Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014D0806

    2014/806/ЕС: Решение за изпълнение на Комисията от 18 ноември 2014 година за одобряване на зареждащия акумулатори слънчев покрив Webasto (Webasto Solar Roof) като иновативна технология за намаляване на емисиите на CO 2 от пътнически леки автомобили съгласно Регламент (ЕО) № 443/2009 на Европейския парламент и на Съвета Текст от значение за ЕИП

    OB L 332, 19.11.2014, p. 34–40 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2020; отменен от 32020D1806

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2014/806/oj

    19.11.2014   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 332/34


    РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

    от 18 ноември 2014 година

    за одобряване на зареждащия акумулатори слънчев покрив Webasto (Webasto Solar Roof) като иновативна технология за намаляване на емисиите на CO2 от пътнически леки автомобили съгласно Регламент (ЕО) № 443/2009 на Европейския парламент и на Съвета

    (текст от значение за ЕИП)

    (2014/806/ЕС)

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Регламент (ЕО) № 443/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 23 април 2009 г. за определяне на стандарти за емисиите от нови леки пътнически автомобили като част от цялостния подход на Общността за намаляване на емисиите на CO2 от лекотоварните превозни средства (1), и по-специално член 12, параграф 4 от него,

    като има предвид, че:

    (1)

    На 5 март 2014 г. доставчикът Webasto Roof & Components SE („заявителят“) подаде заявление за одобряване на зареждащия акумулатори слънчев покрив Webasto като иновативна технология. За заявлението беше установено, че е пълно, и срокът за оценка на заявлението от Комисията започна да тече на следващия ден след датата на официалното му получаване, т.е. от 6 март 2014 г.

    (2)

    Заявлението беше оценено в съответствие с член 12 от Регламент (ЕО) № 443/2009, с Регламент за изпълнение (ЕС) № 725/2011 на Комисията (2) и с Техническите насоки за изготвяне на заявления за одобрение на иновативни технологии съгласно Регламент (ЕО) № 443/2009 („Техническите насоки“) (3).

    (3)

    Заявлението се отнася за зареждащия акумулатори слънчев покрив Webasto. Слънчевият покрив се състои от фотоволтаичен (ФВ) панел, който се монтира върху покрива на превозното средство. Фотоволтаичният панел преобразува околната енергия в електрическа енергия, която чрез преобразувател DC-DC се съхранява в акумулатор на борда на превозното средство. Комисията счита, че информацията, предоставена в заявлението, показва, че условията и критериите, посочени в член 12 от Регламент (ЕО) № 443/2009 и в членове 2 и 4 от Регламент за изпълнение (ЕС) № 725/2011, са изпълнени.

    (4)

    Заявителят е доказал, че слънчевата покривна система за зареждане на акумулатори от вида, описан в заявлението, се използва при не повече от 3 % от новите пътнически леки автомобили, регистрирани през референтната 2009 година.

    (5)

    За да се определи намалението на емисиите на CO2, което иновативната технология ще осигури, когато бъде монтирана в превозното средство, е необходимо да се дефинира превозно средство с базови емисии, с което следва да бъде сравнявана ефективността на оборудваното с иновативната технология превозно средство, както е предвидено в членове 5 и 8 от Регламент за изпълнение (ЕС) № 725/2011. Комисията счита, че превозното средство с базови емисии следва да бъде вариант на превозно средство, който във всички аспекти е идентичен с превозното средство с екологичната иновация, с изключение на слънчевия покрив, и когато е приложимо — без допълнителния акумулатор и други устройства, специално необходими за преобразуване на слънчевата енергия в електроенергия и нейното съхранение. За нова версия на превозно средство с монтиран на покрива слънчев панел, превозното средство с базови емисии следва да бъде превозно средство, на което слънчевият панел на покрива не е свързан и промяната в теглото, дължаща се на монтирането на слънчев покрив, е взета предвид.

    (6)

    Заявителят представи методика за изпитване на намалението на CO2, която включва формули, основавани на Техническите насоки, по отношение на зареждащия акумулатори слънчев покрив. Комисията счита, че освен това следва да бъде показана степента, в която общото потребление на енергия от превозното средство, свързано с неговата транспортна функция, е подобрено в сравнение с потреблението на енергия за работата на устройствата, чиято цел е да повишат удобството на водача или пътниците.

    (7)

    При определяне на икономиите на енергия е необходимо също така да се вземе под внимание капацитетът на един-единствен акумулатор на борда или наличието на допълнителен акумулатор, предназначен само за съхранението на електроенергията, произведена от слънчевия покрив.

    (8)

    Комисията счита, че в съответствие с член 6 от Регламент за изпълнение (ЕС) № 725/2011 методиката на изпитване ще осигури резултати, които са проверими, възпроизводими и съпоставими, и че тя е в състояние да докаже по реалистичен начин, с висока статистическа значимост, ползите от иновативната технология по отношение на емисиите на CO2.

    (9)

    В този контекст Комисията установи, че заявителят е демонстрирал по удовлетворителен начин, че понижението на емисиите, постигнато с иновативната технология, е най-малко 1 g CO2/km.

    (10)

    Тъй като изпитването за одобрение на типа за емисиите на CO2, посочено в Регламент (ЕО) № 715/2007 на Европейския парламент и на Съвета (4) и Регламент (ЕО) № 692/2008 на Комисията (5), не взема предвид наличието на слънчев покрив и допълнителната енергия, осигурявана чрез тази технология, Комисията е удовлетворена, че зареждащият акумулатори слънчев покрив Webasto не е обхванат от стандартния цикъл на изпитване. Комисията установи, че докладът за проверка е изготвен от TÜV SÜD Czech s.r.o., който е независим и сертифициран орган, и че докладът подкрепя констатациите, посочени в заявлението.

    (11)

    В този контекст Комисията счита, че не следва да бъдат повдигани възражения по отношение на одобряването на въпросната иновативна технология.

    (12)

    За целите на определянето на общия код за екологични иновации, който да бъде използван в съответните документи за одобрение на типа в съответствие с приложения I, VIII и IX към Директива 2007/46/ЕО, следва да бъде посочен индивидуален код, който да бъде използван за иновативната технология, одобрена посредством настоящото решение за изпълнение,

    ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

    Член 1

    1.   Зареждащият акумулатори слънчев покрив Webasto, предназначен за използване в превозни средства от категория М1, се одобрява като иновативна технология по смисъла на член 12 от Регламент (ЕО) № 443/2009.

    2.   Намаляването на емисиите на CO2 в резултат на използването на зареждащия акумулатори слънчев покрив Webasto, посочен в параграф 1, се определя съгласно методиката, описана в приложението.

    3.   Индивидуалният код за екологични иновации, който трябва да се вписва в документацията за одобрение на типа по отношение на иновационната технология, одобрена с настоящото решение за изпълнение, е „7“.

    Член 2

    Настоящото решение влиза в сила на 20-ия ден след публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Съставено в Брюксел на 18 ноември 2014 година.

    За Комисията

    Председател

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  ОВ L 140, 5.6.2009 г., стр. 1.

    (2)  Регламент за изпълнение (ЕС) № 725/2011 на Комисията от 25 юли 2011 г. за установяване на процедура за одобрение и сертифициране на иновативни технологии за намаляване на емисиите на CO2 от пътнически автомобили съгласно Регламент (ЕО) № 443/2009 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 194, 26.7.2011 г., стр. 19).

    (3)  http://ec.europa.eu/clima/policies/transport/vehicles/cars/docs/guidelines_en.pdf (версия от февруари 2013 г.)

    (4)  Регламент (ЕО) № 715/2007 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2007 г. за типово одобрение на моторни превозни средства по отношение на емисиите от леки превозни средства за превоз на пътници и товари (Евро 5 и Евро 6) и за достъпа до информация за ремонт и техническо обслужване на превозни средства (ОВ L 171, 29.6.2007 г., стр. 1).

    (5)  Регламент (ЕО) № 692/2008 на Комисията от 18 юли 2008 г. за прилагане и изменение на Регламент (ЕО) № 715/2007 на Европейския парламент и на Съвета за типово одобрение на моторни превозни средства по отношение на емисиите от леки превозни средства за превоз на пътници и товари (Евро 5 и Евро 6) и за достъпа до информация за ремонт и техническо обслужване на превозни средства (ОВ L 199, 28.7.2008 г., стр. 1).


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    МЕТОДИКА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА НАМАЛЯВАНЕТО НА ЕМИСИИТЕ НА CO2, ДЪЛЖАЩО СЕ НА ИЗПОЛЗВАНЕТО НА ЗАРЕЖДАЩИЯ АКУМУЛАТОРИ СЛЪНЧЕВ ПОКРИВ WEBASTO

    1.   Въведение

    Процедурата на изпитване и условията на изпитване, които трябва да се приложат, за да се определят намаленията на емисиите на CO2, които могат да бъдат отдадени на използването на зареждащия акумулатори слънчев покрив Webasto в превозно средство от категория M1, са определени в точки 2 и 3.

    2.   Процедура на изпитване

    Максимална изходна мощност (РР) на фотоволтаичния панел трябва да се определи експериментално за всеки вариант на превозното средство. Измерванията трябва да бъдат извършени в съответствие с методиката на изпитване, описани в международния стандарт IEC 61215:2005 (1).

    Използва се разглобен цялостен ФВ панел. Четирите ъглови точки на панела трябва да се допират до хоризонталния измервателен панел.

    Измерванията се извършват най-малкото пет пъти.

    Ъгълът на надлъжния наклон и сумарният акумулаторен капацитет (или съответният слънчев корекционен коефициент (СКК) се предоставят от производителя на превозното средство.

    Евентуалният надлъжен наклон на покрива на лекия автомобил впоследствие се коригира математически чрез функцията косинус.

    3.   Формули

    1)

    Стандартно отклонение на средноаритметичната стойност на максималната изходна мощност се изчислява по формула (1).

    Формула (1):

    Formula

    където:

    Formula

    :

    стандартно отклонение на средноаритметичната стойност на максималната изходна мощност [Wp];

    PPi

    :

    измерена стойност на максималната изходна мощност [Wp];

    Formula

    :

    средноаритметична стойност на максималната изходна мощност [Wp];

    n

    :

    брой на измерванията.

    Получената допълнителна електроенергия зависи от наличния капацитет на акумулаторите на борда на превозното средство, който трябва да се провери. Ако капацитетът е под 0,666 Ah за ват максимална мощност на фотоволтаичния панел, слънчевото греене през слънчевите и ясни летни дни не може да се използва пълноценно поради напълно заредените акумулатори. В този случай се прилага слънчевият корекционен коефициент, посочен в точка 2, за да се получи използваемият дял от постъпващата слънчева енергия.

    2)

    Използват се следните входни данни за изчисляването на потенциала за намаляване на CO2:

    средно слънчево облъчване PSR , посочено в глава 5.7.1 от Техническите насоки (2), т.е. 120 W/m2,

    коефициент на използване/ефект на засенчване UFIR , посочен в глава 5.4.2 от Техническите насоки, т.е. 0,51,

    ефективност на слънчевата система ηSS, посочена в глава 5.1.3 от Техническите насоки, т.е. 0,76,

    слънчев корекционен коефициент СКК, посочен в таблица 1 и в глава 5.7.2 от Техническото ръководство,

    Таблица 1

    Общ наличен капацитет на акумулаторите (12 V)/максимална мощност на ФВ [Ah/Wp] (3)

    0,10

    0,20

    0,30

    0,40

    0,50

    0,60

    > 0,666

    Слънчев корекционен коефициент (СКК)

    0,481

    0,656

    0,784

    0,873

    0,934

    0,977

    1

    потребление на ефективна мощност за бензинови VPe – P и за дизелови превозни средства VPe – D , посочено в таблица 2 в глава 5.1.1 от Техническите насоки,

    Таблица 2

    Тип двигател

    Потребление на ефективна мощност VPe [l/kWh]

    Бензин (VPe – P)

    0,264

    Дизел (VPe – D)

    0,22

    КПД на алтернатора ηΑ, посочен в глава 5.1.2 от Техническите насоки, т.е. 0,67.

    За коефициентите на преобразуване КП се използват данните от таблица 3:

    Таблица 3

    Вид гориво

    Коефициент на преобразуване (l/100 km) → (g CO2/km) [100 g/l]

    Бензин (CFP)

    23,3 (= 2 330 g CO2/l)

    Дизел (CFD)

    26,4 (= 2 640 g CO2/l)

    За средния годишен пробег се използват данните от таблица 4 [км/год.]:

    Таблица 4

    Вид гориво

    Среден годишен пробег (км/год.)

    Бензин (МР)

    12 700

    Дизел (MD)

    17 000

    С тези входни данни намаленията на CO2 за бензиново превозно средство се изчисляват по формула (2).

    Разликата в теглото между превозното средство с базови емисии и превозното средство с екологична иновация, дължаща се на монтирането на слънчевия покрив, и когато е целесъобразно, на допълнителния акумулатор, се взема предвид при прилагането на тегловния корекционен коефициент (4). Превозното средство с базови емисии трябва да е вариант на моторното превозно средство, който във всички аспекти е идентичен с превозното средство с екологичната иновация, с изключение на слънчевия покрив, и когато е приложимо, без допълнителния акумулатор и други устройства, специално необходими за преобразуване на слънчевата енергия в електроенергия и нейното съхранение.

    За нова версия на превозно средство с монтиран на покрива слънчев панел превозното средство с базови емисии е със следната спецификация: превозно средство, на което слънчевият панел на покрива не е свързан и промяната в теглото, дължаща се на монтирането на слънчевия покрив, е взета предвид. В случай че слънчевият покривен панел е изработен от стъкло, се прилага корекция за промяната на теглото, т.е. допълнителна маса от 3,4 кг. В случай че слънчевият покривен панел е изработен от синтетичен материал с ниско тегло, не се прилага корекция за промяната на теглото. За тази промяна в теглото производителят трябва да предостави на органа по одобряване на типа проверена документация.

    Формула (2):

    Formula

    където:

    CCO 2

    :

    намаления на емисии на CO2 [g CO2/km];

    PSR

    :

    средно слънчево облъчване [W/m2];

    UFIR

    :

    коефициент на използване/ефект на засенчване [–];

    ηSS

    :

    ефективност на слънчевата система [–];

    PP

    :

    максимална изходна мощност [Wp];

    SCC

    :

    слънчев корекционен коефициент [–];

    VPe – P

    :

    потребление на ефективна енергия за бензинови превозни средства [l/kWh];

    ηA

    :

    КПД на алтернатора [–];

    CFP

    :

    коефициент на преобразуване за бензинови превозни средства [100 g/l];

    MP

    :

    среден годишен пробег за бензинови превозни средства [км/год.];

    Φ

    :

    надлъжен наклон на слънчевия панел [°];

    ΔCO2mP

    :

    корекционен коефициент за CO2 вследствие на промяната в теглото след монтажа на слънчевия покрив, и когато е приложимо, на допълнителния акумулатор и други устройства, специално необходими за преобразуването на слънчевата енергия в електроенергия и съхранението ѝ за бензинови превозни средства [g CO2 /km].

    Намаленията на емисиите на CO2 за дизелови превозни средства се изчисляват по формула (3).

    Разликата в теглото между превозното средство с базови емисии и превозното средство с екологична иновация, дължаща се на монтирането на слънчев покрив, и когато е целесъобразно, на допълнителния акумулатор, се взема предвид при прилагането на тегловния корекционен коефициент (4). Превозното средство с базови емисии трябва да е вариант на моторното превозно средство, който във всички аспекти е идентичен с превозното средство с екологичната иновация, с изключение на слънчевия покрив, и когато е приложимо, без допълнителния акумулатор и други устройства, специално необходими за преобразуване на слънчевата енергия в електроенергия и нейното съхранение.

    За нова версия на превозно средство с монтиран на покрива слънчев панел превозното средство с базови емисии е със следната спецификация: превозно средство, на което слънчевият панел на покрива не е свързан и промяната в теглото, дължаща се на монтирането на слънчевия покрив, е взета предвид. В случай че слънчевият покривен панел е изработен от стъкло, се прилага корекция за промяната на теглото, т.е. допълнителна маса от 3,4 кг. В случай че слънчевият покривен панел е изработен от синтетичен материал с ниско тегло, не се прилага корекция за промяната на теглото. За тази промяна в теглото производителят трябва да предостави на органа по одобряване на типа проверена документация.

    Формула (3):

    Formula

    където:

    VPe – D

    :

    потребление на ефективна енергия за дизелови превозни средства [l/kWh];

    CFD

    :

    коефициент на преобразуване за дизелови превозни средства [100 g/l];

    MD

    :

    среден годишен пробег за дизелови превозни средства [км/год.];

    ΔCO2mD

    :

    корекционен коефициент за CO2 вследствие на промяната в теглото след монтажа на слънчевия покрив, и когато е приложимо, на допълнителния акумулатор и други устройства, специално необходими за преобразуването на слънчевата енергия в електроенергия и съхранението ѝ за дизелови превозни средства [g CO2/km].

    Корекционният коефициент за CO2, дължащ се на промяната в теглото, се изчислява по формули (4) и (5).

    Формула (4)

    Formula

    за бензиново превозно средство

    и

    Формула (5)

    Formula

    за дизелово превозно средство

    където:

    Δm

    :

    Промяна в теглото, дължаща се на монтирането на слънчевия покрив, и където е приложимо, на допълнителния акумулатор и други устройства, специално необходими за преобразуването на слънчевата енергия в електроенергия и нейното съхранение, (напр. 5 kg).

    3)

    Грешката в намаленията на CO2 следва да бъде изчислена по формула (6).

    Формула (6):

    Image 1

    където:

    Formula

    :

    грешка в общото намаление на CO2 [g CO2/km];

    Image 2

    :

    чувствителност на изчислените намаления на CO2 във връзка с измерените по време на изпитване I;

    n

    :

    брой на измерванията.

    За да се изчисли грешката в намаленията на емисиите на CO2 за бензиново превозно средство, резултатите от формула (6) се използват във формула (2) в съответствие със следната формула (7):

    Формула (7):

    Formula

    За да се изчисли грешката в намаленията на емисиите на CO2 за дизелово превозно средство, резултатите от формула (6) се използват във формула (3), което води до формула (8): Това представлява грешката в намаленията на CO2 за дизелово превозно средство.

    Формула (8):

    Formula

    4)

    За да се докаже, че минималният праг от 1 gCO2/km е превишен по статистически значим начин, се използва следната формула (9):

    Формула (9):

    Formula

    където:

    MT

    :

    максимален праг [g CO2/km], т.е.1 g CO2/km;

    CCO 2

    :

    общо намаление на CO2 [g CO2 /km];

    Formula

    :

    грешка в общото намаление на емисиите на CO2 [g CO2/km].

    Когато намаленията на емисиите на CO2, които са резултат от изчислението по формула (9), са под праговите стойности, посочени в член 9, параграф 1 от Регламент за изпълнение (ЕС) № 725/2011, се прилага член 11, параграф 2, втора алинея от същия регламент.


    (1)  IEC 61215. Кристално-силициеви земни фотоволтаични (ФВ) модули — Окачествяване на конструкцията и одобряване на типа. Референтен номер ISO 61215:2005(E).

    (2)  Техническите насоки за изготвяне на заявления за одобрение на иновативни технологии съгласно Регламент (ЕО) № 443/2009 (версия от февруари 2013 г.).

    (3)  Общият капацитет на акумулаторите включва среден използваем капацитет на стартовия акумулатор — 10 Ah (12 V). Всички стойности се отнасят за средногодишно слънчево греене от 120 W/m2, дял на засенчването 0,49 и средно време на движение на превозното средство от 1 час дневно при 750 W необходима електрическа мощност.

    (4)  Глава 5, т. 5.1 от референтното проучване на СИЦ, http://europa.eu/!qN68wc


    Top