Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32005L0041

    Директива 2005/41/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 7 септември 2005 година за изменение на Директива 76/115/ЕИО на Съвета за сближаване на законодателствата на държавите-членки относно анкерните закрепвания на обезопасителните колани на моторни превозни средстваТекст от значение за ЕИП.

    OB L 255, 30.9.2005, p. 149–151 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

    Този документ е публикуван в специално издание (BG, RO, HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/10/2014; заключение отменено от 32009R0661

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2005/41/oj

    13/ 49

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    168


    32005L0041


    L 255/149

    ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


    ДИРЕКТИВА 2005/41/ЕО НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

    от 7 септември 2005 година

    за изменение на Директива 76/115/ЕИО на Съвета за сближаване на законодателствата на държавите-членки относно анкерните закрепвания на обезопасителните колани на моторни превозни средства

    (текст от значение за ЕИП)

    ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    като взеха предвид Договора за създаване на Европейската общност, и по-специално член 95 от него,

    като взеха предвид предложението на Комисията,

    като взеха предвид становището на Европейския икономически и социален комитет (1),

    в съответствие с процедурата, предвидена в член 251 от Договора (2),

    като има предвид, че:

    (1)

    Проучванията показват, че използването на обезопасителни колани и задържащи системи може значително да намали броят на злополуките и сериозните наранявания в случай на произшествие, дори при преобръщане. Монтирането им във всички категории превозни средства без съмнение съставлява важна стъпка към подобряване на пътната безопасност и последващото предотвратяване на загуба на човешки живот.

    (2)

    От значителна полза за обществото е поставянето на безопасни колани във всички превозни средства.

    (3)

    В своята Резолюция от 18 февруари 1986 г. относно общите мерки за намаляване на пътните инциденти като част от програмата на Общността за пътна безопасност (3) Европейският парламент подчерта необходимостта от задължителното използване на безопасни колани от всички пътници, включително от деца, с изключение в обществени превозни средства. Следователно трябва да се прави разлика между автобусите на обществения транспорт и останалите превозни средства по отношение на задължителното монтиране на безопасни колани и/или задържащи системи.

    (4)

    Съгласно Директива 70/156/ЕИО на Съвета от 6 февруари 1970 г. за сближаване на законодателствата на държавите-членки по отношение на типовото одобрение на моторни превозни средства и техните ремаркета (4), системата на Общността за типово одобрение се прилага от 1 януари 1998 г. единствено за всички нови превозни средства от категория М1. Следователно единствено тези превозни средства трябва да бъдат оборудвани с анкери за обезопасителните колани и/или задържащите системи, които отговарят на изискванията на Директива 76/115/ЕИО (5).

    (5)

    До разширяването на обхвата на действие на системата на Общността за типово одобрение върху всички категории превозни средства, в интерес на пътната безопасност трябва да се изисква монтирането на анкери за обезопасителните колани и/или задържащите системи в превозните средства от категориите, различни от категория М1.

    (6)

    Директива 76/115/ЕИО вече предвижда всички технически и административни разпоредби за типово одобрение на превозни средства от категории, различни от категория М1. Следователно не е необходимо държавите-членки да въвеждат допълнителни разпоредби.

    (7)

    От влизането в сила на Директива 96/38/ЕО на Комисията от 17 юни 1996 г. за привеждане в съответствие с техническия прогрес на Директива 76/115/ЕИО на Съвета относно анкерните закрепвания на обезопасителните колани на моторни превозни средства, няколко държави-членки вече направиха задължителни разпоредбите, които тя съдържа, по отношение на определени категории превозни средства, различни от категория М1. Така производителите и техните доставчици разработиха необходимата технология.

    (8)

    Директива 76/115/ЕИО следва да бъде съответно изменена.

    (9)

    Тъй като целта на настоящата директива, а именно засилване на пътната безопасност чрез въвеждане на задължително монтиране в определени категории превозни средства на безопасни колани, не може да бъде постигната в достатъчна степен поотделно от държавите-членки, но може по причини, дължащи се на мащаба на дейността, да бъде постигната по-добре на общностно равнище, Общността може да приеме мерки, в съответствие с принципа на субсидиарността, определен в член 5 от Договора. В съответствие с принципа на пропорционалността, определен в същия член, настоящата директива не надхвърля необходимото за постигане на целта,

    ПРИЕХА НАСТОЯЩАТА ДИРЕКТИВА:

    Член 1

    Изменения на Директива 76/115/ЕИО

    Директива 76/115/ЕИО се изменя, както следва:

    1.

    Към член 2 се добавя следният параграф:

    „Превозните средства от категории М2 и М3 се подразделят в класове, определени в раздел 2 от приложение I към Директива 2001/85/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 20 ноември 2001 г. относно специалните разпоредби за превозните средства, използвани за превоз на пътници, с повече от 8 места в допълнение на мястото на водача (6).

    2.

    Приложение I се изменя, както следва:

    а)

    точка 1.9 се заличава;

    б)

    точка 4.3.1 се заменя със следното:

    „4.3.1.

    Превозните средства от категории М1, М2 (от клас III или В), М3 (от клас III или В) и N, трябва да са оборудвани с анкери за безопасни колани, които отговарят на изискванията на настоящата директива.“;

    в)

    точка 4.3.8 се заменя със следното:

    „4.3.8.

    Не са необходими анкери за седалките, предназначени единствено за ползване, когато превозното средство е неподвижно, както и за седалките за всяко превозно средство, което не е предмет на точки от 4.3.1 до 4.3.5. Когато превозното средство е оборудвано с анкери за такива седалки, анкерите трябва да отговарят на изискванията на настоящата директива. Всички анкери обаче, предназначени единствено за използване във връзка с колани за инвалиди, или всякакви други задържащи системи, споменати в член 2а от Директива 77/541/ЕИО на Съвета от 28 юни 1977 г. за сближаване на законодателствата на държавите-членки по отношение на обезопасителните колани и на ограничаващите системи на моторните превозни средства (7) не е необходимо да отговарят на изискванията на настоящата директива, при условие че са предназначени и изработени в съответствие с изискванията на националното законодателство, което осигурява максималното практически допустимо ниво на безопасност.

    Член 2

    Мерки, предвидени за инвалиди

    Не по-късно от 20 април 2008 г. Комисията разглежда конкретните процедури за хармонизиране на изискванията към анкерите на обезопасителните колани, предназначени единствено за използване във връзка с обезопасителните колани на инвалидите, или всички други задържащи системи, споменати в член 2а от Директива 77/541/ЕИО, въз основа на действащите международни стандарти и национални законодателни изисквания, с оглед осигуряване на равнозначно на настоящата директива ниво на безопасност. При необходимост Комисията представя проектомерки. Измененията на настоящата директива се приемат в съответствие с член 13 от Директива 70/156/ЕИО:

    Член 3

    Прилагане

    1.   По отношение на анкерните закрепвания на обезопасителните колани, които отговарят на изискванията на Директива 76/115/ЕИО, изменена с настоящата директива, от 20 април 2006 г. държавите-членки не могат да:

    а)

    отказват да издават типово одобрение на ЕО или национално типово одобрение по отношение на типа превозно средство;

    б)

    забраняват регистрацията, продажбата или пускането в експлоатация на нови превозни средства.

    2.   По отношение на анкерните закрепвания на обезопасителните колани, които не отговарят на изискванията на Директива 76/115/ЕИО, изменена с настоящата директива, от 20 октомври 2006 г. държавите-членки, по отношение на нов тип превозно средство:

    а)

    престават да издават типово одобрение на ЕО;

    б)

    отказват да издават национално типово одобрение.

    3.   По отношение на анкерните закрепвания на обезопасителните колани, които не отговарят на изискванията на Директива 76/115/ЕИО, изменена с настоящата директива, от 20 октомври 2007 г. държавите-членки:

    а)

    разглеждат сертификатите за съответствие, които придружават новите превозни средства, като недействителни по смисъла на член 7, параграф 1 от Директива 70/156/ЕИО;

    б)

    отказват регистрацията, продажбата или пускането в експлоатация на нови превозни средства, освен в случаите, когато се прилагат разпоредбите на член 8, параграф 2 от Директива 70/156/ЕИО.

    Член 4

    Транспониране

    1.   Държавите-членки приемат и публикуват законовите, подзаконовите и административните разпоредби, необходими, за да се съобразят с настоящата директива, преди 20 април 2006 г. Те незабавно уведомяват Комисията за това.

    2.   Те прилагат тези мерки от 21 април 2006 г.

    3.   Когато държавите-членки приемат тези разпоредби, в тях се съдържа позоваване на настоящата директива или то се извършва при официалното им публикуване. Условията и редът на позоваване се определят от държавите-членки.

    4.   Държавите-членки съобщават на Комисията текстовете на основните разпоредби от националното законодателство, които те приемат в областта, уредена с настоящата директива.

    Член 5

    Влизане в сила

    Настоящата директива влиза в сила на двадесетия ден след публикуването ѝ в Официален вестник на Европейския съюз.

    Член 6

    Адресати

    Адресати на настоящата директива са държавите-членки.

    Съставено в Страсбург на 7 септември 2005 година.

    За Европейския парламент

    Председател

    J. BORRELL FONTELLES

    За съвета

    Председател

    C. CLARKE


    (1)  ОВ С 80, 30.3.2004 г., стр. 8.

    (2)  Становище на Европейския парламент от 17 декември 2003 г. (ОВ С 91 Е, 15.4.2004 г., стр. 496), Обща позиция на Съвета от 24 януари 2005 г. (ОВ С 111 Е, 11.5.2005 г., стр. 23), Позиция на Европейския парламент от 26 май 2005 г. (все още непубликувана в Официален вестник).

    (3)  ОВ С 68, 24.3.1986 г., стр. 35.

    (4)  ОВ L 42, 23.2.1970 г., стр. 1. Директива, последно изменена с Директива 2004/78/ЕО на Комисията (ОВ L 153, 30.4.2004 г., стр. 103).

    (5)  ОВ L 24, 30.1.1976 г., стр. 6. Директива, последно изменена с Директива 96/38/ЕО на Комисията (ОВ L 187, 26.7.1996 г., стр. 95).

    (6)  ОВ L 42, 13.2.2002 г., стр. 1.“

    (7)  ОВ L 220, 29.8.1977 г., стр. 95. Директива, последно изменена с Акта за присъединяване от 2003 г.“


    Top