do/policies/industry -for-security/index_en.htm.
(7) COM(2017) 407 final (26.7.2017 г.).
(8) Финансираната от ЕС мрежа AIRPOL е координиращ орган на правоприлагащите служби на летищата в Европа.
(9) Финансираната от ЕС мрежа ATLAS обединява специални звена за намеса на държавите членки.
(10) Европейска мрежа на технологичните служби в областта на правоприлагането (вж. също глава V).
(11) Финансираната от ЕС Европейска мрежа на полицейските сили на железниците извършва дейност в областта на сигурността на железопътния транспорт в контекста на нарастващата интернационализация на железопътния транспорт в Европа.
(12) Декларацията от Ница беше приета на конференция на кметовете на Евро-средиземноморския регион в Ница на 29 септември 2017 г., организирана по инициатива на кмета на Ница, и с участието на Комисията, с цел да бъдат обменени най-добри практики между градовете, местните и регионалните равнища относно предотвратяването на радикализацията и защитата на обществените пространства.
Top