Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011XG1220(04)

    Заключения на Съвета относно ролята на доброволческите дейности в спорта за насърчаване на активна гражданска позиция

    OB C 372, 20.12.2011, p. 24–26 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    20.12.2011   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 372/24


    Заключения на Съвета относно ролята на доброволческите дейности в спорта за насърчаване на активна гражданска позиция

    2011/C 372/06

    СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    КАТО ПРИПОМНЯ

    Съвместната декларация на Съвета и на представителите на правителствата на държавите-членки, заседаващи в рамките на Съвета, от 5 май 2003 г. относно „социалната стойност на спорта за младите хора“ (1).

    Решението на Съвета от 27 ноември 2009 г. относно Европейската година на доброволческите дейности за насърчаване на активна гражданска позиция (2), в което се набляга върху следните цели:

    да се работи за изграждане на благоприятна и подпомагаща среда за доброволческа дейност в ЕС;

    да се дадат повече права на доброволческите организации и да се подобри качеството на доброволческата дейност;

    доброволческите дейности да се възнаграждават и да получат признание;

    да се повиши осведомеността по отношение на стойността и значимостта на доброволческата дейност.

    Заключенията на Съвета от 18 ноември 2010 г. относно ролята на спорта като източник и двигател за активно социално приобщаване (3).

    Съобщението на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите относно „Развиване на европейското измерение в спорта“ (4) и проучването от 2010 г. относно „Доброволческите дейности в Европейския съюз“, в което са представени доказателства за много висока степен на разнообразие на доброволческите дейности в спорта в целия ЕС, а акцентът е поставен върху правните договорености и източниците на финансиране в тази област, като внимание се обръща и на необходимостта от обучаване на доброволците.

    Съобщението от Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите относно „Политиките на ЕС и доброволчеството: признаване и насърчаване на трансграничните доброволчески дейности в ЕС“ (5).

    Резолюцията на Съвета и на представителите на правителствата на държавите-членки, заседаващи в рамките на Съвета, от 20 май 2011 г. относно европейски работен план за спорта за периода 2011—2014 г. (6)

    Заключенията на Съвета от 3 октомври 2011 г. относно ролята на доброволческите дейности в социалната политика (7).

    Експертната конференция на тема „От доброволчество към лидерство в спорта“, проведена на 13 и 14 септември 2011 г. във Варшава, Полша, на която специално внимание бе обърнато на следните въпроси:

    посланията, културното наследство и опитът от големи спортни мероприятия и начинът, по който след това те могат да бъдат използвани при ежедневните доброволчески дейности в спорта;

    възможностите за използване на вече съществуващи групи от доброволци в процеса на набиране на участници за предстоящи спортни събития;

    необходимостта от подкрепа за признаването и оценяването на доброволческите дейности в спорта;

    необходимостта от насърчаване на взаимното учене и обмена на добри практики.

    ОТЧИТА, ЧЕ

    1.

    Като се вземат надлежно предвид особеностите на положението във всяка държава-членка и на всички форми на доброволчество, изразът „доброволчески дейности“ се отнася за всички видове доброволческа дейност — официални, неофициални или неформални, които са израз на свободната воля, избора и мотивацията на дадено лице и не са насочени към финансова изгода. Тези дейности са от полза за отделния доброволец, за общностите и за обществото като цяло. Те са също и инструмент, който дава възможност на лицата и асоциациите да отговорят на човешките, социалните, екологичните или породените от отношенията между поколенията потребности и тревоги, и често се провеждат в подкрепа на организации с идеална цел или на инициативи в рамките на дадена общност (8).

    2.

    Доброволческите дейности трябва ясно да се разграничат от заетостта и по никакъв начин не следва да я заместват (9). Те не следва да възпроизвеждат неравенството между половете в областта на платения и на неплатения труд и не могат да насърчават намаляването на работното време на служителите или оттеглянето им от пазара на труда.

    3.

    Доброволческите дейности не могат да заместят общата отговорност на държавата да гарантира и да предоставя икономически, социални и културни права.

    4.

    С цел да се гарантира върховенството на закона и пълното зачитане на интегритета на личността, доброволческите дейности трябва да се подчиняват на действащото законодателство и изцяло да зачитат всеобщите и основните права и свободи.

    КАТО ИМА ПРЕДВИД, ЧЕ

    1.

    Спортът е най-голямото движение в гражданското общество в ЕС. Дейностите и структурите с идеална цел, основани на доброволчеството, са първостепенно условие за осигуряването на достъп до спорта.

    2.

    Доброволческите дейности в спорта са сред най-привлекателните и популярни форми на обществена дейност в Европа и са част от социалното наследство на спорта. Организирането на спортни мероприятия — включително от професионални или търговски спортни организации — както и ежедневните дейности в областта на спорта в много държави-членки зависят от доброволци и от доброволчески дейности.

    3.

    Доброволческите дейности в спорта допринасят за активната гражданска позиция и за интегрирането на граждани с различен произход чрез създаване на условия за повече разбирателство и уважение посредством универсалния език на спорта, както и чрез принос за прилагането на основните ценности и принципи на Европейския съюз, а именно: солидарност, устойчиво развитие, човешко достойнство, равенство и субсидиарност, като по този начин насърчават европейската идентичност.

    4.

    Участието в доброволчески дейности в спорта води до придобиване на нови умения от гражданите, като по този начин допринася положително, наред с другото, за шансовете им за заетост и за засилване на чувството им за принадлежност към обществото и може да бъде катализатор за социални промени.

    5.

    Доброволческите дейности в спорта могат да допринесат за растежа и укрепването на социалния капитал посредством създаването на социална мрежа, основана на доверие и сътрудничество.

    6.

    Доброволческите дейности в спорта насърчават положителните социални нагласи, основани на ценности, които се развиват чрез спорта, например:

    честна игра,

    работа в екип,

    постоянство,

    отговорност,

    лидерство,

    толерантност

    уважение на околните, както и

    способност за преодоляване на препятствия.

    7.

    Секторът на спорта, заедно с доброволческите дейности в спорта, има измерима и значителна икономическа и социална стойност в националните икономики, както и потенциал да стимулира растежа и заетостта в целия Европейски съюз.

    8.

    Насърчаването на развитието на доброволческите дейности в спорта се вписва в целите на Европейската година на доброволческите дейности (2011 г.) и в продължаващото изпълнение на целите на Европейската година на борбата с бедността и социалното изключване (2010 г.); то допринася и за постигането на целите на Европейската година на активния живот на възрастните хора (2012 г.).

    9.

    Доброволческите дейности в спорта могат да дадат тласък на развитието и насърчаването на физическата активност на всички равнища, което да доведе до подобряване на благосъстоянието на гражданите и до ограничаване на заболяванията, дължащи се на начина на живот.

    10.

    Доброволческите дейности в спорта са значим фактор за приноса към мобилността на гражданите чрез създаването на компетентности и обогатяването на опита в свързани със спорта дейности в други държави-членки, както и чрез развиване на европейската идентичност и популяризиране на ценностите на ЕС отвъд неговите граници.

    11.

    Доброволческите дейности в спорта могат да допринесат за постигането на общите цели на стратегията „Европа 2020“ посредством увеличаване на мобилността и чрез дейности, увеличаващи шансовете за заетост, дейности за подобряване на общественото здраве, насърчаване на социалното приобщаване, образованието и активния живот на възрастните хора.

    ВЪВ ВРЪЗКА С ТОВА ПРИКАНВА ДЪРЖАВИТЕ-ЧЛЕНКИ НА ЕС И ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ В ОБЛАСТТА НА СПОРТА, В РАМКИТЕ НА ТЕХНИТЕ КОМПЕТЕНТНОСТИ И ПРИ СПАЗВАНЕ НА АВТОНОМНОСТТА НА СПОРТНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ:

    1.

    Да създадат благоприятни условия за развитие на доброволческите дейности в спорта въз основа, по-специално, на:

    обмена на добри практики между държавите-членки и спортните организации,

    зачитането на автономията на спортните организации, като същевременно се осигури адекватна подкрепа за тези организации на равнище държава-членка,

    необходимостта да се осигури предоставяне на нужното обучение на доброволците в спорта и да им се даде възможност безопасно да се ползват от преимуществата на доброволчеството.

    2.

    Да допринасят за популяризирането на положителен имидж на доброволците в спорта и на доброволческите дейности в спорта.

    3.

    Да разглеждат доброволческите дейности в спорта като значим инструмент за повишаване на компетентностите и уменията. За тази цел е необходимо:

    да се предприемат подходящи мерки за установяване на компетентностите и уменията, които се придобиват при дейности за неформално и самостоятелно учене, свързани с доброволческите дейности в спорта, и да се проучат възможностите за по-доброто им признаване и оценяване в рамките на националните квалификационни системи, като се прави препратка към европейската квалификационна рамка (ЕКР),

    да се иска провеждането на консултации с представители на спортното движение и доброволческите организации при подготовката на спортни дейности.

    4.

    Да насърчават сътрудничеството между правителствените органи и спортните организации на местно, национално и европейско равнище с цел създаване на мрежи за разрешаване на общите проблеми, пред които са изправени доброволческите дейности.

    5.

    Да насърчават доброволческите дейности в спорта като вид неформално и самостоятелно учене с оглед на придобиването на нови умения и компетентности, както и като част, наред с официалното образование, от двойната кариера на спортистите.

    6.

    Да насърчават доброволческите дейности в спорта, като напр. стартират рекламни кампании за повишаване на осведомеността и за поощряване на положителното отношение към доброволците.

    7.

    Да насочат потенциала на доброволците, участващи в организирането на спортни мероприятия, към дългосрочни дейности на всички равнища на участие в спорта.

    8.

    Да проучат възможната добавена стойност от създаването на система за възнаграждаване, която да дава признание за най-новаторските доброволчески проекти в областта на спорта.

    НАСЪРЧАВА ДЪРЖАВИТЕ-ЧЛЕНКИ НА ЕС И ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ, В РАМКИТЕ НА ТЕХНИТЕ КОМПЕТЕНТНОСТИ, ПРИ СПАЗВАНЕ НА ПРИНЦИПА НА СУБСИДИАРНОСТ И ПРИ ОТЧИТАНЕ НА ТЯХНАТА ИНСТИТУЦИОНАЛНА СТРУКТУРА:

    1.

    Да се стремят към премахване на неоправданите препятствия пред развитието на доброволческите дейности в спорта, включително на неоправданата административна тежест.

    2.

    Да осъществят проучвания на развитието на спорта въз основа на доброволчески дейности в рамките на Европейския съюз, включително и изследвания на неговото икономическо и социално въздействие.

    3.

    Да обменят знания, опит и добри практики в областта на доброволческите дейности в спорта.

    4.

    Да насърчават разработването на доброволчески дейности в спорта в националните и европейските политики и стратегии относно спорта и социалните въпроси, образованието и заетостта.

    5.

    Да проучат възможностите за принос на доброволческите дейности в спорта към проекти, субсидирани от фондове на ЕС, и да разработят механизми, даващи възможност за подходящо оценяване на доброволческите дейности в спорта.

    6.

    Да включат, където е целесъобразно, аспекти на доброволческите дейности в спорта в работата на различните експертни групи, създадени в съответствие с европейския работен план за спорта.

    7.

    Да насърчават развитието на доброволческите дейности в спорта чрез междусекторно сътрудничество между структури от публичния и частния сектор и организации на гражданското общество в областта на спорта, здравеопазването, културата, образованието, политиката за младежта и социалната политика на местно, национално и европейско равнище.

    ПРИКАНВА ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ:

    1.

    Да обърне специално внимание на доброволческите дейности и на възможностите на спортните организации с идеална цел за достъп до следващото поколение програми на ЕС, без да се засягат преговорите по многогодишната финансова рамка.

    2.

    Да установи факторите за успех, добрите практики и областите, които изискват по-тясно сътрудничество на равнище ЕС, включително и съществуващите препятствия пред развитието на доброволческите дейности в спорта.

    3.

    Когато представя предложения за ново законодателство на ЕС, да прави оценка на възможното му въздействие върху доброволческите дейности в спорта.


    (1)  ОВ C 134, 7.6.2003 г., стр. 5.

    (2)  ОВ L 17, 22.1.2010 г., стр. 43.

    (3)  ОВ С 326, 3.12.2010 г., стр. 5.

    (4)  COM(2011) 12 окончателен.

    (5)  COM(2011) 568 окончателен.

    (6)  ОВ С 162, 1.6.2011 г., стр. 1.

    (7)  Док. 14061/1/11 REV 1.

    (8)  Решение на Съвета от 27 ноември 2009 г. относно Европейската година на доброволческите дейности за насърчаване на активна гражданска позиция, стр. 1.

    (9)  Резолюция на Съвета и на представителите на правителствата на държавите-членки, заседаващи в рамките на Съвета, от 16 май 2007 г. относно изпълнението на общите цели за доброволчески дейности на младите хора (ОВ С 241, 20.9.2008 г., стр. 1).


    Top