Alegeți funcționalitățile experimentale pe care doriți să le testați

Acest document este un extras de pe site-ul EUR-Lex

Document 32020D2183

    Решение за изпълнение (ЕС) 2020/2183 на Комисията от 21 декември 2020 година относно някои защитни мерки във връзка с докладването на инфекция със SARS-CoV-2 при норки и други животни от семейство Mustelidae и при енотовидни кучета (нотифицирано под номер С(2020) 9531) (текст от значение за ЕИП)

    C/2020/9531

    OB L 433, 22.12.2020, p. 76-79 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Statutul juridic al documentului care nu mai este în vigoare, Data încetării: 16/05/2021; отменен от 32021D0788 Датата на изтичане на срока на действие се определя в зависимост от датата на публикуване на акта за отмяна, който поражда действие в деня на нотифицирането му. Актът за отмяна е бил нотифициран, но датата на нотификацията не е налична в EUR-Lex — вместо това се използва датата на публикуване.

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2020/2183/oj

    22.12.2020   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 433/76


    РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2020/2183 НА КОМИСИЯТА

    от 21 декември 2020 година

    относно някои защитни мерки във връзка с докладването на инфекция със SARS-CoV-2 при норки и други животни от семейство Mustelidae и при енотовидни кучета

    (нотифицирано под номер С(2020) 9531)

    (текст от значение за ЕИП)

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Директива 89/662/ЕИО на Съвета от 11 декември 1989 г. относно ветеринарните проверки по отношение на търговията вътре в Общността с оглед доизграждането на вътрешния пазар (1), и по-специално член 9, параграф 4 от нея,

    като взе предвид Директива 90/425/ЕИО на Съвета от 26 юни 1990 г. относно ветеринарните проверки, приложими при търговията в Съюза с определени видове живи животни и продукти с оглед завършване на изграждането на вътрешния пазар (2), и по-специално член 10, параграф 4 от нея,

    като има предвид, че:

    (1)

    През 2020 г. са докладвани инфекции с вируса на SARS-CoV-2 при норки и е установено, че предаване от човек на норка и от норка на човек е възможно. Инфекции със SARS-CoV-2 при норки са докладвани в някои държави членки и трети държави. Освен това една държава членка докладва за случаи на COVID-19, заразени със свързани с норки варианти на вируса на SARS-CoV-2. Проучвания от центровете за профилактика и контрол върху заболяванията от декември 2020 г. показват, че енотовидните кучета (Nyctereutes procyonoides) също са възприемчиви към SARS-CoV-2.

    (2)

    На 12 ноември 2020 г. Европейският център за профилактика и контрол върху заболяванията (ECDC) публикува бърза оценка на риска относно откриването на нови варианти на SARS-CoV-2, свързани с норки.

    (3)

    В бързата оценка на риска на ECDC се стига до заключението, че общото ниво на риска за здравето на човека, породен от свързаните с норки варианти на SARS-CoV-2, може да варира от ниско за населението като цяло до много високо за уязвимите от медицинска гледна точка лица с професионална експозиция. В бързата оценка на риска също така се посочва, че са необходими допълнителни проучвания, за да се оцени дали свързаните с норки варианти на SARS-CoV-2 могат да окажат въздействие върху риска от повторна инфекция, намалената ефикасност на ваксините или намалената полза от лечението.

    (4)

    На 12 ноември 2020 г. Световната организация за здравеопазване на животните (OIE) направи изявление по темата за COVID-19 и норките, като посочи, че рискът възприемчиви животни като норките да се превърнат в резервоар на зараза със SARS-CoV-2 поражда опасения в целия свят, тъй като всяко разпространение към хората може да има последици за общественото здраве.

    (5)

    Енотовидните кучета се считат за възприемчиви за инфекция със SARS-CoV-2, а OIE призова държавите да наблюдават възприемчивите животни като норки и енотовидни кучета за наличие на инфекция със SARS-CoV-2, прилагайки подхода „Едно здраве“.

    (6)

    В съответствие с Директива 2003/99/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (3) държавите членки трябва да осигурят събирането на данни за появата на зоонози и агенти, причиняващи зоонози.

    (7)

    В съответствие с член 10, параграф 1 от Директива 90/425/ЕИО всяка държава трябва незабавно да уведоми другите държави членки и Комисията за огнища на своята територия, за всякакви зоонози, болести или друга причина, която вероятно представлява сериозна заплаха за животните или за здравето на човека.

    (8)

    В съответствие с член 9, параграф 1 от Директива 89/662/ЕИО всяка държава трябва незабавно да уведоми другите държави членки и Комисията за огнища на своята територия, за всякакви зоонози, болести или друга причина, която вероятно представлява сериозна заплаха за животните или за здравето на човека.

    (9)

    В допълнение към тези изисквания за незабавно уведомяване, за да се осигури оценка на риска съгласно подхода „Едно здраве“ и да се предостави информация за разработване и определяне на възможни варианти за управление на риска от разпространение на свързани с норки варианти на SARS-CoV-2 при животни от семейство Mustelidae и при енотовидни кучета, е необходимо да се създаде ефикасна хармонизирана система за докладване, която да позволява незабавен обмен на цялата свързана информация.

    (10)

    Предвид неотложната необходимост от оценка на риска, свързан с епидемиологичната обстановка в Съюза по отношение на случаите на SARS-CoV-2 при норки и други животни от семейство Mustelidae и при енотовидни кучета, държавите членки следва да представят на Комисията редовни доклади за случаите на инфекция при отглеждани или диви животни от семейство Mustelidae и при енотовидни кучета. За да се осигури подходяща комуникация относно риска в Съюза, Комисията предоставя на държавите членки резюме на събраната информация. Целесъобразно е в настоящето решение да се установи образец на доклада, в който данните да са структурирани по огнища и по вид, възприемчив на вируса на SARS-CoV-2. Настоящото решение следва да породи действие възможно най-скоро в правната рамка на Директива 90/425/ЕИО и Директива 89/662/ЕИО. Събраните и представени данни подлежат на разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 (4) на Европейския парламент и на Съвета.

    (11)

    Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите,

    ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

    Член 1

    1.   В срок от три дни след първото потвърждение на тяхна територия за наличие на инфекция със SARS-CoV-2 при норки и други животни от семейство Mustelidae и при енотовидни кучета (Nyctereutes procyonoides) държавите членки представят на Комисията доклад.

    2.   При поява на нови случаи или огнища на нови инфекции със SARS-CoV-2 при посочените в параграф 1 животни след първото потвърждение, посочено в параграф 1, държавите членки представят седмичен последващ доклад. Държавите членки представят последващ доклад и когато настъпят съответни актуализации в епидемиологията на болестта и нейните зоонозни последици.

    3.   Посочените в параграфи 1 и 2 доклади съдържат информацията, включена в приложението към настоящото решение, относно всеки отделен случай или огнище.

    4.   Посочените в параграфи 1 и 2 доклади се представят в електронен формат, който ще бъде определен от Комисията в рамките на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите.

    Член 2

    1.   В рамките на Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите Комисията уведомява държавите членки за докладите, представени от държавите членки в съответствие с член 1.

    2.   Комисията публикува на своя уебсайт актуализирано резюме на информацията, съдържаща се в докладите, представени от държавите членки в съответствие с член 1, само с информационна цел.

    Член 3

    Настоящото решение се прилага до 20 април 2021 г.

    Член 4

    Адресат на настоящото решение са държавите членки.

    Съставено в Брюксел на 21 декември 2020 година.

    За Комисията

    Stella KYRIAKIDES

    Член на Комисията


    (1)  ОВ L 395, 30.12.1989 г., стр. 13.

    (2)  ОВ L 224, 18.8.1990 г., стр. 29.

    (3)  Директива 2003/99/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 17 ноември 2003 г. относно мониторинга на зоонозите и заразните агенти, причиняващи зоонози, за изменение на Решение 90/424/ЕИО на Съвета и за отмяна на Директива 92/117/ЕИО на Съвета (ОВ L 325, 12.12.2003 г., стр. 31).

    (4)  Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета от 27 април 2016 г. относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни и относно свободното движение на такива данни и за отмяна на Директива 95/46/EО (OВ L 119, 4.5.2016 г., стр. 1).


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    Информация, която трябва да се съдържа в докладите по член 1 във връзка със случаите на инфекция със SARS-CoV-2 при норки и други животни от семейство Mustelidae и при енотовидни кучета („възприемчиви видове“)

    1.   

    Дата на докладване;

    2.   

    Държава членка;

    3.   

    Вид на доклада (първи доклад за потвърждение/седмичен последващ доклад);

    4.   

    Общ брой огнища/случаи в държавата членка, посочена в доклада;

    5.   

    За всяко огнище/случай представете:

    а)

    Сериен номер на всяко огнище/случай в държавата членка;

    б)

    Регион и приблизително географско местоположение на животновъдния обект или друго място, където са отглеждани или разположени животните;

    в)

    Дата на възникване на съмнение;

    г)

    Дата на потвърждаване;

    д)

    Диагностичен(и) метод(и);

    е)

    Приблизителна дата на въвеждане на вируса в животновъдния обект или мястото;

    ж)

    Възможен източник на вируса;

    з)

    Предприети мерки за контрол (детайли (1));

    и)

    Брой на възприемчивите животни в животновъдния обект или на мястото (по възприемчиви видове);

    й)

    Брой на клинично или субклинично засегнатите животни в животновъдния обект или на мястото (по възприемчиви видове; ако не са налични точни стойности, се представят приблизителни);

    к)

    Заболеваемост: брой на клинично засегнатите животни (по възприемчиви видове) с признаци, наподобяващи COVID-19, в животновъдния обект или мястото, съотнесен към броя на възприемчивите животни, с обобщено описание на клиничните признаци (ако не са налични точни стойности, се представят приблизителни);

    л)

    Смъртност: брой на животните (по възприемчиви видове), които са умрели в животновъдния обект или на мястото (ако не са налични точни стойности, се представят приблизителни);

    6.   

    Данни за молекулярната епидемиология, значителни мутации;

    7.   

    Съответни данни за случаи при хора в държавата членка, пряко свързани с огнищата/случаите при животните, посочени в член 1, параграфи 1 и 2;

    8.   

    Друга имаща отношение информация.


    (1)  Контрол на движението в рамките на страната; наблюдение в рамките на ограничителната или предпазната зона; проследяемост; карантина; официално обезвреждане на кланични трупове, странични продукти и отпадъци; унищожаване; контрол на резервоарите на зараза в дивата природа; зониране; дезинфекция, ваксинацията е разрешена (ако съществува ваксина); без третиране на засегнатите животни и други свързани мерки.


    Sus