Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31998L0011

Директива 98/11/ЕО на Комисията от 27 януари 1998 година за прилагане на Директива 92/75/ЕИО на Съвета относно енергийно етикетиране на домакински осветителни телаТекст от значение за ЕИП.

OB L 71, 10.3.1998, p. 1–8 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

Този документ е публикуван в специално издание (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/08/2013; отменен от 32012R0874

ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/1998/11/oj

13/ 22

BG

Официален вестник на Европейския съюз

271


31998L0011


L 071/1

ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


ДИРЕКТИВА 98/11/ЕО НА КОМИСИЯТА

от 27 януари 1998 година

за прилагане на Директива 92/75/ЕИО на Съвета относно енергийно етикетиране на домакински осветителни тела

(текст от значение за ЕИП)

КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

като взе предвид Директива 92/75/ЕИО на Съвета от 22 септември 1992 г. относно обозначаване консумацията на енергия и на други ресурси на домакинските електроуреди, съобразно с нивото им на консумация на електричество и енергия от други източници (1), и по-специално членове 9 и 12 от нея,

като има предвид, че по смисъла на Директива 92/75/ЕИО, Комисията е задължена да приема директиви по прилагането по отношение на домакинските електроуреди, включително и осветителните тела (лампи);

като има предвид, че електроенергията, консумирана от осветителни тела представлява значителна част от потреблението на електроенергия в Общността, както и факта, че съществува възможност за значително редуциране на изразходваната от тези уреди електроенергия;

като има предвид, че Общността, потвърждавайки своя интерес от въвеждането на международна система за стандартизация, позволяваща налагането на стандарти, които да бъдат използвани от всички партньори при международни сделки и да отговарят на изискванията на наложената в Общността политика, приканва европейските организации по стандартизация да продължат да продължат сътрудничество си в рамките на международните организации по стандартизация;

като има предвид, че Европейският комитет по стандартизация (CEN) и Европейският комитет за стандартизация в електротехниката (Cenelec) са компетентните органи, които приемат хармонизирани стандарти в съответствие с общите указания за сътрудничество между Комисията и тези два органа, подписани на 13 ноември 1984 г.; като има предвид, че по смисъла на настоящата директива за хармонизиран стандарт се счита техническата спецификация (европейски стандарт или документ за хармонизация), приета от Cenelec, на основание издадени от Комисията указания съобразно текстовете на Директива 83/189/ЕИО на Съвета от 28 март 1983 г., въвеждаща процедури за предоставяне на информация в областта на техническите стандарти и тяхното регулиране (2), изменен с Решение 96/139/ЕО на Комисията (3), и на основание на тези общи указания;

като има предвид, че очертаните в настоящата директива мерки са в съответствие със становището на комитета съгласно член 10 от Директива 92/75/ЕИО,

ПРИЕ НАСТОЯЩАТА ДИРЕКТИВА:

Член 1

1.   Настоящата директива регламентира домакинските осветителни тела, захранвани от основната електрическа мрежа (лампи с нажежаеми жички и интегрирани компактни флуоресцентни лампи), както и флуоресцентни лампи за домакински нужди (включително линейни, както и некомпактни флуоресцентни лампи), дори и когато те се продават за недомакинска употреба.

В случаите, когато даден уред може да бъде купен на части от крайния потребител, за целите на настоящата директива се приема, че „осветително тяло“ е частта/частите, които излъчват светлина.

2.   Следните осветителни тела са извън обхвата на настоящата директива:

a)

луминесцентни лампи с излъчване по-голямо от 6 500 лумена;

б)

тела с входна мощност по-малка от 4 W;

в)

рефлекторни лампи;

г)

пуснатите в продажба осветителни тела, черпещи енергия от алтернативни източници, например батерии;

д)

пуснатите в продажба такива, излъчващи светлина във видимата част на спектъра (400 до 800 nm);

е)

лампи, продавани като част от продукти, чиято основна функция не е осветителната. В случаите, когато лампите се продават, отдават под наем или продават на лизинг, или пък се предлагат отделно, например като резервни части, те се включват в набора от тела, регламентиран от настоящата директива.

3.   За осветителните тела по параграф 2 се изготвят етикети и фишове в съответствие с настоящата директива, единствено в случаите, когато за тези видове осветителни тела са приети хармонизирани стандарти за измерване в съответствие с параграф 4.

4.   Изискуемата по настоящата директива информация се предоставя в съответствие с хармонизираните стандарти, чиито номера са публикувани в Официален вестник на Европейските общности и на които съответните национални стандарти на държавите-членки се позовават.

5.   Хармонизираните стандарти по параграф 4 се съставят по заповед на Комисията в съответствие с Директива 83/189/ЕИО.

6.   Термините, използвани в настоящата директива имат идентично значение с използваните в Директива 92/75/ЕИО, с изключение на случаите, когато контекстът налага различно тълкуване.

Член 2

1.   Техническата документация по член 2, параграф 3 от Директива 92/75/ЕИО включва:

a)

име, търговска марка и адрес на доставчика;

б)

общо описание на осветителното тяло, съдържащо достатъчна информация за неговата идентификация;

в)

информация, включително и схеми, когато това е необходимо, за други основни характеристики на модела и в частност тези елементи, които оказват значително влияние върху консумацията на електроенергия;

г)

отчети с резултати от проведени замервания на модела, съгласно с тестовите процедури по хармонизираните стандарти, на които се позовава член 1, параграф 4;

д)

инструкции за ползване, при необходимост.

2.   Етикетът по член 2, параграф 1 на Директива 92/75/ЕИО се оформя в съответствие с приложение I към настоящата директива. Етикетът се поставя, отпечатва се или се прикрепя на всяка индивидуална опаковка на осветителните тела. Забранено е отпечатването или поставянето на друга маркировка върху опаковката на лампата, когато тя да закриват по някакъв начин етикета. В приложение I е показано как може да бъде поставен етикетът, ако размерът на опаковката е прекалено малък.

3.   Фишът по член 2, параграф 1 на Директива 92/75/ЕИО е съобразен със спецификациите на приложение II към настоящата директива.

4.   При условията посочени в член 5 от Директива 92/75/ЕИО и в случаите, когато офертите за продажба, отдаване под наем или закупуване на лизинг са под формата на печатни материали, например каталози, тези материали включват цялата информация по приложение III към настоящата директива.

5.   Класът енергийна ефективност на осветителното тяло, посочен на етикета или фиша, се определя в приложение IV.

Член 3

Държавите-членки взимат всички необходими мерки, за да се убедят, че доставчиците и търговците, действащи на тяхната територия, изпълняват задълженията си по смисъла на настоящата директива.

Член 4

1.   Държавите-членки приемат законовите, подзаконовите и административните разпоредби, необходими за да се съобразят с настоящата директива не по-късно от 15 юни 1999 г. Те незабавно уведомяват Комисията за тези мерки. Те прилагат разпоредбите от 1 юли 1999 г.

Все пак, до 31 декември 2000 г. държавите-членки разрешават:

предлагането на пазара, търговията и/или излагането на продукти, и

разпространението на брошури за продукта по член 3, параграф 2 от Директива 92/75/ ЕИО, както и на печатни материали посочени в член 2, параграф 4 от настоящата директива,

които не са приведени в съответствие с изискванията на настоящата директива.

Когато държавите-членки приемат разпоредбите, посочени в първа алинея, последните съдържат позоваване на настоящата директива или то се извършва при официалното им публикуване. Редът и условията на позоваване се определят от държавите-членки.

2.   Държавите-членки съобщават на Комисията текстовете на разпоредбите от националното законодателство, които те приемат в областта, уредена с настоящата директива.

Член 5

Настоящата директива влиза в сила на двадесетия ден след публикуването ѝ в Официален вестник на Европейските общности.

Член 6

Адресати на настоящата директива са държавите-членки.

Съставено в Брюксел на 27 януари 1998 година.

За Комисията

Christos PAPOUTSIS

Член на Комисията


(1)  ОВ L 297, 13.10.1992 г., стр. 16.

(2)  ОВ L 109, 26.4.1983 г., стр. 8.

(3)  ОВ L 32, 10.2.1996 г., стр. 31.


ПРИЛОЖЕНИЕ I

ЕТИКЕТ

Представяне на етикета

1.   Форматът на етикета се избира от долу поместените илюстрации. Когато етикетът не е отпечатан на опаковката, а на нея е поставена друг вид маркировка, се използва цветната форма на етикета. Когато се използва черно-белият етикет, фонът може да бъде в произволен цвят, при условие че етикетът остава достатъчно четлив.

Image

2.   Следните бележки определят включената информация:

Бележки

I.

Клас „енергийна ефективност“ на осветителното тяло, определен в съответствие с приложение IV. Буквата, с която се бележи се поставя на нивото на съответната стрелка.

II.

Степента на светлинно излъчване на луминесцентните лампи, определена в съответствие с тестовите процедури по хармонизираните стандарти, на които член 1, параграф 4 се позовава.

III.

Входната мощност (във ватове) на лампата, замерена в съответствие с тестовите процедури на хармонизираните стандарти посочени в член 1, параграф 4.

IV.

Средната продължителност на живота на лампата (в часове), изчислена в съответствие с тестовите процедури на хармонизираните стандарти по член 1, параграф 4. Когато на опаковката не е дадена друга информация за очакваната продължителност на живота на лампата, тези данни могат да бъдат пропуснати.

3.   Когато информацията посочени в точка 2, бележки II, III и при необходимост IV са посочени вече върху опаковката на осветителното тяло, тя може да не се посочва върху етикета, както и квадратчето, определено за попълване на тези данни може да бъде пропуснато. Етикетът, в този случай, трябва да бъде избран измежду следните илюстрации:

Image

Отпечатване

4.   Посочените по-долу характеристики, определят някои аспекти на етикета:

Image

Етикетът се огражда с черен контур с дебелина от поне 5 mm, както е показано на илюстрацията. В случаите, когато размерът на нито една от страните на опаковката не е достатъчно голям, че да позволи поставянето на етикета върху нея и когато етикетът би покрил повече от 50 % от наличното пространство върху най-голямата страна на опаковката, се позволява дължината на етикета и контурите му да се намалят с не повече от 40 %. Когато опаковката е с размер, недостатъчен за залепването дори и на умаления размер на етикета, той се прикрепва към лампата или се слага вътре в опаковката. Когато етикет в реален размер е изложен заедно с осветителното тяло (например на щанда, на който е изложена лампата), маркировката може да не бъде поставяна.

Използвани цветове:

Цветна версия:

CПЖЧ — синьозелен, пурпурен, жълт, черен

Например 07X0: 0 % синьозелен, 70 % тъмно пурпурен, 100 % жълт, 0 % черен.

Стрелки

A

:

X0X0

B

:

70X0

C

:

30X0

D

:

00X0

E

:

03X0

F

:

07X0

G

:

0XX0

Цвят на контура X070

Целият текст се отпечатва в черно върху бял фон.


ПРИЛОЖЕНИЕ II

Фиш

Фишът съдържа информацията, специфицирана в етикета (1).


(1)  Когато не се предлагат брошури за продукта, етикетът доставен с продукта може да изпълнява ролята на фиш.


ПРИЛОЖЕНИЕ III

ПОРЪЧКА ПО ПОЩАТА И ДРУГИ ФОРМИ НА ДИСТАНЦИОННА ПРОДАЖБА

Каталозите за поръчка по пощата и други печатни материали по смисъла на член 2, параграф 4 съдържат копие от етикета или следната информация в реда, в който е посочена тук:


1.

Клас енергийна ефективност

(приложение I, бележка I)

Отбелязва се като „Клас енергийна ефективност… по скала от A (високо ефективен) до G (ниско ефективен)“. Когато тази информация е представена в табличен вид, тя може да бъде изразена и по друг начин, ако се запази смисълът на скалата от A (високоефективен) до G (нискоефективен).

2.

Светлинно излъчване на лампата

(приложение I, бележка II)

3.

Входна мощност

(приложение I, бележка III)

4.

Средно изчислена продължителност на живота на лампата

(приложение I, бележка IV)

(Ако в каталога не е предоставена друга информация за продължителността на живот на лампата, горепосоченото изискване може да не бъде спазено.)


ПРИЛОЖЕНИЕ IV

Класът на енергийна ефективност на осветителното тяло се определя, както следва:

Приема се, че осветителното тяло принадлежи към клас A, ако:

представлява флуоресцентна лампа без вътрешен токов регулатор

(телата, изискващи токов регулатор и/или друг контролен механизъм за свързване с електрическата мрежа)

Formula

Други осветителни тела

Formula

където Ф е нивото на светоотделяне на лампата

където W е мощността на лампата във ватове.

Ако осветителното тяло не може да бъде причислено към клас А, се определя ниво на съответна мощност WR, което се изчислява, както следва:


Formula

лумени

0,2 Φ,

лумени

където Ф е нивото на светоотделяне на лампата.

Определя се индекс на енергийна ефективност EI, както следва:

Formula

където W е мощността на лампата във ватове.

Класовете на енергийна ефективност се определят в съответствие със следната таблица:


Клас енергийна ефективност

EI – индекс за енергийна ефективност

B

EI < 60 %

C

60 % ≤ EI < 80 %

D

80 % ≤ EI < 95 %

E

95 % ≤ EI < 110 %

F

110 % ≤ EI < 130 %

G

EI ≥ 130 %


Top