EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31986L0424

Първа Директива на Комисията от 15 юли 1986 година относно общностните методи за вземане на проби за химически анализ от предназначени за консумация казеини и казеинати

OB L 243, 28.8.1986, p. 29–33 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT)

Този документ е публикуван в специално издание (FI, SV, CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/1986/424/oj

13/ 07

BG

Официален вестник на Европейския съюз

208


31986L0424


L 243/29

ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


ПЪРВА ДИРЕКТИВА НА КОМИСИЯТА

от 15 юли 1986 година

относно общностните методи за вземане на проби за химически анализ от предназначени за консумация казеини и казеинати

(86/424/ЕИО)

КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската икономическа общност,

като взе предвид Директива 83/417/EИО на Съвета от 25 юли 1983 година за сближаване на законодателствата на държавите-членки относно определени лактопротеини (казеини и казеинати), предназначени за консумация от човека (1), и по-специално член 9 от нея,

като има предвид, че член 9 от Директива 83/417/EИО изисква пробите от казеини и казеинати да се взимат в съответствие с процедурите на Общността;

като има предвид, че е уместно да се приеме първоначална серия от методи за вземане на проби за химически анализ, по отношение на които проучванията са завършени;

като има предвид, че мерките, предвидени в настоящата директива са в съответствие със становището на Постоянния комитет по храните,

ПРИЕ НАСТОЯЩАТА ДИРЕКТИВА:

Член 1

Изискванията относно вземането на проби, посочени в член 9, буква б) от Директива 83/417/ЕИО са изложени в приложението към настоящата директива.

Член 2

Държавите-членки вземат всички необходими мерки, за да се съобразят с настоящата директива най-късно до 15 януари 1988 г. (2). Те незабавно уведомяват Комисията за това.

Член 3

Адресати на настощата директива са държавите-членки.

Съставено в Брюксел на 15 юли 1986 година.

За Комисията

COCKFIELD

Заместник-председател


(1)  ОВ L 237, 26.8.1983 г., стр. 25.

(2)  Дата, отговаряща на 18 месеца след датата на приемане на настоящата директива.


ПРИЛОЖЕНИЕ

МЕТОДИ ЗА ВЗЕМАНЕ НА ПРОБИ ВЪВ ВРЪЗКА С КОНТРОЛА НА ХИМИЧЕСКИЯ АНАЛИЗ НА ОПРЕДЕЛЕНИ ПРЕДНАЗНАЧЕНИ ЗА КОНСУМАЦИЯ ОТ ЧОВЕКА КАЗЕИНИ И КАЗЕИНАТИ

I.   ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

1.   Административни предписания

1.1.   Персонал

Вземането на проби се извършва от упълномощено квалифицирано лице, както е посочено в законодателството на съотетната държава-членка.

1.2.   Запечатване и етикетиране на пробите

Всяка една проба, взета за официална цел, се запечатва на мястото на вземане на самата проба и се обозначава в съотвествие със законодателството на съответната държава-членка.

1.3.   Дублиране на пробите

За анализ трябва едновременно да бъдат приготвени поне две еквивалентни представителни проби. При спазване на законодателството на Общността, самата процедура и броят на пробите, които трябва да бъдат вземани, зависи от съответното национално закондателство на всяка държава-членка.

Пробите трябва да бъдат изпратени в лабораторията, колкото е възможно по-скоро след вземането им.

1.4.   Протокол

Пробите се придружават от протокол, който ще трябва да бъде изготвен в съотвествие със законодателството на съответната държава-членка.

2.   Оборудване за вземане на проби

2.1   Спецификации

Цялото оборудване за вземане на проби се изработва от подходящ и достатъчно устойчив материал, който да не предизвиква промени в пробите, което от своя държава би могло да се отрази върху резултатите от последващото им изследване, и който да не предизвиква никакви промени в пробите по време на процедурата по вземането им. Препоръчва се употребата на неръждаема стомана.

Всички повърхности следва да бъдат гладки, без цептанини, а всички ъгли — заоблени. Оборудването за вземане на проби следва да съответства на изискванията относно вземането на проби от всеки един продукт.

3.   Контейнери за проби

3.1.   Спецификации

Контейнерите за проби и капаците им се изработват от такива материали и имат такава конструкция, които предпазват по адекватен начин пробата и не водят до промени в нея, които биха могли да се отразят върху резултата от последващия анализ или експертиза. Подходящите материали са стъкло, някои метали и някои пластмаси. За предпочитане е контейнерите да са непрозрачни. Ако контейнерите са прозрачни или полупрозрачни, те се съхраняват в тъмно помещение.

Контейнерите и капаците им следва да бъдат чисти и сухи. Формата и вместимостта на контейнера следва да съответстват на изискванията относно вземането на проби от всеки един продукт.

Могат да се използуват пластмасови контейнери за еднократна употреба, други контейнери от пластмаса, от листове ламарина, включително и алуминиево фолио или подходящи найлонови торби със съответно затваряне.

Контейнерите, различни от найлоновите торби, се затварят здраво или посредством подходяща запушалка или капачка с винтова резба от пластмаса или метал, при необходимост снабдена с пласмасова втулка за херметическо затваряне. Всички запушалки или втулки трябва да бъдат устойчиви на разтваряне, неабсорбиращи и устойчиви на масла и мазнини и да не оказват въздействие върху мириса, вкуса, свойствата или състава на пробата.

Запушалките се изработват от или се покриват с неабсорбиращи материали без специфична миризма.

4.   Техника за вземане на проби

Контейнерът с пробата се затваря незабавно след вземане на пробата.

5.   Съхранение на пробите

Препоръчителната температура за съхранение на пробите от различните казеини и казеинати не трябва да надвишава 25 °С.

6.   Транспортиране на пробите.

Пробите се доставят в лабораторията, отговаряща за изпитванията, колкото е възможно по-скоро (за предпочитане в рамките на 24 часа след вземане на пробата).

По време на транспортирането се вземат мерки за избягване излагането на пробите на замърсяващи миризми, директна слънчева светлина и температури по-високи от 25 °С.

II.   МЕТОД: ВЗЕМАНЕ НА ПРОБИ ОТ ПРЕДНАЗНАЧЕНИ ЗА КОНСУМАЦИЯ КАЗЕИНИ И КАЗЕИНАТИ

1.   Обхват и сфера на приложение:

Този метод описва вземането на проби за химически анализ на:

предназначени за консумация казеини,

предназначени за консумация сирищни казеини,

предназначени за консумация казеинати.

2.   Оборудване

Виж точка 2 от Общите разпоредби

2.1.   Свредла

Свредлата трябва да са с достатъчна дължина, за да могат да достигат до дъното на контейнера с продукта. Подходящи са свредлата, които отговарят на описанието в част III от настоящата директива.

2.2.   Лъжица, шпатула или черпак

Широки, с достатъчна вместимост

2.3.   Контейнери за проби

Виж точка 3 от Общи разпоредби.

3.   Процедура

3.1.   Общи положения

Трябва да се вземат мерки за свеждане до минимум на проникването на атмосферна влага в съдържанието на контейнера по време на или в периода преди вземането на пробата за анализ. Контейнерът се затваря внимателно след вземане на пробата.

3.2.   Процедура

3.2.1.   Вземане на проба

Взема се проба с тегло не по-малко от 200 грама. Свредлото следва да бъде чисто и сухо и да бъде въведено през продукта при наклонен или легнал на една страна контейнер, ако е необходимо. Процепът следва да бъде насочен надолу, а свредлото следва да навлиза с равномерна скорост. Когато свредлото достигне дъното на контейнера, то трябва да бъде завъртяно на 180 градуса и след това да бъде изтеглено, а съдържанието да бъде изсипано в контейнера за проби. За получаване на проба с тегло не по-малко от 200 грама свредлото се използва един или повече пъти по горепосочения начин. Контейнерът с пробата се затваря вднага след завършване на вземането ѝ. Посочената процедура за вземане на проби се извършва за цялата партида.

3.2.2.   Вземане на проби от продукти, пакетирани в малки опаковки с оглед търговия на дребно

Самата интактна и неразпечатана опаковка може да представлява проба. Доколкото е възможно, за получаване на проба от не по-малко от 200 грама трябва да се вземат една или повече опаковки от една и съща партида.

Ако не е възможно, да се използва друг метод, за да се получи представителна проба.

3.2.3.   Запазване, съхранение и транспортиране на пробата

Виж точки 5 и 6 от Общите разпоредби.

III.   СВРЕДЛА ЗА ВЗЕМАНЕ НА ПРОБИ ОТ ПРЕДНАЗНАЧЕНИ ЗА КОНСУМАЦИЯ КАЗЕИНИ И КАЗЕИНАТИ

1.   Видове свредла

Тип А

:

дълго (виж схема 1)

Тип Б

:

късо (виж схема 1)

2.   Материали

Острието и стеблото следва да бъдат направени от полиран метал, като за целта се препоръчва неръждаема стомана. Препоръчва се също дръжката на дългото свредло също да е изработена от неръждаема стомана. Късото свредло следва да има сваляща се дръжка, изработена от дърво или пластмаса, която да се захваща към остриетос байонетно съединение.

3.   Конструкция

3.1.   Формата, материалът и полировката следва да позволяват лесното почистване на свредлото.

3.2.   Издаденият край на острието от тип А следва да бъде достатъчно остър, за да може да служи и за остъргване.

3.3.   Върхът на острието следва да бъде достатъчно остър, за да улеснява вземането на проби.

4.   Основни размери

Свредлата отговарят на размерите, посочени в таблицата по-долу: (с допустимо отклонение от 10 %)


(в милиметри)

 

Тип А

дълго

Тип Б

късо

Дължина на острието

800

400

Дебелина на метала на острието

1—2

1—2

Вътрешен диаметър на острието при върха

18

32

Вътрешен диаметър на острието при дръжката или стъблото

22

28

Ширина на процепа при върха

4

20

Ширина на процепа при дръжката или стеблото

14

14

5.   Забележка относно използуването на свредла

5.1.   При работа с по-малко подвижни млека на прах свредлата могат да се въвеждат вертикално. Така свредлата от тип А се пълнят напълно при завъртане и могат да се изваждат вертикално.

Свредлата от тип Б се пълнят изцяло по време на тяхното въвеждане, но трябва да бъдат изтегляни в полегато положение, за да няма изтичане от долния им край.

5.2.   При работа с лесно подвижни млека на прах контейнерите се накланят, а свредлата се въвеждат почти в хоризонтално положениес процеп, насочен надолу, и се изтеглят, с процеп насочен нагоре.

Фигура

СВРЕДЛА, ПОДХОДЯЩИ ЗА ВЗЕМАНЕ НА ПРОБИ ОТ КАЗЕИНИ И КАЗЕИНАТИ

Image


Top