Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32000L0011

    Двадесет и пета Директива 2000/11/ЕО на Комисията от 10 март 2000 година относно адаптиране към техническия прогрес на приложение II към Директива 76/768/ЕИО на Съвета относно сближаването на законодателствата на държавите-членки, свързани с козметични продуктитекст от значение за ЕИП.

    OB L 65, 14.3.2000, p. 22–25 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    Този документ е публикуван в специално издание (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 11/07/2013

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2000/11/oj

    13/ 28

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    236


    32000L0011


    L 065/22

    ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


    ДВАДЕСЕТ И ПЕТА ДИРЕКТИВА 2000/11/ЕО НА КОМИСИЯТА

    от 10 март 2000 година

    относно адаптиране към техническия прогрес на приложение II към Директива 76/768/ЕИО на Съвета относно сближаването на законодателствата на държавите-членки, свързани с козметични продукти

    (текст от значение за ЕИП)

    КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

    като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

    като взе предвид Директива 76/768/ЕИО на Съвета от 27 юли 1976 г. относно сближаването на законодателствата на държавите-членки, свързани с козметичните продукти (1), последно изменена с Директива 2000/6/ЕО на Комисията (2), и по-специално член 8, параграф 2 от нея,

    като взе предвид консултациите с Научния комитет по козметични продукти и нехранителни продукти, предназначени за потребители,

    като има предвид, че:

    (1)

    Установен факт е, че 3'-етил-5',6',7',8'-тетрахидро-5',5',8',8'-тетраметил-2'-ацетонафтон или 7-ацетил-6-етил-1,1,4,4-тетраметил-1,2,3,4-тетрахидронафталин е вещество, предизвикващо невротоксични въздействия. Поради тази причина използването на това вещество в козметични продукти следва да се забрани, а то следва да се включи в списъка на приложение II към горепосочената директива.

    (2)

    Установен факт е, че аристолохиновата киселина и нейните соли, както и Aristolochia spp. и техните препарати са вещества, действащи като мощни канцерогени. Поради тази причина използването на тези вещества в козметични продукти следва да се забрани, а те следва да се включат в списъка на горепосоченото приложение II.

    (3)

    Установен факт е, че 2,3,7,8-тетра хлородибензо-p-диоксин е токсично вещество с мощен канцерогенен потенциал. Поради тази причина използването на това вещество в козметични продукти следва да се забрани, а то следва да се включи в списъка на горепосоченото приложение II.

    (4)

    Установен факт е, че 6-(пиперидинил)-2,4-пиримидиндиамин 3-оксид (миноксидил) и неговите соли са вещества, които имат систематично мощно съдоразширяващо действие. Освен това е необходимо да се направи специална научна оценка на миноксидиловите производни, за да се определи възможното им въздействие върху здравето. Поради тази причина използването на миноксидил и солите му в козметични продукти следва да се забрани, а те да се включат в списъка на горепосоченото приложение II.

    (5)

    Установен факт е, че 3,4',5-трибромсалициланилид е вещество, което има мощно и продължително действие на повишаване чувствителността към светлината. Поради тази причина използването на това вещество в козметични продукти следва да се забрани, а то следва да се включи в списъка на горепосоченото приложение II.

    (6)

    Установен факт е, че Phytolacca spp. и техните препарати са токсични вещества, които имат вредни фармакологични действия. Поради тази причина използването на тези вещества в козметични продукти следва да се забрани, а те следва да се включат в списъка на горепосоченото приложение II.

    (7)

    Установен факт е, че 11α-хидроксипрен-4-ен-3, 20-дион) и солите му са вещества, които създават нива на ендокринна активност в корелация със силни хипертонични ефекти. Поради тази причина използването на тези вещества в козметични продукти следва да се забрани, а те следва да се включат в списъка на горепосоченото приложение II.

    (8)

    Установен факт е, че оцветяващият реактив C.I. 42 640 е вещество с канцерогенно действие. Поради тази причина използването на това вещество в козметични продукти следва да се забрани, а то следва да се включи в списъка на горепосоченото приложение II.

    (9)

    Установен факт е, че антиандрогените със стероидна структура са вещества, които влияят върху функциите на органите, зависими от андрогена. Поради тази причина използването на тези вещества в козметични продукти следва да се забрани, а те следва да се включат в списъка на горепосоченото приложение II.

    (10)

    Установен факт е, че цирконий и съединенията му, освен хидратния алуминий и циркониевите хидроксихлориди и комплексът им с глицин и циркониевите цветни лакове, пигменти или соли на оцветители, които могат да се съдържат в козметичните продукти, са вещества с мутагенно действие. Поради тази причина използването на тези вещества в козметични продукти следва да се забрани, а те следва да се включат в списъка на горепосоченото приложение II.

    (11)

    Установен факт е, че тиротрицин и солите му са антибиотични вещества с бактериостатично действие. Поради тази причина използването на тези вещества в козметични продукти следва да се забрани. Тъй като обаче те вече са в списъка с пореден номер 39 в горепосоченото приложение II, определянето на специален пореден номер не е необходимо.

    (12)

    Установен факт е, че ацетонитрил е токсичен разтворител, имащ остро системно и потенциално канцерогенно действие. Поради тази причина използването на това вещество в козметични продукти следва да се забрани, а то следва да се включи в списъка на горепосоченото приложение II.

    (13)

    Установен факт е, че тетрахидрозилин и солите му са вещества с вазоконстриктивно α-адренергично действие. Поради тази причина използването на тези вещества в козметични продукти следва да се забрани, а те следва да се включат в списъка на горепосоченото приложение II.

    (14)

    В решението си от 25 януари 1994 г. (Angelopharm GmbH v Freie Hansestadt Hamburg) Съдът на Европейските общности отмени разпоредбите на член 1 от Дванадесетата директива 90/121/ЕИО на Комисията (3) относно адаптирането към техническия прогрес на приложения II, III, IV, V и VI към Директива 76/768/ЕИО, посочена по-горе, с цел включването на 11α-хидроксипрен-4-ен-3, 20-дион) и естерите му в списъка на веществата, забранени за употреба в козметични продукти по силата на горепосоченото приложение II. Съдът постанови, че включването на това вещество в горепосоченото приложение II следва да бъде оправдано въз основа на доклад от Научния комитет по козметични продукти и нехранителни продукти, но подобно основание не е било предоставено.

    (15)

    В светлината на това решение следва, че включването на което и да било вещество в списъка на горепосоченото приложение II трябва по необходимост да бъде предшествано от консултация с Научния комитет по козметични продукти и нехранителни продукти. Следователно трябва да се предприемат съответните стъпки съгласно настоящата директива за отмяна на включването на вещества в горепосоченото приложение II, което е резултат от неправилното прилагане на директиви на Комисията, засегнати от същия процедурен порок, а именно Директива 82/147/ЕИО на Комисията (4), Пета директива 84/415/ЕИО на Комисията (5), Седма директива 86/179/ЕИО на Комисията (6), Девета директива 87/137/ЕИО на Комисията (7), Десета директива 88/233/ЕИО на Комисията (8) и Дванадесета директива 90/121/ЕИО.

    (16)

    Вследствие на горепосоченото решение на Съда на Европейските общности, референтният номер, определен за тези вещества, неправилно включени в горепосоченото приложение II, следва формално да бъде оттеглен, а, когато е уместно, да се включи отново в списъка въз основа на съответен научен доклад, представен от гореупоменатия Научен комитет.

    (17)

    Мерките, предвидени в настоящата директива, са в съответствие със становището на Комитета по адаптиране към техническия прогрес на директивите за премахването на техническите пречки пред търговията в сектора на козметичните продукти,

    ПРИЕ НАСТОЯЩАТА ДИРЕКТИВА:

    Член 1

    Директива 76/768/ЕИО се изменя, както е посочено в приложението към настоящата директива.

    Член 2

    Държавите-членки предприемат необходимите действия, за да гарантират, че козметичните продукти, доставяни на крайния потребител, не съдържат нито едно от веществата, изброени в приложение II към Директива 76/768/ЕИО, както са определени в приложението към настоящата директива.

    Член 3

    Държавите-членки въвеждат в сила необходимите законови, подзаконови и административни разпоредби, за да се съобразят с настоящата директива преди 1 юни 2000 г. Те незабавно информират Комисията за това.

    Когато държавите-членки приемат тези разпоредби, в тях се съдържа позоваване на настоящата директива или то се извършва при официалното им публикуване. Условията и редът на позоваване се определят от държавите-членки.

    Член 4

    Настоящата директива влиза в сила на третия ден след публикуването ѝ в Официален вестник на Европейските общности.

    Член 5

    Адресати на настоящата директива са държавите-членки.

    Съставено в Брюксел на 10 март 2000 година.

    За Комисията

    Erkki LIIKANEN

    Член на Комисията


    (1)  ОВ L 262, 27.9.1976 г., стр. 169.

    (2)  ОВ L 56, 1.3.2000 г., стр. 42.

    (3)  ОВ L 71, 17.3.1990 г., стр. 40.

    (4)  ОВ L 63, 6.3.1982 г., стр. 26.

    (5)  ОВ L 228, 25.8.1984 г., стр. 31.

    (6)  ОВ L 138, 24.5.1986 г., стр. 40.

    (7)  ОВ L 56, 26.2.1987 г., стр. 20.

    (8)  ОВ L 105, 26.4.1988 г., стр. 11.


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    I.

    1.

    Пореден номер 362 в списъка на Приложение II към Директива 76/768/ЕИО, определен с Директива 82/147/ЕИО, се заличава.

    2.

    Пореден номер 365 в списъка на Приложение II към Директива 76/768/ЕИО, определен с Пета директива 84/415/ЕИО, се заличава.

    3.

    Пореден номер 367 в списъка на Приложение II към Директива 76/768/ЕИО, определен със Седма директива 86/179/ЕИО и изменен с Десета директива 88/233/ЕИО, се заличава.

    4.

    Пореден номер 372 в списъка на Приложение II към Директива 76/768/ЕИО, определен с Девета директива 87/137/ЕИО, се заличава.

    5.

    Поредни номера 373 и 374 в списъка на Приложение II към Директива 76/768/ЕИО, определени с Десета директива 88/233/ЕИО, се заличават.

    6.

    Поредни номера 386, 390, 391, 392, 393 и 394 в списъка на Приложение II към Директива 76/768/ЕИО, определени с Дванадесета директива 90/121/ЕИО, се заличават.

    II.

    Приложение II към Директива 76/768/ЕИО се изменя, както следва:

    Добавят се следните поредни номера:

    „362.

    3'-етил-5',6',7',8'-тетрахидро-5',5',8',8'-тетраметил-2'-ацетонафтон или 7-ацетил-6-етил-1,1,4,4-тетраметил-1,2,3,4-тетрахидронафталин

    365.

    Аристолохинова киселина и нейните соли; Aristolochia spр. и техните препарати

    367.

    2,3,7,8-тетра хлородибензо-p-диоксин

    372.

    6-(пиперидинил)-2,4-пиримидиндиамин 3-оксид (миноксидил) и солите му

    373.

    3,4',5-трибромсалициланилид

    374.

    Phytolacca spp. и техните препарати

    385.

    11алфа-хидроксипрен-4-ене-3, 20-дион) и естерите му

    386.

    Багрило C.I. 42 640

    390.

    Антиандрогени със стероидална структура

    391.

    Цирконий и неговите съединения с изключение на веществата, изброени под номер 50 в приложение III, първа част, и циркониевите цветни лакове, пигменти или соли на багрилата, посочени в приложение IV, първа част, под пореден номер 3

    393.

    Ацетонитрил

    394.

    Тетрахидрозолин и солите му“.


    Top